fenen, in de ure des geraars aan het va derland onschatbare diensten kunnen be wijzen. Na afloop van het concert bleven de meeste leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. De feestelijke stemming, die allen bezielde, zal genoegzaam gebleken zijn aan degenen,die hen nog bij de gebrs. Brinkmann of in Löwenbrau hebben aangetroffen. LETTEREN EN KUNST. Baron Alphonse de Rothschild heeft aan het Departementaai-Museum der Beneden-Seine ge schonken zijn prachtigen Limoges-kop, waarop de vlucht van Loth en zijne dochters geschil derd is, een der fraaiste werken van Pierre Ray mond. LEQER EN VLOOT. De minister van Marine heeft afwijzend be schikt op een adres, ingediend door de onder officieren der zeemacht binnenslands, om verbe tering hunner financieele positie, welke ongunstig zou zijn in vergelijking met die van hunne ranggeuooten bij het leger en by het korps mariniers. De ingenieurs der Marine 1ste klasse G. Turk en de luitenant ter zee 1ste klasse L. C. Rovers vormen te zamen de commissie, die eene reis doet in Duitschland en Rusland. Behalve van andere zaken op de marine betrekking heb bende, zal de commissie zich in het bizonder op de hoogte Btellen van de inrichting der torpedo's en hetgeen daarmede in verband staat. De manoeuvres der le divisie in Noord-Brabant. i. Wij beginnen ons verslag met eenen blik te werpen op de terreinstrook, die ditmaal voor de manoeuvres is aangewezen. Het operatieterrein wordt in het noorden begrensd door het Volk rak en Hollandsch Diep, terwijl de Ooster-Schelde on Eendragt de westelijke grens vormen. Oost waarts strekt z| zich ongeveer uit in eene lijn, getrokken over Geertruidenber?, Oosterbout, Dorst en Chaam. Dat België de zuidelijke grens uitmaakt, zal wel overbodig zijn hieraan toe te voegen. Het is derhalve eene flink bewoonde land streek, doorsneden door talrijke straat- en grind wegen, vele spoor- en tramhanen en eene me nigte polder-, land- en zandwegen. Weinig stre ken van die afmeting worden in ons land aan getroffen, waar de verscheidenheid van terrein zoo groot is als hier. Terwijl men in het noorden poldergronden aantreft, verandert dit, meer zuidwaarts gaande, in bouwland met boschrijke gedeelten, om ein delijk weder plaats te maken voor uitgestrekte heidcve' deu. De duidelyk en net bewerkte, in kleuren ge drukte manoeuvreer-kaart, die aan de officieren deelnemers verstrekt is, is vervaardigd op de schaal van 1 50.000 [stafkaart]. Te betreuren valt het, dat deze kaart, die bij eene lengte van nagenoeg 1 M. eene breedte heeft van 0.82 M., op het terrein zeer onhandelbaar is en on- opgeplakt is uitgereikt. Door de kaart iu vier gelijke deeleu te saijden en geplakt op linnen te verstrekken, zouden de groote uitgaven, die voor deze manoeuvre vereischt worden, niet noemenswaard verhoogd zijn. Het is voor de eerste maal dat de le divisie inNoord-Brahant ageert en alzoo een terrein be treedt, dat als het ware met iedere schrede vóór- of achterwaarts afwisselt en slechts uit de kaar ten bekend is. Een gelukkig verschijnsel noemen wij het, dat het regiment grenadiers eu jagers ditmaal aan die groote najaarsoeleniug deelneemt en de gewone infanterie zich daardoor oens met het keurkorps mag meten. Daarentegen ver wondert het ons in hooge mate, dat ook weder dit jaar slech+s twee regimenten voor de divisie manoeuvre zijn aangewezen, terwijl de divisiën uit drie regimenten bestaan. Het is nu dertien jaar geleden dat dank zij de k-achtige pogin gen daartoe inzonderheid in het werk gesteld door den toenmaligen majoor en tegenwoordigen kolonel-bevelhebber Dommers de eerste ma noeuvres op groote schaal in Oostelijk Noord- Brabant plaats hadden. Sedert zijn zij, indien de omstandigheden dit toelieten, jaarlijks in ver schillende provinciën herhaald; maar niettegen staande dit heeft gedurende dien geruimen tijd nog geen der divisie-commandanten de drie tot zijuc divisie behoorende regimenten hij oefenin gen onder zijne hevelen gehad. Wij verraeenen hierin het duidelijkste bewijs te zien, dat het bestaan eener divisie uit drie regimenten eene hoogst ongelukkige organisatie i3. En te meer is die organisatie af te keuren, omdat de divi- Biecommandanten in vredestijd geen artillerie en kavalerie onder de hevelen hebben. Het nood wendig gevolg hiervan is dat men bij den aan vang der oefeningen in den regel tamelijk vreemd staat te kijken. Laat zich dit reeds in gewone tijden gevoelen, hoeveel te meer zal dit het ge val zijn in oorlogstijd. (N. R. C'.J JU N N E N I N I). Bij koninklijk besluit ia de bij Zijner Majesteits besluit vau 7 Augustus 11. no. 24 aan den bur gemeester en secretaris der gemeente Heemskerk, jhr. mr. H. Gevers Jr., verleende vergunning om tot 1 Aug. 1890 te Beverwijk te wonen, inge trokken. De Staatftourant bevat den tekst van de te Londen den 30en Augustus 11. door de gevol machtigden van Nederland, Duitsch land, Oostenrijk-Hongarije, België, Spanje, Groot-Brittannié en Ierland, Italië en Rusland onderteekende in ternationale overeenkomst tot af schaffing der premiën hij uitvoer van suiker. Door de regeering is thans ook bij de nederlandsche spoorweg- besturen aangedrongen op de spoe dige invoering van een beperkten Zondagsdienst op de spoorwegen. De zittingen van de staats- commissie voor het verdere beri-beri- onderzoekzullen in de tweede week van September eenen aanvang nemen. De conferentie omtrent het internationaal goederenverkeer op de spoorwegen, waarbij ook onze regeering betrokken was, en die 12 September a. s. te Bern zou plaats hebben, is uitgesteld. De nederlandsche pensi- oen-vereeniging voor werklieden zal hare algemeene vergadering houden op Dinsdag 2 October a. s. te Amster dam. Behandeld zullen worden het ver slag, de rekeniug en verantwoording van het hoofdbestuur, ingevolge art. 9 en 15 der statuten. Voorts moet gekozen worden een lid voor het hoofdbestuur in plaats van den heer G. Emants, dit jaar voor aftreding aangewezen, waarvoor het hoofdbe stuur in alphabetische orde aanbe veelt de heerenH. A. van Beu- ningen, G. Emants, W. A. Schroot. Nog moet voorzien worden in eene vacature van commissaris van het werkliedenfonds, ontstaan door de periodieke aftreding van prof. mr. H. B. Graven. Voorstellen tot wijziging van het reglement voor het werkliedenfonds worden ditmaal nog niet aan het oordeel van de vergadering onder worpen, omdat het nader overleg door de oprichting van den werk- geversbond uitgelokt, tot dusverre niet teu volle is afgeloopen, en het wenschelijk is te achten, de verga dering te houdeD, alvorens het win terseizoen nadert. Het orgaan van de s o- ciaal-democratische partij bericht, dat de heer jhr. mr. M. A. de Sa- vornin Lohman, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, heeft aange nomen om in de residentie te spre ken in de sociaal-democratische ver- eeniging. Deschrij ver der Brieven uit de Hofstads in de Arnh. Cf. deelt mede, dat eenige dagen gei -den een zeer geacht heer uit den Haag, die met zijne dames het Badhuis te Sche veningen binnenkwam en zijne abon nementskaart niet terstond vinden kon, op de meest vlegelachtige en onhebbelijke manier werd aange grepen en onder stooten, slaan en kleerscheuren door vijf «uitwaaiers» letterlijk uit het gebouw werd ge smeten. Alles in tegenwoordigheid van de hooge autoriteit in loco, van wie de mishandelde Hagenaar den volgenden dag een officieel schrijven tot intrekking zijner abonnements kaart en wering uit het heiligdom ont ving. Uit tal van plaatsen ko- men berichten over de feestviering ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. de Kroonprinses Wil- helmina. Allerwege heerschts groote geestdrift en werd blijk gegeven van hartelijke liefde voor het Koninklijk Huis. Te Apeldoorn is dove r- jaardag van H. K. H. de prinses als volgt gevierd. Circa 1000 kin deren togen in optocht, met muziek naar het voor hen bereide feestter rein. Tal van amusementen en ver snaperingen wachtten hen daar, en is het wonder, dat de kleintjes met behulp van draaimolen, poppenkast en dergelijke dolle pret hadden? Overal wapperde de driekleur, en menige particuliere woning had eene kostbare versiering aangebracht Onder de vele houquetten, die ons Prinsesje werden aangeboden, be hoorde ook een van het gemeente bestuur, een van de Vereeniging tot veraangenaming van het verblijf in Apeldoorn en een van de commissie van de volksfeesten. Des middags te 2 uur ree&H. M. de Koningin met de Prinses door het dorp, blijkbaar getroffen door de uiterlijke teekenen van gehecht heid aan het vorstenhuis. Kwart na twee bezochten de hooge personen het terrein waarop de kinderen feest vierden; 14 jongens, allerliefst ge kleed met sjerpen en in elke hand eene vlag, zongen vlak voor H. M. het vlaggelied, daarbij steeds mar- cheerende en telkenmale een W formeerende; ook werden Koningin en Prinses elk de liederen aangeboden, die gezongen werden. Het Prinsesje was met deze manoeuvre klaarblij kelijk zeer ingenomen. Daarna reed H. M. het terrein rond en verliet onder uitbundig gejuich de tallooze menigte. De Optocht te Amsterdam; Het was Zateidag natuurlijk druk in Am sterdam, dat had iedereen kunnen voorspel len. Men zegt wel eens en misschien niet ge heel ten onrechte.dat een Amsterdammer die in de lucht staat te kijken naar niets, spoedig een tiental andere Amsterdammers om zich heeft staan, die hem helpen kijken in de lucht naar niets. Zou dan niet geheel Am sterdam op de been zijn als er een fraaien gecostumeerden optocht te zien was. Hoe groot ook de menigte was, geen oogenblik werd de orde verstoord, terwijl er toch wel aanleiding voor was, daar troe pen onder het geliefde hi-ha, hi-ha, overal ronddansten. Maar wij Hollanders zijn goedmoedig, we trekken wel een zuur ge zicht als men ons op de teenen trapt, maar bedenken dan heel gauw dat wij het volgende oogenblik ook eens anders lik doorns kunnen treffen, en zetten ons ge laat in een beteren plooi. Aardig is het bij dergelijke gelegenheden ook, te zien hoe veel zorg er gedragen wordt voor de moe ders, die kleine kinderen meedragen (velen kunnen anders niet uit) en hoe er soms langs een gansche rij tegen een aanhos- send troepje weerklinkt: //pas op voor de kinderen Een eigenlijk feestlied was niet voor handen. De akelige, zeurige deun van het //Visschersmeisje" werd zelden gehoord, men had, zeker omdat het ook nu weer een Oranje-feest gold, de //fraaie'' refreinen op de //sosejalen" weer voor den dag gehaald. In plaats van in de harington wenschte men ze echter thans in de hondenkar te stoppen, waaruit alweer blijkt dat alle ver andering nog geene verbetering heeten mag. Daar vloog iets in de lucht, hoog boven de menigte uit l Wat was dat dat scheen een kussentje met een paar banden er aan; aha, het was een tournure, door een of andere onfortuinlijke dame verloren. De gene op wiens hoofd het ding neerviel, kaatste het telkens weer de lucht in totdat het eindelijk op straat viel en in de mod der werd vertrapt, een lot dat men al dezen lichaamsmisvormsels zou willen toe- wenschen. Er waa geestdrift ocder.de masaaas, die den langen, langen stoet zagen voorbijtrek ken, vooral wanneer de kanonneerboot van van Speyk voorbijkwam. Dan was h«t een gejubel zonder einde, want ieder die het volk kent weet, dat van Speyk een figuur uit onze historie is, waarvoor het den grootst mogelijken eerbied koestert. In de grootste orde en zoo vlug als dat bij zulke opgevulde straten mogelijk was, bewoog zich de stoet verder, en het was een uitstekend idee van de commissie, dat zij gezorgd had voor veel en goede muziek. Niet minder dan vier korpsen, de stafmu- ziek der marine, de jagers, de stafmuziek van het zevende en die van het le reg. huzaren, in uniform en te paard, luister den den tocht op. Zaterdagochtend sloeg de bliksem in 5 telephoon-palen van de Zaanlandsche waterleiding, aan den communiecatieweg te Uitgeest. Een paal werd geheel gespleten, terwijl de andere in mindere mate beschadigd werden. De le luitenant-adjudant der artillerie Fabius, alt schrijver bekend onder den pseudoniem F. A. Buis, is door den gemeenteraad be noemd tot gemeente archivaris te Naardenen zulks als erkenning van de gewichtige diensten, die hij de gemeente heeft bewezen, door het uitzoeken en rangschikken van het gemeente-archief, dat zich in ontredderden toestand bevond en waaraan hij ongeveer twee jaren gewerkt heeft om het in den uit muntenden toestand te brengen, waarin het zich nu bevindt. Het lijk van den Urker visscher A Meun, die in den storm van Woensdagnacht verongelukte, is Zaterdag door vletterlieden bij Onrust gevonden en te Nieuwediep aangebracht. Een orgelbespeling in de Groote Kerk te Rotterdam werd door 7000 personen bijgewoond! In de fabriek vandemaat- schappij «De Maas», onder het voormalige Delftshaven, staan zeven groote ontsmettingsovens, stelsel van 0 verbeek de Meijer, gereed ter ver zending naar Oost-Iodië, voor reke ning van het departement van Ko loniën. Deze ovens zijn Zaterdag ge keurd door eene commissie, bestaande uit de heeren dr. W. P. Ruijsch, dr. R. H. Saltet en majoor G. de Vos (gepensionneerd majoor der genie van het leger in Nederlandsch- Indië). Bij die gelegenheid heeft prof. Van O verbeek de Meijer aan genoemde heeren de inrichting van den liggenden en ook den vervoer baren ontsmettingsoven, naar zijn stelsel, getoond, alsmede de hoogst eenvoudige wijze, waarop die ovens ook met stoom onder spanning van 1 tot 2 atmosferen te werk kunnen worden gesteld zonder aanzienlijke verhooging van den prijs. Zaterdag ochtendbleef te 's-Hage een gehuwd wachtmees ter der huzaren, van eenen tram wagen in de Bankastraat afstappen de, met zijne sabel haken, waardoor hij met een geweldigen slag op de steenen terecht ,kwam. Zwaar aan het achterhoofd gekwetst en bewus teloos, werd hij in een nabijzijnden winkel gebracht en liefderijk ver pleegd, totdat hij in staat was on der geleide zich naar zijne woning in de Sumatrastraat te begeven. Later verviel hij opnieuw in eenen toestand van bewusteloosheid, die voor eene ernstige aandoening der hersenen doet vreezen. Niettegenstaande de vele en aanhoudende waarschuwingen die van tijd tot tijd in de dagbladen voorkomen, is het Vrijdagmorgen wederom aan een drietal zooge naamde kwartesvinders gelukt, een landbouwer, A. K., genaamd, woon achtig te Oud-Alblas, die de week markt te Dordrecht bezocht, tot hun slachtoffer te maken. Men schrijft uit Maas tricht aan de N. R. C. Vrijdag tegen den avond had er bij het grensdorp Eijsden een duel plaats tusschen de heeren Tuillier, redacteur van het dagblad La Meuse, en diens neef, den advocaat Le Jeune, van Luik. De duellisten waren van Luik tot Visé gestoomd, en richtten zich, vergezeld van vier getuigen en eenen geneesheer, naar de neder landsche grenzen. Zij dachten die overschreden te zijn, misleid door de richting der grenspalen, doch be vonden zich nog op belgisch grond gebied. Aanvankelijk was de afstand bepaald op 20 pas; op aandringen van den heer Tuillier echter werd die bekort tot op tien pas. Bij het eerste pistoolschot, door zijne tegen partij gelost, stortte Tuilïier, in het hart getroffen, dood ter aarde. De belgische maréchaussés, die spoedig ter plaatse waren, namen den advocaat Le Jeune in hechtenis. Het lijk van den verslagene werd naar Luik vervoerd. De aanleiding tot het duel moet geweest zijn, dat de heer Tuillier zich op minder eerbiedige wijze over eene dame had uitgelaten. Te Eksloo is dezerdagen een dienstmeisje door het overmatig gebruik van karnemelk op het land ongesteld geworden en nog denzelf den nacht overleden. Men leest in de N. Br. Ct.: Er zijn waarschijnlijk in Neder land weinig streken, waar de zoo genaamde gedwongen winkelnering in die mate heerscht, als in het ge deelte der Langstraatdat door de schoenfabricage zijn hoofdmiddel van bestaan vindt. Deze ziekelijke uitwas van onze weleer zoo bloeiende industrie is voortgesproten en heeft voortgewoekerd sinds een over machtige concurrentie van het bui tenland vele schoenfabrikanten dwong op straffe van ondergang tot de uitoefening van een winkelbe drijf over te gaan. Nu mogen sommigen gaarne schet teren over het ongehoorde en onze delijke van deze handelwijze, een feit ia het, dat niet de hebzucht der werkgevers hier die nering heeft in het leven geroepen, en dat zonder haar honderden werkloozen zouden worden aangetroffen, waar nu geen enkele te vinden is. Van twee kwade dingen dient men het minst slechte te kiezen, en een half ei is beter dan een leege dop deze waar heden hebben onze werkgevers en werklieden beiden in het oog ge houden en eindelijk moeten toepas sen. Het is nu de vraag, of men met de opheffing van deze winkel neringen niet tevens eene industrie doodt, waardoor eene gansche streek zich nog in eene betrekkelijke wel vaart verheugen mag. De twee nog overgeble ven gevelstnkken van het verbrande klooster te Venraai, welke zeer groot en zwaar waren, gevaarlijk] stonden voor het oude klooster en dit be dreigden, zijn gisteren gelukkig naar binnen omgetrokken, zoodat thans alle gevaar daarvoor geweken is. Dit werk ging met zeer veel moeite, inspanning an gevaar gespaard. wel leen oogje op houdt, of zij niets verkeerds doet. Zij en mijnheer Villars hebben elk afzonderlijk naar u gevraagd, mijnheer, maar toen waart ge nog niet wakker. Deze eenvoudige woorden vervulden Penn's hart met dank baarheid. Toby verwijderde zich, maar kwam oogenblikke- liik met een schoteltje terug. Het is niets dan een kleine koek, en wat geroosterd brood. O, Toby, je bent te vriendelijk; ik kan werkelijk nieteten. Kunt u niet eten? Wat zal dat haar spijten, zeide hij fluisterend. Wie zal het spijten. Wie Juffrouw Jinny, natuurlijk. Zij heeft den koek zelf gemaakt. Onder mijn toezicht natuurlijk. Maar zij wilde hem zelf maken en het koste haar veel moeite, het goed te doen, en terwijl zij er suiker in deed, en over het vuur stond gebogen, zag zij er met hare roode wangetjes ais een engel uit Natuurlijk dacht Penu nu beter over den koek, en tot Toby's groote voldoening stemde hij er in toe, een klein strikje te eten. Toby had hem weldra in bed overeind ge zet, hield het schoteltje vast en zag ;er jop en top als een toonbeeld van zelfvoldoening uit, toen hij zijn patient zag eten. Het smaakt heerlijkzeide Penn. Bij deze korte lof spraak, zwol het edele hart van den onbaatzuchtige!) neger van vreugde. Ik zal zeker, bij zulk eene behandeling, spoedig sterk worden. Laat Carl eens naar Mrs. Sprowl gaan om mijne kleederen te halen: ik zal er eenige noodig hebben, als ik op wil staan. God zegen' u, mijnheer gij vergeet, dat niemand mag weten, waar ge zijt. Mr. Villars zegt het ook, ge moet de kleêren daar maar eenigen tijd laten. Zoudt gij willen, dat mrs. Sprowl u hier in huis vond en Tik, tik, en er werd tweemaal zacht maar haastig ge klopt. Daar is miss Jenny! zeide de oude neger, aan mrs. Sprowl in 't geheel niet denkende en, terwijl hij het scho teltje neerzette, liep hij naar de deur. Penn hoorde, dat er fluisterend onderhandeld werd, toen kwam Toby terug terwijl zijne oogen rolden, die van ge noegen en vreugde blonken. Het is die oude heks zelf! Als men van den duivel spreekt, dau ziet men zijn staart. Wie? Juffrouw Sprowl? Ja, mijnheer, en ik wilde maar, dat zij hier ver van daan was! Zij heeft naar u gevraagd en zegt, dat zij weet, dat u hier is, en het is haar van veel belang u te mogen zien. Maar, Goddank mijnheer, lachte de oude neger, O&rl vergat zijn engelsch, en begreep niets van wat zij vroeg I Ha, ha, haHij sprak duitsch, zoodat zij hem ook niet verstond, en zoo ging het steeds voort; miss Jinny hoorde het, en is het ons komen vertellen; maar hoe die oude heks u heeft gevonden, is mij een raadsel. Zij vermoedt slechts, dat ik hier ben, zeide Penn. Ik ben echter bang, dat Carl in zijn rol zal overdrijven, en haar achterdocht vermeerderen. Stzeide Toby, eensklaps verschrikt. Daar komt zij, recht hier op af! En hij maakte vlug de deur vast. Hij had het nauwe lijks gedaan, of iemand beproefde de klink op te lichten en eene stem riep Kom, ik laat mij door geen van u allen misleiden. Ik weet dat ge in deze kamer zijt, Penn Hapgood, en nu wilt gij uwe oude vriendin zeker niet binnenlaten! Ik heb lang genoeg met dien auitschen jongen gehaspeld, en nu moet Virginy met mij spreken, maar ik heb met niemand hier in huis iets noodig, dan met u! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2