NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Donderdag 6 September 1888. No. 1588. BINNEN U A NI). HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEHEMTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1X2. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij grobte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C. FEEREBOOSI cn'J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieiie Etrangère G. L. BAUBE Sf Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Itontmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 5 September. Gedurende de maand Aug. 11. is ten postkantore alhier in de Rijks postspaarbank ingelegd de som van f 13,974.23Vs en terugbetaald f 8986,911/»- Het nummer van het laatst uitgegeven boekje was 3545. Van de 10 candidaten die zich nog aan een toeiatings-examen aan het gymnasium alhier wenschten te onderwerpen zijn toe gelaten in de le kl. A. J. Hoeffelman, C. E. van Manen, E. Th. M. Philippeau en H. C. van Schouwenburg; in de 2e kl. R. Oriin en It. G. Hoeffelman, in de 4e kl. D. J. Leepel; in de 6e kl. W. Hol leman. De lesser, zijn geopend met 100 leerl. en één toehoorder: cl. 22 leerlingen in de le kl., 13 leerlingen in de 2e kl., 20 leerl. en een toehoorder in de 3e kl., 14 leerl. in de 4e kl., 12 leerl. in de 5e kl., 19 leerl. in de 6e kl. De uitslag der September-examene aan de H. B. S. ter opleiding voor Handel en Nijverheid alhier is geweest als volgttot de 2e kl. werden toegelaten de leerling: P. E. de Liser de Morsain, en na voldoend herexamen de leerlingen H. W. van Bree- men en E. Vernout; tot de le kl. de leerl. J. van Klaveren, P. Best, J. Vis en B. Serné, en na voldoend herexamen de leerl. f. H. Martens. Bovendien werden zonder examen in de le kl. opgenomen de leerl. C. J. van Sluys, J. H. Warnier, J. J. G. W. Kamperdijk, F. H. Dolleman, It. Heyting, W. H. R. ran Manen, H. M. Bernelot Moens, H. de Kanter, G. L. Schorer, J. H. F. Weber, K. L. Moens, E. F. W. Gerth van Wijk, W. v. d. Velde, A. de Wilde en D. Frie- drichs, die allen reeds een voldoend examen aan den öjarigen cursus hadden afgelegd. De nieuwe cursus is thans geopend met 65 leerlingen. Dinsdagavond te 8 uur hield de heer B. J. Carst in het Nutsgebouw in de Zijlstraat, eene lezing over Borneo Sfreker wees o. a. op de groote vruchtbaarheid van dit land en op ie groote verdiensten van de zende lingen aldaar. Verder onderhield hij de weinige toehoorders (waaronder wij den burgemeester opmerkten) bezig met de mededeeling van zijne lotgevallen in Indië, die van treu- rigen aard waren, daar epr. van den sultan van Koetei eene concessie tot het ontginnen van woeste gron den schijnt te hebben gekregen, van welke hij geen gebruik schijnt te hebben kunnen maken. De afwezigen hebben niet veel gemist. Op de heden gehouden veemarkt zijn elf schapen van de markt ver wijderd moeten worden, daar bij deze dieren schurft werd geconstateerd. Op Meerenberg zullen voortaan niet meer dan 1217 krankzinnigen verpleegd mogen worden. Om het tegenwoordig aantal verpleegden daarmede in overeenstemming te brengeD, wordt een overgangeter mijn toegestaan, loopende tot 1 October 1889. De geneeskundige behandeling wordt aan ten minste zeven geneeskundigen opgedragen. Om het tegenwoordig aantal ge neeskundigen hiermede in overeen stemming te brengen, wordt een overgangstermijn toegestaan, loo pende tot 1 Jan. 1890. Zoolang het aantal geneeskundigen niet tot zes is gebracht, mag het aantal ver pleegden niet meer dan 1100 be dragen. Te Haarlemmermeer ontstond Zon dagavond, tusschen acht uren en halftien, terwijl de bewoners afwe zig waren en het huis gesloten was, een binnenbrand ten huize van A. Koppenaal op den Ringdijk A A 112i. In het achterhuis en in den kruidenierswinkel moet veel bescha digd zijn, en, naar men zegt f260 aan geld verbrand, welke den vol genden dag betaald moesten worden. Door de buren is de brand ge- bluscht, zoodat het huis weinig heeft geleden. Aangezien K. voornemens was zijne assurantie op te zeggen, is het op heden niet bekend of hij nog verzekerd was. Nader wordt ons gemeld: Dinsdag j.l. was de officier van justitie aldaar, om een onderzoek in te stellen naar dezen brand die onder zeer verdachte omstandighe den uitbrak. Op de tentoonstelling van paarden en vee te Bokstel is bekroond v.oor hengsten geboren in 1886 (vreemd of gekr. ras) met den len prijs de heer P. S. Zijlmans te Haarlemmer meer, die ook den len prijs verwierf voor een dekhengst van vreemd of gekr. ras. LETTEREN EN KUNST. Als datum ran eerste optreden van Sarah Bernhardt te Amsterdam is thans vastgesteld 5 October. Daarna volgen nog twee voorstellingen aldaar, drie te 's-Hage en 1 te Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Als repertoire te Amsterdam wordt genoemd wTosca», «Theodora* en «Fedora«, de drie be kende "draken" van Sardou tenzij dewensch zich mocht openbaren haar te zien in «Adrienne Lecouvreur* of "Phèdre« met «Le Passant". De keus zal hier wel niet moeilyk zyn, naar het ons voorkomt. Tot het begeleidend gezelschap behooren o. a. Damala, Sarah's echtgenoot, en Pierre Berton. De afd. Amsterdam van de Maatschappij ter bevordering der toonkunst zal dezen winter uitvoeren Rubinstein's «Sulamith*, met Sophie Brajnin, van Berlyn, in de titelparty. «Der Fall Wagner's, ein Musikantenpro- blem* is de titel van een brochure van prof. Nietzsche, die weldra te Leipzig het licht zal zien. Nietzsche zal daarin betoogen, dat de Wagner-kwe8tie niet alleen een aesthetische, maar voor alles een physiologische zijde heeft; hij be schouwt Wagner als een ziekte, als een maat schappelijk gevaar (Vad.) Inhoud «Rollandsche Lelie« No. 10, 2e jaarg.: Hoofdartikel Merkwaardige testa menten Politiek overzicht Berichten Recepten Roman Correspondentie Week kalender. LEGER EN VLOOT. Naar de «Arnh. Ct.« verneemt, zal de minis ter van Oorlog op de begrooting voor 1889 oen som van f 2000 brengen voor aanmoedigings- pryzen by de fokkery van remontepaarden. De minister van Oorlog heeft thans be paald, dat S0.000 klein kaliber geweren der in fanterie naar het repeteerstelsel Vitali zullen worden gewyzigd. Aan de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen, werd door wijlen den oud-officier der infanterie J. Kühle, den 21n Augustus jl. te Arnhem overleden, gelega teerd de som van duizend galden, vrij van rech ten en kosten. De audiëntie van d e d mi nister van Waterstaat enz., zal Don derdag 6 dezer niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van Binn. Zaken is aan J. Zielstra te Medemblik, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als apothekersbediende in 's rijks krank- krankzinnigengesticht aldaar. Bij de Dinsdag gehouden vergadering der Centrale Kieaver- eeniging in het hoofdkiesdistrict Bergum is de stemming voor de candidatuur van het lidmaatschap der Tweede Kamer geweest als volgt: Kielstra 76, Drijber 64, Fontein de Jong 17, J. H. Sickler 17 en Rengers 2 stemmen. Door de lib. kiesvereen. «Eendracht maakt macht» is kandidaat gesteld de heer S. B. Drijber te Hardegarijp. B. en W. van Amsterdam hebben den staat van begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente over 1889 ingediend. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf met een cijfer van f11,565,007 tegen f11,600.007 in het loopend dienst jaar. Ook in het Volkspark te Amsterdam, zijn thans de tram plannen van den heer Sanders be sproken. In eene Dinsdagavond ge houden vergadering werden zij door verschillende sprekers in verband gebracht met de heerschende werk loosheid, en het voordeel betoogd van een verlaagd tarief voor werk lieden, dat van de concessie een ge volg zou zijn. Behalve als tijdelijke werkverschaffing, zou het verleenen eener concessie den arbeiders ten goede komen door verruiming en verbetering der verkeersmiddelen. Volgens Fortuijn werd er een groot volksbelang verwaarloosd door zoo lang, ter wille der aandeelhouders der A.O.M., concessie te weigeren. Eene motie in den geest van liet gesprokene werd aangenomen, waar na een der aanwezigen de werkloo- zen opwekte, zich per adres tot den gemeenteraad te wenden om aan het verlangen der vergadering gevolg te geven. Een der drie personen die Maandag van het dak van het hospitaal te Hoorn zijn afgevallen, de opperman R. bezweek, nog dien zelfden middag. Hij laat eene we duwe met kinderen achter. De beide andere personen, de gebroeders K., zijn minder ernstig gewond. Hun toestand is bevredigend. Uit den Haag wordt gemeld: Naar wij vernemen, worden alhier po gingen aangewend om op Scheveningen, tot sluiting van het badseizoen, groote stieren- spelen te organiseeren. Wij spreken van //Spelen' en niet van //gevechten", omdat deze nieuwe vermakelijkheid vrij is van het wreedaardig karakter, dat de beruchte stierengevechten, welke in Spanje gehou den worden, kenmerkt. De Btierenspelen, welke men zich voor stelt op Scheveningen te geven, komen in alle opzichten overeen met die, welke sinds eenige dagen te Spa een talrijk publiek trek ken. Zij bestaan in het optreden van toreado- res, welke in een soort van circus, waarbin nen de stieren geleid worden, verschillende evolutiën uitvoeren, welke geheel overeenko men met de behendige verrichtingen der toreadores in Spanje, met dit onderscheid echt' r, dat er geen droppel bloed vloeit en, zooals men ons verzekert, de toreado res geen grooter levensgevaar loopeu, dan acrobaten, die hoog in de lucht kunsten maken, of dan equilibristen, die op een gespannen koord of op een losse ladder de ongelooflijkste toeren verrichten. Kan men hierop vertrouwen en gelukt het den ondernemers der nieuwe verma kelijkheid, welke zich met den chef-tore ador reeds hier bevinden om de noodige stappen tot de verwezenlijking van hun plan te doen, de toestemming te verkrijgen van do stedelijke autoriteit, dan valt het zeker niet te betwijfelen, of Scheveningen zul binnenkort meer nog dan anders het groote aantrekkingspunt zijn voor Hage naars en vreemdelingen. Wat het karakter der spelen uit een oogpunt van dierenbescherming betreft, deelt men ons mede, dat het te verwach ten zou zijn, dat door de Vereeniging tot Bescherming van Diereu geenerlei bezwaar zal opgeworpen worden. Dinsdag heeft de recht bank te 's-Hage, op verzoek van crediteuren, den verdwenen notaris G. C. Visser Jz. verklaard in staat van kennelijk onvermogen, met be noeming van de heereu Dietz, nota ris, en mr. G. A. P. Bax, advocaat, beiden aldaar, tot curators. Een dienstbode liet Dins- dagmiddag aan den Hoogen Wal te 's-Hage een bankbiljet van f 100 vallen. Het papier waaide in het water, waarop een jongen zich be reid verklaarde om voor f 1 het kostbare stuk te redden. Het aan bod werd aangenomen, de jongen sprong in 't water en stelde de dienstbode in bet bezit van het geld. Een heer schonk daarop den redder ook een gulden. Wedstrijden. De laatste wielerwedstrijden van dit seizoen, aanstaanden Zaterdag en Zondag te Scheveningen te houden, beloven zeer belangwekkend te zullen worden en zullen zeker weer veel toeschouwers trekken. Een wedstrijd met tweepersoons-driewielers be reden door dames en heeren, is tot heden zelden gezien en zou alleen een drukke opkomst kunnen verklaren; daarbij komt nog een wedstrijd open voor heeren offi- PHUIIiLETON. Een verhaal uit den amerihuanschen burgeroorlog. 16) XI e HOOFDSTUK. DE GROENE KIST VAN DE WEDUWE. In dien tusschentijd kunt gij de whisky brengen. Geef den jongens daarbuiten maar wat, en breng ons de flesch dan terug. Dit is de weg, Gadzeide Silas, toen zij met tegenzin gehoorzaamde, aan die sekse is alles vergund, zooals ge weet. Zeker, alles 1 zeide Gad. Maar hier is hij niet, zeide Silas, terwijl hij een blik in Penns kamer wierp, want anders zou zij het ons niet toegestaan hebben, er te gaan zoeken. Laat ons boven in het huis beginnen, en vervolgens meer naar beneden gaan. Zij traden een klein leeg dakkamertje binnen. Als wij zonder de whisky niet verder kunnen gaan, zullen wij hier wachten. In dien tusschentijd zal ik je ver tellen, wat je noodig hebt te weten. Zij gingen op een groene kist zitten, en terwijl Ropes wat tabak nam, gaf hij zijn vriend een pruim, en nam er zelf ook een. Wat ik u zal vertellen, blijft geheel onder ons, zeide hij al kauwende, terwijl hij de beenen over elkaar kruiste. Gad kauwde, terwijl hij de beenen ook over elkaar kruiste en zeide: O, natuurlijk, geheel onder ons! Welnu dan, ik zal je vertellen, van wien wij het geld voor die grap hebben gekregen. Het komt van Gus By- thewood. Zool zeide Gad, terwijl hij Silas verwonderd aankeek. Het is een feit, zeide Silas. Maar waarom heeft hij het zoo op den meester be grepen Dat zal ik je vertellen, Gad. En terwijl Ropes zijn vinger vertrouwelijk op Gad's knie legde, zeide hijVoor zoover ik kan oordeelen, is Gus smoorlijk verliefd op de jongste dochter van Villars, je kent haar wel Virginia. Ik kan het mij beet begrijpen, lachte Gad. Maar zie je, die Hapgood is een gunsteling van de familie Villars, en nu is bet er Gus natuurlijk om te doen, hem van de baan te helpen, hij kan dat niet doen, en daarom heeft hij ons noodig. Hij betaalt ons dadelijk als wij oproer maken maar houdt zich natuurlijk verborgen, dat is te begrijpen. De meester moest gehangen worden, wegens zijn abo- litionistische gevoelens! zeide Gad, bij wijze van ver ontschuldiging, om niet als het werktuig van eenjaloersch mensch op te treden. Dat is mijn gevoelen ook, hernam Silas, als hij maar kalm was gebleven, en zijn mond had gehouden, dan hadden wij hem nog wel een tijdje met vrede kunnen laten, indien hij niet.... Maar wat is dat! Ropes sprong op en werd bleek, terwijl hij eerst naar Gad en toen naar de kist keek. Hij is er in, fluisterde Gad. Zij waren er beiden afgesprongen, en keken beurtelings elkander en de kist aan. De kist was zoo klein dat zij niet gedacht hadden, dat er een man in kon. Lysander was er toch ingekropeE, en daar lag hij nu, krom, half gestikt en ineengedoken, zoodat hij de kwellingen niet langer kon verdragen, en zich even bewoog; toen was alles weer stil. Denk je dat hij ons gehoord heeft? zeide Silas. Hij heeft ons zeker verstaan, zeide Gad. Dan is hij nu zoo goed als dood Silas nam zijn pistool, en besloot den schoolmeester te offeren op het altaar der geheimhouding. Maar toen hij op het punt stond, op goed geluk af, in de kist te schieten (want een lafhartige moordenaar houdt er niet van, zijn slachtoffer in het gelaat te zien), vloog het deksel open, de ridderlijke helden deinsden achteruit, en uit de kist ver- scheen-*. niet de schoolmeester, maar.... Lysander SprowL Silas had zijn hoofd tegen een dwarsbalk gestooten, en was voor een oogenblik verbijsterd door den schok, die maakte dat alles voor zijne oogen draaide, en door de plotselinge verschijning. Gad stond terzelfder tijd gereed, om den trap af te hollenin geval de schoolmeester hen slag zou leveren. Heeren, zeide de zwerveling, terwijl hij zijne le dematen uitstrekte, en achteloos groette. Ik hoop dat ge

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1