NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Moordaanslai in den Hout, Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 8 September 1888. No. 1590. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: S T A I) S N I E D W S. BI N N K MAN A DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi bet geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Velefoonnuimimer 122. BDfireeteuren-Ultgevers J. C. PËEREBBOIffl van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en?J. B. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Fubiicite Etrangère Q. L. DAOBE Co., J OR. F. JONES, Sucr., Paryt, 31btx Faubourg Montmartre. Haarlem, 7 September. Gedurende de maand Augustus is in de spaarbank van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond ingebracht in 299 posten 1611.88, terugbetaald in 46 posten f631.601/, en zijn 16 nieuwe boekjes Blijkens het rapport van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Iurichting gedurende de maand Aug., als volgt: Soortelijk Vaste gewicht. e stoffen. Maximum 1.032 3.4 pet. 12.6 pet. Minimum 1.030 3.1 11.4 Gemiddeld 1.0308 3.31 12.15 Tot de klasse A II, van de rijks landbouwschool te Wageningen is toege'aten de heer L. Jarman, alhier. De toestand der gekwetsten is, naar wij uit goede bron vernemen, zeer bevredigend. H. die wel het zwaarst gewond schijnt te zijn, heeft minder pijn en genoot een goede nachtrust. Ook de dienstbode heeft een rus- tigen nacht gehad. Zij is naar om standigheden zeer wel, en het hoes ten, gepaard met het opgeven van bloed, dat Donderdag plaats had, heeft nu opgehouden. De heer B. bevindt zich zeer wel, ec sliep rustig. Bij hem zoomin als bij de anderen zijn de kogels ver wijderd, daar de aanwezigheid daar van door de geneesheeren wordt geacht geen gevaar op te leveren. Heden middag te half drie on geveer ontstond er een binnenbrand in een woning in de Valkensteeg. (van Teyler.) Met behulp der buren werd de brand gebluscht, het schijnt dat de bewoner zich daarbij aan de hand gebrand heeft. Arrondissements-KechtbaHk TE HAARLEM Zitting van 6 September 1888. Nog werden behandeld de navolgende zaken D. B. dienstbode, Velsen, diefstal, req. 6 maanden gev.; W. H. aardwerker, Jau- Gijzenvaart, vernieling, req. 14 dagen gev.; M. P. huisvr. van P. S. te Haarlemmer meer, mishandeling, req. f10 boete, subs, 10 dagen hecht.; J. W. arbeider, Haar lemmermeer, diefstal, req. 21 dagen gev.; M. K. huisvr. van P. B., Haarlemmermeer, vernieling, req. 3 dagen gev.; J. B. ar beider, Haarlemmermeer, weerspannigheid, req. 5 dagen gevangenisstraf. Uitspraak werd gedaan in de navol gende zaken behandeld in //Haarlem's Dag blad" van 31 Aug. en 1 Sept. M, V. Amst. diefstal, 3 maanden gev.; D. B. huisvr. van A. S. Haarlem, drank wet-overtreding, f 1 of 1 dag hechtenis; H. P. arbeider, Edam, mishandeling, f B of 2 dagen hechtenis; J. O. arbeider, Pur- merend, beleedigiug, f10 boete subs. 5 dagen hechtenis; H. B. houtvlottor, Pur- merend, overtreding hondenbelasting, f 6 boete subs. 1 dag hechtenis; J. Z. koop man, Purmerend, overtreding hondenbe lasting, f 6 boete subs. 1 dag hechtenis; J. I). Jz. landbouwer, Heemskerk, mis handeling, f 10 boete subs. 5 dagen hech tenis; C. v. O. Beverwijk, diefstal, vrijge sproken; M. de N. vischventer, Yelsen, mishandeling, f 5 boete, subs. 1 dag hech tenis. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad,: 1 loopknecht, 1 kamerbehanger en zadelmaker. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 loopjongens. Tot dusver, zooals aan velen be kend is, werd de diepgang, waar mede de schepen te IJmuiden kun nen binnenvallen, gewoonlijk 10 dM. minder opgegeven, dan waarmede zij eigenlijk kunnen binnenkomen. De oorzaak dier handelwijze was hierin gelegen, dat de peiling ge schiedde over den geheelen mond der haven, en daarin dus ook be grepen was het gedeelte bij de kop pen der havendammen, alwaar ten gevolge eener betonbestortmg de diepte geringer is dan over het an dere gedeelte. De Kamer van koop handel ;en fabrieken te Amsterdam vestigde de aandacht van den mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid op dit punt, en verzocht voortaan dat gedeelte van den ha venmond voor het bepalen van bet diepteseiu uit te sluiten, daar het overige gedeelte voldoende breedte als vaargeul aanbood. Dezer dagen ontving de Kamer bericht, dat ingevolge nader gehou den overleg met het departement van Marine, voortaan de zich over ruim 20 M. uitstrekkende betonbe- storting rondom de koppen der ha- vendammen te IJmuiden niet tot de vaargeul gerekend worden en het dieptesein, wat den havenmond be treft, bepaald zal worden naar de minst gevonden diepte in de 200 M. breede vaargeul. LETTERE! EN KUNST. Naar het «N. v. d. D.« meldt, is de bekende beeldhouwer, de beer Bart van Hove, benoemd tot directeur der Quellinuaschool te Amsterdam. Mevr. AlbersJabn, van de Hollandsche Opera beeft, om te voldoen aan tot baar gerichte uitnoodigingen, zegt het »Hbd.« een cursus geopend tot opleiding in den zang voor jonge dames. Mevr. Albers was leerlinge van het Conservatoire te Luik. De beroemde schrijfster van »de Hut van oom Tom«, Harriet Beecber Stowe, is geestelijk en lichamelijk zwaar ziek. De oude dame woout thans in een afgelegen buisje op Long Island bij New-York. Alle geestelijke inspanning staat haar tegen en zij is niet meer instaat, voedsel tot zich te nemen. Toen onlangs iemand haar over baar boek sprak, g*f zij ten antwoord: "ik heb het niet geschreven, God heeft het gemaakt en mij voor gezegd. Tegenover de onrust- wekkende geruchten, welke omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning worden in omloop ge bracht, kan het Dagbl. v. Z.-H. en 's-Or. ten stelligste verzekeren, dat Z. M. geheel hersteld is en zich zeer wel gevoelt. Als een bewijs daarvan kan het feit strekken, dat Z. M. zich dezer dagen geruimen tijd onderhield over de belangen van handel en industrie. De heer Jhr. mr. De Savor- nin Lohman te's-Gravenhage meldt ons, dat de door Recht voor Allen medegedeelde en door onderschei den bladen overgenomen mededee- deeling, betreffende eene optreding van hem in Walhalla, het lokaal der sociaal-democraten aldaar, on waar is. Naar wij vernemen, is de heer Lohman wèl uitgenoodigd, maar heelt evenals baron v. d. Feltz ge weigerd. (N. P. D. C.) De b e 1 g i s c h e r e g e e r i n g heeft 250 francs toegekend aan tien der redders van de opvarenden der op 18 Januari 1887 in de Noorder- gronden bij Nieuwediep veronge lukte belgiscbe sloep Fernandas. Reeds vroeger ontving de schip per der reddingsboot, Th. Rijkers, naar aanleiding dezer redding, de burgerlijke medaille 2de klasse. Naar wij vernemen, is het bestuur van het Nederlandsch Aar- drijkskundig Genootschap geslaagd in het vinden van een en zee-officier, die, in vervanging van den luite nant ter zee R. Posthumus Meyjes, de geographische en de hydrogra- phische opneming van de Key-ei- landen op zich zal nemen. De luitenant ter zee 2e klasse H. O. W. Planten, thans in Indië die nende, heeft zich namelijk daartoe bereid beklaard, en zal, naar men hoopt, omstreeks den 15en dezer maand naar de Key-eilanden ver trekken. Van den heer Wertheim, die daar reeds aan het werk is, zijn gunstige berichten ontvangen. De benoeming van dengene aan wien de geographisch-topographi- sche opneming van het eiland Flo- res zal worden opgedragen, zal eerst daags plaats hebben. De haagsche correspon dent der Zaanl. Ct. stelt voor, dat in blij vende herinnering aan 's ko- nings 40 - jarig regeeringsjubilé dat Nederland in het volgend jaar hoopt te vieren, een nationaal werk lieden-pensioenfonds worde gesticht. Er vorme zich, zegt hij, door heel 't land, uit alle partijen, reeds nu een commissie, om gelden mil- lioenen in te zamelen, ten einde Z. M. op den feestdag van 1889 het grondkapitaal aan te bieden voor een koning Wiilem-pensioen- fonds voor werklieden. In het kiesdistrict Be r- gum is Donderdag tot candidaat der centrale anti-revolutionaire kiesver- eeniging gesteld de heer L. de Vries, te Minnertsga, die in het afgeloopen voorjaar de candidaat der anti-revo lutionaire partij te Sehoterland is geweest. Donderdagmorgen heeft de minister van Waterstaat, het werk aan het Centraal-station te Amsterdam in oogenschouw geno men, vergezeld van den directeur der S. S. Michaelis en den eerst aanwezend ingenieur J. Leyds. Het opstellen der overkapping op 1 Febr. van dit jaar door de aan nemers Goedkoop en Deutekom aangenomen voor f 109,600, nadert zijne voltooiing. Op 4 Mei jl. werd de eerste spant gesteld; Donderdag de vijftigste en laatste. Er is daarbij verwerkt, 3000 ton ijzer, 850 M8. hout, 5600 M8. glas bedekking, 125,000 kilc zink en 50,000 M'. werd vijf maal geschil derd. Er is dus vlug gearbeid. De spanning van de kap is on geveer 45 meter, de hoogte 24 me ter. Na het opstellen der spanten op de nieuw geheide fundeering is volstrekt geen zakking meer waar genomen, zoodat de uitslag zeer bevredigend is en de bezwaren glansrijk zijn overwonnen. Het werk geschiedde onder lei ding van den ingenieur L. J. Eymers; al het klinkwerk werd uitgevoerd door den heer D. Goedkoop Jr., werf «'t Kromhouti) aan den Kaaijk. Niettegenstaande dagelijks hon derden treinen onder de stellingen doorreden, is geen enkel ongeluk te betreuren. De heer Pinto, consul- generaal van Italië te Algiers, is als zoodanig benoemd te Amsterdam Door de onvoorzichtig heid van een korporaal patrouille commandant is Donderdag morgen bij een manoeuvre in het vuur op de Huizerheide bij Naarden een mi licien van het 7de regiment infan terie zoodanig in het aangezicht ge wond door het schot van een losse patroon, dat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. In den ouderdom van 73 jaren is te Alkmaar overleden de heer dr. D. Dorbeck, die zich op geneeskundig, maar vooral ook op letterkundig gebied een gunstigen naam heeft verworven. Hij heeft zijn boezemvriend Hofdijk slechts weinige dagen mogen overleven. FBUILLHTO N. Een 18) uit den amerikaanschen burgeroorlog. Xle HOOFDSTUK. ZUIDELIJKE GASTVRIJHEID. Carl stond verbijsterd, toen die angstige man deze woorden in een schor gefluister had uitgestooten. Ga binnen om het mr. Villars te vertellen. Neen, neen! Als ik hier gevonden word, zal men mij vermoorden Maar de kloeke en vastberaden Carl wilde hem niet ver oorloven, deze haastige en verontrustende tijding te brengen zonder hem een tegenverhoor te doen ondergaan. Hij had hem reeds bij den kraag gepakt en trok hem nu met zich in huis, terwijl de ander geen weerstand bood, uit vrees dat hij zich zou blootstellen door te gaan schreeuwen. Wat is er? vroeg mr. Villars. Een bezoeker I zeide Carl. En hij herhaalde Dan's bericht, terwijl deze weer vrij ademde. Is dat waar, mr. Pepperill? vroeg de oude man vol belangstelling. Ja, ik mag sterven als het niet waar is. zeide Dan. Virginia klemde zich aan haars vaders stoel vast, bleek van ontroering. Toby was ook tegenwoordig, terwijl hij den zieke voor een oogenblik had verlaten om naar beneden te loopen en te vernemen, wat de oorzaak van deze nieuwe verwarring was. Het is een leugen, mijnheer Villars, het is een leu gen! Het kan niet waar zijn! Geloof er geen woord van, mijnheer I Uit de ontsteltenis, die men op het gelaat van den ouden neger kon lezen, bleek, dat hij Dan's verhaal wel geloofde, of ten minste vreesde, dat de uitkomst het zou bewijzen, als hij geen haast maakte, want Toby, zooals zoovelen die een blanker huid hebben, gevoelde zich in dergelijke ge vallen verplicht, om het slechte nieuws tegen te spreken en er de menscben aan te doen twijfelen, dan zou alles goed zijn. Alsof het slechts voldoende is het feit weg te denken Maar zij spraken er van, een strop om uw hals te slaan. Mijn hals? Als ik alleen maar in gevaar wag, dan zou ik tevre den zijn. Wat denk je, dat wij moeten doen, mr. Pepperill? De meester heeft mij een goeden dienst bewezen, en nu zal ik er hem een bewijzen, al moest ik er voor han gen! zeide Dan, die plotseling moedig werd. Laat hem met mij meegaan, en ik zal hem in mijn huis verber gen, ik mag sterven als het niet waar is! Het is een vriendelijk aanbod, en ik dank u, zeide de grijsaard. Maar ik kan niet besluiten, op die wijze een gast uit mijn huis te sturen. Ik zou het met willen, al redde ik er mijn leven mee Maar om het zijne te redden, vader! Ik denk slechts aan hem, mijn kind. Zou hij zich veilig kunnen bewegen, Toby Mijnheer Penn zich bewegen! riep de oude neger, die bijna van woede en verdriet stikte. Denk er nooit aan mijnheer. Hij zou zeker sterven, of ik moest hem op een veeren bed in mijne armen dragen, alsof het een baker kind was, en dan zouden wij telkens moeten ophouden en ik zou hem wel verzorgen. Maar hij zou onderweg zeker aangehouden worden. Het is een zonderling geval. Hij is nu aan het ijlen en ik kan geen minuut van hem weg blijven; en ik moet nu dadelijk teruggaan! En Toby vertrok, terwijl plotseling de gedachte bij hem opkwam, Penn in de schuur te verbergen, tot het gevaar geweken zou zijn. Hij was slechts een oogenblik uit de kamer, toen de over- blijvenden een luiden kreet hoorden, en oogenblikkelijk daarna verscheen de oude neger weer, door bijgeloovige vrees bevangen, met uitpuilende oogen en met de tong als verlamd. Wat is er Toby? riep Virginia, die bemerkte dat er werkelijk iets verontrustends was voorgevallen. De neger beproefde te spreken, maar uit zijn keel kwa men slechts onverstaanbare klanken, terwijl zijne oogen vreeselijk uitpuilden. Penn.... is er iets met Penn gebeurd? zeide mr. Villars. O, o, God zegen ons! stotterde Toby. Dood! riep Virginia.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1