Het electrisch licht kan met veel succes dienstbaar worden gemaakt voor de rattenjacht. Bij de proeven, welke dezer dagen met electrische lampen aan boord van de oorlogschepen te Nieuwediep wer den gehouden, zijn op het fort «de Harssensj aldaar honderden van deze lastige dieren zonder bezwaar afge maakt. Op hunne zwerftochten wer den zij namelijk eensklaps door het schelle licht overvallen en waren daardoor niet in staat te vluchten zij lieten zich met veel gemak van gen, van welke gelegenheid de sol daten een nuttig gebruik wisten te maken. Men schrijft van Ter schelling aan het BH. De heer Van der Veen, predikant te Hoorn, alhier, is in 't bezit van een levend steppenhoen. Die dieren vliegen hier nog rond in troepen van 50 tot 60 stuks. De heer Wichers had een ei van zulk een vogel laten uitbroeden door een kip. Toen bleek, dat de broed tijd 20 h 21 dagen is. Het kuiken was grauw en veel kleiner dan de andere kuikens. De broedhen had niet veel met de vreemde op, die echter dadelijk gebroken gort pikte en uitliep. Alsof de kippen een af spraak hadden gemaakt, vielen ze onverwachts alle op het kleintje aan en pikten het dood. Wedstrijden. Aan den wielerwedstrijd, Zaterdag en Zondag te Scheveningen te houden, zal o. a. deelnemen de amateur-kunstrijder, kampioen van Duit3chland, de heer Richard Schulze. Hij zal mededingen in den éen- wieler-wedstrijd en in het knnstrijdeu. Een veehandelaar uit Maa-niel is Maandag n. m., door een onbekend manspersoon, in den Eehterbosch aangevallen. Met een stok bracht de veehandelaar zijn aanvaller zulk eeu slag toe, dat deze bewusteloos ter aarde viel. De politie was spoedig ter plaatse, doch de onbekende was verdwenen. Bij de inwendige her- stelling van de Sint-Pieters- of Ws- lekerk te Utrecht zijn onder de kalklaag opnieuw eeuige muurbe schilderingen ontdekt. Ook in eeu grafkelder zijn muurbeschilderingen gevonden, die tot de 13de eeuw ge bracht worden en den overledene met zijne schutsheiligen voorstellen. De heer Salomonson, f a- brikant te Almelo, is voornemens om dezer dagen met zijn werkvolk, circa 850 man, per locaalspoor een bezoek te brenjgen aan Apeldoorn en Deventer. De kapel van de hu zaren, benevens hun eigen muziek korps zullen de reis mede maken. De heer Sickle r, notaris te Augustinusga, heett voor de candidatuur in het kiesdistrict Ber- gum, hem door de liberale kiesver- vereeniging in Achtkarspelen aan geboden, bedankt. Door de verveners te De* demsvaart is de prijs van de korte turf algemeen met 25 cent per 1000 stuks verhoogd. (Bil.) VISSCHERiJ. Nieuwediep, 6 Sept. Veertig kordcrs brach ten heden 40 tot 135 groote-, 80 tot 230 kleine tongen, 8 tarbotten, 1 tot 6 manden schar en 2 tot 8 mandjes kleine schol ten afslag, terwijl de beugers 70 roggen aanvoerden; gr. tong gold 40 50 cent, kleine id. 20 h 25 cent, tarbot f 6 ii 10, rog 58 cent per stuk, schar f 2.50 h f 3,50 per mand en kleine schol fl.80 h, f2 25 per mandje. De kotter «Christine", sch. Smit, be- somde voor 160 groote-, 42 kleine tongen en een partijtje schar f75 en een Egmonder bom voor 76 groote-, 200 kleine tongen, 7 manden schol f 65. De hom K. W. 47 kwam binnen met 200 ton pekelharing. Een adres van ex-slaven houders aan Z. M. den Koning. Door inwoners van het eiland St. Mar tin, nederl. gedeelte, is op 1 Juli jl. den dag waarop de vrijmaking der slaven in West-Indië vóór 25 jaar werd gevierd, het volgend adres gericht tot Z. M. den Koning: „Sire, De ondergeteekenden, inwoners van het eiland St. Martin, N.-G., en gewezen sla- veneigenaren aldaar, wenden zich met ver spil uldigaen eerbied tot Uwe Majesteit, met het eerbiedig verzoek; dat het Uwe Majesteit op dezen vijf- en-twintigsten verjaardag van de vrijstel ling der slaven in de nederlandseheWest- Indische Koloniën, goedgnnstiglijk moge behagen, den ongelukkigen toestand van rekwestranten in overweging te nemeu, die, door onrechtmatig verstoken te zijn van de helft van hun recht tot schadevergoe ding, zooals voor de slaven aan de inge zetenen der overige koloniën is toegekend, geen deel kunnen nemen aan de feeste lijkheden tot viering van deze gedenkwaar dige gebeurtenis, eeu glanspunt Uwer Majesteits regeer ing. Gedurende een tijdperk van schier vijf- en-t win tig jaren hebben rekwestranten met gelatenheid de erkenning hunner rechten tegemoet gezien door de vervulling der door Uwer Majesteits- Koninklijken Voor ganger gedane belofte, in antwoord op een aan Hoogstdenzelven gericht verzoek tot vrijstelling uer slaven met schadevergoe ding, hun kenbaar gemaakt door den toen- maligen minister van Koloniën, luidende als volgt„dat de regeering onmogelijk in eeue enkele kolonie de emancipatie bevelen kan en in de andere de slavernij handha ven, evenmin kan men schadeloosstelling aan den een geven en aan den andereu onthouden. Ware de reden om slechts voor de dui zend of twaalf honderd slaven van 8t. Mar tin eene schadeloosstelling te geven, zoo zou het bezwaar zijn te overkomen, maar de andere koloniën kunnen dezelfde aan spraken als St. Martin doen gelden", besluitende met een beroep op de trouw van St. Martins ingezetenen, om deze ramp met geduld te dragen totdat de tijd der voorziening zou gekomen ziju. Uwer Majesteits trouwe onderdanen, waarvau velen alles verloren hebben en alzoo onder drukkende armoede gebukt gaan, houden steeds vast aan de koninklijke belofte en de onkreukbare eerlijkheid der nederlandsche uatie, in de vaste verwaclm ting, dat dit hun beroep in gunstige over weging zal genomen worden. Al mocht, zooals voorkomt in 's ministers missive, de betaling van het geheel bedrag van de vordering der slaven-eigenaren ge makkelijk door 's Rijks schatkist te over komen zijn, het blijft echter voor Uwer Majesteits zwaar beproefde onderdanen eene zaak van groot belang, dat deze verklaring uiet bij woorden blijft, maar dat de ver wezenlijking daarvan niet langer worde uitgesteld, waardoor het onrecht, dat aan de emancipatiewet kleeft, uitgewischt zal worden. Door terug te komen op eene dwaling, welke zulke jammerlijke gevolgen te weeg heeft gebracht, zal de emancipatiewet van 8 Aug. 1862 niet langer als eene veron gelijking der rechten van Uwer Majesteits onderdanen alhier beschouwd worden: in tegendeel de lof der gansche bevolking zal voor U, Sire, en het Vaderland uit dank bare harten oprijzen voor dien roemwaar- digen maatregel. Om welke redenen rekwestranten eer- biediglijk verzoeken, dat het Uwe Majes teit moge behagen de vereischte maatre gelen te doen nemen, opdat eene aanvul- lins-wet op de emancipatie-wet tot stand kome, strekkende om de toenmaals inge houden honderd gulden voor iederen in het jaar 18 '8 vrijgestelden slaaf alsnog aan de gewezen slaven-eigenaren alhier of hunne rechtverkrijgenden te doen uitbe talen. Hetwelk doende, enz." LEGER EN VLOOT. De late luitenant A. Hoogenboom van liet le regiment infanterie, sedert 1 October 1887 werk zaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, is met 1 Octeber a. s. benoemd tot leeraar aau de Koninklijke Militaire Academie. Voor een toelating tot den artillerie-cursus tc Delft of de militaire school te Haarlem haddeu zich in het geheel 50 adspiranten aangemeld. Van dezen zijn 2 niet opgekomen en werden er 9 ge neeskundig afgekeurd. Alzoo bleven er 39 adspi ranten over, waarvan er 37 naar een plaatsing op den artilerie-cursus.wenscken te dingen. Over eenkomstig den uitslag vau het gehouden i er- gelijkend examen zullen voor een plaatsing op de laatstgenoemde inrichting in aanmerking ko men de jongelieden (alphabetiach) Doldingh, Doppler, Goemans, Haauebeeu, ilaiselman, Jün- geling, Kooiman, de Klerck, De Kreuk, Saijders, Verhoef en De Waal. Aan het vergelijkend toelatingsexamen voor de Militaire School dat Donderdag begonnen is, nemeu 22 adspiranten deel. Dc uitslag kan over een paar dagen worden tegemoetgezien. De manoeuvres der le divisie in Noord-Brabant. ii. Reeds meldde ik met een enkel woord, dat het in- en uitladen der troepen naar bekooreu had plaats gehad. Het groote nut, verhonden aau liet oefenen hierin, is weder ten duidelijkste gebleken. Er keersckte eene volkomen orde. De bepalingen voor het gedrang der troepen hij aankomst op de stations; maatregelen vau politie en veiligheid, ook in de treinen; de wijze van uitstappen, uit laden van paarden, materieel euz. werden met kiem nagekomen. Een aan mijn adres uit .Bergen op Zoom ver zouden telegram luidt: «Voorposten worden be trokken, garnizoen gereed tot uitrukken." Daar eeu en ander mij niet recht duidelijk was, heb ik (de pers is bij het leger in diskrediet, en strikte geheimhouding wordt een ieder opgedra gen) getracht zijdelings achter de waarheid te komen, en het is mij gebleken dat Dinsdag vroeg tijdig de eerste manoeuvre plaats had. Bjj deze gelegenheid werd opgetreden tegen de troepen der 3e divisie, voor zooverre deze te Bergen op Zoom verblijf houden (3 bataljons iuf. en 2 bat terijen veld-artillerie.) Het 5e bataljon vau laatst genoemd garnizoen bad de voorposten betrokken en zou deze ook in den nacht bezet houden. Het hoofdkwartier der divisie is te Rozendaal en zal daar vennoedelVjk tot den 7en gevestigd blijven. Bij de verschillende manoeuvres wordt zooveel doenlijk van een doorloopend strategisch denk beeld uitgegaan, ofschoon meestal de onderstelde algemeene oorlogstoestand, ter vermijding van gewrongen en onnatuurlijke verhouding en met het oog op de beschikbare terreinen, gedurcude de manoeuvres nu en dan gewijzigd zal moeten worden. De opdrachten zijn dan ook zoodanig in gericht, dat de ontmoeting plaats heeft op ter reinen, waarop gemanoeuvreerd mag worden. De beide partijen zullen in den regel moeten wor den beschouwd als in hoogcr verband te staan, zoo bijv. de brigade in divisie-verband. De leider treedt kierby als hooger bevelhebber der beide partijen op. Bij het eindigen der manoeuvre wor de kautonnementen betrokken, met uitzondering van een gedeelte dat voor den voorpostondieust wordt bestemd en bivakkeert. lu de eerste plaats willen wij thans een be knopt verslag geven omtrent de Woensdag ge houden manoeuvre. Eene zuidelijke brigade (garnizoen Borgen op Zoom) was over de belgische grenzen voortge- rukt, had Bergen op Zoom bezet eu aldaar lcan- tonuementen betrokken. Aan de le divisie werd opgedragen, deze brigade het verder doordringen te beletten. Bij beide partijen was men om 8 uur iu rendez-vous-stelhng vereeuïgd en onge veer een half uur later had de af- eu opmarsck plaats. Het doel der zuidelijke partij was, over Heerle te marcheereu, dat dorp in bezit te uemeu eu zich meester te maken van den spoorweg- knoop Rozendaal. De voorhoede dezer partij bestoud uit 1 bat. inf., 1 bat. veld-art. en 3 pelotons huzaren, ter wijl de hoofdmacht 3 bat. inf. en 1 bat. veld artillerie sterk was. Het 5e bat. da* den vorigen dag de voorposten had betrokken, trok samen op het kruispunt heerlsche baanspoorweg, en bleef bij den aanval op Heerle iu reserve. Terwijl 2 bat. iu front ageerden, deed een gemarkeerd bat. de aanval over Hazelaar. De artillerie was bij «Oude Schans/- in positie gekomen, en had nadat de cavalerie de noo- dige verkenningen had gedaan en noord eu zuid waarts gereed bleef to1, optreden het voor recht, het eerst het vuar te kunnen openen en Heerle plat te schieten. Honderden waren getuige van dit militaire schouwspel. Ekvripages, rijtuigen en karren, ja zelfs hondenwagens deden dienst tot het aan voeren van toeschouwers. Jammer, dat de be dektheid van het terrein oorzaak was dat ve'en even wijs naar huis gingen als zij gekomen waren. Overeenkomstig üetalgemeen strategisch denk beeld van deze manoeuvres, heeft Donderdag eene verdere vervolging der 3e divisie plaats gehad. Doordien evenwel de troepen uit Bergen op Zoom slechts voor ééa dag aan de manoeuvres deel namen, is de taak die aanvankelijk aan hen was opgedragen, overgenomen door het 4e reg. inf., met de daarbij behoorende artillerie en ca valerie. "Waar wij dus in het vervolg spreken van de le en 2de brigade, bedoelen wij respec tievelijk het reg. grenadiers en jagers en het 4e reg. inf. Ten einde een denkbeeld te geven van de bui tengewone drukte, die Maandag, bij aankomst der troepen, aan het station alhier heerschte en waarvan wij reeds met een enkel woord gewaag den, zij nog vermeld, dat niet minder dan 17 militaire treinen daar zijn aangekomen of wel van daar ledig zijn vertrokken, en dat de troepen macht aldaar en in de omliggende gemeenten bestaat uit 181 ollicieren, 4640 minderen, 791 paarden, waarbij 44 vierwielige en 65 tweewie lige voertuigen. Onder deze getallen (wij moeten voorzichtig wezenbehooren evenwel 4 ollicieren, 95 minderen en 103 paarden voor het garnizoen Bergen op Zoom. (N. B. C.) AANBESTEDINGEN. Haarlem, 6 September. Door het provinci aal bestuur van Nooid-Holland, is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: Het verrichten van baggerwerk bij de Oranjesluizen te Schel- lingwoudo en het ophoogeu vau een terrein bij die sluizen, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. (Raming f 5325.) Minste inschrij ver A. Volker Lz., te Sliedrecht, voor f 5000. B U l T E N L A i\ D. Engeland. De werklieden der lon- densclie suikerindustrie hebben Maandag een bijeenkomst gehouden, waar besloten is een adres van dankbetuiging te zenden aan lord Salisbury en baron de Worms, voor het aandeel dat dezen genomen heb ben iu het besluit tot afschaffing der sui- kerpremiJn. Wel een bewijs, hoezeer in Engeland de werkman belang stelt in aangelegenheden van publieken aard. Duitschland. Naar aanleiding van geruchten omtrent verandering in de or ganisatie van rijksambteninzonderheid wat betreft het losmaken van sommige ambten van den persoon des Rijkskanse liers, schrijft de „Norddeutsehe Allg. Ztg." dat daarvan in officieels kringen nooit sprake geweest is, noch zijn kan. De in dertijd aangevoerde bedenkingen tegen ver antwoordelijke rijksministeriën van den kant der verbonden regeeringen bestaan nog thans in volle kracht voort. Dc duitsche regeering heeft een nota gezonden naar de fransche regeering, waarin ophelderingen worden gevraagd over de wijze, waarop de heer Goblet de zaak Garuier wil behandelen. Garnier pleegde een moordaanslag tegen een bediende der duitsche legatie, dien hij voor een Duit- sclier hield, doch werd terstond voor krank zinnig verklaard. De duitsche regeering schijnt zich echter hiermede niet tevreden tc willen stellen. De //Norddeutsche Allg. Ztg." althans betoogt, dat de aanslag van Garnier slechts een schakel is in de keten van aanspo ringen tot haat jegens de Duitschers, waar mede de chauvinistische bladen zich bezig houden. Zelfs indien Garnier werkelijk krankzinnig is, dan is hij dit alleen ge worden door de ophitsing der pers. Voor dergelijke verschijnselen rust, volgens de „Norddeutsche", de verantwoordelijkheid op 't geheele land. Thans is het reisprogramma van keizer Wilhelm definitief vastgesteld. Op 30 dezer begeeft de vorst zich naar het eiland Mainau, in het meer van Constans, waar iu den iamiliekring van den groot hertog van Baden de verjaardag van kei zerin Erederik zal gevierd worden. Vervol gens brengt de keizer een bezoek aan den koning van Wurtemberg, op het kasteel Friedrichshafen, om daarop over Lindau en Ulm naar München te reizen. Van München gaat hij verder naar Weenen, om eindelijk den lOden October te Rome aan te komen, vanwaar hij o. m. ook een uitstapje zal maken naar de golf van Na pels; daar zal hij begroet worden door een deel van het eskader der Noordzee. Naar men verneemt, vergezelt graaf Her- bert von Bismarck den keizer op diens reis naar Weenen en Rome en zal hij ook den paus bezoeken. Vóórdat de keizer naar Rome vertrekt, komt Bismarck nog eens te Berlijn om met Wilhelm II over staatkundige aange legenheden te handelen. Daarna vertrekt hij naar Varzin, waar ook graaf Kalnoky komt. Frankrijk. Jeanne d'Arc krijgt een standbeeld. Het is gemaakt door de her togin van Uzès. Generaal Boulanger is te Ouchy, aan het meer van Genève, zoo wordt aan de „Temps" bericht. Servië. Koningin Natalie werd bij haar komst aan de rumeensche grens door een aantal Serven opgewacht en warm be groet. De koningin, gewagende van het wegvoeren van den kroonprins uit Duitsch land, zeide o. a.„Wij waren met ons vieren vrouwen en men zond 44 gendar men 1" De aanwezigen zeiden dat zij nooit zonden vergeten welk een beleediging Ser vië was aangedaan in de persoon van de koningin en van haar zoon. Naar men verzekert heeft de politie te Belgrado tweeduizend portretten van ko ningin Nathalie in beslag genomen. In po- lieke kringen spreekt men van buitenwer king stelling der Grondwet en van afkondi ging van den staat van beleg. TurkijO. Uit Constantinopel wordt aan de „Daily News" gemeld, dat naar men aldaar vertelde, de hertog van Edin- burg aan den sultan gevraagd zou hebben, of in geval eener russische bezetting van Bulgarije of eener russische demonstratie in de Zwarte Zee, de engelsche vloot de Darnellen zou kunnen passsen als contra- demonstratie. Deze vraag, zegt men, werd door de Porte aan den russischen ambas sadeur medegedeeld, en het antwoord zou ontkennend geweest zijn. De „Daily News" gelooft niet dat eeni- gerlei bepaald voorstel aan de Porte is gedaan, maar acht het wel mogelijk dat er over deze zaak in den loop van het onderhoud gesproken is. RECHTSZAKEN. Donderdagochtend werden de getuigenverhooren in de zaak van Mevins, Holl en Smitshuijzen voor de rechtbank te Amsterdam voortgMet. Allereerst werd gehoord prof. dr. J. W. Gunning als den deskundige, aan wien het chemisch- analytisch onderzoek is opgedragen nopens de metallieke beitanddeelen, welke op eenige stuk ken ijzer schijnbaar voorkomen, naar net zeggen van Smitshuyzcn van eene schaafbank, maar volgens zijne medebeschuldigden vau eene pers ter bewerking van muntstukken afkomstig. Het onderzoek betrof de vraag, of deze bestaDddeelen wellicht aanwijzing hadden kunnen doen betref fende de vraag, of deze voorwerpen in aanraking zijn geweest met de compositie der valsche mun ten of met deze zeiven. Het aanvankelijk vermoeden dat er zelfs zil ver aan de stukken ijzer te ontdekken zoude zijn, werd door den deskundige niet bevestigd. Geen zilver werd aangetoond, en hoewel er in de op dracht van prof. Gunning geen sprak was van onderzoek op andere metalen, en hij dus geen speciaal onderzoek hierop heeft ingesteld, kon hij toch verklaren dat ook van geene der metalen, waarvan de valsche munten vervaardigd werden, (tin, lood, koper en antimonium) bestanddeelen gevonden werden. Ook over de vraag, hoe de ronde kringen, welke vermoed werden met de aanhankelijke motaaldeeleu samen te vallen, op de stukken ijzer kwamen, strekte zich dit onderzoek uit. Smitshuijzen gaf in zijne verklaring aan, dat hij heften aan slagershakmessen maakte, en ten einde de banden om het hout goed aan te drijven, de stukken ijzer als steun zooveel als aam beeldje bezigde. Ook werd nog door oproeping van een nieuwen getuige, nog eens teruggekomen op de dunne koperen plaatjes, die volgens Mevins en Boll, dienden bij liet vormen van de munt en naar het zeggen vau Smitshuijzen door hem gekocht waren als speelgoed voor kinderen. Naar de ver klaringen van dezen getuige zijn de koperen plaatjes slechts in zeer weinige magazijnen te ver krijgen en is er bijna geen vraag naar. Ook du Woensdag aanhangige vraag, of het mogelijk is dat Smitshuijzen het gips gebruikt in zijne hontdraaierij, werd weder aan de orde gesteld. Dr. Van Hamel Roos legde omtrent het gips geene andere verklaring af als dat het, met lijnolie vermengd, vijftien minuten lang zacht blijft. Prof. Gunning, hierover geraadpleegd, merkt op dat dit alleen het geval kon zijn met zijn brandgips; gewone gips zon met lijnolie vermengd andere resultaten geven. De deskundigen van Woensdag meubelmakers en houtdraaiers werden ook thans weder gehoord, met dit resul taat, dat er eenstemmigheid bleek te bestaan omtrent de mogelijkheid, dat Smitshuijzen wer kelijk gips met lijnolie gebezigd heeft bij de be werking van hout. Het domme publiek en de couranten, zij wa ren volgens Mevius de schuld dat bet kwaad door de drie beschuldigden van deze dage» be dreven, zulk een grooten omvang had kunuen krijgen. Hij erkende zelf mede de schuld te zijn dat Holl zich aan het kwaad, waarvoor zij thans zullen boeten, had overgegeven, maar, en dit zeide hij met zekere verheffing van stem, als dat Weg-, weg! Door schrik verbijsterd, maar de woorden van den ont stelden neger niet willende gelooven, vloog Virginia naar de ziekenkamer. Toen begreep zij wat Toby bedoelde. Penn was niet in zijn bed, noch in de kamer, noch ergens anders in huis. Hij was op een vreemde wijze eensklaps verdwenen. Xlle HOOFDSTUK. BIDDEBLIJKE HANDELINGEN. Nu was de vraag, die mr. Villars niet kon oplossen, wat hij met zijn gast moest doen, spoedig opgelost. Het was zeer geheimzinnig. Het bed was in denzelfden toestand waarin Penn het een minuut van te voren had verlaten. De kaars brandde nog flauw en de drankfleschjes stonden nog op dezelfde plaats, waar Toby ze had neerge zet, op de tafel, onder den spiegel. Maar de zieke was verdwenen. Wat was er van hem geworden? Men dacht dat hij te ziek was, om zonder hulp het bed te verlaten. En al was hij sterk genoeg, dan was het toch niet waarschijnlijk, dat emand, zoo bescheiden in zijn gedrag, zoo wellevend en beschaafd, het huis zon hebben verlaten op zulk eeue plot selinge en onverklaarbare wijze. Tevergeefs was het onderzoek in de nabijheid van het huis. Geen spoor van hem kon worden ontdekt. Teekenen van eene worsteling waren niet te bespeuren. Toch was het Toby's volle overtuiging, dat de schurken bet huis waren binnengedrongen en hem hadden weggevoerddat Dan in het komplot was, om hen af te leiden, terwijl Ropes en zijn makkers de daad volbrachten. Dit kon natuurlijk niet zonder toovermiddelen en duivelskunsten verricht zijn. Het feit, dat Dan van de verwarring gebruik had gemaakt, om te ontvluchten, scheen bij onzen Ethiopiër te be-lissen. Niet slechts de neger was zoo verbijsterd, Carl stond ver pletterd. De oude predikant, gewoonlijk zoo kalm, was zeer in de war, terwijl Virginia, hevig geschokt, met bijgeloovige vrees over de gebeurtenis dacht. De deuren tusschen de zit kamer en de trap waren open, en het scheen onmogelijk, dat iemand langs dien weg was binnengekomen, of was vertrok ken. Om van den anderen kant de trap te bereiken, moest Penn door Salina's kamer zijn gegaan. Salina, die toen op haar kamer was, had geen stoornis ondervonden, en zelfs geen geluid gehoord. Hij is uit het venster gegaan, zeide Carl. Maar het venster was vijftien voet boven den grond. Elk denkbaar ver moeden faalde dus, het scheen noodzakelijk dat men het geloof van Toby, d. w. z. het geloof aan tooverij en duivels kunsten moest aannemen. Slechts een zaak was zeker Penn was weg. En om de buitengewone en pijnlijke ver slagenheid van zijne vrienden nog te verergeren, zag men er de kleeren, die de lynchers hem hadden uitgetrokken, en die bij in zijn hand had meegenomen, nog hangen, zon der dat zij waren aangeroerd. Het gezin was nog niet hersteld van den schok, dien zijn verdwijnen had veroorzaakt, toen zij er zich in verheugden, dat hij weg was. Hopes en zijn makkers kwamen terug, zooals Dan had voorspeld. Zij waren dronken en bloeddor stig. Zij hadden een strop meegebracht, waarmede zij hun slachtoffer boven de deur van het huis van den predikant zouden ophangen. Zij waren woedend toen zij bevonden, dat hun slachtoffer ontsnapt was en doorzochten het huis, vloekende en scheldende. Virginia had zich knielende aan haar vader vastgeklemd en smeekte, dat men hem geen kwaad zou doen; zij bad vurig, dat PeDn, naar wien zij zoolang gezocht hadden, nu in veiligheid mocht zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2