NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 10 September 1888. No. 1591. ABONNEMENTSPRIJS: Dit Immer bestaat nit twee Men ISirecteuren-Ultgevcrs .1 C. l'l;l it!JI(l(lll en J. B. AVI». Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo. het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. ADVERTENT1ËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een te Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 3S2, Abonnementen en Ad verten tiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etranghre G. L. DJÜBE CoJOH. F. JONES, Suer., Parijt31bu Faubourg Montinartre. EERSTE BLAD. S r DSM u w s. Haarlem, 8 September. Zondag 9 September zal de ver zameling platen tietrekking hebbende op het meubelvak (moderne duiteche renaissance) nog op het museum van kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn. Toegang vrij. Vrijdagavond werd cp de gewone vergadering van de vereeniging «Zang en Vriendschap» door haar aan den afiredenden president, den heer A. Beerninkeen geschenk aangeboden, bestaande uit een fraaien spiegel, gekroond met de symbolen der muziek. Dit ging vergezeld van een toespraak van het oudste lid der vereeniging, den heer G. Oosten broek. In dezelfue vergadering vatte de nieuwe voorzitter, de heer E. de Lanoy, het presidium op met een sierlijke toespraak. Naar wij vernemen is de volledige toedracht van den brand in de Val- kensteeg als volgt Vrijdag namiddag omstreeks 2S/. uur heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van E. J. Tamboer, kruidenier, wonende in de Valkeneteeg no. 6, ontstaan bij het smelten van was en terpentijn in een emmer die op het vuur ge barsten was.Tamboer, zijne vrouw en dochter hebben daarbij brandwon den bekomen, eerstgenoemde nog al ernstige aan handen en voeten. De schade bepaalt zich tot het schroei en van de planken in de keuken en een gedeelte van de gang. De brand is door de bewoners en de buren gebluscht. Voor de 3e maal binnen eenige maanden is de bierhuishouder v. E., woonachtig in de van Marumstraat, door de politie bekeurd, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. LETTERE» EN KUNST. Het departement Arnhem der Nederl. Maat schappij tot bevordering van nijverheid, heeft zich tot de Staten van Gelderland gewend om geldelijke ondersteuning voor de oprichting van eenmu9eum van kunst-nijverheid eu daaraan te verbinden eene teekenschool voor kunst-industrie. Iuhoud //S e m p o r v i r e n s« No. 36. De Punteu van Beschrijving voor de 16e Algemeene Vergadering der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. Dracaena argentco 9traiata, met een afbeelding. Iets betreffende het snoeien der bloem heesters, vervolg en slot van blz. 277. Bemesting van Dwerg-Ooft- hoornen met thoraasslakken. Phylloxera-con- ventie. Ingezonden. Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk., afdeeling Rotterdam. Verschillende mededcelingcn. Tentoonstellin gen. Advertentiën. LEGER EN VLOOT. Volgens het jaarverslag omtrent den gezond heidstoestand van het aederlandsche leger, uit gebracht door den generaal-m&joor Timmerman, inspecteur vau den militairen geneeskundigen dienst, werden in 1887 in de hospitalen ver pleegd 25.143 militairen. Daarvan overleden er 144, werden naar andere ziekeninrichtingen ge- cvacueerd, voor den militairen dienst ongeschikt geoordeeld of tot herstel van gezondheid met verlof gezonden 2313 en herstelden 22.686, zoo dat op 31 December 1887 nog in behandeling waren 738 patiënten. Daaronder zijn ook begre pen militairen van het koloniale leger en der marine. In den buitendienst werden behandeld 8669 officieren, onderofficieren en mindere militairen, welke hij hun familien werden verpleegd. Onder de lijders, behandeld in de ziekeninrichtingen, waren 13.212 koortsigen, 7497 gekwetsten, 1730 oogziekten, 2688 lijdende aan andere ziekten. ONDERWIJS. Bij koninklijk besluit is aan dr. R. H. Salto1, adjanct-insp. voor het geneeskundig staatstoe zicht voor Noord-Holland, te Amsterdam, ver gunning verleend voor den tijd van twee jaren, tot het gelijktijdig bekleeden der betrekking van privaat-docent voor de gezondheidsleer aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Benoemd tot hoofd der school te Moerbeek (gemeente Nieuwe Niedorp) de heer J. G. van Eden, thans onderwijzer te Zaandam. Men schrijft uit Hillegom: De openbare school voor m. u. 1. o. is den laten Sept. gesloten ingevolge het raadsbesluit van den lsten Mei jl. Algemeen verwondert men zich hier over deze manier van handelen van het dagelijksch bestuur, daar de goedkeuring van het raadbesluit door Gedeputeerde Staten nog niet is ingekomen. Mochten Ged. Staten het genomen besluit niet goedkeuren, w»t, naar men algemeen meent, zeer zeker is, dan is de sluiting hoogst nadeelig voor de school. Het hoofd der school heeft zich het lot der leerlingen aangetrokken en geeft hun kosteloos te zijnen huize onderwijs. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 6 September. Negen korders brachten heden 35 tot 93 groote, 45 tot 90 kl. tongen, 1 tot 6 manden schar en 2 tot 10 mandjes kl. schol ten afslag; gr. tong gold 45 u 50 c., kleine id. 20 a 25 c. per stuk, schar fl.25 a f2 per mand en kl. schol fl.40 per mandje. Een Egraonder hom besomde voor 88 groote, 140 kl. tongen, 3 manden schar en 4 mandjes kl. schol f 50. B 1 N N E N I A N I). In de Staatscourant van Vrijdag worden bekend gemaakt de statuten der Vereeniging ter behar tiging van de nederlandsche be langen op de tentoonstelling te Pa rijs in 1889. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wensehen te leveren van genoeg zame voorbereiding tot de beoefe ning der natuurkundige wetenschap pen, om te kunnen worden toege laten tot het eerste natuurkundige examen, zitting zal houden op Maan dag 1 October a. s. en volgende dagen te Amst-rdam, en dat zij, die aan dat examen wensehen deel te nemen, zich vóór 15 Sept. e. k. schrif telijk moeten aanmelden bij den voorzitter der commissie, dr. D. Van Lankeren Matthes, te Amsterdam. De heer J. T. Oremer, lid der Tweede Kamer, is thans in Ne derland teruggekeerd, maar begeeft zieh nu naar het Zuiden wegens ernstige ongesteldheid van een zij ner kinderen. Ter vergadering van commissarissen en directeuren van de Maatschappij Ijzergieterij «De Prins van Oranje», te 's-Hage Don derdag gehouden, werd, door den president-commissaris mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck van Nijen- huis, aan W. R. Pieters, bankwer ker, die op 14 Juli 11., C. J. Ver hoef en N. J. Verhoef, beiden vor mers, die op 20 Juli 11. en aan H. Markus, afbramer in de gieterij, die op 28 Juli 11., gedurende 25 jaren werkzaam waren, onder een harte lijke toespraak uitgereikt het diplo ma, in lijst gevat, wegens getrou wen dienst. De gratificatie, daaraan verbon den, werd hen reeds op denjuisten datum ter hand gesteld. Vr ij dagvoormiddag is te Gouda aan de derde kade een man overreden door den sneltrein, die ten 9 ure uit Amsterdam was vertrokken. De ongelukkige is ten 12 ure aan de gevolgen overleden. Op de werf van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer zijn in aanbouw, voor rekening van de di rectie der Nederlandsche Ztiid-Afri- kaansche spoorwegmaatschappij te Amsterdam, twee ponten, welke moeten dienst doen voor den over tocht van den «eersten Krokodil- overgang» in de Transvaal. Donderdagochtend werd uit eene woning in de buurtschap Westeinde, te Nunspeet, een horloge outvreeu d. De bestolene gaf daar van in den loop van den voormid dag kennis aan de politie. Door na sporing (waarbij de hulp van een velocipedist groote diensten bewees) werd de verdachte nog- in het bezit van het gestoleue reeds 's namiddags 'bij Elburg gearresteerd. Hij zal zich tevens nog te verantwoorden heb ben voor in zijn bezit zijnde papie ren, die hij hoogst waarschijnlijk te Harderwijk ontvreemd heeft. Vrijdag v o o r m i d d a g half 12 ontlastte zich plotseliDg boven Schoonhoven eene zware hagelbui. De hagelsteenen waren bijna zoo groot als knikkers en de bui werd door een paar onweerslagen gevolgd. De soldaat, die Donderdag- avond omstreeks elf uur voor de militaire wacht aan de gevangenis te 's- Hertogen bosch op post stond, ontdekte een persoon in het kreupelhout, dat deu muur der ge vangenis omgeeft. Nadat de schildwacht de gebruikelijke sommatie had verricht, waar schuwde hij nog nadrukkelijk„Sta, of ik schiet!» waarop hij ten antwoord kreeg: „kom maar, dan zaï ik jou doodschieten». Hierop loste de soldaat een schot, dat den onbekende in de borst trof, wat oogenblik- lijk den dood ten gevolge had. Bij onder zoek bleek, dat men niet met een ontvluch ten gevangene, maar met een werkman uit de stad te doen had. De reden, waarom die persoon zich op dat uur daar bevond, schijnt nog niet bekend te zijD. Alweder werd Donder dagavond te Ambt-Almeloo eene vechtpartij gehouden, waarbij een fabriekarbeider aan een ander zulke hevige messteken toebracht, dat er oomiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Boven op den pi. m. 140 voet hoogen toren van het friesche dorp Wijckel heeft zich in den ge- metselden rand van het dak, in de kalk tusschen de steenen, een vlier boom ontwikkeld, die reeds meer dan een manshoogte heeft bereikt en menig oog naar den top van den kolossalen steenklomp trekt. RECHTSZAKEN. Vrijdagochtend te 10 ureu werd de rechtzit ting van de arrondissemcnts-rechtbank te Am sterdam heropend eu ging de officier van justitie voort met het nemen van zijn requisitoir. Hij begon met uls zijne meening uit te spreken, dat hij het bewijs bad geleverd, dat het veelbespro ken blikken trommeltje, hetwelk in den tuin van Smit3hnijzen is opgegraven, het eigendom van genoemden beklaagde is geweest, waarna hij betoogde de noodzakelijkheid, dat de voorwerpen in de trommel gevonden, gebruikt moeten zijn door den eigenaar. Tevens oordeelde spr. dat het vaststond, dat ook het pakje met valsche rijks daalders, hetwelk aan de Kalfjeslaan is gevonden, beklaagde toebehoorde, en dat er geen twijfel bestond, of ook deze beklaagde vervaardigde en was in het bezit van valsch geld, met het oog merk om het in omloop te brengen. Ten aanzien van het in voorraad hebben van valsch geld zeidc spr. het wettig cn overtuigend bewijs te kunnen lcreren. Spreker deed uitkomen, dat hetgeen hij ten laste vau dezen beklaagde aangevoerd bad, wat betreft de vervaardiging van valsche munt, een welbewezen feit was, waaruit het in voorraad hebben van valsche munt te bewijzen viel. Spr. gaf ook als zijne meening te kennen, dat, al mocht Smitshuijzen niet bekend hebben, hij zi h bij de arrestatie van Mevins woorden had laten ontvallen, die gelijk te stellen waren met eene bekentenis. Vervolgens werden de ten las^e gelegde feiten en de verklaringen der drie beklaagden in baai ouderlingen samen hang en samenwerking aan eene korte beschou wing onderworpen. Ten slotte requireerde het openbaar ministerie schu'digverklaring der beklaagden <-an de hen ten laste gelegde feiten en veroordeeling, van Mevius tot vijf en van Holl tot zeven jaren gevangenis straf beide onderaanneming van verzachtende omstandigheden en onder aftrekking van den tijd, in de preventieve hechtenis doorgebracht en Smitshuijzen tot negen jaren gevangenisstraf. Hierna werd het woord gegeven aan den ver dediger van Mevius, mr. E. Gorapcrtz, die kor- telijk te kennen gaf, dat hij ten aanzien van zijn cliënt geheel onderschreef het oordeel van het openbaar ministerie en, met bet oog op het. door hem getoonde berouw, hetwelk de verdediger voor oprecht hield hem in de clementie der rechtbanK aanbeval. Voor Holl en Smitshuijzen trad als verdediger op mr. J. P. A. N. Caroli, die zijne rede begon met eene ontleding van de karakters der be klaagden. Z. i. moest die tot de conclusie leiden, dat Mevius de slechtste van de drio is en aan de rechtbank zulke breedvoerige inlichtingen ver strekt heeft, dikwijls ongevraagd, alleen om van zichzelf een beteren indruk te geven en Smits huijzen zooveel mogelijk tbezwaren. Pleiter kan zich daaromtrent niet verder uitlaten, maar eene der redenen er van was, dat er eene vijandschap bestaat tusschen Holl en Smitshuijzen. Tot de zaak zelve overgaande, begint pleiter eene op merking le maken op den vorm, waarin de dag vaarding is opgesteld. Deze scheen z. i. te be oogen het vestigen van een indruk bij de rech ters. Mocht die wijze van doen bij openbare ministeriën onder »vigueur« van het oude straf wetboek gehuldigd kannen worden, thans, meent pleiter, is daarvoor geene plaats meer. Bij de voortzetting van zijn pleidooi werd door mr. Caroli in het bizonder gewezen op dc gron den waarop Smitshuijzen gedagvaard was, en PBUILLBTO KT. Een verhaal uit den amerihaanschcn burgeroorlog. 19) Xlle HOOFDSTUK. KIDDEBLIJKE HANDELINGEN. Uitgeput van het vruchteloos zoeken, wilden de woest- aards hun schendende hand aan den blinden grijsaard slaan, en hun wraak op Toby koelen. Dat hij een vrije neger was, moest reeds voldoende zijn, om in hunne oogen straf te erdienen. Maar hij had meer gedaan; hij was aan den choolmeester verknocht, en zij dachten, dat hij hem had erborgen. Zij grepen hem dus aan en sleurden hem uit et huis, ontblootten zijn rug, en bonden hem aan een oom vast. Zoo lang de bende zich tot het onderzoeken had bepaald, ad mr. Villars hen met vrede gelaten. Maar toen zijn oude necht in gevaar was, geraakte hij in vuur. Hij ijlde door de deur, blootshoofds en met fladderende witte lokken, hij ad zijn stok in de hand. Zijn twee kinderen vergezelden em Salina, die werkelijk niet liefdeloos was, scheen nauwelijks miuder angstig en verontwaardigd dan hare zuster. Daar stond de oude neger, door het licht van een in brand gestoken houtmijt beschenen, tot zijn middel geheel naakt, terwijl hij, aan een boomstam vastgebonden, van vrees en pijn ineenkromp; zijne woeste pijnigers stonden rondom den boom, terwijl zij lachende, vloekende en schreeu wende, voorbereidselen maakten om hem te geeselen. Mijne vrienden I riep de oude man, zoo forech, dat zij allen versteld stonden, wat wilt gij doen? Wij zullen dezen neger eens onder handen nemen, zeide Gad, en op dezelfde wijze zullen wij binnen drie maanden iederen vrijen neger behandelen. Vrije negers zijn schadelijk, voegde Ropes er bij, die zeer dronken was, en het voornemen had, een aanspraak te houden op een vat, dat zijne vrienden tot dit doel daar heen hadden gerold. Zijn schadelijk, herhaalde hij, terwijl hij zich op zijn preekgestoelte heeech, door zich aan een boomtak vast te klemmen. En ik zeg u, broeders, dat een van de schoonste voortbrengselen der afscheiding zal zijn, dat wij alle vrije negers weer als slaven zullen verkoopen, of wegjagen, of hen zullen ophangen. Ik zeg u, heeren, dat wij de zaken op die wijze zullen behandelen, ondanks alle aangestelde predikanten 1 De mannen juichten, en een van hen gaf Toby een paar slagen, om zijn kracht te beproeven, en om den armen neger eenige kreten te ontlokken. Er is geen twijfel aan, de stem van den ouden predikant klonk hoven het rumoer uit, gij lieden zult op die wijze de zaken behandelen, door ongerechtigheden te begaan. Gij zult uwe wreedheden op eerloozen en onder drukten uitoefenen. Maar als er een God in den hemel is, hij sloeg zijne oogeu naar boven, en als een profeet, die rampen voorspelde, hield hij met bevende hand zijn staf in de hoogte, als er een God van rechtvaardigheid en genade is, die uwe slechtheid ziet, dan zal eens het uur vau ver gelding voor u ook slaan 1 Bindt dien man los, laat mijn huis met vrede, en leert genade te schenken, want gij lieden zult die spoedig moeten afsmeeken. Zijn eerbiedwaardig gelaat, en het gezag van zijne woor den boezemden zelfs dezen dronkaards eerbied in. Maar Silas, trotech op zijn redenaarstalent, was woedend, dat iemand hem den invloed op deze menschen wilde betwisten, Terwijl hij met een zijner handen den tak vasthield, vast hield, zeide hij, terwijl hij hevig gesticuleerdeWie is hier de baas, ik of die oude verrader Geeft den neger er vau langs, zeg ik u. Wij zullen onzen eigen weg volgen, al moest het tot het einde der wereld, zoowaar als ik hier op de ton sta I Om aan zijne woorden kracht bij te zetten, stampte hij met den voet; hij trapte door de ton heen, en viel met ton en al naar beneden, zoodat hij de algemeene lachlust opwekte. Op dezelfde wijze zullen uwe onbeteekenende en on- menschelijke beginselen onder uwe voeten in duigen val len! zeide mr. Villars, toen hij vernam, wat er voor gevallen was. Op dezelfde wijze zult gij ook plotseling van uwe hoogte nedervallen. {Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1