NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Vrijdag 14 September 1888. No. 1595. ADVERTEETIElt: IS N K N I A N I». ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. en J. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Eirangère G. L. DJUBE Co., JOB. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 13 September. Woensdagavond 7 uur arriveerde het 3de bataljon van het 4de regim. infanterie, onde* commando van den luit.-kol. Vogel, per extra-trein uit Zevenbergen hier ter stede. De troep, die, zooals bekend is, gedurende 10 dagen de manoeuvres ia Noord-Bra bant heeft medegemaakt, zag er flink uit n niet meer dan een paar militairen moesten in het hospitaal te Breda achterblijven. Op het spoor wegperron werden de terugkeeren den gecomplimenteerd door de ach tergebleven hoofd- en subalterne officieren van het garnizoen. De haarlemsche burgerij gaf veel blijken van sympathie; bet perron zoowel als de weg naar de kazerne was vol belangstellenden. Tot onderwijzer aan de bizondere school van lager en voortgezet lager onderwijs van den heer P. J. Prinsen Geerligs, is benoemd de heer A. J. Doornbos te Wateringen. De persoon, die vóór eenige da gen in Houtrijk en Polanen blGots voets was aangetroffen en naar het huis van bewaring alhier werd over gebracht, verkeerde daar in hoogst opgewonden toestand. Gedurende een zestal dagen heeft hij geen bete broods ofeenig drinkwater wil len gebruiken. Thans i6 hij naar Amsterdam overgebracht. Woensdag avond is uit den Scho tersingel opgehald het liik van den 64 jarigen F. verpleegde in het Bui ten-Armhuis die sedert eenige uren werd vermist. Den laatsten tijd was de man lijdende aan zwaarmoedig heid. Arrondlssements-Rechtfeaiik TE HAARLEM Zitting van 13 September 1888. Twee landloopers openden heden de rij. De een had in een half jaar en de ander in drie jaar niet gewerkt, maar het scheen den laatste geen kwaad te hebben gedaan, althans bij zag er kapitaal uit. Beiden had den al dien tijd rondgezworven, hoe de laat ste dat drie jaar heeft kunnen doen zonder aangehouden te worden, is een vraag. Hoe dit zij, beiden zullen nu wel een poosje van den openbaren weg verdwijnen. Het requisitoir luidt: 12 dagen hechtenis en opzending naar een Rijks-werkinrichting voor den tijd van 2 jaar. Volgde een zaakje, waarvan de beklaagde, op het politie-bureau gebracht wegens dronkenschap, met een mes een stijl had doorgesneden en een ander beschadigd. Men had hem wel gevisiteerd, maar niet goed naar het schijnt. De subs. off. v. just, vroeg zijne veroordeeling tot 21 da gen g;ev. C. K., veehouder te Assendelft, is be schuldigd een zesjarig knaapje in een sloot te hebben geworpeu. Het kind joeg met een ander zijn paard heep en weer en, in drift ontstoken, greep hij het knaapje en wierp het in de vijf meter breede sloot. Het kind kroop er zelf weer uit. Zoo luidde (le aanklacht en drie getui gen verklaarden te hebben gezien, dat bekl. het kind oplichtte en dat dit een oogen- blik later in het water lag, want het wa ter spatte omhoog. Een hunner was echter op tien minuten afstand, een ander op vijf minuten, zoodat zij niet konden zeggen of hij het kind er bepaald had ingewor pen. Dit laatste ontkende bekl. Het was zijn plan geweest het kind over de sloot, die lang zoo breed niet was als de veldwach ter opgaf, heen te zetten. Hij had drie getuigen a décharge mede gebracht, waarvan twee de breedte van de sloot met hem hadden o jgemeton en be vonden dat die 2.10 AÏ. was, terwijl er hoogstens 80 c.M. water in stond. Het bleek spoedig, dat men hier tot het eigenlijke punt in kwestie was genaderd. De sloot toch, die het kind had aangewe zen aan den veldwachter, was een geheel andere dan die, welke de bekl. met zijne getuigen a décharge was gaan opmeten en het was nu de vraag, wie het bij het rechte eind had De subs. off. v. just., het ten laste ge legde feit van mishandeling bewezen ach tende, requireert beklaagde's veroordeeling tot een boete van f30, subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger van beklaagde, mr. Ph. A. Haas, acht het, uithoofde van het re quisitoir, niet noodig lang in deze zaak te pleiten. Hij betoogt evenwel, dat niet bewezen is, dat bekl. het doel heeft ge had, leed te doen, omdat niemand heeft kunnen zien dat bekl. den jongen er in geworpen heeft, daar de getuigen te ver af stonden. In het oog houdende, dat bekl. zeer gunstig bekend staat en dat de vader van den jongen verzocht heeft, de zaak niet door te zetten, coucludeert pleiter tot het opleggen eeuer kleine geldboete. De gemeente Koog aan de Zaan heeft het vorige jaar eene verordening ge maakt, waarvan het tweede artikel, waarop het in deze aankomt, aldus luidtBij ver bouwing en herstelling van bestaande wo ningen, van hout opgetrokken, is de eige naar verplichtden afgebroken houten muur door een steenen te vervangen. Beklaagde A. G., houtzager van beroep, nu heeft,volgens de dagvaarding, den zuider gevel van zijn houten woning afgebroken en weder door een houten vervangen. Vandaar de aanklacht, die ten gevolge had, dat A. G. door het kantongerecht te Zaandam is veroordeeld tot een dag hechtenis en in de kosten. Van dat vonnis nu kwam hij in hooger beroep. In zijn requisitoir wijst de subs. off. v. just, er op, dat deze zank aan de Koog geldt voor eene «cause célèbre" en meent zelts te weten, dat de bewoners gezamenlijk de kosten van een advokaat zouden be talen. Na het verhoor van vier getuigen, deskundigen, requireert de ambt. van het O. M. bevestiging van het vonnis en ver oordeeling van bekl. in de kosten van het hooger beroep. De verdediger mr. Ph. A. Haas, meent, dat men hier niet heeft te doen met een afgebroken buitenmuur, maar met een par tieel afgebroken buitenmuur. Alleen de plankeü toch zijn weggebroken, de stijlen die toch ook den buitenmuur hel pen vormen, zijn blijven staan. Daarom valt dit niet ouder het vermelde art. 2 der verordening, dat spreekt van een weg gebroken muur. Het is daarbij, zegt pl., onzeker met welk motief deze verordening in het leven is geroepen. Iedere gemeen te-verordening moet steunen op een motief van open oare orde, veiligheid of gezondheid. Nu acht de ambt. van het O. M. dat bij bet maken der verordening de gedachte van brand gevaar (veiligheid) heeft voorgezeten, ter wijl de gem. opzichter van Koog aan de Zaan, als getuige gehoord, meent dat ze 1) Zonder over de hoofdzaak te durven beslis sen (wij achten ons daartoe niet competent) kannen wy toch bevestigen, dat inderdaad deze kwestie voor de gemeente Koog aan de Zaan een belangrijke kwestie is. De tot-atand-koming der bedoelde verordeniug heeft indertijd een storm van aanvallen opgewekt en men sjhreef haar aan verschillende motieven toe. Ben dezer motieven is het volgendeTe Koog a. d. Zaan bevindt zich eene firma die reeds ver leden jaar (vó<5r de verordening bestond) arbei derswoningen kant en klaar leverde voor f 500. Natuurlijk van hout. liet schijnt, dat men vreesde, dat door den lagen huurprijs dezer ge bouwtjes, tal van arme gezinnen zich te Koog aan de Zaan zonden komen vsstigen en dat daar door de gemeente tal van personen tot haar last zon krijgen, wanneer de hoofden dezer gezinnen in den winter geen werk konden krijgen of ook wel wanneer dezen lui waren of misbruik maakten van sterken drank. In ieder geval dat het houwen dier goedkoope huisjes zeer na- deelig zou zijn voor de gemeente-financiën. Wij zeggen niet, dat deze overweging het le ven geschonken heeft aan de bij de ingezetenen van de Koog gehate verordening, wij deelen alleen mede, dat men dit heeft beweerd. Ter terechtzitting heeft geen der getuigen noch de verdediger dit punt aaneoroerd. (Bed.) op hygiënische overwegingen berust. Hier omtrent is dus reeds geen eenheid, het kan zeer wel zijn, zegt pl., dat de wet gever de verordening in het 'even heeft geroepen met het oog op verfraaiing, om dat hij steenen huizen sierlijker vond dan houten. Dit nu is geen wettelijk motief en daarom mag de verordening niet wor den toegepast. Eindelijk meent de verdediger, dat het j u i s t e strafbare feit, zoo er al een straf baar feit is, niet in de dagvaarding is neer gelegd. Deze geeft toch aan als het strafbare punt«dat hij een bestaandeu houten gevel door een anderen houten heeft vervangen. Er had moeten staan: «dat hij den hou ten muur niet door een steenen had doen vervangen." Alzoo, zegt pl., is in facto het geval niet aanwezig, door de verordening be doeld, omdat hier geen afbreking vaneen muur, maar slechts een gedeeltelijke af breking heeft plaats gehad. Bovendien is de uitdrukking in de dagvaarding niet juist en ten slotte is er afwezigheid van het motief, waarop de wetgever de ver ordening heeft gemaakt. Pleiter concludeert mitsdien tot ontslag van rechtsvervolging. De ambtenaar van het O. M., repliceo- rende, tracht van al de motieven, welke den verdediger tot deze conclusie voeren, de onjuistheid aan te toouen, hetgeen du pliek van pl. tengevolge heeft. De uitspraak van deze zaak wordt be paald op Donderdag 20 dezer. In o?is nummer van morgen zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) la de maand Juli werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorw.Mij. 43.691 reizigers vervoerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f9.243 75 dat van goederen - 451.98 en aan diversen - 335.841/, Totaal f 10.031.57V» zijnde per dag-kilometer f 38.07. Te Nieuw-Vennep heeft een wed strijd plaats gehad tueschen 9 wiel rijders, waaronder een die reeds een eereten prijs heeft gewonnen, en een hit van den heer De Jong. Na een warmen strijd voor den hit nog moeilijker, daar het tuig brak, zoo dat de kampioenen weder van het punt van afrit moesten beginnen behaalde de hit de overwinning. Het 18-jarige dier had een afstand van 3000 M. in 41/, minuut afgelegd. LETTEREN EN KUNST. De reden waarom de amstcrdarasche orkest- vereeniging weldra zal ophouden te bestaan, is volgens de «Amst. Ct.« dat vele leden geënga geerd zijn voor het orkest van de nieuwe con certzaal. De beroemde hongaarsche schilder Mun- kaczy bevindt zich in den llaag. 1-Iij heeft zijnen intrek genomen in het Hotel des Iudes. Uit Leeuwarden wordt aan do *N. R. C.« gemeld Onze stadgenoot, de heer Barend Kwast, is te gemoet gekomen aan eene groote behoefte in deze stad, te wetende oprichting van eene mu ziekschool. Sedert de heer Hageman zich met terwoon te Amsterdam heeft gevestigd, ontbeer den wij eene dergelijke nuttige inrichiing. De onderwijzers aan de nieuwe muziekschool stelden ons Dinsdagavond in de gelegenheid kennis te maken met hunne talenten. Behalve met den heer Kwast, die ons versterkte in onze meening omtrent zijne bekwaamheden, maakten wij ken nis met eenen veelbelovenden leerling van Joseph Cramer, den jeugdigen Draper, eenen Leeuwar der van geboorte, em met eene begaafde mezzo sopraan zangeres, mejuffrouw Broekens. Een kon. besluit van den lOden September, Woensdag in de Staatscourant opgenomen, bepaalt: «De gewone zitting van de Sta- ten-Generaal wordt op Dinsdag 18 September 1888, des namiddags te één uur, in eene vereenigde ver gadering der beide Kamers geopend door eene commissie van Onzent- wege, waartoe worden benoemd Onze ministers, hoofden van minis- terieele departementen». Het orgaan vandesoci- aal democratische partij Recht voor Allen houdt de waarheid vol van zijn bericht, dat jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad te 's-Hage, heeft aangenomen in «Walhalla» te spreken. Het blad voegt er bij, dat de heer Lohman zelt verklaard heeft te zullen optreden in «Wal halla» aan den secretaris der haag- sche afdeeling, die mondeling en schriftelijk met hem confereerde. De vereeniging «Uit het Volk—Voor het Volk» te Middel burg heeft besloten, in 1889 eene gewestelijke tentoonstelling te hou den van kunst, toegepast op nijver heid, waaraan ieder in Zeeland kan deelnemen. Dezer dagen ontving zij van den commissaris der Konings, jhr. mr. W. M. de Brauw, en den burgemeester, jhr. mr. L. Schorer, bericht, dat beiden gaarne het aan geboden beschermheerschap en eere voorzitterschap aannemen en de beste wenschen koesteren voor het wel slagen dezer tentoonstelling. De Zuiderzee-Vereeni- ging had tot de regeering het ver- :SP sa tj ÏXjLHTO isi. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 23) XJVe HOOFDSTUK. HET VERHAAL VAN EEN MAN. En denk je dat ik gebonden ben aan de laatste woor den van een man, die op dat punt zichzelf niet kende? Hij wilde mij altijd de vrijheid schenken, zeide ik, en hij zeide het ook. Waarom heeft hij u de vrijheid niet vroeger gegeven, in plaats van mij te verzoeken, zulk een offer te brengen? Kom, kom Pomp! hij sloeg mij op den schouder, je bent mij te veel waard, om je weg te laten gaan. De men- schen zeggen, dat je evenveel van de geneeskunde weet, als mijn broeder. Je zult mij op eene plantage veel waard zijn, want daar laat ik je de zieke arbeiders behandelen, en als het goed gaat, laat ik je de familie geneesmiddelen voor schrijven. Kom jongen, je moet dergelijke gedachten aan vrijheid van je zetten, je zult verscheidene negers mogen geeselen, en dat zal zulk een flinke neger wel goed kun nen doen. Hij sloeg mij weer op den schouder, en keek zoo verge- noegelijk en vriendelijk, alsof ik een kind was, dat door zoete woordjes moest worden overgehaald, en dat door zulk een man! -zeide Pomp, met een glimp van trots. Ik had hem als een tijger kunnen verscheuren, wegens zijne onbeschaamdheid en hardvochtige onrechtvaardigheid. Maar ik hield mij goed, want ik wist dat ik door geweld niets kon winnen. Meester, zeide ik, wat u daar zegt is ni :t zeer vleiend. Maar ik wenschte te hebben, wat mijn meester mij gaf wat u beloofde, dat ik zou hebben daarmee zal ik geheel tevreden zijn. Wat, je houdt vol? zeids hij, terwijl hij woedend werd. Laat mij je eens voor altijd zeggen Pomp, datje met veel minder tevreden moet zijn, en nooit meer het woord «vrijheid» tegen mij moogt uitspreken, het zal je eigen voordeel zijn! Ik zag dat hij het meende, en kon er dus niets meer aan doen. Ik was wanhopig en woedend. Toen gevoelde ik voor het eerst van mijn leven wat het is, een man te willen vermoorden. Ik had hem dadelijk terneder kunnen vellen. Goddank, dat ik het niet deed. Ik kwam tot betere gedach ten en zeide: Als hij mij goed behandelt, zal ik hem dienen; maar doet hij het niet, dan loop ik weg. Toen bracht hij mij hierheen, naar Tennessee. Hij had hier eene plantage, die zijne vroeg gestorven tante hem had nagelaten. Totnogtoe was ik goed behandeld; maar hij hield niet van mij; hij zeide mij dikwijls dat ik te veel wist, en te trotsch was. Hij had besloten mij te vernederen; eens ze'de hij tot mijPomp, Nance heeft onlangs kwaad gedaan, en jij hebt haar laten begaan. Ik was namelijk een soort opzichter. Nu zal ik je zeggen, wat ik zal doen Nance moet gegeeseld worden, en dat draag ik aan jou op. Neem mij niet kwalijk, meester, zeide ik, dat heb ik nog nooit gedaan, een vrouw gegeeseld. Dan wordt het eens tijd om te beginnen. Ik heb ge noeg van die fijne manieren, Pomp, je zult nu een toontje lager moeten zingen. Ik wil alles doen wat gij maar wilt, mijnheer! zeide ik, maar eene vrouw geeselen, dat kan en wil ik niet. Jou schavuit! schreeuwde hij, terwijl hij zijn rij zweep zocht. Ik zal je leeren, mij in het gezicht uit te tarten 1 En hij sprong woedend op mii toe. Pas op mijnheer! zeide ik, terwijl ik een stap ach teruit deed. Het zal voor ons beiden beter zijn, dat gij mij niet slaat! Wat, je bedreigt mij, schavuit? Ik bedreig u niet mijnheer, maar ik zeg wat ik zeg. Het zal voor ons beiden beter zijn. U zult mij nooit twee keer slaan. Dat verzeker ik u. Ik denk, dat hij bang voor mij werd, toen ik dit zeide, want in plaats van te slaan, riep hij dadelijk om hulp. Sam! Harry! Nap! bindt dezen duivel! vlug! Dat zullen zij niet doen! zeide ik. Wee hem, die mij met een vinger aanraakt, al is het de meester of de slaaf! Dat zullen we eens zien, zeide hij, terwijl hij naar het huiB liep, en met eene buks terugkeerde. Ik was daar Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^elefoonDaazemer 1S2. ÊPirecleareri-iitgever§ J. PEEREB0091

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1