De oierepMMeii te Sclapn. gelegenheid te stellen te atndeeren aan de land bouwschool te Wageningen. Op voorstel van dr. Mulder, afd. 's-Hage, bracht de vergadering onder applaus dank aan het Hoofdbestuur voor do behartiging der belangen van de Maatschappij en aan den voorzitter voor de leiding der vergadering, welke daarop werd gesloten. dvp.) Het graven van het ka naal bij Kiel ter verbinding van de Noord- en Oostzee, is aangenomen door onzen landgenoot, den heer H. Wiegerink te Groenloo. De aan nemingssom bedraagt in rond ge tal f 7,000,000. Een van deEngelschen, die in den afgeloopen zomer ons land bezochten, heeft liet wensclielijk geacht zijn indrukken vluchtig weer te geven in de //Illustrated London News" van 8 dezer. Des reizigers liefhebberij is oudheden en voornamelijk hield hij zich daar op waar hij iets van zijn gading hoopte te vinden. Achtereen volgens bezocht hij Middelburg, eeu oude, sluimerende stadBreda, een antieke plaats Den Bosch, een slaperige, maar rijke stad, ruim, goed voorzien van kanalen en zich onderscheidend door het uiterlijk van zelf genoegzame ouder wetschheid. O ver de hoofd kerk geraakt hij vervoering en met smart herdenkt hij het feit, dat het marmeren hek in renaissance-stijl, me. beelden en bogen aan het South Kensington Museum werd verkocht. Voorts trekt hij naar Nij megen, een van de meest oorspronkelijke, van de ergste rococo-steden, die een rei ziger maar verlangen kan op iederen hoek iets vreemds en pikants, en daarbij zulks een antiek voorkomen, een uiterlijk van modernen voorspoed met gewoel en beweging. Arnhem levert den oudheidken ner weinig op. Utrecht zooveel meer. Den Haag niets. Leiden voldoet hem als een antieke, droomerige, dommelende stad zij bekoort hem door hare algeheele rust, hare verscheidenheid van verlaten straten, beschaduwde grachten en vreemdsoortige bruggen. In Delft weinig te zien. Dordrecht een armelijke plaats, die den bezoeker teleurstelt, antiek genoeg, maar zonder distinctie. Op de muren was te lezenDe Mikado, een dag in Titipu, Japausche komieke Opera. De vrouwen blijven nog altijd gehecht aan haar bizonder schil derachtig hoofdtooiselhoewel zij het dikwijls tegelijk met een meer modern hoofddeksel dragendan zetten zij een hoed boven op de kanten muts en de goudeu oorijzers. Overal wordt men met hartelijke goedaardigheid tegemoet geko men en allerwege vindt men een welle vendheid, //die bijna engelsch is." De schrijver is niet weinig trotsch op de schets, waarvan het bovenstaande een uit treksel iswant hij zegt, dat hij op deze reis een stuk van Holland //nogmaals ont dekt" heeft. Wel mag het vreemd genoemd worden dat nog altijd zulke reisberichten worden geschreven en gedruktvreemd vooral dat zulks in Engeland geschiedt, sedert F. Spencer Bird zijn gelijkende //Sketch of Holland and de Dutch" uitgaf en Charles W. Wood in 1877 zijn fraai geïllustreerd en kostelijk boek //Through Holland" schreef. Onze engelsche //ont dekker" zou geen overbodig werk gedaan hebben indien hij, zijn onderzoekingstocht aanvangende in de een of andere bibliotheek, zich op de hoogte had gesteld van hetgeen er in zijn eigen taal geschreven is over het land, dat hij ging bereizen. Men kan liefhebber van oudheden zijn zonder ouderwetsche vertellingen en oud- wijfsclie praatjes omtrent land en volk als kostbaarheden te beschouwen. De gewezen conducteur der amsterdamsche Omnibus-Maat schappij F. van Hom, die den hoofd conducteur H. A. Ekkert met pi stoolschoten doodde, is in het Bui ten-Gasthuis overleden aan de won den, die hij na het plegen van den moord zichzelven toebracht. De vrouw van een der werklieden aan het telegraafkantoor te Amsterdam, belast met het schoon maken van de toestellen enz., ver vaardigde ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelraina een gedicht, dat zij naar tHet Loo» zond. Behalve een dankbetuiging, ont ving zij, van HH. MM. een bank biljet van honderd gulden. (Tijd.} POLITIE-BERICHTEN. In een buitengewoon politieblad bericht de commissaris van politie der le sectie (Sint-Pietershal) te Amsterdam, dat Dirk Benjamin Adrian, 22 jaren, tamelijk lang, haar donkerbruin (zonder baard of knevel) gekleed met donker jaqust, gestreepte pantalon, bruine demisai- soQ met dito fluweelen kraag en phantasiehoed, in den morgen van den 10n Sept. jl. door zijn patroon P. J. W. Walters, wonende War- moesitraat 167 te Amsterdam, is uitgezonden met een bedrag van achthonderd en tien gulden om daarvoor aan 's-Rijkspostkantoor postzegels enz. te halen. Adrian heeft die boodschap niet gedaan en wordt sedert vermist. Men vermoedt dat hij zich naar Rotterdam heeft begeven. Genoemde commissaris van politie verzoekt zijne opsporing en bij ont dekking bericht. De gemeente Schagen is deze week het toonee' geweest van ernstige ongeregeld heden. Om bizondere redenen, (onze lezers weten dat wij in ieder opzicht de onpartijdig heid betrachten), konden wij van het ge beurde geen melding maken alvorens alle dtttails daarvan bekend waren. Wij ontleenen thaus aan de «N. Rott. Ct." hetgeen haar den lOeu dezer uit genoemde gemeente werd gemeld //Ons anders zoo rustig dorp was heden ochtend het tooneel van groote opgewon denheid. Een 20-jarig r. k. meisje, dat voor eenige weken p.m. f16,000 heeft geërfd en tegen den wil haars vaders, wien de erfenis is ontgaan, liefdesbetrek kingen heeft aangeknoopt met een Pro- testantsch jongeling, was op gewelddadige wijze door vier mannen van hier per rijtuig naar Noordscharwoude gevoerd, om van daar naar het liefdegesticht voor gevallen meisjes te worden getransporteerd. Toen de liefhebbende vader hedenavond om zeven uren van den trein kwam, werd hij door eene woedende menigte ontvan gen en zoodanig toegetakeld, dat hij ster vende is. Vervolgens werden bij allen die bij de ontvoering betrokken waren de ruiten stuk geslagen en de meubelen vernield. Einde lijk ging het razende volk, onder het zingen van geuzenliedjes over tot gewel- dadigheden bij de meest bekende katholie ken. Ook de ruiten der r. k. kerk, der pastorie en die van het gesticht der lief dezusters werden verbrijzeld. Bij het afzenden van dit bericht, te on geveer 11 uren, is alles weder rustig. Het meisje is Dinsdagavond per hatsten trein teruggekomen. Toen dit bericht na mens den officier van justitie aan de be volking werd medegedeeld, kwam aan de vreugde geen einde. In huis en op straat, waar meo zag of kwam, overal dezelfde geestdrift. In een oogenblik wapperde uit bijna alle huizen de driekleur, en wie dit des middags niet goedschiks deed, werd op den avond daartoe gedwongen. Wel poogden politie en justitie dezen drang zooveel mogelijk te voorkomen, maar zij kon toch niet beletten, dat aan den eisch werd voldaan. Hier en daar werden nog eenige ongeregeldheden gepleegd. Inmid dels waren uit de omgelegen plaatsen honderden nieuwsgierigen naar Schagen gestroomd, die met de bevolking der plaats, onder het zingen van volksliedjes, zich langs de straten bewogen. Te ongeveer 10 uren reed het rijtuig waarin men het meisje zou afhalen naar het station. Bij hare aankomst werd zij als onder een bloemenregen bedolven en, door duizen den begeleid, in triomf naar huis gebracht. De militaire macht behoefde nergens krach tig op te treden, en zoover bekend, werd niemand in arrest genomen." Te //Tijd" meldt omtrent het gebeurde het volgende: Een katholiek ingezetene, wiens minder jarige dochter in eene herberg daar ter plaatse dienstbaar was, achtte een langer verblijf van het meisje in genoemde be trekking ongewenscht en nam maatregelea om hare opneming te verkrijgen in een gesticht van opvoeding buiten Schagen. Maandagmorgen vergezelde hij zijne doeh- ter daarheen. Bij zijn vertrek reeds wer den dreigende woorden vernomen en bij zijne terugkeer Maandagavond werd hij aan het station door eene rumoerige menigte afgewacht en op ergerlijke wijze mishan deld. De politie was niet bij machte den man voldoende te beschermen; de burge meester meende alleen door opsluiting van den mishandelde verdere mishandeling te kunnen voorkomen. De woede van het ge meen keerde zich toen tegen degenen die men terecht of ten onrechte ver dacht met de verwijdering van het meisje in eenig verband te staan. Bij verschil lende katholieke ingezetenen men spreekt van een twintigtal worden de ruiten verbrijzeld. Ook de r. k. pastorie en het r. k. liefdegesticht moesten het ontgelden. De pastoor-deken was verplicht zijn wo ning te verlaten en den nacht in de sacristie zijner kerk door te brengen, waar hij ten minste tegen de steenworpen beveiligd was. Van den vader werd intusschen verkregen, dat hij er in toestemde, zijne dochter te doen terugkeeren. Dinsdagavond, zou die terugkeer plaats vindeu. Bij de onvoldoende politiemacht der gemeente werden veldwachters uit de omliggende plaatsen gerequireerdbene vens eeu \eertimtal militaireu; terwijl het Parket van Alkmaar dienzelfden avond per spoor van zeven uren te Schagen aan kwam. In den loop van den dag werden, op het vernemen van het bericht omtrent den terugkeer van het meisje, ia vele wonin gen de vlaggen uitgestoken, terwijl dege nen die weigerden tot dit vreugdebetoon over te gaan met allerlei bedreigingen daar toe werden overgehaald. Toen te elf uren ongeveer de trein aankwam, was er eene talrijke menigte op te been. Onder het zingen van allerlei liederen wachtte men het meisje aan het station af en leidde haar, in een open rijtuig gezeten, in triomf Schagen binnen. Wij hopen van harte dat het der jus titie zal gelukken, hier de ware schuldi gen te achterhalen. Dat er, behalve aan oogenblikkelijke opgewondenheid van het gemeen, nog aan andere oorzakeu moet gedacht worden bij de schandalendie twee dagen lang konden plaatsgrijpen, is nauwelijks aan twijfel onderhevig. De wijze waarop de steenenwerpende menigte haar werk verrichtte wijst hier en daar niet onduidelijk op een overleg, als waartoe in den regel aan eene plattelandsbevolking de noodige //school" ontbreekt. In elk ge val is het hoogst betreurenswaardig, dat door een onbeschaamd en ruw gemeen de bevolking eener plaats geterroriseerd werd op eene wijze, die zelfs de tusschenkomst van politie en militaire* macht tot zekere hoogte machteloos maakte. Van arrestatiën naar aanleiding van de ongeregeldheden vernamen wij tot dusver nog niets. Moge de straf voor de schuldigen niet uitblijven Nog verneemt de «N. R. C.": Naar aanleiding van het bericht omtrent den terugkeer naar Schagen van het den vorigen dag uit die gemeente ontvoerde meisje wordt ons gemeld, dat het parket te Alkmaar in geen enkel opzicht tot dien terugkeer heeft medegewerkt, en eerst in den avond daarmede in kennis werd ge steld. Uit Tessel wordt gemeld dat niet alleen daar, maar ook op Vlieland de palingvisschers tot de ontdekking vijn gekomen, dat er onder de zeepaling eene ziekte schijnt te heerschen, waardoor velen zijn aangetast. De zieke paling is met roode vlekken overdekt, sterft terstond na gevangen te zijn, en gaat dan aanstonds tot bederf over. Aangezien de aangetaste palingen niet bruikbaar zijn, worden de zieke dieren als geheel waardeloos weer in zee geworpen. Het Leger des Heils beeft thans ook te Vlissingen eenen zijner voorposten uitgezet. Sedert een paar dagen vertoeft daar een tweetal heilsoldaten: de een in de uniform van bet leger, de ander in gewone burger kleeding. Dit twee tal ziet men zoo nu en dan door de stad wandelen, klaarblijkelijk met bet oogmerk bet terrein te ver kennen, alvorens de operatiën van bet leger een aanvang nemen, het geen, naar wij vernemen, Zaterdag 22 dezer het geval zal zijn. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zullen de oefeningen van het leger aldaar worden gehouden in het daartoe met ingang van 1 dezer gebuurde vroegere lokaal «Tivoli». Wie als leider van die oefeningen zal op treden en op welke wijze daar de zaak zal worden aangevat, is voor alsnog onbekend. NR. C.) Doordien twee goederen treinen op de lijn Kleef—Keulen Donderdag middag in botsing zijn gekomen, is de trein van Keulen, die te Zevenaar te vijf uur moet aankomen, een uur te laat gearri veerd, waardoor de aansluiting met Holland gemist werd. Nadere bij- zonderbeden ontbreken. Onder Arcen (L.) werd de vorige week een persoon uit Roer mond door een onbekende, die voor gaf rijksambtenaar te zijn, op den weg staande gehouden en hem be volen zijn valies te openen. De aan gehoudene liet zich door den quasi - ambtenaar visiteeren, doch bemerkte later dat hij bestolen was. Aan de politie te Yenloo is het gelukt, den dief, J. Z., uit Maasland, aan te houden. AANBESTEDINGEN, Door het provinciaal bestuur van Noord-Hol land is Donderdag bij enkele inschrijving aan besteed de uitvoering van graaf- en baggerwerk tot vorming van den fundeeringput en een ge deelte van het binnen-toeleidingskanaal voor de nieuw te bouwen schutsluis, en bet maken van een gebouw voor haven- en sluispersoneel, be- boorende tot de uitbreiding der sluis- en haven werken te IJmuidpn. (Raming f840.000.) Minste inschrijvers A. Volker Lz., te Slie- drecht, en P. Bos te Gorkum, voor f 148.500. Ten behoeve der garnizoen3-bakkerij te Breda werd Woensdag aanbesteed de levering van 125 hectoliter jarige roode tarwe. Van de goed gekeurde monsters was dat van de roode tarwe van den beer H. H. Van Waveren, te Hillegom, bet minst in prijs, nl. f7.31'/j per hectoliter, wegende 77 KG. KOLONIËN. Aan de Bataviasche dagbladen van 713 Augustus j.l. is het volgende ontleend: Omtrent hetgeen in Sragen heeft ge broeid, verneemt de //Loc." uit een te Samarang ontvangen particulier schrijven, dat de resident van Solo den administra teur van eene landbouwonderneming in die afdeeling, die toevallig met zijne vrouw en kinderen te Solo vertoefde, aanraadde, voorloopig zijn gezin te Solo te laten en alleen naar Sragen terug te keeren. Ook andere administrateurs werden gewaar schuwd. Er was nl. een complot ontdekt, hetzij voor eene ketjoepartij, hetzij voor een opstootje. De hoofdaanleggers, een paar goeroes, werden opgepakt, en daar mede schijnt de zaak de kop ingedrukt. Aan de //Telefoon" werd uit Solo geschreven, dat het in het Sragensche niet pluis isbij een heilig graf op een heuvel komen 50 a 60 //galgebrokken" bijeen om zegen af te smeeken op hunne plannen, en dat doen op die plaats alleen aan staande oproermakers en roovers. Ook heeft eene inlandsche vrouw eene geheime bijeenkomst gezien van 20 Javanen, waar in herhaaldelijk het woord //kraman" werd geuit, dat opstand beteekent. Den Euro peanen is het opgevallen, dat zich zooveel vreemd en gewapend volk in de afdeeling Sragen ophoudt, en sommigen hebben hunne gezinnen reeds naar Solo gezonden. De laatste berichten over de onlus ten in Bantam in de //Javabode" van 11 Aug. luiden als volgt: Op den 6en en 7en dezer zijn achter eenvolgens door de ijverige bemoeienis der politie van Menes opgevat de volgeude, bij het begin van het gevecht te Tji-si-ih op 30 Juli 11. gedroste, muitelingen, tot de bende van hadji Wasid c. s. gehoord hebbende, nl. hadji Djaffar, hadji Saban, hadji Ardja, Jachijn en Saliman. Het blijkt nu dat dat slechts één der kerels, iustede van twee, in de kali Tji- si-ih weggespoeld is. Dit lijk is nu ook reeds opgevischt en bij confrontatie ge bleken te zijn van zekeren Ramdi, een fiju merk van Bedjie. De geheele bende is dus in het Tjarin- ginsche in onze handen gevallen. Al de levenden, door deu adsistent- resident in verhoor genomen, zijn in volle confessie, en hunne van elkander onaf hankelijk afgelegde verklaringen zullen zeer zeker veel bijdragen tot het vindeu van den draad van het onbezonnen opstootje. Zij zijn nu op weg naar Tjilegon. Aldaar is eergisteren nog zwaar geboeid binnengebracht zekere Ackmat, eveneens in het Tjaringinsche opgevat. Ook hij be hoorde oorspronkelijk tot de bende van Wasid, doch moest op het laatst door ziekte en uitputting achterblijven. Door honger genoodzaakt, vroeg hij eenigen vis- schers om wat rijst, die zij hem aan boord van hun vaartuig beloofden te zullen geven, maar nauwelijks was de muiter aan boord, of de visschers gingen onder zeil, ontna men hem zijn gollok en brachten hem ge bonden te Tjiteureup. Dit was niet eeu der weggeloopeu dragers. De opgaven van dezen Achmat komen volkomen overeen met de herkende lijken. Dagelijks worden thans hier en daar zwervende muiters door de bevolking zelf uitgeleverd, en patrouilles zijn sedert het vertrek van ae hoofdmacht nog niet noo- dig gebleken. In de dessa Bodjonegara en Balagendoeng liggen, zooals wij vroeger reeds mededeelden dat gebeuren zou, deta chementen onder commando van een on derofficier, hoofdzakelijk tot geruststelling van de daar thuis behoorende adsistent- wedanas. Eindelijk vernemen wij nog, dat ook in Preanger-regentschappen de grootste waak zaamheid betracht wordt; zoo vindt men tegenwoordig ir. de afdeeling Garoet overal posten van 3 tot 7 man, waar men die vroeger nooit zag. Gisteren, den 8en Augustus, werd nog opgevat hadji Sawal, die, zooals mevrouw Dumas en mej. Bachet verklaren,op den dag van den 9en Juli den geheelen dag met een geweer en een bos buitgemaakte sleu tels heeft rondgesloopen, zoodat het dus zeer waarschijnlijk is, dat hij een zeer werkzaam aandeel heeft gehad aan de ge- pleegden moorden en het openbreken van de kassen van den ondercollecteur en van den zoutverkooppakhuismeester. Daar hadji Sawal als eeu brutaal en ondernemend man bekend staat, dacht de patih Raden Penna aanvankelijk, dat hij zich niet goed schiks zoude overgeven en dat militaire hulp weder noodig zou zijn. De schrik schijnt er echter verbazend in te zitten, ten minste het dessahoofd van Djombang- koelon en zijnen volgelingen gelukte het hadji Sawal zonder eenige moeite gevan gen te nemen. De inhoud van het arrest door de Tweede Kamer van het hooggerechtshof (mra. De Gelder, HulshofF Pol en Tim mermans) dd. 8 Augustus jl. in de zaak van den heer F. Altiug du Cloux gewe zen, komt in hoofdzaak hierop neer: ten onrechte heeft de Raad van Justitie ge meend, dat het dezelfde feiten waren, die den bekl. werden ten laste gelegd en naar schuwelijken grijnslach. Dat is het werk van den op zichter. Goede hemel, zeide Penn, die rilde bij het zien van die litteekens. Ik kan het niet zien. Doe het weg. Wees niet bang, zeide Cndjo. Voel er eens aan, mijnheer en terwijl hij Penn's hand nam, scheen hij er genot in te vinden, die over zijn door zweepslagen door ploegden rug te strijken. Daar is niet veel vel hè? nogal ruw hè Ge behoeft u hand niet terug te trekken, en uwe oogen te sluiten, en er zoo bleek uit te zien. Het is nu gedaan. U hadt het eens moeten zien, op den morgen toen mijn rug nog geheel open was. Het zou mij niet verwonderd hebben, of u waart ziek geworden. Maar waaraan hebt gij zulk een wreede behande ling te wijten? riep Penn uit, die herademde, toen de rug weer bedekt was. Wat ik gedaan heb? De opzichter hield niet van mij, dat was het. Maar hij hield toevallig wel van mijne doch ter, daar wilde ik echter niets van weten. Daarom geeselde hij mij met eigen hand, en zeide tot Coombs, die nog nooit een fout in hem had ontdekt, dat ik niet werken wilde, maar de duivel hale dien Silas Ropes. Silas Ropes! Die man was toen opzichter bij Coomb3 zeide Cudjo. Hij gaf mij die zweepslagen, hij heeft mij mijne dochter ontstolen, dat alles heb ik hem te danken. En met een woest gebaar, terwijl hij zijne handen op elkaar klemde, alsof hij den hals van zijn vijand er reeds tusschen had, uitte hij een kreet van woede, die door het hol weer klonk. Ga aan je werk, Cudjo, zeide Pomp. Wat denkt u van zijn rug, mijnheer? Het is het beste document tegen de slavernij gericht op zwart perkament. Hij is een geboren Afrikaan, zeide Pomp. Hij werd als een jonge wilde naar dit land gebracht en heeft nauwelijks eenige beschaving, ja zelfs is hij nog niet als christen gedoopt. Ik zal hem den een of anderen dag wat meer van zijne lotgevallen laten vertellen. Nu moeten wij iets eten. Het eten werd in het hol zeer eenvoudig klaargemaakt. De patrijzen roosterden boven het vuur, de aardappelen in de asch, en de maiBkoeken werden in een ketel gebakken, nadat de mais was toebereid. De kunstig gebouwde kamer was de provisiekast van Cudjo. Daar een van de reus achtige zitplaatsen vlak was, werd deze als tafel gebruikt. Daarop werden drie tinnen borden geplaatst, benevens even veel kopjes en schoteltjes. Cudjo had een ouden koffiepot, waarin zeer sterke zwarte koffie werd gezet. Maar zij had den noch suiker noch melk. Zij vroegen eerst wat Penn wild hebben. Hij nam de pooten van een patrijsen nuttigde die, terwijl hij in bed lag, en hij dacht, dat hij nog nooit heerlijker had gegeten. XVe HOOFDSTUK. IN HET HOL EN OP HET GEBERGTE. Toen Penn dien middag alleen was, werd de sluier der geheimzinnigheid, die nog steeds over zijn plotseling ver dwijnen uit mr. Villars huis lag, eensklaps opgelicht. Ik herinner het mij nu duidelijk, zeide hij t' tPomp, toen deze binnenkwam en naast zijn bed ging zitten. Ropes en zijn bende waren naar mr. Villars gegaan om mij op te zoeken. Hoe ziek ik ook was, toch begreep ik, welk gevaar mijn vrienden liepen, en het scheen mij toe, alsof ik het huis moest verlaten. Ik wachtte dus het gun stigste oogenblik af, en toen Toby mij voor een oogenblik verliet, snelde ik door zijn kamer naar de keukeD, klom uit het venster, op het dak van de schuur, en daalde van daar langs een boom tot den grond. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2