NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 17 September 1888. No. 1597. Dit Nummer bestaat uit twee blafleu. HAARLEM'S DAGBLAD ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. en J B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiieite Etrangère G. L. DAVBE $r Co., JOH. F. JONESSucr., Parijt31bts Faubourg Montmarire. EERSTE BLAD. STA I)SNI Eli U S. Haarlem, 15 September. Zondag, den 16en September, zal de verzameling platen, betrekking hebbende op bet meubelvak, (mo derne duiteche renaissance) nog op het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn. Toegang vrij. Naar men ons mededeelt zal de zer dagen een adres aan den Ge meenteraad circuleeren van den na volgenden inhoud Jan den Baad der Gemeente Haarlem. In het begin van dit jaar zijn de onderhan delingen met 'dï Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij over het zoogenaamde groote spoorweg plan, afgesprongen. Wij vernamen dit met leedwezen. Het plan bevatte veel goeds: een behoorlijk goederenstation, een spoorweghaven, verliooging van de brug over het Spaarne. Ware dit alles tot stand gekomen, dan zou er tevens kans hebben bestaan op ver grooting van de sluis te Spaarndam. Deze ver beteringen zouden Handel en Nijverheid zeer hebben gebaat en bet vooruitzicht hebben geo pend, dat meerdere industrieelen hunne zaken naar hier overbrachten. Bovendien: het plan verzekerde de veiligheid en verbeterde de communicatie met de stads- wyk henoorden de rails. Het is algemeen erkend dat de toestand lastig en gevaarlijk en ten oeuenmale onhoudbaar is. Thans is hij uwen Raad het plan aanhangig, om een loopbrug te maken. Volgens onze meening is dit niet doeltreffend, zulk een brug zal steeds voor velen, en dik wij ls,bij slecht weer, voor allen onbruikbaar zijn. Het verkeer van voer tuigen wordt door zulk een brug niet gebaat, Handel en Nijverheid evenmin. Zelfs zy die eertijds om een brug hebben gevraagd, verzoeken nu haar niet te laten houwen. Zij vreezen, dat men de overgangen hij de afsluiting geregeld als rangeer terrein bezigen en de hekken zelden meer ope nen zal. Onder deze omstandigheden behoeven wij er niet op te wijzen dat een dergelijke brug geen voordeel aanbiedt. Ditzelfde is toepasselijk op een tunnel. Het is om die redenen, dat wij U bescheiden, maar met den ernst der overtuiging, in overwe ging geven de onderhandelingen met de H. IJ. S. M. weder op te vatten. Be financieels bijdrage der gemeente zal daar bij een punt van nadere overweging dienen uit te maken. Wij meenen, dat hiertoe te gereeder aanleiding bestaat lo. omdat in Uw Raad geen beslissing over het groote plan is gevallen; 2o. omdat de Gemeente vroeg of laat den on- veiligen toestand aan de overwegen moet ver beteren; 3o. omdat de H. IJ. S. M. het station, dat thans niet meer aan de behoeften voldoet, be langrijk moet uitbreiden. Samenwerking van de Gemeente met de H. IJ. S. M. zou tot een aldoende verbetering leiden. Zoo ieder afzonder lek optreedt, zullen de kosten stygen en de ver beteringen niet afdoende zijn. Wij achten deze zaak van overgroot belang voor den bloei en den voorspoed onzer Gemeente: in de toekomst zullen de vruchten niet uitblijven. Het is daarom, dat wij niet schromen het hierboven vermelde verzeek tot U te richten. Wij doen dit met te meer vrijmoedigheid, daar de Kamer van Koophandel in denzelfden geest adviseert. Vrijdagmiddag te drie uur had in do Groote Kerk het orgel concert plaats, dat door den heer W. Ezerman, met medewerking van mej. G. Reindors, alt, en den heer J. J. Rogmans, tenor, ter gelegenheid van he'; honderdvijftig-jarig be staan van het orgel zou worden gegeven. Er kan maar ééne meelling zijn over de vraag, of het passend was dit jubileum op deze wijze te vieren. Het beroemde instrument, dat reeds zoo vaak met zijn heerlijke klanken het oor vaa ingezetene en vreemdeling heeft gestreeld, hel gemoed van talloos velen heeft verrukt, had er recht op, dit zijn jubileum op toepasselijke wijze te zien her dacht. En onwillekeurig rijst dan bij ons de gedachte aau de afgestorvenen, die dit orgel hebben bespeeld, vooral aan onzen Bastiaans, die steeds tegelijk werd genoemd met het beroemde haarlemsche orgel, omdat èn de kunst van den speler èn de schoonheid van het instrument zoo innig aan elkander waren verbonden. Ons afwendende van het verleden mogen wy, wat dit betreft, hetzelfde zeggen van het heden De heer W. Ezerman toch, hoe korten tyd hij hier nog moge zijn, heeft zich reeds na aan Haarlem's burgerij getoond als een man van groote bekwaamheden, volkomen berekend voor de taak, die hem op de schouders is gelegd, en wij wenschen dit voor eene groote loftuiting aangemerkt te zien, omdat de heer Ezerman den moeilijken plicht had op zich genomen, te treden in de voetstappen van Bastïaans. Van die bekwaamheid gaf de heer Ezerman ook op dit concert blijk. Zijn spel onderscheidt zich door een groote mate van soberheid, zonder te kort te doen aan het vereiachte sentiment, waardoor hij blijk geeft zijn moeilyk en veelom vattend speeltuig volkomen machtig te zijn. Destukken voor orgel waren: «Preludium en Fuga» (Band II No. 8) van J. S. Bach en de Introduction, allegro (le Sonate) van Guilmant. Vooral in het tweede was, naar onze meening, de heer Ezerman zeer verdienstelijk. Mejuffrouw Gerda Reinders is in Haarlem geen vreemdelinge meer. Zij heeft een vol, klankrijk orgaan, dat vooral fraai is in het beneden- en midden-register. In baar eerste nummer, «Reci tation und Arioso, aus Paulus», van Mondel33ohn, scbeen zij ons niet gelukkig, wij meenen dit daaraan toe te moeten schrijven, dat zij zelden in zulk eene groote ruimte heeft gezongen. Dat dit vermoeden juist was, bleek ons uit de volgende stukken, die zij voordroeg: «Pox VobiBcum» van Schubert en Beethoven's «Die Ehre Gottes aus der Natur». Hier toonde zich het zuivere, ronde altgelnid in al zijn kracht en vooral het stuk van Beet hoven zong zy met zooveel gevoel en zoo jniste intonatie, dat men dubbel dankbaar moest zijn voor een aria uit »Elias«, welke zij huiten het programma te hooren gaf. Er wachtte het zoo talrijke publiek eene te leurstelling, de beer Rogmans was niet gekomen: Donderdagavond had hij aan den concertgever getelegrafeerd, dat hij te Nijmegen ziek lag, maar waarschijnlijk komen zou, welk bericht Vrijdag morgen te elf uur werd gevolgd door de mede- deeling, dat zijne ongesteldheid hem verhinderde op te treden. In zijne plaats nu trad het welbekende kwar tet »Loreley« op met een viertal stukken. Het is altijd een zeer ondankbare taak, iemand in zulke gevallen te vervangen, eu op te treden voor een teleurgesteld publiek. Zooveel is echter zeker, dat men, hoewel geen nieuwe stukken van dit kwartet hoorende, wederom de gelegenheid heeft gehad, het uitstekend eusemble te bewonderen, dat men in de voordrachten van dit viertal aan treft. Zij kennen elkaar en steunen elkaar en ieder draagt zijn deel bij tot bet klankvolume, zonder dat een hunner tracht te domineereu. Het kwam ons voor, dat vooral de tweede bas zeer goed was gedisponeerd. Al heeft dan het publiek niet gehoord, wat het had gemeend te zullen hooren, zoo gelooven wij toch, dat het oprecht kunstgenot heeft ge smaakt, waartoe de concertgever, de heer Ezer man, niet het minst heeft bijgedragen. Door eenige heeren, te Heemstede woonachtig, ie het plan opgevat nog deze maand eene harddraverij te houden voor paarden van zeeeen klaar. De Kerklaan, een prachtige weg voor zulk eene gelegenheid, ie als plaats voor de uitvoering aan gewezen. Daar men het terrein met de atoomtram kan bereiken, belooft het een drukke dag voor Heemstede te zullen worden. Onder de afdeeling Schalkwijk der gemeente Haarlemmerltede en Spaarnwoudeia Donderdagavond door hooibroei brand ontstaan in den gevulden berg van den landbouwer Opzeeland. Wegens het stille weder slaagde men er in, de belendende huizen en «tallen te bewaren. Het verbrande is verzekerd. De beetwortelsuikerfabriek «Hol land» te Houtrijk en Polanen, zal den 24en dezer hare campagne aan vangen. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog brengt voorloopig ter ken His van belanghebbenden, dat op 1 Octo ber zullen woiden toegelaten: A. tot den artillerie-cursus te Delft de jon gelingen J. F. G. Verhoeff, F. G. de Klerck, F. H. W. Haanebeek. G. Boldingh (voorwaardelijk, in ver band met een nader te houden geneeskundig onderzoek), A. H Hasselman, D. de Kreuk, J. A. Snijders, W. de Waal, H. Goemans, J. Jun- geling, A. Kooiman, N. M. H. Doppler en J. Eysten. B. tot den voorbereidenden practiscben cur sus der militaire school te Haarlem, de jon gelingen G. Smit Sibinga, P. W. Alstorphius Greve- linck, A. P. Louman, P. A. de Ridder, C. M- A. Quaclc, J. C. Donker, C. A. F. Beem, G* Breukink, W. Tinkelenberg, J. Woudstra, E. R. Bonmeester, W. P. H. van den Driessen Mareeuw, H. Z. A. van de Roemer, N. van Wingen, W. E. van Eek, E. H. G. van der Noorda, J. C. C. Phaff, I. A. de Koning, H. C. J. Mevs en K. O. Hoolboom. De generaal-majoor, inspecteur van den geneesk. dienst der landmacht, heeft bestemd tot chef van het mflitair hospitaal, resp. te Leeu warden en Haarlem, de dirig. off. v. gez. 3e kl. J. K. Stakman Bosse en D. H. van Vierssen. De 2e-luit.-kwartierm. S. Groenveld is inge deeld hij liet 2o bat. 4e reg. infanterie. De sergeanten-volontair dor militaire school- compagnie te Haarlem, te Leiden gedetacheerd tot bijwoning van den practischen dienst, zijn Vrijdag naar hun garnizoeu teruggekeerd, ten einde hunne verdere opleiding aldaar te voltooien. Betrekkelijk de viering van het 60jarig bestaan der K. M. Academie vernemen wij, dat hoewel de datum van 23 September eerst was vastge steld, daar dit een der dagen was, waarop vóór 10 jaren het halve eeuwfeest werd gevierd, het thans gebleken is, dat de juiste verjaardag der Academie op 24 November valt, Er is dan ook besloten, de feestviering op 24 November te doen plaats hebben. De off. van gez. 2e kl. Bartolotti Rijnders, ran bet regiment grenadiers en jagers, wordt met 1 October overgeplaatst bij het militair hos pitaal te Leiden, als zijnde bestemd tot het ge lijktijdig waarnemen van den geneeskundigen dienst hy de gevangenis te Oegstgeest, waaraan eene toelage van f 500 is verbonden. LETTEREN EN KUNST. Inhoud "Scmpervirens" no. 84: Het voorstel der minderheid. Begonia hy- brida. «John Heal", met een afbeelding. De kenlsche "Internationale" Tentoonstelling, ver volg en slot van blz. 276. Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk., afd. Nijmegen en Óm- streken. Afd. Wageningen en Omstreken. Tentoonstelling van zaaigranen, enz., te Zierik- zee. Weeknieuws. Advertentiën. BINNEN I. N I). De nieuwbenoemde G o e- verneur-Generaal heeft uit Marseille f 50 gezonden aan het harmonie gezelschap «Vlijt en Volharding» te Rosendaal, als bewijs van dank voor de hem bij zijn vertrek naar Indië, aan het station te Rosendaal be wezen hulde. De gewone audiëntie van den minister van Justitie op Dinsdag 18 September, zal niet plaats hebben. Het voorloopig comité van den Nederlandschen Bond voor den nationalen arbeid bestaat tbans uit de heeren J. M. Van der Made, G. De Wit en J. J. F. Beynes. Dit ia besloten in de jongste vergade ring van den Bond, gehouden te Utrecht. De Nederlandsche Ver- eeniging van spoorweg-ambtenaren zal op 16 Sept. a. s. eene excursie naar Alkmaar maken. Uit Schagen wordt ge meld dat de rust en kalmte daar ter plaatse zijn teruggekeerd. Sedert Dinsdag zijn er geen wanordelijk heden gepleegd en zag men des avonds zelfs geene samenscholingen op straat. Wel zijn de buitengewone politie-maatregelen nog niet inge trokken, doch voor eene herhaling der ongeregeldheden behoeft men niet bevreesd te zijn. Nader is ge bleken, dat de toestand van J. B., vader van het ontvoerde meisje, niet zoo gevaarlijk was of hij kon reedi den volgenden morgen onder poli— tiegeleide naar Alkmaar worden vervoerd. Vrijdag werd in de nabij- heid van de haven op Tessel een zwaar oud echeepsanker aange bracht. Het is met geen mogelijk heid te bepalen hoe oud het is, maar naar gissing zal het wel meer dan honderd jaren tellen. Eén blad ontbrak, doch het andere was nog tamelijk gaaf. Een en ander woog ongeveer 500 halve kg. Donderdagavond be kwam een kindje in het Waaigat te Scheveningen schrikkelijke brand wonden door het omvallen van eene petroleumlamp, die door anderen van de tafel gestooten, het kind in het aangezicht sloeg. Een 102jarig man bracht Donderdag met zijn 75 jarige doch ter een bezoek aan de gastentoon- stelling te Utrecht. Van een boom te Mont- foort heeft men 12 mud jutteperen geplukt. De 82-jarige v. D., van Sluipwijk, die, tengevolge vaD zijne doofheid, nabij Gouda door een trein werd aangereden, is aan de gevol gen van dat ongeval overleden. Te Deventer is een pakje (rolletje) geld uitgegeven voor 50 centen, dat later bleek te bestaan uit eenige stukken ijzer, aan de FBtniLLBTOM. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 25) XVIe HOOFDSTUK. IN HET HOL EN OP HET 0EBER0TE. Dat is de droom, dien ik beproefde, mij in het geheugen terug te roepen. Het is mij nu alles duidelijk. Maar verder herinner ik mij niets meer. Mijne ijlhoofdigheid moet mij bovennatuurlijke kracht geschonken hebben, om den af stand tot de plek, waar ge mij gevonden hebt, te kunnen afleggen. Dat gij geloopen hebt, blijkt voldoende uit uwe bloe dende voeten, zeide de neger. Gij hadt iater ook ijlende koortsen, zoodat Cudjo en ik u bijna niet in bedwang konden houden. En de deken.... het is de deken van Toby, die ik bij mijne vlucht heb meegenomen, voegde Penn er bij. Hij wilde zijne vrienden zoo gauw mogelijk zijn gedrag verklaren en hen omtrent zijne gezondheid gerust stellen. Bovendien was hij nu sterk genoeg om op te kunnen zitteD, z odat hij nu andere kleedingstukken noodig had dan den nachtrok van den ouden predikant, en de deken van Toby. Ik heb er reeds over nagedacht, zeide Pomp, en heb besloten uwen vrienden een bezoek te brengen. Neen, neen I riep Penn met dankbaarheid uit. Gij moogt u om mijnentwille niet aan zulk een gevaar 'bloot stellen. Ik zou het u nooit kunnen vergelden. Het gevaar zal niet groot zijn, zeide Pomp. Ik zal Cudjo meenemen, en met ons beiden zullen wij u uwe kleederen brengen. 's Avonds vertrokken de twee zwarten, terwijl zij Penn alleen in het hol achterlieten, dat door het vuur verlicht werd. Hij wachtte hunne terugkomst af, terwijl hij over de moeilijkheden van hun plan peinsde, en met dankbaar heid en bewondering aan Pomp dacht. Zij kwamen laat in den avond bij mr. Villars aan. Het was overal in den omtrek duister en stil. Maar men zag één licht, en dat was in de kamer, tegenover de keuken. Dat is de kamer van Toby, zeide Pomp. Blijf hier Cuajo, terwijl ik een onderhoud met hem zal hebben. Blijf zelf hier, zeide Cudjo, en laat mij gaan. Ik ken Toby, gij niet. Pomp hield dus de wacht, terwijl Cudjo den boom, waar langs Penn was gedaald, beklom; hij kroop toeH over het dak van de schuur, bereikte het venster, opende het, en stak zijn hoofd naar binnen. Toby die juist naar bed ging, hoorde iets bewegen, en zag de afschuwelijke verschijning, en hij verborg zich met een gil onder de dekens, zoodat hij niet gezien kon wordenin dien tusschentijd klom Cudjo, met een grijnslach op het gelaat, naar binnen. Zeg eene, jou gek, stel je niet zoo dwaas aan, zeide de bezoeker, toen Toby zich nog meer in de dekens rolde, alsof het voor hem noodlottig was, als er een haarlok of een oor van hem te zien zou zijn. Ik ben het, Cudjo, kent gij mij niet f Ik moet de kleeren van dien blanke hebben. Hé, het is Cudjo, zeide Toby, terwijl hij he: waagde te voorschijn te komen. Wat.... wat duivel moet gij hier doen? De blanke man heeft mij hierheen gestuurd. Dit is een brief voor uw meester. De blanke man riep Toby, terwijl hij opsprong. Is het mr. Penn, is het mr. Hapgood? Zijne verbazing was groot, toen hem verzekerd werd, dat Penn nog leefde, dat hij herstelde en kleeren noodig had. Carl, die in de aangrenzende kamer sliep en door het ru moer wakker was geworden, kwam binnen, om te zien wat er te doen was. Hij herkende Penn's hand op den brief, en ijlde onmiddellijk naar de kamer van Virginia. Een minuut later las zij hem haar vader bij diens bed voor. Hij was met potlood geschreven op een blad papier, dat Penn uit een boek had gescheurd, dat Pomp tot dagboek diende, maar nooit zou een brief met gouden randen den ouden blinden predikant en zijn dochter zulk een groot genoegen verschaft hebben. Wordt vervolgd ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12*. Directeuren-Uitgevers J. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1