NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 18 September 1888. No. 1598. HAARLEM'S DAGBLAD ABONHEMEHTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1X2. ABTIRTEff1ËI ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rahat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. lirectenren-IJItgevers J. C. PEKREBOOM AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAVBE d* Co., JOH. F. JONES, Suer., Pariji, 31bu Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 17 September. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 26en September des namiddags te 1 uur. De beroemde hongaarsche schil der Munkaczy bezocht Zondag het museum van schilderijen en oud heden op het raadhuis alhier. Heden ontvingen wij het ontwerp voor den winterdienst op den Haar lemZandvoort-spoorweg, aanvan gende 1 Oct. a.s. Omtrent de drie door revolver schoten verwonden kan thans ge meld worden, dat de toestand van allen zeer gunstig is. De heer B. kan zich reeds weder op straat bewegen, ofschoon de kogel nog niet verwijderd is. De dienstbode zal ook binnen eenige dagen hersteld zijn. H. is Zondagnacht uit het St. Elisabeths Gasthuis per brancard naar het huis van bewaring over gebracht bij hem is de kogel met goed gevolg verwijderd. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer: De watermachine van Rijn land, nabij Halfweg, welke dient tot waterloozing uit de Ringvaart van Haarlemmermeer, zal aanzien lijke verbetering ondergaan. Zij zal vergroot en ruim tweemaal krach tiger worden gemaakt. Van het verleggen der brug over de Ring vaart schijnt, gelukkig voor de bevolkte buurt in sectie B. te Haar lemmermeer, geen sprake te zijn. Wel zal het, indien de machine zoo versterkt wordt, voor de scheep vaart niet gemakkelijker worden, door de sterke strooming vooral bij de brug. Haarlemmermeer is aan Halfweg verbonden door eene brug. Neringdoenden van beide gemeen ten zouden door het verleggen veel schade lijden. Vrijdagavond is het huis, bewoond door K. L., staande aan den Leg- meerdijk, gem. Aalsmeer, geheel afgebrand. De verzekerde inboedel is grootendeels gered, doch eene schuur werd eene prooi der vlammen. LETTEREN EN KUNST. Door de liedertafel «Zanglust» te Amsterdam, directeur de heer W. Robert, beschermheer mr. G. van Tien hoven, burgemeester, zal in October a. 8. een nationale zangwedstrijd voor mannen koren worden gehouden by gelegenheid van het dertigjarig bestaan dier liedertafel. De aan dien wedstrijd mededingende vereeai- gingen worden verdeeld in twee afdeelingen. Aan de eerste afdeeling kunnen deelnemen vereenigingen, welke bij vroegere wedstrijden geen eersten prijs hebben behaald. Aan de tweede afdeeling alleen vereenigingen welke bij vroegere wedstrijden een eersten of eereprys behaalden. Voor de eerste afdeelingen worden uitgeloofd de volgende prijzen: lo. een gouden medaille benevens f150; 2o. een verguld zilveren medaille henevens f100; 3o. een verguld zilveren medaille henevens f50. Voor de tweede afdeeling de volgende prijzen: lo. een gouden medaille benevens f 250; 2o. een verguld zilveren medaille benevens f 150; 3o. een verguld zilveren medaille benevens f100. De eigenlijke wedstrijd zal worden gehouden op Zaterdag V en Zondag 28 October a. s. in het Concertgebouw". Voor den tweeden wedstrijd te houden in "Maison Stroucken» wordt een eereprijs uitge loofd, bestaande in een zilveren Lauwerkrans. Aan den wedstrijd zal worden deelgenomen door: Mannenkoor «Amicitia», Dordrecht; Man nen zangvereeniging «Amstels Werkman», Am sterdam; Mannen zangvereenigiag «Aurora», Arn hem; Mannenkoor «Caecilia», Amsterdam:'s Gra- venhaagsche liedertafel «Crescendo», 's-Graven- hage; «Haarlem's Zanggenot», Haarlem; Mannen koor «Kunst na Arbeid», Amsterdam; «Nationale Zangschool», Amsterdam; Liede-tafel «Oefening zij ons Doel», Amsterdam; Liedertafel «Onder linge Oefening#, Amsterdam; »Purmerender Man nenkoor», Purmerend; Mannen zangvereeniging «Richard Hol», Uitgeest; «Wormerreer's Man nenkoor», Wormcrveer; Mannen zangvereeniging «Amicitiae», Amsterdam; Koninklijke zangver eeniging «Cecilia», 's-Gravenhage; Haarlemsche zangvereeniging «Crescendo», Haarlem; Konink lijke liedertafel »Kunst en Vriendschap», Am sterdam; «de vereenigde zangers», Amsterdam. De administratieve leiding van den wedstrijd is opgedragen aan »De Algemeene Muziekhandel» te Amsterdam. Op 8 Nov. zal andermaal een wedstrijd wor den gehouden tnsschen de vereenigingen, die op 27 en 28 Oct. een eersten prijs hebben behaald. Voor dien tweeden wedstrijd, te honden in «Maison Stroucken», wordt een eereprys uitgeloofd be staande in een zilveren lauwerkrans. LEBER EN VLOOT. Blijkens een hij het dep. van Marine ontvan gen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip lekl. «Zilveren Kruis,» onder hevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 15en dezer te Saigon aan gekomen. Aan b.)ord was alles wel. Met het oog op de aanstaande transforma tie der geweren klein kaliber tot repeteer-gewe- ren volgens het stelsel Vitali, worden de cursus sen tot opleiding voor officier van wapening bij de geweerwinkel te Delft tijdelijk gestaakt. De volontairs van de militaire school te Haarlem zijn thans in genot van verlof gesteld tot 1 October a. b., als wanneer de lessen by die inrichting weder zullen aanvangen. LANDBOUW EN VEETEELT- Ter landbouwtentoonstelling te 's-Hage zijn o. a. nog bekroond; Dekhengsten, geb. in 1884 of vroeger: Se pr. P. S, Zijlmans, Haarlem mermeer. Hengsten, geb. in 1886 of 1886 le pr. wed. P. Enthoven, Haarlemmer meer; 2e pr. J. D. G. van Gulpen, Spaarn- dammerpolder. Veulenmerrien, gedekt in den 8pringtijd van 1888 met haar veulen van de vorige dekking: le pr. P. S. Zijlmans, Haarlemmermeer. Jonge paarden, geb. in 1884, mer- riën2e pr. A. A. van den Berg, Haarlem. Idem, geb. in 1884, ruins: 2epr. A. A. van den Berg, Haarlem. Lichte hengsten, geb. in 1885 ot 1886, voor rijtuig of rijpaardenle pr. W. A. Mock, Haarlemmermeer. Jonge paarden, geb. in 1884, mer- riën 2e pr. A. A. van den Berg, Haarlem. Idem, geb. in 1884, ruins: 2e pr. A. A. van den Berg, Haarlem. Pinkstieren, geb. in 1887 lepr. Y. Otjes, Beemster. Koe, die de meeste melk geeft, niet ouder dan 5 jaren, //8e kalf- koe", gekalfd vóór 1 Mei 1888: la pr. J. Wit Jzn., Twisk; 2e pr. D. Govers, Alkmaar. Kalfdragende koeien, geb. in 1886, die vóór 1 Januari 1889 moeten kalven2e pr. J. C. Peeck, Schoorl. Melkgevende koe (Schot, Twen ter), geb. in 1885: 2e pr. J. Wit Azn., Midwoud. Melkgevende koe, geb. in 1885, die vóór 15 Mei 1888 haar tweede kalf heeft geworpen: 8e pr. S. Pijper, Opper does. Melkgevende vaars, geb. iü 1881' le pr. L. Visser Czn., Beemster; eerv. verm. J. Zeeman, Beemster. Kuispink, geb. ia 1887, le pr. K. Tensen Kzn., Schellinkhoat; 3e pr. A. Kooy Dzn., Beemster. Kuiskalf, geb. in 1888: le pr. R. Noome, Beemster. Springram, geb. in 1887, zuiver Texelsch ras2 pr. P. Stapel Szn., Ouden dijk. Springram, geb. in 1887, van zui ver Texelsch ras, gefokt en tot op den dag van de verzending naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Texel: le pr. S. P. Koning, Texel. Vier melkgevende ooien, on- versch. van welk ras, geb. in 1885, 1886 of 1887: le pr. C. de Boer, Midwoud; 2e pr. J. Breebaart Kzn., Winkel. Vier melkgevende ooien van zuiver Texelsch ras, geboren in 1885,1886 of 1887: te pr. S. P. Koning, Texel. Vier melkgevende ooien van Tescelsch ras, geb. in 1885, 1886 of 1887, gefokt en gehouden op het eiland Texel: le pr. S. P. Koning, Texel. Vier melkgevende ooien van inlandsch ras, «geen Texelsch ras", geb. in 1885, 1886 of 1887 Se pr. J. Bree baart Kzn., Winkel. Een ramlam en twee ooilam meren van volbloed Texelsch ras, gen. 1888: 2e pr. P. K. Breemer, Texel. Ramlam, onverschillig van welk ras, geb. in 1888 in Nederland: le pr. jhr. W. A. Mock, Haarlemmermeer. Zes ooilammeren, onverschillig van welk ras, geb. in 1888 in Nederland: le pr. J. Breebaart Kzn. Winkel; 2e pr. A. v. d. Marei, Oegstgeest. Bij het prog. niet gevraagd w o 1 v e e Eerv. verm. S. P. Koning, Texel. Assen delftsche hoenders: le pr. J. Betjes, Assendelft. Eenden: 2e pr. H. J. de Haart, Andijk. Tweespan paarden van in landsch of van inlandsch ge kruist ras, gespannen voor een vier wielig rijtuig3e pr. A. A. van den Berg, Haarlem. Paard van vreemd ras, geza deld //voorgereden" Eervolle vermelding A. A. van den Berg, Haarlem. De minister van Oorlog, vergezeld van zijn adjudant bezocht Zaterdag de tentoon stelling en bezichtigde met belangstelling de inzendingen van inlandsche paarden, met den aankoop waarvan, zooals men weet, het departement van Oorlog com- missiën belast. De uitvoer van schapen en lammeren gedu rende de maand Aug. van het eiland Tessel be droeg 4835 stuks. Aan de veehouders werd voor die hoeveelheid wolvee ruim f 65,000 betaald. i? IN N E N L A N 1). Met 16 dezer wotden de thans bij den KoniDg op het Loo dienstdoende leden van Zr. Ms. civiele en militaire huis vervangen door: generaal-majoor graaf Du- monceau, adjudant en particulier secretaris; ritmeester baron Van Heemstra, adjudant, W. J. E. ba ron Ta?ts van Amerongen, kamer heer; luitenant R. J. graaf Schim- melpenninck, ordonnans-officier; jhr. Huydecoper, secretaris van Z. M., en jhr. Vegelin van Claerbergen, referendaris bij het kabinet des Konings. De gewone audiëntie van d n minister van Waterstaat enz., op Donderdag 20 dezer, zal niet plaats hebben. De Tweede Kamer zal Dinsdag a. s. des namiddags te 3 uren, vergaderen, tot het opmaken eener nominatie voor het voorzit terschap. Door de nederl. regeering is aan de geneeskundige raden de vraag voorgelegd, of het gebruik der saccharine maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt. In Frankrijk, en laatstelijk ook in Engeland, is die vraag bevestigend beantwoord. In Frankrijk heeft de gezondheids raad der Seine eeDparig een rapport aangenomen, strekkende om het ge bruik der saccharine in consumtie- artikelen, als nadeelig voor de open bare gezondheid, te verbieden. De vraag is voor onze beetwor telcultuur niet zonder belang. (Landb. Ct.) Volgens den Haagschen briefschrijver in de Zwol. Ct. is de heer Van Rees, afgetreden goever- neur-generaal van Indië, voornemen» belangrijke mededeelingen te doen, als hij in het Moederland terug is. O. a. zou hij aantoonen dat de groote teleurstellingen, die zijn bewind aan alle partijen berokkend heeft, voor namelijk te wijten zijn aan allerlei tegenwerking, die hij van den vo- rigen minister van Koloniën heeft ondervonden. Dezer dagen is een staat je openbaar gemaakt van de toe neming der bevolking van onze ste den in de laatste halve eeuw. Daar uit blijkt, dat van enkele steden de bevolking meer dan verdubbeld is, met name van den Haag, Rotter dam, Haarlem, Tilburg, den Helder, Kampen en Apeldoorn. Amsterdam ie met een derde toegenomen Utrecht en Groningen met meer dan een derde, Leiden, Zutphen en de meeste andere steden met onge veer een vie'de. Arnhem spant ech ter de kroondaar is het aantal in woners nagenoeg tot het drievoud gewassen, t. w. van 16,758 tot 48.297 gestegen. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid zijn belangrijke mededeelingen gedaan omtrent het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem. Het aantal bezoekers heeft van 1 Jan. tot 1 Sept. 1888 FECILLBTO KT. Een verhaal uit eten amerikaanschen burgeroorlog. 26) XVIe HOOFDSTUK. IN HET HOL EN HET GEBERGTE. Het was reeds diep in den nacht toen Pomp en Cudjo naar het hol terugkeerden, terwijl zij niet alleen Penn's kleeren meenamen, maar bovendien hadden zij een goeden voorraad levensmiddelen; Cudjo had Toby te kennen ge geven dat zij die goed konden gebruiken. Zij hadden ook een brief van mr. Villars, die door Virginia was geschre ven. Penn kon nu eiken dag opzitten. Hoe duister het hol ook was, toch was het, zelfs voor een zieke, geen onge zond verblijf. De atmosfeer was er zuiver, koel en verster kend, de temperatuur altijd dezelfde. Penn had ook geen last van vochtigheid, ofschoon hij in het stille van den nacht, het droefgeestig gemurmel van water kon hooren, dat neerviel in de spleten, die zich ver achter in het hol bevonden. Eens toen hij krachtig genoeg was, beval Pomp aan Cudjo, toortsen aan te steken om hem de verborgenheden van zijn woonplaats te laten zien. Cudjo was verrukt over deze eer. Hij liep voorop, terwijl hij de brandende flambouw boven het hoofd hield, en voortdurend kreten uitte. Penn's verbazing was zeer groot. Ofschoon hij zeer nieuws gierig was te weten, wat zich achter die donkere muren bevond, die nauwelijks door het licht werden beschenen, had hij zich geen denkbeeld kunnen vormen van de uit gestrektheid en het indrukwekkende van de verschillende gangenkamers, schitterende gewelven en neervallende beken, die zich daar in het inwendige van den berg ver toonden. Dat is nu mijn eigen huis, zeide Cudjo bij her haling, ierwijl hij grinnikte van voldoening. Niemand is hier ooit vóór mij geweest; Pomp is de tweede, en gij zijt de eerste blanke, die ooit dit hol heeft betreden. Toen zij verder kwamen werd het lichter, de flambouw van Cudjo werd onnoodig en toen zij een onderaard- schen stroom volgden, zagen zij weldra het daglicht. Na over groote rotsblokken te zijn geklommen, bevond Penn zich op den bodem van eene onmetelijke kloof. Zij was naar alle waarschijnlijkheid gevormd door het instorten van een deel van het dak over het hol, door het gewicht der zware hoornen, die daar boven groeiden. Daar, als het ware op een eiland, groeiden zij nog voort, te midden der duister nis, terwijl hunne toppen nauwelijks tot aan de bergopper- vlakte reikten. Uit deze kloof zag ik het verscheurend dier, dat later Cudjo bleek te zijn, te voorschijn komen, zeide Pomp. Dat is de boom. Langs geen anderen weg kan men uit het hol komen. Wat eens woeste plek! zeide Penn, die nog niet den tijd voorzag, dat deze plaats het tooneel van bloedigen men- schenstrijd zou worden. Achter in de kloof stroomde het water naar meer afgelegen deelen van het hol. Maar Penn had voor dien dag genoeg gezien, en Cudjo, die nog steeds de flambouw droeg, ge leidde hen terug naar de plek, van waar zij waren uit gegaan. Penn had nu het vertrouwen der zwarten geheel en al gewonnen, zoodat zij hem in zijne bewegingen vrij lieten. Het was eerst hun doel geweest, hem geblinddoekt uit het hol te laten vertrekken. Maar, daar zij hem nu eene opening hadden getoond, vergunden zij hem het hol door de andere opening vrijelijk te verlaten. Door deze opening was Penn binnengebracht, en zij werd door de zwarten ook gewoon lijk gebruikt. Het was eene spleet in den berg, en zij was van buiten door kreupelboschjes verborgen. Daarboven ver hief zich de steile berghelling, die met struiken begroeid was. Daar beneden gaapte een peillooze afgrondop den bodem stroomde een klein heekje. Pomp leidde zijn gast door de kreupelboschjes, en langs een nauw pad, van waar men gemakkelijk kon afdalen. Toen gingen zij op een rotsblok zitten. Het was een echoone Aprildag. Het was nu voor het eerst, dat Penn de opper vlakte bereikte, sedert hij naar het hol was gebracht. Het schouwspel bracht hem in verrukking; de liefelijkheid van de aarde en den hemel bedwelmde hem bijna. Hij bevond zich hier te midden der woeste ketens van de Cumberland Mountains, in het hartje van Tennessee. Zij liepen aan

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1