NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 22 September 1888. No. 1602. AS VERTEN Tl ËH: ABONNEMENTSPRIJS: HAAHLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiett* en J. B. ATI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublieite Etrangère O. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Farijt, 31ht Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 21 September. In de sociëteiten en bij enkele boekhandelaars alhier is ter onder- teekening nedergelegd een rekest aan den gemeenteraad, waarin wordt verzocht zoodanige maatregelen te nemen, dat het gemeentelijke mu ziekkorps uit zijnen tegenwoordigeD toestand worde opgeheven. Uit de lijst der bekroningen van de kunstnijverheids-tentoonstelling te 's Hage blijkt dat o. a. is be kroond in groep I (brouz. med.) de heer Ph. F. Bierhorst alhier. Arrondissements-Reclitbank TE HAARLEM Zitting van 20 Septembar 1888. t EEN OPLICHTER VOOR DE RECHTBANK. Drie maaiden geleden, lialf Juni, deelden wij mede, dat een berucht oplichter in hechtenis genomen en in het huis van bewaring alhier op gesloten was. Het was Cornells Balcker Jz„ te Landsmeer, Izich noemende commissionair in effecten. Deze kwaliteit liet hij op zijn brievenhoofden en en veloppen drukken, blijkbaar om de goedgeloovï- n gen om den tuin te leiden en vertrouwen op te l wekken. Hiermede nog niet tevreden plaatste hij onder I dien weidschen titel den volzin: "Telegram-adres [j Bakker, Landsmeer.» Hij noemde zich op die I brieven echter ook wel commissionair in gra- I nen en zaden en bezat, zooals uit het getui- I genverhoor zou blijken, verschillende adressen, I t. w. het reeds genoemde te Landsmeer, een adres te Wassenaar, een in de Haarlemmer Hout tuinen, op den Singel en de Wagonaarstraat, de drie laatste te Arasterdam. Wanneer men de geschiedenis van Bakker na gaat, krijgt men een treurigen indruk van de waarheid, dat menigeen door eigen schuld van een respectabele positie tot allerlei schurkerij kan vervallen. Bakker bezat aanvankelijk eene bloeiende bakkerij te Landsmeer. Deze brandde af en B. vertrok met zijn vrouw naar Enkhui- zen, waar hij een goed beklante tapperij over nam. Om een onbekende reden verkocht hij die echter weer. Toen verviel hij tot de misdaad; wegens bedriegelijke oplichting werd hij veroor deeld tot een jaar celstraf, welk vonnis hij in 1884 te Groningen onderging. Inmiddels vestigde zijn vrouw zich weder te Landsmeer in een huisje van de diakonie, waar voor zij zes+ig ets huur moest betalen. Aanvan kelijk ging dit goed, later kwam er de slof in en toen eindelijk B. weder uit de gevangenis gekomen en te Landsmeer gerepatrieerd was, zag de diaconie geen cent huur meer inkomen. Op de vraag van den president, waarom hij de huur niet meer betaalde, antwoordt bekl. dat hij geen kwitantie kreeg. Ongelukkig schijnt het jaar celstraf, dat hij voor zijn oplichterij gekregen had, hem niet van deze misdadige handelingen te hebben afgeschrikt. Naar alle oorden van het land toch verzond hij brieven, versierd met de bovenvermelde hoof den en tal van personen, die vertrouwen stel den in deze titulatuur en meenden ee» welge- slelden dorps kassier voor zich te hebben, voer den zijne bestellingen uit on leverden op crediet allerlei artikelen, die hij nooit betaalde. Zonder twijfel was de kwaliteit, welke hij zich toeschreef, valsch. Nooit heeft hij effecten ge kocht en verkocht en wat den titel van kassier betrof, dien hij zich eveneens aanmatigde, den eenigen wissel dien een firma hem ooit ter incas- seering had toegezonden, retourneerde hij, met de bemerking, dat hij met dien persoon maar liever niet te doen wou hebben. Bovendien heeft bij zijn telegram-adres nooit gedeponeerd. «Ja, near*, zei bekl. »ik heb wel mijn best gedaan voor de effectenzaak, maar kon ze niet aan den gang krijgen." Toen bekl. later ook te Amsterdam successie velijk op de verschillende plaatsen een kantoor had, liet hij opzijn brieven drukken«Telegram adres Bakker, Beurspilaar 82,» natuurlijk even eens om zijne slachtoffers in den waan te bren gen, dat zij met een goed geaccrediteerd koopman te doen hadden. »Wcl«, merkt beklaagde op, dat was waar: als ik op de Beurs kwam, stond ik bij pilaar 82.» Als staaltje van zijn brutaliteit diene, dat hij, toen de president hem vroeg, wat hij had wil len uitvoeren met de tapijtgoederen, welke hij van de firma Sinkel had ontvangen, zeide dat hij wilde verhuizen, maar begrijpende dat men hem vragen zou; waarheen? voegde hij er bij, dat hij nog geen huis op het oog had. Men begrijpt wat men te denken heeft van een man, die tapijten koopt voor een huis, waar van hij de maat der kamers nog niet kent. Thans kwam de lange rij der bedrogenen. Een aardappelenkoopman uit Terneuzen, voor 45 hec toliter aardappelen, de firma Wijnand Fockink voor 36 flesschen likeur, een eierenkoopmau te Leersum 600 eieren, een iBraëliet te Amsterdam voor een som van f105 aan zwarte zijde, Degon te Leiden voor een kookfornuis en een haard, Bothe, koopman in manufacturen te 's-Hage, die wel op aanvrage stalen zond, doch niet zonder betaling vooraf zijn orders wilde uitroeren, het Hoenderpark te Apeldoorn voor 125 eieren en drie vette hoenders, een smid te Warga voor 3 paar schaatsen, J. Pen te Lemmer, wien hij netten besteld had, die deze klaargemaakt maar niet afgeleverd had; van Luyk te St. Anna voor 40 hectoliter aardappelen te zenden aan Linde man, dien hij wilde voorthelpen; D. v. d. Meer ook voor 14 mud aardappelen. De brieven welke Bakker schreef, waren steeds goed gesteld en door de hoogdravende kwaliteit die hij zich toeschreef liepen al de slachtoffers den val. Daarbij zorgde hij er wel voor, steeds zijne brieven te berichten, dat postwissel na ontvangst volgen zon, hetgeen er toe bijdroeg, de leveranciers in hun goed vertrouwen te be vestigen. Hij had de bedoeling niet om de measchen met dat brievenhoofd zaDd in de oogen te strooien, zeide bekl., het was enkel en alleen eeneaanbe- sling voor zijn zaak, voor het geval dat zijn leveranciers ook eens geld op hypotheek ver langden of effecten te verhandelen hadden. Met een stalen voorhoofd beantwoordde de beschul digde al de vragen, die hem door de leden der rechtbank werden gedaan, terwijl hij zich van de list bediende om bij elke vraag die hem ge daan werd te antwoorden: »wat blieft u?» om zoodoende te overdenken wat hij antwoorden zou. Al de artikelen, die bekl. had besteld en ont vangen, gaf hij op voor zijn huishouding te heb ben gebruikt of aan anderen weggeschonken. Zoo wilde bij b. v. de 86 flesschen likeur in een maand hebben uitgedronken en antwoordde, toen men hem op het onwaarschijnlijke daarvan wees, dat hij «nog al wat aan kon«. Al zijne leveranciers wilde hij betalen, want hij had nog wel geld, maar kon dat nu natuur lijk niet doen. •Zeg dan maar waar het is,« zeide de president. "Dank u, meneer, dan krijg ik het niet, dat doe ik niet!» Bij velen deed hij twsede bestellingen en voegde daar dan bij, dat het gezondene keurig naar genoegen was geweest. Aan vele zendingen ontbrak echter iets en daarom had hij die niet betaald. Toen Susan hem eene kwitantie had laten presentceren, had hij daarop gezet: uitstel zonder einde,* eene onbeschaamdheid, welke hij nu achter ontkende, daar zs hem niet gunstig leek. «Wat ik met die gyde doen wilde,» zeide hij. »ben ik niet verplicht om te zeggen.» Het blijkt dat hij bij zijn «handel* hulp ge noot van Lindeman, Vissrr en Kok, die nu eens boodschappen voor hem deden (Visser haalde b. v. de zyde van Susan) dan weder hun adres leenden ter verzending van allerlei goederen, die Bakker bestelde. Dit drietal is echter niet ter zitting aanwejrfg. Lindeman had niet gedagvaard kunnen worden omdat by spoorloos verdwenen was en de beide anderen mitsgaders vrouw Vis ser, waren eenvoudig weggebleven. Een der rechters, de heer 't Hooft, doet aan de verschillende leveranciers de vraag of zij aan Bakker zouden geleverd hebben, wanneer hy hun persoonlijk zijn bes*ellingen had gedaan. Met eene treffende eenstemmigheid, die 's mans ijdelheid, zoo hy er die nag op nahoudt, pynlijk moet aandoen, verklaren zij dat zijn gemeen uiterlijk hen dan zou hebben afgeschrikt. De 125 eieren had hij noodig voor een par tijtje dat hij geven wild». Nog al een uitgebreid partijtje zeker! merkte de president op. Door dik en don hield hij vast aan de bewe ring, dat hij de verschillende artikelen had ver bruikt of weggegeven. Zoo ontving bij in eenige maanden 160 mud aardappelen, in één maand 15 paar schaatsen. De burgemeester van Landsmeer verklaart alsnu dat B. zeer slecht in Landsmeer bekend stond. De goederen welke hij on tviug, bleven zeer korten tijd in Landsmeer en gingen dan wesr weg. Hij verhuisde dikwijls, esns zelfs was hij slechts eenige dagen met verhuisbiljet naar Amsterdam gegaan en toen teruggekomen, naar get. meent om een patent te Amsterdam te koopen, daar hij er in Landsmeer geen krygen kon, omdat hij dat van het vorige jaar niet had betaald. «Mijn patent is op de Kerkstraat te Amsterdam, in een jas van mij» zeide bekl. Of het de moeite loonen zon in de Kerkstraat er naar te gaan zoeken? Volgden thans degenen, die van Bakker de verschillende artikelen hadden gekocht. Allereerst wijn en cognac aan J. van Schaick te Aalsmeer, ad f26,45 waarvoor hij dezen kwitantie had ge geven; deze heeft ook ham, worst en thee ge kocht, terwijl B. hem ook een aanbieding had gedaan ora zwarte zyde te koopen. Deze get. heeft ook wijn gekocht van L. Kok. Evenzoo hebben Wals te Aalsmeer, Luik te Landsmeer en van Lakwijk te Amsterdam wijn van bekl. ge kocht. Deze beweert, dat hij dien wijn in Am sterdam heeft gekocht en betaald (van hij weet niet wien natuurlijk) maar het is wel treffend, dat de data van levering door de bedrogen leve ranciers, goed kloppen met zijne leverantiën aan de bovengenoemden. Toen de veldwachter van Landsmeer hem ge vraagd had eens op te geven van welke firma hij geld op hypotheken krygen kon, stelde Bak ker zich te 4 uur des namiddags voor het geven van inlichtingen beschikbaar, maar toen de veld wachter kwam vond hij B. gevlogen en een briefje van dezen, waarin hij hem verzocht van zijne verdere bezoeken verschoond te mogen blijven. Uit het Terhoor van den schipper op Aalsmeer en den conducteur van den havenstoombootdienst de Joode blijkt, dat Bakker de vracht van het goed dat hy naar en van Landsmeer zond, steeds be taalde, waarlijk eene oase, maar een zeer kleine, in deze woestijn van onbetaalde schulden. Ook to Wassenaar hield hij zich een drietal weken op en logeerde daar bij L. Ondshoorn. Hij wandelde veel, zeide de vrouw des huize», nooit kwam hem iemand bezoeken en alleen 'b avonds zag zij hem wel eens werkendan schreef hij brieven (van de bekende soort.) Hij was van plan een hnis to huren als het bleek dat de zaak goed ging (een effectenzaak op Wassenaar....hm maar na 14 dagen rolde hij ook daar zyn matten weer op. Toen kwam hij hij A. Wieringa in de Haar lemmer Houttuinen en huurde daar eene onge meubileerde kamer, die hij met eenige stoelen, een tafeltje en nog wat (dat zoowaar betaald was) tot kantoor inrichtte. Hij kwam er alleen 's mor gens om de brieven weg te halen. Nooit zag zy een bezoeker; alleen had B. haar gezegd dat zij geen rembours-zendingen moest aannemen, om dat deze «niet solide* waren. Vandaar naar den Singel no. 394. Dat perceel huurde hij voor f 350 per jaar, maar toen hij er een maand en elf dagen in gewoond en een maand huur betaald had, kreeg de eigenaar in den neus, dat zijn huurder niet deugde en vroeg den sleutel terug. Het schijnt, dat zich aan dat perceel verscheidene menschen vervoegden om hem te manen om geld. Ten bewijze hiervan zyn een paar getuigen opgeroepen, waarvan de eene zegt dat zij wel eens heeft hooren zeggen»ik zal den heelen dag wachten," en de ander, dat hij.... van niets weet. Even nutteloos is de ver klaring van C. F. Putters, tapper te Amsterdam. Deze drie getuigen, die even gotrd hadden kunnen thuis blijven, zijn verhoord door denzelfden re chercheur. De concierge van de Beurs eindelijk verklaart, dat hij B. niet kent, maar dat hij niet met ze kerheid zeggen kan of deze als hy kwam bij pilaar 32 stond. De subs. off. van just, merkt op, dat aan die pilaar de vertegenwoordigers der Amsterdamsche Bank staan. Door het groote aantal der getuigen was het verhoor van dezen eerst te ruim vier uur afge- loopen. Het is onzen lezers reeds bekend, ho» de subs. off. v. just, ds schorsing der zaak re- quireerde, tot verhoor van de weggebleven ge tuigen, wier namen wij hierboven noemden en hoe met dit requisitoir de rechtbank zien ver- eenigde. Maandagmiddag zal deze interessante zaak alzoo worden voortgezet en zullen wy niet in gebreke blijven, onzen lezers den afloop zoo spoedig mo gelijk mede te deelen. Wij hebben gemeend, deze zaak eenigszins uitvoerig te moeten mededeelen omdat er niet genoeg kan worden gewaarschuwd tegen de slechte praktijken, welke in dezen tijd door sluwe, laaggezonken personen worden uit geoefend en waarvoor men zich alleen door de grootst mogelijke omzichtigheid kan vrijwaren. De arrondissementa-rechthank alhier deed heden uitspraak in de navolgende zaken, vermeld in Haarlems Dagblad van 14 en 15 dezer. C. W., Haarlem, vernieling, 14 dagen gevang.; C. K., landb., Assendelit, mishandeling, f 15 boete, subs. 5 d. hecht.; A. G., houtzager te Koog a d. Zaan, hooger beroep van eene politie-overtreding, vonnis bevestigd; W. S., los werkman, Zaandam, verduistering, 1 maand gevang.; J. M., arbeider en P. L., kantoorklerk te Haarlemmermeer, stroo- penj, elk 3 d. gevang.; J. E., kelluer te Zand- voort, mish., f 10 boete, subs. 5 d. hecht.; S. D. en P. v. W., landlooperij, elk 12 d. hecht, en opzending naar een Rijks-werkinrichting voor 2 j Door de politie alhier is gearres teerd Frank van der Zwan, oud 50 jaren, kleermaker, geboren te Sche- veningen, zonder vaste woonplaats, verdacht van diefstal van een over jas uit de vestibule ten huize van den heer Willink te Bennebroek. Ook is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Adria- nus Chef d'Hotel, woonachtig te 's-Hage, gesignaleerd in het Alge meen Politieblad en wiens aanhou ding was verzocht tot het onder gaan van 5 dagen gevangenisstraf waartoe hij door het kantongerecht te Tiel veroordeeld was. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 2 personen voor loopwerk of incas- seering van gelden. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 schoenmakersleerling. Een loodgieterskneoht, Jacob Bos, oud 17 jaar, viel Donderdagmiddag te Overveen-Bloemendaal van het dak van een in herbouw zijnd huis op de straat. Eene ernstige schedel breuk werd door den val veroorzaakt. Nader vernemen wij dat hij he den in den vroegen morgen aan de gevolgen is overleden. Zijne ouders wonen te Haarlem. Op 20 dezer zijn te Haarlemmer meer geveild de navolgende per- ceelen 1 de boerderij «Anna's hoeve» groot 20.20.60 H.A. sectie D. kavel 11. Kooper de heer J. H. M. Evelein voor f 10.100. 2 de boerderij de «Voorzorg» groot 10.10.90 H.A. sectie D. kavel 12. Kooper de heer J. H. M. Evelein voor f 6.800. 3 de boerderij «Mina's hoeve» groot 20.37.80 H.A. sectie D. kavel 13. Opgehouden voor f 11.800. Aan den Rmgdijk der Haarlem mermeer bij Halfweg is Donder dagavond door een onbekende oor zaak afgebrand de schuur en het achterhuis van het perceel van en bewoond door J. van Tellingen. Eene hoeveelheid landbouwpro ducten en ongeveer 2000 kg. hooi en stroo werden door het vuur ver teerd. Het woonhuis k-eeg veel FHUILLHTOBT. Een verbaal uit den amerikaansclien burgeroorlog. 30) XlXe HOOFDSTUK. DE ONTSNAPPING. Dit was eene onaangename tijding. Toch was Penn spoe dig overtuigd dat hij buitengewoon gelukkig was geweest door zijne vervolgers op een dwaalspoor te brengen. Het was voor hem beter dat zijne vervolgers hem vooruit wa ren, dan dat zij hem op de hielen volgden. Hij bleef den geheelen nacht bij den landbouwer, en vertrok met hem den volgenden morgen in de vroegte, om zijne reis voort te zetten. Het was zeer gevaarlijk den rijweg te volgen, want dan kon hij elk oogenbliA zijne terugkeerende ver volgers ontmoeten, daarom wees de oude man hem een omweg langs den voet van het gebergte, en langs dezen weg kon slechts te voet en bij daglicht gereisd worden. Hier verlaat ik u, zeide de vriendelijke oude gids, toen hij een bergstroom had bereikt. Volg dezen stroom en hij zal u op den gewonen weg voeren, tot ongeveer op een mijl afstand van mijn broeder. Daar vindt men een brug; gij kunt daar wachten, als gij tenminste zoover komt. Als uwe vervolgers bij hunne terugkomst voorbij miju huis gaan, zal ik te paard stijgen en naar de brug rijden, om mijn paard daar te laten drinken. Gij zult mij daar zien en ik zal u naar mijn broeder brengen, die u verder zal voorthelpen. Toen vertrokken zij; de eenzame vluchteling gevoelde dat de vriendelijkheid van de weinige goede personen, die in den staat te vinden waren, dien voor het lot van Sodom zou vrijwaren, hoewel het land het anders door de bar- baarsche en onrechtvaardige bewoners scheen te verdienen. Terwijl hij den stroom langs zijne kronkelingen door de wildernis van struiken en rotsen volgde, bereikte hij einde lijk in den namiddag de brug. Hij was niet snel vooruit gekomen. Het was warm en zeer stil. De beek vloeide over den roteachtigen bodem, en vormde hier en daar kieine watervallen. Haar gemurmel vervulde hem met herinne ringen aan zijn huis, en met tranen in de oogen verlangde hij weer naar vrede en rust. De gedachten aan een genotvol verleden en eene don kere toekomst, verdrongen elkaar in zijn brein, toen eene gebeurtenis hem plotseling uit zijne overpeinzingen deed op schrikken. Hij had de brug bereikt. Hij keek den weg langs en zag geen enkel menschelijk wezen. Hij kon den landbou wer elk oogenblik zien verschijnen, daarom stapte hij op eenige drooge steenen in de bedding van den stroom, waar hij hem kon zien aankomen en tevens zelf niet gezien worden. Hij had daar nog niet lang vertoefd, toen hij paarden getrappel hoorde. Het was de grijze landbouwer niet, maar hij zag twee mannen te paard aankomen. Zij naderden van dezelfde richting, vanwaar hij den ouden man verwachtte. Toen zij naderbij kwamen bemerkte hij, dat een van hen een neger was. in den tweede herkende hij mr. Augustus Bythewood, die waarschijnlijk een reisje wilde maken, ver gezeld van een zwarten bediende. Het hart van Penn kromp ineen bij de gedachte aan zijn vriend Pomp, en aan het onrecht dat Bythewood dien had aangedaan. Hij dacht bovendien aan zijne veiligheid en kroop onder de brug. Vóór hij daaronder verdween, had hij nog den tijd om van het noorden drie ruiters te zien aan komen. Zijn hart klopte sneller, want hij wist dat het zijne terugkeerende vervolgers waren. Hij had reeds eene goede schuilplaats gevonden in eene ruimte tusschen de twee balken, die de brug ondersteunden. Hij lag onder de planken, die trilden toen Bythewood en zijn bediende er over reden. Het stof viel door de speten op hem neer, en werd verder door den stroom meegevoerd. Het rumoer op de trillende planken hield op, maar hij hoorde het geluid der hoefslagen niet in de verte wegsterven. Tot zijne onsteltenis bemerkte hij, dat Bythewood en zijn be diende halt hadden gehouden aan den anderen kant van de brug, en hunne paarden uit de beek lieten drinken. De met schuim bedekte dieren naderden, terwijl zij over den rots- achtigen never in het water stapten. De neger bereod er een en hield het andere bij den teugel. Hij zat daar in het zadel, terwijl hij naar het drinken der dorstige dieren keek, en hen op den kop sloeg, als zij te snel of te veel dranken, Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooï het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1