NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Donderdag 27 September 1888. No. 1606. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHNEltENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresn: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOIU en J. B. ATI». Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Pubiieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Partje, Slbts Faubourg Montmartre. S T A D S IV I E IIIV S. Haarlem, 26 September. Dinsdagavond is hie' ter stede overleden Antonie Lodde, gewezen adjudant-onderofficier bij het ned. indische leger. In 1863 werd hij door Z. M. den Koning benoemd tot rid der der Militaire Willemsorde. Men meldt ons uit Frankfort a/Main dat de heer H. J. Heshuy- sen uit Haarlem, na de lessen aan de Handelsschool aldaar te hebben gevolgd, het getuigschrift van vol doende studiën heeft verworven. De officier van justitie alhier ver zoekt ten spoedigste te worden be kend gemaakt met den naam van den winkelier of winkelierster al hier, die in den laten avond van den 12en September jongstleden, aan een manepersoon van 48 jaren vier kan petroleum tegen 36 cents heeft verkocht, welke pretroleum, na in een door dien man medegebrachte groote ossenblaas te zijn overgestort, daarin werd medegenomen. Bedoelden verkooper wordt be leefd Iverzocht zich ten spoedigste aan het parket van dien officier al hier aan te melden. Van den ongelukkigen werkman Marchand, die met de hand tusschen eene schaafmachine geraakte, van welk ongeluk wij in ons vorig num mer melding maakten, zijn in het gasthuis vier vingers afgezet, zoo dat hij slechts den duim overhoudt. Zijn toestand is redelijk. Maandag j.l. had een visscher in de Ringvaart van de Haarlem mermeer de onvoorzichtigheid zijn bootje aan een voorbijvarende stoom boot vast te binden. Het bootje sloeg om en de visscher, wiens naam tot heden onbekend bleef, verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. LETTEREN EN KUNST. Inhoud Hollandsche Lelie, 2e jaar gang No. 18.- Hoofdartikel. Willem Jacob Hofdijk. Uit de Provincie. Omzwervingen buiten. Berichten. Recepten. Roman. Correspondentie. Weekkalender. VISSCHERIJ. Op den vischafslag telJmnidenwaren de prij zen Dinsdag veel hooger dan verleden week. De tong die toen 30 en 35 ets. opbracht, gold nu f0.80 k fl.Schol ea bot werd niet aange voerd, de rog bracht 20 a 40 ets. op. N i e n w e d i e p, 25 Sept. Vijf-en-zeventig korders brachten heden 15 tot 100 groote, 25 tot 90 kl. tongen, 4 tarbotten, 45 roggen, 2 tot 15 mandjes kl. schol en 1 kreeft ten afslag, ter wijl door vletten 230 makreelen werden aange voerd; groote tong gold 50 a 55 cent, kleine id. 10 a 25 cent, tarbot f 11 a f14, rog 75 h 78 cent, makreel 25 cent per stuk, schar fl 40 a f2 per mand, kl. schol f2.50 a f 1.75 per mandje en de kreeft f 1 85. De eugelsche kotter G. Y. 88, binnengekomen met 400 tongen en een partij schar en schol, heeft de vangst onder hands verkocht. T e s s el, 24 Sept. In den afgeloopen week vingen de Noordzeevisschers van hier het onder staande, dat elders ter markt werd gebracht: 12000 tongen, 500 roggen, 20 tarbotten, 1 steur, 300 manden kleine schol en 250 manden schar. De prijs van een en ander was als volgtgroote tong f0.80 a f 0.45, kl. en middelsoort f0.10 a 10.15, rog f0;60 k 0.75, tarbot f3 k f10, steur f 28.50, alles per stuk, kl. schol f 1 a f 1.50, schar f2 a f2.50 per mand. Lemmer, 24 Sept. De visscherij naar bot op de Zuiderzee was in de laatste dagen Toldoen» de: dc aanvoer alhier bedroeg pl.m. 2000 kilo. die door de opkoopera werden afgenomen tot 16 cent por kilo. Kwaliteit der bot was zeer goed. Ill kleinhandel wordt tot 80 cent per kilo be dongen. I? 1 E N L A X I». De Koning heeft aan de Nederlandsche Heide-maattchappij een subsidie ▼erieend, welke door hem voor ééns zal worden geschon ken, en wel in de eerste dagen van September 1889, daar alsdan de kweekelingen der boschbouw-school te Frederiksoord, na gunstig eind examen, door de Nederlandsche Hei demaatichappij in dienst zullen kun nen worden genomen. Na het inwinnen van volko- men vertrouwbare inlichtingen verheugt het ons (zegt het //Handelsblad") te kun nen verzekeren, dat //de gevoelige slag", die onzen Sumatra-tabakshandel bedreigen zou, als men geloof mocht slaan aan het geen hieromtrent is medegedeeld, volstrekt niet als een verontrustend teekeu des tijds behoeft te worden beschouwd. Een impor teur zou een groot gedeelte van den aan voer voortaan te Bremen aan de markt brengen! ,/Met de plantersfirma,die bedoeld wordt", zoo schrijft men ons, //bestond hier geen loopeud contract, dat verbroken is. Wel is het waar, dat men hier voor volgende jaren geen nieuwe overeenkomst met haar heeft willen aangaan, en dat wordt door ieder die het //waarom niet?" weet, ge billijkt. Van de ondernemingen der bedoelde firma is er wat die betreft welke in Deli ge en zijn ééne, welke zich inderdaad een zeer goeden naam verwierf, maar ook ééne die het exceptioneel-slechte vertegenwoor digt van hetgeen uit Deli kwam. (De in 1887 verkochte oogst dier Deli-plantingen bracht in doorsnee 105 cent op, terwijl de geheele oogst dat jaar 154 cent bedong.) z/Waar men nu hoort gewagen van «de grootste lading prima Sumatra-tabak, die voortaan in Bremen geveild zal wor den", daar moeten welingelichten de schouders ophalen. iiOok wordt beweerd, dat //tevergeefs beproefd zou zijn hier ter stede deelneming te vinden voor eene, door de plantersfirma op touw gezette, onderneming, welke deel neming wel te Bremen verleend werd." Daarbij behoort noodzakelijk deze aanvul ling; //dat eene nieuwe overeenkomst, die verlangd werd, niet de Deli-tabak alleen, maar ook cultuur in de landschappen Pa- dang en Pagoerawan omvatte". Yoor de gevolgtrekking, alsof onze amsterdam8che handelshuizen niet genoeg ondernemingsgeest wilden ontwikkelen en niet allen mogelijken steun verleenen, in dien die maar op betrouwbare grondslagen gevraagd wordt, bestaat hoegenaamd geen grond. Evenmin als voor het schrikbeeld, dat meer planters hun heil elders zouden gaan zoeken, waar het niet of in elk ge val minder goed te vinden is dan hier aan de nederlandsche markt." Boulanger in den Haag? Een correspondent van de //Zwolsche Ct." te 's Hage schrijft aan het einde zijner wekelijksche kroniek //En nu ten slotte een nieuwtje! Men zoekt gansch Europa door en mis schien wel daar buiten naar dea grooten Boulanger. Welnu, vóór enkele dagen was de groote man hier. Zoo althans meenden velen, die, om zijn aanschijn te genieten, een dezer dagen tegen 1 uur 's namiddags, naar 't hollandsche sta tion draafden. Vanwaar die verwachting, dat deze fran- sche zon, welke reeds 70olang schuil is, hier in Holland weer boven de kim zou komen In een weibeklanten kappers en barbiers winkel komt 's morgens een kapitein, hier in garnizoen en versierd met het Legioen van Eer, binnen en laat zich door een z/Eigaro" bedienen, dezen aanzeggende hem bizonder netjes te scheren, daar hij op dracht had den generaal B. ten 1 ure aan den trein te ontvangen. Het plechtig ge zicht van den kapitein en het fraaie 5-armig kruis van het Legioen misten hun uitwer- kiug niet. Aan iederen klant werd de komst van den brav' géoéral aangekondigd. De kapitein zou met hem de lunch op de //Witte Sociëteit" gebruiken, hem eenige merkwaardigheden laten zien en hem tegen den avond uitgeleide doen in de richting van Amsterdam. Helaas, de aanstaande Dictator moet nbg komen i" In de Rh einis ch e Courier wordt met groote ingenomenheid er op gewezen, dat het graven van het Noord-Oostzeekanaal aan eene nederlandsche firma is opgedragen, omdat zij het werk voor 12 millioen mark heeft aangenomen, bij eene ambtelijke begrooting van 15 mil lioen. De door kiesvereenigin- gen van alle partijen te Amsterdam gesteunde adreseen aan den ge meenteraad aldaar, ter uitbreiding van het tramnet over het oosten en westen der stad en in aansluiting met buurttramwegen over het IJ enz., zullen dezer dagen wordeD verzonden. Zij prijken met niet min der dan 26000 handteekeningen. Men schrijft ons uit H i 1- versum Na heel wat discussie is eindelijk aan de 's Gravelandsche Tramweg maatschappij vergunning verleend tot het verleggen der trambaan door de kom dezer gemeente. Hierdoor zal het centrum van het dorp in betere verbinding komen met het station. De aanvrage van de heeren Geveke c. s. werd door een groot getal ingezetenenbewoners van Kerkbrink, 's Gravenlandschen weg enz. per adres ondersteund. Een (Lrama. Maandag is uit het kanaal Luik-Maastricht, nabij het grenskantoor Sint Pieter, het lijk opgevischt eener onbekende vrouw, die een kind op den rug en een op de horst had bevestigd. Te Noordbroek is Zon dagavond een moordaanslag ge pleegd op H. ten Berge, bakker aldaar. De vermoedelijke dader is bekendhij is zekere K., boere- knecht. De aangevallene is op drie plaatsen in den rug gestoken met een mes of ander scherp voorwerp en verkeert in zorgvollen toestand, daar de long getroffen schijnt. Te Laren (Gooiland) is een door de kunst vereeuwigde per soon overleden, nl. de schaapher der Gijs Kok, die met zijne kudde door den schilder A. Mauve meer malen op het doek werd gebracht. Ten vorigen jare was aan dien typischen man opgedragen, den beroemden schilder de door hem te Parijs behaalde gouden medaille uit te reiken, van welke taak hij zich verdienstelijk kweet. WETGEVENDE MACHT. Het voorstel van de heeren Schoepman-Loh- man tot wijziging van hetReglement vanOrde was nog altoos onafgedaan gebleven en daar dit nu juist strekte om in 't bizon der voor de begrooting eene andere wijze van werken aan te nemen, moet dit thans beslist worden, voordat men aan den ar beid kan tijgen. Aanvankelijk scheen het debat Dinsdag in de Kamer zeer kort te zullen zijn. Er werden geen algemeeue beraadslagingen gevoerd en de weinig beteekenende wij- zlgiQg in de twee eerste hoofdstukken door de voorstellers aangebracht, gingen zonder bezwaar door. De commissie van Rappor teurs had daarbij nog het voorrecht met 42 tegen 31 stemmen te zien aangenomen een wijziging van hare zijde aangegeven, die den voorzitter der Kamer noodzaakt, om indien hij van zijne presidialen zetel afstapt om als gewoon lid over een zaak een speech uit te spreken, gedurende de geheele beraadslaging over dat punt zijn presidium aan zijn plaatsvervanger over te geven. Bij hoofdstuk III kwam echter de hoofiizaak aan de orde en over dat hoofd stuk werden dan ook breede algemeene beraadslagingen gevoerd. In hoofdzaak is de kwestie deze: terwijl thans alle voor stellen en begrootingen in de afdeelingen worden onderzocht en deze ieder een rap porteur aanwijzen, welke gezamenlijk het verslag opmaken, wenschen de heeren Schaepman en Lobman die werk wijze te blijven volgen, tenzij de Kamer besluite het onderzoek optedragen aan eene commissie van voorbereiding, wier benoeming geschiedt niet door de af deelingen maar door den Voorzitter der Kamer, die verplicht is in de Commissie op te nemen een lid, dat door minstens 20 leden wordt voorgesteld. Die commis sie stelt zich rechtstreeks met de Regee ring in betrekking, brengt een verslag uit en doet de voorstellen tot wijziging die zij verkiest. Eindelijk wenschen de voorstellers voor de Staatsbegrooting ééne afzonderlijke Commissie van Rapporteurs te benoemen. Tegen deze voorstellen nu heeft zich de Commissie van Rapporteurs verzet. Ter wijl haar minderheid slechts ten deele daarin deelt, heeft de meerderheid zich bepaald er tegen verzet. Haar stelsel is: lo. geeue sectieonderzoek voor kleine ont werpen, maar ééne Commissie van Rap porteurs voor alle kleine ontwerpen ge durende een zittingperiode: 2o. behoud van het tegenwoordige sectieonderzoek als regel; 3o. buitengewone behandeling van sommige ontwerpen, waarover de rappor teurs door de afdeelingen worden geko zen 4o, geene uitzondering voor de be grooting. Dit stelsel nu werd zeer uitvoerig èn FEUJIIiIIHTO 1ST. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 34) XXIIe HOOFDSTUK. DE JAS EN DE HOED VAN STACKBIDGE WORDEN GEVANGEN GENOMEN. Men zag bij de flauw verlichte deur eene groote menigte, en nog andere gevaDgenen werden binnengeleid. Te midden der opgewondenheid liep Penn de schildwachten voorbij, zonder dat hij herkend werd. Hij werd onmiddellijk naar een aantal unionisten ge drongen, van wie sommigen van schrik het stilzwijgen be waarden. Anderen waren woedend, maar zij waren evenals Penn gevangenen. Verder in het vertrek, aan een lessenaar, achter een soort toonbank, waarop kaarsen stonden, zat de kolonel der ge- confedereerden, aan wien Penn zijn leven had te danken. Hij scheen de namen van hen, die gevangen genomen wa ren, te ontvangen en te onderzoeken. Naast hem zaten zijne klerken. Penn wist, dat hij spoedig voor hem moest ver schijnen. Hij stond in de duisternis en was dus niet te ont dekken, maar hij kon bij het licht niet aan de blikken van hen, die hem beter kenden, ontgaan. Wat zou dan zijn lot zijn? Zou hij evenals de overigen gevangen gehouden wor den, of zou hij aan het gepeupel, dat het op zijn leven gemunt had, overgeleverd worden? Van de duisternis en de verwarring gebruik makende, baande hij zich met de ellebogen een weg door de menigte en verscheen met den hoed in de hand, en de jas op den arm, vo< r de wacht, en vroeg den kommandeerenden officier te spreken. Mijnheer, wie zijt gij? vroeg de kolonel, dewijl hij hem in het eerst niet herkende. Toen slaakte Silas Ro pes, die naast hem stond, een zwaren vloek, en zeide, dat het de schoolmeester was. Maar ik heb geen tijding van zijne aanhouding ont vangen, riep de kolonel. Hoe zijt gij hier gekomen mijnheer? Ik wensch mij onder uwe bescherming te stellen, zeide Penn. Gij hebt een plaatsvervanger voor mij ont- vaugen en hebt bevolen mij in vrijheid te stellen, maar men men heeft uwe hevelen niet opgevolgd. Men heeft mij twee dagen lang achtervolgd, en eenige mannen, die zich gecon federeerde soldaten noemen, vervolgen mij nog. Onder deze omstandigheden meende ik goed te doeD, mij tot u te wen den, en u aan uw eer als mensch en als officier te her inneren. Maar hoe zijt gij hier gekomen? Wie heeft hem bin nengebracht? Niemand kon deze vraag beantwoorden, ofschoon het hoofd van de bende, die hem had binnengebracht aauwezig was, en wachtte, totdat hij melding kon maken van tie aanhou ding van Stackridge. Zoodra Penn zich echter weer gehoor kon verschaffen, vervolgde hij Mijnheer, ik ben met eene menigte gevangenen en sol daten binnengekomen, en niemand herkende mij. De schild wachten meenden ongetwijfeld, dat ik tot de gevangenen behoorde, en lieten mij ongehinderd gaan. Wel mijnheer, gij hebt eene stoutmoedige daad be dreven, het is voor u misschien het beste. Sedert gij u vrij willig hebt overgegeven, voel ik mij gebonden u te be schermen. Maar ik laat u tusschen twee dingen de keuze, en ik bied hetzelfde ook aan de andere heeren aan. Zweer den eed van trouw aan het bestuur der geconfedereerden, en wordt vrijwilliger dat is het ééne. Ik behoor tot de noordelijken,hernam Penn, en ben trouw aan de Vereenigde Staten schuld'g; ik kan dit aanbod dus onmogelijk aannemen. Het is goed; ik zal u den tijd laten om er over na te denken. Intusschen is uw eenig redmiddel dat ik u gevan gen houd. Neemt dien man mede. Er werd niet meer over gesproken en Penn had inder daad meer gewonnen, dan hij had kunnen hopen, daar de oogen van luitenant Ropes van moordzucht fonkelden. Hij werd naar eene trap geleid, die naar een kelder voerde en men beval hem af te dalen. Hij gehoorzaamde; twee solda ten liepen naast hem, twee soldaten stonden bij de deur op wacht en bovendien stonden er twee beneden aan de trap. Het was een donker onderaardsch verblijf, dat slechts door één lantaarn, die aan een balk hing, verlicht werd. Bii het

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1