NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Vrijdag 28 September 1888. No. 1607. Dit Nummer Instaat uit twee Maden. HAARLEM'S DAGBLAD ADVERTEKT1ÊN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B AVIS. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijt, 31bit Faubourg Montmartre. S T A I) S S E B S. Haarlem, 27 September. Door L. Kuijk is aan het ge meentebestuur verguuning gevraagd tot oprichting van eene slachterij en rookerij in het perceei aau de Kleine Houtstraat get. no 28. De levering van brandstoffen voor eenige gemeente-inrichtiDgen tot 1 Juli 1889 benoodigd, is heden door B. en W. gegund als volgt: Aan J. S. Perquin Zoon te 's Hage en Haarlem, grove ruhr kolen, enkel stukken, voor f 0,66Ys de 100 K.G., gewasscheo smeegruis voor f0.69 de 100 K.G., geklopte gascokes voor f 0,42 per H.L.. grove gascokes voor f 0,3972 per H.L., aau P. G. Otter, korte turf voor f 0.67 de H.L en aan W. Bo?ch Zoon, lange turf voor f0,3072 de H.L. Bij de op 17 dezer gehouden aai besteding voor de levering van verduurzaamde levensmiddelen voor het leger, ten behoeve van de le militaire afdeeling, is die levering door den minister van Oorlog op gedragen aan de Haarlemsche Maat schappij tot Verduurzaraing van Levensmiddelen, directeur Job. de Breuk, alhier. De heer C. Ekama, med. doctor alhier, gedenkt morgen, 28 Septum- ter, den dag waarop hij gedurende 40 jaren de praktijk als geneesheer te dezer stede heeft uitgeoefend. In dien tijd heeft hij zich een goeden naam weten te verwerven. De heer Ekama heeft zich in dien tijd ook verdienstelijk gemaakt door Jiet schrijven van verschillen .e boe ken, vooral de geschiedenis dezer gemeente betreffende. Hij is lid van verschillende geleerde gerootschap- pen en wijdt zich nog steeds, hoewel reeds 64 jaren oud, met voorlief le en| op humane wijze aan zijn vaak zoo moeilijke taak. Dezsr dagen was het 25 jaar ge leden, dat P. H. Overmeijer in dienst trad bij den heer J. van Roon, meu bel- en biljartmaker alhier, thans firma J. van Rood en Zoon. De oudste patroon wilde dien dag niet onopgemerkt laten voorlijgaan en schonk den jubilaris als bewijs van ijver en trouwe plichtsbetrachting een gouden repetitie-horloge. Wij vermelden dit feit met te meer in genomenheid, omdat in bovenge noemde vakken de gezellen in den regel nog al van verplaatsing hou den en niet minder omdat de heer van Roon getoond heeft ware ver diensten op prijs te stellen. Iu de laatste algemeene vergadering van commissarisseu der Spaarbank van het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden de rekenin gen over de eerste helft dezes jaars afge sloten en werd de balans op 1 Juli jl. definitief vastgesteld. Op 1 Januari hadden 4737 deelheb bers te zamen van de Spaarbank te goed f739.640,81. Dit bedrag is verhoogd door gedane inlagen van f 75.908,59s en door bijge schreven reute met f8555,82; te zamen f824.105,226; maar daarentegen vermin derd door gedane terugbetalingen met f83.267,125. Op 1 Juli was dus een be drag van f740.838,10 door deSpaarbank aan de deelhebbers verschuldigd. Hun ge tal bedroeg toen 4710. De vermindering van het getal deelheb bers, met 27, was dus veel minder dan in de beide voorgaande halve jaren, 48 en 79. En het bedrag van hunne vorderin- geu, dat sedert Juli 1885 met ruim f 40.000 was gedaald, is thans niet verder achter uitgegaan, doch eenigszins geklommen. De reserve, die op 1 Jan. f45.690,86 bedroeg, is door eigene rente e» toevoe ging van een overschot der behaalde winst met f1937,075 vergroot. Zij bedroeg op 1 Juli f47.627,935. Het geheele kapitaal der Spaarbank be stond toen uit de volgende waarden Hy potheken i 92.000, obligatiën der provincie f81.200, beleeningen f24,000, prolonga- tiëu f 577.900, saldo's in rekening-courant f3259,906, boekwaarde van meubelen enz. f46, kasgeld f 10.060,13 totaal f 788.466,03s. Het bestuur der Spaarbank is thans samengesteld uit de heeren P. J. L. Huet, mr. H. Jacobi, voorzitter, mr. Th. de Haan Hugenholtz, A. Merens JCz., the saurier, M. O. de Kanter, A. E. Kremer Jr., mr. L. C. du Rieu, mr. M. G. P. del Court van Krimpen, A. de Haan, mr. A. A. Laud, A. J. Kluppel, dr. E. van der Ven, mr. N. G. Cnoop Koopmans. J. K. Tad erna, mr. W. R. baron van Lynden, H. W. Groll, J. Sabelis, mr. W. A. 't Hooft, J. Smits CJz., secretaris, Ed. de Lanoy, J. A. Fontein, boekhouder, I. J. S. van Hamel, jhr. mr. F. W. van Styrum, mr. A. A. van der Mersch, F. M. baron van Lijnden, I. M. Simon, jhr. W. P. Teding van Berkthout en K. A. L. Blok. Eene commissie uit dit bestuur is in het bizonder belast met het beheer van de schoolspaarbank, die op twee scholen hier ter stede in werking is. Op 1 Jan. hadden 241 leerlingen dier scholen te za men een tegoed van f1291,62s. Op 1 Juli bedroeg het gezamenlijk tegoed van 277 leerlingen f 1093,12*. Door den heer J. A. Bakker al hier, was aan eenige autoriteiten en anderen, waaronder de vertegen woordigers der pers zoowel hier als in andere plaatsen, een uitnoodiging gericht, Woensdagavond tegenwoor dig te zijn bij door hem te nemen proeven met petroleumlampen, die op een^ leiding branden, zijode eene buitenlandsche vinding, welke door hem en den heer Sépulchre te Brus sel tot volmaking is gebracht. In de sociëteit a Vereeniging» werd door den heer Bakker de uitlegging en voorstelling van deze nieuwe wijze tot voeding van lampen gegeven, we^ke zooals uit het volgende zal blijken eene groote verbetering op dat gebied is. Na de geleidelijke ontwikkeling van het gas en de petroleum voor zijn gehoor te hebben verklaard, toonde de heer B. eene teekening van den door hem te exploiteeren toestel, ter verklaring van de in richting eu nood'gde daarna de aan wezigen uit hem te volgen naar de kegelbaan der sociëteit waar de nieu we wijze van verlichting toegepast was en men dus de werking ervan nauwkeurig kon gadeslaan. De uit vinding munt uit door eenvoud en kan toch niet anders dan vernuftig worden genoemd. Een reservoir wordt ergens buiten, onder of boven het te verlichten lokaal geplaatst en gevuld met petroleum. Dunne koperen buizen verbinden dit reservoir met de lampen. Door persing vau water wornt de olie door de buizen naar de lampen ge dreven, die dus voortdurend worden gevoed. Deze inrichting maakt het gebruik van de gewone oliepeer overbodig en neemt daardoor het gevaar voor brand door het springeD, omvallen van de lamp enz. weg. Door eene practische vindÏDg wordt de brandbare vloeistof steeds op voldoende hoogte gehouden. Bij het ontstaan van brand kan men de olie in het reservoir door het openen van een buis, welke naar buiten leidt, gemakkelijk laten wegvloeien. Zooals ook Woensdagavond bleek, voldoet de vinding voortreffelijk. Bezwaren hebben zich bij de toe passing nog niet voorgedaan. Voor- loopig zal echter de aanleg nog al duur zijn, daar de lampen alleen reeds 14 gulden kosten. Voor schouwbur gen, café's en andere groote inrich tingen zullen die kosten echter verre door het nut van deze verlichtings wijze overtroffen worden en het is daarom dat wij deze nieuwe vin ding ten volle aanbevelen. Sedert 10 dezer wordt i i deze gemeente vermist Abraham Jelle de Vries, oud 15 jareB, kort en dik, blond haar, blauwe ocgeu en ge zonde kleur, gekleed met grijs jasje, engelsch lederen broek en dito vest, blauw gestreept boezeroen en klom pen. Men vreest dat hem een onge luk is overkomen. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt namens de ouders zijne opsporing en bericht. Woensdag voormiddag is in een perceel, get. no. 11, aan de Schoo- terstraat een begin vau brand ont staan in een ledikant, staande op een zolder, waarop ook hooi was geborgen, en zulks tengevolge van bet, spelen met lucifers door een kleinen jongen. De buren hebben nog intijds het gevaar voor uitbrei ding bedwongen. Arrondlssements-Kechtbank te haarlem Zitting van 27 September 1888. H. H. C. T. te Velsen heeft in Juli jl. eene advertentie geplaatst in «Recht voor Allen" waarin de notaris D. J. van Stockum te Lisse werd gesmaad en gehoond. De bekl. erkent het feit, doch geeft voor dat hij die annonce heeft geplaatst om recht te verkrijgen in een geschil met genoemden notaris, van wien hij zegt nog geld te vorderen te hebben. Notaris van S. ontkent dit en deelt uitvoerig de toedracht der zaak mede De subs. off. v. just, wijst bekl. er op, dat hij reeds vier jaar geleden zich over vermeend onrecht hem door den notaris var. S. aangedaan, tot den officier van jus titie gewend, doch dat deze bij onderzoek de klacht ongegrond bevonden heeft. Als getuigen traden nog op de directeur en de uitgever vau «Recht voor Allen", C. Croll en B. Liebers, om te constatee- ren dat dit blad in het openbaar wordt verkocht en verspreid. Beiden gaven te kennen bezwaar te heb ben tegen den eed en verzochten vrijstel ling, doch toen de voorzitter hun zeide dat hij dit niet kon toestaan, legden zij den eed af. Het schijnt dat een zaakwaarnemer te Yelsen bekl. tot de daad aanzette. Bij twee weekblaadjes werd de annonce vergeefs aangeboden, totdat «Recht voor Allen" die ten slotte opnam, evenwel niet dan nadat de directie had onderzocht of T. ook in opgewonden toestand verkeerde, toen hij de annonce opgaf. Dit was gebleken niet zoo te zijn. De subs. off. v. just, requircert bekl.'s veroordeeling tot f50 boete boete, subs. 15 dagen hecht. Uitspraak over 8 dagen. A. v. Z. te Hillegom heeft den 14den Juli den gemeente-veldwachter Perdoen uitgescholden voor dief. Bekl. liep toen namelijk den heer van W. na en schold dezen voor dief en toen de veldwachter hem verzocht zich rustig te houden ant woordde hij: «ja, jij bent ook een dief, jij hebt mijn takkebossen ook gestolen Wat is het geval? Van Z. ligt in proces met den heer v. W. over een stukje grond, waarop beide recht meenen te hebben. Van Z. had op dat stukje takkebossen neerge legd en nu had de heer v. W. den bur gemeester verzocht, die van den grond te laten verwijderen, hetgeen deze onder toe zicht van Perdoen liet verrichten. Vandaar bekl.'s beschuldiging. Het re- quibitoir luidt f50 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Als verdediger van bekl. treedt op mr. L. C. Kronenberg, die er op wijst, dat bekl. door den heer van W. op allerlei wijze wordt geplaagd, terwijl deze te werk gaat alsof de grond hem reeds toegewezen was. Uit zijn drift vloeide de beleediging van den veldwachter voort. PI. concludeert derhalve tot een geringe straf. D. M. slachter te Nieuwer-Amstel heeft den burgemeester van Aalsmeer uitge scholden voor aap en gedreigd, hem met een stok le zullen doodslaan, omdat hij boos was over eene verordening, die verbood met een hondenkar in het dorp te rijden. Het blijkt echler, dat het schelden ge schied is buiten de gemeente Aalsmeer, toen de burgemeester dus niet als zoo danig in functie was. Voor het dreigen requireert de subs. off. v. just, bekl.'s veroordeeling tot 8 dagen gevangenisstraf. J?* fcj JL JLa XJS 2X8 UL* O -EST. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 35) XXIIe HOOFDSTUK. DE JAS EN DE HOED VAN STACKRIDGE WORDEN GEVANGEN GENOMEN. Dat zal echter niet zoo blijven, als wij ons als man nen gedragen. Wij wenschen te weten, of gij u bij ons voegt? en öf gij als bet noodig is, een weinig wil mee vechten Penn greep hem bij de hand. Bewijs mij dat er een middel tot ontsnapping is, en ik help mee. Ik dacht wel dat gij er ten laatste toe zoudt komen, zeide Grudd glimlachend. Om te beginnen hebben wij wapenen noodig, maar men heeft ze ons ontnomen. Bezit gij iets? Ik heb opge merkt dat zij u niet doorzochten, waarschijnlijk omdat gij vrijwillig kwaamt. Ik heb het pistool van Stackridge. Het bevindt zich m de jas waarop mr. Villars zit. Grudd's gelaat helderde op bij deze goede tijding. Het zal ons van dienst zijn. Wij moeten deze scha vuiten neerschieten of worgen en hun de geweren ontnemen. Maar het vertrek hierboven is vol soldaten, en men heeft buiten eene sterke wacht uitgezet, die waarschijnlijk het gebouw omringt. Wij zullen niets met hen te maken hebben. Jongeling, ik moet u een geheim toevertrouwen. Weet gij aau wien dit huis toebehoort? Ik meen van aan den barbier Jim. En weet gij dat er een geheime gang is van uit dezen kelder naar den kelder, welke zich onder den winkel vaD Jim bevindt? Zij is door Jim aangelegd, en moest als eene schuilplaats voor zijne vrouw en kinderen dienen. Hij heeft dezen kelder gekocht, maar de erfgenamen van den vorigen eigenaar hebben er aanspraak op gemaakt. Nadat deze zaak geregeld was, heeft hij Stackridge alles laten zien, daarom kunnen wij er tegenwoordig ook gebruik van maken. Wij verborgen onze geweren in de gang, en konden 's nachts in dezen kelder komen, om ons te oefenen en vergaderin gen te houden. Als het magazijn gesloten werd, en de vensters werden dichtgespijkerd, dan hadden wij hier een veilig plekje. Het was gelukkig dat Jim ons waarschuwde, dat de militairen den kelder in gebruik zouden nemen, zoo dat wij den doorgang gemakkelijk konden dichtmetselen. Maar in de gang bevinden zich nog eenige geweren, tenzij men ze ontdekt heeft. Wij behoeven slechts de steenen los te breken, om onze wapenen te kunnen hernemen. Maar voor wij dat zullen doen, moet de schildwacht uit den weg geruimd. Penn, die met toenemende belangstelling naar dit verhaal had geluisterd, haalde diep adem. Is de gang achter de zitplaats van mr. Villars? Zij is drie voet van de kist verwijderd. Dan vrees ik, dat zij ontdekt is. Ik heb geen t en minuten geleden gerucht achter den muur gehoord. Gudd sprong op. Zijt gij er zeker van Volkomen zeker. Dan moet het Jim zelf geweest zijn, of anders zijn wij verraden. Was het geheim aan velen bekend? Aan onze geheele partij, en dan aan nog een persooD, ze:de Gru d, met gefronst voorhoofd. Stackridge heeft een fout begaan. Ik heb het hem nog gezegd. Hoezoo? Wij oefenden ons hier eenigen tijd geleden, toen Carl, de Duitscher, ons kwam vertellen, dat gij in gevaar waart. Stackridge zeide, dat hij den jongen kende, en hem ver trouwde. Daarom bracht hij hem hier. Eu nu is Carl vrij williger bij de opstandelingen. Bij hem is uw geheim veilig, haastte Penn zich te zeggen. Stackridge had gelijk. Carl.... Hij hi»ld eensklaps op, terwijl hij naar de trap staarde. Juist toen de naam van den knaap hem op de lippen lag, trad deze den kelder binnen. Hij droeg een geweer en was in het uniform der gecontedereerden gekleed. Gad en een officier vergezelden hem. Zij moesten den schildwacht aflos sen. De man, die voorloopig dezen post had vervuld, ver- ABONUTEMENTSPRUS: Foor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 132. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBWOIH

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1