Bij de jaarlijksche volksfeesten te Bennebroek, bestaande uit ringrij- derij, kinderspelen en harddraverij van paarden, die nimmer een stads- prijs gewonnen hadden, werd door J. Koster, van Heemstede, met «Kol», den eersten en door A. H. v.Wicke- voort Crommelin, insgelijks van Heemstede, met iPullaway», den tweeden prijs behaald. LETTEREN EN KUNST. De amsterdamsche Orkestrereeniging is niet meei, maar onder leiding van den lieer C. I. P. Franken hebben 25 der leden met een 12-tal andere musici een nieuwe vereenigiug gevormd, zegt het Hbl." KI N N B N I. De Neder 1. vereeniging tot Arschaffing van sterken drank, hield Dinsdag en Woensdag haar 53e algemeeue vergadering te Bot terdam. Dinsdagavond werd een openbare samenkomst geh' uden ter herdenking ook van het feit, dat het den 16n dezer een halve eeuw geleden was, dat te Rotterdam een afschaffings-genootschap werd op gericht. Van het drietal mannen, dat toen opstond om de jammer en ellende van de dronkenschap te keer te gaan was de heer G. H. Eshuya, eere-voorzitter der rottterdamsche vereeniging nog de eenig overge blevene. Onder luide toejuichingen werd hem een lauwerkrans aange boden. Achtereenvolgens werd in het be lang der goede zaak het woord ge voerd door de heeren E. J. W. Koch, voorzitter der vereemging; D. J. Schenk, voorzitter der rot- terdamsche afdeeling; Tb. Postma, voorzitter der afdeeling Leeuwarden dr. H. Fabius, voorzitter der afdee ling Amsterdam; prof. dr. J. J. P. Valeton, voorzitter der afdeeling Amersfoort, en dr. F. Van Gheel Gildemeester, lid van het bestuur der afdeeling 's-Hage, terwijl de heer W. C. De Lange den feest avond met orgelspel opluisterde. De nieuwe burgemeester van Vlissingen, de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, zal Maandag a. s. te Middelburg, in handen van den Commissaris des Koningszijnen ambtseed afleggen en daarna te Viissingen komen om in eene hoogst waarschijnlijk nog denzelfden mid dag daartoe te houden buitengewone zitting van den gemeenteraad te worden geïnstalleerd. De h a a g s c h e K a m e r van Koophandel heett in hare jongste vergadering besloten adhaesie te verleenen aan het adres van de Ka mer te Haarlem aan den minister van Waterstaat, waarbij verzocht wordt, dat de staat de exploitatie van den telefoondienst overneme. Na eene langdurige ziekte is op ruim 75 -jarige leeftijd te 's-Hage overleden de heer H. C. Staring, gepensioneerd luit.-kolonel van het oost-inditch legei, die een hoogst eervolle militaire loopbaan achter zich had en het ridderkruis der Militaire Willemsorde verwierf. De heer Staring was ook vele jaren werkzaam aan het ministerie van Koloniën als chef der afdeeling militaire zaken. Ook de Neder 1. Centr. Spwg. maatschappij heeft gunstig beschikt over het verzoek van den heer Heldt om een blinde met zijn geleider, die voor zijn werk reist, op één biljet 3e klasse te vervoeren. Woensdag werddoorde directie der nederlandsche Rijn spoorweg-maatschappij aan P. van Ee, stationsklerk; A. Focke, stoker; W. van der Gaauw, voorman, en L. van Ingen, brugknecht, een di ploma voor 25-jarigen dienst, be nevens een geschenk in geld, uit gereikt. Te Deventer is bericht ontvangen dat een paard van een officier der cavalerie, die in Noord Brabant de groote manoeuvres me- demaakte, daar ie gestolen en over de grenzen verkocht. „Naamsverwarring." Niet tusscheu de Jansen's en do Meijer's, maar bij het zoeken naar den weg in Amsterdam. Bij de Raamgracht ia de Raamstraat niet te vinden en de Raamsteeg ook niet. Bij de Noorderstraat zoekt een arge- looze oningewijde de Noordermarkt en de St. Jorissteeg (Kalverstraat) grenst niet onmiddellijk aan de St. Jorisstraat (Singel). De Groote Houtstraat is bij de Willems poort de Korte eu Lange Houtstraten viadt men bij den Zwanenburgwal. Het Moleupad is een keel eind verwijderd van de Molensteeg, en de Warmoesstraat niet zoo maar in eens van de Warmoesgracht te bereiken. Naar Boomsloot uit de Boomstraat kost een half uurtje en een Boomsteeg is er ook bovendien nog een Boomkerk en een Boomoiarkt. Zoo telt men een Bakkersgang (buurt H.), een Bakkersteeg (buurt E.) en een Bakkerstraat (buurt Y.) Het Koningsplein ligt niet naast de Ko ningstraat, de Keizerstraat niet bij de Keizersgracht, de Dijkstraat niet bij de Dijkgracht. De Westerkade zoekt men te vergeefs bij de Westermarkt en beide even zeer te vergeefs bij de Westerstraat, een goed eind weegs van bet Westeindo. De Wijdegang is in buurt QQ en de Wijde- steeg in buurt F. Huddestraat wordt wel eens gelezen voor Huideustraat. Commalin voor Quellijn- straatSaenredam en Swammerdam ver- oorzaken nog al eens verwarring. Een deel van de Huddestraat is gracht, Martelaars gracht en N. Z. Voorburgwal zijn straten. De Andrieszkade telt vijf buizen en is volbouwd, de Pancraskade idem vier. De Duifjessteeg is niet bij do Duifjes- kerk het locaal Piancius aan een ande ren uithoek dan de Planciusstraat. Bijna waren er drie Slepersstegen ge weest. Gelukkig beet één Sleperssteegje In het officieels adresboek wordt Sleper in 3teegje geschreven met twee e nl. Slee per, maar moet Sleper van de twee stegen zich met één e behelpen. Waarschijnlijk omdat bet steegje zoo klein is. Er zijn ook twee Smidsstegen. Er zijn twee Eugelscbestegen, drie Krom- elleboogstegen, twee St. Pietersstegen, twee Spaarpotstegen, twee Dubbeleworststegen, drie Waterstegen, twee Scbopenstegen. Twee Suikerbakkerstegen en twee Wa genstraten volmaken de rij. Een en ander is niet gemakkelijk voor den vreemdeling en voor den [stedeling evenmin. Zondag is teVolendam, gemeente Edam, een belangrijke diefstal gepleegd. Terwijl de be woners naar de kerk waren is er ingebroken en circa f 80 ontvreemd, met eenige gouden voorwerpen. On der het gestolen geld was ook een buitenlansch muntstuk. Deze om Handigheid heeft medegewerkt den dader te vinden, die door de politie te Elam werd gearresteerd in een herberg, terwijl hij een der gesto len gouden ringen aan den vinger had. Dij is door den burgemeester in arrest genomen en geboeid naar Haarlem overgebracht. Een jonkman, niet te 's-Hage wonende, trok Woensdag middag aldaar de aandacht van hen, die voorbij het paleis des Konings wandelden, doordien hij uren lang op dezelfde plek vóór het paleis bleef staan en tot geen heengaan te bewegen was, terwijl hij allerlei zotte praatjes uitkraamde. Onder anderen beduidde hij velen dat zij op die plek niet mochten stilstaan, wijl de grond 'e-Konings eigendom was, enz. Daar zich langzamerhand eene talrijke menigte rondom hem verzamelde, werd hij ten slotte door politie-agenten en rechercheurs, on der toeloop van een groot aantal nieuwsgierigen, weggevoerd en naar het politiebureel aan de Groenmarkt gebracht, waar gebleken moet zijn dat de persoon niet wel bij het hoofd was. Hij is voorloopig onder toezicht der politie gesteld. Een ernstig ongeluk overkwam Woensdagmorgen een wisselwachter te Fyenoord. Hij ge raakte met den voet tusscheu een contrarail nabij een wissel beklemd juist toen een machine daar pas seerde. Daardoor ging deze geheel over hem heen. De knieschijf werd gebroken en de man kreeg nog een zware wonde aan het hoofd. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis op genomen. Maandag 24 September is Jeanne Lorette na een straftijd 3 jaren, uit de gevangenis te Arnhem ontslagen. Door eene be waarster werd zij naar de zuidelijke grenzen geleid, als vreemdelinge, zonder middelen van bestaan, en aldaar door hare familie afgehaald. Op het ontwer p-g e m e e n- tebegrooting van Deventer komt onder de uitgaven voor een post voor het maken van eene nieuwe vischmarkt en tot vergrooting der botermarkt. Ferdinand Budde, die wegens diefstal en manslag in ar rest was genomen, doch te Dort mund uit de gevangenis was ont vlucht en naar Nederland geweken, werd op aanvraag van de pruisische regeering onlangs door de politie te Oldenzaal aangehouden en naar het huis van arrest te Almeloo overgebracht. Maandag is hij door twee rijksveldwachters gevankelijk naar Gronau getransporteerd en in handen van de pruisische politie gesteld. Hij is daarmede aan een goed adres bezorgd! Nabij Lunteren (gem, Eede) is Woensdagnacht eene boer derij, bewoond door v. d. B., met bijgelegen gebouwen totaal afge brand. De bewoners hadden maar even den tijd om zich uit het bran dende perceel te verwijderen. Oor zaak onbekend. Ongeveer 2 jaar geleden werd hetzelfde perceel ook eene prooi der vlammen. P. van der Schaal te Michiels-Gestel had Dinsdag het ongeluk van zijn kar te vallen. Hij werd zoo zwaar gewond, dat hij bijna terstond overleed. doende. Behalve kleine schol, scharren en tarbot werden mede eenige partijen tong en levende garnalen aangebracht, die vlug werden afgeslagen en door goede kwaliteit over het geheel flinke prijzen bedongen. Garoaal bedong gemiddeld f 0.30 per mandje of koop, dat is pi. m. een halve emmer vol. VISSCHERIJ. IJ muiden, 26 Sept. Schar 50 a 80 cents per mandje, schol 90 a fl,80 per mandje, tong 80 a 70 cents per stuk, poonen 10 a 15 cents per stuk. Nieuwediep, 26 Sept. Zeven en twintig korders brachten heden 10 tot 65 groote-, 10 tot 75 kl. tongen, 2 tot 10 mandjes kl. schol, 1 tot 3 manden schar en 1 kreeft ter afslag; terwijl 1 beuger 35 roggen aanvoerde; gr. tong gold 45 55 cent, kl. id. 15 a 20 cent, rog 67 ct., per stuk, kl. schol f 1.25 a 2.15 per man schar f 1.50 a 2.20 per mand en de kreeft f 1.85. Lemmer, 25 Sept. De aanvoer van visch aan den afslag te dezer plaatse was in den loop der laatste dagen vrij vol WETGEVENDE SLACHT. Terwijl in de zitting der Tweede Kamer n Woensdag zeer uitvoerige beraadsla gingen werden gevoerd over het derde hoofdstuk vau het Reglement van Orde, overeenkomstig de wijzigingsvoorstellen van de heeren De Savornin Loh- man en Schaepman, werd op het late namiddaguur eene beslissing geno men, die hoogst belangrijk mag heeten voor de toekomst. Had de Commissie van Rapporteurs reeds de nederlaag geleden met haar voorstel om voor wetsontwerpen van eenvoudigen aard geen afdeelingson- derzoek te doen geschieden, maar het on derzoek daarvan op te dragen aan ééns bijzondere Commissie van Rapporteurs met 51 tegen 40 stemmen werd het voorstel verworpen veel gewichtiger was het échec, dat zij leed met haar tegenvoorstel len op art. 36a. De heeren Lohman en Schaep man namelijk weuschten zoogena cominissiëu van voorbereiding in het leven te roepen, die bij besluit der Kamer zo*' den worden benoemd en waarvan de leden zouden worden aangewezen door den Voor zitter, die echter verplicht zal zijn als le den op te nemen, hen, die door 20 leden daartoe worden voorgedragen en verslag uitbrengt na overleg met de Regeering. Tegenover dit stelsel stond dat van de meerderheid der comm. van Rapporteurs, die het denkbeeld van buitengewone be handeling beamende, echter de benoeming van rapporteurs op de tegenwoordige wijze door de afdeelingen wilde doen geschieden en gewone sectie-onderzoek behouden, zij het ook volgens een leiddraad door de rapporteurs opgemaakt, (zooals bij het Strafwetboek is geschied). De minderheid der commissie vau rap porteurs huldigde het stelsel der heeren Lohman en Schaepman, behoudens afwij kingen. Terwijl dat voorstel der minderheid nu werd verworpen met 86 tegen 4 stem men en dat der meerderheid met 53 tegen stemmen, werd het eerste artikel van het stelsel der voorstellers met 45 tegen 42 stemmen aangenomen. Door deze beslissing kan men dus aan nemen dat het geheele stelsel der voor stellers behoudens enkele wijzigingen mis schien reeds nu verklaarden zij van de benoeming van secretarissen in de afdee lingen te willen afzien zal worden be aamd, in welk geval dan voortaan bij de benoeming van rapporteurs voor eene bui tengewonen behandeling van zaken de par- tijschakeeringen in de Kamer invloed zul len hebben op de keuze. Dat stelsel werd Woensdag ook nog krachtig bestreden door den heer Verniers vanderLoeff, die een zeer rooskleurige schets ten beste gaf van de tegenwoordige werkwijze in de secti-n, waartegenover de heer Schaep man deed opmerken dat die schets min der licht getint zou zijn geweest, als de heer van der Loeff evenals hij,jaren lang in de minderheid was geweest, daar bij de vroegere liberale meerderheid de antiliberale minderheid bij de keuze van rapporteurs weinig had in te brengen. Het hoofdbezwaar; der liberalen tegen het nu aangenomen stelsel ligt de mogelijkheid, dat bij het gemis van aanduiding, welke ontwerpen buitengewoon zullen behandeld worden en bij de anti liberale meerderheid, die in de Kamer be staat, het grootst aantal ontwerpen als buitengewoon zullen behandeld wsrden en daardoor te groote macht aan de commis sion van voorbereiding zal woiden toege kend, terwijl door de benoeming harer leden op voordracht van partijgenooten de kleur van het eindoordeel reeds vooraf zal zijn beslist en de vorige leden weinig meer zullen hebben in te brengen tegen het oordeel der Commissie, die met de Regeering overleg heeft gepleegd. It. deze zitting werd overigens op voor- stel van der Loeff met 48 tegen 43 stemmen beslist, dat de loting der af deelingen om de twee maanden zal behou den blijven. De heeren Lohman en Schaepman stonden een langeren ter mijn voor, hoogstens van 4 maanden. Heden voor den aanvang van de openbare vergadering der Tweede Kamer kwamen de afdeelingen bijeen tot onder zoek van de volgende wetsontwerpen: wij ziging Hoofdstuk VII der begrooting voor 1887 wijziging hoofdstukken VII A. en VII B. der begrooting voor 1887 pro- viDciële opheffingen in Groningen in Zuid- Holland onteigening voor een postveer le Druteu verkoop van grond te Sas van Gentonteigening van de Barrevoetestoeg te Haarlem; verkoop van grond te En schedé naturalisatiën wijziging der con sulaire rechtsmacht; werkiü richtingen te Veenhuizeu en Oegstgeestovereenkomst met de maatschappij //Zeeland" bepalin gen betreffende 's Rijks waterstaatswerken. De heeren Van der Eeltz en Vee- gens hebben voorgestold om in het Re glement van Orde der Tweede Kamer te behouden de bepaling, dat de vergadering der Maandags niet voor één ure wordt geopend en des Zaterdags geene vergade ring, ook niet van de afdeelingen, gehou den wordt. In hot algemeen verslag der Tweede Kamer, nopens de werken, welke voor de voltooiing van het vestiugstelsel tot stand gekomen of in uitvoering zijn, wordt be richt dat de verschilleude werkzaamheden ter voltooiing van het vestingstelsel aan de onderscheidene verdedigingsliniën en stel lingen, met uitzondering van de eigenlijke stelling van Amsterdam, voorshands als nagenoeg volbracht kunnen worden be schouwd, zoomede dat het fort bij IJmui- den ook mede nagenoeg voltooid is. FINAMC1EELE MEDEDEEIINGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Hondera zijn in do week, eindigende 25 dezer, verhandeld de volgende fondsen Obl. Gemeente Leeuwarden tot IOO'/j pet. Obl. Straatweg langs de Zuiderzee Amersfoort-Zwolle totIOIV3 Aand. Amstel Hötel-Maatsch tot 96-97 Aand. Amst.-Deli Comp. 1879 tot 470 - James Barge en E. Moormann Co. (Liq. aand.) tot35-S6 Aand. Oost-Sumatia Tahak-Mpij tot 58 Aand. Siak Tabak-Mpij60 Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot 45 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot400 Id. id id. 1887 tot 315 Aand. Mpij ter bev. van Landaanw. 0. e. vlakte v. b. Zw. Diep tot 55 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot11 Id. id. (van 2e Hyp. Obl.) tot 8 Aand. Rijnl. Stoomtramweg-Mpij te 's-Hage tot105 Cert. Ver. Amer. fondsen, 2e Serie. Restantbew. totƒ315. Cert. Granada Hectares tot. f 18^-20. Aand. Baltiscbe Spoorweg-Mpfj (Act. de Jouiss.) tot2l/< Aand. Cert. van Brandwaarborg-Mpij »Salamander« te Petersburg tot 135 Aand. Russische Zuidwest Spoorw. Act. de Jouiss. tot 16a/« Aand. Holl. Sociëteit v. Levensverz. tot 301 KOLONIËN. Vit de Bataviasche dagbladen van 2024 JLug.) BATAVIA, 24 Augustus. In tie te Solo verschijnende „Vorsten landen" wordt omtrent den toestand o. a. het volgende gezegd Kort voor de komst van den goever- neur-generaal Van Rees in de Vorsten landen werd door den regent-politie Kar- tenegoro in het Rlatensehe een gevaarlijk complot ontdekt. I11 overeenstemming met den resident werden door hem maatregelen genomen om de deelnemers aan dat complot te ar resteeren. Diensvolgens werden een paar politiedienaren of spionnen naar Klaten gezonden om, in vereeniging met de Kla- tensche politie, die arrestatie te bewerk stelligen. De toenmalige regent van Klaten wilde niet veel geloof hechten aan de hem ge dane mededeeling, maar moest toch zwich ten en assistentie verleenen. Onder fakkellicht toog de politie in op. tocht naar de plaats, waar de samenzweer, ders zich bevonden, en deze, op het zien trok met den officier, terwijl Gad en Carl zijne plaats vervingen. Na met den knaap eenige blikken te hebben gewisseld, was Penn gerustgesteld. Hij heelt uw geheim bewaard, zeide hij tot Grudd. Hij is zeer slim, eu als wij ons zeiven niet kunnen helpen, dan zal hij ons helpen. De kapitein maakte zich echter ongerust over het gerucht, dat Penn achter den muur had gehoord. Zij trokken zich naar dat deel van den kelder terug. Na er slechts kort te hebben vertoefd, hoorde zij een duidelijk kloppen op de steenen. Het klonk als een signaal. Grudd beantwoordde het, door met zijne handen tegen den muur te stooten, ter wijl hij er met zijn rug tegenaan leunde. Toen werd er in den doorgang zacht gefloten. De sombere gelaatstrekken van den kapitein verhelderden. Wij zijn geredfluisterde hij Penn in het oor. Het is Stackridge. XXIIIe HOOFDSTUK. DE VLUCHT DEB GEVANGENEN. Toen nam de krijgslist een aanvang. De gevangenen ver- zamelden]zich voorden geheimen doorgang en begonnenluide te spreken, terwijl Grudd zich met Stackridge onderhield. Na verloop vau een uur hadden zij slechts één steeu van zijne plaats kunnen krijgen. Door de opening, die daardoor ontstond, werd er eene flesch binnengesmokkeld. Grudd be weerde dat hij deze uit zijn zak had gehaald, en Da er oogenschijnlijk uit gedronken te hebben, bood hij haar zijnen vrienden aan. Ailen dronken, of schenen tenminste te drin ken, zoodat de dorst van Gad werd opgewekt. Hij betuigde, dat zulke gevangenen zich niet mochten laven, terwijl een soldaat, als hij, dorst moest lijden. Ik heb nog nooit met u gedronken, Gad, maar nu zal het toch gebeuren, zeide de kapitein. Gad hield zijn ge weer met de linkerhand vast, en greep de flesch met de andere hand aan. Penn maakte van het oogeDblik gebruik, dat Gads oogen naar boven gericht waren op de spinnewebben, die de kelder versierden en hij den drank in zijn keel goot, om Carl in het oor te fluisteren Neem den schijn aan, alsof gij drinkt en breng de flesch dan naar boven. Geef hier, whisky-vat I zeide hij, toen Gad maar niet ophield met drinken. Laat ook wat voor mij over. Het duurde nog eenigen tijd, voordat de stroom in Gad's keel ophield met vloeieD, en hij zijne oogen van de spin newebben afwendde. Toen reikte hij de flesch aan Carl over met de opmerking, dat het een goed soort was. Wie is nu het whisky-vat? zeide hij op afgunsti- gen toon, toen Carl eenige seconden lang deed alsof hij dronk. Hij rukte hem de flesch uit de handen, en begon weer te drinken, toen de schildwacht boven, die hoorde wat er gebeurde, riep, om ook eens te mogen proeven. Gij moet eerst even wachten, tot Gad alles opgedron ken heeft, dan moogt gij het overige hebben, zeide Carl. Hij maakte zich echter van de flesch meester en reikte haar zijn vrienden over. Alle soldaten boven sliepen, behalve de schildwachten. Zij dronken een hartigen teug en gaven Gad de flesch terug. Hij had haar nog niet geledigd of hij werd door den slaap overvallen, daar de drank met een slaapmiddel ver mengd was. Hij ging op de trap zitten, en gleed spoedig op den grond. Carl, die geen droppel geproefd had, volgde zijn voorbeeld. Hunne geweren werden hun ontnomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2