maar uit het kind zelf blijkt: «dat de jaarwedde der praeceptoren euz. mits deze leeraren voor zien zijn van een akademischen graad." Huet. De gevolgtrekking die de heer't Hooft vastknoopt aan een academischen graad, is m. i. minder juist en niet de eenige gevolgtrekking. De bedoeling is geweest om aan h«t gymnasium bij voorkeur te verbinden personen, die hunne opleiding genoten hadden aan een universiteit, daartegenover staan personen met een akte van middelbaar onderwijs. Als wij met den heer 't Hooft meegaan, zonden wij iemand henoemd hebben die onbevoegd was om benoemd te worden. 't Hooft. De heer Huet vergist zich. Waarom zouden wij geen bevoegdheid hebben gehad den heer B. aan te stellen? Ik lee3 in de wet op het hooger onderwijs: tot het geven van onder wijs zijn ook benoembaar zij, die het examen laatstelijk voorafgaande aan dat van den graad van doctor hebben afgelegd. De traktementen van de heeren Burger en Hekkcr waren reeds afzonder lijk geregeld vóór het besluit was genomen. Voorzitter. Is het niet juist, dat de Raad ook in die vergadering het besluit heeft genomen de jaarwedde van den heer Muller op f2000 te bepalen 'tHooft. Ja, maar die had nog geen les ge geven. Voorzitter. De heer B. verkeerde in het exceptioneel geval, dat hij geen doctor was maar wel les gegeven had. Huet. Men heeft in '82 nog bedoeld met akademischen graad candidaat en doctor. Ik wil erkennen dat de nomenclatuur niet geheel over eenstemt met de nieuwe wet op het hooger on derwijs, maar als men zoekt naar de meening van het toen geschrevene, moet men m. i. wer kelijk daaronder verstaan of de candidaat het «jus docendi« heeft en dat wordt ook bezeten door hen die vroeger candidaat heetten. Bij de sollicitanten zelf bestaat ook altijd nog de opvatting, dat men doctor of candidaat ;s. Daarom geloof ik, dat een zoo algemecne dwaling meer algemeene meening mag heeten. 't Ilooft. Een dwaling is niet minder een dwa ling omdat zij door velen wordt aangehangen, Ook in het besluit zelf ligt, zooals ik heb aan getoond, het bewys mijner bewering. De Kan ter. Mag ik een kleine inlichting vragen? Ik kan mij niet herinneren, dat hier ooit onderscheid is gemaakt of de candidaten den graad van docter hadden of niet: ik kan mij al leen herinneren dat men onderscheidde of zij on derwijs hadden gegeven of niet. 't Hooft. Mag ik dan den heer de Kanter verzoeken, een of meer gevallen te citeeren waarin het te pas gekomen zou zijn de zaak zoo te be handelen sedert 1882? De tractementen van de heeren Burger en Hekker waren al vóór dien tijd geregeld. De Kante r. Dan heb ik nog eene opmer king ovor de advertentie. De eene keer wordt gesproken over akademisohen graad, een andere keer over doctoralen graad. Dit duidt al aan dat er verschil wordt gemaakt door dengene die de advertentie stelt. In de laatste werd gevraagd een akademischen graad, vroeger een doctoralen graad. Voorzitter. Juist deze moeilijkheid heeft aanleiding gegeven om die impasse te ontwijken. Macaré. Ik deel geheel uwe meening en ge loof, dat B. en W. niet anders konden handelen, maar ik geloof dat de Raad vrij is, het trakte ment toch op f 2250 te stellen. Van den heer 't Hooft heb ik gehoord dat met een akademi schen graad een doctor bedoeld wordt en heb ook van den steller van het besluit gehoord, wat de bedoeling daarvan was. Dat laatste heeft waar schijnlijk de heer B. ook gemeend en als men weet, dat de heer B. spoedig zal promoveeren, is liet dan niet veel beter, in afwijking des noods van het organiek besluit, het traktement vast te stellen op f2250? Ik stel dus voor, onder verklaring dat B. en W. volkomen correct hebben gehandeld, den heer B. een jaarwedde van f2250 toe te kennen. 't IIooft. Ik heb alleen het voorstel van B. en W. verdedigd om de principieele kwestie, met het voorstel van den heer Macaré kan ik mij wel vereenigen. Berkhout. Ik kan niet meegaan met dit amendement. De bewoordingen zijn zeer duide lijk, dat de heer B. zelf dc dupe zou ziju ge worden, is niet aannemelijk. Bovendien denkt men nog wel eens over f150. Het ameudement van den heer Macaré wordt verworpen met 12 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren Stoel, Enschedé, Sabelis, Hes- huijsen, Sneltjes, van de Poll, Figée, von Ree ken, Berkhout, Cnoop Koopnians, Bijvoet en Derx. Thans stelt de heer 't Hooft voor in het be sluit te schrappen het woord »akademisch«. De heer Waller wil schrappen de woorden van «dok ter". Na eene zeer langdurige discussie wordt hot eerste voorstel in stemming gebracht en sta ken de stemmen. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen een bewaarder te benoemen voor den nieuwen school bewesten de Leidscne Vaart en tevens om de instructiën van alle bewaarders in te trek ken en in eene instructie samen te vatten. De gevraagde machtiging wordt zonder hoof delijke stemming verleend. De instructie wordt met een paar kleine ver anderingen zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Voorstel van B. en W. om de navolgende be sluiten te nemen ten aauzien van de leeraren aan de burger-avondschool. De jaarwedde van dr. P. G. Buelcers te bren gen van f 500 op f 250, die van den heer J. A. Blqjnmendaa' van f700 op f850, aan te stellen tot assistent-leeraar in het bouwk. teekenen den heer A. var» der Spek op f600 en tot idem in het machine-teekencn den heer A. J. Jacobs op f400 'sjaars; wachtgeld te verleenen aan rnr. E. A. de Graaff en hem levens eervol ontslag te verleenen en B. en W. te machtigen de uit dit besluit voort vloeiende uitgaven te ramen op de begrooting voor 1889. Een en ander door verandering van het leerplan. W a 11 e r. Ik verlang niet over het voorstel zelf het woordik stel voor het voorstel te verzen den naar de comm. v. toezicht op het middelbaar onderwijs. Voorzitter. Het komt mij voor, dat de Raad zich in dit geval niet moet laten influen- ceeren door de comm. v. toezicht. Bijvoet. Ik ben het geheel met n eens, ik geloof niet dat het goed is voor een financiëele zaak deze commissie te hooren. Als de heer Wal ler zegt de comm. te willen hooren over de re geling van het onderwijs zou ik kunnen medegaan. De Kanter. Dit spreekt van zelf, de comm. v. toezicht üeeft zichzelf altijd bepaald tot de regeling van net onderwijs, niet tot dc financi- eele regeling. Het amendement Tan den heer Waller wordt aangenomen met 12 tegen 10 stemmen, die van de heeren, Van Ek, Stoel, Enschedé, Heshuijsen, Sneltjes, van de Poll, von Rceken, Macaré, Bij voet en Derx. Verzoek van A. J. Robin, dat zijn traktement als hulp-onderwijzer aan de gymnastiek-, scherm en dansschool, zal worden in overeenstemming gebracht met het traktement dat de eerste on derwijzers aan de openbare school alhier genieten t. w. f1000. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Voorstel van B. en W. om het personeel der gemeente-politie uit te breiden en wel zóo, dat dit zal bestaau uit: 4 inspecteurs van politie. 4 adjunct inspecteurs van politie. 8 agenten van politie le klasse. 12 2e 30 3e 12 a ti 4e Zoodat het personeel wordt verminderd met 4 agenten le kl. eu vermeerderd met 8 2e kl. en 5 adjunct-inspecteurs, de laats'en op een jaar wedde van f800 met vrije bovenkleeding. De Kanter. Een vermeerdering van f5000 zal het gevolg zijn als dit voorstel wordt aan genomen. Dat wij meer politie noodig hebben kan moeilijk tegengesproken worden. De stad breidt zich uit, en men hoort veel klachten die wel eens gegrond zija. Al hebben wij nog zoo'n volmaakt politiecorps, als men het te zware las ten op de schouders legt, kan men het niet be schuldigen dat het alles niet doet. Het komt er op aan, hoe de zaak wordt uitgevoerd en gere geld en hoe de meu9chen, die er mee belast wor den, hun plicht doen. Ik zal dus mijn stem aan het voorstel geven. Het komt mij echter voor, dat er eene tegenstrijdigheid in het voor stel is. Er wordt voorgesteld een nieuwen rang in het leven te roepen en als reden wordt op gegeven dat de agenten, belast met het toezicht op de jongere agenten, te kameraadschappelijk met dezen zijn. Maar is dat dan het geval niet met de agenten dien het bevel wordt opgedragen op de hulpbureaux? Mij dunkt, daar moesten ook adjunct-inspecteurs worden benoemd. Daarom zou ik vragen: kan het hevel op die hulpbureaux niet worden opgedragen aan adjunct-inspecteurs? Voorzitter. IJ heeft de bedoeling van die bepaling niet juist gevat. Vier agenten le kl. hebben het kommando op de hulpbureaux en 4 hebben toerbeurten, om toe te zien op hun ka meraden bij nacht. Dat laatste is niet goed. De agent le kl. die vandaag toezicht houdt op zijn collega, staat morgen onder toezicht van den- zelfde. Dat werkte niet goed. Het bezwaar was de controle, die aan de agenten le kl. is opge dragen over hun confraters le kl. Volgens uw idee te werk gaande zouden ook de kosten te groot worden. Bijvoet. Ik wen9chte iets te zeggen over het traktement van die adjunct-inspecteurs. Hoe lang is het geleden, dat inspecteurs werden aan gesteld op hetzelfde tractement? Dat is nog niet zoolang. Daarom vind ik het traktement voor de adjuncten te hoog. Voorzitter Hoe betrekkelijk kort is het geleden, dat onze leeraars M. O. f1200 hadden? Ik wensch Toor adjunct-inspecteurs te hebben een ander soort menschon dan gewone agenten en heb er zelfs over gedacht of 1' 800 niet te laag was, maar ik heb begrepen dat vrije boven kleeding een voordeel was. Bijvoet. De levensmiddelen zijn goedkooper dan ooit, alleen de huishuur is wat hooger dan vroeger. Ik kan niet beoordeelen of het trakte ment te laag is voor de diensten die van hun zullen worden gevergd, maar acht het toch wel wat hoog. Art. 6. Aan de agenten wordt geregeld, onderricht ge geven in al wat zij voor eene goede uitoefening hunner betrekking behooren te weten. Dit onder richt wordt onder toezicht van den commissaris van politie neg even, door een of meer daartoe door hem aan te wijzen beambten van politie bij voorkeur te kiezen uit de inspecteurs. De commissaris van politie is bevoegd, de agen ten, die hem blijken voldoende onderricht te zijn tijdelijk of voor goed van het ontvangen van verder onderricht vrij te stellen. Macaré. Hierbij heb ik een verzoek te doen. De wijze waarop hieraan uitvoering gegeven wordt is wel voor verbetering vatbaar. Aan die instructiën wordt 1 uur per week besteed en ik houd het er voor, dat er meer aan kon worden gedaan. Ik noodig den Burgemeester uit daaraan vooral zijn aandacht te wijden. Voorzitter. Ik wil gaarne profiteeren van uw wenk. Ik heb meer dau eons met den com missaris dat puut besproken en gezegd dat dit punt wat precies zou worden behandeld. Art. 10. De inspecteurs dragen zoodanig onderscheidings- teeken, als door den Burgemeester wordt bepaald. Zij voorzien zelf in hunne kleeding. De Kan ter. Zon het geen aanbeveling ver dienen,dat een paar inspecteurs goenuniformteeken hadden om niet reeds van verre te worden her kend Voorzitter. Vroeger hadden ze geen zicht baar tecken en dat gaf last. Uwe opmerking deel ik en als het noodig is gaan de inspecteurs soms zonder de uniformpet uit, evenals de agenten vaak in burgerkleeding zijn. De geheele verordening wordt thans zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde komt het voorstel van B. en VP. tot overbrugging van den Spoorweg. Het advies van de Kamer van Koophandel, hierop gevraagd, luidt eeu dergelijke brug niet te doen maken, doch de onderhandelingen met do Holl. Spoor over het g r o o t e spoorwegplan weder op te vitten, Bij deze stukken behoort tevens een adres van den heer P. C. André de la Porte, behelzende het verzoek een brug als bovenbedoeld niet te doen bouwen, daar dit ten gevolge zou hebben, dat de hekken zeldzaam meer geopend zouden worden en hij van meening over de waarde van zulk een brug sedert vroeger veranderd is. Op voorstel van den heer Huet gaat men over tot een zitting met gesloten deuren. Na heropening blijkt, dat besloten is dit punt te behandelen in de volgende vergadering. Adres van F. Hulsboscb, te Bennebroek, tot wederinhuring van grond aan de LeidscheVaart. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Advies der speciale commissie, benoemd door den Raad in zake de gronden aan de scheepma- kery van den heer H. T. Peltenhurg, waaro; deze eigendomsrecht meende te bezitten. Gedan! nasporingen hebben de commissie de overtuig:™ gegeven, dat bedoelde grond wel degelijk aan d( gemeente toebehoort en de heer Pelten burg daar op geen zakelijk recht kan doen gelden. Daar a/zoo het eigendomsrecht der gemeen/ vaststaat, althans de heer Peltenhurg dit nu op goede gronden kan betwisten en hij evening op de veel besproken sirooken grond eenig zakt lijk recht kan doen gelden, meen en wij Moei Baad in overweging te mogen geven, zich te vei eenig en met de voorstellen door Burgemeester e TTethouders bij schrijven van 24 3fei jl. (g, drukte stukken no. 106gedaan. Waller. Ik acht een woord van dank aand commissie die deze zaak zoo uitvoerig heeft on derzocht, niet ongepast. Ik kan echter niet gt heel meegaan met de conclusie der commissie Toen de comm. benoemd werd is door meerde:; leden gewezen op het nadeel, dat de heer Pelten burg lijden zou door eene afrastering van he bedoelde terrein. De heer P. heeft ze!f vroege twijfel geopperd aan zijn eigen snstenu en hc kan zijn dat hij nu zijn ongelijk inziet en bereid i het vroegere voorstel van B. en W. aan to ne men. Ik stel dus voor toe te voegen: te bepalen dat binnen 14 dagen dit beslait in werking treedt zoo de heer P. niet kennis heeft gegeven he vooistel van B. en W. in April gcisan aan t nemea. Macaré. Is dat wel noodig? Do heer Pelten burg zal wel zelf kennis nemen van de zaak ei dit is een somiüatie met dwang. Waller. Er wordt in dit besluit gezegd «in te trekk'n het vroeger genomen besluit. Nu kan de Raad bij later rekest van den hes Peltenhurg dit besluit wel weer intrekken, maa wij geven ons dan veel onnoodige moeite. Het amendement van den heer Wal'er word thans zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Uitgesteld wordt de begrooting voor den diens van 1889, betreffende de huiszittende armen e; het stads-armen- cn ziekenhuis, in ontvangst e uitgaaf met een totaal van f17082. B. en W. hebben de kas en de boeken va: den gemeente-ontvanger opgenomen cn in d eerste f 15.801.75s bevonden, hetgeen accoor was, terwijl de boejeen in orde werden bevonden Het verslag van den gas-opzichter over Augus tus wordt voor kennisgeving aangenomen. Voor kennisgeving wordt aangenomen: Processen-verbaal van den keurmeester ovc het slachtvee en de rekening over 1888 va het vacciaatie-bnrcau. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedgf keurd de rekening 1887 en de begrooting voo 1888 van het Museum en de Teekenschool voo Kunstnijverheid. By de gebruikelijke rondvraag vraagt de hee Sabelis, hoe het staat met dc aansluiting vai de waterleiding van de bewoners op het Molen pad, die daarom hebben gevraagd. De Voo: zitter zal den heer Sabelis, zoo deze zich L hem vervoegt, gaarne hierover inlichten. Ter drukkerij van "Haarlem's Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6