mocht zijn, tot het doen instellen van een onderzoek naar de geestelijke vermogens van beklaagde. Het orgelconcert in de Groote Kerk was Donderdag jl. buiten gewoon bezocht. Onze ijverige orga nist had de voor hem zoo onaan gename gedachte niet van zich kunnen zetten, dat hij hetjubileum- concert van onlangs niet had kun nen doen slagen zooals hij had ge- wenscht, daar de heer Rogmans toen verhinderd was, zijne mede werking te verleenen. Als vergoe ding daarvoor had de heer Eserman den beroemden tenor-zanger voor deze gelegenheid geëngageerd. Het publiek was in zulk een getale op dit vrijtoegankelijke concert op gekomen, dat men zeer in twijfel moest trekken of de eerwaarde St Bavokerk ooit zooveel personen te gelijk, in de laatste jaren binnen hare muren had gezien. De heer Rogmans handhaafde weder als immer zijn schitterend naam in de voordracht van Aria uit EliaB(Mendelssohn), //So ihr micli von ganzem Iler- zen suchet»; Aria uit de Schepping (Haydn), //Mit Würd, und Hohei angethan//; Aria uit «die Kreuzfahrer#.. (Niels W.Gade) en Des Heereu Huis. (Verhulst). Dankbaar mocht men zijn voor het genotene. De heer Ezerman heeft door de milde wijze waarop hij de teleurstelling bij het jubileum-con cert heeft vergoedt, aanspraak op de waardeering van alle kunst vrienden. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 2 personen voor loopwerk of incas- seering van gelden. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 koekbakkersleerling, I jongen voor de koekbakkerij en loopwerk. LETTEREN EN KUNST. De commissie die zich te Amsterdam gevormd heeft met het doel om den ijverigen en talent rijken tooneelspeler P. A. Morin hij zijn vijftig jarig jubileum op 24 October a. s. te huldigen, en daartoe de medewerking verzocht deramsler- damsche tooneelvrienden, bestaat uit de hoeren: prof. dr. J. A. Alherdingk Thijm, mr. N. A. Calisch, Gerard H. Elias, H. Gompertz, W. A. van der Mandere, J. van Schevichaven, rector vau het «A. S. C.", prof. dr. B. J. Stokvis, M. J. Waller, A. C. Wertheira en A. Ising Jr. Het verplichte koor, door de liederta fels in de tweede afdeeling hij den zangwedstrijd op 28 Oct. a. s. door «Zanglust* te Amsterdam uitgeschreven, te zingen, is: «In 't Woud*, woor den van Ant. L. De Rop, muziek van W. Robert. De wedstrij l om den prijs van uitmuntendheid, waartoe de winners van den ln prijs uit de heide afdeelingen verplicht zijn, wordt ook op 28 Oct. a. 3. gehouden. (Hbd.) BI N N E N L A N I). Door den minister van Oorlog is gunstig beschikt op het verzoek der Vereeniging tot behar tiging van de stoomvaart-belangen in Nederland, tot wegruiming van de paalgording vóór de zeesluizen te Muiden. Met verwijzing naar het reeds vroeger door ons gemelde omtrent het in Engeland bestaande plan, om op 5 November e. k. de 200ste verjaring der landing van Willem III te Torbay met eene passende demonstratie en met de grondlegging van een standbeeld voor dien vorst te vieren, kunnen wij thans meedeelen, dat de heer mr. W. H. de Beaufort, te 's-Gra- venhage, daartoe door het engel- sche Comité uitgenoodigd, zich be reid heeft verklaard tot het in ont vangst nemen van bijdragen tot dit doel in Nederland. Donderdag werd het stoffelijk overschot van den dichter A. J. de Buil te Baarn plechtig ter aarde besteld. Tal van kransen dek ten de lijkkist. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren N. Calisch, H. de Veer, Van Olle- fen, W. W. van Lennep en Spoor, die met warmte van de verdiensten des overledenen als journalist, als dichter en als mensch getuigden. Uit Wiesbaden wordt aan de Berliner Börsen-Zeitung ge meld, dat dr. Mezger dezer dagen met den hofraad Bauer en den heer Bernhard Schiff uit Wiesbaden de definitieve overeenkomst heeft ge sloten, waarbij de dokter de opper- leiding op zich neemt van het op te richten groote wiesbadensche bad- établisaement. Dr. Mezger zal reeds in den loop van dit jaar voorgoed naar Wies- baden verhuizen en voorloopig zijne praktijk uitoefenen in het gebouw, dat door de maatschappij tijdelijk daarvoor is ingericht. Het v. N. deelt mede, dat over eenige weken de bekende volkshuishoudkundige Michaël Flür- scheim van Baden-Baden, te Amster dam in een vergadering van het Sociologisch Genootschap zal optre den als inleider van de vraag om trent de noodzakelijkheid van ver andering in het grondbezit, welke hij daarna in openbaar debat zal verdedigen. Naar het U. D. verneemt, heeft een groothandelaar in gas- coaks te Hanover bij de stedelijke gasfabriek te Utrecht tegen zeer hoogen prijs 30,000 hectoliter gas- coaks aangekocht. Deze coaks zul len alle per spoor naar verschillende steden in ons land worden verzonden. Zondag, 30 September, zal er te Utrecht in het Gebouw van kunsten en wetenschap een bakkerscongres gehouden worden van patroons en gezellen, om te beraadslagen over een op te richten pensioenfonds voor bakkersgezellen. Bij den landbouwer K. van den Boogaard, in de Sloterdijker- meer, heeft men, door middel van in sluiping, zich in het voorhuis begeven en eenige voorwerpen van goud en zilver ontvreemd. Blijkbaar is men met zekere overhaasting te werk ge gaan, althans eene doos, waarin het gouden kaptuig der vrouw bewaard werd, is onaangeroerd gebleven. De politie doet onderzoek. Te Kwadijk bestaat een eigenaardige kwestie. Een der in gezetenen beweert namelijk eige naar te zijn van den eenigen toe gangsweg naar de algemeene be graafplaats aldaar, welke tot hiertoe steeds door de burgerlijke gemeente als haar eigendom werd beschouwd. Hij heeft op dien weg voor eenigen tijd eene afsluiting gemaakt. Wei heeft hij die een paar maal bij eene begrafenisplechtigheid weggenomen, doch telkens sluit hij den weg weer at, zoodra het begraven is afgeloc- pen. Ook schijnt hij het kerkhof zelf als zijn eigendom te beschou wen, want hij maait er het gras en voert het weg. Voor de viering van den gedenkdag van Leidens ontzet, 3 October, is het feestprogramma ver schenen. 's Morgens te half negen koraal- muziek in het Park, welwillend aangeboden door de officieren der dd. schutterij. 's Voormiddags te 10 uren bespe ling van het carillon en het sprin gen der fontein. Verder zal er des voormiddags in het waaggebouw aan omstreeks 2700 vrouwen brood en haring wor den uitgereikt, terwijl in het gebouw der vereeniging der vereeniging «Nut eu Genoegen» aan ongeveer 2300 mannen bons voor bier bene vens tabak zullen uitgedeeld worden. 's Namiddags te één uur volks spelen op het schuttersveld, welke door het muziekkorps der stedelij ke schutterij zullen opgeluisterd worden. Verder zullen den geheelen dag op het schuttersveld kramen en tenten geopend zijn, zoodat het eene soort kermis zal worden. 's Avonds zuilen op Zomerzorg, Zomerlust en op het schuttersveld brie verschillende muziekkorpsen zich doen hooren, terwijl er rondom de muziektent, op het schutters veld, gelegenheid tot dansen zal be staan. Een en ander zal besloten wor den met een luisterrijk vuurwerk. Onder de hondeninhet hondenasyl te 's-Hage gebracht, wegens overtreding der muilkorven- wet, is, wellicht tengevolge van de beperkte ruimte, hondsdolheid ge constateerd, zoodat al de honden, ten getale van ruim 80, zijn afge maakt moeten worden. Het badseizoen te Sche- veniugen wordt Vrijdag 5 October te 12 uren des middags gesloten. De S c h e v e n i n g s c h e Gy m- Dastiekvereeniging heeft aanvanke lijk reeds met veel succes, het denk beeld geopperd, om den 30slen No vember a. 8., den dag der landing van koning Willem I te Scheve- ningen, aldaar feestelijk te vieren. Tegen a. s. Vrijdag kan met dit doel de vorming van een comité worden tegemoetgezien uit alle klas sen der burgerij. Het plan ia om gemelden dag eenen optocht te houden, voorstellende den intocht van Willem I te Scheveningen en de voornaamste takken van bedrijf aldaar. In den avond van 1 Sep- jember ontstond er, gelijk vroeger is medegedeeld, tusschen twee schip pers aan het Katerveer twist over het vastmaken van een touw van de schuit. De eene schipper, J. Ma- nak kreeg bij die gelegenheid van den ander, Banen genaamd, met een stok een slag op het hoofd, die zoo ernstig aankwam, dat de gewonde bewusteloos en bloedend nederviel. In bedenkelijken toestand naar het Gesticht van Liefde vervoerd, is hij ondanks de daar ondervonden zorg volle verpleging en de heelkundige behandeling van dr. N. H. Frank Donderdagnacht overleden. Men schrijft uit Havelte van 27 September Niet verre van de drentsche hoofd vaart, boven de Pijlburg, zijn he denochtend Jan Streuk en diens zoontje van 5 h 6 jaren, te Meppel woonachtig, dood in het gras ge vonden. Vermoedelijk zijn beiden van gebrek omgekomeD. Enkelen meenen aan vergiftiging te moeten denken. Te Herwijnen is uit de woning eener oude weduwe een zakje met zilvergeld, voor haar doen een belangrijk bedrag (de jaren lang gespaarde fooitjes uit hare baker diensten), ontvreemd. Het bericht, dat uit het zijkanaal te Lanaye de lijken van eene vrouw en twee kinderen zouden zijn opgehaald wordt uit Maastricht tegengesproken. Het schijnt een loos gerucht te zijn geweest. WEÏSEVEK MACHT. In den aanvang der zitting van de Tweede Kamer van Donderdag ontwikkelde zich een langdurig, scherp en lang niet altijd verkwikke lijk debat over het artikel dat de uitwerking bevatte, van het daags te voren aangenomen betreffende de instelling van commissiën van voorbereiding. Eerstbedoeld artikel werd ver worpen met 49 tegen 44 stemmen en daardoor heeft de Kamer nu uitgemaakt dat er zal zijn eene bizondere wijze van behandeling voor bizon- dere wetsontwerpen, maar ze beeft geweigerd de leden der commissie te doen benoemen op voor dracht van groepen in de Kamer door den voorzitter. De voorzitter zal die commissiëu'benoemen evenals tot dusver is geschiedt o. a. bij 't Strafwet boek tenzij de Kamer do beslissing aan zich voorbeboude. Al de bekende bezwaren tegen de voordracht van commissieleden door 20 leden, werden her haald door de heeren de Beaufort, Rutgers, van Houten, en van der Kaay. De beer Rutgers zeide aan.de voorstellers dat bet doel der rechterzijde enkel en alleen was om de macht in banden te krijgen en in 't geheim de benoemingen te doen geschieden. Handig maakte bij ook gebruik vau eeu woord dat de beer Lobman zich liet ontvallen, namelijk dat de li berale partij eigenlijk meerderheid was in de Kamer, daar de rechterzijde uit fractiën bestond. De neer Rutgers sprak zijnerzijds nu van een «onnatuurlijk concubinaat" der doleerende en conservatieve fracties, der democratisch katholieke en conservatief-katbolieke en der socialistische fractie der rechterzijde. Tegen al die felle aanvallen bleef de beer Lobman, thans slechts gesteund door denbeer Van Baar, volhouden dat bet voorstel geen ander doel bad dan om te voorkomen een druk der meerderheid, zooals de liberalen hadden uit geoefend, wat de heeren Van der Kaay, V»n Houten en Rutgers met het aaubaleu vau feiten tegenspraken en te geraken tot een commissie vau rapporteurs die althans de gevoelens der leden kende. Den beer E. Cremers verweet den beer Lobman dat deze indertijd den heer Wintgens bad aangevallen omdat deze stemde tegen dé onderwijs-amendementen de rechterzijde, ofschoon bij door de rechterzijde was afgevaardigd. De beer Cremers zag daarin eene miskenning van de zelfstandigheid der leden door den heer Lobman. Deze beschouwde die berin nering als een onge paste personaliteit. Na de gevallen beslissing lieten de heeren voorstellers van de Reglementswijziging een groot deel van hunne overige wijzigingen vervallen, o. a. de speciale begrootings-commissie, die trou wens ook ter rechterzijde slecht was ontvangen. Al het geschrijf en gewrijf zal dus ten slotte wel neerkomen dat in hoofdzaak de bestaande wijze van werken zal worden behouden. Het oude Re glement van Orde zal ten slotte nagenoeg geheel in wezen blijven. Heden voortzetting. Maandag de twee overeenkomsten met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij en bet voorstel tot invoering van een analytisch verslag. Bij de Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot vaslelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suri name, dienstjaar 1882. Het eindcijfer der uitgaven bij de wet van 30 Jan. 1882 geraamd op f 1,330,299.75 werd later met f 132,243.64 verhoogd en alzoo gebracht op f 1,462,543.39. De werkelijke uitgaven hebben bedragen f 1,460,656.25 of f 1887-74 minder dan bet ver hoogde cijfer der begrooting. De kolouiale middelen, die geraamd waren op fl,164,948.33, hebben opgebracht £1.212,229,71 l/a of f47.286,38 V3 meer. Voornamelijk is deze hoogere opbrengst te danken aan meerdere ontvangst van invoerrech ten eu van zegelrecht. Van de bijdrage aan de koloniale geldmiddelen ad f 250.596.21 blijkt thans slechts noodig te zyn geweest f 248.426.531/9 of 2.169 67x/s min* der dan aan de directie der Nederlandschc Bank als gemachtigde dei kolonie Suriname is uitge keerd, welk verschil door terugstorting in 'srijks schatkist zal worden vereffend, zoodra het inge bracht ontwerp tot wet zal zijn verheven. RECHTSZAKEN. De volgende feiten vormden den grondslag van de Woensdag voor het ge rechtshof te 's Gravenhage gevoerde plei dooien Tusschen de heeren Reiman en Stok, eene buitenlandsclie firma, en den heer Stern, meubelfabrikant te Stuttgart, was eenige jaren geleden een geding aanhangig, hetwelk eindigde met de veroordeeling van den laatste tot betaling van eene zekere som aan eerstgenoemden. De heer Stern had intusschen voor een bedrag van on geveer vijftienduizend gulden meubelen ge leverd aan de maatschappij ZeebadSche veningen en nog geene betaling van die maatschappij erlangd. De heeren Reiman en Stok zagen in deze omstandigheid eene goede gelegenheid, om hunne vordering ten laste van den meubelfabrikant betaald te krijgen eu legden beslag onder handen van het //Zeebad" op de som, althans voor een gedeelte, welke die maatschappij aan den heer Stern schuldig was. Het /Zee bad werd nu gedagvaard om voor den rechter te verschijnen, ten einde verkla ring te doen van hetgeen het van den gearresteerde, den meubeltabrikant, onder zich had, doch bij die gelegenheid kwam een ander persoon in het geding, nl. de heer Schweizer, bankier te Frankfort a/M. Deze beweerde dat de vordering, die de meubelfabrikant op het //Zeebad" zoude hebben, aan hem geheel was overgedragen door die fabriek, zoodat hot //Zeebad" feitelijk zijn schuldenaar en niet die van den lieer Stern was. Natuurlijk vonden de heeren R. en S. dit minder aangenaam, daar zij, indien die bewering aannemelijk werd gemaakt, met het beslag dat zij onder handen van het //Zeebad" gelegd hadden, niets konden uitrichten. Het //Zeebad" erkende dat de vordering werkelijk was overgedragen, dat het alzoo niets aan de meubelfabriek wegens de bovengenoemde leverantie, maar wel aan den heer Schwei zer schuldig was. Zooals begrijpelijk ontspon zich hieruit een proces. Dit geschil ein digde met een vonnis van de haag rechbank, waarbij de heer Schweizer als tusschen komende partij werd toegelaten en diens recht als schuldeischer tegenover de maatschappij het //Zeebad" werd erkend. De heeren Reiman en Stok namen met deze beslissing geen genoegeD, eu voor zagen zich in hooger beroep tegen het vonnis, met uitzondering van dat gedeelte, waarbij de bankier uit Frankfort was toe gelaten om voor zijne beweerde rechten in het geding to waken. Yoor de appellanten werden hunne grieven tegen het vonnis ontwikkeld door mr. Elias, advocaat te Arnhem mr. Thorbecke voerde voor het «Zeebad" het woord, terwijl mr. W. van Rossem Bzu. ook iD appèl het recht van den heer Schweizer als schuldeischer van het //Zeebad" volhield tegenover de ap pellanten. De terechtzitting der arroudissements-recht- bank te Maastricht werd Woensdag geheel inge nomen door de behandeling eener zaak, waartoe een in vele dorpen van Limburg nog in zwang zijnde gebruik, of liever misbruik, aanleiding gaf. Het is namelijK in die gemeente de gewoonte, dat, hij een huwelijk tusschen een weduwe en een jonkman, het echtpaar verplicht wordt eene voldoende sorn gelds beschikbaar te stellen ten behoeve van de jongelieden om op de gezond heid van liet bruidspaar te drinken, by gebreke waarvan een zoogenaamde ketelmuziek wordt ge maakt. Nu had bij een soortgelijk huwelijk te Cadier en Keer het echtpaar f 7-50 tot afkoop van de ketelmuziek aangeboden; dit bedrag echter ontoe- reikenbaar bevonden zijnde, werd door de jonge lingschap tot het nemen van dwangmaatregelen besloten. De verloofden werden na de eerste af kondiging van hun huwelijk in de kerk, hunne thuiskomst uit Bemelen, door bijna de gebeele bevolking van Cadier en Keer met ketel muziek ontvangen en vervolgd. Als aanvoerder stond thans hiervoor terecht F. G., oud 39 jaar, landbouwer, en als helpers H. A., oud 27 jaar, dienstknecht, en E. V., oud 20 jaar, kantoorbe diende, allen te Cadier en Keer. Het O. M. zag in de handeling van beklaag den het doel om het echtpaar te beleedigen en requireerde voor den lsten en 3den beklaagde eene boete van f 30 en f 20, en vroeg voor den 2deu, wiens schuld niet wettig en overtuigend bewezen was, vrijspraak Do verdediger, mr. von Geusau, vond in die handeling van zijne clienten geen zweem van be- leediging, en concludeerde derhalve tot vrijspraak Uitspraak over 8 dagen. ViSSCHERiJ. IJ muiden, 27 Sept. De schol was zeer duur en bracht f 2 a, f 2,50 pe- mandje op, tong per stuk 30 a 60 c.s., tarbot f 0.60 a f 1.20, schar per mandje 50 ets., schelvisch gesorteerd 20 s 40 ets. De ontsnapten hadden bij de bepaalde plek stilgehouden. Mr. Villar8 zat op den grond, uitgeput door de buitenge wone inspanning, toen Penn met Toby en bet paard aan kwam. Toby steeg af, de oude predikant werd in zijne plaats op bet paard getild en men zond den neger terug. Dit alles geschiedde vlug en in stilte; de vluchtelingen gingen weer op marsch en Penn liep naast den grijsaard. Er werd biina geen woord gesproken, slechts het geluid van voetstappen en van paardenhoeven verbrak de nach telijke stilte. Plotseling klonk een stem Wie daar! En zij ontdekten eenige ruiters, die bun den weg ver sperden. Het was de patrouille. Vrienden I antwoordde Stackridge, terwijl hij recht door liep. Halt, en verklaart u Dader, antwoordde man. Wij zijn vreedzame burgers, indien men ons onzen eigen weg laai volgen zeide Stackridge. Gij hebt niets met ons nit te staan. De ruiters wachtten tot zij voorbij waren, schoten toen hunne pistolen op de vluchtelingen af, gaven hunne paarden de sporen en renden naar het dorp. Vuurt niet, riep Stackridge, toen hij zag, dat er zes geweren in de duisternis werden aangelegd. Wij moeten geen kruit nutteloos verschieten. Zij zullen alarm maken. Laat ons oogenblikkeüjk naar de bergen gaan. Er was niemand getroffen. Zij wendden zich van den weg af, en liepen door de weilanden, die zich tot aan de rotsachtige heuvels uitstrekten. De in duisternis gehulde vallei lag achter hen; rondom hen zag men de donkere bergtoppenover dit alles welfde zich een wolkenlooze en met sterren bezaaide hemel. De nachtelijke stilte werd verdreven door het luiden der klokken in het dorp. Stackridge lachte. Zij zullen nu leven genoeg maken om zelfs Gad te doen ontwaken. Hoort gij de trommen Zij komen dezen kant uit, zeide Penn. Gekken, om ons onder het geroffel der trommen te volgen, zeide kapitein Grudd. Het is zeer vriendelijk van hen, om ons van hunne aankomst kennis te geven. Nu moesten zij ook nog toortsen hebben. Als wij eens in de bergen zijn, zijn wij gered, zeide Stackridge. Daar kunnen wij ons wel tegen hon derd vijanden verdedigen. Plotseling hielden de klokken en het geroffel der trommen op. Hoe minder gerucht, hoe meer gevaar, zeide Stackridge. De weg was voor het paard moeilijk begaanbaar. Ten laatste hield het gezelschap op een heuveltop stil. Het daglicht, zeide Stackridge, terwijl hij zich naar het oosten wendde. De hemel werd heider; de schaduwen in de vallei trok ken langzamerhand weg; in de verte hoorde men een haan kraaien. HoortI zeide de kapitein. Wat was dat? Ik heb een stem gehoord! zeide Carl. Stil, zeide Penn. Kijkt daar ginds, daar komen zij bij dat struikgewas aan den voet van dien eik. Het is waar, daar zijn zij! zeide de kapitein. De vluchtelingen schaarden zich om hem heen en om klemden de geweerloopen, terwijl zij met alle oplettendheid in de aangewezen richting keken. Neem het paard, zeide Stackridge tot Penn, e breng het buiten het bereik der kogels. Wij zullen hier blijven om die schavuiten eens flink de les te lezen. G> met hem mee, Carl, als gij niet tegen uwe vrienden wensebt te vechten. Er waren geen geweren genoeg en Grudd had het pistool van Stackridge, zoodat Penn en Carl niets beters kondet doen, dat met deze regeling genoegen nemen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2