NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. ADVERTENTIÈN: ABONNEMENTSPRIJS: 6e Jaargang. Dinsdag 2 October 1888. No. 1610. HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een O Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. •I. B. ATI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiieite Etrangère G. L. ÜAZJBE Co., JOH. F. J ONES, Stscr., Paryt, 31btt Faubourg Moutmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 1 October. In de afgeloopen maand is bet stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis be zocht door 568 personen tegen en dooi 661 personen zonder betaling. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. hoogste laagste pr. Aardapp. 8070 HL. 2530 HL. f 4.25 f 1.50. Appelen 1270 1230 - 8.- 8. Peren 3370 3343 - 7.— - 2.—. p. K.G. p. K.G. Boter 1208 kil. 1208 kil. f 1.50 fl.10. p. stuk. p stuk. Biggen 857 Btuks 296 stuks f 17-f5. De heeren J. Scholtens, hoofd ingenieur, A. van der Togt, hoofd opzichter, J. H. E. Koot, opzichter en M. C. van Pellecom, ambtenaar van den provincialen waterstaat van Noord-Holland, werden indertijd door Gedeputeerde Staten ter beschikking gesteld van de commissie van toe zicht over het krankzinnigengesticht «Meerenberg», ten dienste van den bijbouw van dat gesticht. In een Zaterdag gehouden vergadering van die commissie, werd aan den heer Scholtens een massief zilveren ser vies en aan den heer van der Togt een som van f 1000 geschonken en zulks ter erkenning van de door hen in genoemde functie bewezen dien sten. Wij ontvingen de dienstregeling van de Noord - Zuidhollandsehe Stoomtramwegmaatschappij Haar lemLeiden, ingaande 1 October a.s. Behalve de uren van aankomst en vertrek bevat zij uitvoerige aanwij zingen betreffende de wijzen van vervoer. De vermiste löjarige jongen Abra ham Jelle de Vries is teruggevon den, doch helaas in de gevangenis te Utrecht, werwaarts hij was over gebracht ter zake diefstal van een zilveren horloge te Woerden. Tot ontvanger der gemeente Spaarndam is met intrekking van een vorig raadsbesluit thans be noemd den heer W. Melchior aldaar. Het Bil. verneemt, dat er plan bestaat om in de nabijheid van Oud-Zandvoort aan zee een groot en goed kurhaus te bouwen, met breede terrassen aan zee en eene concertzaal. Gelukt de poging van het bad-comité, dan wordt er een flink hotel eersten rang aan toe gevoegd. LETTEREN EN KUNST. De voorgenomen wedstrijd van rederijkers kamers te Dokkum, welke bij gebrek aan deel neming niet door Kan gaan, zal vervangen wor den door een wedstrijd in voordracht. In zijne Vrijdag gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur van het ned. tooneelverbond zich aldus geconstitueerd: prof. dr. A. G. van Hamel, te Groningen, voorzitter; J. H. Krelage, te Haarlem, vice-voorzittcr; D. H. Joosten, secre taris; M. J. Waller, penningmeester, beiden te Amsterdam; en verder de leden mr. J. E. Bank en Marccllus Emants, beiden te 's Gravenhage en Joseph Jacobson, te Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Men schrijft ons uit Halfweg: De schietoefeningen met vischtorpedo's, die aan het einde van zijkanaal F gehouden worden, zul len aan het einde dezer maand tijdelijk worden gestaakt. Z. M. torpedoboot le klasse »Batok«, sedert half Augustus alhier gestationneerd, vertrekt he den weder naar den Helder om aldaar proef te stoomen. Voor de behandeling en gereedmaking van vischtoipedo's zal te Hellevoetsluis eene inrich ting worden gemaakt, omdat aldaar torpedoboo ten groot model, gewapend met vischtorpedo's, in conservatie zullen worden opgenomen. De kapitein voor spec, diensten J. H. Knel van het le regiment veld-artillerie, die bij kon. besluit benoemd is tot lid der commissie tot aan koop van paarden voor het leger in het buiten land is ji. Dinsdag tot dat einde naar Londen vertrokken, om, in vereeniging met den kolonel der huzaren Ypey, voorzitter van genoemde com missie, eenige markten in Engeland en Ierland te bezoeken. De le luit. C. H. Tielenius Kruythoff, van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen, wiens ver zoek om non-activiteit dezer dagen van de hand gewezen werd, heeft thans definitief ontslag aan gevraagd. Door den len luit. der cavalerie R. baron van der Cappellen is een nieuw voorschrift ont worpen op de schermoefening met de sabel, en zulks geheel overeenkomstig de fransche methode, welke aan den schermcursus te Amsterdam wordt onderwezen. De luit. ter zee le kl. P. H. Prager, be last met de waarneming der betrekking van of ficier van politie bij 's rijks werf te Amsterdam, wordt met 1 Nov. a. s. op non-act. gebracht en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. C. van Wessem. De adjndant-onderofficier-ordonnans van Z. M. den Koning Th. J. van der Meer heeft van Z. M. de gouden medaille met gratificatie ont vangen. BINNENLAND. Aan de besturen der verschillende provinciën is door den minister van Binnenl. Zaken verzocht, hem ten dienste van de staatscommis sie voor de voorbereiding der regeling van den militairen dienstplicht, zoo spoedig mogelijk te doen toekomen eene opgave van het bedrag, vol gens de door Ged. Staten vastge stelde rekeningen over 1886, uit de kassen der gemeenten ter zake van de schutterij verstrekt. De leden der Tweede Ka mer zullen den den dezer in de af- deelingen vergaderen tot onderzoek van de staatsbegrooting voor 1889, de vestingbegrooting en de begroo ting voor staatsspoorwegen. B 1 ij k e n s een b ij het d e- partement van Koloniën ontvangen telegram is de nieuwbenoemde goe- verneur-generaal van Nederlandsch- Indië, mr. C. Pijnacker Hordijk, op den 28sten September jl. te Batavia aangekomen en heeft den volgenden dag het bestuur aanvaard. Onzen landgenoot, dr. P. F. van Hamel Roos, is door de jury der hygiène tentoonstelling te Ostende wegens de uitgave van «het Maandbladi, het groote eere diploma toegekend. In een te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandsche Ver eeniging tegen de prostitutie" is besloten het nationale congres voor Nederland, dat in het begin van Januari te Amsterdam zou plaats hebben, een paar maanden uit te stellen, omdat de tijd van voorberei ding te kort genomen was. De kosten van dit congres zijn geraamd op f 2500, die voor een belangrijk deel de Vrouwenbond heeft op zich genomen. Reeds is door de vereenigiDg t 600 a f 700 bijeengebracht, doch intusschen worden er collectebrieven rondgezonden om de vereischte som bij een te brengen. Er zijn twee commissiën aangewezen tot regeling van de werkzaamheden, be staande uit de heeren H. Pierson te Zetten, J. I. de Rochemont te 's Hage, en dr. G. J. D. Mounier te Utrecht, en de tweede, tot regeling van de materieele behoeften van het congres, bestaande uit prof. J. W. Gunning te Amsterdam, D. de Clercq te Haarlem, en J. I. de Rochemont te 's Hage. Laatstgenoemde heeft op zich genomen als secretaris van het congres te fun- geeren. Bij de Kamer van koop handel te Kampen is ontvangen eene circulaire van de Kamer van koophandel te Palermo, waarbij het verlangen wordt uitgedrukt, om bij den thans belemmerden uitvoer van italiaansche producten naar Frank rijk, in handelsrelatie te treden met onze stad. De Kamer te Palermo zond daartoe eene lijst harer voor naamste uitvoerartikelen en verzoekt daartegen proeven en monsters der artikelen, welke men genegen zoude zijn van hier derwaarts te expor teeren, met opgave der namen van de voornaamste producenten alhier. Zij is verder bereid aan onze Ka mer op eerste aanvrage proeven en monsters benevens alle verlaDgde inlichtingen daaromtrent te ver schaffen. De Kamer van koophandel alhier heeft dit ter kennis gebracht van de fabrikanten en exporteurs aldaar. (N. R. C.) Den m i dde1burgschen heer J. Fred. Klein is de onder scheiding te beurt gevallen, dat hij langs diplomatieken weg namens het bestuur van den St. Gertruds- toren te Stokholm, in Zweden, is uitgenoodigd tot het onderzoeken en bespelen van het aldaar geplaatst klokkenspel. Ook in de gem. Schoon hoven worden pogingen aangewend om het 75-jarig bestaan van Neder lands onafhankelijkheid in Novem ber a. s. feestelijk te herdenken. Door de Amst. D. v. N. wordt dr. Mezger bij zijn heengaan een minder aangenaam uitgeleide gedaan wDr. Mezger heeft zijn knoopen ge teld. Hij gaat toch naar Wiesbaden schrijft het blad o. a. Waarom Wie zal het zeggen P Door een reporter naar de reden van zijn besluit gevraagd, heeft hij te kennen gegeven, dat de straatschenderijen, waar van de vreemdelingen meermalen de mik punten waren, hier te erg zijn en vruch teloos door hem is aangedrongen op het aanbrengen van verbeteringen in het open baar verkeer, 's Dokters wenken werden in den wind geslagen! Dit is dus al een zeer eigenaardig ge val. Het zijn onze hottentotsche toestan den en manieren, waaraan dr. Mezger zijn patiënten niet kan of wil doen gewennen. Hij heeft ons gewaarschuwd, het is ons als Niaivé gegaan, maar Ninivé heeft zich niet bekeerd. O, Politie, o, Burgemeester, o, gij Yolk van Amsterdam, wordt schaamrood en ver bergt u in uwe binnenkameren; o, gij Stad met de keizerskroon, scheur uwe kleederen, die toch reeds zoo gehavend zijn en strooi asch op uw hoofd, gij vieze, vuile, stoffige deerne.... verloopen dochter van het Noorden. Wat pronkt gij met uw schoon en gaat prat op uw sieraden.... 1 't Is al zelfmisleiding. Graven en gravin nen, prinsen en prinsessen, zelfs rijke vreem delingen zonder titel, vinden u te akelig om zich met u te willen encanailleeren of in uwe tegenwoordigheid geknepen en ge wreven te worden. Uw eigen kind, de dr., bij u gewonnen en geboren en van kinds been af volstrekt niet verwend aan odeur tjes en liflafjes, geeft er de brui van zijn kuDsten bij u te vertoonen; immers hij schaamt zich tot in het diepst van zijn ziel aan de allerfashionabelste wereld, die hij opkalefatert, te moeten bekennen, dat hij bij u thuis ligt. Misschien zijn er meer zulke menschen als wij maar wij verklaren gaarne, dat we nu genoeg hebben van deze Mez- ger-praatjes. Hadde de gerenommeerde dok ter, jaren geleden, toen de vorstelijke per sonen de proef met Amsterdam nog moesten nemen uit vrees voor de afgelegenheid der stad, zich naar het buitenland verplaatst, dit zou geen ergenis hebben kunnen wek ken. Nu echter half het gekroond Europa aan den Amstel op de knieën en menig een in nog nederiger houding voor hem heeft gelegen, is de boven medegedeelde uitvlucht te armzalig, om er een oogenblik in ernst bij stil te staan. Om eerlijk te zijn, wij achten het niet moeilijk te begrijpen, dat dr. Mezger ten slotte geen weerstand heeft kunnen bieden aan den zoo herhaaldelijk bij hem opge komen lust zich eens te verfrisschen, door den kring te verlaten, binnen welken hij, hoezeer ook in de hoogte gestoken, took niet die verheven plaats kon bemachtigen, waarop een man van zooveel succes allicht aanspraak moest maken. In zekere mate door de medische faculteit geacht, bleek toch veelal dat respect meer gegrond te zijn op zijn energie dan op de erkentenis van bizondere wetenschappelijke verdienste. De laatste werd in het algemeen niet hoog aangeslagen. De schade, die men ducht, is in de eerste plaats eene van materieelen aard, besluit het blad. De hoofdstad, hoezeer zij die betreurt, is gelukkig nog krachtig ïg haar te dragen. Dit, tenminste, nog terecht komen. Doch terwijl zij den afscheidnemenden dokter haar vriende lijkste groeten biedt, heeft zij een dringend verzoek tot hem te richten. Iemand als Mezger, die aan Amsterdam zoo ontzettend veel te danken heeft, bekladde haar naam niet in den vreemde. Om welke reden onze stadgenoot naar hel land zijner vaderen terugkeert, kan ons onverschillig zijn; het zou ons echter aan ons hart gaan, indien FSaUIIiIiJElTO N. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 38) XXIIIe HOOFDSTUK. DB VLUCHT DEK GEVANGENEN. Gij vergist u nog eeDS tweemaal. Ik sluit een ver drag. Ik zeg tot dien manLaat Hapgood vrij en laat hem geen leed geschieden; dan wil ik rebel worden. Wel, hij stemt toe. Maar hij houdt zijn woord niet. Hij laat u gaan om u nog eens op te hangen. Als hij dus het verdrag schendt, waarom zou ik dit dan ook niet doen? Wel Carl, zeide Penn lachende, terwijl zijn oogen straalden, ik geloof dat uw geweten hierdoor niet is bezwaard. Hoort 1 riep Carl, terwijl hij van de bank, waarop zij zaten, opsprong. Geweerschoten; zij beginnen weer. Ik ga ook eens kijken. De knaap verdween, terwijl hij uit de droge bedding naar hoven klauterde. Het vuren hield een half uur lang, ongeregeld aan. Carl kwam niet terug. Penn werd ongerust. Hij luisterde scherp toe, toen hij een gerucht achter zich hoorde, en terwijl hij zich vlug omwendde, zag hii geweerloopen boven de rotsen. VuurI klonk het. Penn wierp zich juist bij tijde op den grond, zoodat de kogels, die voor hem bestemd waren, over zijn hoofd vlogen. Wat is er? vroeg de grijsaard, die op eenige dekens lag, welke op den grond waren uitgespreid. Voor Penn kon antwoorden, kwamen Silas Ropes en zes andere op hem toesnellen. Stackridge moest het slacht offer van eene krijgslist worden. Terwijl hij en zijne vrien den door een schijnaanval werden afgeleid, hadden twee anderen benden een omweg gemaakt om hem in den rug aan te vallen. Terwijl zij dit plan volvoerden, was een der troepen op den schoolmeester en zijn vriend gestooten. Een minuut daarna werden beiden gegrepen en uit de rivierbed ding gesleurd. Nu zult gij mij niet ontsnappen 1 zeide Silas op ruwen toon. Bindt hem daarginds aan dien boom vast, en behandelt den ouden man op dezelfde wijze. Wij zullen met gevangenen korte metten maken. Wat zult gij met dien blinden grijsaard doen riep Penn. Doet met mij wat gij wilt, ik heb geen genade te wachten, en ik vraag er ook niet om. Maar ik smeek u, eerbiedigt zijne grijze haren. Deze woorden schenen op den woesten Silas Ropes zelfs eenigen indruk gemaakt te hebben. Hij wierp een blik op zijne makkers; zij waren waarschijnlijk van meening, dat het onnoodig was, den grijsaard te vermoorden. Wel, bindt den ouden man vast, en laat hem dan aan zijn lot over. Vlug jongens I den andere vastgebonden. In orde, zeiden zij. Welnu, gaat nu hier staanwij zullen hem een proefje met de balnet geven. Penn wist zeer goed, wat hii daarmede bedoelde. Zijne kleeren werden hem van 't lijf gerukt, opdat hij een goed mikpunt zou zijn voor het moordend staal. Een tegelijk, zeide Silas. Beproef uwe vaar digheid met de bajonet, Griffin! Tevergeefs smeekte de oude predikant voor het leren van zijn vriend. Hij kon slechts voor hem bidden. Penn zag den woesten soldaat op zich toespringen, de bajonet was recht streeks op het hart gericht. Nog een oogenblik en de moord zou gepleegd zijn, maar toen hij twee passen van hem ver wijderd was en het staal bijna zijne borst raakte, uitte Griffin een kreet, en hij viel aan Penn's voeten dood neer. Op hetzelfde oogenblik zag men een rookwolkje hoven de opeengestapelde rotsblokken in de kloof, en werd de knal van eene buks door de echo herhaald. De moordenaars waren van schrik verbijsterd. Zij zagen rondom zich; geen menachelijk wezen was te zien. In de verte hoorde men nog geweerschoten, waaruit bleek, dat Strackridge en zijne makkers nog streden. De kogel, die Griffin had getroffen, scheen uit den hemel te zijn gevallen. Zij wachten slechts een oogenblik, en vluchtten toen haas tig, terwijl zij Penn gebonden, maar ongedeerd, mat den dooden rebel aan zijne voeten, achterlieten. Toen kwamen er ving twee gestalten aansnellen. Penn uitte een kreet van vreugde. Het waren Pomp en Cudjo. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco doo. het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PKKREBOOM en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1