bij zijn geweten ten opzichte van een zoo vriendelijke en gulle gastvrouw met laster bezwaarde. In dit artikel wordt op den voorgrond gesteld, dat degenen die treuren, minder het verlies van den medicus dan wel de magneet, welke zelfs vorsten aantrok, be jammeren. Het moge waar zijn, dat voor velen dr. Mezgers verblijf in de hoofd stad niet onvcordeelig was, niet zonder motief steekt de //Arast." met al het ge weeklaag den draak. Dit zou Amsterdam onwaardig zijn. En wat de massage betreft: En f/Da Tijd" heeft er reeds op gewezen en de «De Amst." herhaalt hetGeen ge vaar schijnt er te bestaan, dat niet nieuwe duimen zich zullen aanbieden om zieken gezond te wrijven. Esn Amsterdammer schrijft aan het Handelsblad het volgende: In des zomer van 1888 zat ik in een open tramwagen, naast prins Loupouchkino Demidoft', een der getrouwe bezoekers van dr. Mezger. De prins kende mij niet, ik hem wel. Een verzoek om vuur was de inleiding van een gesprek. „Wij gevoelen ons hier thuis, we leven hier jaarlijks eenige weken aangenaam en gezellig, en uitrustende van de fatigues (onvertaalbaar in dezen zin), van het leven op onze goederen of in de groote steden. Men kent ons niet, we hebben geene fees ten tc geven of feesten bij te wonen, be wegen uns vrij en aan het bezoek bij den doctor kuoopen we uitstapjes vast ia de eigenaardige streken van Noord-Holland. Wij zijn hier gaarne. „Zoo sprak de prins en zijn „wij" sloeg op dio groote rij voorname personen, die sedert jaren hun gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. „Dr. Mnzgers redenen om van hier te verhuizen heb ik niet te onderzoeken, maar de aangegeven argumenten kar, ik niet aan nemen als ernstig gemeend. „Verleden jaar eisehte de doctor dat er gesproeid moest worden en aan zijn ver langen kon worden en is voldaan. Moei lijker gaat 't besluit van B. en W. te bepalen: „de straatjeugd is afgeschaft, bal dadigheid en verkeerd geplaatste aardig heden van Jan Hap of van zijn maat op den openbaren weg zijn voorgoed uit de wereld." Voor ons Amsterdammers ware een dergelijk besluit ingeval van uitvoer baarheid, een zegen. De patiënten van dr. Mezger echter hebben wellicht niet eens gemerkt dat 't noodig zon kunnen zijn. Trouwens de liefelijkheden onzer straatjeugd zijn, hoe aangenaam ook, ten minste niet gevaarlijk. In de groote steden vanEuropa speelt het mes en de revolver een hoofdrol op straat. „De doctor gaat dus heen. Mot Janu ari reeds, naar men zegt. Maar nog eens, de opgegeven reden kan men onmogelijk voor de ware aannemen." Over het algemeen wordt de reden voor het vertrek opgegeven als een uitvlucht be schouwd. alleen van Amsterdam 2034 landver huizers naar Amerika vertrokken. De plannen voor de op richting van eene badinrichting op Tessel schijnen thans hun beslag te zullen krijgen. De firma Koning Co., die daar toe sinds eenigen tijd krachtige mid delen aanwendt, heeft, naar men verzekert, het voornemen, zoo de badinrichting totstand komt, deze naar dr. Schliemann, den vermaar den opgraver van zoovele kunst schatten, te noemen. Deze geleerde, toch, maakte eenmaal deel uit der ekwipage van eene pruisische brik, die in de eierlandsche gronden schipbreuk leed.. Nadat de voorma lige lichtmatroos fortuin had ge maakt, besloot hij om het eiland en zijne redders nog eens op te zoe ken. Op de plek waar hij eenmaal als schipbreukeling aan wal was ge zet, ging hij een bad nemen in de Noordzee. Van zijne redders was echter niemand meer in leven. De badinrichting nu, die men in het leven tracht te roepen, zou nabij de plaats, waar dr. S. eens landde en in latere jaren baadde, word-n ge bouwd. Waarlijk een treffende ge dachte I Maandag e. k. worden te Amsterdam de nieuwe pakhuizen in gebruik genomen in het Entre potdok, gebouwd op de fundeerin- gen van elf pakhuizen, over eene oppervlakte van 1800 vierkante meter. De ruimten zijn verhuurd voor opslag van arak. In eene druk bezochte vergadering van sociaal-democraten en typographen te Amsterdam, waarin in grove bewoordingen af keuring te kennen werd gegeven over het werken van knapen bene den 14 jaren op letterzetterijen, is eene motie aangenomen, waarin daartegen krachtig wordt gepro testeerd. Eene groote schare begaf zich daarna naar de Warmoesstraat bij wijze van betooging. De politie was echter aldaar goed vertegenwoor digd, eu voorkwam onordeiijkhedeu. waarna men zingende huiswaarts keerde. Gedurende hetafgeloo pen 3de kwartaal dezes jaars ziin Het duel tusschen den schutterij-officier en den student, dat oulaugs te 's-Hage plaats had, zal nog een staartje hebben. De politie heeft tegen beiden proces verbaal opgemaakt en het staat te bezien dat eerstgenoemde persoon, die een wonde aan de hand kreeg, zoowel als zijn tegenstander eenigen tijd zal mogen (brommen». Een heer reed met een doos, bevattende 6 gouden remontoir- horloges en een klein pakje van waarde, met de tram in de richting Prinseustraat-Plein te 'sHage; aan de Passage gekomen, sprong hij van den wagen, maar.... liet zijn kost bare doos achter. Hij was eenige oogenblikken weg, toeu de conduc teur, G. H. W. Van den Berg, de doos opmerkte, en op het Plein (centraalbureau) aangekomen, depo neerde de eerlijke beambte zijne kost bare vondst dadelijk naar behooren. Toen de wettige eigenaar, die zijne domheid natuurlijk vrij spoedig be merkt had, daar ademloos aankwam en zijn eigendom behouden gereed vond liggen, gaf hij den conducteur tot beloouing.... een soort van standje, omdat de man niet van zijn wagen was gesprongen om hem na te holleD, Van den Berg had zijn plicht als trouw beambte en eerlijk man ge daan maar ook voor plichtsvervul ling verdient men wel eens eene belooning en minstens geen standje. De politie te Rotterdam heeft een tweetal personen aange houden, bijgenaamd Thijs en Pop pen Jan, die verdacht zijn van dief stal en braak, gepleegd op 30 31 Augustus 11. aan de Zuidblaak. Er werd ontdekt dat zij een gouden dameshorloge hadden verkocht, dat van den diefstal afkomstig was. Daardoor werd de aandacht der politie op hen gevestigd. Door den gemeenteveld wachter uit Nieuwpoort is te Kra lingen aaugehouden eeue vrouw, als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal. Se dert eenigen tijd had zij zich aldaar verscholen gehouden, voorgevende uit haren dienst te zijn weggeloo- peh en nu liever te willen dienen. De p o 1 i t i e t e K r a 1 i n g e n heeft eene hoeveelheid vleesch in beslaggenomen, welke voor de con sumptie was afgekeurd. Het vleesch ie onschadelijk gemaakt en begra ven. De p o 1 i t i e t e D o r d r e c h t heeft aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht den ge wezen besteller P. S. aldaar, we gens diefstal, verduistering en het maken van een valsche hand- teekening. De conducteur, die voor eenige dagen nabij het station van den Rhijnspoorweg te Utrecht werd overreden, is in het ziekenhuis over leden. Uit Noordbroek wordt van 28 September aan de N. G. C. gemeld: Even na tien uur is giste renavond waargenomen een prachtig en indrukwekkend natuurverschijn sel, dat zich volgenderwijze eenigs- zins laat beschrijven Aan den oostelijken hemel, een weinig zuidelijk van het Zevenge sternte, vertoonde zich eerst eene ge wone zoogenaamde verschietende ster, tot op eenmaal de gloeiende massa onder een aanhoudend knet teren uiteen spatte. Een dier stukken nam schijnbaar althans de richting naar boven, in een kron kelende lijn zeer langzaam opwaarts stijgende, tot ook dat eindelijk ver dween, waarna zich nog eengerui- men tijd tezelfder plaats een roode lichtkring vertoonde, die, na pl.m. 5 minuten goed duidelijk zichtbaar geweest te ziju, zich oploste of ten minste niet meer waarneembaar was. verliezen. De nederige stadswijk (Het schotje van armoede» zal nu bin nenkort waarschijnlijk in een schuur aldaar de volgelingen van het Leger bijeen zien. Te Made is een kind van anderhalf jaar in een onbewaakt oogenblik in eene tobbe met water gevallen en er levenloos uitgehaald. Zaterdagnacht zijn te Sneek een tabaksfabriek en de win kel van den heer Bont geheel en een daarnaast gelegen huis gedeel telijk afgebrand, in het laatste zijn gevestigd de boekhandel en druk kerij vau den heer Campeu. Oorzaak onbekend. De brandweer verleende krachtige hulp. Te Wijk-Maastrichtwerd Zondagochtend eene vrouw zooda nig door een rijtuig aangereden, dat zij verschillende ernstige hoofdwon den bekwam eu in hopeloozen toe stand naar het gesticht Calvarien- berg werd overgebracht. Aangaande den dood van den vader en diens kind, van wie de lijken onder Havelte zijn gevon den, vernemen wij, dat vermoede lijk de vader eerst zijn zoontje en daarna zichzelven heeft vergiftigd. De man was reeds lang aan de grootste armoede ten prooi, en moet daarom uit wanhoop tot die daad zijn overgegaan. LC.) Te Maasbree is bij een koopman in manufacturen Vrijdag nacht ingebroken. De inbreker heeft eene glasruit uitgesneden, waardoor eenige goederen aan e9n tweeden persoon moeten overgegeven zijn. Men ontdekte duidelijk de sporen vau meer dan één persoon. Hetschijnt wel, dat er nog niet genoeg gewaarschuwd is tegen valsche spelers en kwartjesvinders. Te Zwolle is Vrij dag weder een boerenknecht uit Haerst, ge meente Zwollerkerspel, het slachtoffer ge worden van drie doortrapte kaartspelers. In korten tijd was hij ruim f 90 kwijt geraakt. Terwijl hij de politie van ziju wedervaren kennis gaf, hadden de kaart spelers zich uit de voeten gemaakt, m-iar twee hunner, G. de Leeuw, 33 jaren en J. Meeding, 32 jaren, beiden wonende te Rotterdam, werden spoedig door een in specteur vau politie achterhaald eu naar het politiebureau gebracht. Dienzelfden inspecteur mocht het later ook gelukken, op den derden persoon, J. Kroet, 23 jaren, wonende te Amsterdam, aan het station Wezep, even voor het vertrek van den spoortrein naar Utrecht, de hand te leggen. Daar zij gezamenlijk gespeeld hadden, konden er geen termen gevonden worden om den boerenknecht zijn gold terug te bezorgen. Een hunner had het slachtoffer in een logement gelokt, voorgevende boter van zijn baas te willen koopen. De kwart jesvinders schijnen dus boterkoopers te zijn geworden. De eigenaar van het Ne derlandsch Koffiehuis te Goes heeft de onderhandelingen met het «Le ger des Heilsi tot verhuring vau zijn lokaal afgebroken, daar hij bij verhuring de «vergunning» WETGEVENOE fóACHT. Uit de vestingbegrooting, voor 1889 ingediend, blijkt, dat ook de tegenwoordige minister van Oorlog voor de verdere voltooiing van het ves tingstelsel zich voorshands alleen wenscht te be palen tot het doen maKen van zoodanige werken, als in elk geval voor de verdediging van nut zullen kunnen ziju. Dientengevolge zijn de bij dit wetsontwerp aan gevraagde gelden dan ook voor verreweg hel grootste gedeelte bestemd voor de stelling van Amsterdam, tot het voltooien in de eerste plaats van zandophoogingen op de verschillende plaat sen, waar later forten of batterijen zullen moe ten worden gebouwd. Met de inmiddels verder in te richten midde len ter inundatie zal toch, langs dien weg, zoo spoedig als de financieele toestand des lands zulks slecht3 zal gedoogen, een geheel worden verkre gen, waarvan de9vereischt voor de verdediging van do hoofdstad met kracht zal kunnen worden partij getrokken. Met een thans aangevraagd bedrag zullen alle stellingen en liniën - behalve die van Araster dam - telegrafisch verbonden zijn en daarbij te vens in die stellingen en liniën, de telegraaf- en telephoonverbindingen, op doeltreffende en spoe dige wijze, volledig tot stand gebracht kunnen worden. Een zeker bedrag wenscht de minister te be steden voor do verdere aanschaffing van draagbaar spoorwegmatcrieel, zoo ten dienste van de artil lerie als van de genie. LAND- EN TUINBOUW. De nederlaudsche consul te Londen deelt mede, dat, wegeus de slechte resultaten van den oogst, Engeland in het aanstaande seizoen eeno groote hoeveelheid aardappelen zal moeten invoeren. Oj) de londensche markt wordt een aardappel van flinke grootte gevraagd, en de soort die als •(Magnum Bonum» bekend staat, wordt vooral gewenscht. In elk geval zal het natuurlijk veel van hoedanigheid eu grootte afhangen, of eene ne 'erlandsche soort hier goed kau geplaatst worden. Naar hij ve-neemt, zoude op het oogenblik niet meer dan 55 - (ongeveer f83) kunnen ver kregen voor nederlandsche aardappelen. Binnen eene maand zal die prijs waarschijnlijk tot 60 - a 65/- (f 36 a 39) per ton stijgen, aangenomen natuurlijk dat de aanvoeren geschikt voor de markt zijn. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 29 September. Honderd veertien kolders brachten heden 15 tot 200 groote, 20 tot 310 kl. tongen, 5 tot 40 roggen, kreeften, 7 tarbotten, 2 tot 12 mandjes kl. schol en 1 tot 6 manden schar ten afslag, gr. tong gold 40 a 55 cent, kl. id. 10 A >.0 cent, rog 67 A 70 cent, kreeften f 1.10 en f 1.50, tar bot f10 A f 13 per stuk, kl. schol fl.25 A 45 cent per mandje en schar f 1.10 a f 1.25 per mand. BUITEN L X N 1) Engeland. De //Indépendance Beige" ontvangt de volgende mededeelingen omtrent het te verschijnen boek van dr. Mackenzie: Het boek zal in drie deelen verdeeld zijn. Het eerste zal beschrijven den loop der ziekte voor zoover dr. Mackenzie dien heeft kunnen nagaan. Het zal zeer inte ressante mededeeliBgen omtrent het dage- lijksche leven van den zieke inhouden. In het tweede deel, dat van geheel weten- schappelijken aard is, zal dr. Mackenzie zijn behandelingswijze, die volgens hem het leven des keizers minstens twintig maanden had kunnen rekken, verdedigen tegenover de doctoren Gerhardt, Bramann en Bergmann, door wier toedoen er ver andering in werd gebracht en door wier on handigheid de levensduur van Erederik is verkort. Het derde deel zal gewijd zijn aan een statistiek, die zonneklaar het gevaar eener operatie van de larynx in 't licht zal stellen. Het geheele werk, dat niet voor den 15en Oct. zal verschijnen, zal moeten bewij zen, dat uit al wat men weet, keizer Ere derik niet natuurlijkerwijze aan kanker had behoeven te sterven en dat het de behandelingswijze van dr. Gerhardt is ge weest, die kanker veroorzaakt heeft. Te Londen is als opvolger van Polydore de Keyser tot lord-mayor ver kozen voor het jaar van Nov. i888 tot Nov. 1889, de alderman James Whitehead, 69n groot industrieel. Hij is 54 jaar oud en een sterk voorstander van de Home-Rule. Bij gelegenheid van de jaarlijksche samenkomst der iersche Nationale Liga, ditmaal te Birmingham gehoudenis O'Connor opnieuw tot president verkozen. Het aantal leden bedraagt tegenwoordig 32.757. Dultschland. Volgens een bericht van Afrika's Oostkust zijn de duitsche be ambten te Lindi en Mikidani der Ost- Afrika-Gesellschaft gedwongeu de neder zetting le ontruimen. Zij zijn heelshuids ontkomen. In Dare3 Saloam en Bagomaya is alles rustig. Men verwacht, dat de orde spoedig hersteld zal wezen. Naar het schijnt heeft men thans ont dekt, wie de persoon is, welke aan de Deutsche Rundschau" de uittreksels uit het dagboek van wijlen keizer Erederik II heeft verstrekt. Het vermoeden is gevallen op den geheimraad professor Geffken te Hamburg, die tot de weinigen behoort aan welken indertijd, onder verplichting van de stiptste geheimhouding, door den keizer zelf een exemplaar van het bewuste dagboek werd overhandigd. Iu hoeverre hier een strafbare daad is geschied, zal de rechtbank hebben te be slissen, zoo er termea bestaan, een ver volging in te stellen tegen den professor. De redenen die hem tot de openbaar making hebben geleid, zouden moeten ge vonden worden in wraakzucht, daar Geff ken zich beleedigd achtte door de achter uitstellingen, die hij iu het politieke leven heeft ondervonden. De i/National Zeitung" zegt van prof, Geffken het volgendeyHet lijdt geen twijfel of hij heeft de uittreksels openbaar gemaakt. Geffken was vroeger in de di plomatie van zijn vaderstad Hamburg in verschillende betrekkingen werkzaam, ook als hanzeatisch gezant te Berlijn. Sedert zijn 70e jaar was hij professor in de rechten te Straatsburg en keerde na 1881 tot het ambtelooze leven te Hamburg terug. Ofschoon hij zich op staatkundig gebied nooit heeft onderscheiden, behoort hij toch tot de felste politieke tegenstanders van Bismarck. Iu eDgelsche tijdschriften heeft hij vaak de toestanden van Duitschlands volk en regeering derwijze geschilderd dat de duitscli-vrijzinnige partij daarin aan leiding zocht om aan te toonen, hoe diep gezonken de politieke geest in den lande was." Men verneemt thans uit Hamburg dat de geheimraad Geffken reeds iu voorloo- pige hechtenis genomen is. De algemeene indrukdie door het proces wordt gemaakt, is, dat m n door dit krachtig optreden voor het doen van verdere mededeelingen zal worden afge schrikt. De uitgevers van de Rundschau" lieten uit eigen beweging 30,000 exem plaren van dat tijdschrift vernietigen. Er waren re-dsreusachtige bestellingen gedaan. Het in de handelswereld welbekende bankiershuis Bleichröder en Co. te Ber lijn staat een jubileum te wachten. Den 3Oen dezer is het vijftig jaren ge leden dat het tegenwoordige hoofd de heer Gerson von Bleichröder, bij zijnen vader in de zaak gekomen is. Naar asn- XXIVe HOOFDSTUK. HET MUSKET VAN DEN DOODEN REBEL. Pomp laadde zijne buks opnieuw, terwijl Cudjo de koor den, waarmede de schoolmeester gebonden was, met een mes doorsneed. In zijne dankbaarheid jegens den hemel en zijne bevrijders, zou Penn dien ruwen half beschaafden man wel aan zijn hart hebben kunnen drukken. Maar er wai geen tijd te ver liezen. Terwijl hij het mes greep, haastte hij zich om den ontstelden ouden predikant uit zijne boeien te ontslaan. Pomp, edele man Penn drukte hem de hand, gij hebt mij ten tweeden male het leven gered, laat mij u nog eene gunst vragen. Neem dan mr. Villara in het hol op, doe voor hem, wat gij ook voor mij gedaan hebt. En gij dan? zeide Pomp. Ik zal mij bij de anderen voegen. En Penn ver telde hem met weinig woorden de gebeurtenissen van den nacht en dien morgeD. Pomp trok misnoegd de schouders op. De tijd was ge komen, dat Cudjo en hij niet langer het woeste gebergte in volle vrijheid zouden kunnen bewonen en spoedig aan den wortelstrijd zouden moeten deelnemen. Cudjo I zullen wij den ouden man in ons hol opuemen Neen, neenAlleen Hapgood, anders niemand. Maar hij is blindzeide Penn. Later zullen er anderen komen, die niet blind zijn. Mijne vrienden, viel de oude predikant hen op zachten toon in de rede, doet niets voor mij, wat u in gevaar kan brengen, ik smeek er u om. Deze edele woorden, die zoo ernstig uitgesproken werden, troffen het edelaardige hart van Pomp. Hier Cudjohelp mij met het paard naar boven te te slepen. Wij zullen wel een berijdbaren weg vinden. Cudjo gehoorzaamde werktuigelijk, en met inspanning hunner krachten, wisten de twee athleten het paard uit de rotskloof te trekken. Penn hielp zijn vriend op het paard, en nam toen van hem afscheid. Ik zal weer spoedig bij u zijn, riep hij toen de negers met het paard achter het kreupelhout verdweneu waren. Toen de joDge kwaker alleen was, wendde hij zich om en beschouwde hij den dooden muiteling. In een oogenblik van walging en zwakheid leunde hij tegen een boom, om steun te vinden. Hij zag voor het eerst het lijk van iemand, die aan een gewelddadigen dood was gestorven. Hij had dezen man gekend, het was dezelfde Griffin., die den onwil- ligen Pepperill geholpen had met den teerketel op dien bewusten avond naar het bosch te breDgen, hij was onwetend, onmatig, te trotsch om te arbeiden in een land, waar het slavenstelsel de nijverheid tegenwerkte. Daar lag bij nu, in vuile lompen gehuld en met een kogel door den hals; uit zijne verwrongen gelaatstrekken sprak nog de onverzoenlijke haat, dien hij tegen den schoolmeester had gekoesterd. Penn gevoelde echter wroeging over den dood van dezen ongelukkige. Arme Griffin! Ik heb u nooit gehaat. Maar daar gij het welzijn van mijn land hebt tegengewerkt, kondet gij de straf niet ontgaan. Hij raapte toen het geweer op, dat aan zijne voeten lag en zijn afkeer overwinnende, zocht hij in de zakken van den doode naar ammunitie. Patronen waren er niet, daar entegen vond hij kogels en een kruithoorn. Hij kon nu de lessen, die hij van Pomp ontving, als zij in het gebergte jaagden, in praktijk brengen, om het geweer te laden, en hij dacht met angst aan de rol, die hij weldra zou moe ten spelen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2