NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Woensdag 3 October 1888. No. 1611. STADSNIEUWS. HAARLEMS DAGBLAD ABOHNEMEKTSPRIIS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco doo: het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1II. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 centi Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. PKEREBWODl en J. B. AVÏS. Hoof dat/enten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Fublieite Etrangère G. L. BA JJBE Co., J OH. F. J ONES, Suer., Farijt, 31bit Faubourg Montmarire. Haarlem, 2 October. In de afgeloopen week slaagden in het notarieel staatsexamen, voor het eerste gedeelte, o. a. de heer G Schut en voor het tweede gedeelte o. a. de heer A. Beets, beiden alhier. Het aantal loten der verloting, te houden door de vereeniging tot be hartiging van de stoffelijke en gees telijke belangen der armen alhier, is bepaald op 2500, a 60 cents per lot, terwijl de trekking zal plaats hebben in het midden der maand December e. k. De Haarlemsche Tramway-Maat- schappij heeft aanbesteed de levering van haver voor de paarden. Ingeko men 5 biljetten. De hoogste inschrij ving was h f 7.95 per 100 kilo, de laagste f6 88 van de firma Wed. Leupen Zoon, aan wie de leve ring is Heden is alhier afgemaakt een paard, lijdende aan kwaden droes en volgens de voorschriften aan de vuil nisbelt verbrand. Door de politie alhier is aange houden een 18jarige meid, die zich Maandagavond in een bierhuis heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit eene portemonnaie, ten na- deele van een bezoeker, die aldaar in beschonken toestand in slaap ge vallen was. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 persoon voor loopwerk of incas- seering van gelden, 1 letterzetter. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 koekbakkersleerling. Maandag werd aan W. Holla, le machinist aan het stoomgemaal de Lijnden van den Haarlemmermeer polder, door het bestuur van dat waterschap uitgereikt een met fraaie lijst omgeven gecalJigrapheerd ge tuigschrift, met eene gratificatie van f50 voor veertigjarigen trouwen dienst. De tram naar Haarlem, Maandag morgen te 7,40 van Leiden ver trokken, is even voor het dorp Oegstgeest, alwaar eene sterke krom ming in den weg is, gederailleerd. De locomotief stuitte onmiddellijk tegen een boom, die verhinderde, dat de machine in de sloot tuimelde Het verkeer was eenige uren ge stremd, zoodat de passagiers verder naar Leiden mochten loopen. De machine is zwaar beschadigd. Om kwart over elven was de weg weer vrij en kon de dienst hervat worden. LETTEREN EN KUNST. Tegelijk met een vierden druk van Vos- maer's Amazone» verschijnt binnenkort een nieuw, helaas! onvoltooid gebleven werk van den zelfden schrijver. Onder den titel «Eene inwij ding" zullen wij hier het verhaal ontvangen van een huwelijksreize door Zwitserland en Italië. De duizenden, die «Amazone" lazen en genoten, kunnen hegrijpen, welk een schoone gelegenheid dit onderwerp den kunstkeurigen Vosmaer heeft geboden, om zijn gedachten over kunst en schoon heid opnieuw te verkondigen. ONDERWIJS. Zondag vierde de heer N. J. Schuitemaker, hoofd van eene der gemeentescholen te Leeuwar den, zijn veertigjarigen dienst als zoodanig. Het gemeentebestuur vereerde hem een fraaien leu ningstoel en eene keurige omlijste photographie. Ook van de onderwijzers en de leerlingen zijner school ontving hij geschenken. De voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onder wijs kwam hem namens zijne medeleden begroe ten en gelukwen8chen. Nog vele andere blijken van belangstelling vielen hem ten deel. Hij zelf verschafte den leerlingen eenige aren feest in de door de zorg der onderwijzers op allerlei wijze versierde schoollokalen. BINNENLAND. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 5 dezer niet plaats hebben. Bij kon. besluit is tot commissaris des konings in de pro vincie Utrecht benoemd: A. baron Schimmelpenninck van der Oye va.. Nijenbeek, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. De heer mr. E. H. 'sJacob, sedert 1882 Commissaris des Ko nings in de provincie Utrecht, die om redenen van gezondheid zijn ontslag uit die waardigheid heeft verzocht, richt in het Utr. Dbl. een hartelijk woord van dank tot de ingezetenen van die provincie voor de gedurende ruim zes jaren bij de vervulling zijner ambtsplichten van alle zijden ondervonden ondersteu ning en medewerking en verklaart met diep gevoeld leedwezen den eervollen werkkring, waarin hij zich geplaatst vond, te verlaten. Hij ein digt met de beste wenschen voor het welzijn der provincie en de wel vaart harer ingezetenen. Uit Apeldoorn wordtge- meld, dat ter vervanging van den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, tot administrateur van het kroondomein in Den Haag benoemd isjhr. Sand- berg tot Essenburg, te Apeldoorn. In den toestand van het Kamerlid den heer Van Nunen te Zevenbergen, is gedurende de laat ste dagen weinig verandering ge komen. Wel is eenige beterschap op te merken, doch de patient blijft buitengewoon zwak. -'Het Weekblad van het Recht wijdt een hoofdartikel aan het feit, dat Nederland 1 Oct. het vijftigjarig bestaan, 18381888, herdacht der vier wetboeken en daarmede een geheel uitmakende wetten, die met den klokslag van middernacht tusschen 30 September en 1 October 1888 in werking traden. De redactie brengt hierbij in her innering, dat het Weekblad van het Recht op enkele maanden na even oud is als de wetgeving van 1838, welke het rechtskundig blad in het leven riep. Naar aanleiding van een schrijven der inspecteurs van het staatstoezicht op krankzinnigen over de verpleging van Israëlietische krankzinnigen, kwamen Zondag jl. te Amsterdam een 30tal notabele Israëlieten uit alle deelen des lands bijeen om te spreken over een plan tot oprichting van een centraal israelietisch krankzinnigengesticht. De vergadering werd gepresideerd door den heer S. W. Josephus Jitta. Na breedvoerige beraadslagingen werd in beginsel tot zoodanige op richting besloten. Er is een uitvoe rend comité van zeven leden uit Amsterdam, Rotterdam eu 's Gra- venhage benoemd. Verscheidene personen; die ver hinderd waren op te komen, gaven schriftelijk blijk van hunne instem ming met het geopperde plau. Het Wee lb. v. Neder l. doet aan dr. Mezger de eer hem in beeld te brengen. Boven de plaat bij het no. van Zaterdag staat: «De laatste woorden van een patriot» De dokter staat op de prent reis vaardig. Achter hem rollen wagens vol zakRen goud, met luikerwalen- paarden bespannen, naar het station. De dokter roept Amsterdam toe «Adieu Canaux, canards, canaille!» De nederlandsche stoom- verffabriek, gevestigd te Hilversum heeft op de internationale tentoon stelling te Brussel een zilveren me daille behaald. Zaterdag avondwerdte Utrecht de aangekondigde verga dering gehouden, teneinde de mid delen tot oprichting van het Ned. Pensioenfonds voor bakkersgezellen te bespreken. Na een uitvoerig debat werd de wenschelijkheid der oprichting ver klaard, en liet men na afloop der stemming alle aanwezigen teekenen, teneinde te zien, waar men op deel neming zou kunnen rekenen. Daar bij bleek, dat inzonderheid verte genwoordigd warenAmsterdam, Rotterdam, Schiedam, Delft en de Zaanstreek. Vastgesteld werd, dat het voorloopig comité zich met de verdere uitwerking van het plan zal blijven belasten en daarvoor steeds raad en inlichting zal kun nen inwinnen bij de patroons. De Nederlandsche Commia- sie voor de parijsche tentoonstelling ver zoekt odb het volgende ter kennis van belanghebbenden te brengen: Het hoofdbestuur te Parijs had aanvan kelijk besloten alle voedingsmidde len. zoowel van fransebe als van vreemde herkomst, te vereenigen in een groot ge bouw op de Quai d'Órsay, //le palais des produits alimenlaires", waar de inzenders een zeer boog bedrag voor plaatsruimte zouden hebben te betalen. Op veleraandrang is men thans van dit be sluit in zooverre teruggekomen, dat alleen de fransche inzendingen van die groep in bedoeld gebouw zullen komen, terwijl de vreemde landen hunne inzendingen van dien aard afzonderlijk zullen exposeeren in de gebouwen, waar ook de afdeeling land bouw haar plaats zal vinden. Deze wijzigiug stelt de nederlandsche commissie in staat bet plaatstarief voor de voedingsmiddelen aanmerkelijk te v e r- minderen. De inzenders van die groep zullen thans f 20 per M2 vloeroppervlakte f10 per M2 muuroppervlakte hebben te betalen, waaronder ook de transport kosten naar Parijs been en terug begre pen zijn. Overigens zijn op deze inzendingen de gewone bepalingen van bet algemeen regle ment voor de nederlandsche afdeeliDg toe passelijk. Meerdere inlichtingen, zoo schriftelijke als mondelinge, zullen gaarne worden ver strekt door het bestuur der commissie, waarvan bet bureau, Heerengracbt 485, Amsterdam, dagelijks van 102 uur is Gedurende het 3e kwar taal van dit jaar zijn door de Am- sterdamsche Omnibus-maatschappij vervoerd 2,678,430 passagiers, tegen 2,882,990 in hetzelfde tijdvak van 1887. Totaal van 1 Januari af 7,283,868 passagiers, tegen 7,631,878 in het vorige jaar. Twee werklieden, arbei- dende aan den ijzeren kap van het nieuwe Centraalstation te Amster dam zijn dezen morgen van boven neergevallen en hebben beiden ern stige kneuziDgen bekomen. Het bestuur van het «Reddingsfonds», onlangs te Hel der gesticht naar aanleiding vooral van de moeitevolle redding bij de schipbreuk van de Renownheeft aldaar in sociëteiten, eenige café's en inrichtingen van publieken aard, buseen doen plaatsen in den vorm eener miniatuur-reddingsboot en in de juiste kleuren geschilderd, aan de bezoekers overlatende hunne gaven er in te offeren. Genoemd fonds mag zich verheugen in groote belangstelling van verschillende kanten. Het 75-jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid zal te 's-Hage den 18en November wor den herdacht door de Koninklijke Nationale Zangschool aldaar, welke een groot feestconcert zal geven. Verschillende eereleden der school hebben hunne medewerking toege zegd, onder anderen de vaderland- sche zangers Willem Dekkers van 's-Bosch en R. P. van Beckum van Rotterdam. Bij die gelegenheid zul len worden uitgevoerd twee canta tes; een daarvan door den heer Th. H. H. Verhey, van Rotterdam, ex pres voor deze gelegenheid gecom- FBÜILI.BTON. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 39) XXIVe HOOFDSTUK. HET GEWEER VAN DEN DOODEN REBEL. Terwijl hij bezig was met laden, hoorde hij het geluid van voetstappen, zoodat hij plotseling opsprong. Hij wendde z'ch snel om, terwijl hij het geweer opnam. Tot zijne groote verlichting zag hij Pomp, met een glimlach op het gelaat, aankomen. Ik dacht dat gij hij mr. Villars waart. Cudjo is met hem gegaan. Ik ga met u mee. Goede Pomp, zeide Penn, terwijl hij den schran- deren, Hinken neger met een blik van erkentelijkheid be loonde. Maar is mr. Villars nu volkomen veilig? Cudjo is trouw, zeide Pomp. Hij weet dat de oude man uw vriend en een vriend der zwarten is. Ik heb hem bovendien beloofd, dat, als hij hem in het hol wilde opnemen, mijn eerste schot voor zijn ouden kennis, Silas zou zijn. Pomp liep voorop, terwijl hij Penn langs heesters en kreupelhout naar eene hoogte bracht, vanwaar zij den geheelen omtrek konden overzien. Zij kiopen door het struik gewas naar den top. Daar hielden zij stand. Vriend noch vijand was te zien. Zij hoordenslechts het gezang der vogels, daar er niet meer geschoten werd. Dit tooneel bleef voor altijd in Penns geheugen geprent. De morgenstond was frisch en schoon. De gouden zon be scheen de met bosschen bedekte berghellingen. In de verte zag men de heuvels en de lieflijke dalen van Oost-Ten- nessee met een wazig kleed bedekt; de roodgetinte berg toppen van het noorden staken wonderschoon af tegen den azuurblauwen hemel. Getroffen door de goddelijke schoon heid van dit tafereel, dacht Penn met schaamte aan de tooneelen van menschelijk geweld en menschelijke dwa lingen, die op eenigen afstand werden afgespeeld, toen de neger hem zachtkens bij de mouw trok. Kijk daarginds, daar beneden bij dat boschje. Terwijl hij door eene opening in het struikgewas keek, zag Penn een man behoedzaam uit het boschje sluipen. Het is Stackridge! Hij is op verkenning uit. Het is eene wijkplaats, zeide Pomp. Ziet, daar komen ze allen! Carl wijst hun den weg! voegde Penn er bij.Hij ging belangstellend de bewegingen van zijne vrienden na en verheugde zich er over, dat er geen vijand in 't gezicht was, toen Pomp plotseling een waarschuwenden kreet uitte. Wat is er? zeide Penn, terwijl hij in de richting keek, waarnaar de neger wees. Links in de diepte zag hij uit de kreupelboschjes, die langs den rand eener kloof groeiden, een troepje gewa pende mannen te voorschijn komen. Zij klommen langs een smal, gevaarlijk voetpad naar boven, en hielden 'bij den zoom van het bosch stil. Penn telde er tien twaalf vijftien. Het was een der afdeeliogen, die gelijktijdig met die van S Jas Ropes was uitgezonden, om de vluchtelingen in den rug aau te vallen. Zij waren er in geslaagd, en de afstand tusschen hen en de metgezellen van Strackridge bedroeg geen honderd meters. Penn trilde van opgewondenheid, toen hij de opstande lingen zich vlug naar een heuveltop zag bewegen. De oogen van den neger flikkerden, maar hij bleef volkomen kalm. Hij deed met den linkervoet een stap voorwaats, en hield de buks in de eeue hand, en terwijl hij met de andere hand de struiken op zij schoof, sloeg hij het schouw spel gade. Hier! zeide hij tot Penn, laai uw geweer op dezen gaffelvormigen tak rusten. Kunt gij nu goed mikken? Ja, zeide Penn, met nauwelijks hoorbare stem. Wee6 kalm. Alles hangt van ons eerste schot af. Wacht tot ik u het bevel geef. Ziet! zij hebben Stackridge ontdekt. Wij kunnen hen wel door schreeuwen waarschuwen, zeide Penn, die er voor terugdeinede om door zulke doode- lijke middelen zijn vrienden te redden. Op die wijze zouden wij ontdekt wordenDat kan niet. Hebt gij uw man reeds gekozen. Ja, die daar op zijn buik achter den boom ligt. Zeer goed, ik zal den daaropvolgende nemen. Als gij gevuurd hebt, houd u dan volkomen stil, maar trek uw

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1