poneerd, op woorden van mr. M. G. L. van Loghem, is door den com ponist opgedragen aan Z. M, den Koning, die de opdracht heeft aan vaard en daarvoor zijn dank heeft betuigd. Ten einde dit feest zooveel moge lijk aan zijne bestemming te doen beantwoorden, bestaat hij het be stuur der school het plan om ver schillende mannen, die zich ten op zichte van ons vaderland verdienste lijk hebben gemaakt, tot bijwoning daarvan uittenoodigen. Op een buitenplaats onder Monster viel in den afgeloo- pen nacht een noodlottig ongeval voor. Een man, die, naar men aan eenige kenteekenen meent waar te nemen, zijn Zondagavond vroolijk had doorgebracht, keerde huiswaarts en liep eene buitenplaats op, waar hij van het oprijpad afweek en in hetdaarnevensstaande hakhout viel. De koetsier van de plaats, die reeds eenige dagen op een otter loerde, hoorde geritsel en schoot, zonder zich nader te overtuigen in de rich ting van waar het geluid kwam. Hij hoorde een kreet en bij onder zoek bleek, dat hij een arbeider uit bovengenoemde gemeente doodelijk geraakt had. De getroffene heeft nog slechts enkele oogenblikken geleefd. Nader wordt omtrent het gebeurde gemeld: De koetsier was niet alleen. De veldwachter was bij hem, eveneens gewapend met Echietgeweer. Het lijk is naar het ziekenhuis te Leiden overge bracht en daar geschouwd. Drie hagelkorrels van verschillende num mers waren in het lichaam gedron gen, één daarvan in de hartstreek. Het is nog niet uitgemaakt uit welk geweer het schot kwam, dat als de voornaamste oorzaak van den dood is te beschouwen. De rechter van instructie heeft zich Maandag naar Monster bege ven, tot het instellen van een on derzoek naar dit ongeval. Door d e p o 1 i t i e t e D e 1 f t is aangehouden P. H. S., oud 22 jaar, schipper, wonende aldaar, bij vonnis der arr.-rechtbank te 's Hage veroordeeld wegens mishandeling van een ambtenaarbij de recht matige uitoefening zijner bediening, tot 5 dagen, en wegens wederspan- nigheid bij verstek tot 10 dagen ge vangenisstraf. De aangehoudene wiens opsporing en aanhouding door den officier van justitie was verzocht, is naar het huis van bewaring te 's Hage overgebracht. De N. Schied. Ct. deelt als curiositeit mede, dat bij een door den ontvanger der invoerrech ten en accijnsen te Schiedam ge houden openbare verkoop, een fust gedistilleerd, inhoudende 54 L., opbrachtf 30.50 af accijns30.48 Saldo voor fust en gedistilleerd f00.02. Door de politie te Rot terdam is gearresteerd zekere Ph. v. d. M., (alias stalen Flip), oud 21 jaren, die een jaar gevangenis straf moet ondergaan wegens ge pleegde mishandeling,alsmede zekere W. F. S., een oud bekende der justitie, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van mantels. Zaterdagavond heeft te Pernis eene vechtpartij plaats ge had, waarbij een persoon zulk een slag met een stok op het hoofd kreeg, dat hij neerzeeg en genees kundige hulp moest worden inge roepen. Van de zaak is proces-ver baal opgemaakt. Zaterdagavond, toen de wed. B. te Zwijndrecht zich ter ruste begeven had, werd op hare deur geklopt. Denkende, dat het haar nabijwonende zoon was, deed zij open, waarop er iemand, gekleed in lange jas, met een flambard op en een rooden halsdoek om, binnen drong en haar noodzaakte hare sleu tels af te staan. De dief verwij derde zich spoedig op haar hulp geschrei, eene som van pl. m. f 250 medenemende. De politie is er nog niet in geslaagd, den dader op te sporen. Zondagmorgen, te om- streeks acht uren had te Dordrecht een droevig ongeluk plaats. Terwijl de brugwachter der kleine brug aan de Merwedekade bezig was deze open te draaien, geraakte het 6 jarig zoontje van A. R. met het hoofd tusschen de brug en een lan taarnpaal, waarbij het hoofd zoodanig gekneusd en verwond werd, dat het kind in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. De Rijnspoorweg-con- ducteur Van 't Hof, die den 22sten September te Utrecht door een trein van den Centraalspoorweg overre den en zwaar verminkt werd, is den 29sten aan de gevolgen van dat ongeluk overleden. Zaterdagavond omstreeks half 12 uur is nabij Wageningen de 20-jarige landbouwersknecht J. v. D. door de Oosterstoomtram overreden. De dood volgde onmid dellijk. Meermalen maakte hij mis bruik van sterken dra ik men ver moedt, dat hij zich op de rails had te slapen gelegd. Vrij dagmorgen is bij J. Gorissen, wegwerker te Prinsenhage, ingebroken. De dader heeft gebruik gemaakt van eene bijl, waarmede hij de voordeur en vervolgens eene kast heeft opengebroken, uit welke laat ste hij alles heeft gestolen wat eenige waarde had. Hiervan ongeveer te elf uren bij de rijkspolitie aangifte gedaan zijnde, heeft deze onmiddel lijk een ijverig onderzoek in het werk gesteld. Al spoedig bleek haar, dat de ontvreemde gouden voor werpen waren verkocht bij den goudsmid J., te Breda, en bij haar voortgezet onderzoek was zij ook weldra den inbreker op het spoor. Juist kon zij op dezen nog de hand leggen, toen hij reeds in den trein zat, die te 2 u. 38 m. van daar naar Rozendaal vertrekt, om zich naar Antwerpen te begeven. Behalve van eene tamelijke hoe veelheid geld, was de man ook in het bezit van een revolver. Het is zekere F. C. M., oud 35 h 40 jaar, die al sedert 1880 wegens onder scheidene misdaden staat gesigna leerd en in België reeds eene ge vangenisstraf vau twaalf jaren ach ter den rug heeft. Men denkt dezen gevaarlijken deugniet ook schuldig aan den diefstal, welke in het begin dezer maand te Terheijdan plaats had, waarom hij ter confrontatie daarheen is gebracht. Men meldt uit Alem (N.B)., dat aldaar reeds den 26sten Sept. een bonte kraai is gezien, volgens weêrkenners een voorteeken van een vroeginvallenden winter. De justitie uit Maas- tricht heeft Zondag te Roosteren een onderzosk ingesteld naar aan leiding van het ongeluk aldaar Vrijdagmiddag den wüdstrooper H. overkomen. H. is doodelijk getrof fen, het schot moet hij in den rug gekregen hebben. Zijn medgezel S. houdt vol, dat H. zich zeiven, bij ongeluk, gedood heeft. Te Illikoven heeftmen op een veld gevonden een stuk van een vuursteenen bijl uit het steen tijdperk, Het is geschonken aan het archief te Roermond. Dicht bij het dorp Rooste ren (Limburg) bevonden zich Zater dagmiddag twee personen, Smeets en Daenen, waarvan de eerste op de patrijzenjacht was, op een akker veld. D. een vlucht patrijzen bemer kende, verzocht S. om diens jacht geweer, dat hem gegeven werd; waarop hij het over den schouder hing en haastig voortsnelde. Onge lukkig struikelde D., met het nood lottig gevolg, dat het schot afging, de geheele lading hem in den rug drong en hij oogenblikkelijk een lijk was. De justitie van Maastricht heeft een onderzoek in loco ingesteld. In sommige drentsche dorpen bestaat nog de bepaling, dat de vertrekkende predikant eener gemeente aan zijn opvolger eene zekere som gelds moet uitkeeren welke deze weer op zijne beurt aan zijn opvolger ter hand stelt. Dit renteloos voorschot, alhier «de ijze ren koe» genaamd, is van zeer ouden datum. Te Gasselte, welke gemeente thans vacant is, bedraagt dit voorschot f 400, te Rumen f 120, elders is het kleiner. Een treurig ongeluk heeft zekeren K. Kramer te Bols ward getroffen. Hij had op zich genomeD een boozen stier in een tramwagen te bezorgen. Het beest was, gelijk het het eigenaardig wordt uitgedrukt «mankundig», d.i., hij duldde alleen zijn vasten ver zorger in zijne nabijheid. Toen nu de vreemde zich waagde in den stal, om hem los te maken, drukte het dier dezen met zooveel kracht tegen den muur, dat hij twee rib ben brak, de hand bij de pols ge broken en het hoofd erg verwond werd. Daar niemand zich wagen durfde tusschen het woedende beest en zijn slachtoffer, heeft men den deerlijk verwonde boven over de krib er uit moeten halen. Zijn leven is niet buiten gevaar. Zondagnamiddag kwam te Harlingen met stormweder, ten aanschouwe van honderde men- schen, de stoomboot Leeuwarden II binnen, met verlies van zeil en met gebroken want. Gelukkig was de deklast dezen keer niet zoo buiten gewoon groot, gelijk anders meestal het geval iswellicht waren er anders groote rampen gebeurd. Eene 42-jarige naaister, genaamd J. H., wonende aan het Zuiderdiep te Groningen, is Zondag bij hare woning door het overma tig gebruik van jenever gestikt. Door de politie te Gro ningen werd Zondag de hand ge legd op een 16jarig meisje, dat nog onlangs behoorende tot het Heils leger, goederen welke haar ter her stelling waren toevertrouwd had verduisterd en bij een winkelier zich voorwerpen op eens anders naam had doen afgeven. schar, 650 kg. paling en 160 mandjes garnalen, kl. schol goH aan afelag f 4 f4.50per wichtje, bot 16 18 c. per kg., schar f 3 per mand, paling 60 c. per kg. en garnalen 80 c. per mand. 45 Enkhuizer visschers brachten hunne waar elders ter markt en besomden van f 80 tot f120. Nieuwediep, 1 October. Drie korders brach ten heden 20 tot 120 groote-, 60 tot 350 kl. tongen, 10 manden schar en 5 mandjes kl. schol ten afslag; gr. tong gold 50 a 55 cent, kl. id. 10 h. 20 cent per stuk, schar fl.30 per mand en kl. sehol fl per mandje. Langs den Zuidwal wordt veel paling gevangen. Texel, 30 September. In de afgeloopen week was de vangst van zeepaling iets beter. In de binnenwateren leverde de palingvangst mede be vredigender uitkomst op. De prijs van paling liep van 20 tot 50 ct. per K.G. Langs de kust werden ook meer harders en zeebaarzen gevangen. Harders golden 25 ct. en zeebaarzen 30 ct. per K.G. Door de Noordzeevisschere werd per schuit van f 25 tot f 75 besomd. Groote partijen scharren, enz werden voor de rookerij aangevoerd. De prijzen waren als volgt; Scharren f 1.50 a f2, kl. schol fl a f2 en poonen f1 per mand. LAND- EN TUINBOUW. Uit Oud-Beierland meldt men dat de proeven dit jaar genomen met het bewaren van krieken geheel mislukt zijn. Bij het opgraven der potten waren de krieken totaal bedorven, hetgeen wordt toegeschreven aan het natte weer gedurende het rijp worden. VEETEELT. In de eerste aflevering, uitgegeven door den amorikaanschen tak van het rundveestamboek «Noord-Holland/', zijn ingeschreven lil stieren en 459 koeien. Uit deze cijfers blijkt duidelijk de bloeiende toestand van dien tak. Uit Oudenbosch wordt gemeld. De ziekte die hier tegenwoordig onder de varkens heerscht. en waaraan er reeds velen zijn bezweken, schijnt van een zeer ernstigen aard te wezen. Niet al leen dat de zwijnen, die er door worden aange tast, binnen 24 uren dood in het hok liggen, maar ook heeft een slager alhier een zoodanig varken geopend en bevonden dat het van binnen geheel zwart was en een on verdragelijken stank verspreidde. AANBESTEDINGEN, Amsterdam, 1 October. Heden is in het Centraal Administratiegebouw der Holl. IJzeren Spoorw.-maatsoh. alhier aanbesteed bestek 433: het vergrooten van de halfronde locomotieven- loods met bijbehoorende werken, op het goede ren stationsemplacement AmsterdamRietlanden. Minste inschrijver G. J. Zuiderhoek te Nieuwer- Amstel, voor f 36,820. Voorts is aanbesteed, bestek 434: het leveren van 25,000 stuks halfronde eiken dwarsleggers, Minste inschrijver F. Clerck, te Bokstel, voor f 2.57 per stuk, en bestek 435hot leveren van ongeveer 332 M\ eikenhout voor wissels. Minste inschrijver L. Spierings te Bokstel, voor f 33.28 per kub. meter. ViSSCHERIJ. Enkhuizen, 30 September. Gedurende de afgeloopen week werd alhier aangebracht: 420 wichtjes kleine schol, 2900 kg. bot, 20 mand. BUITENLAN Dmtschland. De geruchtmakende onthullingen van keizer Frederiks dagboek gaan steeds voort de publieke aandacht in hooge mate te trekken. Omtrent de aan houding van den geheimraad Geffken wordt nog gemeld, dat hij d?or zijne vrouw werd afgehaald van Helgoland, waar hij onder bescherming der engelsche vlag veilig was. Hij keerde uit eigen beweging naar Ham burg terug, onderging toen een verhoor van eenige uren en bevindt zich sedert in hechtenis. Tot voortzetting der strafver volging zijn reeds de op de zaak betrek- kiug hebbende stukken aan de //Ober- Reichsanwnlt" te Leipzig gezonden. Deze is bevoegd eenen //Landes-Staalsanwalt" met het verdere voorloopig onderzoek te belasten jfn er wordt overwogen of het noodig is Geffken tot dit einde naar Ber- liju over te voeren. In de //Post" vindt men een betoog van een jurist, waarin wordt aangetoond, dat Geffken veroordeeld worden kan wegens //strafbaren nadruk van een handschrift, waarover alleen de erven van den (kei zerlijken) schrijver te beschikken hadden." Ook tegen het aangekondigde vlugschrift van dr. Mackenzie kan misschien op grond der wet op den letterkundigen nadruk eene vervolging ingesteld worden, ingeval daarin eigenhandige aauteekeningen van keizer Frederik mochten voorkomen. Tot dusver schijnt de openbare meening Bismarck nog geen gelijk te geven teu opzichte van de noodzakelijkheid dezer strafvervolging. Keizer Wilhelm is Maandagavond te 9 uur te München aangekomen en werd door den prins-regent en de andere prinsen, de ministers, generaals en stede lijke overheden ontvangen. De keizer en de prins-regent omarmden elkaar. De kei zer beantwoordde de toespraak van den opper-burgemeester welwillend en reed met den prins-regent onder luid gejubel der menigte naar het paleis. De keizer denkt den 3en Oct. in Weenen aan te komen, waar alles wordt in het werk gesteld om hem feestelijk te ontvangen en waar hy tot den lOen zal blijven. Vervolgens begeeft hij zich naar Rome, waar hij den lien Oct. aangeko men, minstens tot den 18en, wanneer hij Pompeji zal bezoeken, zich op zal houden. Denemarken. De Rijksdag is Maan dag geopend zonder troonrede. De vorige voorzitters zijn in de beide Kamers als zoodanig herkozen. Frankrijk. Te Firminy hebben 800 werkstakers uit Roche-la-Molière bij ge legenheid eener vergadering op een der pleinen, ernstige onlusten verwekt. De menigte, die tot 2000 personen aangroeide, moest door de gewapende macht uiteen gedreven worden. De schoenfabrieken te Corps-Nud heb ben den arbeid gestaakt. Cordier, die 700 arbeiders had, heeft o. a. al zijn werk plaatsen gesloten. De arbeiders vorderen het wegzenden van een der fabrieksbe- ambten en de vorming eener commissie, zonder wier toestemming Cordier geen werkman zal kunnen wegzenden. De zoon van Bazaine, thans onder officier in het spaansche leger, is van plan de gedenkschriften zijns vaders in het licht te geven. Turkije. Baron Blanc, de italiaan- sche gezant te Constantinopel heeft de Porte een nota aangeboden, waarin be treurd wordt, dat zij doof is gebleven voor de klachten van vele in Turkije vertoe vende Italianen betreffende de voorrechten door haar verleend aan een particuliere bankinstelling. Daar deze toestand aan leiding kan geven tot moeilijkheden heeft de gezant aan zijn goevernement voorge steld zich te verstaan met het bestuur der bank. Het is zeker te hopen voor de rus teloos verontruste Porte, dat haar oude slimheid haar ook hier niet begeve. Nau welijks lieten de jagers in 't Noorden het wild eenige rust of die in 't Zuiden vangen aan haar te vervolgers en men moet een oude vos zijn om zijn huid onder zoovele aanvallen ongeschonden te bewaren. Griekenland. Hoewel het antwoord der turksche regeering op de grieksche nota in zake het sponzenvisschersgeschil in bevredigender zin is gesteld, wordt een oplossing daarvan voorshands onwaarschijn lijk geoordeeld. Er bestaat een ware diplo matieke oorlog tusschen beide goeverne- mentenniet minder dan veertien netelige kwestiën zijn aanhangig. Voor de feesten ter eere van het jubilé van den Koning heeft de Regeering 50.000, de stad Athene 15.000 gd. be schikbaar gesteld. Marokko. Uit Tanger is bericht ont vangen, dat de ontdekkingsreiziger en oud heidkenner de la Matinière heeft bloot gestaan aan een ernstige beleediging. De fransche minister heeft voldoening geëischt van de marokkaanscho overheid. RECHTSZAKEN. l)e gehoorzaal van de arrondissements rechtbank te 's-Hage was Maandag door een overtalrijk publiek bezet, daarheen ge lokt door de aankondiging, dat voor dit college berecht zou worden de geruchtma kende zaak van de vrouw uit het Ko ningshofje daar ter stede, die eerst bij de openbare meemug, later bij de justitie, is ernstige verdenking stond, haar 4-jarig stiefdochtertje zóódanig te hebbeu mis- handeid, dat het kind dientengevolge zou zijn overleden. Voor den rechter trad eene 34-jarige vrouw van vrij forschen lichaamsbouw, die reeds dadelijk den indruk teweegbracht, dat een klap, door haar toegediend, terdege aankwam. In den loop van het ged' meende zij waarlijk nog der rechtbank te moeten mededeelen, dat zij zeer hardhan dig was. geweer terug om het weer te laden. Welaan, vuur! Juist op dat oogenblik waren Stackridge en zijne vrien den door de vijftien in hinderlaag liggende opstandelingen opgemerkt. Plotseling weerklonk de zware knal van een geweer, oogenblikkelijk gevolgd door de losbranding eener buks. De rebel achter den boom sprong op, liet zijn geweer vallen, en kroop toen op banden en voeten naar beneden, terwijl hij riepIk ben getroffen, ik ben getroffen I de man naast hem beproefde ook op te staan, maar hij viel weer neer, daar Pomp op zijn been had gemikt. Het verheugt mij, dat zij slechts gewond zijn, fluisterde Penn, die zeer bleek zag en zijne lippen had aamengeklemd. Het heeft een goede uitwerking, zeide Pomp. Uwe vrienden hebben de hinderlaag ontdekt en nu zijn die laffe schurken door een panisc'nen schrik bevangen. Laat ons weer vuren, maar met los kruit, want een weinig geraas zal hen over elkaar doen tuimelen. Zij schoten toen met los kruit; terzelfdertijd waren Siack- ridge en zijne vrienden van hunne verbazing bekomen en zij vuurden op de vluchtende rebelhn, die nauwelijks den tijd hadden, de gewonden weg te dragen en in de kloof te ontsnappen. Ik ga weg, zeide Pomp. Deze mannen, ofschoon uwe vrienden, zijn mijn vijanden. Ik ga Cudjo opzoeken. En daar hij zich vlug verwijderde, was Pomp spoedig uit het oog verdwenen. XX Ve HOOFDSTUK. BLANKEN EN ZWAKTEN. Penn bevestigde zijn zakdoek aan het geweer, en toen hij op een rotsblok ging staan, stak de doek boven het kreupelhout uit. Carl, die hem herkende, was de eerste, die de hoogte beproefde te beklimmen. Alle anderen volg den hem; deze flinke patriotten drukten Penn dankbaar de hand, toen zij vernamen, welk gebruik hij van het geweer van den rebel had gemaakt. Maar gij zijt het niet alleen aan mij verschuldigd; gij hebt uwe redding ook den neger Pomp te danken. En hij vertelde hun zijne bevrijding en ook de hunne. Waar is die man? vroeg Stackridge. Daar hij een voortvluchtige slaaf is, vreesde hij dat gij hem niet gunstig zoudt ontvangen, daar gij naburen van zijn vroegeren meester zijt. Daar had hij gelijk in, zeide Deslow op wraak- zuchtigen toon. Ik koester den grootsten haat tegen weggeloopen negers. Twee of drie der anderen gaven door knikken hunne goedkeuring met het beginsel des slavenhouders te kennen, Het hart van Penn was vol verbittering en minachting, en hij wilde zich dadelijk van die bekrompen menschen verwijderen, toen Stackridge toornig zeide Nu, dat noem ik dwaas geredeneerd, Deslow, en een ieder, die zoo denkt als gij, deed beter met dadelijk tot de andere partij overtegaan. Wij kunnen er niet toe besluiten ons eigendom op te offeren. Ik zelf houd slaven, maar ik heb de slavenhandel nooit als ee^e goddelijke instelling be schouwd, ofschoon zoovelen dit verfoeilijke misbruik aldui bestempelen, en ik geloof niet, dat iemand met hart en ziel gelooft, dat het eene goede instelling is. Wat betreft het wegloopen der negers, ik geef hun volkomen gelijk, als zij het kunnen doen, ik zou het ook doen, en gij, Deslow, zoudt het ook doen, daar ben ik vast van overtuigd. Stackridge wischte zich het voorhoofd af. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2