NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Vrijdag 5 October 1888. No. 1613. STADSNIEUWS. HAARLEMS DAGBLAD ABOHKEMEÏÏTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo. het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eentf Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en Jf. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fubiieite Etrangère G. L. DAUBE Zr Co., JOH. F. JONES, SuerParijs, 31bts Faubourg Montmartre. Haarlem, 4 October. Het aan den gemeenteraad inge diende adres tot verkrijging van verbetering in het stedelijk muziek korps alhier, telt bijna 220 band- teekeningen. Gedurende de maand September 11. is ten postkantore alhier in de Rijks - postspaarbank ingelegd de gom van f 14.387,36, terugbetaald f6024,411/*- Het laatst uitgegeven boekje had het nummer 3655. Arrondissements-Rechtbank Zitting van 4 October 1888. De rechtbank doet uitspraak in de zaak van C. Bakker Jz. te Landsmeer en ver oordeelt hem tot een gevangenisstraf van 4 jaar. Vervolgens komt aan de orde een appèl van J. van Dam, arbeider te Haarlemmer meer, van een vonnis van den kanton rechter aldaar, waarbij hij negens stroo- perij werd veroordeeld tot 2 geldboeten van f 20. Dit feit had den lOn en 17n October 1887 plaats en zal dus spoedig verjaren. De langdurigheid dezer zaak is hierdoor veroorzaakt geworden, dat tegen een der getuigen rechtsingang werd ver leend wegens meineed, waarvoor de recht bank hem dan ook veroordeelde. Twee personen, die op een stuk land bieten rooiden, zagen den 17den Oct. bekl. op een land loopen, waarvan het jachtrecht hem niet toebehoorde. Zij hoorden een schot, en zagen bekl. te midden van een dampwolk staan, hoewel zij door den groo- ten afstand niet konden zien of hij een geweer in de hand had. Wel zagen zij hem eenige stappen voorwaarts doen en daarop iets oprapen. Bekl. ontkent ten stelligste. Hij ver klaart geen geweer te bezitten en ook niet te hebben geschoten. Vijf personen ver klaren, dat zij den lOen Oct. den ganschen dag en den 17en tot ongeveer half twaalf met hem gewerkt hebben. Op den twee den dag had hij zich echter verwijderd om een hoekje van het land te gaan be zaaien. Hij had toen geen geweer bij zich en zij hadden hem niet zien schieten, noch van het land, waar hij was, een schot ge hoord. De subs. off. van just, acht het ten laste gelegde, wat 17 Oct. betreft, wettig en overtuigend bewezen. Hij telt toch tot bezwariug van bekl. twee verklaringen van personen, die gezien en gehoord heb ben meer dan die van vijf personen, die niet gezien en gehoord hebben tot ont lasting. Het geweer kan hij zeer wel er gens verborgen en hetnadat hij de vijf getuigen had verlaten, opgeraapt hebben. Spreker requireert misdien bekl.'s veroordeeling tot 2 boeten van f 20, subs. 2 maal 5 dagen hecht., de helft der kosten en overgave van het geweer, subs, f 10 boete. De verdediger mr. C. Gr. von Reeken, de aangevoerde bewijzen onvoldoend ach tende, concludeert tot vrijspraak. E. v. d. Z. die vroeger een jaar in een bedelaarskolonie heeft doorgebracht, en na het verlaten daarvan eenige dagen heeft gewerkt, maar toen geen werk meer kon krijgen belde op een mooien morgen aan bij mr. D. A. W., te Bennebroek. Er kwam echter niemand voor en daar de deur open stond stapte v.d. Z. naar binnen. Daar zag hij op een bank eenige kleedingstukken lig gen, nam een daarvan, een oude demi- saison mee en ging daarop heen. Het kleedingstuk verkocht hij voor de kapi tale som van fl.25. De man bekende volmondig en het Openbaar Ministerie eischte zijne veroor deeling tot 3 maanden gevangenisstraf voor den diefstal en 6 weken hechtenis, benevens opzending voor 1 jaar naar een rijks-werkinrichting, voor de landlooperij. De ambtshalve toegevoegde verdediger jhr. mr. E. W. van Styrum acht de straf, die het O. M. voor den diefstal vraagt, wat heel zwaar. Wie toch is de groote aanleiding tot bekl.'s vergrijp? Niemand dan de huisknecht, zegt pl., deze toch liet de deur openstaan en kwam niet toen er gebeld werd, zoodat de jas den man als in de handen werd gegeven. Wat de landlooperij aangaat, de man was geen zwerver. Hij had nog geld in zijn zak, 27 centen, waarvan hij zeker nog wel twee of drie dagen leven kon. Pl. concludeert mitsdien tot het opleg gen eener lichtere straf voor den diefstal en tot vrijspraak voor het punt van land looperij. Nu staat terecht C. van D. die H. F. R. in diens woning onder Bloemendaal zou hebben vervolgd met een mes en ge dreigd den hals af te snijden. wHij dreigde mij daarmee voor de deur vaD mijn wo ning", zei R. //en daarop vluchtte ik mijn huis in, den gang en de keuken door, zoo dat ik in den stal kwam. Yandaar vluchtte ik naar buiten." R.'s vrouw hoorde bekl. zijne bedreiging uiten in den stal, zijn dienstbode hoorde niets, maar zag alleen bekl. met een mes in de hand haar meester naloopen. Bekl. ontkent. De subs. off. v. just, requireert bekl.'s veroordeeling tot B dagen gev. Den verdediger mr. E. W. van Styrum komt het voor, dat de dagvaarding niet aangeeft het misdrijf, dat bekl. zou hebben gepleegd. Er staat letterlijk in//hij heeft Roosdorp bedreigd den nek af te snijden." Wien den nek af te snijden Een hond, een kat, een muis, een dooie kip misschien Nergens staat dat hij R. den nek wilde afsnijden. Maar zelfs in het systeem van het O. M. zou z. i. vrijspraak moeten volgen. Alleen R. heeft de voor de deur geuite be dreiging gehoord, zija vrouw hoorde bekl. die woorden in den b t a 1 uiten en de dienstbode zag bekl. met een mes in de hand haar in de keuken voorbij]oopen. Dit laatste nu zegt nietsnergens staat dat het verboden is met een mes in de hand in een huis te loopen. Pl. concludeert mitsdien of tot ontslag van rechtsvervolging wegens het eerste door hem aangevoerde motief of tot vrij spraak wegens het tweede. Na re- en du pliek wordt de uitspraak bepaald op hedeD over 8 dagen. LETTEREN EN KUNST. Te niet bij bet orkeBt der vennootschap «Het Concertgebouw// geëngageerde leden van de ont bonden «Amsterdamsche Orkestvereeniging" heb ben in aansluiting met eenige andere musici eene nieuwe orkestvereeniging gevormd, thans reeds uit 85 medewerkende leden bestaande. On der de leiding van den heer Carl Franke zijn de repetities Dinsdag aangevangen. Het orkest der vennootschap «Het Concert gebouw te Amsterdam, onder directie van de heerea W. Kes en F. Wedemeijer, is als volgt samengesteld 12 1ste violen, 10 2de violen, 8 alten, 6 vio loncellen, 6 contrabassen, 1 harp, 2 fluiten, 2 klarinetten, 2 oboe's, 2 fagotten, 4 hoorns, 2 trompetten, 2 kornetten, 3 trombones, 1 tuba, 3 slagwerk. Den 3den November wordt het eerste avond concert en 4 November bet eerste middagconcert gegeven. Men verneemt met genoegen, dat eene jeugdige landgenoote, inej. Johanna Haas, dezer dagen met zeer veel succes heeft medegewerkt lot twee concerteu op bet eiland Jersey. Deze jeugdige dame, uit Wageniugeu geboortig, die eerst onderricht ontving van den heer H. A. Meyroo^te Arnhem en vervolgens aan de Koninklijke Mu ziekacademie te Berlijn haar opleiding voltooide, denkt zich op Jersey te vestigen. Haar eerste optreden aldaar wordt in de bladen zeer geroemd. Haar fraai omvangrijk sopraaugeluid maakte die pen indruk. Mejuffrouw Haas is voornemens in Engeland concerten te geven en bet volgend jaar ook in Nederland op te treden. Sullivan en Gilbert hebben eindelijk bun nieuwe operette gedoopt en wel: //The Yeoman of the Guard, or the Merryman and bis Maid" Yan den inhoud is nog niets uitgelekt. Adelina Patti is lot officier d'académie be noemd. Bij Cbarpentier verschijnt, als complement van bet dagboek der gebrs. De Goncourt: «Pre faces et Manifestes littéraires» van dezelfde auteurs. ONDERWIJS. De avondteekenscbool van de timmerlieden- vereeniging «Concordia Inter Nos.« te Amster dam, ie Dinsdagavond geopend met 70 leerlingen. De duur van den cursus is van 1 October tot einde Maart. De lessen worden gegeven in een der bovenlokalen van het gebouw van den Ara- sterdamBchen Werkmansbond, Spuistraat aldaar. Het lokaal, dat doelmatig en flink verlicht is, biedt den a. s. bouwkundigen alles aan, waarop zij aanspraak zouden kunnen en mogen maken. Benoemd tot onderwijzers te Wormerveer B. Rosier en J. Drost te Enschede. Voor de betrekking van leerares aan de H. B. S. voor meisjes te Deventer akte Franscb, Daitsch, geschiedenis (m. o.) of akte hoofdonder wijzeres (1. o.) jaarwedde f 1200, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. LEGER EN VLOOT. Bij buitendienststelling van bet gepantserd materieel in de verschillende marinedirectiën op 15 dezer, zullen alle op die schepen dienende zeemiliciens op Zr. Ms. fregat «Evertsen,// lig gende in de haven van Niouwedicp, terugkomen, en den 27en d. a. v. zullen reeds een 100tal der meest geoefenden met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken. t N N E N L A N D. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 5 October a. e. niet plaats hebben. Naar het flii. verneemt, is aan de heeren H. Wiegerink c. s., te Groenloo, door wie voor f 7,000,000 was ingeschreven op een deel der werken tot aanleg van het Noord- Oostzee-kanaal, het werk door de duitsche regeering niet gegund. On der de duitsche mededingers waren er, die tot een lager bedrag hadden ingeschreven. Aangezien het ambt van commissaris des konings onveree- nigbaar is met het lidmaatschap der Staten-Generaai, zal in het kiesdis trict Lochem, waarvoor de nieuw benoemde commissaris des konings der prov. Utrecht, de heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye, in de Tweede Kamer zitting had, eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. De heer Schimmelpenninck (a-r.) werd daar op 6 Maart gekozen met 1459 van de 2858 uitgebrachte stem men. De lib. candidaat jhr. mr. J. G. ridder Van Rappard verkreeg er 1394; het getal kiezers is 3141. In het jongste nommer van de Gids komt een artikel voor van den heer Kielstra over de opi umpacht, door hem /Java's groot ste ramp» genoemd. Volgens hem is in het feit der verpachting de groote fout gelegen. De opiumpachters maken van hun intellectueel en financieel overwicht over de Javanen gebruik, om deze zooveel mogelijk te bederven en uit te zuigen en de regeering verleent daartoe haren krachtigen steun, ter wille van de hooge pachtsommen. Hij is van oordeel, dat het eenige middel om voortwoekering van het kwaad tegen te gaan, gelegen is in loslating van het pachtstelsel, 't Verbruik kan niet worden verbo den. Maar door eigen exploitatie met vaste, niet te lage bezoldigin gen voor de agenten en kithouders is veel te doen tot verbetering. Men kan zoodoende ook het smokkelstel- sel beter tegengaan. Natuurlijk zal de schatkist minder voordeelen ge nieten, maar dit mag geen reden zijn om werkeloos te blijven. Daar de driejaarlijksche verpach ting in 1889 afloopt, hoopt de heer Kielstra dat vóór dien termijn een nieuwe regeling gemaakt wordt. Van den heer Keuchenius is in deze ongetwijfeld krachtige medewerking te verwachten. Aan de leden van den al- gemeenen Nederlandschen Wielrij- dersbond zal op vertoon van hun legitimatiebewijs vrachtreductie wor den verleend op de betrokken spoor wegen bij gelegenheid van den wedstrijd te 's Bosch op 14 Oct. a. I. Te Utrecht is dealge- meene vergadering gehouden van den NederlandschenCricketbond, waarbij met het bestuur tegenwoor dig waren 9 afgevaardigden. Tot bestuursleden werden voor- loopig gekozen de heerenC. H. Pleyte Fz., nit Haarlem, als voorz.; de heer S. M. Koster, uit Scheve- ningen, als secretaris, en de heer Piepers, van 's-Hage als penning meester. Daarna werden gekozen als com missarissen de hh. Gorter en Is- brücker, uit AmsterdamAbbingh, uit Haarlem; en Schwarz, uit Zut- fen. Te Amsterdam is een in- ternationaal bureau voor handels merken en patenten opgericht. Het belast zich met alle zaken voor het deponeeren, het bezorgen van pa tenten enz. in Nederland, zijn kolo niën en in het buitenland. Men schrijft ons uit Wormer veer: De commissie voor het tot stand brengen van een brug over de Zaan had zich bij rekest tot den raad gewend onder aanbieding van eene som van f 21,513,20 van de burgerij en van toezegging van subsidie van f 500 en f 1000, respectieve- FKIKJIXaljEiTO JNT. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 41) XXVe HOOFDSTUK. BLANKEN EN ZWABTEN. Neen, neen, Pomp, riep Stackridge, niet zulke mannen als gij er zijn er maar weinigen van uw soort. Ik wenschte dat er meer van dat slag waren, en dat ik er eene ploeg bezat, mompelde Dreslow. Zulk een bezit zou mij niet toelachen, antwoordde Withers op temerigen toon, men zou dan even gerust slapen als op eenige vaten kruit, terwijl er zich brandende kaarsen bij de spongaten bevonden. Ik weet dat zulke negers zeer gevaarlijk zijn. Gij koopt en verkoopt mannen, vrouwen en kinderen van mijn ras. Indien ik hun niet gelijk ben, dan komt dat door omstandigheden, die mij uit den ellendigen toestand waarin gij de negers gedompeld hebt, hebben opgeheven. Door uwe wetten ben ik nu nog even dienstbaar als een •laaf; door uwe wetten word ik als een slaaf opgejaagd, ja, Bommigen onder u, hebben uw buurman geholpen mij op te sporen, alsof ik een wild dier was, dat doodgeschoten moest worden, als men het niet kon opvangen. Zegt gij mij nu eens, welken band kan er tusechen u en mij bestaan? Ik beken, zeide Deslow, want Penn's schitterende oogen hadden zich veelbeteekenend op hem gericht, dat ik Bythewood heb vergezeld om u op te sporen. Niet dat ik iets tegen u had, Pomp, volstrekt niet, en wat de twist tusschen u en uw meester betreft, moet ik bekennen dat gij gelijk hadt, maar gij weet evengoed als wij, dat wij onder geene omstandigheden een neger kunnen aanmoedi gen om weg te loopen. Neen! antwoordde Pomp sarcastisch. De afge scheidenen staan tegen het zachtzinnigste bestuur ter wereld op en gaan zelfs tot bloedvergieten over, wegens onrecht hun aangedaan, ofschoon het slechts in hunne verbeelding bestaat. Gij staat tagen hen op omdat gij uw bestuur bo ven het hunne verkiest. Uwe voorvaderen stonden tegen het moederland op om eenige belastingen. Maar een neger mag niet in opstand komen, hij mag zelfs niet trachten weg te loopen, ofschoon hij weet, dat hij voortdurend onderdrukt wordt en men hem alles ontneemt; zijne rechten, zijne vrijheid en alles wat hij liefheeft. Een blanke mag de wapenen opnemen om een stukje gronds te verdedigen, maar een zwarte heeft het recht niet, zich te verdedigen, noch zijne vrouw, noch zijne kinderen, noch zijne vrijheid. Slechts de bekrompen Deslow had nog genoeg zelfver trouwen om tegen deze duidelijke redeneering op te komen. Gij weet, Pomp, dat om te beginnen uw toestand zeer veel van den onze verschilt. Uwe betrekking tot uw meester is niet die van een man tot zijn buurman, of van een burger tot de regeering, maar is als die van het eigen dom tot den eigenaar. Eigendom! De neger herhaalde dit woord, terwijl zijne oogen woest opflikkerden. Waarom werden wij het eigendom, mijnheer? Dat hebben u onze wetten gemaakt, en gij zijt als eigendom gekocht, zeide Deslow, niet onvriendelijk, maar op onverzettelijke toon. Werkelijk, Pomp, gij moogt ons om ons gezichtspunt niet berispen, ofschoon het met het uwe eenigszins strijdig is. Maar veronderstel dat ik u kan bewijzen, dat gij on gelijk hebt en dat wij zelfs door uwe eigen wetten geen eigendom kunnen zijn? zeide Pomp. Ik wil toegeven dat gij een stuk land kunt bezitten, dat gij gekocht of van de natuur opgeëischt hebt, of dat gij een dier bezit, dat gij óf gevangen, óf gekocht hebt. Maar de oorspronkelijke eigenaar van den mensch is de mensch zelf. Mijn vader is door zeeroovers op de kust van Afrika gestolen, en werd hierheen gebracht en verkocht. De man, die hem kocht, kocht iets wat gestolen was. Volgens uwe eigen wetten moogt gij geen gestolen eigendommen bezitten. Mijn vader was gestolen eigendom, als hij tenminste eigendom was. Zoo was het ook met mijne moeder. Zoo is het ook met mij, en zoo is het met iederen zwarte in dit land. Niemand heelt zich verkocht, of kan verkocht en als eigendom be schouwd worden. Als men zegt, dat hetgeen iemand ge stolen heeft, zijn eigendom is, en hij er vrijelijk over kan

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1