De 3-October-vieriny te Leiden. ijk van de gemeenten Jiaip en Purmerend met het verzoek van gemeentewege dien brug te exploiteeren. TJit de toelichting van B. en W. bleek, dat bij gunstige beschikking op 't rekest, de gemeente daarvoor zou moeten aan gaan een geldleening van f 20,000. On derhoud, aflosring en rente zouden jaar lijks f3600 vorderen, waarvan echter f3100 geraamd werden als inkomstenzoodat blijft een jaarlijksche last van f 500. Indien Gedeputeerde Staten hunne goed keuring konden hechten aan de voorge stelde heffing van bruggeld, achten B. en W. het wenscheüjk gunstig op het adres te beschikken. In dien geest werd ook door den raad besloten, zoodat nu in de eerste plaats het tot stand komen afhan kelijk is van de beslissing van Ged. Stat. Is van die zijde goedkeuring verkregen, dan zal Z.E. de minister van W. H. en N. nog te beslissen hebben over 't al of niet verleenen der aan te vragen conces sie. Mochten de nog te wachten beslis singen even vlot genomen worden als die van den Wormerveerschen gemeenteraad, dan hoopt men vroeg in 't voorjaar aan het werk te kunnen beginnen en er om streeks Mei mee klaar te ziju. Dinsdag middag om 12 uur is in eene sloot langs den Pur- merenderweg in de Beemster het lijk gevonden van zekeren D. V., die sinds Zondag avond vermist werd. Het ongeluk is aan misbruik van sterken drank te wijten. Door den gemeenteraad van Helder ia in zijne zitting van 2 October besloten, onder hoogere goedkeuring in 1889 te heffen eene plaatselijke belasting op het gedis tilleerd en een hoofdelijken omslag; deze laatste tot een bedrag van f30.000. Het Leidsch Dagblad meldt: In den morgen van den derden October, dien dag, zoo waard op luisterrijke wijze gevierd te worden door Leidens inwoners, verlaat de Leidsche burger misschien wel iets vroeger dan anders, zijne legerstede, met het gevoel, dat hij wel een zeer drukken, maar ook, als het meeloopt en als weer, wind en thans ook Schutterveld dienende zijn, een aangenamen dag zal hebben. De morgen van den derden Oc tober vindt dus ieder goed Leide- naar in feeststemming en, zoo de za ken het hem toelaten, ook in feest tooi, daarin wedijverende met zijne stad. Want in den morgen van den derden October, van den gedenk dag van Leidens Ontzet, is eene der eerste bezigheden van een recht geaard Leidenaar de driekleur uit te steken, bij gebrek aan de twee- kleur (rood en wit) welke alleen, benevens de oranje- en de nationale vlag, deze laatste zoo van den ge vel als van de torenspits, aan het Raadhuis is ontplooid. Ook van den hooglandsche-kerk- toren en van dien van het Acade miegebouw wappert de nederland- sche vlag, door een sterken wind bewogen. De rood-witte vlag, waarop de Leidenaar eenigszins trotsch is, is de vlag zijner stad en hij is insge lijks, en met alle recht en reden, trotsch op de goede stad zijner in woning. Maar vóór alles ziet de op feestvieren beluste Leidenaar in den morgen van den derden October naar de lucht. Hoe zal het weer zijn Dat is steeds eene gewichtige vraag op dezen feestdag, en thans te meer, nu gisteren de barometers op zoo onrustbarende wijze daalden, hetgeen, naar ook be meteorolo gisch instituut des avonds berichtte, eene ongunstige wending in de weergesteldheid deed verwachten. En in de vroege morgenure re gende het dan ook reeds! Voor zooverre men evenwel later in den ochtend kon oordeelen, liet het weder zich vrij gunstig aanzien. Trots de menigvuldige regenwol ken, waarmede de lucht bezwan gerd was, behield de zon de overhand. Als vast nummer komt, sedert de ledenrijke 3 - October - vereeniging werkend optrad, op het feestpro gramma koraalmuziek voor. Niet steeds wordt dit echter op dezelfde plaats ten gehoore gebracht: het eerste jaar op den stadhuistoren, verleden jaar op de Korenbeurs, thans in het Van-der-Werf-Park. De keuze van deze plaats, waar het schoons beeld van een der hel den uit het Beleg zich verheft, ver dient toejuiching, vooral met het oog dA&fop, dat de feestviering juist aan de andere zijde, buiten de gren zen der gemeente, zal geschieden. Tegen halfnegen verzamelde zich in de naaste omgeving van het Park eene talrijke menigte om, zij het dan ook niet allen, aandachtig te luisteren naar de koralen, welke het muziekkorps der dd. schutterij, vóór het monument, ten gehoore bracht, tot wijding van het feest. Het Park zelf was voor het pu bliek, zoowel aan den kant der Doezastraat als aan de Raamsteeg- zijde en de Garenmarkt met hek werk afgesloten, waarachter politie en infanteristen waren geposteerd. Het een en ander ongetwijfeld ter voorkoming van schade aan gras en bloemen. Inmiddels kon men reeds tal van mannen en vrouwen de schreden zien richten naar het Waaggebouw en naar het gebouw der vereeniging «Nut en Genoegen», naar de vaste plaatsen dus, waar het tweede vaste nummer van het programma onder de meeste orde werd uitgevoerd: uitdeeling van brood en haring aan vrouwen (thans ongeveer 2700) en van tabak en bons voor bier aan mannen (nu nagenoeg 2300). Terwijl vele handen zich in «de Waag» en in «Nut en Genoegen» repten ter uitdeeling en tot het in ontvangst nemen der nieuwe en geurige producten uit het dieren- en plantenrijk, werd de verheven te muziek van dezen dag op den Stad huistoren (nl. van het carillon) uit gevoerd en beijverden zich de hel dere waterstralen uit de fontein op de Vischmarkt om de grootst mo gelijke hoogte te bereiken. Tevens riep tusschen negen en tien uren het statige klokgelui hen naar de verschillende bedehuizen, die ook de godsdienstige viering en herdenking van dezen zoo merk waard gen dag wilden bijwonen. De feestelijkheden van den dag werden des avonds besloten met een driedubbel concert op het feestter rein en gekroond met een schitte rend vuurwerk. Dat men zich daar haast geen weg kon banen door de talrijke menigte is begrijpelijk. Aardig was het te zien op welke originoele wijze de nimmer ontbre kende studenten de feestvreugde wisten te verhoogen. Het bestuur hunner sociëteit reed deftig rond en bracht officieel bezoek aan de bur- gersocieteiten «Amicitia» en «Con cordia». Onder het eenparig aange nomen devies «Hoe goed is het dat broeders eendrachtelijk te zamen wonen», dat bij de toosten herhaal delijk werd uitgesproken, werd ge dronken op van der Werff en Janus Douza, namen zoo onafscheidbaar verbonden aan de viering van dezen schoonen herinneringsdag. Woensdag-middag had een jongen te Rotterdam, die de Kruiskade van de eene naar de an dere zijde der straat wilde overste ken, het ongeluk onder een rijtuig, met twee paarden bespannen, te geraken, tengevolge waarvan het kind eene hoofdwonde bekwam en naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd, waar het spoedig daarna overleed. Te Breda zijn gevanke lijk binnengebracht H. F. J. deL., 19 jaar, broodbakker, geb. en wo nende te Rozendaal, en J. H., 20 jaar, broodbakker, geboren te Rijs- bergen, wonende te Rozendaal, bei den verdacht van diefstal van geld in een bewoond huis. Te Marum is, wa ar s c h ij n- lijk door onvoorzichtigheid van een kind, de boerenbehuizinge van den heer G. Renkema afgebrand. Bijna niets werd gered en niets was ver zekerd. Eenjongmensch van 2 0- jarigen leeftijd, werkzaam bij de firma wed. J. C. Massee en Zoon te Goes, kwam in aanraking met de machine, waarin de kurk voor de z wemvesten bewerkt wordt. Zijn arm moest worden afgezet. Te Nunen bij Eindhoven is de woning van H. Tichelaars met den geheelen inboedel geheel afgebrand. Ook twee geiten en een varken kwamen in de vlammen om. Alleen het huis was verzekerd. De Limburgsche kermis- sen kenmerken zich in den laatsten tijd door vechtpartijen en grove on geregeldheden. Zoo werd nu weder Maandagnacht geducht gevochten te Maasbracht. Een bejaard man kreeg een revolverkogel in zijn hoofd. Een tweede bekwam een messteek in de zijde. Een treurig ongeval te Bolsward wekt daar algemeene deel neming. Eene 25-jarige dochter ver liet hare ouders, om in het naburige Witmarsum eenige dagen door te brengen. Zij zou Maandag weder- keeren, maar reeds Zondag avoDd heette zij uit Witmarsum vertrok ken te zijn. Men wachtte te vergeefs; eindelijk is haar lijk Woensdag uit de Witmarsumer vaart opgehaald. Door de politie te Mep pel is een boereknecht uit Nijen sleek gevangen genomen, die van zijnen baas f 275 had geBtolen. Hij werd aangehouden, terwijl hij te Meppel artikelen van allerlei aard voor het huisgezin zijner zuster aankocht. De bevolking van de bij- zondere strafgevangenis te Leeu warden vermindert, tengevolge van het nieuwe strafstelsel, voortdurend. Op den 1 October jl. waren er nog slechts 211 gevangenen aanwezig (hieronder tien levenslang veroor deelden). Sedert 1 Januari jl. is er geen enkele gevangene bijgekomen. Christiaan Bakker, deman, die verleden Zaterdag avond te Sta voren van den steiger viel, met het gevoig dat hij zeer zwaar aan het hoofd gewond werd, is Woensdag in het ziekenhuis te Enkhuizen overleden. De man laat eene weduwe en drie kinderen in hulpbehoeven de omstandigheden achter. Te Groningen werden sedert eenigen tijd door iemand po gingen gedaan om verschillende kassiers op te lichten door het pre senteeren van valsche wissels. Dins dag echter mocht het der waakzame politie gelukken den dader, zekeren G. S., te arresteeren en tot beken tenis te brengen. Het bleek nu, dat hij reeds f 126.88 zich had toege- eigend ten nadeele van den heer B. te Mensingeweer. FINANCIEELS MEDEDEELIN8EN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 2 dezerverhandeld de volgende fondsen: Aand. Amstel Hótel-Maatsch tot 92 pet. Aand. Amst.-Deli-Comp. 1886 88 tot 4697s-47072 Aand. Amsterd. Hypotheekbank tot 150 Aand. Amsterd. Liqnidatiekas tot. 110 Aand. Deli Handel-Mpij tot. 81 Aand. Deli Maatschappij725-727 Va Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 10iy2 Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot 44 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot400-405 Aand. Mpij ter bev. van Landaanw. o. d. vlakte v. h. Zw. Diep tot 70 Aand. Mpij Zeebad te Scheveningen tot 95 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van lo Hyp. Obl.) tot 11 Aand. Kon. Ned. Locaal Spw.-Mpij te Apeldoorn tot23 u Obl. Kon. Fabriek van Stoom en an dere Werktuigen tot 44 Aand. Bergbau-Gesellschaft "Holland" Serie A tot90 Aand. Russische Zuidwest Spoorw. Act. de Jouiss. tot17 Va Aand. Vennootschap «Nederland" tot 85 WETGEVENDE MACHT. In ons vorig verslag verzuimden wij te melden, dat het ontwerp betreffende de overeenkomst met de Holl. Spoor, inzake het stoombootveer EnkhuizenStavoren met algemeene stemmen op 4 na, terwijl de tweede overeeukomst met genoemde maatschappij betreffende de verplaatsing van de werkplaatsen voor materieel, zon der debat werd aangenomen. Iu de zitting van Woensdag werd het debat voortgezet over het verkort of ana lytisch verslag der handelingen van de Kamer. De vraag of er behoefte bestaat aan een zoodanig verslag werd ontkennend beantwoord, daar het voorstel met 46 tegen 39 stemmen werd verworpen. De bezwaren tegen de instelling van een analytisch verslag werden op goede gron den ontwikkeld door de heeren Levis- sohn Norman, Van Baar, Bool eu Farncombe Sanders. ^Spiegel u aan anderen" werd door deze heeren in toepassing gebracht en wel ten opzichte van België. Daar was zulk een verslag noodzakelijk, omdat de belgische bladen geen verslagen maar parodieën leveren. Hier te lande be staan nevens de vlugge en onpartijdige uitvoerige verslagen in de dagbladen de Officieele Handelingen, welke voor ieder een verkrijgbaar zijn Thans kosten de laatste f 3, doch gelijk de heer Sanders aantoonde kon men dien prijs verlagen tot fl, dat zou den staat f13,000 kosten, maar daarmede was men toch zuiniger uit, dan met een analytisch verslag, dat minstens een halve ton 'sjaars zou vor deren. Op nog andere gronden werd de niet-wenschelijkheid van zulk een verslag betoogd. Na de beslissing in deze aangelegenheid kwam aan de orde de interpellatie-Huber betreffende de beri-beri commissie. De heer Huber begon met hulde te brengen aan den minister van Koloniën voor de instelling der beri-beri-commis- sie en herinnerde voorts aan de verdeeld heid, die in haar boezem was ontstaan om dat de meerderheid der leden niet wilde samenzitten met een of meer personen, en aan de brochure van den luit.-kolonel Verstege. Hij vroeg of er verband bestond tusschen het besluit van een groot aantal dier leden en genoemde brochure, en of het waar is dat 9 leden onder den in vloed dier brochure hun ontslag hebben genomen uit de commissie. De vraag of de brochure beleedigend is liet hij aan den rechter ter beslissing over, maar hij wijst op het ernstige der be schuldigingen zonder het opnoemen van feiten, gedaan door een oud-hoofdofficier. Is daarin de oorzaak gelegen van het op zoo lichtvaardige wijze neerleggen van de betrekking? Zoo de Rochemont een duel heeft geweigerd, heeft hij zich gehouden aan de wet; als de secretaris het duel ontweek verdiende hij daarvoor lof, want hij toonde gehoorzaamheid aan de wet en spreker ontkent, dat er eenige stand in Nederland bestaat, die zich boven de wet verheft. (Bravo's) Hij vraagt dusWat is bekeüd van de oneenigheid in de commissie? Hebben 8 van de 13 leden ontslag gevraagd? Zoo ja, welke zullen de gevolgen zijn van die verschillen in de commissie? De minister van Koloniën (de heer Keuchenius) antwoordde uitvoerig. De loopende geruchten zijn helaas waar. Na eene uiteenzetting der eerste stappen, door den heer Verstege gedaan, voor de indiening van het bekende adres der auto riteiten, welk adres leidde tot het voorstel aan den Koning om de beri-beri-commis- sie samen te stellen, deelt de minister mede, dat de heer Verstege had aangeboden een lijstje van geneeskundigen, die voor de benoeming als lid in aanmerking konden komen, daarbij bevestigende dat de overste buiten de commissie wilde blijven. Dat de heer de Rochemont door den minister uit grootmoedigheid zou zijn voorgedragen ontkent de minister. Hij had alleen eene commissie voorgedragen, die zoo goed mogelijk aan het doel beantwoordde. De voorzitter betuigde zijne instemming er mede. De heer de Rochemont is voorgedra gen, omdat hij zeer vaardig is met de pen. De minister deelde vervolgens mede wat hij omtrent den heer De Rochemont had vernomeB. Alles samenvattend kan niet anders gezegd worden, dat hij bij militaire autoriteiten hoog staat aange schreven en zich goed in maatschappelijke kringen weet te bewegen, wat driftig en streng maar rechtvaardig is, doch wat met zichzelf ingenomen (gelach), in welk opzicht hij staat tegenover al zijne mede leden in de commissie. Zijn chefs getuigen van hem, dat de heer De Rochemont den tact bezit zijne ondergeschikte officieren te leiden en te vormen, en een uitstekend korpschef zou zijn. Dit getuigenis schijnt indertijd aan den heer Verstege te zijn onthouden. De goev.- gen. Loudon schreef bij den conduitestaat van 1875 omtrent De Rochemont, dat hij met den meesten ijver, trouw en toewij ding diende en door zijne niet alledaag- sche hoedanigheden van hoofd uitmuntend geschikt was voor de hoogste betrekkin gen. Zijn loyaal en edel karakter trokken steeds zijne sympathie, al ried hij hem, ter bewaring der harmonie, vaak aan zijne meening niet te vierkant tegenover eene andere te stellen. Eene even gunstige ver klaring is afgelegd door den generaal Van Swieteu, Grootkruis der Militaire Willems orde. Al deze getuigenissen strekten orr. hem aan te bevelen voor een post van vertrouwen en brachten den minister er toe, hem als lid en secretaris der beri- beri-commissie voor te dragen. (Wordt vervolgd.) RECHTSZAKEN. Voor de arrondiaaements-rechtbank t« Assen atond Dioadag terecht een in de rijkswerkinrichting No. 3 te Veenhuizea verpleegde, ter zake dat hij een der zaal opzieners aldaar onverhoeds moedwillig mea een mea in de linkerdij had gestoken. De toegebrachte verwonding was gelukkig van zeer weinig belang geweest. Het bleek, dat de verpleegde eenen wrok had tegen den zaalopziener, (omdat hij het aan dezen toeschre f, dat hij eene kleine disciplinaire straf moest ondergaan), terwijl hij het mes een paar uren te voren had genomen uit den naaizak van een anderen verpleegde, die belast was met het maken van stroo- zakken. De substituut-officier van justitie, mr. W. C. A. Scholten, was van oordeel, dat dit feit, al was de verwonding zeer gering geweest, gestreng moest worden gestraft, zoowel wegens de verraderlijke wijze waar op de daad was gepleegd, ais tot hand having van de discipline onder het groote aantal verpleegden in de rijkswerkinrich tingen. Het was den substituut-officier bij eigene aanschouwing gebleken, dat zij, die in de rijkswerk-inrichtingen te Veenhnizec als straf wegens bedelarij of landlooperij worden geplaatst, daarin eene uitstekende verpleging genieten, en dat hun toestand beschikken, dan behoort men tot de onbeschaafde menschen van twintig eeuwen geleden. Penn was zoo verrukt over deze echoone woorden dat hij zijn hoed wel in de hoogte had kunnen gooien om daarna uit te roepenBravoHij beperkte echter zijne betui gingen van geestdrift tot een stevigen handdruk met Car!, terwijl hij ieders gelaat opnam om te zien, welken indruk de woorden van Penn op hen hadden gemaakt. DeBlow, zeide Strackridge lachende, wat kunt gij daarop zeggen? Wel, zeide Deslow, ik heb bet nog nooit uit dat oogpunt beschouwd, en ik moet bekennen, dat hij een goeden blik heeft. Maar toch.... Hij aarzelde, en krabde zich nadenkend achter de ooren. Maar toch, maar tochzeide Pomp ironisch. Het is zoo moeilijk te bekennen dat men ongelijk heeft, vooral als dat tegen ons eigen belang indruischt. Maar ik ben hier niet gekomen om te bewijzen dat ik recht heb op mijne onafhankelijkheid. Ik bezit haar reeds. Ik ben ook niet gekomen om iets van u te vragendesniettemin stel ik vertrouwen in de zaak, waarvoor gij de wapenen hebt op genomen. Ik heb u dezen morgen een dienst bewezen, of schoon gij het mij niet gevraagd hebt, en ik zal u bij andere gelegenheden weer de behulpzame hand bieden. In dien gij iets noodig hebt, dat ik u kan geven, dan kunt gij er over beschikken, want ik beschouw u als broeders, ofschoon gij er niet zoo over denkt. Maai ik wil u niet vergezellen, daar ik noch slaaf, noch ondergeschikt wil zijn, en ik wil niet als uw gelijke behandeld worden. Ik zal u altijd eeren en hoog achten, zeide de openhartige Stackridge, terwijl hij hem de hand drukte. Ik wilde u bedanken voor hetgeen gij voor ons gedaan hebt, en u tevens beloven, dat gij van ons geen gevaar hebt te duchten. Het doet mij genoegen, dat gij vrij zijt, en ik hoop dat gij uwe vrijheid nooit meer zult verhezen. Gij verdient onafhankelijk te zijn, en met u verdient het elke slaaf, die flink genoeg is, het goede oude bestuur de behulpzame hand te bieden. Het bestuur, dat hem tot slaaf heeft gemaakt, voegde Pomp er met een bitteren glimlach bij. Ja, en des te edeler is het voor hem, daarvoor te vechten, zeide Stackridge. Nu wij mogen uwe geheimen niet uitvorschen. Wij zijn u zeer dankbaar voor de koffie, en als gij eenig wild of aardappelen kunt missen, dan zullen wij ze gaarne aannemen, en ze u terug geven, aU wij ons zeiven van proviand kunnen voorzien. Ik heb wat gezouten berenvleesch, dat zal u waar schijnlijk zeer welkom zijn, en Cudjo kan misschien wat meel missen. Zijn oog rustte op Carl, wiens trouw hij kende. Die jongen kan met ons meegaan, om de pro viand te dragen. Carl was verrukt over deze eer, want Penn ging ook mei den neger mee terug, om mr. Villars op te zoeken. XXVIe HOOFDSTUK. WAAROM AU0USTÜS ZIJN AANZOEK NIET DEED. De dappere bende der geconfedereerden had na haar terugtocht getoond, dat zij ten minste eene belangrijke eigenschap bezat, waarmede zij de zaak der opstandelingen van dienst kon zijn. Zij konden zeer goed rekenschap van hunne daden geven. Wat het militair gezag er ook van had kunnen denken, het volk geloofde, dat de kleine troep unionisten bijna geheel verdelgd wae. Gedurende de algemeene opgewondenheid keerde mr. By- thewood naar huis terug, en des avonds begaf hij zich naar de dochters van den ouden heer Villare, om haar raad te geven en ze te vertroosten. O mijnheer Bythewood! riep Toby uit, die zeer verheugd was toen hij hem zag, zij zullen mijn ouden meester in het gebergte vermoorden, en de jonge dames.... o, mijnheer Bythewood, gij moet iets voor haar en mijn ouden meester doen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2