NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 6 October 1888. No. 1614. ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. K I N N E N L A N D. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo. het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 122. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent* Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. BATJBE CoJOE. F. JONES, Sucr., Pariji, 31bts Faubourg Montmarire. Haarlem, 5 October. De eerstvolgende vergade>ing van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag 10 October, des na middags te 1 uur. Door het gemeentebestuur is voor den tijd van twaalf maanden ver gunning verleend aan R. Hoogland tot oprichting van eene kleerenwas- scherij in het perceel aan den Scho- terweg 43. Gedurende de maand September zijn door de politie alhier 28 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorig jaar was dit getal'39, dus 11 meer. Wij verwijzen naar de achter staande advertentie betreffende de leerlingen van bet Gymnasium of de Hoogere Burgerschool, die, wan neer zij den Woensdag- en Zater dagmiddagcursus der Teekenschool voor Kunstnijverheid niet kunnen bijwonen, in de gelegenheid zullen worden gesteld des Maandags en Donderdagsavonds een extra cursus te volgen. Als een niet dagelijks voorkomend feit wordt ons melegedeeld, dat onze stadgenoot de heer W. van Eek, die voor eenige weken het eind examen van de Hoogere Burger school met 5 jarigen cursus alhier, aflegde, thans met goed gevolghet eerste natuurkundig examen aan de Universiteit te Amsterdam heeft ge daan. Naar wij vernemen zal het dezen winter 12'/j jaar geleden zijn, dat de «Haarlemsche Maonen-Zangver- eenigirg Crescendo» alhier werd op gericht cn er bestaat bij de veree- niging het plan, dit feit feestelijk te herdenken bij het eerste wmtercon- cert. Bij deze gelegenheid zullen uitstekende solisten optreden: o. a. de welbekende heer J. ,T. Rogmans te Amsterdam, die reeds zijne mede werking heeft toegezegd. Behalve kleinere werken zal worden uitge voerd het prachtige toonwerk «Vel- leda», voor sopraan, tenor en koor. Het feest zal met een bal worden besloten. De uitvoeringen van «Cres cendo» zijn slechts toegankelijk voor hare kunstlievende leden en hunne dames. In het Maandblad van den heer van Hamel Roos leest men de vol gende mededeeling: «Wij ontvingen een monster wijn, bereid door den heer C. Sipkes, te Haarlem, uit witte hollandsche drui ven, afkomstig van eene naburige buitenplaats. Hoewel wij door de geringe hoeveelheid verhinderd wa ren een op grondige analyse be rusten 1 oordeel te dezer zake uit te spreken, kunnen wij mededeelen, dat de eigenschappen van dezen wijn voortreffelijk waren en geheel herinnerden aan zoeten franschen, zoogenaamden dessert-wijn. Wij ra den den heer S. ten zeerste aan, zijne proefnemingen voort te zetten, en zijn overtuigddat de beide groote factoren bij wijn, nl. geur en smaak, van zoodanig bevredi genden aard zijn, dat een dergelijke hollandsche wijn een geduchte con current voor den franschen zou kun nen worden, gesteld natuurlijk dat ook een nauwkeurig scheikundig onderzoek bevredigende resultaten zou opleveren. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem?'s Dagblad: 1 persoon voor loopwerk of incas- seering van gelden, 1 letterzetter. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 koekbakkersleerling1 schoenmakersjongen, 1 jongen voor loopwerk en andere bezigheden. LETTEREN EN K5JNST. Het plan eener serie van vier plnlhavmonisclie concerten, die dezen winter door de afd. Araster dam der Maatsch. tot bevordering der Toonkunst cn onder leiding van den heer Röntgen zouden gegeven worden, kan bij gebrek aan deelneming niet tot uitvoering komen. Brieven van Dickens. Onlangs zijn door een toeval 22 onuitgegeven brieven van Charles Dickens ontdekt. Het is eene verzameling brie ven aan denzelfden persoon iemand, die naar letterkundigen roem streefde. Zij zijn van zeer belangwekkenden aard en in den besten stijl van den groolen romanschrijver. De brieven zullen binnenkort in een tijd schrift in 't licht verschijnen. Naar de Av on dp o s t v er- neemt, heeft de Koning zich niet kunnen vereenigen met de straf, in Juli 11. aan den luitenant der hu zaren S. v. d. C. door den waar- nemenden regiments-commandant te 's-Hafte opgelegd, ter zake van het bekende voorval in het Kurhaus, en heeft Z. M. bevolen, dat die straf zal worden gerooieerd. Bedoelde officier is reeds uit zijn arrest ont slagen. Naar men te Brusel be weert, wordt het paleis te Walfer- dingen gereedgemaakt voor den toekomsteen Groothertog van Lu xemburg, den hertog van Nassau, die er eenigen tijd zal doorbrengen. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter alge- meene kennis dat in December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Nadere bizonderheden bevat de Sts. Crt. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye, nieuw benoemd Com missaris des Kouings in de provin cie Utrecht, heeft Woensdag op het Loo, in handen van Z. M. den Ko- nings den gevorderden eed afgelegd. Tot secretaris der V e r- eeniging van Burgemeesters en Se cretarissen in Noord-Holland is be noemd de heer mr. A. A. Land, secretaris van Haarlem, en tot eere lid de heer P. B. J. Ferf, lid der Gedeputeerde Staten. Het bestuur bestaat voorts uit de burgemeesters mr. G. Van Tienho ven, te Amsterden, eere-voorzitter mr. E. A. Jordenste Haarlem, voorzitterH. J. Versteeg, te Zaan dam H. J. Calkoen, te Edam en J. Ph. Dolleman, te Heemstede. Men meldt aan de N.R. C. uit Oosterhuizen Het is zeker niet algemeen be kend, dat Napoleon I op zijne door reis van het Loo Daar Arnhem, des tijds laDgs een ellendigen zandweg, aan het logement en uitspanning «De Woeste Hoeve» onder Beek bergen, eenigen tijd heeft vertoefd en eenige ververschiDgen heeft ge bruikt, tevens ter verwisseling van paarden, die hij van de ingezetenen van Beekbergen beeft gerequireerd. De stoel, waarop Napoleon toen gezeten heeft, is nog altijd in dit logement aanwezig. Dezer dagen bezocht Prinses Wil- helmiua me; H. D. goevemante, die bijna dagelijks rijtorren maken in den omtrek, ook deze plaats, uitsluitend of meer bepaald met het doel om den stoel te bezichtigen, waarop Napoleon gezeten heeft. Met veel belangstelling werd door de Prinses deze antikiteit in oogen- schouw genomen, en naar alle bi zonderheden dienaangaande aan de tegenwoordige bezitters, die nog tot dezelfde familie behooren, gevraagd. Aan het h Domburger Bad- nieuws" is het volgende ontleend: Het aantal zeebaden dezen zomer ge bruikt, is aanmerkelijk minder dan het vorige jaar, en wel een verschil van onge veer 900; ook de toeloop van vreemdelin gen was geringer, hoewel gedurende de maand Augustus de badplaats toeh vrij goed bezet was, en wij over bet algemeen niet gelooven, dat Domburg meer dan an dere zeebadplaatsen te klagen heeft. Wanneer de kwaliteit der bezoekers de kwantiteit vergoeden kan, dan kunnen wij dit jaar tevreden zijn; op de vreemdelin- genlijsten komen althans de namen van verschillende prinsen en prinsessen voor, en hoewel wij van een meestal kortstondig bezoek van dergelijke hooggeplaatste per sonen nog niet veel heil voor onze bad plaats verwachten, blijkt er toch uit, dat Domburg meer en meer de aandacht be gint te trekken, terwijl wij gaarne erken nen, dat bet verblijf van dr. Mezger alhier daartoe zeker veel bijbrengt. De toestand van Domburg op dit oogen- blik is langzaam, maar zeker vooruit gaande, juist zooals wij dien het liefst wenschen. Eene naamlooze vennootschap „Dom* burgscbe Zeebadinrichting1' kwam tot stand; bet plan der voorloopige commissie voor den bouw van een nieuw badpaviljoen werd met enkele wijzigingen goedgekeurd, en onder bet genot der laatste mooie herfstdagen schiet het bouwen goed op, en is reeds bet sousterrain in zijn geheel te overzien.- Aan de noordoostzijde van bet nieuwe paviljoen is door den beer Ahlenbruck duingrond aangekocht en kan daar het volgende jaar eene, volgens de feekeningen, zeer nette villa worden verwacht. Op bet terrein van bet voormalige Bloe- mendale zai dezen winter nog een gebouw worden gezet, en in de Weststraat boort men reeds geweldig hameren en metselen, en zal het aanslaand seizoen weder eene goede gelegenheid meer zijn voor bezoekers, die aan eene particuliere woning boven een hotel de voorkeur geven. Aan de overkapping van het Centraalstation te Amsterdam wordt thans de laatste hand gelegd. Men is nog bezig de kap aan de westzijde van boven dicht te maken; wanneer dit is volbracht dan is deze reusachtige arbeid afgeloopen. Van verzakkingen geen spoor. Ook het plein voor het station is thans ge heel geplaveid. De tijd zal dus niet meer zoo ver zijD, dat het nieuwe station voor den dienst zal worden opgeleverd. Het houten hulpstation, met al zijn ongemakken en gebre ken, zal dan tot de geschiedenis behooren. Zoo komt aan alle din gen een einde. Donderdag middag werd op de Ooster-begraafplaats, bij Am sterdam, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Joh. C. Zimmerman. Aan de groeve werd gesproken door jhr. mr. Schorer, 's Konings commissaris in deze provincie, die de verdiensten van den overledene als Gedeputeerde schetste; doormr. Quack als redacteur van de Gids; door mr. E. N. Rahusen, als lid der Provinciale Staten, en door den heer C. A. Spin, als oud-vriend van den overledene. De zoon van Zimmerman bedankte voor de eer, zijnen vader bewezen. De viering vanLeidens Ontzet deed, volgens het Hbl., zelfs te Amsterdam zijn invloed gevoe len. Woensdagmiddag bewoog zich door de straten aldaar eene lange reeks rijtuigen, alle bezet door leid- sche adspirant-studenlen, die op de zen feestdag, volgens de gewoonte, vrijaf hebben en van hunne vrij heid gebruik maken om den dag in de hoofdstad zoo vroolijk moge lijk door te brengen. Aan den Laarderwegte Hilversum zal een ijzergieterij, met annexe inrichting voor het vervaar digen van werktuigen voor de che mie, worden gebouwd. De heer R. Mouw is bij ouderhandsche aanbe steding aannemer der gebouwen ge worden, voor de som van f15000. Van h e t 3 - O c t o h e r f e e s t meldt de Leidsche E'bjuijCjLHTO Een verbaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 42) XXVIe HOOFDSTUK. WAAROM AUGUSTUS ZIJN AANZOEK NIET DEED. Mr. Augustus wenschte zichzelf geluk, dat hij juist bij tijds was gekomen. Lieve Virginia, gij kunt u mijne verbazing en smart niet voorstellen, bij het vernemen van hetgeen er met uwe familie is gebeurd. Ik ben zooeven in de stad aangekomen maar ik heb mij gehaast om u te verzekeren, dat ik alles voor u zal doen, wat mij eenigszins mogelijk is. De beminnelijke, ridderlijke, vriendelijke Gus vloeide over van welsprekendheid om haar van zijne deelneming te overtuigen, en hij deed zich als een beleefd, edel en op offerend mensch voor, ofschoon hij juist het tegendeel was. Virginia klemde hare lippen opeen, terwijl haar gelaat bleek zag van verontwaardiging maar ook van het leed, dat zij den laatsten tijd had ondervonden. Zij liet echter den huichelaar uitspreken. Haar minnaar had volstrekt niet kunnen droomen, dat deze oogen, rood van het schreien, al zijne huichelachtige plannen doorzagen, en dat zij haar kille hand liever in het vuur zou willen steken, dau'dat zij hem die zou scheuken. Inderdaad, zeide zij bijna fluisterend, als wij ooit een trouwen onbaatzuchtigen vriend noodig hebben, dan is het nu. Ga zitten en vergun mij, dat ik mij een oogenblik verwijder, om mijne zuster te roepen. Toen vertrok zij. Augustus glimlachte. Nu is het mijn tijd, zeide hij, terwijl hij besloot haar dien avond nog om hare hand te vragen; het scheen hem onmogelijk toe, dat zij zulk een schat zou afslaan, nu zij zonder vrien den was. Hij ging zitten en streek met de vingers door zijne lok ken, terwijl hij zelfgenoegzaam glimlachte, en hij wachtte op Virginia, terwijl hij weinig vermoeden had, wat er met haar, met hem en met de anderen zou gebeuren, voor hij haar gelaat weer zou aanschouwen. Virginia had dien avond andere zaken aan het hoofd. Zij herinnerde zich, de inlichtingen die Penn haar zoo haas tig had gegeven, opdat zij met haar vader in briefwisseling zou kunuen komen, en nu zond zij Toby naar de ronde rots. Goede hemel, juffrouw I zeide de oude neger, ter wijl hij haastig naar de keukendeur terugkeerde, waar zij stond om hem te zien vertrekken, daarginds staat iemand op wacht. Hebt gij hem gezien? Hij had in de duisternis werkelijk eene menschelijke ge daante gezien, die hem scheen te willen volgen. Verbijsterd en verontwaardigd over deze ontdekking, liet zij den ouden neger weer binnen, en bleef in de deur staan om te zien wat die gestalte zou uitrichten. Deze verdween weldra in de duisternis. Wat zullen wij doen? De ontsteltenis was op Toby's gelaat te lezen. Spreek er eens met mr. Bythewood over, juffrouw Jinny, hij is uw beste vriend en zal u zeggen, wat u te doen staat. Neen Deen, Tobyl zeide Virginia op beslisten toon. Hem zou ik het allerlaatst willen raadplegen. Toby, gij moet het nog eens 'beproeven, want om tien uur moet gij of ik bij de ronde rots zijn. Gij, juffrouw Jinny? Dat is onmogelijk. Ga dan zelf, goede Toby. En zij bracht hem ern stig onder het oog, hoe noodzakelijk deze tocht was. O ja, ik zal gaan. Mijn oude meester kan zonder Toby niet leven, dat is zeker. Maar als hij dan weer naar buiten staarde, werd zijn ijver plotseling bekoeld. Zij zullen mij gevangen nemen, en mij dan behandelen, zooals zij den ouden Pete behan deld hebben. Virginia zag wel in dat hij reden had zulk een lot te vreezen. Maar haar besluit stond vast. Luister Toby. Die man daarbuiten is een spion; het doel waarvoor hij hier is, is te zien, of hier ook vrienden in huis komen, of dat wij naar onze vrienden willen gaan. Hij zou u niet vermoorden, maar slechts volgen om te zien waar gij heengaat. Indien dit het geval is, moet gij een grooten omweg maken, en dan naar huis terugkeeren, en dan zal ik wel een middel vinden, om onze vrienden te ontmoeten. Aldus aangemoedigd, vertrok de neger ten tweeden male.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1