Politiek Overzicht. Wegens de inbraak, in het Park Honingen die de vorige week plaats had, en de vele inbraken te Rotterdam, hebben eenige ingezete nen van Kralingen het plan opg;avat, om op hunne kosten het politietoe zicht des nachts aanmerkelijk te ver scherpen. Zoo zullen er eenige wakers wor den aangesteld, die onder toezicht der politie, des nachts, gewapend met stokken of knuppels, een wa kend oog zullen houden op de die ven of inbrekers. Ook zijn vele in gezetenen voorzien van waakhonden, zoodat voor de inbrekers het terrein te Kralingen thans zeer gevaarlijk is geworden. In de Hofstraat teRot- terdam had eene hevige woorden wisseling tusschen een echtpaar plaats. In drift liep de man het huis uit, van welke gelegenheid de vrouw gebruik maakte om den geheelen inDoedel te verkoopen voor eene som van zegge vijf en zeventig cent. Uit Pernis wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Dinsdagavond waren de reeders en boekhouders der sloepen bij den burgemeester ontboden, om hen over het aanmonste ren te raadplegen. Dit heeft echter tot niet veel geleid; althans van de bemanning der sloepen, die nog in de haven zijn, is nog niemand ge neigd de monsterrol te teekenen. doorn, een bezoek te Nijmegen, en trachtte aldaar eene zeer kostbare juweelen broche, alsmede eene chft- telaine met gouden remontoir-hor loge, bezet met paarlen, te gelde te maken. Beide zeer kostbare voor werpen moeten nog een overblijfsel zijn van Jannetjes vroegere schatten. De millioenenjuffrouw en haar gezelschap maakten te dezer zake weldra kennis met de politie, die de kleinodiën ten behoeve der even- tueele rechtmatige eigenaars in be waring meende te moeten nemen, en Jannetje met haar gezelschap on- verrichterzake huiswaarts liet gaan, in afwachting van de dingen, welke komen zullen. Uit Hoeven (N. B.) wordt gemeld, dat terwijl een jager on der die gemeente aan het jagen was, zijn jachthond een haas dreef op den openbaren weg. Op het oo- genblik dat hij op den haas schoot, reed een koopman uit Gastel met een hondenkar over dien weg en werd door het schot getroffen en wel in aangezicht, borst en linkerhand. Gelukkig zijn de wonden niet ge vaarlijk. Men meldt uit Zevenaar: Terwijl eenige werklieden van den Rijnspoorweg Woensdagavond met eenen werkwagen huiswaarts keerden, en een hunner den wagen voortduwde, had de ploegbaas Ko levenloos opgehaald. Uit Zuidbroek wordt van 9 Oct. gemeld: Heden namiddag te half 4 on geveer kwam alhier De Commissa ris des Konings aan. Aan eenige werklieden van de fabriek van den heer Scholten werd door hem gehoor verleend. De Commissaris des Ko nings verklaarde dat het gemeente bestuur niet anders mocht handelen dan is geschied, en dat de fabrikant do wettelijke voorschriften niet had opgevolgd. Het volk hield zich kalm. De Com missaris vertrok om half tien weer naar Groningen. Eene belangrijke versterking van politie was aangekomen, terwijl des morgens eenige tapperijen op last van den burgemeester werden ge- slot'-' Uit Zuidbroek wordt van 10 dezer gemeld: Het werkvolk gedraagt zich goed. De commissaris des Konings heeft de handelingen van het ge meentebestuur volkomen goedge keurd. De schippers der verschillende j ning, alhier woonachtig, het onge- sloepen hebben een schrijven van luk achter van den wagen te vallen, den burgemeester ontvangen, waar- met het treurige gevolg dat hij zeer 5 poedig een lijk was. De geneesheer uit Elten, die spoedig ter plaatse in hun wordt medegedeeld dat zij zich voor het vertrek der sloepen met hunne bemanning moeten aan monsteren, terwijl bij nalatigheid proces-verbaal zal worden opge maakt. Sedert eenige dagen ligt te Utrecht het sierlijk stoomjacht Iris, groot 24 paardenkracht, toe- behoorende en bevaren door den heer G. Leruth te Luik, die daar mede langs de Zuid-Willemsvaart naar Neder.and kwam, buiten om naar Amsterdam voer en van daar de Zuiderzee overstekende in korte dagreizen in de noordelijke provin ciën alle plaatsen bezocht, die te water te bereiken zijn. Een kranig oud vrouw tje te Drachten, ruim 70 jaren oud, is van beroep «bolloopster»; dat wil zeggen, met twee korven aan een juk, die met bakkerswaren gevuld zijn, lezoekt zij de afgelegen boe renwoningen om daar brood, koek enz. te verkoopen. Dezer dagen be zocht zij Olterterp met zijn dichte bosschen. 't Was tegen den avond, dat zij naar huis terugkeerde en hoe zij ook liep, den goeden weg kon zij niet vinden.'t Werd duister; onder 't loof der boomen kon zij geen hand voor oogen zien; toch liep zij door, totdat de dageraad den volgenden ochtend haar de be hulpzame hand bood om den goe den weg te vinden. Den geheelen nacht had zij omgezwalkt en haar bejaarde echtgenoot, onrustig ge worden over haar lang wegblijven, was des avonds uitgegaan om haar te zoeken. De arme stakkert kwam in een sloot terecht, waaruit hij gelukkig gered werd. Dat na zulk een bangen nacht het wederzien der beide oudjes ver rukkelijk was, kan men zich voor stellen. Maandag j 1. bracht de voormalige millioenenjuffrouw Jan netje Struik, in gezelschap van den koffiehuishouder v. d. W. uit Apel was, constateerde dat hij den hals gebroken had. Uit Maastricht wordt gemeld Eenige personen waren als aan geklaagden en getuigen, wegens eene vechtpartij, Dinsdagochtend van Sittard gekomen om alhier voor het gerecht te verschijnen. Twee huneer, een Duitscher en een Italiaan, kre gen des avonds in eene herberg in eene der achterbuurten opnieuw twist, en daagden elkander uit, het onmiddellijk buitenshuis uit te ma ken. De Duitscher wondde den Ita liaan aan de knie, en de Italiaan bracht den D -itscher vijf wonden met een klein dolkmes toe. Beiden werden naar het hospitaal overge bracht. Dinsdag avond is deheer W. v. d. W., commissionair te Leeu warden, met de laatste tram van Dokkum vertrekkende, tusschen Va- lom en Veenwouden, van den eenen wagen, terwijl deze in volle bewe ging was, naar den anderen wil lende overstappen, onder den trein geraakt, ten gevolge waarvan de achterste wagen over een zijner beenen is gereden en dit totaal heeft verbrijzeld. Voorloopig uit nood, door den stationschef te Veen- wouden, ten einde meerder bloed verlies te voorkomen, verbondeD, is hij verder per trein naar Leeuwar den vervoerd. Naar men verneemt is het been onmiddellijk geamputeerd. De personen, die in het begin der maand Juli een politie agent te Sneek mishandelden, toen hij zijn plicht jegens een beschon ken man vervulde, zijn tot 3 maan den celstraf veroordeeld. Te Wapse bij Diever isde arbeider J. van Kalteren bij het graven van een nieuwen welwater- put do r eene verzakking onder het zand geraakt, en daaruit, na een paar uren bedolven te zijn geweest, WETGEVENDE MACHT. De centrale afdeeling van de Tweede "Kamer heeft bepaald, dat na het onder zoek van de staatsbegrooting, waarmede de afdeelingen Woensdag gevorderd waren tot Hoofdstuk VII B, en na de algemeene beschouwingen, de financieel© hoofdstukken en de middelen, doch niet vóór Dinsdag 16 October, in de sectiën zullen behandeld worden Indische begrooting en spoorweg Waron-Tj ilatjap outeigening Enschedé- Oldenzaal en provinciale belasting in Fries land. Wanneer deatdeelingswerkzaamheden ge ëindigd zijn, zal de Kamer vermoedelijk eenige weken reces nemen. FINANCIEELE MEDEDEELINQEN. Volgens het fFeekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 9 dezerverhandeld de volgende fondsen: Oblig. Straatweg lang3 de Zuiderzee Amersfoort-Zwolie tot ÏOI1/» pet. Aand. Amstel Hótel-Maatsch tot 90 Aand. Amst.-Deli-Comp. 1886 88 tot 472 Vs Aand. Amsterd. Liqnidatiekas tot. 110 Obl. Heineken's Bierbrouw.-Mpij tot. 103 Aand. Kon. Ned. Beiersch Bierbrou werij tot28l/4 Obl. Ned.-Ind. Cultuur-Maats, tot 85 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot4,07 Vr-410 Id. id id. 1887 tot 330 Aand. Mpij Zeebad te Scheveningen tot 95 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. ObL) tot 10-/a Aand. Stoomtramvreg-Mpij Bossum- Huizen tot Obl. Kon. Fabriek van Stoom en an dere Werktuigen tot Id. id. id. le Hyp. tot Aand. Baltimore en Ohio Spoorweg- Mp(j tot81 Aand. Russische Zuidwest Spoorw. Act. de Jouiss. tot/177a 30 70 44 Het is met de politieke als met de ge wone standjes: het punt in kwestie wordt in 't vuur van 't gevecht niet zelden uit het oog verloren, het eene woord haalt het andere uit en er worden boekjes open gedaan omtrent dingen, waaraan men nooit had gedacht en waarvan het zeker aller minst in de bedoeling der tegenpartij lag hun openbaring uit te lokken. Volkomen in strijd met de door Bismarck gedane mededeeliugen in zijn rapport aan den keizer, vertelt, nu de //Vossieche Zeitung" zonder blikken of blozen, dat de zaak van de keizerskroning reeds in 1866 met ernst is te berde gebracht. Toen hadden de ge volmachtigden der noordelijke staten reeds een bijeenkomst in een der tburingsche 3taten en besloten met eenparigheid den koning van Pruisen te verzoeken, dat hij zich de verheffing tot keizer van Duitsch- land zou laten welgevallen. Het was nie mand anders dan Bismarck, die weigerde dit besluit den kouing ter kennis te bren gen en die dus het groote plan in duigen deed vallen. Dit, gevoegd bij de onthul lingen uit het dagboek, die in 't licht stellen, hoe Bismarck niet dan door den stroom medegesleept in '71 zijn stem en invloed heeft geleend aan het geniale ont werp, doen zeker het voetstuk waggelen onder het beeld van den traditioueeleH hersteller van Duitschlands eenheid. Dit is het staartje, dat de muis van het Geffken-proces heeft. De hoofdpersoon in deze is Dinsdag uit Hamburg naar Berlijn overgebracht. Vau eene voorloo- pige invrijheidstelling, waarvoor zijn fa milie zooveel moeite gedaan heeft is dus niets iü kunnen komen. Deze buitenge- woone gestrengheid schijnt samen te han gen met het bizonder gewicht, dat de re geering aan deze zaak hecht. Geen won der, wanneer de allerjongste geruchten daarover waarheid bevatten. Tijdens het verblijf der dagboeken in Engeland moeten daar afschriften zijn gemaakt van het ge deelte, dat '70 betreft. De prins van Wa- zou bij zijn jongste verblijf in Weeneu zulk een afschrift vertoond hebben en ook Geffken zou in 't bezit zijn gesteld van een exemplaar, dat hij in verbintenis met eenige anti-bismarekianeu, en na schrap ping en aanvulling van enkele gedeelten zou hebben in 't licht gegeven als een troef tegen den kanselier uitgespeeld. Behalve met het uitspinnen van deze onthulde kuiperij en met het voorbereiden van de verkiezingen, houdt de duitsche pers zich den laatsten tijd bij voorkeur bezig met de noodlottige ondervinding, die de duitsche Oost-Afrikaansche-Handels maatschappij opdoet. Sedert eenige dagen heeft deze op het vaste laud van Afrika geen voet gronds in bezit en hebben de Duitschers hun toevlucht moeten nemen tot Zanzibar. Wil het zijne zonen niet met de kous op den kop naar huis zien terug- keeren, dan moet uit Duitschland spoedige en degelijke hulp worden afgezonden. Van daar, dat men overgaat tot een aanzienlijke versterking van Wissman's expeditie. Met soldaten en kanonnen de zaax uit te ma ken is evenwel, volgens velen het onvoor zichtigste, wat men beginnen kan. Er valt niet te oorlogen met een volk, dat bij over macht zich versteekt in zijn boschrijke moerassen en in plaats van zijn man te staan, zijn man laat staan. In plaats van als den hooghartigen militair moeten de Duitschers den eenigszins indringenden, ietwat kruipenden handelsman uithangen. Zij moeten niet sterk, maar slim wezen. De engelschen, die er langer in school gegaan hebben, zijn beter thuis in deze politiek. De zaakgelastigde van de engelsche Oost- Afrikaansche handelsmaatschappij G Mackenzie bevindt zich sedert eenige dagen bij de inboorlingen, door wie hij te Mom basa zeer hartelijk is ontvangen. Zij heb ben hem in vertrouwen te kennen gegeven, dat zijne maatschappij de godsdienstige gebruiken des volks zou eerbiedigen, in tegenstelling van de duitsche, die er noo- deloos inbreuken op maakte. Zou het hier ook worden, dat wie opgestaan is, zijn plaatsje kwijt is? Waarschijnlijk zullen de zaken spoedig een keer nemen en treken wat niet buigen wil. Want de vier duitsche korvetten zul len met hun 1600 man spoedig ter hulpt kunnen komen, daar de keizer reeds in Italië aangekomen moet zijn. Na een har telijk afscheid van Frans Josef, den koiiiDg van Saksen en prins Leopold van Beiereu heeft hij op den middag van den lOden October de reis naar Rome aanvaard, waar hij bij Z. H. den Paus ter audiëntie zal gaan. Op het Vaticaan, niet minder dan in de Heilige stad zelve worden groote toebereid selen gemaakt voor zijne verwelkomst. Alle kardinalen eu aanwezige bisschoppen zullen om den Paus geschaard den hoogen gast ontvangen. Intusschen schijnt men tusschen al deze feestbedrijven door, e/enmin als in Weenen gerust op het punt van des keizers vijan delijke of gunstige manifestaties. Minister Crispi heeft de hoofden der republikein- sche partij gepolst omtrent hunne voor nemens in deze. Hem werd geant woord, dat dit geheel zou afhangen van wat de duitschgezinde partij zou blijken in 't schild te voeren. Alleen de hevigst* hunner hebbben hem in weinig meer par lementaire woorden aan 't verstand ge bracht, dat het hem niet raakte. Dit, in verband met het plotseling vertrek van tien anarchisten uit Zürich, geven voet aan de vrees, dat men in Rome zoo niet op een vulkaan, zal dansen. dan toch op glad ijs PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. Londen, 9 Oct. De bezoekers van het Savoy-theater wa ren dezer dagen in de gelegenheid de prémière te genieten van Sullivan en Gil berts nieuwe operette «The Yeoman of the Guard or the Merry man and his Maid". De muziek is van eerstgenoemdehet libretto van den tweede. Na de //Mikado" hebben de componisten zelden zulk een succes van hun werk beleefd. Gilbert was vroeger comediant eu speelde niet onver dienstelijk, maar hij heeft dit beroep er aan gegeven om zich geheel te wijden aan het schrijven van tooneelstukken. Toen zijue vrienden hem vroegen, wat toch wel de reden kon zijn voor deze verandering van professie, antwoordde hij doodeenvou dig //Omdat ik genoeg acteur ben om te weten, dat ik tot de slechten behoor". Behalve van deze opera hoort men in Londen ook nog spreken van het overlij den van eene bekende persoonlijkheid, den bokenden Tom Kingden koning der boksers. Onder de liefhebbers van dit //edele" vak zijn er die het tot een on gekende hoogte hebben opgevoerd, ondanks de pogingen der politie om het met wortel en tak uit te roeien. De //masterblow" was de laatste //topic" op het gebied der bokskunst en een uit vinding van Tom King. Hij bestaat daarin, dat men zijn tegenpartij een vuiststoot in het gelaat geeft, waardoor niet alleen het neusbeen verbrijzeld, maar ook nog een oog wordt uitgelicht. Tom King was de levende vertegen woordiger van hetgeen de kracht der vuist vermag. Vroeger, toen de bokskunst nog iu eere werd gehouden en zelfs de ko ningin haar beschermde, was hij de meest gevierde onder zijne kunstbroeders. Zelfs de deftigste gentleman en de meest huis- zieke lady ontzagen zich niet eenige mijlen af te leggen buiten de stad, om Tom King in zijn element gade te slaan, wanneer hij als een gladiator der oudheid, de kracht zijner gespierde armen mat met die zijner tegenstanders, wier roem meestal verbleekte voor den zijne. Tom King was een gewezen matroos en stierf op zijne villa te Clapham als een rijk man, zooals gewoonlijk de meeste be faamde sportsmen hier te lande. Na Ar chibald Archer, den bekenden jockey, heeft hij het meeste geld verdiend. Jammer dat hij zoo als deze geen voorwerpen nalaat, welke het hart kunnen verheugen van dezen of genen verzamelaar van rariteiten. Tom King laat echter vier dochters na voor wie hij een liefhebbend vader was. Misschien dat eenige zijner bewonderaars de meisjes wel ten huwelijk vragen een beter aandenken kan men zich al moeilijk verschaffen. De liefhebbers van sport hebben weder een nieuw spel bedacht, eene kleine variatie op de //football". Vooral onder de aristocratie komt het meer en meer in zwang. Dit nieuwe spel heet //polo". De deelnemers plaatsen zich op wilde ier- sche poneys en verdoelen zich in twee partijen. Het is nu de kunst om terwijl zij op elkander inrennen, een grooten bal door middel van een lat in het kamp van de tegenpartij te slaan. Het polospel komt ook in België in de mode, dat op het stuk van naaperij op sportgebied zijns gelijke niet heeft. Reeds zijn door eenige sportliefhebbers te Boitsfort acht polo-poueys voor Engeland aangekocht en ongetwijfeld zal het polo- spel er in 't aanstaande voorjaar het meest geliefkoosde zijn. Men zou haast gaan gelooven dat de geheimzinnige moorden in Whitechape' ook een uitvloeisel zijn van de allesbeheetf- schende sportmanie, welke zich thans in het vereenigde koninkrijk openbaart. On der de blondharige zonen van Al bion zijn er velen, die op verontrustende wijze aan excentriciteit lijden. Waarschijn lijk is de onderstelling niet gewaagd, dat de moordenaar aan sport-waanzin lijdende is en een weddenschap heeft aangegaan, dat hij in een gegeven tijd een zeker aan tal vrouwen zou om hals brengen. Een neef van lord Chesterfield, een der meest geziene leden van de //aristocratic- en zich aan den tak vastklemde, had hij den volgenden boom bereikt. Hij trok haar toen naar zich toe, totdat Pepperill haar ten laatste kon bereiken. Een oogenblik later waren zij op den top. Maar nu nog die loodrechte helling van tien voet, waarlangs Pepperill zich had laten glijden. Wat ben ik een domoor geweest, zeide Dan, ter wijl hij tevergeefs naar eene plek zocht, waarlangs hij naar hoven kon stijgen. Klim op mijne schouders! En Penn bukte zich. Dan waagde de poging, maar viel oogenblikkelijk weer neer. Toen zagen zij een zwart, grijnzend gelaat hoven den rand uitsteken. Reik mij het meisje aan! en een zeer lange arm strekte zich uit, om haar aan te grijpen. O, Cudjo, gij zijt een engel! riep Penn. Kom hier, Dan! Pepperill bevond zich dadelijk weer bij hen. Zij hieven Virginia in de hoogte. Terwijl hij met een zijner handen een hoorn vastgreep, strekte Cudjo de andere naar haar uit, totdat hij het meisje naar boven bad getrokken. Toen klom Dan op Penn's schouders, terwijl Cudjo den eerstge noemde de hand reikte. Penn bleef het laatst over. Houd u hier aan vaBt! zeide Cudjo, terwijl hij hem een tak toereikte, dien hij van een boom had afge broken. Penn klemde er zich aan vast, terwijl Cudjo en Dan hem naar boven heechen. Goede Cudjo, hoe zijt gij hier gekomen? Ik heb u en Pepperill daarginds bij het vuur gezien. Ik ben toen gevolgd. Dit is de dochter van den grijsaard, Cudjo! Cudjo beschouwde het meisje, vol bewondering. Ik herken hem, zeide Virginia. Ik heb hem dien nacht gezien, toen hij bij Toby door het veneter is geklom men. Zij gat hem de hand, die ran ontroering beefde. Ik dank u, Cudjo, voor hetgeen gij voor mijn vader en voor mij gedaan hebt. Welnu Cudjo, toon ons den kortsten en gemakkelijk- sten weg. Wij moeten haar naar het hol brengen. Wij zijn er nog niet, zeide Cudjo. Het vuur breidt zich zeer snel uit. Penn wilde Virginia dragen, maar dat wilde zij niet toestaan. Ik ga, waar gij gaat, zeide zij, terwijl zij weer nieuwen moed koesterde. Geef mij uwe hand en gij zult eens zien! Penn nam een harer handen, Pepperill de andere, en terwijl zij haar op deze wijze ondersteunden, eproDg zij vlug over de rotsblokken. Cudjo, die Dan's geweer droeg, liep voorop, en wees hun den weg, over rotsen en door kreupelboschjes en langs pa den, die hem alleen bekend waren. Aldus bereikten zij den zoom van het boscb; Cudjo hoopte dat deze nog niet door het vuur aangetast zou zijn, maar helaas! zij waren te laat. Het vuur verspreidde zich snel over de droge takken van het bosch. De neger wendde zich om. Zijne oogen schitterden woest, toen hij zijn hand ophief, ten teeken, dat de vlucht hun in die richting was afgesneden. Cudjo, wat moeten wij nu doen? en Penn trok Virginia naar zich toe, alsof hij zeggen wilde, dat al zijne vrees haar betrof. Wij kunnen ook het gebergte niet afdalen! zeide Dan. Wij zullen weldra te midden van het vuur zijn. Laat Cudjo doen, wat hij wil, zeide de neger. Ik vertrouw u, gij ook Virginia? Hij weet wat het beste ie. Ja, ik vertrouw op hem. Neem dit aan! Pepperill moest het geweer nemen. Ik zal het meisje dragen. Hij tilde Virginia op, en voor Penn hem kon tegenhou den of ondervragen was hij met haar de vuurzee ingesneld. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2