B 1 N N li N L N I». Politiek Overzicht. stal hadden begaan in de rilla ran den keer Eschauzier, te Heemstede. Tijdens de kermis te Haarlem ontmoet ten J. Moot en H. Yerlee elkander op de Groote Markt, waar Verlee in dienst bij zekeren Etienne, een wafelfabri kant. Samen gingen zij er toen op uit. Een nacht sliepen ze in een schuit bij de gasfabriek, een anderen in den Hout en toen, waarschijnlijk hopende, dat de haar- lemsche kermis de bevolking der omlig gende plaatsen tot zich trekken en dus de gelegenheid om te stelen gunstig wezen zou, maakten zij zich op naar Heemstede. Het geoefend oog van Moot ontdekte alras, dat de villa van den heer Eschau zier verlaten was. Eerst trachtten zij een keukenraam open te maken, maar daar dit niet gelukte, drukten zij met aarde een ruit in, schoven de harpen er af en klommen gemakkelijk naar binnen Toen stelden zij een nauwkeurig onder zoek in. Alle kasten en kisten werden opengebroken, overal sloegen de beide die ven de schendende handen aan en zelfs vond men later in de gang een hoop zaken, die zij uit alle hoeken en gaten bijeengesleept hadden, maar moesten laten liggen omdat het te veel was om mede te nemen. Met f90 en een aantal voorwerpen van waarde voorzien, trokken zij af en begaven zich weer naar Haarlem terug. Wij zien hen verder met de postkar naar Sloterdijk rijden. De postrijder had hen uit medelijden opgenomen, in weerwil zijner instructie, die hem verbiedt passa giers mede te nemen. Had hij geweten welk gevaarlijk gezelschap hij bij zich had, dan zou hij dit zeker wel niet hebben gedaan en het was een geluk, dat de twee boosdoeners tevreden waren met den reeds behaalden buit. Van Amsterdam gingen zij naar Rot terdam en vandaar naar Antwerpen, waar zij eenige der goederen verkochten. Terug komende in Holland maakten zij goede sier en brachten er in een week tijds meer dan honderd gulden doorzoodat ook hier het «rinnen" even snel ging als he! winnen. Te Amsterdam bood Moot een jas, van den diefstal afkomstig, aan een winkelier te koop aan, maar deze rook lont en waarschuwde de politie, die de rechercheurs Peters en Rust er op afzond. Dezen waren scherpzinnig genoeg, om Moot uit te vinden en na hem ook Verlee op te duiken. Beiden bekenden volmondig. Geen hun ner heeft een onbevlekt wapenschild, Moot heeft reeds 2 jaar en 9 maanden en Verlee 9 jaar gevangenisstraf ondergaan. De eisch luidt 4 jaar voor den eerste en 6 jaar voor den tweede, als zijnde deze de hoofdschuldige. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. S. J. H. van Walchren, betwist de juistheid der qualificatie van het misdrijf en concludeert tot een lichtere straf, ter wijl hij echter tevens zijn genoegen betuigt dat deze twee booswichten zijn gevat. Ten slotte verzoekt pl., dat de tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht, moge strek ken in mindering der op te leggen straf. Stam, te Bloemendaal J. H. BijYoet en N. Rouwens, te Haarlemmerliede en Spaarnwoude H. Holleman en C. van Dregt, te Haarlemmermeer G. B. 't Hooit, A. J. G. Timmer mans en B. Biesheuvel, te Heem stede M. Vester en M. Tibboel, te Schooten H. Blom en A. Stut, te Spaarndam B. Schouten en G. A. Melchior. Men is in de Haarlemmermeer druk bezig met het plaatsen van wege het Rijk van eene dubbele rij bakens, van de Vijfbuizen af tot Aalsmeer, aangevende de rich ting en de breedte van den aan te leggen inundatiedijk, alsmede van het te graven kanaal. Met verlangen wordt door den arbeidenden stand naar de aanbe steding uitgezien. Aan de damsluis, in de Ring vaart der Haarlemmermeer, bij de Vijfbuizen, is men zoover gevor derd, dat di fondamenten zijn ge legd en met het metselwerk een aanvang kan gemaakt worden. Bij de jongste veranderingen in bet personeel der rijksveldwacht zijn o. a. verplaatst: M. Spee ijacbt- opz.) van Rijswijk naar Velzen en A. van Spanje (jacbtopz.) van Vel zen naar Rijswijk. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 persoon voor loopwerk of incas- seering van gelden, 1 letterzetter, 1 persoon goed met paard en wagen kunnende omgaan. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 bekwaam kleermakers knecht. In den laatsten tijd werden te Overveen-Bloemendaal uit de tuinen groote hoeveelheden perziken ge stolen. Men hoopt echter dat hier aan thans een einde is gekomen, daar de daders gesnapt zijn. Eén dezer perzikendieven heeft reeds een jaar gevangenisstraf ondergaan. Door den Commissaris des Ko ning zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen te Ben- nebroek M. van der Eist en F. LETTEREN EN KUNST. Bestuurderen der Maatschappij Arti et Ami- citiae« te Amsterdam, zijn voornemens omstreeks medio October e. k. de gewone jaarlijksche ten toonstelling van kunstwerken van levende mees ters te openen, die door bijdragen van vele eerste nederlandsebe kunstenaren zeer belangrijk belooft te zullen worden. Sarah Bernhardt gaat van ons land naar Weenen. Zij zal daar gedurende 14 dagen haar beste stukken spelen. De eerste voorstelling is op 30 Oct. bepaald. De beer Maurice Hageman beeft als or kestdirecteur van de Hollandsche Opera zijn ont slag genomen. De schilder Herman ten Kate moet, op raad van zijnen dokter, eenigen tijd rust nemen en gaat buiten wonen. Zijn atelier, met gebeeld houwde eiken betimmering, breede schouw, ven sterbanken, 3toelen en tafels, sierlijke stoffen en kleedingstukkenoud huisraad en wapens; als mede de antieke kamer, welke hy naast zijn atelier liet inrichten in den stijl der 17e eeuw, met oude besehildeide ruiten, sobouw met gesne den kroonlijst, gebeeldhouwd ledekant, gesneden deur en beschot, enz. worden te koop aangebo den en zijn dagelijks des namiddags te zien. (N. R. C.ï Het gezelschap van het "Residenztheater« te Berlijn, onder directie van Lautenberg, is voornemens te Amsterdam in November een aan tal voorstellingen te geven, o. a. van stukken van Ibsen. In verband met het voor nemen der regeering om de nog overgebleven meervoudigs kiesdis tricten in enkelvoudige te splitsen, worden reeds gegevens verzameld en adviezen bij de betrokken bestu ren ingewonnen. B ij d e T w e e d e K am e r z ij n ingekomen verzoekschriften van de afd. Amsterdam, van bet Alg. N-d. Werkliedenverbond en van den Alg. Ned. Typografenbond, waarbij in stemming wordt betuigd met bet adres, door de smidsgezellen-veree- niging «St. Eloy» te Rotterdam, vroeger ingezonden, betreffende de oprichting van een pensioenfonds voor werklieden door of vanwege den staat. Naar men verneemt, i het indiscb legerbestuur voornemens een postduivendienst te organisee- ren in Atjeh en van Atjeb naar Singkel, het naastgelegen telegraaf station. Dientengevolge heeft de minister van Koloniën zich gericht tot de haagsche postduivenvereeni- ging «De Ooievaar,» met wier dui ven uitstekend geslaagde proefne mingen hebben plaats gehad, met verzoek hem 50 paar duiven voor den dienst in Indië te bezorgen. De beer Van Assen, eeni- gen tijd geleden door den minister van Koloniën nit Indië ontboden om inlichtingen te geven over de atjehsche toestanden, zal 3 Novem ber a. s. naar Indië terugkeeren. De transvaalscbe regee ring beeft weder tien nederl. tele grafisten aangevraagd. Naar men bericht, hebben zich zestien tele graafambtenaren aangemeld. In 't begin der volgende maand zullen de aangewezenen vertrekken. Men meldt, dat de op hooger last geroyeerde arreststraf, den huzaren-luitenant S. in den af- geloopen zomer door zijn tijdelijken korpschef op de klacht der directie van bet Kurhaus opgelegd, door het Hoog Militair Gerechtshof was gehandhaafd, welk college dus het beroep van dien officier ongegrond beeft geoordeeld. Vad De Vereeniging van en voor Nederl. Industrieelen zal bare 108ste algemeene vergadering hou den op Woensdag 17 October a. s. te 's-Hage. De punten van behandeling zijn: lo. Periodiek overzicht van den se cretaris. 2o. Bespreking van onder werpen daarin aangeroerd. 3o. De ontworpen staatsbegrooting voor 1889 beschouwd in verband met het regeering6programma van Mei jl. en de belangen der nationale nij verheid. 4o. Tatiefsherziening eene levenskwestie voor onzen landbouw en nijverheid. 5o. Vormen de alge meene voorwaarden van openbare aanbesteding voor werken en leve ringen ten behoeve van het rijk, de provinciën en gemeenten, behalve een rechtsband tusschen aanbaste- der en aannemer, ook een quasi- contract, een zedelijken band, tus schen denzelfden aanbesteder en die inschrijvers, aan wie de gunning niet te beurt viel? 6o. Deelneming aan buitenlandsche tentoonstellin gen. 7o. De telegraphie- en tele- phonie-regeliDg. Vrij stellig werd Woens dag ter amsterdamscbe beurze ver zekerd, dat binnen enkele dagen het prospectus zal verschijnen der nieuwe rus8isehe leeniDg, uit te geven door Rothschild. Dinsdagavond is te A m- sterdam een werkman, die van zijn dagwerk op eene der ertsbooten, in het spoorwegbassin lossende, terug keerde, door een trein midden over bet lichaam gereden. De ongeluk kige laat eene vrouw met vijf kin deren na. Door de politie te Rot terdam zijn aangehouden en worden ter beschikking van de justitie ge steld twee opgeschoten jongens, die op heeterdaad werden betrapt bij eene poging om bloem te stelen van eene partij, liggende aan de Gel- dersche kade. Zij hadden een der balen met een mes opengesneden. De knapen zijn reeds van vroeger bij de politie bekend. Door het bestuur der vereeniging van de commissionairs in granen te Groningen werd in de laatste dagen geklaagd, dat van den opslag van granen aan het Schui ten- en Damsterdiep vrij belangrijke boeveelheden werden ontvreemd.Men sneed daarbij de zakken open, of wel jongens met ijzertjes onder de hakken hunner schoenen wreven daarmede zoolang langs de balen, waarin bet graan geborgen was totdat eene opening was verkregen. Het nu uitstroomende graan werd daarop bijeenverzameld en ont vreemd. De geheime politie beeft echter in de laatste dagen drie van die nieuwe categorie van dieven gesnapt. Te Noorbeek, welke ge meente vlak bij de belgische gren zen gelegen is, wordt in den laat sten tijd veel gesmokkeld.Dientenge- volge is thans eene brigade rijks ambtenaren aldaar gevestigd. De zelfde brigade was vroeger gestati- onneerd te Margraten en is thans aldaar opgeheven. Het was een grap, dien men den tolgaarder van Nieuwebrug wilde spelen, doch hij dacht er an ders over. Wat er was?Een zeven tal paartjes, die elders kermis had den gehouden, reden hun sjeezen zonder betalen door bet tolhek. De tolgaarder had echter een van hen herkend en liet dezen weten, ot zij de ontdoken tol 50 maal wilden voldoen óf voor deze zaak met den rechter in kennis wenschten te ko men. Het eerste werd gekozen, en bet werd dus een dure aardigheid De politie te Leeuwar den beeft Woensdagochtend in een logement op den Wirdumerdijk aan gehouden een persoon, die zich den vorigen dag te Groningen had schuldig gemaakt aan diefstal van een partij nieuw gemaakte klee dingstukken. Hij is gesteld ter be schikking van de politie te Gro ningen. Ook beeft de politie te Leeuwar den de hand gelegd op een gewe zen indisch militair, die zich dezer dagen had schuldig gemaakt aan diefstal van eenige gouden sieraden ten nadeele van de dienstbode van een koffiehuiehouder aldaar. LEGER EN VLOOT. Z. M. heeft benoemd! bij het wapen der inf. bij het 7e reg.. tot kapt., de le luit. J. F. P. Bekkers, van het korps hij het 8e reg., tot le luit,, de 2e luits. P. C. JP. Kroeze en jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, heiden van het korps. Voorts heeft Z. M. den le-luit. C. H. Tielenius Kruythoff, van het 3e reg. inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst. De kosten van het stalen tweelingschroef- schip, dat voor rekening van het departement van Koloniën zal worden aangebouwd door de koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, bedragen f 798,000. De hoofdingenieur der marine voor algemeene dien sten, J. C. Jansen, is van rijkswege belast met het toezicht op den houw van het schip. Onder de paarden 7an het le reg. huzaren te Deventer heerscht thans dezelfde zi kte ah dezen zomer onder die van het 3e reg., in Den Haag in garnizoen, in sterke mate is voorgeko men. Tijdens do cavalerie-manoeuvreB reed9 ont staan, heeft zij na terugkomst in het garnizoen plotseling eene groote uitbreiding verkregen, zoo dat nu reeds ruim een lOOtal paarden zijn aan getast. Evenals de influenza, moet ook deze ziekte als zeer besmettelijk worden beschouwd. Sterfge vallen zijn tot aeden bij deze ziekte weinig waar genomen, alléén wanneer de ziekte ontstaan zijnde, de paarden daarmede toch nog gebruikt worden, schijnt zij gevaarlijker te worden en zijn sterf gevallen voorgekomen. De dagboek-kwestie van keizer Frederik beeft veel overeenkomst met sommige ca deaus, die men op St. Nicolaasavond of Nieuwjaarsmorgen aan zijn vrienden of vriendinnen stuurtveel pakpapier en weinig inhoud, veel geschreeuw en weinig wol. Men verkneukelt zich van verre in de gespannen verwachting, waarmee de bedeelde, na het witte papier, het blauwe, na het blauwe het grauwe, na het grauwe het roode en na dit nog ettelijke bedriegelijke omhulsels zal vinden, die alle als onthullingen zullen worden tege- moetgezien van het zeer //ingewikkelde" ge heim en die alle den ijverigen ontdekkings reiziger met een kluitje in 't riet sturen. I Zoo ook brengt elke dag ons, in verband [met het Geffken-proces een nieuwe //ont hulling", waardoor evenwel weinig meer onthuld wordt dan eene nieuwe //question bruiante". Nu verneemt men weer, in strijd met vorige berichten, dat er van keizer Frederiks dagboek weldegelijkafschriften be staan. Een zekere Krug,die indertijd een wa kend oog hield op het copieëreD, heeft er een ontvangen als blijk van vertrouwen. Is dit alles waar, dan heeft keizer Frederik voorzeker meerderen met een afschrift ver blijd en is door al dit vertrouwen het geheim van zijn politieke bemoeiingen zeker al lang op weg geweest een geheim van Harlekijn te worden. Trouwens er is zulk een ontoombaar streven al het duistere, dat nog over het leven des overleden keizers hangt door het licht der openbaarheid te verjagen, dat er weldra op dit punt weinig nieuws meer onder de zon gevonden zal worden. In Londen wordt tegenwoordig een uit- voorbereid van een eDgelsche bio graphic en wel door Rennel Rodd, ge wezen attaché bij het britsche gezantschap te Berlijn. Deze levensbeschrijving werd vervaardigd naar aanleiding van den bizon deren wensch der keizerin-weduwe, die het geheele manuscript doorgelezen en eigenhandig aangevuld en verbeterd heeft. Naar luid van geruchten moet het boek wel in staat zijn Bismarck's gramschap in even hooge mate op te wekken als het bekende artikel in de //Deutsche Rund schau." Bismarck beleeft niet veel pleizier van de nagedachtenis van Frederik. In zake zijn forsch optreden tegenover Geff- ken vallen zijn trouwste vrienden hem af. Het vrij-conservatieve //Deutsches Wo- chenblatt", overigens op en top bismarcki- aansch, zegt ernstig te betreuren, dat de kanselier is overgegaan tot zulke strenge maatregelen, tot schade van het monar chaal beginsel en het huis van Hohen- zollern. Waarschijnlijk evenwel zal Bis marck het ingeslagen pad niet verlaten en zal er zelfs eene vervolging worden ingesteld tegen degenen, die de frausche en engelsche vertalingen van de dagboek uittreksels in 't licht gegeven hebben. Zoo ook is het te voorzien en wordt voorspeld, dat de biographie door Rennel Rodd, in Duitschland op den index zal worden ge plaatst. Van alles wat Frederik betreft kan evenwel in zijn land gelden, wat eens een vriend van Heine met het oog op een zijner boeken aan deze schreef//Men had het niet behoeven te verbieden: het zal nochtans gelezen worden." Van uit Londen wordt er ook op andere wijze aan Duitschlands voorspoed getornd op eenigzins geniepige wijze. Men weet, dat de schoone dagen in Oost-Afrika voor de duitschers ten einde schijnen en dat zij het niet bizonder opgewekt verlaten hebben. De een zijn dood, de ander zijn brood. De afgezant der engelsche Oost-Afrik.- Handelsmaatschappij, George Mackenzie heeft, naar de //Times" meldt, voor zijn maatschappij bij den sultan van Zanzibar dezelfde voorrechten weten te verkrijgen als die de benarde duitsche maatschappij geniet. De naam Mackenzie zal in Duitsch land een slechten klank krijgen. Toch hebben de Engelschen die zoo pro- fiteeren van de ruzie in buurmans huis, veel //linge sale en familie", te wasschen. De moorden in Whitechapel liggen nog versch in 't geheugen. De socialisten steken het hoofd op en zullen, ondanks het strenge verbod weldra weder op Trafalgarsquare vergaderen. De Home-Rule-partij heeft bij monde van den afgevaardigde John Morley op nieuw en sterker dan te voren aange drongen op het doen van recht in de iersche kwestie.Eveu weinig bemoedigend is een telegram door de //Rh. Westf. Zeitung" uit Brussel ontvangen, inhoudende dat majoor Hordister, hoofd van de Bangala- post in het Congo-gebied, den geheelen ondergang der Stanley-expeditie en den waarschijnlijken dood van Stanley heeft gemeld. In de Zwarte Bergen evenwel heelt men eenige voordeelen behaald. Generaal Macqueen heeft een punt bezet, van waaruit hij het oorlogsterreiu beheerscht. Een ver- kenaingstocht heeft aan 't licht gebracht, dat de vijand zich in de richting van den Indus beweegt. Men heeft gedreigd bij verder verzet zijne te veld staande oogst te zullen vernielen. Er is moeilijk een scherper tegensti ling te denken, dat die deze onverkwik kelijke tooneelen scheidt van de glorie- Zeker, want ik ben er vast van overtuigd, dat gij mij zult redden. Klaarblijkelijk was de neger door deze woorden gevleid. Hij beschouwde zorgvuldig de vuurlinie. Penn ontdekte nu, wat Cudjo in den beginne reeds geweten had, dat er zich naakte rotsen verhieven, zoodat het vuur daar moest weg sterven. Weldra was er eene opening zoodat een moedig en krachtig man er zich een weg doorheen kon banen, zonder letsel te ontvangen. Toen wachtte Cudjo niet langer. Hij hief Virginia op in zijne armen, en droeg haar door de tweede vuurlinie, zooals hij haar door de eerste vuur linie had gedragen, en hij plaatste haar op eene rotg, zon der dat zij verdere gevaren had te vreezen. Cudjo, edele en dappere manl zeide Penn, diep bewogen. Ik heb u verongelijkt, ik beken het u met schaamte. Vergeef het mij! Cudjo heeft u niets te vergeven, antwoordde de neger, terwijl hij lachte. Het heeft niets te beduiden, mijnheer. Laat ons echter verder gaan. Hij wees hun den weg, terwijl Penn en Dan Virginia ondersteunden. Zij waren niet ver van de opening van het hol verwij derd, toen er een afgrijselijke kreet weerklonk. Wat is dat? riep Cudjo, terwijl hij door rookwolken mhuld, eensklaps stilstond, terwijl eeno bijgeloovige vrees op zijn gelaat lag uitgedrukt. De kreet werd herhaald, luider en meer in de nabijheid, terwijl de lucht er van scheen te trillen. Ga voort, Cudjo, ga voort! beval Penn. De ontstelde neger mompelde iets, maar bewoog zich niet. Toen weerklonk het geluid van paardenhoeven in het ge bergte. Het paard van Stackridgeriep Cudjoen terwijl hij zich van zijne vrees herstelde, sprong hij op en zwaaide met zijne lange armen in de lucht. Er zit een arme drommel op. De kleine troep stond daar onbeweeglijk, van schrik ver stijfd. Daar kwam het beest aanrennen, met wijdgeopende neusgaten, vliegende manen, en fladderende staart. Een menschelijk wezen, een man, klemde zich aan zijn nek vast, zijn gezicht was verborgen achter de vliegende manenhet was een vreeselijke rit. Toen het paard het groepje zag, wendde het zich op zijterwijl het met de snelheid van d*n bliksem voorbij vlooghet naderde den afgrond, maar hield niet stil en stortte zich in het struik gewas eensklaps verloor het ros den grond onder zijne pooten, het steigerde in de lucht, en hals over kop verdwe nen paard en ruiter in den afgrond. XXXe HOOFDSTUK. EENE WIJKPLAATS. Het groepje stond voor een oogenblik verpletterd en roer loos op de rots. Penn was de eerste, die de stilte verbrak. Wie van ons zal in de kloof afdalen? Waarvoor? zeide Cudjo. Om hem te gaan zoeken. Dat dient nergens toe. Het is wis en zeker werk van den duivelDe neger wendde zich weer in de richting van het hol. Neen, neen, Hapgood, gij behoort hij haarneem dit geweer, in ik zal in de kloof afdalen om te zien of die onbekende leeft, of dood is. O Pepperill, wilt gij dat doenriep Virginia vol vreugd uit. Penn maakte tegenwerpingen, maar heel flauw, dat moet gezegd worden. Ik zal haar naar haar vader brengen, en dan kom ik weer terug. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2