BIS* E X I X I). Onlusten op Java. Politiek Overzicht. Deze lezingen zullen worden ge&oudem te VHage, behalve die van den heer J. F. D. Bruin9ma, die waarschijnlijk te Breda zal plaats hebben. Het antwoord op prijsvraag B, van den heer W. N. Roldanus, kapitein-intendant, wordt voor rekening der Vereeniging uitgegeven. (K R. C.) De vereeniging van wis- kundige adviseurs bij nederl. levens- verzekering-maatschappijen heefteen eerete vergadering gehouden en zal -waarschijnlijk geconstitueerd wor den. Het adres te Amsterdam aan de regeering tot afschaffing der kanaalgelden is thans van 976 hand- teekeningen, voornamelijk van han delsfirma's voorzien. Doctor Georg Ruge uit Heidelberg, aanvaardde Maandag te Amsterdam het professoraat in de ontleedkunde, met een rede in het duitsch over de heteekenis der ont leedkunde in de medische weten schap. Het «Bataviaascli Nieuws blad" geeft eene beschrijvende beschouwing over de wijze waarop in den Haag de trekkingen der staatsloterij plaatshebben: Tegenover het Departement van Water staat te 's Hage gaat men langs eene smalle, vuile trap naar een klein vertrekje, hetwelk onze hooggeroemde zindelijkheid schande aandoet. Op dat hokje nemen tegen half negen des morgens, op eene verhooging eenige beambten plaats, wier getal om de vijf rhinuten met één ver meerdert, zoodat eindelijk een veertiental personen hebben plaats genomen. Langs de beide tegenovergestelde wanden ziet de bezoeker een ijzeren bak, die on geveer den vorm en de grootte heeft van een scheprad. Nadat de sloten van de beide kolossale ijzeren trommels door een beambte zijn afgenomen, wordt in dien, waarop staat: //Prijzen," den inhoud van een linnenzak overgestort; de zak daarna het binnenste buiten gekeerd evenals een goochelaar doet en de doos gesloten. Daarna worden beide trommels met zekere kracht rondgedraaid en eindelijk evenals een filtreervan onderen geopend. Nu heeft alles plaats met zekere onver schilligheid, die doet denken aan den be kenden sleur, en nadat iemand roept«al klaar!// trekt een knecht uit de doos, waarop staat: «Nummers," een rolletje, terwijl tegelijkertijd een andere knecht uit den daarentegenover staanden trommel eveneens een rolletje neemt. Beiden geven dat opgerolde papiertje respectievelijk aan beambten, rechts van hen zittende, die de ringetjes er afnemen, om het daarna aan andere beambten over te geven. Hierop gaat alles aan 't werk met groote snelheid, en de voorlezing der nummers, gevolgd door de afroeping der prijzen van de overzijde, geschiedt met zulk een rapheid, dat er voor een gewoon mensch niets van is te verstaan. Men hoort b. v. de nummers der loten afroepen: vierduizend negenhonderd acht- en-zestig, tienduizend tweehonderd zes en veertig zeventienduizend een honderd twee- en-vijftig negentienduizend driehonderd vier en vijftig eenhonderd acht en veer tig eDZ. en daartusschen doori der tig guldertig gul honderd gul Eu dat zoo snel, dat er gemiddeld 21 loten en prijzen in de minuut worden getrokken. Het aardigste van alles is nog de spreek toon van den beambte, die als uit één adem de nummers afroept. Wij raden onzen lezers aan, bij een be zoek aan de residentie, vroeg op te staan en de trekkingen der staatsloterij te gaan bijwonen. Men trekke evenwel geen goed costuum aan vooral niet de dames want de spinraggen zijn niet te ontwijken. Tot zoover het «Bat. Handelsblad". Het gaat dus hij de trekking der staatsloterij weinig fijner toe, dat bij een gewone koek- verlotiüg in 't groot. Men zou bijna den ken, dat het van een armoedje af moet. En toch verdient de Staat in dit hokje vol vuil en spinraggen, een aardige duit. Elke loterij is groot 1.086.000 gulden. Yan dit bedrag komt aan den Staat, bruto 10% over f 611.500 is f 51.150 15% f524.500 «....f78.675 f129,825 Dat is voor drie loterijen per jaarf449.475 Een half millioenDaar kan toch wel een werkvrouw éénmaal per week op staan! Uit Weltevreden wordt door Beuier geseind Er is eene samenzwering ontdekt tegen het nederlandsche gezag te Madioen. 42 leiders zijn gevangen genomenelf anderen die weigerden zich over te geven, zijn doodge schoten. Nader lezen wij omtrent het voor gevallene in de Staatscourant: Blijkens telegrafisch bericht van de indische regeering vernam de resident van Soerakarta in den nacht van IX op 12 dezer, dat een der tigtal inlanders, als priesters gekleed, zich meester gemaakt hadden van de pasangrahan te Tawangmangoe, in het district Karangpandan, nabij de grens van Madioen, en door de politie niet waren te verdrijven. Terstond werden militairen der waarts gezonden, met een gedeelte van de lijfwacht-dragonders en van het legioen van pangeran Prang- Wedono, terwijl zich ook de resi dent en genoemde pangeran daar heen begaven. Tengevolge van dit krachtig optreden werd de poging tot verzet in hare geboorte onder drukt. Van de bende in de pasangrahan gaven zich 42 personen, onder welke vrouwen en kinderen over, terwijl de leider der bende en tien anderen, die zich niet wilden overgeven, wer den gedood. Niemand is ontkomen. De bevolking is volkomen rustig. In den tweeden wedstrijd door het college iZeemanshoop» te Amsterdam, uitgeschreven voor het 't best gehouden compas-jonrnaal, is de gouden medaille behaald door den heer J. H. Meijer, gezagvoer der van het stoomschip Erasmus de zilveren medaille door den heer C. Rademaker van het stoomschip Prins Willem I. en de bronzen me daille door den heer H. Sluiter, van ket stoomschip Prins Maurits. Eene deputatie van de werkloozen te Amsterdam vervoegde zich Maandag bij den burgemeester. De heer Driessen, wethouder, stond haar te woord en verklaarde, dat de gemeente aan de zaak niets kon doen. Hij verwees de afgevaardig den naar de kerkgenootschappen en eindigde met den raad te geven, dat zij zouden beproeven den bur gemeester zeiven te spreken. Door het breken van een steiger, op het werk aan de Heine- ken's bierbrouwerij, te Amsterdam, zijn Maandagochtend drie werklie den, metselaars, gekwetst. Een hun ner stierf spoedig. De tweede kreeg ernBtige kwetsuren en werd per brancard naar het gasthuis ver voerd. Met den derde scheen het beter te zijn afgeloopen. Hij ten minste kon loopende naar het politie bureau gaan en werd van daar naar het gasthuis vervoerd. Op de Noordvaarder bij Terschelling is eene fot heden on bekende noorsche schoener met man en muis verongelukt, Sleep- en red dingboot hebben vruchteloos ge tracht hulp te verleenen. Nader wordt gemeld: De op Terschelling gestrande schoener is de Haabet, kapitein Om- mundsen, bestemd naar Harlingen. Men schrijft ons uit Pur- merend Vrouw Oudejans, die voor zich en haar man den kost moet verdie nen, vierde Zaterdag jl. haar 40ja- rig jubilé als concierge aan de stads- teekenschool alhier. Van leerlingen en oud-leerlingen der school ont ving ze, behalve tal van gelukwen- schen, passende geschenken in hoofd - zaak bestaande uit eetwaren, kle dingstukken en brandstollen. 's Avonds ongeveer bij het einde van den feestdag, had de jubilaris het ongeluk van de trap te vallen, de stadsteekenschool wordt ge houden boven de Waag tenge volge waarvan ze per brancard naar haar woning moest worden vervoerd. Tot hoofdingeland van de schager en niedorper koggen is met algemeene stemmen herbenoemd de heer K. Breebaart, lid derProv. Staten van Noord-Holland. In de duinvlakten van Tessel worden sedert eenige weken vele steppenhoenders levend gevan gen. Men maakt bij die vangst ge bruik van slagnetten. De levende steppenhoenders gaan tegen hooge prijzen van de hand en worden ook naar het buitenland verzonden. Dezer dagen giDg eene bezending naar den zoölogischen tuin te Londen. Van het b e u r t v a a r t u i g Alkmaar-Tessel, hetwelk Maandag met bestemming naar genoemd eiland het Nieuwediep verliet, ge raakte in het Marsdiep de mast over boord, waardoor het zich in redde- loozen toestand bevond. Naeenigen tijd te hebben rondgedreven, werd het door eene blazerschuit op sleep touw genomen en met belangrijke schade naar Nieuwediep terugge bracht, terwijl de stoomboot Ada van Rolland, het later naar de tes- selsche haven sleepte. Zondag ochtend spoelde te Katwijk aan Zee aan een in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van het mannelijk geslacht De stoomtram naar Delft, die Maandag te 11,30 van het Huigens plein te's-Hagemeteen volgtrein ver trok, werd op de halte voor Rijs wijk door den laatsten ingeloopen. Van den eersten trein brak de kop peling geheel af, terwijl die van den tweeden trein geheel ontzet was; daar ook de locomotief door den schok uit de rails werd geworpen, konden beide treinen niet verder, waardoor totale stremming in het verkeer ontstond. Voor het vervoer der naar Delft bestemde passagiers werd gezorgd door den van Delft komenden tram terug te zenden, terwijl de passa giers voor Den Haag moesten loopen. Men schrijft uit Pernis: Thans is door de visschers van al de sloepen de monsterrol getee- kend, zoodat deze kwestie voorloopig van de baan is. D e f 100.000 benevens pre- mie van f 30,000 der nederl. staats loterij zijn Zaterdag gevallen bij de collecteurs Boonenkamp en LieDert te Rotterdam op no. 20215, gesplitst in 20/20 loten. Een arme schoenmaker zou, zoo verhaalt men, juist Vrijdagavond zijn twintigje verkocht hebben voor 185. De gelukkige kooper moet hem echter thans nog f200 cadeau ge geven hebben. Zondag avond isaande Tweede Lombardstraat te Rotterdam een 20-jarig persoon, die eenige twistende en vechtende lieden tot kalmte wilde brengen, door een hunner met een mes eene belang rijke wonde in de zijde, en wel dicht onder den linkerarm, toege bracht. Hij is eerst in eene tapperij aldaar verpleegd, later door eenen geneeskundige verbonden, en verder door de zorg der politie naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. De dader, die ontvlucht was, is dienzelfden avond in eene tapperij aan de Stadhuissteeg aangehouden. De toestand van den verwonde is tot nog toe zonder gevaar. De luchtballon «Excel sior», Zondagnamiddag te kwart vóór vijven te Gouda opgestegen, bestuurd door den nederlandschen kapitein Herman Rodenhof, verge zeld door den heer S. W. Steenweg uit Amsterdam, daalde, na een prachtig reisje gehad te hebben, te 5 uur 20 min. in den polder Oud- Hardenhoek (Biesbosch) op 2 uur afstand van Werkendam neder op het land van J. Baelde, die met den heer H. Vos, landbouwer op de Anna-Paulownahoeve op den Kievitswand, alle mogelijke hulp verleende en den luchtreizigers eene hartelijke ontvangst bereidde. De grootste hoogte, die de ballon be reikte, was 1050 M. Even vóór tien uren kwamen de reizigers met den goed ingepakten ballon te Werken dam aan. De gemeenteraad van De- venter besloot Maandag, niet over te gaan tot de benoeming van een gemeentelijken archivaris. Maandag morgen, o m- streeks half elf, is te Zutfen zwaar geboeid binnengebracht een persoon uit Epe, die, naar men verneemt, eene dienstbode den hals heelt af gesneden. (Z. C.) In de Ekslöer venen moeten eenige verveners-winkeliers van plan zijn geweest eene verga dering te beleggen, ten einde de wenschelijkheid te bespreken om 's winters geen krediet meer aan hunne arbeiders te verleenen. In middels hebben de arbeiders, die daarvan op de hoogte geraakt, nog vóór de verveners hunne vergade ring hadden gehouden, besloten heb ben den vervenershet ultimatum te stellenóf krediet verleenen óf den winter door werk verschaffen. Men meldt uit Winters wijk: Een week of drie geleden ver voegde zich hier eene boerendeerne bij eenen winkelier, wien zij eene kluit boter van zeker gewicht ten verkoop aanbood. Na haar vertrek kwam de kooper tot de ontdekking, dat, om het gewicht te verhoogen, een flinke steen in de boter was verstopt. De bedriegster was echter niet meer te vinden. De vorige week werd bij een an deren winkelier een stuk boter te koop aangeboden, maar de bediende bemerkte intijds, dat men ook hem steenen voor boter wilde geven. Naar den naam haars meesters ge vraagd, gaf de meid op te dienen bij den landman R., in de buurt schap Meddo, en door dezen gezon den te zijn. Bij onderzoek is geble keD, dat een boer met den opge geven naam aldaar tot dusver niet bestaat. Bij een derden winkelier, tot wien de geslepen meid zich wendde, slaagde zij evenmin. Intusschen is het der politie, die zich met deze nieuwe wijze van boterbereiding niet vereenigen kon, Zondagochtend gelukt de meid te ontdekken, en tot de ervaring te komen dat zij in dienst was bij welgestelde landlie den in het Woold. De boerin gaf haar geregeld den gewonen voor raad boter, onvermengd, met zulke vreemde bestanddeelen als straat keien, ten verkoop mede; waarna de meid ze op de omschreven wijze voor hare negotie geschikt maakte. De hoogere opbrengst stak zij leuk weg op. De burgemeester in de limburgeche gemeente T. heeft bij den officier van justitie te Roer mond eene aanklacht ingediend te gen het raadslid R., wegens het uiten van beleedigende woorden in eene openbare raadsvergadering. Omtrent de stranding van de engelsche stoomboot Black- kall, kapt. Hunter, meldt men aan de N. R. C. uit Schiermonnikoog het volgende: De boot, tehuis behoorende te West Hartlepole, was van Archan gel naar Amsterdam bestemd en geladen met planken. Zij kwam hier Vrijdagavond circa elf uren op het strand ten oosten van het eiland, op 2 uren afstand van het dorp, bij paal 11. Eerst om half zes den volgenden ochtend werd het schip gezien door de kustwacht op den noordertoren. De reddingboot toog er heen, en kwam aan boord, maar de kapitein weigerde om mede te gaan en bleef met 9 man aan boord. De stuur man was reeds van eenige man schappen vergezeld met eigen boot aan wal gekomen. De geheele be manning bestond uit 18 koppen. De kapitein had nog hoop, dat het schip vlot zou komen, of ver keerde in de meening, dat hier zee sleepbooten in de nabijheid waren. Omstreek 12 uren echter is de ka pitein met al het volk en hunne goederen met eigen sloep aan den wal gekomen. Op het oogenblik is al het volk hier in de logementen bezorgd. Het schip zal denkelijk niet meer af komen; het is sedert den ochtend wel 100 meter verder den wal op geschoven. Het Geffken-proces is eene phase van duisternis ingetreden. Processen, waar landverraad bij in 't spel komt, worden in Duitschland met gesloten deuren be handeld. Het beeld der Gerechtigheid plaatst zich tussehen prof. Geffken en het nieuwsgierige publiek en maakt hem on zichtbaar. Maar 't bloed kruipt waar het niet gaan kanmen gaat met eene angst vallige scherpzinnigheid na, alles wat ook maar in de verte de interessante kwestie raakt. Zoo verkeert men tegenwoordig in spanning omtrent het doel der reis van den rechter van instructie naar Bazel. Wat mag die toch in Bazel zoekeu vraagt men zich af. De snuggersten beweren, dat deze tocht Diet Bazel, maar Straatsburg geldt, waar Geffken, zooals bekend is, vroeger professor en lid van den raad was. Juris ten van naam gelooven, dat men bouw stoffen voor de aanklacht wil inzamelen, daar men in het feit van de openbaarma king van een staatsgeheim geen termen voor een vonnis zou kunnen vinden. Meer en meer wint de onderstelling aan waar schijnlijkheid, dat deze geheele zaak door Dit is nu de kloof, die gevormd is doordat de bosschen op het kalksteengebergte door het water zijn ondermijnd, zoodat er een morgen land is ingestort; gij weet er zeker wel van, mr. Villars? De wanden zijn steil en hellen over. Er is slechts één boom, welks sterke takken zich tot boven den rand verheffen. Dezen kant op, zeide ik, en wij zijn veilig. Ik stelde hun vertrouwen op de proef, want ik gaf hun geen uitlegging. Ik liet eerst den beer naar beneden vallen, en toen hij al botsende en stootende op den grond aankwam, gaf het een dof geluid. Toen greep ik den tak, en begaf ik mij in den boom. Waar hij gaat, kunnen wij ook gaan 1 hoorde ik Stackridge zeggen, en hii volgde mij. Ik nam zijn geweer en overhandigde het hem weer, toen hij in den boom was. Ik deed hetzelfde voor den volgende, aldus klommen wij allen langs de takken naar beneden. De stam bezat tot op twintig voet geen takken, maar daar bevond zich een klei nere boom, wij klommen daarin, en bereikten op die wijze den grond. Nu, zeide ik, toen allen beneden waren. Ik zal u laten zien, waar gij zijt. Terwijl ik het struikgewas opende, toonde ik hun een pad, dat langs de rotsen naar de onderaardsche holen leidt, waarvan dit hol slechts een gang is. Toen liet ik hen allen zweren, dat zij het geheim nooit zouden verraden, stak vervolgens een van de toortsen van Cudjo aan, die ik voor het gemak daar heb liggen, en ik gaf ze hun, nam er ook een voor mijzelf, verzocht hun, of zij het zich in mijne afwezigheid zoo gemakkelijk mogelijk wilden maken en hier ben ik nu. De geheimzinnigheid omtrent den onbekenden ruiter was dus nog niet opgehelderd. Toen Pomp over het gebeurde was iDgeiicht, Btond hij haastig op. Penn volgde hem uit het hol. Pepperill vergezelde hen, om hun den weg te wij zen. Het regende nog steeds, maar het kreupelhout, waarin het paard en de ruiter lagen, brandde voort. Toen ik naar het kamp van Stackridge giDg, zeide Pomp, meende ik een man over de rotsen te zien kruipen, boven de plek, waar het paard was vastgebonden. Ik liep naar boven om hem te ontmoetten, maar hij was verdwenen. Hij ruste in vrede, als het dezelfde was. Ik denk dat hij wel verbrand zal zijn, zeide Pepperill. Pomp daalde neer en beschouwde stilzwijgend de ver woesting van zijn geliefde bosschen. Eensklaps scheen hij uit zijne droomen op te schrikken, en hij scheen dat deel der bosschen, waar de patriotten gekampeerd hadden, met bizondere aandacht op te nemen. Ga mede, Pepperill, als gij eene goede daad wilt verrichten. Zij vertrokken en waren spoedig uit het gezicht. Toen Penn zich weer omkeerde hoorde hij eene stem in de tegen gestelde richting van de kloof. Hij keek op, maar zag nie mand. De persoon aan wien deze stem toebehoorde, was achter het kreupelhout verborgen. De heesters bewogen, de nog onzichtbare daalde in de kloof af. Hij kwam op den bodtm aan, stak deze dwars over en begon de steile helling, aan den kant van het hol te beklimmen. Penn ver borg zich, tot hij de snelle en stootende ademhaling hoorde van iemand, die geklommen heeft. Toen zeide eene welbe kende stem, zacht fluisterend: Zijt gij het mr. Hapgood? En toen hij opsprong, zag hij te midden van den regen, het zwarte, grijnzende gelaat van den ouden Toby. Juffrouw Jinny! hebt gij Juffrouw Jinny gezien? Penn antwoordde niet onmiddellijk; hij dacht er over na of het wel goed zou »ezen, als hij Toby in het hol bracht. Toby ontstelde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2