NIEUWS EN ADV ERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. Maandag 22 October I88&. No1627. ADVERTENTIES: Dit Immer bestaat nit twee Waden. STADSNIEUWS. Politiek Overzicht Burgerlijke Stand. ABONNEMENTSPRIJS: 6e .Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. en J. K. A¥I8. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOE. F. JONES, Stier., Parijt, 31bit Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Wegens het groot aantal adver tenties, dat ons noodzaakte een dub bel bijvoegsel te gevenmoest het blad een uw later verschijnen. De Uitgevers. Haarlem, 20 October. Zondag 21 October en volgende dagen zullen op het Museum van Kunstnijverheid eenige ornementale gekleurde ontwerpen worden ten toongesteld, welke sedert 1 Septem ber 1888 vervaardigd zijn door de leerlingen der Teeken chool, die aan genoemde inrichting is verbonden. Het ie hierbij eigenaardig op te merken, hoe het zelfstandig ont werpen bij de leerlingen al zeer vroeg ontwikkeld wordt; van een voudige bladen, bloemen, knoppen en planten worden door vernuftige rangschikking geheele ornementale compositiën vervaardigd, die eerst als schetsen op kleinen maatstaf ontworpen, later op de vereischte grootte worden uitgewerkt. Ook de samenstelling der kleuren wordt door de leerlingen zeiven gevonden. Voorzeker wordt door deze wijze van werken met copiëer-systeem geheel gebroken en gevoelt de leer ling grooter belangstelling voor zijn werk, dat een eigenaardig en zelfstandig karakter verkrijgt. Zondag is de toegang vrij. Uit de circulaire, beden verzonden door de commissie, belast met de uitreiking van warm voedsel aan behoeftige kinderen van de Openbare en Bizoodere Kostelooze Scholen alhier, blijkt dat zij met voldoe ning kan terugzien op hare werkzaamhe den gedurende den afgeloopen winter. Den 28sten November 1887 begonnen, heeft zij geregeld driemaal per week, voor het laatst den 29sten Maart 1888, de warme spijzen, in Yincentius' gaarkeuken toebereid, gemiddeld aan 424 kinderen per keer verdeeld over tien scholen, in de zaal dier Vereeuigiug uitgereikt. In het geheel werdeH 22876 porties verstrekt tegen 20400 in het voorafgaande jaar. De commissie heeft zich door persoon lijke uitreiking der spijzen gedurende dien tijd kunnen overtuigen van den goeden invloed op het moreel en physiek dier kinderen uitgeoefend, terwijl de goede orde en tucht, die nimmer hebben ontbroken, het mogelijk hebben gemaakt telkenmale een zoo groot aantal in het daarvoor vast gestelde uur (11 Va12l/s) te spijzigen. Dat ook de hoofden der kostelooze scholen met deze kindervoeding ten hoogste ingenomen zijn, moge uit de volgende door hen opgestelde verklaring blijken: ffOndergeteekenden, hoofden van Open bare en Bizondere Scholen alhier, betui- //gen hunne groote iugenomenheid met het «streven der ««commissie tot uitreiking «van warm voedsel aan behoeftige kin- «derenGedurende de jaren, dat de com- missie werkzaam was, hebben zij in toe- «nemende mate den gunstigen invloed der «spijsuitdeeliDg zoowel op het lichamelijk «als op het geestelijk welzijn der jeugd «kunnen opmerken. Zij vonden er boven- «dien een krachtig hulpmiddel in, het «voor het onderwijs zoo verderfelijk school- «verzuim te bestrijden. Zij kunnen om «deze redenen de commissie in deD fioan- «cieelen steun van allen, die het welmee- «nen met onze behoeftige schooljeugd, ten «zeerste aanbevelen." Deze verklaring wae onderteekend door de hoofden der navolgende inrichtingen van onderwijs: O. L. kostelooze scholen D. E. B. en C., de R. C. Parochiale scho len, de- Doopsgezinde School en de Chris telijke School. Het is het voornemen der commissie, ook aanstaanden winter met het uitreiken van warme spijs voorttegaau op dezelfde wijze en in hetzelfde lokaal als tot nu toe geschiedt, waarvoor de Yereeniging Yin centius reeds bereidwillig hare medewer king heeft toegezegd. Dat voornemen is evenwel slechts dan uitvoerbaar, wanneer de Commissie door ruime bijdragen daartoe in staat wordt Zij doet om die reden in de eerste plaats een beroep op hen, die vroeger reeds van hunne instemming met deze zaak hebben blijk gegeven, in de hoop dat zij hunne bijdrage ook voor ditmaal gestand zullen doen en in de tweede plaats in het alge meen op allen, die, om met de hoofden te spreken, „het welmeenen met onze be hoeftige schooljeugd." Zij ontveinst zich daarbij niet, dat de arbeid dien zij wederom ondernemen gaat, niet licht is, dat zeer veel tijd en moeite daaraan verbonden zijntoch is zij gaarne weêr daartoe bereid omdat zij door eigen overtuiging, gesterkt door die van de hoofden der scholen, weet dat het doel, hetwelk de Vereeniging beoogt, een goed en nuttig doel is. Met vertrouwen ziet zij dan ook den uitslag van haar beroep op den weldadig heidszin harer medeburgers te gemoet, ter wijl zij bij voorbaat aan allen, die haar willen steunen, uit naam der behoeftige schoolkinderen, haren hartelijken dank betuigt. Dat uwe gaven ruim mogen vloeien, want het aantal dier kinderen is zeer groot! Verleden jaar toch is slechts aan de helft der aanvragen voldaan kun nen worden. De commissie verzoekt de circulaire met ingevuld en onderteekendinschrijvings biljet onder hetzelfde couvert als waarin ontvaDgen aan den persoon ter hand te doen stellen, die haar in den loop der volgende week zal komen terughalen. Over de bijdragen zal later worden beschikt. Voor hen die geene circulaire mochten hebben ontvangen, zal een bus in den boekwinkel der firma de Erven Loosjes, Ged. Oudegracht 86, geplaatst zijn. Het examen ter verkrijging van de acte van onderwijzeres op 18 en 19 October te Amsterdam gehouden, is met gunstig gevolg afgelegd door de dames M. H. Gerth van Wijk, T. de Haan en D. Hoogendijk alhier. De duitsche keizer is den 19n October uit Rome vertrokken. De koning verge zelde hem tot aan het station, waar zij hartelijk afscheid van elkander namen. Zoo is Wilhelm dan aan het eind van zijn glansrijken tocht gekomen. In Italië, zoowel als ir. Duitschland, is men tevre den over de uitkomst. Italië heeft door dit bezoek het zegel zien drukken op zijn verheffing tot groote mogendheid en Duitschland heeft in Italië een bondge noot leeren zien met een welgeoefend leger en een uitstekend ingerichte marine, een makker waarmede te rekenen valt, eu op wien men rekenen kan. Het laat zich hooren, dat ook Spanje, naijverig op de aan Italië bewezen eer, van Wilhelm gaarne het blijk harer mon digheid zou ontvangen. Wilhelm's bezoek, waarvan het denkbeeld het eerst door de duitsche regeeringskringen moet geopperd zijn, zal wellicht in de loop van dezen winter plaats vinden. In tegenstelling met Wilhelia's andere reizen zou deze geen politiek doelwit en slechts een beleefd heidsbezoek op 't oog hebben. Een ver bond tusschen twee mogendheden, zoozeer uiteenloopend in politieke en godsdienstige richting zou zeker zeer ongunstig door het volk ontvangen worden. Nu reeds verzet zich de republikeiusche partij met nadruk tegen het voorgenomen bezoek. En de cen suur waakt reeds zeer scherp over tele grammen uit en naar den vreemde, die deze zaak aauroeren. Tant de bruit pour une omelette, vraagt men zich af, wanneer men hoort, dat het keizersbezoek tot niets anders zou leiden dan tot de gebruikelijke feesten en revues, eu alleen aan SpaDje het recht zou geven te zeggen aan Oosten rijk eu Italië: Zie, wij ontvangen even deftig bezoek als gij eu wij zijn van geen haartje minder stand.' Maar de politieke hartstochten zijn in Madrid weer opgewekt en men ziet na tuurlijk alles door de sterk gekleurde bril zijner groote partijliefde en grooter partij haat. De gister genoemde en verklaarde ministerieele crisis is nog altijd onopge lost en door de ongesteldheid van Sagasta tot onbepaaklen tijd verdaagd. Men acht het waarschijnlijk, dat alleen de minister van Oorlog zijn ontslag zal moeten vragen en dat de voorgenomen militaire herzie ningen aan de Cortes met verzoek om gunstig advies zullen worden overgelegd. Ook de spaausche hommes en place wor den al minder hun eigen baas en moeten «Is hollandsche en andere ministers dansen naar de pijpen van afgevaardigden. Een andere belangrijke gebeurtenis op ministerieel gebied is de benoeming van graaf Schonborn tot oostenrijksch minister van Justitie. Men ziet in de verheffing van dezen anti-duitschgezinden staatsman een schitterende genoegdoening door Erans Jozef bewezen aan minister Taaffe, die op 't punt van ridderorden-complimenten zoo stiefmoederlijk door den duitschen keizer behandeld werd. Totnogtoe zat er in het ministerie altijd ten minste een persoon met germaausche neigingen, een stil excuus tegenover Duitschland. Nu evenwel bezit Oostenrijk-Hongarije een partij-ministerie, hetwelk zijn toekomst zeker niet hier zal zoe ken dat het den noordelijken buurman naar de oogen ziet en dat de anti-duitsch- geziude partij een groolere vastheid zal schenken. Het beginsel pargermanisme als dat van 't panslavisme heeft door deze regeling van zaken zeker een voelbaren knak gekregen en Frans Jozef heeft be wezen, dat het baas zijn ia eigen huis tegenover de Duitschers hem evenveel waard is als het baas blijven in eigen huis tegenover de Russen. Ditzelfde beginsel van soevereiniteit in eigen boezem heeft dezer dagen van duit sche zijde hevige aanvechting gevonden in Engeland. Men bericht, dat graaf Hatz- feldt de geheele week „op Lord Salisbury geloopen heeft" om hem over eene zaak te interpelleeren, waarover hij niet met ongeschikte beambten mocht onderhandelen. Eindelijk is het hem gelukt den grooten minister te snappen. Het wordt zeer aan nemelijk geacht, dat hij zich bij dezen heeft beklaagd over den vrijen verkoop van keizer Frederik's gedenkschriften en Mackenzie's brochure in Engeland. Eveneens moet hij zijn verwondering te kennen gegeven heb ben over de openbaarmaking in the British Medical Journal" van keizer Frederik's eigeuhandig geschreven beschuldigingen van dr. Bergmaun, die dr. Mackenzie niet het recht had aan anderen mede te deelen. Zoo sticht dit geneesheeren-krakeel ook reeds ernstige oueeuigheid tusschen twee regeeringen. Waar men do groote lui zich ziet men gen in de oneenigheden der smalle ge meente, daar zegt men, dat zij «wat zoe ken." En ook hier kan men er aan den ken, dat wie een hond wil slaan licht een stok vindt. Om de afghaansche honden te slaan schijnt Engeland nog altijd niet den rechten stok gevonden te hebben. Kolonel Mac- queen heeft eenigen tijd op onderhande laars gewacht, die de opstandelingen hem zouden zenden. Maar zij hebben hem la ten zitten en hij is met zijne troepen ver- der opgerukt. Een deel ervan vaart den Indus af. Eindelijk zal Engeland misschien ook betrokken worden inde Wissmann- expeditie. Dr. Peeters en Wissmann zelf zijn opreis om in Engeland 'financieelen steun te zoeken over de opsporing van Emin-packa. Men moet maar durven. Zij verzekeren met het strakste gezicht, dat alle gedachten aan annexatie aan Duitsch land vreemd zijn. De vos die de passie preekt komt niet alleen in het sprookje voor. Het stoomschip Koningin Emma, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 18 Oct. van Port-Said. Het stoomschip Soenda, van Batavia naar Am sterdam, vertrok 18 Oct. van Genua. ONDERTROUWD: 19 Oct. W. Smulders en W. S. Kerapo. geboorten: 18 Oct. J. M. G. van Dort-van Daalen d. - L. A. C. van Turnhout-Kaper d. - 20 M. van Dam-van Hooff d. overleden: 18 Oct. S. C. van der Laan 3 j. d. Tulpen straat. - H. van der Pek 15 j. z. Sophiastr.- P. Elffers 68 j. Gasthuissingel - 19 E. Porre- van Baarschot 64 j. Zomervaart. FAMiLilESEREiKTiN VOORNAAMSTE DAGBLADEN. geboorten: 17 Oct. A. A. F. von Heijden-Schwoigman d. Weeseloo. - Klep-Hermans z. Amst. - E. Kraemer- v. d. Kun z. Rott. - 18. J. Rietdijk-Malcfeijt z. Rott. - 19. W. G. Groenewegen-Kerkhof d. Rott. - S. L. v. Stolk-v. Stolk d. Rott. - C. de Vroom- Willemse d. Rott. - S. Ilamburger-Baune z. Amsterdam. GEHUWD: 17 Oct. G. Nimmo en C. P. Roel 's-Hage. - 19. A. L. Fokker eu J. D. de Coole Arnhem. - F. W. Toussaint en S. J. Bijleveld Berlicum. OVERLEDEN: 16 Oct. G. M. van der Tas-Hansen 62 j. Amst. - 18. E. J. Schouten-Eradus 30 j. Leiden. - L. Beukelman 15 j. d. Zwarte waal. - Wed. A. de Borat-van Keekeren 73 j. Dordrecht. - Wed. T. L. Heijermans-Cat8 94 j. Rott. FKÜILLHTON. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 55) XXXIIe HOOFDSTUK. toby's belooning. Dat zijt gij niet en gij zijt het nooit geweestToby is een vrije neger. Hij zal niet gegeeseld worden- Met een gebiedenden wenk en stampvoetende, plaatste Sa- lina zich tusschen den knielenden ouden man en de broeders. De kapitein lachte boosaardig en sloeg zijne armen om zijne echtgenoote heen, nu niet uit liefde, eu terwijl hij haar bij de polsen vasthield, gaf hij den soldaten een wenk, om hun werk te beginnen. Zij pakten den ouden Toby, die daar nog steeds geknield lag, bonden hem de handen achter op den rug vast, en wacht ten Lysanders bevelen kalm af. Brengt hem naar de loods, zeide de kapitein. Laat een uwer het licht dragen. Gij kunt hem wel aan een dwarsbalk vastbinden. Als gij dat niet kunt, dan zal ik het u voordoen. Om te beginnen moet hij twintig slageu hebben, omdat hij mij heeft voorgelogen. Dan moet hij gegeeseld worden, tot hij verteld heeft, waar de ontsnapte gevangenen zijn verborgen. Begrijpt gij het? Wij begriipen het, zeideD de broeders koelbloedig. Toby steunde. Zij grepen hem aan en sleurden hem weg. Zult gij u nu beter gedragen, vrouwtje? Wat hebt gij een geweld gemaakt. Gij ziet, dat het nergens toe dient, ik ben de meester en door uwe tusschenkomst kunt gij het lot van den neger niet verbeteren. Lysander zag haar onbeschaamd in het gelaat. Het was doodsbleek. Is dat weer een van uwe grillen? zeide hij. Hij plaatste haar op een stoel. Zij sprak geen woord, en hij dacht, dat zij een soort zenuwtoeval had, want hare oogen wendden zich niet van hem af, oogen, die hem met onuit sprekelijk doodelijken haat tegenfonkelden. Ik verlang, dat gij u beter zult gedragen I zeide hij, terwijl hij zijn vinger waarschuwend ophief, en de kamer verliet. Zij zag hoe de deur zich achter hem sloot. Zij bewoog zich niethare oogen vestigden zich nog op de deurzij zat daar onbewegelijk als een uit steen gehouwen beeld, wel vijf minuten laug. Toen hoorde zij slagen en hevige krtten, Toby's kreten. Er was nu geen Carl, om zijne boeien Iob te snijdeD. De twintig slagen, de straf voor zijn liegen waren den neger op den ontblooten rug toegediend. Toen stelde Lysan der hem de vraag, of hij bereid was om alles wat hij van de gevangenen en het hol wist, te vertellen. O, vergiffenis, vergiffenis, mijnheersmeekte de oude man. Ik kan u niets vertellen, dat is de zuivere waarheid Slaat er op los, jongens, zeide Lysander. Toen hij weer tien slagen had ontvangen, werd dezelfde vraag hem opnieuw gesteld. Zijn rug bloedde, met de duimen was hij aan den dwarsbalk vastgebonden, elke slag ont lokte hem een kreet van pijner was geen redding moge lijk. Lysander beschouwde hem met een onbarmhartigen blik, terwijl de broeders hun werk meadoogenloos verrichtten, ofschoon de oude Toby door de onverdragelijke pijn luide kreten slaakte. Ja, mijnheer, ik zal het vertellen, ik zal het vertellen Het is goed, zeide Lysander. Laat hem voor eene minuut op adem komen, jongens. Maar in die minuut schepte Toby weer moed en wilde geen lafhartige verrader zijn. Zou hij zijn goeden meester aan deze schurken overleveren en zijne belofte aan Virgi nia, zijn eed aan Cudjo en Pomp breken? Neen, dat kon hij niet. Hij dacht aan Penn, die zeker gehangen of mis handeld zou worden, en dat door zijn verraad. Kom er mee voor den dag, Wat weet gij van het hol en geen leugens, want als wij gereed zijn, dan moet gij er ons heen brengen. Ik kan het niet vertellen I zeide Toby. Daar is geen hol, ik weet er niets van. Dit was natuurlijk een leugen, maar hij zeide het om hen, die hij beminde, voor het verderf te bewaren. Wordt vervolgd.) Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. V, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PKEKFHOUU

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1