NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 23 October 1888. No. 1628. ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. V. JONES, Sucr., Paryjt, Slbti Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 22 October. Voor de betrekkingen van adj.- inppecleur van politie hebben zich een 60tai sollicitanten aangemeld. Te Haarlem worden verlangd twee onderwijzeressen, eene aan de tue- schenschool en eene aan de koste- looze school lett. B. Jaarwedde bij aanstelling beneden SOjarigen ouderdom f500; bij aan stelling boven 20jarigen tot en met 23jarigen ouderdom f 550, en bij aan stelling boven 23jarigen ouderdom f 600, met uitzicht op verhoogingen tot een maximum van f 650. Voor bezit van akte voor band- teekenen of gymnastiek voor elk vak f 50 meer, wanneer het onder wijs daarin wordt opgedragen, als mede f 100 verhooging voor bezit van hoofdakte. Verzoekschriften op zegel en stuk ken vóór of op 1 November e. k. aan den burgemeester. Den len November a. s. hoopt de heer A. Schoevaart, sedert April jl. chef de-bureau aan de werkplaat sen der Hollandscbe IJzeren Spoor- wreg Maatschappij alhier, vroeger chef-de bureau «wagenbeheers aan bet centraal Administratiegebouw H. IJ. S. M. te Amsterdam, zijn 25-jarig jubileum te vieren als ambtenaar bij genoemde Maat schappij. Een ingezetene dezer stad heeft een nieuw middel aangewend om muizen te vangen. Een plaat bord papier, besmeerd met vogellijm werd des avonds door hem in de kamer neergelelegd met bet gevolg, dat den volgenden morgen niet minder dan veertien muizen elkander ver schrikt zaten aan te kijken op deze beperkte, kleverige vlakte. Probatum est voor hen, die last van deze die ren hebben. In een tuin aan de Parklaan al hier bevinden zich eenige vrucht- boomen, die een verbazenden oogst hebben oggeleverd. Een daarvan heeft niet minder dan 11 mud peren voortgebracht. Zondagavond gaf het genoot schap «Melpomene en Tlialia» een voorstelling in den schouwburg al- bier. Uit de goede opkomst bleek, dat de vereeniging zich in flinken bloei mag verbeugen. Dat men zich amuseerde bewees bet warm applaus, dat den spelers ten deel viel. Zondagmorgen omstreeks 81/, ure is brand uitgebroken in de smederij van C. van Cuyk, op de Gedempte Oude Gracht no. 152 alhier, ver- moedelij k door onvoorzichtigheid met vuur. Het stroo waarmede een aan tal kachels waren ingepakt stond in vlam, toen da brand ontdekt werd. Verscheidene kachels, benevens ma terieel in de werkplaats zijn bescha digd. De politie heeft met baar slan- genwagen onder toezicht van den staf der brandweer den brand ge- bluscht. Za erdagavond is een 19jarige kLaap, werkzaam in de draaierij aan de werkplaats der H. IJ. Spoor weg-Maatschappij alhiermet de linkerhand tusschen eene machine geraakt, waardoor hem twee vin gers werden verpletterd, die later geamputeerd moesten worden. Door eene baldadige hand zijn in den afgeloopen nacht omstreeks éen ure ten huize van den heer H., deurwaarder bij 's rijks directe be lastingen, twaalf glasruiten inge slagen. De begrooting der gemeente Zand- voort, dienst 18ts9, is den Raad aangeboden en bedraagt in ont vangsten en uitgaven f 21.618.55. Tevens is besloten met 1 Januari a. s. eene bondenbelasting te heffen. LETTEREN EN KUNST. Volgens de «Avondp.» zullen tij de aanstaande opvoering te 's-Hage van «La Tosca» alle vol zinnen in de eerste acte, welke aan een deel van het publiek wellicht aanstoot zouden kunnen geven, weggelaten worden. Mme. Sarah Bernhardt zal 26 dezer ook nog te Amsterdam in het Grand Theatre der heeren Van Lier spelen. Zij treedt dien avond op in «Frou-Frou.» De heer Maurice Hageman, verklaarde in de oN. R. Ct.« dd. 12 Oct. j.L, dat een ongun stige critiek in de «N. R. Ct.« over de opvoe ring van «Trouhador*, niet weinig heeft hijge dragen tot het nemen van zyn ontslag als orkest directeur hij de hollandsche opera. De heer De Groot schrijft ons, dat dit niet juist is. "In den hoezem van mijn gezelschap", schrijft hy «heersch- te van den aanvang af bet gevoelen, dat de heer H. ten eenenmale ongeschikt was voor opera dirigent. De artisten moesten de motieven en tempi der opera zelf aangeven. Herhaaldelijk drongen zij dan ook bij mij aan, de leiding va* het orkest, (dat nog geen volmaakt opera-orkest is) toch aan meer bekwame hauwen toe te ver trouwen, die heter dan de heer H. bezieling wisten te brengen hij de solisten, het koor en orkest. Breedvoerig hebben al de eerste artisten de tekortkomingen van den heer H. gemotiveerd, welke verklaring, door allen oaderteekend, voor alle belangstellenden ter inzage ligt ten mijnen kantore. De heer H. nam ontslag met de weten schap, dat het hem anders zon worden gegeven. Bij den uitgever W. II. J. van Nooten is ver schenen: i/Practischc schrijfvoorbeelden voor Bchool en huis*, door A. J. van Breen. Het is hekend hoe velen, die slechts nu en dan een adres moeten schrijven, een adreskaart of een postwissel hebben in te vullen, een tele gram te verzenden enz. daarmede verlegen zitten. Dit werkje nu bevat een stel schrijfvoorbeel den en stelt een ieder in staat, deze als leiddraad te nemen, hoe adressen geschreven en genoemde documenten moeten worden ingevuld. Wij wenschen het in veler handen. Als een bewijs, dat het talent van den di recteur der hosscher schntterij-muziek op hoogen prijs wordt gesteld, deelt de «Bossche Ct«.mede, dat de heer Kriens dezer dagen uit Boston een aanbod is gedaan om zich, tegen 8000 mark jaarlijks, voor drie jaar als solist te verhinden aan een voornaam orkest, dat in de versehillende groore steden van Amerika uitvoeringen zal geven. De heer Kriens heeft evenwel dit aanbod niet aangenomen. Inhoud «Sempervirens" no. 42.: Guzmannia. Hirpeastrum (Amaryllis), var. «Ambientv, met een afbeelding. Cyrtauthus Mackennei. Lysiraachia Nummularia aurea, met een afbeelding. Een p racht-exemplaar eener inlandsche plant, Fraaie hoornen. Herinneringen van een Nederlandsch Planten- verzamelaar, vervolg en slot van hlz. 819. Wettelijke bepalingen omtrent den invoer van levende gewassen, enz. Verschillende mede- deelingen. Prijsvraag. BINNEN i, A N D. Men leest aan het hoofd van de Staatscourant: Naar aanleiding van loopende, dikwijls onjuiste berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning zullen, naar omstan digheden, van tijd tot tijd beriehten dienaangaande in de Staatscourant worden gegeven. Volgens verklaring van Hoogst- deszelfs geneesheeren is Zijne Ma jesteit thans hersteld van de catar rhal ziekte waardoor Zijne Majes teit in Augustus jl. werd aangetast, zonder dat deze nadeelige gevolgen heeft nagelaten ten aanzien van de chronische kwaal waaraan Zijne Majesteit lijdende is. Zijne Majes teit neemt thans in lichaams- eü werkkrachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeilijkheid van beweging vorderen zeer groote voor zichtigheid met betrekkiDg tot het genieten van de buitenlucht. De Koninklijke Deventer Tapijtfabriek heeft van Z. M. den Koning als bewijs van belang stelling in de nederlandsche nijver heid en in het bizonder in deze fa briekten prachtwerk, «L'art Arabe», ontvangen, waarin een groot getal motieven te vinden zijn voor nieuwe tapijtpatronen. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 25 October niet plaats hebben. De geneeskundige i n- specteur van Noord-Holland heeft de «febris tyhoïdea» te Hoog Kars pel epidemisch-heerachend verklaard. Uit Eindhoven wordt van 20 October gemeld: De strijd tusschen de regeering en het be?tuur onzer gemeente, ge durende ruim 8 maanden gevoerd over het bezit der oude rechterlijke archieveo,dagteekenende van vóór de invoering der fransche wetgeving, werd heden beslist, doch op eene wijze, die wel getuigde van de macht, maar niet van het goed ïecht der regeering. Aan 's Konings Com missaris was öpgedragen zich, de3 ooods met behulp van den sterken arm, in het bezit der archiefstukken te stellen. De regeering achtte zich naar het scheen, tot het geven van die opdracht bevoegd, uit kracht van art. 127 der gemeentewet. De Commissaris des Konings kweet zich heden van de hem op gedragen onaangename taak. Met de meeste welwillendheid werd hij door het bestuur ontvaDgen, doch tegen de inbezitneming en het ver voer der archieven werd geprotes teerd. De last der regeering is thans vervuldhet zal echter t<> bezien staan, of, zoo de zaak voor den rech ter wordt gebracht, deze zich met eene dergelijke handeling, die wel iets van eigengerechtigheid heeft, zal kunnen vereenigen. Men leest in het ^Sociaal Weekblad": Kan op stoom-tramweg-lijnen de dienst des Zondags worden beperkt, zóó dat het perhoneel er in belangrijke mate baat bij beeft, dat de geldelijk veelal verre van schitterend gestelde maatschappijen er niet of niet ernstig onder lijden, en dat het publiek weinig of geen aanleiding heeft om te klagen? Daarop is zeker niet maar zoo in het algemeen een antwoord te geven, passend vuor elk geval en geldend voor alle om standigheden. Wèl echter mag worden be twijfeld, of de „nederlandsche tramweg maatschappij" de éénige is, die bij goeden wil doen kon wat zij gedaan heeft en doet voor haar machinisten en haar conducteurs. Eerst, bij wijze van proef, in den winter van 1887/88; vervolgens ook gedurende den nu verstreken zomer; thans weder bij de dienstregeling, die op 1 November a. s. in werking treedt. De maatschappij bovengenoemd exploi teert in Friesland de lijnen Drachten Heeren veen, Heerenveen-Sneek ön Sneek- Harlingen. Daarvoor beschikt zij over acht conducteurs en acht machinisten. Op twee dagen der week is alle man in touw, op de overige werkdagen een zestal van elke soort. En des Zondags? Dan is het aantal treinen in dier voege verminderd, dat tot 10 uur in den voormiddag door vijf, na 10 uur door drie van iedere cate gorie de dienst wordt waargenomen. Dus geregeld den ganschen Zondag zes, het grootste gedeelte van dien dag tien van de zestien vrij. Is dit nu nadeelig voor de onderne ming? Beslist neen, schreef on3 de direc teur. Want „de trams zijn thans beter bezet dan vroeger, toen het vervoer zich over meer treinen verdeelde, terwijl ook be spaard wordt aan brandstof, enz." Is er ontevredenheid bij het publiek „Tot dusver ontving ik nog geen enkele klacht" zoo luidt de inlichting, die wij kregen. Waar i3 het, dat de eischen van het verkeer elders verschillen kunnen van die in de streek, welke door de nederlandsche tramwegmaatschappij bereden wordt. Daar wordt voor genoegen des winters schier in het geheel niet, des zomers zeer weinig gereisd. Slechts één punt is er, waarheen in het warme seizoen op Zondag nog al uitstapjes worden gemaakt; dat is Beetster- zwaag, öu tusschen die plaats en Heeren- veeu is dan ook in dat deel van het jaar de dienst voor iederen dag dezelfde. Doch waar is het toch ook, dat er nog wel andere plattelandsstreken zijn, die, wat de levensgewoonten der bevolking betreft, met de friesche vrij wel overeenkomen. En in allen gevalleals alléén des zomers be perking ernstig bezwaar biedt, waarom haar dan niet ten minste ingevoerd des winters Een werkman schrijft aan de redactie van het Soc. Week blad (uitg. Tjeenk Willink Haarlem) FUJUXIiLHTO 1ST. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 56) XXXIIe HOOFDSTUK. tobt's beloonino. Geeft hem er nog tien, jongens! zeide Lysander. O wacht nog een oogenblik mijnheer! riep Toby. Geef mij den tijd, om er over na te denken. Hij dacht aan de tien slagende tien, die daarop zouden volgen, en dan W6er aan de volgende tien; want hij wist dat de geeseling niet zou ophouden vóór hij de vluchte lingen had verraden, of zelf zou zijn gestorven. Denk er dan vlug over na, zeide kapitein Sprowl. Op dat oogenblik werd de keukendeur geopend. Toby kreeg weer hoop. Maar helaas, het was Salina. Zij had de macht gehad hem te verraden, maar zij had de macht niet hem te redden. Zij stond daar met gevouwen handen en glim lachte. Ik kan u niet helpen Toby, maar ik kan u wreken. Waar komt die rook vandaau? riep Lysander ver schrikt uit. Zij had de deur opengelaten, en de wind voerde de rook wolken mede. Het is niets, antwoordde Salina, het huis staat in brand. XXXIIIe HOOFDSTUK. cael sluit eene verbintenis. Lysander beschouwde het huis en zag de vlammen. De lamp brandde nog en zij had daarmede de gordijnen aan gestoken. Uw eigen huis, zeide hij woedend. Het was mijn vaders huis, totdat gij het in bezit hebt genomen, antwoordde zij. Nu moet het verbranden. Deze opmerking herinnerde hem er weer aan, dat zijn eigenbelang op het spel stond. Vlug, jongeus! Wij moeten den brand blusschen. Hij snelde naar de keuken. De duitsche broeders waren daar gekomen om zijne bevelen uit te voeren. Of zij een neger afranselden, of dat zij een brand moesten blusschen, was hun volkomen onverschillig; zij volgden hem dus, ter wijl zij emmers zochten. Salina was op alles voorbereid. Zij had een mes in haar gewaad verborgen. Daarmee sneed zij Toby's boeien los. Dit was in een oogenblik verricht. Neem dit mes nu mee en loop weg! Als zij u weer gevangen nemen, vermoord hen dan! Zij stopte hem het mes in de hand en spoorde hem aan zoo spoedig mogelijk te vluchten. Het scheen hem alsof hij droomde. Maar hij sloeg den hoek van de loods om en verdween in de duisternis. De broeders zafcen hem gaan. Zij haalden water uit den put en gaven de emmers aan Lysander over. Daar men hun echter bevolen had, water te putten, en niet had ge zegd, den neger na te zetten, zagen zij elkaar aaa, maar zeiden niets. Het vuur was spoedig gebluscht. Lysander keerde zich toen om en zag zijne vrouw op haar gemak ia een stoel zitteu, terwijl zij hem met een zegevierenden blik opnam. Hij slaakte een ijselijken vloek. Als gij weer van die kuren uithaalt, zal ik u ver moorden 1 En als gij weer van die kuren hebt, antwoordde zij, zal ik u verbranden. Ik kan een huis beter in brand steken, dan gij het kunt blusschen. Ik geef niets om het huis, evenmin als om mijn eigen leven. De broeders zagen elkaar veelbeteekenend aan. De eene zeide iets in het duitsch, hetgeen wij kunnen vertalen door de woorden «vreaselijk van humeur». De andere antwoordde in dezelfde taal, terwijl hij Sprowl aankeek. Wat hij zeide kau weergegeven woorden door de woorden«Het is eene tartaarsche». Ofschoon Lysander deze woorden niet verstond, scheen hij het met de Duitschers eens te zijn. Hij zag haar woe dend aan. Als hij onverschillig was geweest, dan had zij zich nog onverschilliger getoond. AB0NNE1CE1TTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo: het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122» Bireetfeuren-BJItgevers J. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1