Politiek Overzicht. dat de gemeenteraad van Utrecht de werkuren der brugwachters heeft bepaald op achttien uren daags des zomers, namelijk van des morgens 4 tot des avonds 10 uur, zonder schafttijd; en des winters van 's och tends 6 tot 's avonds 10 uur, met eenige overgangsmaanden, waarin hun werkdag te 5 uur aanvangt. De 10 8e vergadering der Vereeniging vau en voor nederl. industrieelen, werd door den heer H. L. Enthoven geopend met een scherpe critiek op het bestuur van het waterschap vau den Haarlem mermeerpolder. Volgens de dagbla den heeft dat bestuur, onder leiding naar het schijnt van den ingenieur Elink Sterk, zes groote stoomketels in België besteld, die onlangs moe ten beproefd en goedgekeurd zijn. De naam van den maker doet niets ter zake, maar ketels worden zeer goed, waarschijnlijk beter, in Ne derland gemaakt en het was z. i. een hoogst betreurenswaardig ver schijnsel, dat aanzienlijke water schapsbesturen werk uit het bui tenland nemen, 't welk tot billijken prijs en voortreffelijk bij tal van nederl. fabrikanten kan worden ver kregen. De vergadering sprak op zijn verzoek een heftig protest uit tegen dit gemis van belaDg- met materieel, dat den besten waarborg aan biedt voor deugdelijke isolatie. Men weet, dat bijaldien de enkelvoudige draden, waarmede thans de geabonneerden in de steden met de centraal-telephoon- bureelen zijn verbonden, een hinderpaal mochten zijn voor de goede telepboon- gemeenschap tusseheu Amsterdam en Rot terdam, de ned. bell-telepboonmaatsehappij van rijkswege kan worden gedwongen, naar de woning der geabonneerden, die van de intercommunale iijn weuscben gebruik te maken, een tweeden draad bij te spannen. De bekende sociëteit «Doctrina» in de Kalverstraat teAm- alerdam, waaraan ook historische herinneringen verbonden zijn, her dacht Vrijdag baar honderdjarig be staan. Ter eere van dezen gedenk dag was bet gebouw feestelijk ver licht en prijkten aan den voorgevel de cijfers 17881888 in een krans van gaslicht, aan weerszijden door een ster geflankeerd. De feesten zijn Zaterdag-avond aangevangen met eene feestrede van het honorair lid van het Genoot schap, mr. J. A. Molster, in de ge hoorzaal van bet gebouw, welke rede gedrukt wordt, en waarvan ieder lid een exemplaar ter berin nering aan dit eeuwfeest wordt uit gereikt. De groote conversatie- of leeszaal is prachtig versierd met levende bloemen en groen, waar stelling in de nationale nijverheid, tusschen men een levensgroot ge- De voorzitter derneder- «shilderd portret van Van Speyk m landsche commissie voor de parij- sche tentoonstelling, mr. W. van der Vliet, is naar Parijs vertrokken, om uniform, alsmede eene buste op pie destal van Z. M. den Koning, die aerelid is, ontwaart. De speel- of aldaar met den heer Berger, direc-biljartzaal, die voor balzaal is in- teur-generaal der tentoonstelling, en de heeren de Kejzer en Char- lier, commissaris-generaal voor En geland en België, eens samenkomst te hebben, waarin de gemeenschap pelijke belangen der op de tentoon stelling aan elkander grenzende drie lauden zullen worden besproken. Wij vernemen verder, dat het ge tal toegezegde inzendingen uit Ne derland in de laatste weken aan merkelijk is toegenomen. Zoo belooft de bollandscbe tuinbouw o, a. flink vertegenwoordigd te worden door verscheidene zeer belangrijke collec tién. In het park van het Troca- dero zal eene uitgebreide verzame ling tulpen hare plaats vinden; de heer Berger heeft er zeer op aan gedrongen, dat de alom zoo gun stig bekende hollandsche tulpen bij de opening in vollen bloei zouden prijken: de bollen worden dan ook thans reeds in de aarde gelegd. Ook de nederlandsche landbouw blijft niet achterwege; de voor die afdee- ling bestemde oppervlakte van 200 Ma is reeds geheel besproken. Het Ned. Ruudveestamboek zal boven dien op de tentoonstelling van levend vee met eenige der beste exempla ren van het hollandsche ras mede dingen. Ook de schilders, beeldhouwers en architecten maken zich tot den kunststrijd gereed, terwijl ook het onderwijs en de vrije kunsten lïbérauxhunne plaats tusschen de andere staten van Europa met eere zullen innemen. (N. R. C.) De „Stoom post" meldt o. a.: Men verzekert ons, dat de intercommu nale telephoonlijn tusschen Amsterdam en Rotterdam nagenoeg voltooid is. Aanvan kelijk bestaat deze lijn uit slechts twee geleidingen, waarvan ééne uit één draad met grondverbindingen te Amsterdam en Rotterdam, en de andere uit twee draden, een heen- en een teruggaande, zonder ver binding met den grond. De nieuwe lijn met drie koperdraden is, voor zoover het gedeelte langs de straatwegen betreft, met de meeste zorg, onder toezicht van rijkswege, aangelegd ericht, is mede prachtig gedeco reerd. Eene groote gasilluminatie, een krans in het midden met de jaartallen 17881888, zal de ge heele feest week des avonds worden ontstoken. De algemeene vergade ring van de zendings vereeniging «Het Java-comité» zal dit jaar ge houden worden te Amsterdam op Vrijdag 26 October a. s. Door dr. H. Smeding, predikant te Haarlem, zal het volgende punt worden ingeleid: voorstelling van eenige vragen betreffende volkomen vrijheid van godsdienstige belijdenis voor de inlanders in den O.-I. Archipel, naar aanleiding van de artt. 199 en 124 van het reglement op het beleid der regeering in Nederl.-Indie. Eindelijk zal de zendeling dr. J. P. Esser eenige mededeelingen doen betreffende de zending onder de Madoereezen en de mogelijkheid om die te bevorderen door landontgin- ning en daarna spreken over de evangelisatie onder de militairen in Atjeh. Het aantal publieke t e- lephoon-stations te Amsterdam is weder met eeu vermeerderd, daar, door de Ned. Bell-Telephoon-Maat schappij dezer dagen een dergelijk station op het terrein vau het abat toir ten gerieve van veehandelaren en slagers is geopend geworden. Om toegang tot dit station te verkrijgen, behoeft men zich slechts bij den pachter der buffetten op het terrein te vervoegen. Het aantal in Amsterdam geves tigde publieke stations bedraagt thans 9. Door het bestuur van de afd. ziekenverpleging van de am- sterdamsche afdeeling der Vereeni ging «Het Witte Kruis» is het diploma van ziekenverpleegster uit gereikt aan de damesS. Cornelisse, C. A. Roos, L. M. J. Stag, H. R. J. Boebert, E. Warner, L. v. Bree- men en M. E. Lastdrager, verpleeg sters in het Buitengasthuis; M. G. Schut en J. D. de Ruiter, verpleeg sters in het Binnengasthuis; J. M. Hoekstra en B. Hoekstra, verpleeg sters in het Diaconesaenhuis te Leeuwarden. De bovenzaal van het voormalige japanscbe museum in de Diergaarde te Amsterdam is geheel van bestemming veranderd. Ofschoon het uiterlijk zoowel door bouw als kleur hard rood nog aan het vroegere doel herinnert, treft men daarbinnen thans levende wezens aan. De oerang-oetang, met zijn speel genoot, onlangs aan Artis geschon ken, een slingeraap, de blauwen aap met zijn zilverwitten ringbaard en dito staart, voorts een aantal zeldzame en m- eilijk te verkrijgen exemplaren van het apengeslacht zijn hier zoo schrijft men aan de N. R. C. alle in nieuwe, rondom getraliede hokken bijeen gebracht. Aangezien hier veel ge makkelijker door ijzeren buizen ver warming, en veel beter ventilatie kon worden aangebracht, dan in het oude apenhuis, verwacht de ijverige directear, dat de zeldzame en nog al teedere apensoorten het hier wel zullen uithouden, a.thans veel lan ger, dan totnogtoe het geval was. Een Duitscher, voorn e- mens naar Amerika te vertrekken, heeft aan de politie te Amsterdam kennis gegeven, dat bij met een anderen Duitscher in eene tapperij in de Korte Amstelstraat, met eenige onbekende personen heeft zitten kaartspelen, waarbij hij 75 en zijn kameraad 1000 dollars (f 2500) ver loren beeft. Rechercheurs hebben de zaak onderzocht. Da tapper zegt, niet bemerkt te hebben, dat in zijne tapperij om grof geld gespeeld werd en dat hij de personen niet kent. Iemand, woonachtig in de St. Anna- straat, is intusschen als de bewuste speler gearresteerd. Bij bet onderzoeken van de op Tessel aangedreven Securtda werden in de kooien vijf lijken ge vonden, van welke een met gebro ken beenen. Er zijn nu 7 lijken aan wal. Vermoedelijk is het scheepje omgeslagen, toen een deel der man schap de wacht te kooi had en rus tig sliep. De persoon die in 1874als eenige wettige zoon vau den mili- tiedieust is vrijgesteld (zie ons uom- mer van 18 dezer) is thans wegens lichaamsgebreken van den dienst vrijgesteld. Uit 's-Hage wordt ge meld: Aan den bouw vau het een traalatation, zoowel als aan het tot stand brengen vau het kabelnet voor de electrische verlichting van het centrum der residentiestad, wordt met voortvarendheid gewerkt, zoo- dat de voltooiing van een en ander binnen kort kan worden tegemoet gezien. Vooralsnog zal het kabelnet zich niet verder uitstrekken dan tot 500 meter rondom het centraal station. De tarieven der exploiteerende Maatschappij voor electriciteit en metallurgie zijn aldus vastgesteld, dat de prijs van den electrischen stroom per gloeilamp van 16 normaal kaarsen (lichtsterkte van een gewo nen gasbrander) 2 a 21/, cent per uur zal bedragen, naar gelang van het aantal branduren. Zekere Veldhuizen, neude te Utrecht, die em wagen bestuurde, waarop een afgebroken kermiskraam was geladen, viel Vrij dag te IJselstein van den wagen, met het noodlottig gevolg, dat het voorste rad van den wagen hem over de borst ging, terwijl het ach terrad op dat gedeelte van het lichaam bleef staan. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen,doch inmiddels was de man reeds over leden. Door een melkboer, die onlangs tegen den avond met zijne ledige vaten van Utrecht naar Blauwkapelle terugkeerde, werd op den openbaren weg gevonden een- rijtuig met paard. Zoo goed en zoo kwaad als het kon, nam hij het paard bij de teugels en ging er verder mede den weg op. Na onge veer vijf minuten te hebben voort gesukkeld, ziet onze boer een «heer» langs den weg liggen en wel in zoete rust. «Dat spannetje zal wel bij elkaar hooren» dacht hij, en jawel, meneer behoorde erbij. Na dat meneer was wakker geschud, wilde bij zijn wekker afranselen, omdat deze zijn paard vast hield. De melkboer wist dadelijk, uit welke streek de wind woei. Meneer kwam wat tot zichzelf, kreeg eene teug melk, werd wat afgeborsteld en mompelde iets tusschen de tanden v£u «duizeling». Een oogenblikje later ging meneer met zijn tentwa gentje naar Utrecht, en de melk boer met zijn wagen en een flinke fooi naar Blauwkapelle. Te Gieten heeft op een der avonden vau de vorige week eene vechtpartij plaats gehad, waar bij de persoon T. W. te Borger eene groote snede in den rug be kwam. De politie zoekt den dader. In d e v o r i g e m a a n d i s te Waarde geboren een kind van het mannelijk geslacht, aan de linkerzijde zonder arm of been en aan de rech terzijde met slechts een klein stompje arm, een klein gedeelte been een hand, waaraan drie vingers en een duim. Niettegenstaande al deze ge breken is het kind gezond en groeit goed. Vrijdag, na afloop een er manoeuvre, had in eene der kazer nes te Maastricht het volgende voor val plaats Een soldaat, op de charn- brée komende, legde zijn geweer op een zijner kameraden aan, drei gende hem te zullen doodschieten. Het geweer bleek geladen te zijn met een losse patroon, zoodat bij het aftrekken laatstbedoelde persooD op korten afstand afstand de lading in bet gezicht kreeg en vreeselijk verminkt naar het hospitaal moest vervoerd worden. Men hoopt op bet behoud zijner oogen. De dader zit in arrestuit het ingestelde onder zoek zal moeten blijken of hier aan een ongeluk dan wel aan voorbe dachten rade moet gedacht worden. De politie te Groningen keeft wederom de hand gelegd op een zeer dub belzinnig persooneen nog jeugdige Duitscher, die echter in verschillende min der goede praktijken een virtuoos scheen te zijn. Hij had zijn intrek genomen in een der eerste hotels en maakte aldaar goeden sier. Althans alles wat de tijd van den dag medebracht, liet hij zich voor dienen, en had als welopgevoed jongmensch daarop eenige aanspraak, want volgens zijn zeggen kwam hij van een groot duitsch muziek-conservatorium en zou weldra zijn naam als musicus in Nederland maken. "Eensklaps was echter onze artist verdwe nen. Hij had daarbij, helaasvergeten zijne rekening te vereffenen. Nu kwam het de politie verder ter oore, dat er zich een duitsch jongmensch onder allerlei voorgevens bij verschillende ingezetenen had vervoegd om onderstand, en een en ander met elkaar in verband gebracht deed haar tot zijne opsporing 1 besluiten. Alweder natuurlijk met een gunstig ge volg, want Vrijdagavond werd de avontu rier in eene zeer geringe slaapstede aan gehouden. Wat zijn logies betreft was hij dus zeer spoedig gedaald, want van „De Doelen" was hij naar een der kleinste slaapsteden verhuisd. Naar wij vernemen moet het jongmensch uit Duitschland gevlucht zijn en nog een appeltje met de dresdener justitie hebben te schillen, zoodat het niet valt te betwij- in of onze politie heeft alweder een goede vangst gedaan. (N. G. C.) Door de politie te Gro- ningen ia Zaterdagavond aangehou den Mattheus S., een berucht sujet, die uit den winkel van den heer Van H., in de Kromme Elleboog, een paar tamelijk groote stukken kaas had ontvreemd. De lekkerbek was bij zijne arrestatie nog in het bezit van het grootste gedeelte van zijn buit. ViSSSKERii, Zandvoort. Var Maandag 15 dezer tot Zaterdag 20 dezer zijn alniar aangeweest 4 bom schuiten, die resp. baaomdem: f 18, f27, f 40 en f72. 6 botters brachten visch aan en besomden van f14 tot f93. Enkhuizen, 20 October. Gedurende de afgeloopen week werd alhier aangeroerd 15 wichtjes kl. schol, 1200 K.G. bot, 420 schelvi3- schen en 130 mandjes garnalen-, kl. schol gold f6 a 7 per 50 K.G., hot 16 k 18 ct9. per K.G. schelvisch f 0.90 a f 1 per stuk en garnalen 1 0.80 per mandje. Door onze korders werd van f20 tot f73 besomd. Nieuwediep, 20 October. Negentig kor ders brachten heden 15 tot 130 groote, 20 tot 230 kleine tongen, 3 tarbotten, 5 tot 40 roggen 300 schelv., 3 tot 25 mandjes kl. «chol en 1 tot 6 manden schar ten afslag, terwijl door de beu- ;ers 350 schelv. en trekkers 7 tal haring aan- jeroerden; groote tong gold 40 k 60 cent, kl. idem 10 k 20 cent, tarbot f 10 k f12, rog 87 a 95 cent per stuk, kor-schelv. f 50, beug schelv. f45 k f52 het honderd, kl. schol f80 cent k f 2.50 per mandje, schar 60 k 80 cent per mand en haring f4.50 pe* tal. Lemmer, 18 October. De vangst van bot op de Zuiderzee, was iu de laatste dagen on gunstig, terwijl de qualiteit der bot voldoende blijft. De prijs blijft in één doen, zoowel bij op- koopen als in den kleinhandel. In bedoelde da gen werd alhier aangebracht p. ra. 1000 kilo. Lemmer, 19 October. Aan den afslag alhier werden gedurende de laatst verloopene dagen, behalve kleine schol in ijs en scharren aange bracht eenige partijen levende garnaal en spie ring. Alles werd tot voldoende prijzen vlug afge slagen. Handschol bracht gemiddeld 10 cent per kilo op en garnaleu 24 cent per koop of halve emmer vol. LAND EN TUINBOUW. Naar ons wordt medegedeeld zal de planten-en bloementeelt te Aalsmeer gedeeltelijk plaats ma ken voor groenenteelt. In het aanstaande voor jaar zullen eenige bouwlieden beginnen met gc regeld versche groenten naar de amsterdamsche markt te verzenden. Met ongewone stilte en in grooten een voud heeft ten 8 uur in den morgen van Zondag den 21sten October de aankomst van den duitschen keizer te Potsdam plaats gehad. Hij heeft zich onmiddellijk van het station naar het Marmeren Paleis begeven, vergezeld van de keizeriu, die hem af was komen halen. Tot ver na Rome hebben hem de af- scheidsbegroetingen nageklonken. Te Ala ontving hij een telegram van koning Hum- bert, waarin deze hem opnieuw zijn vriend schappelijke gezindheid en den dank voor zijn bezoek betuigde. In antwoord daarop deed de keizer aan Humbert zijn her nieuwden dank voor de te Rome en te Napels gen aten ODtvaugst overseinen. De geruchten, die er verspreid zijn om trent den zwakken gezondheidatand van den keizer op zijn reis naar Rome blijken on gegrond te zijn geweest en komen wellicht uit denzelfden alarmistenkoker, waaruit de verontrustende berichten omtrent de on gesteldheid van Z. M. Koning Willem III het licht zien. De keizer kan zich du op zijn gemak wijden aan de oplossing der kritieke vraagstukken, die zich vaslknoopen aan de namen Geffken, Mackenzie en Zanzi bar. Van deze drie plagen Duitschlauds is de laatste niet de minste en het staat te Hebt gij Toby laten gaan Ja, antwoordde Salina. Wij zullen hem achterhalen, zeidt Lysander. Dat zal u slecht bekomen. Ik waarschuw u bijtijds. Daar zij dit zeide, twijfelde Lysander er niet aan, of het zou zoo zijndaarom wilde hij Toby dien nacht niet achterhalen. Hij besloot zelfs naar zijn eigen verblijf te gaan, want hij was bang voor deze wilde kat, en wilde niet meer met haar hetzelfde huis bewonen. Hij durfde haar niet vermoorden. De Duitschers, die bemerkten hoe bevreesd hij was, zagen elkaar glimlachende aan. Toen allen vertrokken waren, ging Salina naar huiten, en zij riep Toby. De oude neger was gevlucht en kon haar niet meer hooren. Zij begaf zich weer in huis, maar er wachtte baar een treurig schouwspel. Overal zag zij nog teekenen van den brand. Het water stroomde over den vloer, de lucht was met rook bezwangerd en de lamp brandde zeer duister. De ongelukkige vrouw zat daar in het eenzame vertrek en dacht aan dien kortstondigen droom van geluk, aan dezen laatsten twist, die nooit meer kon worden goed gemaakt, en aan hare hopelooze toekomst, zoodat het haar toescheen, alsof elke droppel bloed in gal veranderde. De nacht ging voorbij en de morgen brak aan en zij die geslapen hadden, ontwaakten, maar zij die niet geslapen hadden, wachtten, wachtten met bitterheid in het hart op het daglicht, dat hun vreugde noch lafenis, maar wel moe deloosheid en ellende bracht. Kapitein Sprowl was dien dag slecht gehumeurd. Salina had hem teleurgesteld en Toby was ontsnaptzijne min deren moesten dit ontgelden. Hij was zelfs scherp tegen luitenant Ropes, die hem een bericht, dat hij had ontvan gen, overgebracht. Stackridge was gisteravond in het dorp! Wat kan mij dat schelen, zeide Lysander. De luitenant-kolonel, fluisterde Silas. Sprowl werd opmerkzaam. Met den luitenant-kolonel werd niemand an ders bedoeld dan Augustus Bythewood, die den vorigen dag zijne sanstelling had ontvangen. Het was dus zeer na tuurlijk dat Lysander, bij het noemen van den naam van hem, wien hij alles te danken had, opmerkzaam werd. Ropes vervolgde. Hij wordt woedend bij de gedachte, dat het meisje zich in het hol in gezelschap van den school meester bevindt, en hij wenschte, dat zij maar in de bran dende bosschen was omgekomen. Hij keurt uw gedrag van gisteravond volkomen goed, en zegt, dat Toby gevangen genomen en het geheim hem moet worden afgeperst. In dien tusschentijd zou men bij de familie Stackridge iets kunnen uitrichten. Stackridge was gisterenavond thuis en zijne vrouw zal natuurlijk wel iets van het hol weten. Men kan haar het geheim ontlokken, of ik zweer, zeide Silas Ropes, dat wij haar op dezelfde wijze zullen be handelen, als gij met Toby hebt gedaan; Bythewood vindt dat ook zeer goed. Lysander's oogen schitterden. Hij liet zijne tanden zien op eene wijze, die niet veel goeds voor de familie Stack ridge voorspelde. Is het geen goed idee? zeide Silas met eene woeste grijns. Uitmuntend, zeide Lysander. Het strookte ook in derdaad geheel met zijn ruwen aard. Gij kunt het zelf wel in praktijk breDgen, luitenant. Daar is echter één bezwaar tegen, hernam Silas, terwijl hij eene pruim nam. Die vrouw kent mij zoo goed. Het is beter, dat zij niet weet, dat een onzer er de hand in heeft gehad. Laten wij er iemand heenzenden, dien zij niet kent. Wat denkt gij van die Duitschers? Die zijn er uitstekend voor! zeide Lysander, die weer goed gehumeurd werd bij de gedachte, dat die vrouw zou gegeeseld worden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2