NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6 e Jaargang. Vrydag 26 October 1888. No. 1631. ABOnElIENTSFRIJS: ADVERTENTIE!?: S T A i) S N I E l S. li! N N K L II HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door cnze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en couranti ers. Vïrecteareu-llitgevers J. C. PEËREB009I en 1. 35. AVIS. Hoofdagenten voor hst Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE §T Co., JOH. P. JONESSuer., Parijt, 31bti Faubourg Montmarlre. Haarlem, 25 October. De Staatscourant (no. 253J be vat o. a. de statuten der afdeeling Haarlem en Omstreken van den Multapatiorsbond, thans genaamd afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, te Haarlem. (Gewijzigde statuten). Dezen winter zullen door dr. T. C. Winkler op Woensdag 14 No vember, door dr. E. van der Ven op 28 November, 23 Jauuari en 6 Maart, door prof. A. G. van Hamel van Groningen op 19 December, door prof. Th. Jorissen van Amster dam op 9 Januari, door prof. C. P. Tiele van Leiden op 6 Febuari, en door prof. C. M. Kan van Amster dam op 20 Februari voordrachten worden gehouden in het gebouw van Teyler's des avonds om 8 uren. Voor het bijwonen dezer voor drachten zullen geene uituoodigin- gen worden rondgezondenpersoon lijke toegangsbewijzen voor een heer of dame kunnen echter schrif telijk worden aangevraagd bij dr. E. van der Ven, Spaarne 14, tot Donderdag 1 November e. k. Aan de aanvragen zal, voor zoover de plaatsruimte toelaat, door het zenden van een toegangsbewijs worden voldaan. Men wordt verzocht dat bewijs telkens op den avond der voordracht mede te brengen, dewijl men alleen op vertoon daarvan zal worden toegelaten. Arrondlssements-Rechthank TE HAARLEM, Zitting van 25 Ootober 1888. De rij werd heden geopend met de zaak van D. v. d. P., arbeider te Zand voort, beschuldigd van den 16 en Sept. ten bloede verwond te hebben den veldwachter, toen deze hem wegens een vechtpartij in ver zekerde bewaring wilde nemen. Een paar lieden hebben volgens de ver klaring van den beschuldigde hem een steen nagegooid, en de parasol van zijn tante, een splinternieuwe, verscheurd. Bij den herbergier de Wit binnengetreden werd hij door eenige lieden aangevallen en verzette zich tegen hen. Zijn defensieve houding bewaarde hij evenwel ook tegen den veldwachter, die de uitoefening van zijn plicht betaalde met de rijke ontvangst van slagen, stompen e tutti quanti. De eisch tegen den beschuldigde, die wat straf betreft nog in 't veen zit (hij zit reeds 21 dagen te Amsterdam voor diefstal) is 8 dagen gevangenisstraf. K. B., oud 17 jaar, zonder beroep, en C. V., oud 80 jaar, vrachtrijder, worden beschuldigd van ter gelegenheid van de Beemster paardenmarkt in combinatie een paardenhoofdstel met bit te hebben ge stolen. Eerstgenoemde heeft het uit de werkplaats van den heer D. Q. te Midden- beemster gehaald en voor zijn deel het bit genomen, dat hij ter plaatse van zijn jeugdig en ietwat bedorven hart onder zijn jas verborg. V. hield het hoofdstel. Toen de eigenaar, de heer K. zijn hoofd stel kwam halen, vischte hij achter 't net.Hij nam de veldwachter in den arm, die de per sonen vond. V. overhandigde hem dadelijk zijne gevaarlijke vangst, B. daarentegen trachtte te behouden wat hem zoo na aan het harte lag. De oudste beschuldigde bekent, de jongste verklaart het bit van den ander in bewaring gekregen te hebben. Het openbaar ministerie stelt als eisch3 md. gev. voor B. en 2 voor V. Vervolgens kwam er weer een zakjes plakker voor de heeren. Deze wordt be schuldigd van 's avonds laat het huis van v. S., visscher te Koog /ad Zaan te zijn biu- nengeloopen, terwijl deze met zijn collega H. bezig was wormen te zoeken. Hij streelde de vrouw, die in zoete rust verzonken lag, de wang en verhaalde haar, nadat zij door den schrik eener caresse van zoo vreemde hand bizon der helder wakker geworden was, dat haar man vooreerst niet thuis zou komen, dat hij op de Zaan aan *t visschen gegaan was en dat zij zich maar niet ongerust moest maken. De vrouw wilde nu haar man zij hoorde stappen naderen gaan roepen. wNiet roepen," bezwoer haar de ontstelde zakjesplakker, //anders zouden de wormen wegloopen." De noodige wormen echter waren al in verzekerde bewaring; v. S. trad er op het geroep zijner vrouw mede binnen, en zag tot zijn verwondering de onverwachte nachtelijke surprise, die on aangemeld bij hem was binnengekomen. Toen deze minder vlug in 't gaaü, dan in 't komen bleek, greep hij hem bij de kraag en zette hem de deur uit. - De off. v. just, requireerde een gevangenis straf van 5 dagen voor deze zonderlinge visite. J. M., Haarlemmermeer, heeft eene vrouw aldaar wier huis eeuigen tijd vroeger ver brand was, voor brandstichtster uitge scholden. Beklaagde zegt dat get. hem heeft toe geroepen //ik en mijn zuster hebben den boel in brand gestoken". Ik heb haar mis schien wel gescholdenjjvoor brandstichtster, maar zij schold mij voor dief. Als ik een dief ben is zij een brandstichtster." De logica dezer bewering ontsnapt; bekl. is in het bezit van een flux de boucbe, die niet geheel vreemd schijnt te zijn aan het product van Schiedam. Acht dagen gevangenisstraf verzoekt de subs, offic. van just, hem op te leggen. LETTEREN EN KUNST. Voor de feestvoorstelling ter eere van Morin's jubileum, was de aanvraag naar plaatsen te Am sterdam vijf maal zoo groot als de beschikbare zetels van den Stadsschouwburg. De prijzen wer den daarom verhoogd. Clara Schumann, de beroemde pianiste, en weduwe van den grooten toondichter, heeft Zon dag 11. in het «Hoch'ache Conservatorium" te Frankfort a/M., waai zij sinds de stichting 10 jaren lang onderwijs geeft, din 60n ver jaardag van haar eerste optreden in de kunst wereld gevierd. Tennyson schreef drie lyrische gediohten voor Mary Anderson, om in Amerika, waar de actrice in stukken van Shakespeare zal optreden, voor te dragen. De «poet laureate" had langen tijd gezwegen. Z. M. de Koning heeft aan den adj.-onderofflcier, ordon nans P. M. Meuwessen, de gouden medaille voor trouwen dienst ge schonken In welonderrichte krin- gen schijnt nog niets bekend te zijn van een voornemen der koninklijke familie om ook den winter op Bet Loo door te brengen. Tot dusver weet men nog niets van een afwij king der gewoonte van H. H. M. M. om in het laatst van het jaar naar de residentie terug te keer en. De minister van Oorlog heeft een koninklijk besluit uitge lokt, waarbij bepaald is, dat eenige burgerlijke rijksbetrekkingen voort aan uitsluitend voor militairen zijn bestemd, tenzij er onder hen geen geschikte sollicitanten gevonden worden, in wel geval andere per sonen, doch bij voorkeur gewezen onderofficieren, in deze betrekkingen kunnen worden geplaatst. Hiertoe behoorenkamerbewaarder, bode, vaste-knecht en portier bij bet de partement van oorlog, boekhouder, schrijver, opzichter voor algemeenen dienst, magazijnknecht, bediende en portier bij de artillerie inrichting te Delft, adsistent-magazijnmeester, boekhouder en opzichter der model kamer bij 's rijks centrale magazij nen van militaire kleeding en uit rusting te Amsterdam, Delft en Woerden. De commissie, welke den minister van Koloniën van advies zal dienen in zake het koffie-vraag stuk, wordt Zaterdag middag te 3 uren in het departement van Ko loniën geïnstalleerd. De staatscommissie voor de militaire wetten houdt heden en de volgende dagen dezer week we der te 's-Hage zitting. De chineesche regee- ringscommissarissen hebben, behalve de bij ons goevernement te volbren gen zending, in last de verschillende Rijken van Europa met een weten schappelijk doel te bereizen. De heeren brachten Woensdag een bezoek aan de 's-Gravenhaag- sche brood- en meelfabriek, aan de Zuidwal en daarna aan de faience iabriek «Rozenburg». De directeuren der verschillende fabrieken waren bij aanschrijving van den minister van Waterstaat uitgenoedigd den chineeschen heeren de door hen verlangde inlichtingen te verstrekken, waaraan natuurlijk met bereidwilligheid werd voldaan. Na afloop van hun bezoek aan Rozenburg brachten de heeren ge- ruimen tijd door in de ijzergie terij «De Prins van Oranje». Be geleid door den directeur en de hoogste ambtenaren, namen zij de verschillende werkplaatsen met veel belangstelling in oogenschouw. De verschillende verrichtingen, o. a. het smeden met den stoomhamer en het bedienen van de door de machine der fabriek zelve in wer king gebrachte stoombrandspuit, trokken ten zeerste hunne aandacht, en zij betuigden den directeur, den heer Van Coevorden, herhaaldelijk hunueu dank voor hetgeen hun te zien werd gegeven. De heeren werden op hun bezoek aan de verschillende fabrieken het lag in hun. plan ook denzelfden dag nog de meubelfabriek der firma Mutters te bezoeken vergezeld door den heer C. F. Stoel, civiel- ingenieur, daartoe door den minister van Waterstaat aangewezen. Bij de Kamer vanKoop- handel te Deventer is ingekomen het bekende adres van de Kamer te Haarlem, om de exploitatie der telephoon uitsluitend in handen van den staat te brengen, zoomede het adres van de Kamer te Enschede, om die exploitatie aan de particu liere nijverheid over te laten. De Kamer besloot noch het adres uit Haarlem, noch dat uit Enschede te ondersteunen, maar den minister van Waterstaat te adviseeren, dat voor gemeentelijk verkeer de oprich ting en exploitatie van eene tele phoon aan particulieren behoort te worden overgelaten op het voor beeld van Enschede, waar een zeer laag abonnement wordt betaald, ter wijl de Kamer het wenscheliik acht dat het intercommunaal verkeer in handen van den staat komt. Op vertoon van legiti- matie-bewijzen verleenen de be trokken spoorwegondernemingen vrachtreductie aan de deelnemers aan het feest bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan der Konink lijke Militaire Akademie, op 23, 24 en 26 November a. s. te Breda te houden. De consulten van dr. Mezger in het Amstel-Hötel te Am sterdam eindigen 20 December e. k Tot algemeen voorzit- ter van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is gekozen mr. G. A. Van Hamel, te Amsterdam. Tot hoofd-opzichterhij het waterschap «De Beemster» is benoemd de heer C. Dorland, te Amsterdam. Behalve te Steenwijk en Beeteterzwaag, zullen waarschijn lijk nog drie brigades maréchaussee, sterk ieder 4 man, gestationneerd worden te Sleeu, Nieuw-Amster- dam en Weerdingermarke. De bezoekers van de hnlp-korenbeurs te Amsterdam wer den Woensdagmiddag onaangenaam verrast, doordien een der schragen, waarop de dakbalken van het over dekte deel der beurs rusten, naar beneden kwam. De beurs was op dat oogenblik druk bezocht, en het was louter een toeval, dat geen der bezoekers het zware getimmerte op het hoofd kreeg. iff* Bi 'CT IIiLHTO JNT. Een verhaal uit ien amerikaanschen burgeroorlog. 59) XXXIVe HOOFDSTUK. EENE GKAP VAN KAPITEIN LYSANDEB. Gij zult ons vertellen waar uw echtgenoot is, anders zullen wij u geeselen. Dat heeft men ons bevolen. Zij zeiden dit op zachten toon, en dat met eene kalmte, die inderdaad huiveringwekkend was. De weduwe begreep dat zij met mannen te doen had, die de hun gegeven be velen letterlijk opvolgden en dus geen genade kenden. Ik heb geen echtgenoot. Ik ben mrs. Stackridge niet. Ik ben eene arme weduwe, die hier iets is komen halen, dat is alles. Wij begrijpen u met. Zooeven zeidet gij, dat gij mrs. Stackridge waart, en nu beweert gij het tegendeel. Gij zult ons zeggen waar uw echtgenoot is, anders binden wij u vast. Een hunner haalde nu een flink stuk touw te voorschijn, terwijl de andere tot zijn groot genoegen bemerkte, dat er zich in de zoldering groote krammen bevonden. Waagt het niet mij aan te raken 1 gilde mrs. Sprowl. Ik beu zelf eene afgescheidene, en ik haat ook die uni onisten, ik heb een zoon die kapitein is, en daarbij ben ik eene arme weduwe. Daar weten wij niets van. Hetgeen wij weten is dit, dat gij ons alles vertellen moet, en dat wij u anders zullen geeselen. Dat zijn de bevelen van kapitein Sprowl! Kapitein Sprowl! Dat is mijn zoon, mijn eigen zoon. Als hij u gezonden heeft, dan is alles goed. Zoo denken wij er ook over. De soldaten grepen haar aan, bonden hare duimen vast zooals Lysander het hun geleerd had, sloegen het touw over de kram, evenals zij den vorigen avo-d de drooglijnen over den dwarsbalk hadden geslagen, en zij heschen haar op, met de handen boven het hoofd evenals zij met Toby hadden gedaan. Zij maakten toen haar schort boven haar hoofd vast. Dit had Lysander hun ook bevolen. Vertel nu maar op, zeiden de koelbloedige Germa nen, terwijl zij hunne zwepen toonden. Gaat naar mijn zoon! Kapitein Sprowl is mijn zoon, hijgde de van schrik verstijfde weduwe. Die grap kennen wij. Spreek, of wij slaan. Het is waar, het is waar. Ik ben mrs. Sprowl, en mijn echtgenoot is dood; mijD zoon is kapitein, en als gij mij, arme weduwe, slaat, zal hij u wis en zeker ophangen Als hij uw zoon is, dan zullen wij u op zijn bevel geeselen. Daarvoor zal hij ons waarachtig niet ophangen. Wilt gij niets zeggen? Dan zullen wij u tien slagen geven. Slag op slag, kreet op kreet volgde. De soldaten telden de slagen met stipte nauwkeurigheid. Een, twee, drie, enz. tot tien toe. Toen hielden zij op. Het gillen hield echter niet op. De soldaten wachtten tot de storm een weinig be daard was, en legden haar dezelfde vraag voor. Zult gij nu vertellen, waar uw echtgenoot is? Niet? Dan zullen wij er u tien meer geven. Voortdurend tien meer, tot gij het eindelijk zult vertellen. Een storm van onsamenhangende klanken, kreten en snikken was het antwoord. Een der soldaten bond het schort weer om haar hoofd en trok haar weer naar boven, terwijl de tweede me* zijne zweep gereed stond. Op dat oogenblik werd de deur geopend, en kapitein Sprowl keek naar binnen. Hoe gaat het, jongens De vraag werd door een goedkeurenden glimlach verge zeld, die scheen te zeggenik zie dat het goed gaat. Wij zullen haar weer geeselen en hebben er haar reeds tien gegeven. Zij wil niets vertellen. Het is goed. Doet er maar tien bij. De weduwe worstelde en schreeuwde. Had zij de stem vau haar zoon gehoord Daar zij geblinddoekt was, herkende hij haar niet. Het was ook niet te verwonderen, dat hij haar in dien toestand niet van. mrs. Stackridge kon onder scheiden. Hij stond in de deur, en zag glimlachend het werk van de soldaten aan. Maakt er maar twaalf van, zeide hij kalm, en zoo krachtig mogelijk. Dank zij de tegenwoordigheid van haar zoon, kreeg de weduwe twee krachtige slagen meer.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1