NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 29 October 1888. No. 1633. Uil Nummer tataat nit twee Maden. Politiek Overzicht. ARLENTS DAGBLAD ABONNEHEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo: het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer*- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENT1EN: fan 15 regel* 50 Cents; iedere regel meer 10 cent*. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREHUOH en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. BAUBE f Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. S T A 1) S N E IIIV S. Haarlem, 27 October. Zondag 28 dezer zullen op het fuseum van Kunstnijverheid alhier nog tentoongesteld zijn de ornemen- ale gekleurde ontwerpen, welke edert 1 September 18»8 vervaar- ligd zijn door leerlingen der Tee- tenechool, die aan genoemde in richting is verbonden. Toegang vrij. Als opvolger van den heer Paz- lani, als directeur van de gasfa- irieken te Amsterdam, wordt nu 'eeds genoemd de heer H. Salo mons, thans directeur van de gas fabriek alhier. eslaagd voor h t acte-examen tan onderwijzeres en onderwijzer op 16 October te Amsterdam ge'nou- iende dames M. C. J. Schuif, J. tan der Snel en de heer G. Spaan, ilhier. >De Zeven Zwaden» 1b de naam der operette, ie liet gezelschap van jVan Lier Vrijdagavond e dezer stede op kwam voeren. Om 7 uur pre- ies stond er op 't programma, dat 't beginnen ou. Maar wie tegen dien tijd een plaats zocht intving 't bericht, dat hij nog wel een halfuurtje gaan wandelen, daar de voorstelling om half cht aan zou vangen. Er waren er eenige, die oo'n gedwongen wandeling wezen van de hand n binnentraden. Hun wachtte de verrassing, at om kwart over zeven ongeveer, het scherm pging en men niet begon te spelen. Er werd ieu proloog gegeven die verklaarde, waarom men iet publiek zoo aardig bedot had. Nu, het excuus donk ah een klok: men had niets minder of neer dan de muziek vergeten. Zoo vergeet een tengelaar zijn hengel en een koetsier zijn paar- en. Intusschen, nu had men wat om zich hezig e houden, want de nieuwe bezoekers waren niet snoeg in getal om voortdurend afleiding en itische stof aan te bieden. De bok was ver- ikelyk, men kon er zich een, twee, vijf minn- i mee bezig houden, maar geen half uur. En it half acht, tot kwart voor acht, tot acht uur, 'lichtte men en wachtte men. Het anders zoo time haarlemmer publiek maakte eindelijk zijn teer of minder net geschoeide voeten tot de Ireunende tolken van zijn ongeduld en toen de nuziek van Millöcker, gedirigeerd door den heer 8. Benavente zich deed hooren, was het alsof er tader 't geraas van trommels en trompetten een istand gedempt werd. Het was te voorzien, dat na zulk een verve- md begin het publiek niet in de beste stem- ling was om het vervolg ts genieten. «De Zeven Wraken» is evenwel een stuk vol kluchtige too- teeltjes, die hun echo vinden in de lustige, leestal in wals-tempo geschreven muziek. En ofschoon hij in een knorrige stemming aan- mkelijk glossen flauw en kinderachtig vond is er op den duur tegen bestand? De heerMut- ers, die als Kwikstaartje, bediende van den won derdokter, Bombastus Theophrastus Paracelsus optrad was in enkele tooneeltjes onweerstaanbaar en toen hij eindelijk in zijn zeer geapplaudiseerde coupletten, die ofschoon buiten 't boekje der operette gaande, door hun actualiteit (Sarah Bernhardt, dr. Mezger e. a. komen er in te pas) zoo geen recht van bestaan dan toch een vol» doend excuus voor hem geestig bestaan had den toen hy in zijn coupletten met het refrein iom half negen» de kwestie van den avond handig te pas bracht, toen was men verzoend. Niettemin moest men er telkens aan herin nerd worden, dat het gezelschap van Van Lier, geen operagezelschap is. Mevr. van BeemKap per was in den beginne tamelijk onvast in de hooge registers, iets dat ls ter op den avond beter werd, ten minste minder werd opgemerkt. Kwikstaartje had over 't geheel wat minder deu- nerig, wat meer geaccentneerd kunnen zingen. Het best voldeden mevr. Verstraeten en mej. Verwoert. De koren misten hier en daar bet zoo noodige ensemble. Maar 't spel redde veel en er waren keurige tooneeltjes op te merken, vooral tusschen Kwikstaartje en Hanneke (Mevr. Verstraeten). Het stille spel van mevr. Albregt- Engelmaneen uitstekend trouwlustig ond weeuwtje trok zeer de aandacht. De mnziek was goed. Maar de schouwburg is veel en veel te klein voor zulk een groot orkest: de klanken vallen u als steenen in de ooren, soms veel te klein ook, om de keurige groepen en optochten te kannen bewonderen, die als ha ringen in een ton op het voor operas en hal- letten te bekrompen tooneel gepakt moesten worden. Arrondissements-Rechtbank TE HAARLEM Zitting van 25 Ootober 1888. In (le zitting der arrondissements-recht- bank alhier werden nog behandeld de na volgende zaken A. S., smidsknecht, Haar lem, bedelarij, req. 3 dagen gev.; A. S., koopman, Haag, weerspann. en verniel., req. bij verstek f 5 boete, subs. 3 d. hecht.; G. T. v. d. H. en L. v. d. H., werkl. Monnikendam, weerspann. req. elk 5 d. gev., en f5 boete, subs. 8 d. hecht.; C. K., arbeider, Haarlemmermeer, mish., req. 14 d. gev.; H. G. en huisvr., Haarlem mermeer, beleed., req. elk f 15 boete, subs. 5 d. hecht.; J. B. S., Zandvoort, bedreig, en verniel., req. 7 d. gev.; A. van F., huisvr. van J. C. W., Haarlemmerliede, beleed., req. f15, subs. 10 d. hecht.; D. G., bloemistknecht, Bennebroek, beleed., req. 5 d. gev.; A. de B., Yelsen, verniel., req. f 10 boete, sub3. 8 d. hecht.; A. v. d. J., schipper, Hillegom, politie-overtr., hoo- ger beroep, bevestigd J. de B. Cz., schel- penvisscher, Wijk aan Zee, hooger beroep, bevestigd J. O. Lz., landb., Wijk aan Zee, hooger beroep, bevestigd. De rechtbank deed uitspraak in de na volgende zaken: P. L., G. L. en H. A. v/'d. P. belee- diging en mishandeling, resp. f10 boete subs. 5 dagen hechtenis 3 en 5 dagen gevang.; wed. G. K. Haarlem, diefst. 2 maanden gev.; K. B. visscher, Yolenaam, mish. 14 d. gev.; vrouw M. O. Zaandam, mish. f 5 boete subs. 2 dagen hecht.; T. B. arbeider Broek in Waterland weer spann., f 5, subs. 2 d. hecht.; K. M., arb., Haarlemmermeer, mish., f 10 boete, subs. 5 d. hecht.; A. G., arb., Nieuw-Vennip, mish., 3 d. gev.; P. v. d. M. en A. R.» arb., Haarlemmermeer, verwond, elk f 5 boete, subs. 3 d. hecht.; E. K. Az. en S. P. visschers, Zandvoort, mish., de eerste 6 weken, de tweede 2 weken gev.; vrouw J. H. Spaarndam, mish., f10 boete, subs. 3 d. hecht.; P. B. B., Schooten, mish., f 8 boete, subs. 8 d. hecht.; de vier zak jesplakkers uit Assendelft en Westzaan, elk 2 d. gev., de vijfde een dag gev. LETTEREN EN KUNST. wEene dure piano.,/ De duurste piano in de Yereenigde Staten is in het bezit van d«n new-yorkschen milli- onair H. G. Marquard. De grootste waarde bestaat echter niet zoozeer in het instru ment zelf als wel in de prachtige kast. Deze werd te Londen vervaardigd en is met schilderingen van den beroemden an- tiquariachen schilder Alma Tadema ver sierd. De eigenaar heeft voor het kostbare stuk 40,000 dollars betaald. Inhoud Sempervirens. Caniatrum. Een merkwaardig Bromeliaceeën-geslacht. Syringa vulgaris ilore pleno «Lemoinei,» met een afbeelding. Vroegbloeiende Chrysanthe mum's. Verschillende maten op de Groenten- markt te Londen. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde, afdeeling Leiden en Omstreken. Boekaankondiging. Reis- vereenigiug «Excelsior.» Weeknieuws. Verschillende mededeelingcn.Ontvangen Prijs couranten. Itl IV IV K i\ L A it I). BI ij ken* bericht aitArol- sen aaa de Norddeutsche Allqemeine Zeitung ligt de Vorstin van Wal deck, moeder van H. M. onze Ko ningin, te Pyrmont zwaar ziek, ten gevolge eener longontsteking. De opening der tramlijn AmsterdamEdam kan 1 Dec. ver wacht worden. De Raad van Alkmaar heeft op voorstel van B. en W. be sloten een gedenksteen te plaatsen in den gevel van het hui* op de Mient aldaar, waar wijlen mevrouw BosboomToussaint werd geboren, en een aan het huis op den Ko ningsweg, waar wijlen de heer Hof dijk het levenslicht zag. Te Amsterdam heeft iemand bij de politie een klacht in gediend tegen een barbier, omdat die hem....den halven knevel had afgeschoren. De montagisi runei te Scheveningen zijn geheel opgeruimd en het materieel zal, naar men ver neemt, te koop worden aangeboden. Een gelukkig niet all e- daagsch voorval had te Rotterdam in een gezin plaats, waar bij het gebruiken van een boterham eene naald met draad uit het brood te voorschijn werd gebracht. Door den heer H. J. Jus- tema te Rotterdam is eene scheeps- wekkerkloK uitgevonden, die zoodra er eene lekkage ontstaat en er on geveer 2 centimeter water in het schip komt, terstond waarschuwt, zoodat de opvarenden, al lagen zij in de rust, voldoenden tijd hebben om zich te redden en veelal ook het schip voor zinken te bewaren. Dr. Mackenzie heeft weer iets van zich doen hooren. In een brief aan een zijner vrienden, verklaart hij zijn boek geschre ven te hebben op verzoek van koningin Victoria en keizerin Frederik. Het drama, dat bij gebrek aan verdere verwikkelingen en nieuwe persoonlijkheden scheen te zul len uitgaan als een nachtkaars, krijgt weer een nieuwe opflikkering van leven. Twee figuranten treden uit het halfdonker van den achtergrond voor 't voetlicht. Graaf Hatzfeldt, die laatst zich zooveel moeite getroostte om door Salisbury gehoord te worden, heeft gisteren opnieuw een on derhoud met dezen gehad. Het conflict schijnt een nieuwe phase in te treden en dr. Mackenzie, naar allen schijn de Bou- langer dezer kwestie, heeft zijn kruit nog niet verschoten. Op dit gebied tot op zekere hoogte el kanders antipoden, zullen Duitschland en Engeland op een ander hoogstwaarschijn lijk samenwerken. Het wordt thans authen tiek bevestigd, dat er tusschen Duitsch land en Engeland wordt onderhandeld over een gemeenschappelijk optreden tegen de Arabieren in Oost-Afrika. Een eskader van vier korvetten op reis naar Australië heeft reeds bevel ontvangen om terug te keeren en naar Zanzibar te stoomen. Volgens de „Indépendance" zal de keizer lijke regeering zich onbevoegd verklaren iets ten voordeele der afrikaansche beschaving te bewerkstelligen dan in ver- eeniging met Engeland of met den Congo- Staat. Dit klinkt minder radicaal dan het nieuwste nieuws omtrent koning Milan. Zooals blijken zal ziet deze zijn koninkrijk voor een Augiasstal aan en rekent het niet voldoende er zijn vrouw, hare vrien den en een klein legertje ministers uit geveegd te hebben. Hij heeft een procla matie tot het volk gericht, waarin ver klaard wordt dat aangezien ernstige ge varen, welke niet van buiten komen, maar liggen in binnenlandsche tweedracht, de toekomst des lands bedreigen, de koning een beroep doet op zijn volk en het ver zoekt, de partijtwisten te vergeten en samen te werken aan eene nationale reorgani satie op nieuwe grondslagen, in overeen stemming met de huidige behoeften. Met het oog daarop roept de koning de kie zers op, om den 2en December een nieuwe Skuptschina te verkiezen, welke den 12en December bijeenkomen en de constitutie herzien zal. De constitutie is in Servië, waar de ministers zulk een rozenleven leiden, wat kortheid aangaat, dezelfde zon debok als in Frankrijk, waar zij 't moet ontgelden voor de kamer, waarvan men ongestraft en onder zeer veler goedkeu ring heeft kunnen zeggen, dat er zeker twintig Wilsons in zitten. Niet alleen in Frankrijk is tegenwoor dig het staatkundig leven van zeer opge- wekten aardook in Duitschland wordt met het oog op de aanstaande verkiezin gen meer dan ooit gepolitiseerd. Het zal den keizer onwelkom zijn dat hij zich niet zooals voor een paar maanden aan dit rumoer van onfeestelijken aard kan onttrekken. Zijn reisplan naar Ma drid is, om welke redenendan ook, in duigen gevallen. Hij zou er zich na zijn itali- aanschen tocht wellicht ook minder in zijn element gevoeld hebben. Er zouden mis schien nog meer roode biljetjes zijn rond gevlogen, want de tijden dat Spanje het bolwerk was van 't monarchale beginsel zijn voorbij. Aan de //Daily News" wordt uit Madrid gemeld, dat Py j Margall, dë aanvoerder der federale republikeinen, naar Parijs vertrokken is om Zorilla te polsen over eene coalitie der republikeinen, ten einde de propaganda krachtiger te maken, wanneer het toegezegd algemeen stemrecht ingevoerd zal zijn. Zorilla moet aanslui ting beloofd hebben, mits behoud zijner vrijheid ten aazien van de propaganda onder hot leger. Men merkt het: voor den duitschen keizer mag het gelden //Napels zien eu dan.... verder maar thuis blijven." LEGER EN VLOOT. Het voornemen bestaat om militairen voort aan niet meer dan éénmaal naar de klasse van discipline te zenden. Zij, die zich daarna slecht blijven gedragen, zullen met een briefje van ont slag nit den dienst verwijderd worden. ONDERWIJS. Voor de literarisch-mathematische examens, van 1 tot 25 October te Amsterdam gehouden onder presidium van dr. D. van Lankeren Mat- thes, hadden zich 47 mannelijke en 3 vrouwelijke candidaten aangemeld. 3 mannelijke candidates kwamen niet op, 2 mannelijke en 1 vrouwelijke trokken zich terug. Van de 44 volledig geëxamineerden slaagden de volgende 24 in tijdsorde: D. Breesnee, S. van de Kar, J. H. J. Barmen 't Loo, A. Koster, H. J. Dijkstra, F. W. C. de Grave, J. J. A. B. van Royen, A. J. de Koek, J. Planteydt, G. Schip per, F. H. de Groot, mej. A. M. Zemhseh, C. Noé, A. van der Hoeven, B. II. Jiirgens, H. P. F^SniïjLElTO KT. Een verhaal uit den atnerikaanschen burgeroorlog. 61) XXXVe HOOFDSTUK. EEN TOCHT IN DEN MANESCHIJN. Dat is niet geheel en al waar, zeide Carl. WatI gij ontkent het feit? Ik vraag u om versehooning, het is geen feit. Men leeft mij gevangen genomen. En gij houdt vol, dat men het tegen uw wil deed? Ik weet niet, wat gij daarmee bedoelt. Als een van lie mannen mij het geweer voorhoudt en zegt: Ga mee en naak geen leven, anders slaan wij u de hersens in, dan ben k wel genoodzaakt mee te gaan, daar dit verkieslijker is lan de dood. Waarom namen zij u gevangen? Waarom? dat zal ik u vertellen. Gad sliep zeerluid- uchtig; gij begrijpt wat ik bedoel hij snurkte. Niets ion hem doen ontwaken, daarom lieten zij hem snurken. Ik werd echter wakker, en toen zeiden zij, dat zij mij moes ten dooden, of met zich voeren, daar ik, als ik achterge laten werd, te spoedig alarm zou maken. Wel, en waar brachten zij u heen? Carl zweeg een oogenblik en zeide toen, terwijl hij ko lonel Derring in het gelaat zag Zij lieten mij zweren, dat ik het niet zou vertellen. Minny-fish! zeide de kolonel, dat gaat niet. Het geheim is reeds verklapt, en het is te laat, om het te verzwijgen. Toby heeft het verraden. Mrs. Stackridge is gevangen genomen en zij heeft bekend, dat haar echtge noot en zijne vrienden in een hol waren verb irgen. Wij hebben een spion uitgezonden, die teruggekomen is en hare verklaringen bevestigd heeft. Gad heeft het hol ont dekt, maar hij heeft zijn enkel verstuikt. Hij heeft de lig ging nauwkeurig beschreven, maar hij is niet in staat de heuvels opnieuw te beklimmen. Wij hebben dus een gids noodig, die in zijne plaats kan gaan. Nu is er voor u eene gelegenheid vergiffenis te verkrijgen, Minny-fish, en gij kunt dan tevens blijken van uwe getrouwheid geven. Hebt gij kapitein Sprowl niet beloofd, hem naar bet bol te leiden? Overweldigd door den vertrouwelijken toon van den kapi tein, moest Carl eerst een oogeblik wachten en toen ant woordde hij: Ik geloof, dat ik die belofte heb gedaan. Niettegenstaande gij gezworen hebthet niet te vertellen? zeide Lysander, die er op uit was, hem in het nauw te brengen. Den weg toonen is niet hetzelfde als het geheim ver klappen, antwoordde Carl. Ik heb gezworen dat ik niets zou vertellen, en ik vertel ook niets. Maar als gij naar het hol wilt gaan, zal ik er u heenbrengen. Dan houd ik mijne belofte aan u, en tegelijkertijd den eed, dien ik hun gezworen heb. Carl zeide dit met een glimlach op de lippen, maar met angBt in het hart. Hij zag wel in, dat zijn toestand hoe langer hoe hachelijker werd, en hoe nood zakelijk het was, dat hij zich uitredde, als hij zijne vrienden niet in het verderf wilde storten. Ik geloof, dat de jongen eerlijk is, zeide Derring. Sergeant, laat hem de boeien afnemen. Kapitein Sprowl, gij moet dat zaakje regelen en deze knaap als uw gids aannemen. Ik geef u den raad: vertrouw hem. Opdat hij echter zijne getrouwheid toone, sla hem nauwkeurig gade, en als gij er van overtuigd zijt, dat er hij u bedriegt, schiet hem dan dadelijk neer, schiet hem dan dadelijk neer, her haalde de kolonel op nadrukkelijken toon. Gij begrijpt mij Minny-fish Men heeft mij nog nooit doodgeschoten, zeide Carl, maar ik denk wel dat ik weet, wat het zeggen wil. Hij glimlachte weer, maar was zoo beangst, dat een jon gen met miDder sterke zenuwen dien toestand niet langer had kunnen uithouden. Wel, zeide kapitein Sprowl, gij zult het wel weten, als gij beproeft mij eene poets te spelen I O mijnheerzeide Carl nederig. Dat zou ik nooit durven wagen. Gij zijt zulk een flink mensch. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1