NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 30 October 1888. No. 1634. HAARLEM'S DAGBLAD ABOXHEHENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco doo: het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnumner 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOm en J. B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublieite Etrangère G. L. BA UBB Co., JOHF. JONES, Suer., Farijt, 3 lite Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 29 October. In overleg met Burgemees ter en Wethouders is door den com mandant der dd. schutterij bepaald, dat voortaan bij het ontstaan van brand, waarbij de schutterij moet dienst doen, twee compagnieën, in plaats van ééne, telkens gedurende vier maanden met het brandpiket zullen worden belast. Van 1 No vember a. s. tot 1 Maart 1889 zal die dienst door de le en 2de com pagnie worden waargenomen. Bij de tegenwoordige regeling onzer brandweer wordt deze in haar geheel met de schutterij alleen in ernstige gevallen opgeroepen en deze nieuwe maatregel heeft het voordeel, dat het aantal schutters, die brandpiket hebben en in de on middellijke nabijheid van den brand wonen, grooter is, waardoor dus spoe dig een aantal manschappen aan wezig kan zijn om de politie bij het afzetten van het terrein behulpzaam te zijn, terwijl men tevens over eene voldoende macht kan beschikken, ook wanneer de kring, die moet worden vrij gehouden, eenigen om vang heeft. De heer S. van Houten, van Groningen, lid der Tweede Kamer, komt in Januari of Februari a. s. spreken in de vereeniging «Volks belang» alhier, over het onderwerp •Onze politieke toestand». De heer Michael Flürscheim, uit BadenBaden, heeft Zaterdagavond te Amsterdam in eene vergadering van «de Unie» eene voordracht ge houden over nationalisatie van den bodem. De heer Flürscheim zal hier ter stede morgen (Dinsdag) avond dit onderwerp behandelen in de foyer van den Nieuwen Schouwburg al hier (zie achterstaande advertentie). Bij het concours van zangver- eenigingen, uitgeschreven door de liedertafel «Zanglust» te Amsterdam, is door de Haarlemsche Mannen- zangvereeniging «Crescendo» in de tweede afdeeling de tweede prijs behaald, bestaande in een verguld zilveren medaille en f 150 (Zie ver der onder «Letteren en Kunst»). Tot concierge aan de kostelooze school letter C. is benoemd Holke Borger, thans agent van politie. Zondag werd na het eindigen van de voormiddag-godsdienstoefe ning in de Groote Kerk een man ge arresteerd,die in beschonken toestand verkeerende, in het portaal der kerk zijn pet ophield, om aalmoezen te ontvangen. Eenige centen had hij reeds ingezameld. Zaterdagnacht ten ruim 12 ure werd in de Turfsteeg «moord» ge roepen. De politie, spoedig aanwe zig, vond aldaar twee personen, liggende op straat, badende in een grooten plas bloed. Bij onderzoek bleek toen dat één hunner zeer belangrijk in het aangezicht en op het hoofd met een mes door den ander verwond was. In eene tap perij was tusschen hen twist ont staan over een borrel. De verwonde is in het Gasthuis verbonden en de dader, zekere K., is naar het huis van bewaring overgebracht. Zaterdagavond laat hebben eenige baldadige personen den voor gevel van het perceel aan de Groote Houtstraat no. 91 op erger lijke wijze met zand bestrooid. De gevel was eerst pas geverfd en nog nat. De eerste der vier matinees musicales, welke, door den heer Joh. Steenman, vio list alhier, gedurende dit seizoen worden gegeven, had Zondagmiddag plaats.Naar het zich verwachten liet was de opkomst groot. De heer Steenman had voor deze gelegen heid als medewerkers geëngageerd: den heer Joh. Messchaert (zang)j den heer Leander Schlegel (piano) en mej. T. Bas- tiaans, voor de piano-begeleiding. Wij wenschen den concert-gever geluk met deze keuze, zoo bij uitstek geschikt om den naam zijner matinées ook voor dezen winter blijvend te vestigen. In den heer Messchaert toch ontmoeten wij een baszanger van zoo veelzijdig ontwikkeld talent, dat het als een voorrecht mag worden gerekend, tot zijn auditorium te behooren. De heer Schlegel heeft op zijn gebied niet minder lauweren behaald, terwijl de vaar dige pianiste, mej. Bastiaans, zooals ook nu weer bleek, beschouwd mag worden alb C. Löwe. Moszkoicski. R. Hol. C. Coster. Joh. Brahms. R. Schumann. geheel berekend voor een zou moeilijke en veelomvattende taak als die van de bege leiding van een zanger als Messchaert. Het programma was saamgesteld als volgt 1. Sonate. A. min L. v. Beethoven. Piano en Viool. I. Presto. II. Andante Scherzoso, pih Allegretto III. Allegro molto. 2. Archibald Douglas Zang. 3. Concert8tück op. 16 Viool en Piano. iTraumbild Vergeet mij niet Serenade Es was ein König in Thule lm Sommer Vergebliche8 Standchen 5. Adagio en Allegro op. 70 Piano en Viool. In de sonate van Beethoven trof ons reeds aanstonds de zich krachtig ontwik kelende techniek van den violist. In het ^andante scherzoso" wist hij waar het te pas kwam veel warmte te leggen; het «piü allegretto" had eene onweerstaanbare be koorlijkheid, in het eerste en laatste gedeelte van dit nummer blonk zijne tech nische vaardigheid uit. Dezelfde gunstige indrukken verkregen wij van zijn spel in het derde en vijfde nummer. De partijen van den heer Schlegel in deze nummers werden met het gewone meesterschap ver vuld. De heer Messchaert gaf een proeve van zijn gevoelvol talent in «Archibald Dou glas" van C. Löwe, eene schotsche bal lade. Majestueus en aangrijpend klonken afwisselend de verschillende gedeelten. Ziju veelomvattend orgaan doet dezen zanger effecten verkrijgen, welke den toehoorder tot in 't diepst des harten roeren. Week heid en kracht wisselden elkander in deze ballade af; zoo gezongen als door den heer Messchaert, behoort zij voorzeker tot de schoonste toonwerken. De overige nummers door hem uitge voerd wist hij ieder op zich zelf tot een klein kunstgewrocht te maken. Lieflijk en zacht klonk de serenade, in «Es war ein könig in Thule" toonde hij weder zijn mees terschap in de voordracht. Na het guitige «Vergebliches Standchen" van Joh.Brahms, klonken de toejuichingen zóó aanhoudenden welgemeend, dat hij der toehoorders ver langen geen weerstand kon bieden en ten slotte nog een eigen compositie zong «Met Lust that ich ausreiten". Het accompagnement werd op glansrijke wijze volbracht door mej. Bastiaans en wij zeggen zeker niet te veel wanneer wij een groot deel van het succes des heeren Messchaert aan haar rustige, aan zijn spel geëvenredigde begeleiding toeschrijven. Gaarne zouden wij mej. Bastiaans eens bij een der volgende gelegenheden in sa menspel met dec heer Steenman hooren. Ons dunkt, niemand zal, Zondag weder heeft getoond te kunnen, aan den goeden uitslag twijfilen. Wij hopen dat deze bescheiden wensch moge worden vervuld. LETTEREN EN KUNST. Zaterdagavond had in het Concertgebouw te Amsterdam het eerste gedeelte plaats van den nationalen zangwedstrijd, uitgaande van de lie dertafel i/Zanglust". In deze afdeeling van den wedstrijd het zingen van twee koren ter keuze van de deelnemende vereeniginge* deden mede de volgende: Mannenkoor «Amicitia", Dordrecht; Mannen-zangvereeuiging «Arastel's Werkman", Amsterdam; Mannen-zaugvereeniging «Aurora'., Arnhem; Mannenkoor «Caecilia», Am sterdam; 's-Gravenhaagsche liedertafel "Cres cendo", s-Hage; «Haarlems Zanggenot", Haarlem; Mannenkoor «Kunst na Arbeid", Nationale zang school, Liedertafels «Oefening zij ons doel»en "On derlinge Oefening", allen van Amsterdam; Pur merendcr Mannenkoor, Purracrend; Mannen- zangvereeniging "Riehard Hol", Uitgeest; Man- nenzangvereeniging «Sappho«, Hoorn, en Wor- merveer's "Mannenkoor", Wormerveer. De jury bestond nit de heeren W. Robert, H. A. Meyroos, C. C. A. de Vliegh, Fr. Coenen en W. Kea. De bekroningen in deze afdeeling waren: lste prijs: eene gouden medaille, benevens eene premie van f150; 2de prijs: eene verguld zil veren medaille, benevens eene premie van f 100; 8de prys: eene verguld zilveren medaille, bene vens eene premie van f50; terwijl de jury ge rechtigd was een 4den prijs toe te kennen. De uitslag van den wedstrijd, die door een talrijk publiek werd bygewoond, waseerste prijs «Onderlinge oefening* te Amsterdam; tweede «Aurora" te Arnhem; derde «Sappho» te Hoorn; vierde (verguld zilveren medaille) «Kunst na Arbeid" te Arasterdam; en nog een vijfde (ver guld zilveren) aangeboden door de gemeente, »Caecilia« te Amsterdam. De uitslag van de tweede afdeeling van den wedstryd wa6: le prijs «Caecilia*, (kon. zangver.), uit Den Haag, met 4 stemmen tegen Ivoor «Crescendo", van Haarlem. 2c prijs "Crescendo" van Haarlem met 4 stem men tegen 1. Verg. zilv. med. en f150. 3e prijB «Vereenigde Zangers* uit Amsterdam. De wedstrijd om den eereprijs tusschen «Cae cilia" van 's Hage en «Onderl. Oefening" van Amsterdam werd door eerstgenoemde gewonnen. Ook te Utrecht en te 's Hage heeft de heer A. P. Morin, zijn vijftigjarig jubileum ge vierd. Talrijke blijken van vriendschap en waar deering vielen hem ten deel. LAND- EN TUINBOUW. Men meldt ons uit Halfweg Ook in den IJpolder is aan enkele landbou wers met het oog op de ongunstige tijden ver mindering van pacht toegestaan, voorzeker een voorbeeld dat in den tegenwoordigeu tijd navol ging verdient. De aanvoer van beetwortelen naar de sui kerfabriek «Holland* alhier is thans in vollen gang. Wegens de vele veranderingen en toepas sing der nieawste uitvindingen op het gebied der suikerindustrie verwerkt thans de fabriek het dubbele van vorige jaren. Het gehalte der beetwortelen is niet heneden het middelmatige te noemen, doch het gewicht is ongeveer :/a minder dan verleden jaar, tot schade van den landbouwer. BI N N1N L A N D. Volgen» het Handelsblad ie einde een paar dagen de toeetand van Z. M. den Koning weder min der gunetig, en ziet Z. M. zich genoodzaakt een groot gedeelte van den dag ruet te nemen. In Den Haag ie Zaterdag het bericht ontvangen, dat de voretin van Waldeck-Pyrmont, moeder van H. M. onze koningin en geboren prineee van Naeeau, te Aroleen i« overleden. Door den minieter van Wateretaat, handel en nijverheid zijn met ingang van 1 November a. a. tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken in Noord Holland be noemd de heeren: J. Faber te Cal- lanteoog, J. Breed te Zijpe, J. J. Blom te Sehoorl, T. v. d. Mey te Wijk aan Zee, en J. Koopman te IJmuiden. In de maand April ot Mei a. e. zal een vergelijkend on derzoek plaatB vinden van adepiran- ten voor de betrekking van eurnu- merair bij de poeterijen15 plaateen zijn opengesteld. Een volgend examen zal eeretin 1890 worden gehouden, zoodat ge durende 1889 elechto éen examen zal plaats hebben. De schrijver der Haagsche Brieven" in de „Zaanlandsche Ct." (no. 69) vestigt de aandacht op de kwestie van Borneo, die, naar zijn oordeel een veel ernstiger karakter begint aan te nemen Sedert geruimen tijd is er sprake van een engelsch protectoraat over de bezittingen van de British North Borneo Comp., die door verdragen met de Sultans van Broenei en eenige andere Staten belangrijk zouden worden uitgebreid en tot aan de grenzen van het nederlandsche gedeelte van Borneo zouden reiken. Dat zulk een protectoraat in flagrantea strijd is met de grondge dachte van het tractaat van 1824, hetwelk bovenal ten doel had gemeenschappelijk bezit in Indië tusschen Engeland en Ne derland uit te sluiten, dit acht de brief schrijver werkelijk in ernst niet voor tegen spraak vatbaar. En toch het schijnt dat men zich daarover zelfs niet met onze Regeering verstaan heeft. Blijkens het ver slag is het niet eenmaal aan de vertegen woordiging bekend,of het protectoraat reeds aanvaard is. „En juist daarom", zegt de briefschrij ver verder, „komt het mij plichtmatig voor, dat de nederlandsche Regeering zich in dezen niet onbetuigd late. We zijn een FHUILLHTON. Een verbaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 62) XXXVe HOOFDSTUK. ESN TOCHT IN DEN MANESCHIJN. Hoe weet gij dat? vroeg Lysander, door deze woor den geBtreeld, en hij dacht dat de redenen, die Carl zou «anvoeren, hem wel belang zouden inboezemen, want geen hunner had het sarcasme, dat onder die eenvoudige woor den school, opgemerkt. Hoe of ik weet, dat gij flink zijt? Omdat, antwoordde Carl, gij zulk een flink hoofd hebt en zulk een flinken neus, en zulk een flinken mond. Daaruit kan men zien, dat gij een flink man zijt. Deze woorden werden zeer ernstig gesproken, maar toch werden zij met een schaterend gelach beloond. Niemand vermoedde dat Carl opzettelijk een spottend gezegde had geuit, en de verwonderde en verbaasde oogen, waarmee hij londom zich staarde, verhoogden de pret nog. Iedereen lachte, behalve Lysander, die slechts zijn gelaat vertrok, om ziine woede te verbergen. Hij werd om zijne verwaand heid zeer gehaat, en het duurde niet lang, of de kompli- menten van den duitschen knaap waren in het geheele kamp bekend, en als Lysander iemand hoorde fluisteren, kon hij er zeker van zijn, dat er gesproken werd over den (linken mond», den «flinken neus», of over den «flin ken man». Wat Carl betreft, zijn toestand was veel te ernstig, om te lachen. Hoe kon hij deze mannen misleiden? Dat was de vraag. In de eerste plaats ie het niet overbodig te zeggen, dat zijn geweten hem voor alle verplichtingen aan hen en aan hun zaak vrijstelde. Hij was geen hunner. Hij had geteekend om zijn vriend en weldoener te redden. Hij had gezegd: Ik zal voor u dienen, als gij hem het leven laat. Onmiddellijk daarna hadden zij de overeenkomst ge broken door zijn vriend te achtervolgen, zoodat hij hun niets meer verplicht was. Zij hielden hem nu echter ge vangen, en hij bezat geen aoder wapen, dan zijn helderen geest. Hij had Toby voor de martelingen behoed, door te beloven, hun het hol te wijzen, ofschoon hij niet van plan was de belofte te houden. Toen hij zich weer in de gevangenis bevond, om daar te wachten tot men hem noodig zou hebben, dacht hij na en redeneerde aldus Ga ik niet, dan zal Gad mank of niet mank, gedwon gen worden mee te gaan, en hij zal zeker den goeden weg wel volgen. Carl vermoedde niet, dat hetgeen verteld was,met betrekking tot de gevangenneming en bekentenis van mrs. Stackridge, en den terugkeer van Gad, niets dan een onbeschaamde leugen was, die hem moest misleiden. Als ik hun niet doe gelooven, dat ik vrijwillig ga. dan zullen zij mij de boeien niet afnemen, zoodat er dan voor mij geen kans van ontnapping zal zijn. Ik zal nu misschien kunnen ontsnappen. Maar Sprowl moet mij bewaken, en mij oogenblikkelijk kunnen neerschieten. Hij schudde het hoofd en voegde er bijDaar heb ik het juist niet op begrepen. Hij bleef in diep gepeins verzonken totdat het begon te schemeren. Toen naderde hem kapitein Sprowl, die zeide: Kom gij moet met mij meegaan 1 Het hart van Carl begon sneller te kloppen, maar hij antwoordde op onverschilligen toon Dezen avond? Ja oogenblikkelijk. Sta vlug op. Ik heb mijn avondeten nog niet geheel genuttigd, maar ik kan wel wat in mijn zak stoppen en dat onderweg opeten. En hij voegde er in zichzelf hij Gelukkig dat het donker is, want dan kan ik de verontschuldiging aanvoeren, dat ik bij ongeluk het hol niet kan vinden Hier, zeide Lysander op bevelenden toon, terwijl hij hem een stoot gaf, loop voor mij uit I En vlug ook En nu geen woord meer, tenzij men u toespreekt, en mis leid mij niet, als gij tenminste geen kogel door uw hoofd wilt hebben. Aldus aangespoord, wees Carl hem den weg. Hij sprak geen woord. Eéne omstandigheid deed hem genoegen. Hij bespeurde geen militaire expeditie. Ging Lysander alleen met hem naar het gebergte Ik denk wel dat ik hem eene

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1