NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 3 November 1888. No. 1638, ADVERTEÏTTIÉH: STADSNIEU W S. Toestand der gemeente Haarlem in 1887. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD ▼on 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangeuomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. J. B. AfïS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Pariji, 31bts Faubourg Montmartre. Haarlem, 2 November. Door B. en W. ie Donderdag uit spraak gedaan omtrent de gunning van de aanbesteding der levering van de benoodigde uniformen enz. ten behoeve van de dienstdoende schutterij en het gemeentelijk mu ziekkorps, van 1 Januari 1889 tot 31 December 1891. Gegund is aan L. A. en F. L. Kattenburg Co. le perceel eene schutters korte jas met schouderpassanten voor f 8,90 eene dito laken pantalon vo r f4,90; eene halsdas f 0,35 2e perceeleene onderofficiers korte jas met echou- derpassanten, doch zonder chevrons, voor f 15eene muzikanten korte jas met zilveren galon voor f 16.75 eene laken pantalon voor onderof ficieren en muzikanten voor f 8,74 aan W. L. Kuypers, 3de perceel, 2 klaverbladen voor elke muzikan- tenjas voor f 2,90een onderoffi ciers of muzikanten sjako voor f4.40; een schutters-sjako voor f 2,75 een pluim voor muzikanten sjako voor f 2,20 en een onderoffi ciers kwartiermuts voor f2,60. De heer dr. C. Ekama, genees heer te dezer stede, ontving Don derdag een vleiend schrijven van het college van Burg. en Weth. dezer gemeente, bevattende eeu ge lukwensch ter gelegenheid van zijne vijf-en-twintig-jarige vervulling van de betrekking van gemeentelijk ge neeskundige. Gedurende de maand October is het Museum van Kunstnijver heid alhier door 688 personen be zocht. Bij de gehouden stemming op 30 October ter verkiezing van 24 ge machtigden in het kiescollege der Nederd. Herv. gemeente alhier, zijn de candidaten der ICiesvereemging «Evangelie en Belijdenis» allen ge kozen. Het hoogste aantal stemmen op een der candidaten van «E. en Bel», bedroeg 693; het hoogste aantal stemmen een één der candida ten van den «Protestantenbond» 621. In het perceel aan de Nieuwe Groenmarkt no. 17 alhier, is een dépót gevestigd van het Weener- brood, een fijnere broodsoort, welke gebakken wordt in de fabriek de «Volharding». L Aan het verslag- van den toestand der gemeente Haarlem over het jaar 1887 ont- leenen wij de volgende bizon der heden Bevolking. De bevolking bestond op SI December 1886 (behalve het gar nizoen en de bevolking der gevangenis) uit 47.354 personen (25.387 v. en 21.967 m.); zij vermeerderde in 1887 door geboorten met 1701 en door vestiging met 3570, verminderde door overlijden met 932 en door vertrek met 3018. De vermeerdering bedroeg derhalve per saldo 1321 en de bevolking bedroeg op 81 December 1887 48.675 personen (22.589 m. en 26.086 v.) Hierbij moet nog gevoegd worden, volg. kon. besl. van 27 Juli 1887 (Stbl. no. 142) de bevolking van het garnizoen (943) van de gevangenis (12) en van bet krank zinnigengesticht (18) zoodat de tot. bev. was op 31 Dec. 1887 49.648 personen (23.459 m., 26.189 vr.) Er zijn in 1887 18 huwelijken minder gesloten dan in 1886, 19 kinderen minder geboren, 9 personen minder overleden. Het getal bui ten echt geboren kinderen was in 1887 40, zijnde 19 minder dan in 1886. De sterfteverbouding was 1 op ruim 53 zielen tegen 1 op 50 in 1886. Bij de gesloten huwelijken werd bij 5 door den man en bij 7 door de vrouw verklaard, dat zij de schrijfkunst niet verstonden. Er werden bij den ambtenaar van den Burgerl. Stand erkend 5 buiten huwelijk ge boren kinderen en bij huwelijk erkend en gewettigd 23 in onecht geboren kinderen. Er werde" ingeschreven 4 echtscheidin gen es ééu brief van wettiging van een kind. De sterkte der godsdienstige gezindhe den was als volgt: Nederlandsche Hervormden Eransche of Walschen 297, Engelschen of Presbyte rianen Anglicanen of Episcopalen Evangelisch Lutherschen Hersteld üoogsgezinden Remonstranten 174, Moravische Broeders 87, Christelijk Ge reformeerden 884, Room8ch-Katholieken 14968, Oud-Roomschen 76, Gem. van Zeve«de-dags Baptisten 17, Nederlandsche Israëlieten 714, Portugeesche en tot geene der gemelde gezindheden (Van de met aangeduide gezindheden is de sterkte nog niet volledig opgegeven.) Verkiezingen. De kiezerslijs ten werden den 25en April gesloten. Het getal kiezers beliepa. voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1362; b. voor leden der Pro vine. Staten 1358; c. voor leden van den Gemeenteraad 2098. Geene vragen of beslissingen over de kie zerslijsten of de gehouden verkiezing zijn te vermelden. Gemeentebestuur. In 1887 had de verkiezing plaats ter voorziening in de periodieke aftreding van acht leden, met den eersten Dinsdag der maand Sep tember. Nog had eene verkiezing plaats van een lid dezer vergadering ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. L. Dyserinck en van die ontstaan door het bedanken van den heer mr. R. H. J. Gallandat Huet. Archieven. Wat betreft het archief vóór 18 13. Het archief bevindt zich in goede orde en verkeert in alleszins bevredigenden toe stand. Er wordt zorg voor gedragen, dat wat herstelling vereischt, wordt verbeterd en geene gelegenheid laat men voorbijgaan, om «e verzamelingen aan te vullen en te vermeerderen. In het afgeloopen jaar werden weder velerlei en zeer uiteen lo open de nasporin- geu in het archief gedaan, ten behoeve van onderscheidene belanghebbenden in het binnen- en buitenland. Nog al dikwijls konden bevredigende inlichtingen worden verschaft, somtijds echter werden vragen gedaan, waarop geen afdoend antwoord was te geven. Er is voortgegaan met het afschrijven der oude doop-, trouw- en begrafenisboe ken, waarmede men in teruggaande orde nu is gekomen tot omstreeks het jaar 1700. Hoewel op verre na niet voltooid, is dit belangrijke werk dus weder eene schrede vooruitgekomen. Velerlei waren de vermeerderingen der verzamelingen van het eigenlijke archief, der teekeningen en prenten. Donderdagavond is door de po litie alhier aangehouden Gerrit Dirk Jan Zuiderhoek, oud 27 jaren, ge boren te Haarlemmermeer, wiens op sporing en aanhouding was verzocht door den commissaris van politie te Schiedam, alwaar hij in vereeni- ging met Hubertus Henricus Johan nes Terwinkel oud 34 jaren, gebo ren te Almelo1/so aandeelen in loteD van de antwerpsche leecing van 1887 had verkocht, valechelijk onderteekend met den naam J. du Bois. Laatstgenoemde heeft zich uit de voeten gemaakt. Ook in deze gemeente hadden zij k 25 cent per stuk gelijke loten verkocht, die in beslag zijn genomen. Arrondissements-Itechtbank TE HAARLEM Zitting van I November 1888. Heden werd voortgezet de geschorste zaak van H. M., beschuldigd van onder bedriegelijke voorwendsels turf te hebben verkregen van H. Driemaal achtereenvolgens had M. 1000 turven gehaald bij H. voorgevende dat een heer ze hem besteld had. Hij liet briefkaarten zien, onderteekend door dien heer, en verkreeg op die wijze te zamen 10.000 turven. z/Ik heb met die briefkaarten niets te maken/', zegt bekl. //Dat deed 3." (zijn medebeklaagde.) //Neen," zegt getuige, M. was er wel degelijk bij, toen J. mij die briefkaart liet zien.// De turf kocht bekl. voor f5.25 en ver kocht ze voor f 4. Nu eens heette J. pa troon en M. de knecht, dan weer was de verhouding andersom. J. is inmiddels wegens meineed in deze zaak veroordeeld tot 9 maanden gevang, en in hooger beroep tot 4 maanden. Voor bekl. M. requireert de subs. off. v. just, veroordeeling tot 9 maanden gev. Gebroeders P. zijn beschuldigd twee karren op de Leidschevaart in het water te hebben geworpen. Deze zaak werd eer tijds geschorst, daar twee getuigen van meineed werden verdacht. Tegen een hun ner werd een instructie geopend, doch zonder resultaat. Daar nu slechts één getuige, v. d. V., de aanklacht bevestigt, acht de subs. off. v. just, het bewijs niet geleverd en requi reert vrijspraak der beklaagden, met eene scherpe vermaning. De verdediger, mr. Th. de Haan Hugeu- holtz, vestigt de aandacht op de ongeloof waardigheid van den eenen getuige, die zich zeven jaar geleden in een andere zaak vakchelijk als dader had opgegeven. Plei ter concludeert eveneens tot vrijspraak. Daarna komt voor G. T., arbeider aan de stadsreiniging te Utrecht, beschuldigd van op den 13en Sept. een onbewoond huis te Beverwijk in brand te hebben ge stoken. Het huis behoorde aan zijn oom, den tapper J. v. d. Berg te Utrecht. Daartoe had hij de behangen wanden, de vloeren en de trap met petroleum overgoten en ge poogd den boel aan te steken met een stuk lampenkatoen, dat hij met een lucifer in brand gestoken en op den vloer der voorkamer tegen den behangen wand had aangelegd. Inderdaad brandde dientenge volge een gat in den vloer, maar door vochtigheid of andere oorzaken verspreidde zich het vuur niet verder. Beklaagde erkent het feit. Hij is over een schutting geklommen en door een raam binnengekomen. //Het was mijn be doeling niet om het huis in brand te ste ken, maar om het in een slechten naam te brengen. Ik ging per spoor van Utrecht naar Amsterdam, vandaar naar Haarlem en toen wandelde ik naar Beverwijk waar ik in den nacht aankwam.// Bekl. heeft een hekel aan zijn oom, zegt hij. De brigadier-majoor van Wingerden vond in een bedstede een ledige varkens blaas, waarin petroleum was geweest, be nevens een kroes die blijkbaar gediend had om de petroleum uit te gieten. T., die het huis had gehuurd, ging er 's morgens naar kijken. Het zijraam aton open. Den volgenden dag werd hij ge waarschuwd, dat er brand was geweest. Getuige J. v. d. Berg, de eigenaar van het huis, deelt mede, dat bekl. in de laatste 14 dagen eiken avond een glas bier bij hem kwam drinken. De verhouding was dus iu den laatsteu tijd vriendschap pelijk, vroeger was er wel eens oneenig- heid geweest. Denzelfden avond van den brand was hij nog bij get. aan huis geweest. Hij had hem een blaas geleend en een mandje, hetzelfde waarin hij de blaas heeft ver voerd. Get. kan geen enkele aanleiding den ken, waarom hij het huis in brand gesto ken heeft. De subs. off. v. just, wijst erop, dat get. de geheele waarheid moet zeggen. Heb je het zelf niet gedaan vroeger heb je getracht het huis voor f 1600 te ver- koopen, maar dat ging niet. Het was voor f 3500 geassureerd, je zou dus een aar dige winst gemaakt hebben. Dit ontkent getuige. Alles zat in het mandje, zegt de Ambt. van het O. M. dat is toch wei heel zon derling. Vodden, blaas, papier alles. Bo vendien is het wel vreemd, dat bekl. zoo precies wist, waar het huis stond, daar hij in 5 jaar niet te Beverwijk was geweest. Hij heeft zeker inlichtingen gehad van get. v. d. B, Bekl. heeft voorgegeven dat hij de pe troleum in Haarlem had gekocht. Onder zoekingen dienaangaande hebben evenwel niets daaromtrent uitgebracht. De verkla ringen omtrent het mandje en de blaas zijn zeer tegenstrijdig. Juffrouw van den Berg wil den eed liever niet doen, hetgeen haar toegestaan wordt daar bekl. een volle neef van haar is. Waarom ontkende je dat je het mandje kende Ik schrikte ervan, antwoordt get. Waarom schrikte je ervan? je wist niet eens dat er brand was geweest. Maar jullie wist dat je neef het huis in brand zou steken eu daarom schrikte je, toen de veldwachter het je liet zien. De veldwach ter had niet eens van een brand gespro ken. Get. en haar man hebben aan den rech- ter-commissaris gezegd dat ze Tollenaar dadelijk verdachten van den brand te heb- 3P 'Ztt U IIiIiSTO JSC. Een verhaal uit den amerikaanscken hwqeroorlog. 66) XXXVIIe HOOFDSTUK. CARL HOUDT Z IJ N -WOORD. Ljsander wreef zich zachtjes over den gekwetsten slaap> en scheen zeer verwonderd te zijn. Maar hoe is zij hier gekomen? De menschen, die wij het hol zagep binnengaan, waren uwe echtgenoote en Toby. Wat is dat? Toby gaf hem een flesch. Het is water; gij kunt nu een weinig drinken. Ik heb u goed opgepast, zeide Carl vriendelijk, terwijl bij Lysander de flesch voorhield. In plaats vaa te drinken, beproefde Lysander op te staan. Woedend wierp hij met de eene hand de flesch van zich. en met de andere greep hij naar zijn pistool. Wat wilt gij? vroeg Carl vriendelijk. Lysander, die te vergeefs naar zijn pistool zocht, mom- p 1deMij wreken I Het is goed, zeide Carl. Over dat punt zullen wij eens verder spreken. En terwijl hij het pistool uit zijn eigen zak haalde, hield hij het Sprowl koelbloedig voor. Lysander voelde naar zijn sabel, die was ook weg, hij mompelde: Schurk! Als er van een schurk sprake is, dan zijt gij er eeu, antwoordde Carl. Houd u nu maar bedaard, eu herinner u maar, dat toen ik uw gevangene was, ik ook bedaard was. Had ik toen geen handboeien om? Herinnert gij u niet dat ik mijn boterham heb meegenomen? Welnu, ik heb mij toen zeer vergist, want ik heb bij ongeluk deze hand boeien meegenomen. Cari haalde de boeien voor den dag. Op dat oogenblik kwamen Penn en C-djo binnen, en daar Lysander ben be merkte, onderging bij zijn lot met veel lijdzaamheid. De handboeien werden hem aangelegd, terwijl Carl hem met het pistool in de hand bewaakte. XXXVIIIe HOOFDSTUK. LIEFDE IN DB WILDERNIS. Cudjo was zeer vertoornd toen hij vreemdelingen in het hol ontmoette. Hij was spoedig verzoend met de tegen woordigheid van Viginia's zuster, maar niet met die van Lysander. Om hem weer in een goed humeur te brengen, gaf Carl hem de sabel, die de edele kapitein had ge dragen, ten geschenke. Cudjo ontvirg het wapen met groote vreugde en hij maakte den gordel dadelijk om zijn lijf vast; het kwam er bij hem volstrekt niet op aan, of hij de schede aan den goeden of aan den verkeerden kant droeg; een sabel was een sabel en bij droeg haar op eene zeer zonderlinge en belachelijke wijze, terwijl hij het door het vuur verlichte deel van het hol op en neer liep, tot groote afgunst en ergernis van den ouden Toby, tot hevige woede van Lysander en tot groot vermaak van de overigen. Penn vertelde in dien tusechentijd aan zijne vrienden de 6ebeurtecissen van dien avond. Hij was met de negers naar de kloof gegaan, om het paard en den dooden ruiter te begraven. Terwijl zij werkten had hij de wacht gehouden, de man was reeds begraven, en zij waren bezig een kuil voor het paard te delven, toen men de soldaten zag aankomen, en zij hadden toen in de nabijheid eene schuilplaats gezocht. Wij wachtten geduldig, zeide Penn, tot zij hun werk ge ëindigd hadden, en weor naar boven klauterden; toen klom men wij hen na. Wij zagen een groot aantal soldaten onder de struiken liggen, en kroopen er dicht genoeg bij, om te kannen verstaan, wat zij zeiden. Zij wilden het hol bij verrassing innemen, en zij hadden zooeven een bevel ont vangen, om dieper in het gebergte door te dringen. Zij ver trokken zonder bijna eenig gerucht te makeD, en verdwe nen tusscben dr donkere heesters. Pomp is hen nu achterna, hij heeft zijne buks meegenomen, en wij zullen van hem kun nen hooren, of zij van richting veranderd zijn, en het hoi te dicht zijn genaderd. Penn was zijn geweer komen halen. Het was hetzelfde, dat Griffin had laten vallen, toen deze ongelukkige muiter op het punt stond Penn mat de bajonet te doorboren. Hij Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^Telefoonnummer 122. IHrectcuren-UJtgcvers -B C. FEERKBOIMI en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1