NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Donderdag 8 November 1888. No. 1642. ADVERTEHT1EN: STADSNIEUW S. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVI». Hoofdagent** voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Rtrangère G. L. DJTJBB Co., JGH. P. JOK ES. Suer., Parijt. Slbtt Faubourg Montmartre Haarlem, 7 November. De Dinsdag door diakenen der Nederl. Herv. gemeente gehouden turfcollecte heeft opgebracht de som van f 1195.18'. Voor den dienst tusschen deze gemeente en Bloemendaal heeft de heer M. Maas een tram-omnibus doen vervaardigen van eenigszins andere constructie dan de thans be staande van de H. O. B. Tram maatschappij. De wielen kunnen ge makkelijk worden afgenomen waar door het schoonmaken en smeren beter kan geschieden. Van hobbe len heeft men bij dezen tramomni bus zeer weinig last. Een proefrit is met goeden uit slag gehouden. Het voertuig is ge maakt door de heeren Gebr. Kim man, aan het Plein alhier, en deskun digen roemen dit werk zeer. Mejuffrouw Jacoba Hartog, die den eerbiedwaardigen leeftijd heeft van vier en negentig jaar, was Dinsdag vijf-en-twintig jaren be woonster van het Hofje van Oirschot. Ter harer eere wapperde van de woningen vau dit hofje de Neder- landsche vlag. De regentenkamer was feestelijk gedecoreerd en de oude vrouw ontving aldaar de ge- lukwenschen en andere blijken van belangstelling van heeren regenten, de andere juffrouwen van het hofje en tal van familieleden, vrienden en bekenden. Mejuffrouw Hartog is nog flink voer hare jaren en evenals in eene goede gezondheid, mag zii zich nog in het bezit van al hare zintuigen verheugen. In October zijn te IJmuiden ge schut naar zee 321 schepen (waar onder 134 stoom«chepen), inhouden de 456.021 M*. Uit zee: 351 schepen (waaronder 135 stoomschepen), in houdende 460.296 M*. Totaal 672 schepen, inhoudende 916.317 M', tegen 809 052 M8. in Oct. 1887. LETTEREN EN KUNST. Bij dan uitgever W. Cremer te 's-Hage zijn verschenen de Octoher-afleveringen van het taai en letterkundig tijdschrift »Quatuor«, onder redactie van Taco H. de Beer en E. Rittner Bos. Dit tijdschrift, dat opstellen, artikelen, cor- respondentiën, enz. bevat in vier talen (fransen, engelsch, italiaansch en spaansch) is een goede lyddraad voor hen, die reeds in deze talen eenige vorderingen hebben gemaakt en de stndie daar van door zelfoefening wenschen voort te zetten. Als zoodanig valt het een welkome ontvangst te beurt. By de firma G. Alsbach en Co. te Rotter dam is verschenen "De Ond-Stryder, Nederlandscb Volkslied met pianobegeleiding, woorden van J. A. van Dieren Byvoet. Inbond Psychologische bladen No.8: Do vrijheid van hypnotizeeren, door prof. J. Delboeuf (slot). De werking van geneesmid delen op een afstand door Charles Lerebours. De voorstellingen van Donato en Léon Canivez, door Filaletbes. Boekbeoordeeling. Berich ten en mededeelingen. Inhoud Hollandsche Lelie No. 19: Hoofdartikel. Armoede. Costuumleer (slot). Letterkundige Sprokkelingen. Re cepten. Raadsels. Roman. Correspon dentie. Weekkalender. De minister vanOorlog heeft aan de plaatselijke garnizoens commandanten te kennen gegeven, dat er van zijn kant geen bezwaar tegen bestaat, dat bij het aanstaande St. Nicolaasfeest en op den oude en nieuwjaarsdag door militairen hulp worde verleend voor den dienst der posterijen. De p e n s i o e n w e t v o o r d e ambtenaren is Daar de brief schrijver uit de residentie van het Z. D. bericht nu aanhangig bij den raad van ministers. «Ik ver- nami, zegt hij, «dat de leges niet geheel zullen vervallen, doch veie stukken zullen er van werden vrij gesteld. De leges, welke men zal blijven heffen zullen worden ge stort in de Staatskas. De ambtena ren, die nog leges genieten, zullen deswege worden schadeloos gesteld. Niet onmogelijk is het, dat het wetsontwerp begin December wordt iDgediend. Men zegt dat de neder- landsche commissie voor de ten toonstelling te Parijs na 10 Nov. geen aanvragen meer aanneemt, aan gezien reeds nu de gebeele ruimte, besteird voor de nederlandsche af- deeling, zoo goed als ingenomen is. Het volgende is ontleend aan het eDgelsche blad The Graphic „Een week of twee, drie, en het Neder landsche volk zal den 7 Beten verjaardag vieren van de verlossing van zijn land van de franache overheersching. Naar den gewonen loop der natuur zal de troon van Holland eerlang worden beklommen door eene jonge Koningin en het is mogelijk, dat de Hollanders deze gelegenheid willen waarnemen om enkele mogendheden te waarschuwen, dat, wanneer die tijd komt, zij niet van plan zijn inbreuk te gedoogen op hunne rechten. Toch is het moeilijk om te gelooven, dat zoodanige waarschu wing wezenlijk noodig zou zijn. Frankrijk moge België, als bet er kans toe ziet, willen nemen, maar het zal er nauwlijks over denken zich in een eindelooze reeks van moeilijkheden te wikkelen door Hol land te annexeeren. Wat de Duitschers betreft, deze zouden ongetwijfeld blijde zijn, als Holland uit eigen leweging een deel van hun rijk werd. Zij zullen er echter niet aan denken, het land met geweld te nemen. Be zaak is deze, dat de Hollanders steeds zooveel energie en beslistheid toonden in de ver dediging hunner vrijheden, dat zij hunne naburen Bchrik hebben ingeboezemd, zich op ongepaste wijze met hun zaken te be moeien. Zij zijn een van de moedigste volken der wereld en hebben aanspraak op de algemeene achting. In de nieuwe geschiedenis zijn er weinig boeiender blad zijden dan die, welke bandelen over hunnen schitterenden worstelstrijd met Filips II en later met Lodewijk XIV. Wij zei ven, wij hebben nimmer vergeten, wat de groote bezem beteekende, welken Tromp aan zijn must liet bevestigen, toen hij het kanaal beroer, nadat Ëlake waa verslagen. En het ie niet enkel in den krijg, dat zij een ontembaren geest toonden. Hun eigen land zelf kan welhaast als hun han denwerk beschouwd wordenzij alleen zijn tot hiertoe in ataat geweest, met het eDgelsche volk te wedijveren als koloni- seerende natie. Een volk zooals dat, loopt niet veel gevaar zijne onafhankelijkheid te verliezen, evenmin als dat hunne woord voerders zich bij de naderende feestviering zullen overgeven aan ijdel gepoch." In de ruuische kapel te 's-Hage heeft een plechtige dienst plaats gehad naar aanleiding van de redding der keizerlijke familie bij het spoorwegongeluk in Rusland. Voor het op heden en volgende dageu te Utrecht te hou den examen voor apothekersbediende hebben zich 72 caDdidaten aan gemeld. In de Spectator wordt de draak gestoken met de vele com missiën, die af en toe worden be noemd. De bij dat blad verschenen plaat geeft ons een lid van een der commissiën te zien, zoo juist uit het «Hotel de l'Europe» gekomen, na een gehouden diner, blijkbaar niet meer in een toestand, waarin de menscb zich gewoonlijk bevindt. Hij redeneert met zichzelf en spreekt: «Met wie heb ik nu eigenlijk gedineerd? Met de leger commissie Neenwas bet niet de beri beri commissie, of wel.... de beide- commissie of.... de koffie-commissie? Het zal zeker.... een soep-commissie geweest zijn....» Het hoofdbestuur der Vereeniging tegen de kwakzalverij heeft aan de leden het voorstel ge daaD, de plaats van vestiging der Vereeniging over te brengen van Leeuwarden naar Amsterdam. Ook stelt het voor, in het vervolg aan het bestuur de regeling der uitgaven van de door de Vereeni ging uit te geveu stukken over te laten. Tot behandeling van deze en eenige andere onderwerpen waar onder de mogelijkheid tot benoe ming van eereleden, door mr. Ze gers Veeckens in te leiden zijn de leden door het bestuur opgeroe pen tot eene buitengewone verga dering, welke 8 November a. s., 's namiddags half vier, bij Krasna- polski te Amsterdam zal gehouden worden. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van de kiesver- eeniging «Amstel's Burgerij» te Amsterdam, werd tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature Zimmerman) ge steld de heer J. H. A. A. Kalff. Als een bewijs boeverde reclame gaat, diene het volgende: De heer Van Houten adverteert ook te Amsterdam door middel van de tram zijne cacao, tegen eene aanzienlijke vergoeding. Nauwelijks hoort Blooker dit, of hij gaat heen en bericht der maatschappij, dat hij voor veel hooger vergoeding adver- teeren wil dan Van Houten, doch onder diens advertentie, welke on geveer luidt: «Vau Houten's cacao is de beste en goedkoopste in 't ge bruik», wil geplaatst zien: «Als Blooker uitverkocht is». Blooker bood 7500 gulden meer dan van Houten. De maatschappij echter weigerde aan Blooker's verlangen te voldoen, daar dit in strijd zoude zijn met de voorwaarden, waarop het contract met den heer Van Houten gesloten is. Een der eerste en oudste handelshuizen van Amsterdam en een firma, die sedert onheugelijke jaren in de kolonie Suriname groote cultuur ondernemingen heeft gedre ven, heeft volgens de Ind. Mercuur aldaar opnieuw een in aanleg zijnde Cacaoplantage aangekocht. De hee ren Insinger Co. kochten name lijk de plantage «Waterland», de beste der drie ondernemingen, welke de Surinaamsche Exploitatie Maat schappij bezig was aan te leggen voor f 46.000 eerste kosten. Een huzaar wij betwij- felen of het er een met een goed hart was die zijn lieve centen met zijn meisje had doorgebracht en nu waarschijnlijk van dit eerste niets meer had, zon op een middel om zijn ledigen bundel te vullen. Hij toog met zijn meisje naar 't Centraalstation te Amsterdam, zij bleef buiten staan en bij ging naar het loket en vroeg een kaartje naar Haarlem. Het was druk aan 't loket; ver scheidene passagiers verdroDgen zich, en onze huzaar staat maar trouw naar zijn portemonnaie te zoeken. Eindelijk komt hij tot de zeer merkwaardige ontdekking, dat hij die verloren beeft, kijkt een oogenblik rond als een uil in doods nood en begint toen erbarmelijk te huilen. Door de ongelukkige houding van den huzaar geroerd zijn eenige heeren dadelijk gereed een inzame ling te houden en onze huzaar ziet zich weldra in het bezit van eenige klinkende guldens gesteld. Met eenige dankbetuigingen aan de heeren, spoedt de huzaar zich naar het perron, om dit langs de achterzijde even snel te verlaten en zijne ge zellin op te zoeken. Des middags kwam hij terug om het kunststuk, dat des morgens zoo goed geslaagd was, te herhalen. Maar een agent van politie had lucht van de bedriegerij gekregen en wilde den brutalen huzaar arres teeren. Zooals gewoonlijk trok het publiek partij voor den huzaar tegen den agent. Een heer, die zich op eenigen afstand had gebonden, vroeg FISTJUjLEITO JSf. Een verhaal uit den amerikaamchen burgeroorlog. 70) XLe HOOFDSTUK. DE WONDEBEN VAN HET HOL. Penn, die vooraf wist wat er zou komen, zag hen met een van vreugde stralend gelaat aan. Ten laatste klonk de muziek al zachter en zachter, om eindelijk in de diepste diepten van het hol weg te sterven. Een minuut later was alles weer even stil als te voren. Als ik iets dergelijks niet in de Mammouth-grot had gehoord, zeide Virginia, dan zou ik nooit gedacht hebben, dat slechts ééne menechenstem zoo iets zou kun nen opwekken! Eene stemherhaalde Carl ODgeloovig. Er waren er meer dan twaalf. Gij hebt gelijk, Carl! lachte Penn. De eerste was die van Cudjo en de overige de stemmen der nimf, Echo geheeten! Zij zet'ten hun tocht door de gangen voort en kwamen weldra aan een gang met een gewelfd dak; Penn hield hier stil en plaatste de toorts in eene nis. Een vooruitste kend deel van de rots verhinderde het licht, de plek, die voor hen lag, te beschijnen, maar van achteren werden zij zeer flauw verlicht. Zij gingen voorwaarts en na een oogenblik waren hunne oogen aan de duisternis gewend en wachtte hun een betooverend schouwspel. De grot van Undine, zeide Penn. Het was naar alle waarscbijnlijkbeid een hol van bijna bolronde gedaante, ongeveer dertig meters lang. en mis schien twintig in loodrechte doorsnede. De toorts van Carl was in de nis verborgen en Cudjo was nergens te zien, ofschoon de geheele ruimte door eeu zwak zilverachtig licht werd beschenen. Een nauwe gang liep langs den geheelen wand en scheen een donkere ring te zijn, zwemmende in een nevelachtig l'cht en juist tusschen twee gelijke halve bollen. Binnen die ruimte was geen grond te ontdekken en zij stonden aan den rand, en toen zij naar boven zagen, bemerkten zij, dat het gewelf fonkelde van eene menigte sterren, terwijl kristalheldere witte vlammen overal zicht baar warentoen zij naar beneden zagenvertoonde zich daar hetzelfde tooneel, maar iets minder scherp afge- teekend. Penn bracht Virginia bij den rand. Zoudt gij Undine's gelaat gaarne willen zien Buig u dan voorover en wees niet bang, want ik zal u vast houden. Door zachten dwang bracht hij er baar toe. Zij boog over den rand en keek naar beneden, toen uit den neveligen glans haar een gelaat tegenblonk, dat zeer verwonderd keek, maar dat van eene uitmuntende schoonheid en liefelijkheid was, tenminste naar Penn's meening. Wat dacht Virginia er van het was haar eigen gelaat. Juist op dat oogen blik verbrak een dubbele lichtglans de schemering; het scheen alsof er een dubbele zonsopgang plaats vond, terwijl er aan het einde der grot eene boven en eene onder den horizont verscheen. Zij werden steeds grooter tot men einde lijk van achter eene rechtopstaande rots eene brandende toorts zag te voorschijn komen, tegelijkertijd kwam aan den anderen kant van achter eene hangende rots eene ge lijksoortige toorts. Onmiddellijk daarna werden er twee Cudjo's zichtbaar; de eerste stond recht op de rots en de tweede stond verkeerd om op, of liever onder de tegenoverstaande rots. Neem uwe toorts Carl, zeide Penn, en laten wij hem te gemoet gaan. De knaap keerde naar de nis terug en dadelijk bewogen er zich twee Carls, ieder met eene toorts langs den smallen gang, de eerste rechtop, de tweede met het hoofd naar beneden, en meer in de diepte. De twee Carls hadden sikaar nog niet bereikt, toen de twee Cudjo's bukten en een steen opraapten en dien weg wierpen. De een viel naar boven, om zoo te zeggen, en de andere viel naar benedenzij ontmoetten elkaar in bet middenmen hoorde toen een vreemd geluid, dat iu de gangen weerklonk, en in een oogenblik was de benedenste halve bol in duizenden glinsterende en fonkelende stukjes verdeeld. Virginia had reeds bemerkt, dat die bolronde vorm een gezichtsbedrog was, voortgebracht door de zoldering, die Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco dooi- het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers"- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1