Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. i1 den huzaar hoeveel geld hij noodig had. «Vijftig cent, mijnheer», was het antwoord. «Hier heb je een gulden», zeide de heer, en verzocht tevens den agent hem te laten gaan. De agent deed het. Hij vergezelde den lands verdediger naar het perron en over tuigde zich, dat hij in den trein plaats nam. Doch geen uur later deed een ongelukkig toeval hem den huzaar in de Nes ontmoeten en wijl zijn gang en taal voldoende het ver moeden wettigden, dat hij te veel «vergunning» had gebruikt, werd hij ingerekend. li De voortvluchtige jong ste bediende van het kassierskan toor te Scheveningen heeft zich bij de politie in eene onzer provincie steden vrijwillig iD arrest begeven. Hij is reeds naar Den Haag over gebracht. De dienstmaagd van den landbouwer v. D.,te Maarsen, Maan dagmiddag gaande meiken en on derweg bij den watermolenaar Br. Aangaande, werd door eene der wie ken zoodanig getroffen, dat zij op de plaats dood bleef. Maandag middag om streeks 4 uur werd onder de ge meente Veur een oud, gebrekkig man door de IJselstoomtram over reden. De man was tusschen de locomotief en den personenwagen op de rails geraakt, waardoor de wagen ontspoorde en de ongeluk kige, die niet wel bij het hoofd was, letterlijk werd verpletterd. Het on geluk had buiten de schuld van het trampersoneel plaats. Van de vlissingsche loodsschoener no. 4 wordt eene jol met een zeeloods, een kwaekeliug en twee matrozen vermist. Maan dagnacht een stoomschip in zee wil lende beloodsen, is de jol uit het oog verloren en niet aan boord van den loodsschoener teruggekeerd. Twee loodsschoeners zijn ter op sporing door het loodsbestuur uit gezonden. Men meldt uit Enschede aan de N. li. C.: De .firma Jannink heeft Dinsdag morgen het volgende aangeplakt «Onze wevers, die de werkstaking tot <heden avond volhouden, zijn uit onzpn dienst ontslagen. Mochten er zich heden nog eenige aanmelden, dan'kunnen die toegelaten worden, voor zooverre hunne touwen nog niet, zijn bezet. De namen der werk- stakende wevers, die heden avond niet, zijn teruggekeerd, zullen aan heeren fabrikanten onmiddellijk daar na -worden ter hand gesteld. Het verdiende weefloon van de inge brachte stukken der verloopen week kan heden middag tusschen drie en vier - uur aan onze fabriek worden afgehaald. Wordt daaraan niet vol daan, dan zal zulks den burgemees ter idezer gemeente na dien tijd worden ter hand gesteld.» Het werk is echter ook Dinsdagnamiddag nog niet hervat, en het bedoelde weef loon miet afgehaald. Uit Enschede wordt aan de Z, Ct. gemeld, dat in eene onder voorzitterschap van den Commissa ris des Konings gehouden vergade ring ;met algemeene stemmen door de fabrikanten werd verklaard, dat de firma Jannink niet verder aan de eischen der werklieden, respec tievelijk niets anders dan die der socialistische partij, mocht noch kon voldoen; hun laatste eisch is niet meer en niet minder dan een mini mum loon per wever van f10 per week. Eene commissie van vijf leden werd staande de vergadering be noemd, om in het belang van het goedgezinde werkvolk op te treden en middelen te beramen om woelin gen krachtdadig tegen te gaan. ONDERWIJS. Te Assen wordt aan het onderwijs voor vol wassen personen, dat vanwege de afdeeling «Volks onderwijs" aldaar, in de eerste beginselen van het lezen, schrijven en rekenen wordt gegeven, dit jaar door nagenoeg zestig leerlingen deelge nomen. In den regel worden deze lessen in de maanden November en December het ruimst be zocht. In Januari nam ten vorige jare het be zoek af, terwijl het in Februari en Maart tot op de helft verminderde. RECHTSZAKEN De rechtbank te Amsterdam, 4e kamer, ver oordeelde Dinsdag den gep. kapitein H. J. C. Jansen, wegens oplichting en bedreiging (jegens den heer A. C. Wertheim) tot 2 jaren gevange nisstraf. Tevens beval de rechtbank dat de ver oordeelde terstond in voorloopige hechtenis zou genomen worden, zij achtte hier "vrees voor her haling" aanwezig en motiveerde dus de hechte nis met een beroep op de «maatschappelijke vei ligheid"d. i. de veiligheid van den heer Wert heim. Dezelfde rechtbank veroordeelde onder aanne ming var vele verzachtende omstandigheden De Vries, geboren te 's Hage, wegens verwonding van Van der Grafft, diamantslijper, op 2 Octo ber in een Komenijswinkel op de Bloemgracht te Amsterdam tot vier maanden gevangenisstraf. De eisch was twee jaar. Tegen het vonnis wordt hooger beroep aangeteekend door den verdediger rar. Van Gigch, die ontslag van rechtsvervolging pleitte op grond van zelfverdediging. Voor het kantongerecht te Zevenbergen heeft terechtgestaan de landbouwer V. A. uit Etteu-Leur. De beklaagde had ten tijde der mi litaire manoevres in Sept. jl. geweigerd de bij hem ingekwartierde militairen en paarden te ont vangen en werd hiervoor veroordeeld lot eens geldboete van f 50, subs. 10 dagen gevangenis straf. WETGEVENDE MACHT. Staatsbegrooting. Hoofdstuk Marine. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van het Marine-hoofd stuk waardeerden verschillende leden met ingenomenheid de wijze waarop de min. zijn meening mededeelt omtrent den tegen- woordigen toestand der ned. Marine en de middelen tot verbetering. Enkelen meenden wel, dat de min. ten aanzien van het materieel der zeemacht niet voldoende met de draagkracht van het ned. volk rekent, doch daartegenover werd er op gewezen, dat de uitgaven over een aan tal jaren verdeeld worden en de aanvra gen voor nieuwe schepen inderdaad niet overdreven zijn. Geleidelijke aanbouw van nieuwe schepen is onvermijdelijk, wil men althans een likwidatie onzer marine voor komen. Het te hooge eindcijfer kon dit maal niet in aanmerking komen, want men kon het niet vergelijken met dat der laatste jaren, toen bijna niets voor nieuwe schepen werd toegestaan. Verscheidene leden verklaarden dan ook, dat zij niet wegens het hooge eindcijfer den min. hun steun zouden onthouden. Omtrent de noodzakelijkheid om onze schepen in staat te stellen buitengaats op te treden, bestond verschil van gevoelen. In verband daarmede werd de verdediging van de stelling-Helder besproken eenige leden wenschten te weten, welke uitgaven noodig zijn om de verdediging van die stelling tot het uiterste te waarborgen. Verschillende leden achtten het onnoodig, voor Cura9ao een stoomschip le kl. be> schikbaar te stellen, anderen achtten dit wel noodig, zoowel voor de verdediging als voor den handel en andere internatio nale belangen. Voor het doen van toch ten, vooral in Azië, meende men, dat sche pen moesten worden gekozen, die beter de eer onzer vlag konden ophouden, dan het //Zilveren Kruis". Verschillende leden be schouwden het wenschelijk, de indische marine tot een kleiner aantal schepen van eenigszins grooter charter te beperken. Omtrent de inrichting der begrooting werden verschillende wenken gegeven. De voorgedragen tractementsverhoogingen lok ten nogal bedenking uit, speciaal voor den chef der hydrographie. Ook het denkbeeld om den kapt. ter zee chef der afdeeling //materieel" te vervangen door een hoofd ingenieur vond bestrijding. Tegen het doen bouwen der nieuwe schepen op nederlandsche inrichtingen werd door sommigen gewaarschuwd, omdat die inrichtingen ondervinding misten en er geen model van de beide aangevraagde schepen aanwezig is. Anderen kwamen hiertegen op en meenden, dat de minde re geschiktheid van onze eigen fabrieken geenszins is gebleken. Sommigen verklaarden zich tegen ver hooging van de bijdragen der opleidings- kosteu van adelborsten. Kinderarbeid. De Begeering heeft ingediend een voor stel tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Het rust op dezelfde grondslagen als de voorstellen der enquête commissie. Het verbod tot het verrichten van arbeid door kindereu beneden de twaalf jaren wordt behouden; uitbreiding tot 13jarigen leef tijd, of bepaling van het aantal werkuren, acht de Begeering vooralsnog ongeraden, in afwachting van een vollediger onder zoek. Onder strafbaren arbeid wordt nu verstaan alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf, verricht door kinderen be ueden 12 jaren. Uitgezonderd zijn veld arbeid en licht huiswerk. Bepaalde soorten van arbeid kunneu voorwaardelijk of onvoorwaardelijk verbo den worden, bij algemeenen bestuursmaat regel voor kinderen beneden 16 jaar. Nachtarbeid door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. Jongelingen beneden 18 jaar mogen evenmin langer werken dan van 5 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds des zomers en van 7 tot 7 uren 's winters, behoudens bij bestuursmaatre gel voor sommige bedrijven te maken uit zondering. Busttijden voor jongelieden en vrouwen van 2 uren tusschen de werk uren worden gewaarborgd buiten de ar- beidslokalen. Zondagarbeid wordt voor hen verboden. Voor Israëlieten kan vrijstelling worden gegeven. Beperking van den ar- beids- en rusttijd geldt niet voor schippers en zeevissehers aan boord. Arbeid door vrouwen binnen 4 weken na hare bevalliug wordt verboden. Werk gevers moeten idsntiteits-kaarten van hun personeel kunnen vertoonen, ter constatee ring van den leeftijd van de arbeidenden, terwijl lijsten van het personeel en de rusttijden in de fabriekslokalen moeten opgehangen worden. Ambtenaren van het geneeskundig stai toezicht worden belast met het toezicht op de handhaving van de wet. Onder arbeid verstaat deze wet alle werk zaamheden in of voor eenig bedrijf, be halve: lo. werkzaamheden in de open lucht in of voor de bedrijven van land bouw, tuinbouw, veehouderij of veenderij; 2o. werkzaamheden buiten fabrieken en werkplaatsen in of voor het bedrijf van hen, bij wien degene, dia ze verricht in woont, voor zoover die werkzaamheden, ook buiten eenig bedrijf in eene huishou ding of stalling plegen voor te komen. Het eindcijfer der raming voor 1889 van de begrooting der Algemeene Lands drukkerij is f719 minder dan dat waarop de begrooting der uitgaven 1888 werd vastgesteld. Over 1887 zullen de inkomsten der druk kerij vermoedelijk bedragen f 268.766.415 en de uitgaven f229.932.58. Vermoede lijk batig slot f 38.833.83s. Voor den dienst van 1889 zijn bij een drietal artikelen van uitgaaf andere cijfers geraamd dan daarvoor op den dienst van 1888 zijn toegestaan. VISSCHERIJ. Lemmer, 3 November. Op 3 en 4 Nov. èn op heden, werd aan de bokkingrookerijen al hier, geen Zaiderzeeharing aangebracht. Vangst slecht. Zooals te voorzien was,is de beraamde soci alistenoptocht teLonden op den 9nNovember voorbaat verboden geworden. Wordt deze partij verhinderd op 's heeren wegen propaganda te maken voor hare zaak, men kan haar niet beletten dat zij het binnens huis doet en de engelsche regeering moge ze met leede oogen aanzien, zij zal moeten berusten in de vergaderingen der trade- unions, die te Londen gehouden worden. Maandagavond heeft de ontvangst der vreemde afgevaardigden plaats gehad. De president Shipton verwelkomde hen en werd beantwoord door Hoppenheimer uit Parijs, Croll uit Amsterdam, Anseele uit Gent eu Christensen uit Kopenhage. Den volgenden dag begonnen de zittingen. Men behandelde de wenschelijkheid van den normalen arbeidsdag op 8 uur te stellen. In dit opzicht konden de eDgelsche trade- unions zich evenwel niet op een lijn stel len met hunne buitenlandsche broeders, die gewoon zijn langer le werken voor minder loon. Voorts drukte men de hoop uit, dat die regeeringen, welke niet bij willen dragen tot de verbetering van den toestand des werkmans, deze ten minste niet zouden verhinderen zelf voor verbe tering te zorgen. Mogen er op dit gebied werkstakingen dreigen, op een ander en minder gewoon terrein zijn zij in werking getreden. On tevreden over de wijze, waarop de Servi sche metropolitaan een beslissing genomen heeft in de echtscheidingskwestie, hebben alle bisschoppen hem hun ontslag gezonden. Het is verloren moeite geweest, dat deze getracht heeft hen van dit doortastende besluit terug te brengen. Slechts een hun ner heefi gezwicht voor de daarop gevolg de bedreiging, dat zij bij voortgezette oppositie vervolgd zouden worden wegens ongehoorzaamheid aan hun kerkelijk hoofd. Zeer waarschijnlijk staat dit in nauw ver band met een bericht door de Times- correspondent uit Constantinopel ontvan gen, inhoudende dat er in de regeerings- kringen aldaar groote vrees voor een omwenteling in Servië bestaat en dat de toestand van het Balkan-schiereiland over 't geheel zeer zorgwekkend is. Zijn ontslag te vragen levert grooter ge varen op en zet meer kwaad bloed dan het te krijgen. Tegenover deze werksta- kende bisschoppen slaan in dit opzicht de twee Amerikanen, die tot dusver evenzeer de gunst genoten van den koning, als zij de haat van het volk van Wurtemberg verdroegen. Men beschouwt ze algemeen als de booze geesten van den ouden koniug, die met hen spiritualische séances bij woonde, zich geheel door hen liet leiden, ze overlaadde met eereblijken en ze wonen deed in paleizen. Eindelijk is de ontevre denheid zoo hoog geklommen, dat de eerste minister zich gedrougen gevoelde er uiting aan te geven door den koning de keus te stellen tusschen hem of zijne gunstelingen. Het blijkt, dat de koning de door allen gewenschte partij heeft gekozen want de Amerikanen zijn eerst uit Stutt gart eu daarna uit Nizza, waar zij ver toefden, met de noorderzon vertrokken, Voorts wordt uit Duitschland bericht, dat het voorgenomen bezoek van den czaar aan Berlijn, dat in het laatst dezer maand zou plaats hebben, op verzoek vau keizer Wilhelm niet zal doorgaan. Geenszins om dat Wilhelm hem niet, maar omdat hij hem even waardig wil ontvangen als hij zelf verwelkomd is in Petersburg. De hof rouw over keizerErederik maakt dit voor deze maand onmogelijk. Met goedvinden van den czaar, zal zijn visite wellicht samen vallen met die van keizer Franz Joseph en koning Humbert, op Wilhelms ver jaardag. Er ontstaat op deze wijze op feestterrein onder de monarchen een con currentie, die weinig minder kostbaar dreigt te worden dan het tegen elkander opbie den met regimenten en snelvurende ka nonnen. In de zanzibarsche zaken begint Duitsch land doortastende maatregelen te nemen. Het versterkte duitsche eskader heeft be vel ontvangen alle punten, die de Duit- schers tijdens den vorigen opstand ver laten hebben, weder te bezetten. Slaagt men hierin, dan zal er eene expeditie af- afgezonden worden naar het binnenland. Niet alleen in versterking van eigen strijdmachten zoektDuitschlaud zijne kracht, maar ook en vooral in het verzwakken van den vijand. Zoo heeft het, volgen» eene verklaring van Lord Salisbury, doel treffende maatregelen genomen ter verhin dering van den invoer of den verkoop van wapenen in Afrika. Engeland heeft zich hierbij aangesloten en ook Frankrijk toont hiertoe neiging. Weldra zal dus de kust door een fransch-duitsch-engelsch eskader geblokkeerd worden en zullen de Arabie ren te toonen hebben wat zij kunnen uit richten tegen den stroom der westersche beschaving, zonder gerugsteund te worden door de hulpmiddelen dier beschaving- zelve. Een eigenaardige ont- dekking is gedaan ten opzichte van de oppervlakte van den bodem in F rankrijk. Sedert 1884 doet het geniekorps opmetingen met nivelleerwerktuigen en daarbij is gebleken, dat de bo dem jaarlijks van het zuiden naar het noorden daalt. Terwijl aan de zuidkust de aardoppervlakte con stant is gebleven, heeft het land tus schen Marseille en Rijssel, dus een oppervlakte van 820 mijl, een da ling ondergaan van 3 centimeter per jaar. Wat het feit nog belangrijker maakt, is dat de bodem in de rich ting naar het noordoosten driemaal sterker is gedaald. Indien deze daling aanhoudt, zo* na eeuwen het noorden van Frank rijk een catastroof tegemoetgaan, die alle beschrijving te bovengaat. Volgens den berlijnschen correspondent van de «Indépendan- ce» is bij een der poetdieveD, Bruan geheeten, die te Hamburg werd gearresteerd, slechts een uiterst klein gedeelte van de ontvreemde italiaansche schuldbrieven terugge vonden. De duitsche bank biedt 10,000 Mark aau hem, die haar op het spoor brengt van de gestolen waarden, ten bedrage vau een half millioen. Kuilman, die in 1874 te Kissingen een pistoolschot op den duitschen rijkskanselier loste en deswege veroordeeld werd tot veer tien jaren dwangarbeid, heeft zijn straftijd voleindigd. Hij is echter niet op vrije voeten gesteld, maar onmiddellijk naar de gevangenis te Amberg, in Beieren, overgebracht. Wegens wangedrag tijdens zijn eersten straftijd zal hij daar nog zeven jaren moeten doorbrengen. Maandag heeft te Par ij s het proces-Prado een aanvang ge nomen. Gelijk men zich herinneren zal, maakten Prado, die zich graaf Linska de Castillo deed noemen en zijne bende, uit drie mannen en vier vrouwen bestaande, zich schuldig aan moord op zekere Maria Agué- tantaan tal van diefstallen bij groote juweliers enz. en aan eenige andere misdadige handelingen. Uit Lausanne (Zw.) wordt gemsld, dat aldaar eene geweldige ontploffing heeft plaats gehad in het lokaal, waar de electriciteit wordt voortgebracht voor de ver lichting van den spoorweg naar Montreux. De ontploffing was zoo hevig dat verschillende naburige gebouwen ineenstortten. Acht perso nen werden gedood en het aantal gekwetsten is nog niet bekend. In h e t s po o r weg s t a t io n te Teheran sprong een man van een trein die in beweging was, en door Cudjo's verborgen toorts verlicht werd en zich afspie gelde ,op een bodem van kristalhelder water. Zij was echter op ditjtooneel niet voorbereid en toen zij bemerkte, dat de benedenste Cudjo door den steen geheel vernietigd werd, ontglipte haar een kreet. Al deze stalactieten, zeide Penn, toen de twee toortsen het dak verlichtten, zijn van de zuiverste kristal lijnen «tof gevormd. Toen ik hier voor het eerst kwam, was het April, de bergstroomen waren gevuld, en van eiken «teenen ijskegel droop het water naar beneden. Het effect was even verrassend als toen Cudjo den steen in het water wierp. -De oppervlakte van het water scheen uit niets anders dan uip dansende, glinsterende paarlen te bestaan. Het water staat nu echter laag. Maar toch is deze ruimte bijna ge heel gevuld. Ja, zoo is het I Ik dacht niet dat het water zoo dichtbij wat, zeide Virginia, terwijl zij hare hand in het water nat mapkte. Toen zij langs den smallen gang rondomdit too- verachtig verblijf liepen, was het water nog niet geheel vlak. Zij volgden Cudjo echter naar eene kamer,' die nau welijks minder schoon was. Hier bevond zich geen water maar in de plaats daarvan, had het vertrek een albasten grond, waarop zich verschei dene zuiver witte stalagmieten verhieven, die de neerhan gende stalactieten in het midden ontmoetten. Somtijds vorm den zij te samen volkomen pilaren, die van het dak tot den bodem reikten. De stalagmieten zijn zeer schoon, zeide Virginia, maar de stalactieten zijn nog mooier. Een hol van verbazende lengte lag nu voor hen. Cudjo liep vooruit, terwijl hij in die holle ruimte wilde kreten uitte en met de toorts zwaaide, die weldra zeer ver verwij derd was, en in de duisternis als eene vlammende ster schitterde. Toen kwamen er twee sterren, die zich van elkaar verwijderden, en boven elkaar staan bleven. Luister I zeide Penn. En zij hoorden het gemurmel van wegvloeiend water. Hij nam de toorts van Carl, en naderde den wand van het hol en hij toonde hun nu door eene donkere boogvor mige opening eene rivier met water, zoo zwart ais inkt. Langzaam en bedaard, zonder een rimpeltje stroomde het water voort. Zij volgden den stroom en bereikten weldra eene door de natuur gevormde brug, bestaande uit eene rots van kalksteen, waarvan het inwendige door het water was weggespoeld. Op deze brug bevond zich Cndjo met zijne toorts boven het hoofd. Zij liepen over de brug en bemerkten, dat het water aan de andere zijde weer verder stroomde. Er werd weinig ge- spr 'ken. De uitgestrektheid van het hol, de duisternis en al dat geheimzinnige maakte op hen een grooten indruk. Plotseling riep Virginia uit: Ziet, daar is licht Het was eene grauwe schemering, die snel verhelderde en eindelijk bemerkten zij het daglicht. Het is de kloof, die gevormd is doordat een deel van het hol is ingestort, zeide Penn. Terwijl hij sprak hoorden zij een geritsel als van flad derende vogels boven hunne hoofden en zij bemerkten een groot aantal vleermuizen, die door het licht waren op geschrikt en dieper het hol invlogen. Om de toortsen voor het terugkeeren te sparen, bluschte Cudjo ze uit. Zij liepen in het schemerend licht langs den kant van deu stroom en bemerkten tot Virginia's groote verwondering wat varenkruid en eenige lichtgroene hees ters, die in de rotsspleten groeiden. De plantengroei nam steeds toe, totdat zij de kloof eindelijk bereikten en de steile hellingen met wijnstokken, kreupelhout en hoornen begroeid, voor hen lagen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2