NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 12 November 1888. No. 1645. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer bestaat nit twee Mailen ii I N E NI» A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12a. ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Mlrecteuren-llltgevers J. C. PEEREDIIONI en J. B. A VIN. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère 0. L. ÜAVBE dp Co., JOH. P. JONES. Suer., Partje, 31btt Patibourg Uontinartre. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 10 November. Zondag 11 dezer zal op het Mu seum van Kunstnijverheid alhier, nog tentoongesteld zijn de belang rijke verzameling platen, betrekking hebbende op de renaissance in het Noorden. In een vergadering van leden kiezers der kiesvereeniging «Voor uitgang» voor het stellen van kan didaten voor de verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, welke op 26 dezer zal plaats hebben, wer den met algemeene stemmen geko zen de heeren aftredende leden: Th. Figée, mr. R. H. J. Gallandat Huet, E. J. Westerveld eu H. T. Pel- tenburg. Naar ons uit goede bron wordt medegedeeld, is de heer H. H. Sa lomons, directeur der gasfabriek al- bier, benoemd als zoodanig aan die te Amsterdam. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 31 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Octo ber van het vorig jaar was dit ge tal 48, dus 17 meer. Daartoe uitgenoodigd woonden wij Vrijdagavond in het Café de «Korenbeurs» alhier eene vergade ring bij van de depóthouders der broodfa-riek de «Volharding», bij eengeroepen door den directeur, den heer J. A. C. Schröer. Deze gaf in een korte maar za kelijke toespraak de reden op, waar om hij de depóthouders hier bijeen geroepen had. Hij wees er op, dat in den laatsten tijd do r de slechte graanoogsten,' het meel beduidend in prijs was gestegen en een alles zins verklaarbare verhooging van den broodprijs in de meeste en de grootste steden van ons land daar van het gevolg was geweest; met name in Amsterdam, den Haag, Rot terdam en Utrecht, in welke steden overal de prijs van bet wittebrood 16 cents per kilo is. Spreker deelde mede, dat hij het plan had opgevat, te beginnen met Maandag a. s., den prijs van het tarwebrood met één cent per kilo te verhoogen. Hij wees er op, dat tal van bakkers ongetwijfeld dezen maatregel zouden volgen, ter wijl er onder de bakkers velen wa ren, die geheel te gronde zouden gaan, wanneer de onzuivere toestand van goedkoop brood en duur meel bestendigd bleef. Het publiek, zeide spr., heeft hier derhalve te oordeelen. De toestand, die thans heerscht, is een ongezonde, een onrechtmatige, waarvan veie burgers het slachtoffer zullen wor den, zoo die niet bijtijds wordt ver anderd niet de «Volharding», want zij is sterk genoeg om de concur rentie vol te houden. Doet zij dat echter, laat zij het brood op den tegen woordigen prijs, dan laat zij een aantal kleine bakkers het be staan ontnemen en dat kan nimmer op haar weg liggen. Spreker ging voorter is even wel nog iets anders. Bij de tegen woordige noteering der broodprijzen hier ter stede, beBtaat eene groote wanverhouding tusBchen de prijzen van tarwebrood en roggebrood. Bij den tot op heden geldenden prijs van bet roggebrood moest die van het tarwebrood 16 cents psr kilo zijn en het is du rationeel dat, wanneer wij het tarwebrood slechts op 15 cents noteeren, de prijs van het roggebrood met één cent per kilo wordt verlaagd. Ik weet wel, ging spreker voort, dat wij door bet nemen van dezen maatregel bij het publiek allicht het vermoeden zouden doen ontstaan, dat wat nu in het belang van de kleine bak kers met de ééne hand gegeven wordt met de andere wordt weggenomen; doch zulks is niet het geval, want de particuliere bakkers hier ter stede hebben een veel aanzienlijker omzet van tarwebrood dan van roggebrood, zooals velen van hen mij hebben verzekerd bij gelegenheid dat zij zich voor deze zaak tot mij hebben gewend. Aangezien evenwel deor het ne men van dit b-sluit, de belangen van de ruim 70 depóthouders ermede ge moeid kunnen zijn en het in den geest ligt van de eenigszins coöpe ratieve wijze waarop de «Volhar ding» werkt, wenschte de directeur alvorens dezen maatregel definitief in te voereD, ook de meening te kennen van de depothouders. Hierop gaven enkelen hun vrees te kennen, dat zij clientèle zouden verliezen. Een ander daarentegen zeide dat hij reeds vóór eenige dagen aan een paar klanten te kennen had gegeven, dat het brood wel een» zou kunnen opslaan, wat dezen beantwoord had den met«nu, zoo duur is het brood tegenwoordig niet.» Anderen merkten op, dat enkele bakkers hier ter stede het brood tot lager prijs leverden, maar daar tegenover stond, zeide men, dat het brood van «de Volharding» van zoo goede kwaliteit is, dat men ver wachten kan, dat bet publiek in deze goed zal oordeelen. Over het algemeen was de stemming der de póthouders voor de verhoogiug gun stig en was meu het eens, dat de «Volharding» geen toestand mocht helpen bestendigendie onzuiver was en vele burgers hun bestaan zou ontnemen. Eindelijk deed de heer Schröer nog uitkomen dat deze maatregel een proef was. Indien het resultaat ongunstig mocht zijn, dan zou niets eeuvoudig6r wezen dan den prijs van het tarwebrood weêr te verlageD. In ieder geval zou dan de «Volharding» bewezen hebben, dat zij niet doof gebleven was voor de herhaalde op goede gronden be rustende aanvragen van de zijde der particuliere bakkers. De begrooting der gemeente Heemstede is in de jongste raads vergadering goedgekeurd in ont vangsten f26.475.000 en uitgaven 26.475.000. Een zeer verdienstelijk ambtenaar is Donderdag te Heemstede over leden. Wij bedoelen den heer A. M. Vjrstman, die bijna 40 jaar op zichter van den Haarlemmermeer- polder was. De overledene, 60 jaar oud, genoot aller achtiDg en vriend schap. De beer Koster te Heemstede heeft thans vergunning gekregen voor den aanleg van een coursbaan op het land aan den Wagenweg vóór het Posthuis, waardoor gele genheid is voor de deelnemers aan den wedstrijd op Dinsdag a. s. om tegen eenigen inleg een proefrit te doen. Aan dezen match zal worden deelgenomen ts twee uur door de heeren Voorting, Smoren- burg en van der Stad en te drie uur door de heeren Bijvoet en van den Berg. Door de stoomtram van Haarlem naar Leiden is Donderdag aan den binnenweg te Heemstede een paard van den landbouwer Bomer te Haar lemmermeer aangereden, waardoor de achterpooten van dit dier deer lijk werden gekneusd. De tram on dervond geen vertraging. het oog verborgen, naar de tweede opening Hoe was het mogelijk, dat gij hem liet ontsnappen, Toby? riep Virginia angstig uit, toen zij bemerkte dat de gevangene verdwenen was. De angst, die in hare woorden doorstraalde, drongen Toby als gloeiende naalden door de ziel. Het is waarachtig mijne schuld niet, juffrouw. Het schijnt of hij het touw met zijne handen stuk getrokken heeft. Lysander had het mes, na het gebruikt te heb ben, ouder de dierenhuiden, waarop hij gelegen had, ver borgen. Toen begon Salina te spreken, terwijl zij zichzelf be schuldigde. Na alle pogingen om haar aandeel in Sprowl's vlucht geheim te houden en met woede tegen zichzelf en tegen hem vervuld, zeide zij: Ik heb het gedaan! Hier is het mes, dat ik hem heb gegeven I Virginia keek hare zuster met verbleekt gelaat aan. Toby trok zich de grijze haren uit, en steunde. Salina, zeide haar vader op ernstigen toon, gij hebt eene zeer slechte daad verricht! Ik heb medelij den met u! Ik heb eene verfoeielijke daad verricht, dat weet ik. Vraagt gij, wie mij er toe gebracht heeft. Dat was de dui vel. Op het oogenblik dat ik het deed, wist ik dat het de duivel was. Maar Lysander heeft mij gezworen, dat hij geen gebruik van zijne ontsnapping zou maken, om ons te ver raden. Hij zal zijn eed houden. Als hij het niet doet... LETTEREN EN KUNST. Donderdag avond vierde de heer Morin zijn 50jarig jubileum te Gouda in de rol van „Anselme Brochat" in Sardou'e „Da mes en heeren uit Pont-Arcy." Behalve verscheidene lauwerkransen werd hem door het bestuur der afd. Gouda van het Ned. Tooneelverbond namens eenige kunst vrienden een stoffelijk huldeblijk overhan digd, waarbij de voorzitter, de heer H. W. G. Koning, eene hartelijke toespraak hield, die door den heer Morin werd be antwoord met een gevoelvolle dankbe tuiging. Op 4 dezer is verschenen No. 1 van den derden jaargang van „De Gids voor Leesgezelschappen en Rederijkerskamers,'' het goedkoopste letterkundig maandschrift in Nederland (de prjjs per jaargang be draagt slechts 80 cents, franco per post). Uitgever is de heer J. Minkman te Arn hem. Behalve een boeiend feuilleton bevat het de rubrieken letterkundig Dieuws, boek- beoordeelingen, poëzie, inhoud van tijd schriften, nieuwe uitgaven en advertentiën. Voor letterkundigen, uitgevers en direc teuren van leesgezelschappen is het bij uitstek goedkoope blad ook daarom van veel belang, omdat de inhoudsopgave van de voornaamste tijdschriften, welke er in voorkomt, geheel volledig is. Inhoud: Sempervirens No 45. Cochliostema Jacobianum. Galtoni (Hya cintbus) osndicHDs of Reuzen-Hyacint van de Kaap de G ede Hoop. De beetwor tel of kroot Victoria. Ingezonden. De Herfst. Weeknieuws. Verschil lende mededeelingen. Vraagbord. -- Tentoonstellingen Ontvangen Prijscou ranten. Correspondentie. Adver tentiën. Uit Enschede wordt aan de N. R. Ct. gemeld Woensdagochtend hebben de vroe gere wevers der firma G. Jannink Zonen de loonen, die zij nog te goed hadden, bij den burgemeester afgehaald. Een twintigtal weefge touwen zijn door nieuwe wever* bezet. Op eene gereedgemaakte l'jst, houdende het verzoek aan de door den commissaris des koning in het leven geroepen commissie, om als nog hunne plaatsen in de fabriek terug te erlangen, hebben slechts twee voormalige arbeiders geteekend. De firma G. Jannink db Zonen ontvangt zoowel van hier als elders betuigingen van sympathie met haar optreden tegenover de door ver keerde inmenging gestelde onbillijke eischen. Eenige figuranten, ver bonden aan den Gro ten Schouw burg te Amsterdam, hebben zich tot den minister van Oorlog gewend, om hunne bezwaren in te brengen tegen het gebruik maken van mi litairen als figuranten, waardoor zij zich benadeeld achten in hun be staan. 's Ministers antwoord daarop is nog niet vernomen. (Uil.) In een hofje aan den Zwarteweg te 's Hage werd Vrij dagmiddag de aandacht der buren getrokken door eene brandlucht, komende uit de woning van een man, A. V. genaamd, die daar al leen gehuisvest was. Toen men de woning binnentrad vond men slechts een nog brandend lijk. Men vermoedt dat de onge- lukk'ge, zijne pijp willende aan steken, daarbij in brand is geraakt. Het lijk is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Een landbouwer in de gemeente Maasland heeft dezer da gen aang fie gedaan van de ge- FHOHJLHTO KI. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 73) XLIIe HOOFDSTUK. PROMETHEUS BEVRIJD. Aangevuurd door het vooruitzicht Virginia in zijne macht te hebben, vaardigde Augustus slechts dit bevel uit: Breng de gevangenen hierheen! In plaats van zich oogenblikkelijk naar het hol te bege ven, maakte Lysander van eene krijgslist gebruik. Hij wist dat als hij iD zijne bewegingen werd nagegaan en zijne poging gelukte, Virgi. ia tijd genoeg zou hebben met haar vader en Toby het hol dieper binnen te dringen en daar zou hij hen uiterst moeielijk kunnen vinden. Hij liep dus eerst in de richting van de kloof, alsof hij voornemens was de soldaten, die daar in het gevecht gewikkeld waren, met zijne manschappen te versterken, toen keerde hij zich in een hollen weg om en begaf zich vlug, door rotsen en struiken voor van het hol. Zij hield een oogenblik op en zeide toen LuisterIk ben eene vrouw. Maar ik zal deze plek verdedigen en hier blijven, zoodat hier niemand kan binnen treden, of het moest over mijn lijk zijn. Ik hoop dat ik u niet laDger tot last zal zijn. Zij streek de lange lokken van haar voorhoofd en plooide het gelaat tot een zonderlingen glimlach. Virginia bemerkte dat zij den dood wenschte. Zuster! zeide zij op zachten toon, als gij hier blijft, zullen wij allen hier blijven, om deze plek te ver dedigen. Onze vrienden zijn verloren en wij zijn verloren, als wij ons overgeven. Misschien kunnen wij wel iets uitrichten. Toby kwam binnen. Zij komen dezen kant niet heen. Zij zijn noordwaarts omgetrokken. Geef mij uw pistool, Toby, zeide Salina. Gij kunt Cudjo's bijl gebruiken, ais wij worden aangevallen en ga nu weei op den uitkijk. Laat u niet misleiden, maar waarschuw ons zoodra er gevaar is. Word vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1