„De Volharding" TENTOOISTELLII Riemakers-Leerling gevraagd. KRUIDMIJN. Politiek Overzicht HMIILWER HALLETJES. Burgerlijke Stand. Act verten fieri, HAARLEM TE HM, Terstond te aanvaarden. Ter Overname aangeboden: Gymnastiek. Broodfabriek Nienwe Groenmarkt, Haarlem. GROOTE Bakenessergracht De iVlakelaar D. DE LEUR. boorte van zijn 27ste kind. Van dit 27tal zijn thans nog 20 kinderen in leren. Te Venendaal zijn Vrij- dag door jhr. mr. L. H. J. M. van Asch v«n Wijck, den onlangs be noemden burgemeester, de armen ruimschoots van spek en brood voor zien, terwijl de scholieren van die gemeente en Geldersch Venendaal, te zamen ongeveer 1100 kinderen, zoomede de verpleegden in bet oude- liedenhuis, rijkelijk werden onthaald. ONDERWIJS. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. zaken van 9 Nov. is, met ingang van 1 Januari 1889, benoemd tot onderwijzer by de leerschool, verbonden aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Groningen, F. van Leeuwen, te Velsen. VISSCHERIJ. Idmuiden, 8 November. Van de kord- visscherij zijn alhier binnengekomen10 schok kers, met besomming van f10 tot f20: van de beugvisscherij 2 holl. sloepen, van f 100020 schokkers, van f70 tot f100. De prijzen waren als volgt: gesorteerde tongen per stuk van fl tot f 1.25schol per 50 kilo van f 8 tot f 15 levende kabeljauw per stuk f 4schelvisch (schokkers) per stuk van f 0.95 tot f 1.08 schelvisch sloepen per groot honderd f 38 Vs- Nieuwediep, 9 November. Dertig korders brachten 4 tot 18 groote, 10 tot 20 kl. tongen, 8 tot 6 roggen, 40 tot 70 schelvisschen, 1 tot 2 mandjes kl. schol en enkele manden schar ten afelag; groote tong gold 60 a 70 c., kleine id. 15 h 25 e., rog f 1.20 per stuk, schelv. t 50 a 10 het honderd, kl. schol f 2 a 2.50 per mandje en schar fl.50 per mand. De duitsche ever »H. F.-/ 199 besomde voor 170 groote, 125 kleine tongen, 3 tarbotten en een partijtje rog f 98. Italië, dat Bedert eenigen tijd sukkelende is aan zijne koloniale tegenspoeden in Mas- sowah, schijnt zich op homoeopatische wijze te willen genezen door eene tweede expe ditie op het touw te zetten en wel eene naar Tripoli, over welks bruine onmon- digen het als beschaafd-europeesche voogd wil fungeeren. Het is voor de afrikaantjes eensdeels te hopen, dat hunne geldmidde len vooreerst niet onder het toezicht komen van een zoo kalen behartiger hunner be langen. Het deficit op de italiaansche begroo ting wordt geschat op 140 millioen en in navolging van het beruchte assignaten- stelsel wil de minister van Financien zich uit den geldnood helpen door de uitgifte van schatkistbiljetten. Anderen keuren dezen lombard-maatregel af en zijn er voor, de kortelings prijsgegeven belasting op het gemaal weder te gaan heffen of de staats spoorwegen aan particuliere maatschappijen te gaan verkoopen. De plooibare fioanciën- specialiteit Magliani zal zich in bizondere slangachtige vormen moeten wringen om ongekwetst door deze hinderpalen heen te slingeren en aan het einde van zijn kruip- baan voor de Kamer te kunnen treden met het bericht, dat er geld en zwitsers gevonden worden om voor het misslagen in Mas- sowah en Abyssinië revanche in Tripoli te gaan zoeken. Oorlogsbudgets zijn de troetelkinderen der hedeudaagsche regeeringen. Och, hunne jonge legers zijn als de jongste van hun huisgezin, die zij opdirken met nieuwe degentjes en met buitenmodelachtige sjako's, om, als buurman komt kijken, buurman Een Zaterdagavondpraatje. LI. Aan den heer Willem Fidelio, te Amsterdam. Waarde Neef, Dank voor uw vriendelijk schrijven. De groeten van mijn vrouw en dochters! Ik doe die maar dadelijk aan het begin van dezen brief, omdat ik ze aan het eind gewoonlijk vergeet en dan genoodzaakt ben, ze als post-scriptum bij te voegen. Aan dit laatste nu heb ik hekel, eensdeels omdat het ni< t pleit voor de accuratesse van den schrijver en in de tweede plaats omdat het tegenover den geadresseerde den 6chijn heeft, alsof men die groeten er bij plakt, als aanhangsel dat ook ge mist kon worden, zooals een zakdoek bij de begrafenis van een honderdjarigen erfoom. Uw brief deed mij genoegen, omdat mij er uit bleek, dat gij mijn bescheiden «praatjes" geregeld bijhoudt, maar de toon waarop gij schreeft beviel mij minder. Gij zijt een echte Amsterdammer, en daarmee bedoel ik geen compliment. Allen bijna zijt gij met hetzelfde sop overgoten, gij meent dat alleen te Amsterdam iets be langrijks kan voorvallen en, wat nog erger is, dat alles wat te Amsterdam voorvalt, belangrijk is. Dit is trouwens een eigen schap van alle bewoners van groote steden. Wat in hunne woonplaats gebeurt, is van beteeke is, wat „buiten" geschiedt is imi tatie. Yan welke andere stof zijt gij dan toch wel gemaakt dan wij Ik heb altijd gedacht (en ik denk het nog) dat uw rijen groote gebouwen, uw drukke rumoerige straten u zulk een gedachte geven van eigen grootheid. En ik vraag u in gemoede, wat doet het tot iemand's waarde af, of de Wilhelm bijv., te kunnen vragen„Is het niet beeldig?" En zij kijken elkander bij zulke bezoeken de kunst van 't toiletmaken af. Wilhelm zal een corps bersaglieri oprich ten en die zullen op hebben hoeden met ha nenvederen. Buurman Humbert is verzot op de Pickelhaube van buurmans jongste en zal niet rusten vóór zijn infanterie daar ook mooi mede is. De kunstenaar, de handels man, de man der wetenschap staan achter bij hun Benjamin, de soldaat. Al moeten zij het uitzuinigen op de noodigste staats- behoefteD, de soldaat moet mooi zijn, de geweren moeten nieuw zijn, de vestingen moeten onneembaar zijn. Wel protesteeren de overige leden van het huisgezin van tijd tot tijd, maar men jaagt deze kinderen met een donkeren blik naar bedv Voor een paar dagen maakte een lid der fransche kamer de opmerking, dat aan een boom zoo volgeladen een enkel zoet pruimpje ten behoeve der overigen niet zou worden gemist, dat men zoo graag een anderhalf millioen van de dikke milliard zou hebben voor andere dan oorlogsbehoeften. «Praat me daar niet van," riep minister Floquet, «maak het me lastig op alle wijzen, be knibbel mijn overige geldposten tot op mijn zakgeld der onvoorziene uitgaven toe, maar laat den spaarpot van mijn dierbaar Eoodbroekje onaangeroerdof ik ga heen En dit was de dooddoener. Het lid trok met schrik zijn voorstel in, Floquet blijft en er zal niet één van de duizend vijf en zestig millioen ontroofd worden aan de gekoesterde Grand' Armee. En toch wil men den vrede, zooals Lord Salisbury nog in zijn laatste toost verzekerd heeft. «Dies zu hören, lieber Jungen, ist uns gar kein grosze Zeitung," zou men hem willen antwoordenwij le ven niet in het land van negers en wilden, die zich het meest optooien, wanneer zij ten strijde gaan; wij leven in een maatschap pij, die het tot afzagens toe citeereu van hetWilt ge den vrede, bereidt u ten oor log, en die wel zoo vast en zeker het kruit uitgevonden heeft, dat zij hare zonen niet voortdurend mooier en «militarischcr" maakt, opdat zij elkander te eeuiger tijd de képi zullen afrukken, de Pickelhaube zullen platslaan of den hoed met hauen vee- ren in het stof zullen smijten. GEIEN6I) NIEDWS. Reuter seint van 9 November uit Londen: In een huis van Spital- fields nabij Whitechapel werd he denochtend alweder het lijk gevon den van eene vrouw, die vermoord is gevonden onder toevoeging van dezelfde gruwelijke verminkingen, welke de vroegere vrouwenmoorden in Whitechapel zoo berucht hebben gemaakt. Zoodra het lijk gevonden was, heeft de politie speurhonden laten komen om zoo mogelijk den moor- naar te ontdekken. Het geval verwekt een geweldige opechudding in Londen. De moor denaar heeft het lijk totaal onken baar gemaakt. huizen die hij passeert van twee of van vijf verdiepingen zijn en of het gevaar om door rammelende karreD te worden ver pletterd groot of klein is? Daar hebt gij b.v. uw gemeenteraad.Ik wil wel gaarne gelooven dat de leden van dat col lege in vroedheid niet onderdoen voorde onze, maar wat ter wereld beweegt hen, om zulk een dictatoriale houding tegenover ons aan te nemen inzake het contract onzer gemeente met de Duinwatermaatschappij, (gij weet, dat dit laatste lichaam en Uw Gemeenteraad één zijn). Eerst lokt gij een concept contract van ons uit, dan vraagt gij twee maanden uitstel van den termijn waarop gij moet besluiten en eindelijk als ook die twee maanden verstreken zijn, vraagt gij nog eens om uitstel. Zoo spoelt een kat met een muis, maar wij bedanken er voor om de muis te wezen, begrijpt gij. Pas maar op met uw autocratische manieren. Vergeet niet, dat we een beetje naar eigen exploitatie beginnen over te hellen, bang als we geworden zijn door de concessie aan odzo gasfabriek, die we heel graag zouden intrekken als we er kans toe zagen. We zijn op onze teenen getrapt en het einde kon wel eens wezen, dat we er voor bedankten om als onder danige slaven af te wachten tot het u be hagen zou, ons uwe voorwaarden te doen weten. Wat belet ons zelf eene duinwa terleiding te exploiteeren voor onze ge meente en waar moet gij dan heen met de pijpen voor uwe waterleiding, als we ca expiratie van het loopend contract, op onze beurt, de hand met een napoleontisch gebaar in onze jas stekende en onze kne- velpunten opkrullende, op u neerzien en u gelasten, heel gezwind dat gansche pijpen- net weg te nemen. Zoete broodjes smaken niet aan hem die ze bakt, en ik geloof niet dat onze Raad er op dit oogeublik trek in heeft. Ge hadt eens moeten hoo- ren, welke verontwaardigde woorden er aan vroede lippen ontvloden zijn bij de TELEGRAMMEN. PARIJS, 9 Nor. (R. O.) Het Journal dés Débats verneemt uit Berlijn, dat de russieche regeering een leening van 500,000,000 heeft gesloten met bankiers te Berlijn, Parijs, Londen en Petersburg. TRIPOLI, 10 Nov. (Reuter.) Vol gens berichten uit Banjazy is in het sultanaat Madhaï, ten westen van Darfour, een groote veldslag gele verd tusschen de aanhangers van den Mahdi en de inwoners van Madhaï. De aanhangers van den Mahdi vielen ten getale van 70.000 man de stad Madhaï aan. Aanvan kelijk werden zij met verlies van 3000 man teruggeslagen, maar ten slotte maakten zij zich toch van de stad van den sultan meester. VARXA. Een soldaat stond voor de schil- derijen-afdeeling van de tentoon stelling te Barcelona op wacht en had strenge order ontvangen niemand te laten pasaeeren, die niet eerst zijn wandelstok had afgegeven. Daar komt een heer aanwandelen met de handen in de zakken.Hij stond op 't punt binnen te treden toen de soldaat hem bij den arm grijpt en zegt: «Mijnheer, waar is uw stok?» «Mijn stok, dien heb ik niet.» «Dan eerst ereen halen en dan hier afgeven vóór ik u laat pas- seeren» zeide de soldaat, die zich strikt aan zijn order hield. Nu Kareltje, vraagt oom, hoe ver zijt gij nu al in uw klas? Kareltje: Als ik éen plaats voor uitga, oom, zit ik het laagst op éen na. Een zenuwachtig man, die zich verbeeldde een speld te hebben doorgeslikt, telegrafeerde aan zijnen dokter wat hij moest doen en kreeg tot antwoord: een speldenkussen opeten. De beurs te Amsterdam heeft een planken vloer gekregen, welke tevens 1 decimeter is gerezen. Een grappenmaker verspreidde nu het bericht, dat de firma Lippmann en Rosenthal opgelicht was. «Hoeveel vroeg men. «Een decimeter», was het ant woord. GEBOORTEN: 8 Nov. A. Comajta-Ziegelaar d. - H. C. Elfe rink-Heeremans d. - A. E de Bruijn-Busé d. - 9. J. Knop-Zantang d. - 10. B. J. M. van Kessel-Hazes z. - C. C. Hir3-Einhouts d. OVERLEDEN: 8 Nov. E. Swaanswijk-Lust 70 j. Kerkhofstr. - 9. A. C. van Veen-v. d. Eijkhoff 28 j. Barend- sestraat. vorige raadzitting. In diezelfde vergadering werd verbazend over onze politie geklaagd. „Dat is niets bizonders," zult gij zeggen, „ik wilde de stad wel eens zien waar men de politie goed vindt," maar het merkwaardige van d i t geval was, dat een der wethouders de klacht uitte. Verdeeldheid in den boe zem (zoo luidt die leelijke term immers) van het Dagelijkscb BestuurZiet gij wel, dat wij volstrekt niet voor u onderdoen, ijdele Amsterdammer? Nu, onder ons gezegd, ik zou niet graag met de hand op het hart iemand die een model-politie moest inrichten, willen aan raden daartoe in Haarlem in de leer te gaan. Verscheidene onzer agenten vervul len hun betrekking bij gebrek aan beter, zij zijn politieman geworden toen zij in hun ambacht of bedrijf geen kans zagen, hun gezin te onderhouden en zij zullen agent-af zijn, zoodra zij kans zien weer tot hun oude betrekking terug te keeren. Met een en drie kwart oog zien zij naar den hamer of den troffel dien zij verlieten, en met het overige naar de handhaving der gemeentelijke verordeningen (excuseer de physieke onjuistheid van de uitdruk king) en het is waarschijnlijk daardoor, dat de straatjeugd het eenvoudige en dui delijke vers heeft gemaakt: „Alweer een oome, die loopt te droome!" De twee taalfouten zult gij mij wel willen vergeven, 't komt zoo in 't rijm te pas. Bijna alle kwesties ter wereld zijn geld kwesties en deze maakt geen uitzondering. Als timmerman of metselaar valt er ge woonlijk, als er werk is, meer te verdienen dan met het waarnemen der eervolle, maar slecht bezoldigde betrekking van rustbe waarder. Wil men dus dat de politie agenten hunne beide oogen gevestigd zul len houden op de politie-voorschriften, dan moet men hen eenvoudig beter be talen. C'est simple comme bonjour. Uw beroemde stadgenoot dr. Mezger is al FAM1LIE1ERIEHTEN UIT Dl VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 7 Nov. D. v. Geddt-Tom d. Arnhem. - W. C. Boissevain-Momm Groningen. - 8. P. Vermaat- Strnijk d. Poortugaal. - A. J. E. de Vriei-Dulfer d. (levenl.) Rott. - L. Roesteen-v. Wapeningen d. Leiden. - J. P. Feliinga-Pietersen z. DeH Haag. - M. H. v. Duijne-Jenezon d. Scheveningen. - 9. R. Jüdell-Elias z. Amst. -1. Hakvoort-Karpensteijn d. Amsterdam. GEHUWD: 6 Nov. C. v. Loon en H. Herculeijns Tilburg. - G. B. Nieuwenhnyg en F.Rittershanaen Den Haag.- 8. A. H. Wickevoort Crommelin en jkv. E. van Lennep Heemstede. - W. H. Arkes en A. Groene- wegen Zeist. - J. H. Smits en E. Fleumer Amst. OVERLEDEN: 2 Nov. J. A. H. Diepen 70 j. Tilburg. - 6. H. Kriebel. Amst. - Wed. A. Scheepers-Polleman 70 j Rott. - C. L. Kottmeier 77 j. Amst. - 8. Wed. W. A.Rijnders-Soeten» Amst. - Wed. J. B. v. Schaijck- Stuwe 88 j. Heerenveen. P. - Verbeek 71 j. Noord wijk. ïTJ'Jiïiï&ARTBERIEKïEH. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Nov. van Genua. Het stoomschip Batavia, kapt. de Gruiter, ran Rotterdam naar Java, vertrok 9 Nov. van Colombo. Het stoomschip Borneo, van Batavia naar Amsterdam, liep 8 Nov. te Messina binnen met defecten stoomketel. Het stoomschip P. Caland der N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 9 Nov. des avonds ten 9 nre, Dover. Zie vervolg Advertenti'èn in het Tweede Blad. Diakenen der Ned. Her- vormde Gemeente alhier, be tuigen hartelijken dank voor de ontva-gen inschrijvingen voor het Gereformeerd Diaconiehuis in de Jansstraat, en de bijdragen aan de j.l. Dinsdag door hen gehouden Jaarlijksche Turfcollecte. Namens Diakenen voornoemd: F. C. HOS, Diaken Boekh. H. J. BRONKHORST, Scriba. Haarlem, 12 Nov. 1888. der ingekomen antwoorden op de prijsvraag „HEBTK«MA!BP", uitgeschreven door de afdeeling „Haarlem en Omstreken" der Maatschappij tot bevorderiog der Bouwkunst, van af Dingdag 13 tot en met Zaterdag 17 No vember 1888, van des namiddags 12 4 ure, op de Bovenzaal vau de Sociëteit „De Vereeniging", alhier. Bewijzen van toegang zijn op persoonlijke aanvrage gratis te verkrijgen bij den Boekhandelaar L. SPOON, Zijlstraat 71, Haarlem. terstondeen Heerenhuis met riant uitzicht, 10 K. 800; een vrij Bovenh. 4 K. /275, en tegen Nov. een Burgerh. 5 K. ƒ300; allen met Tuin en modern ingericht. Te bevragen bij den Architect D. STORM, Haarlem. niet veel beter dan gij en vele andere Amster dammers. Hij vindt, dat de bestrating en de straatjeugd van de hoofdstad erger ziju dan elders. Altijd schermt gij met super latieven, zoo niet in het goede dan in het kwade. Wat spreekt hij toch van de pun tige amsterdamsche straatkeien r een groot gedeelte van een onzer fraaiste buurten, het Bolwerk, is heelemaal niet bestraat en verandert in den regentijd (acht maanden van het jaar ongeveer, zooals gij weet) in een chocoladekleurigen modderpoel. En uw straatjongens? Wel, zij zijn aanbiddelijk, vergeleken bij de onze. Dr. Mezger schermt onophoudelijk met het ijselijk geval, dat een persoon de keizerin van Oostenrijk op straat de waaier eens uit de hand heeft gestagen. Maar vertel mij eens, wnt deed, met allen eerbied zij het gezegd, Haie Majesteit dan ook met een waaier op straat te loopen Dragen onze hollandsche dames een waaier op straat? 's Lands wijs 's lands eer en als een deftig oud Haar lemmer met een lange goudsche pijp door Weenen wandelde, zou hij zeker veel ge vaar loopen dat een of andere „Schuster- june" hem dat meubel uit do hand sloeg. Daarmee wil ik niet zeggen, dat ik het goedkeur, dat men iemand een waaier uit de hand slaat, maar ik kan mij be grepen, dat de dader getroffen was door de vreemdheid van het geval en volgens het systeem „zwaan, kleef aan" zijn ge troffenheid vertolkte door den waaier te treffen. De stakker wist buitendien niet eens, dat hij een patiente van dr. Mezger voorhad, anders zou hij haar zeker niet hebben durven naderen. Neen dan hebben wij hier andere straat jongens. Kom aanstaanden Zondag maar een8 over, dan zal ik u midden in de stad een huis laten zien, waar niet alleen al de ruiten zijn ingegooid maar waar zelfs het kozijn is ingetrapt. Kom maar eens met uw vrouw als er sneeuw ligt en ik verzeker u, dat zij nog geen vijf minuten TE HUUR in het midden der »t»d, een zeer net ingericht Boven huis bevattende vier Kamera Keuken en Zolder. Huurprijs ƒ250,— 'sjaars. Door sterfgeval bedraagt de huur prijs tot 1 Mei 1889 ƒ150,— per jaar. Reflecteerenden gelieven zich te wenden Parklaan 70. een Winkelhuis, Anegang 10 al hier. Te aanvaarden naar verkiezing. Huurpriis f500, Overname naar overeenkomst. TE KOOP: een handbrug, ladder en andere gebruikte Gymnastiek toestellen Adres uitgevers dezes. AdresGierstraat 40. Naar aanleiding van het feit, dat alhier de prijs van het Tarwebrood buiten eenige verhouding lager is, dan die van het Roggebrood, heeft de Directie het besluit genomen in dezen toestand eene wijziging te brengen en mitsdien de eer te be richten dat, met ingang van heden de prijs van alle soorten Tarwe brood met één cent per Kilo is verhoogd, en d.e van het Rogge brood met één cent per Kilo is verlaagd. Haarlem 12 November 1888. IN HET VERKOOPLOKAAL op Maandag 12 Nov. 1888, des voormiddags 12 uur. De door brand min of meer be schadigde Kachels, uit de fabriek van den Heer W. VAN CUYK Cie. W Maandag van af 10—12 uur voor ieder te zien. in Haarlem is, of ze heeft een formeel bombardement doorstaan. Hebt gij zulke dingen te Amsterdam? Vier jaar lang heb ik te Amsterdam ge huisd eu nog nooit heeft mij een straat jongen zelfs maar nageroepen, terwijl ik riet gaarne een bankje van honderd gul den aan de armen zou willen geven voor elke rotte aardappel die mij hier langs de ooren is gesnord en voor iedere straat kritiek die mijn oor bereikte. Waar blijft gij met uw superlatieven? Ik wed, dat wij u nog in andere opzich ten voor zijn. Of is het niet waar, dat bij u alle de gemeentebehoeften zonder onder scheid eenvoudig worden uitbesteed en aan den laagsten inschrijver de levering wordt gegund? Gij stemt toe dat het bij u zoo gaat, ik dacht wel dat gij die zaak op zulk eeu stijve manier aanpakte. Neen, dan doen wij dat anders. Wij zijn van oordeel dat een regel eenvoudig onbestaanbaar is zonder exceptie. Daarom bestedeu we alles aan van de levering der drukwerken af tot die der schutters-uniformen toe, maar de kleeding der «ngeuten van politie sluiten we uit. Die ziju jaren geleden aan een firma in Haarlem besteld en op dit oogen- blik heeft deze de levering nog. 'tls wel een beduidende som, ziet gij, f3700, en naar ik hoor heeft zich eene firma alhier uitgelaten, dat bij aanbesteding de ge meente zeker 15 pCt. zou opstrijken, maar die uitzondering is er nu eenmaal. Waarom we eigenlijk geen aanbesteding houden van dit artikel, zooals van alle andere, weten we zelf niet recht. We doen het niet, dat is zeker! Ik heb dezen brief enkel en alleen zoo lang gemaakt, om u de overtuiging te geven, dat er buiten Amsterdam toch wei eens iets op te merken valt en speciaal, dat Haarlem lang geen „ville morte" is. Ik hoop dat ik u overtuigd heb. Wees gegroet door Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2