NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Dinsdag 13 November 1888. No. 1646. ADVERTEHTIEN: ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. en J. B. AVIS. Hoof'dagenten voor hot Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Sr Co., J OR. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. 3 T A S N I E U S. Haarlem, 12 November. Bij kon. besluit van 7 Nov. is het bij Zr. Ms. besluiten van 5 December 1151 (Stil. no. 244) inge stelde eereteeken tot belooning van eervollen, laugdurigen, we-kelijken dienst bij de schutterij, toegekend o. a. aan D. van Ake, sergeant, G. Kruijer en F. Postma, beiden mu zikant bij de dd. schutterij alhier. Bij de heden gehouden herbeste ding van ligstroo voor het garni zoen alhier was de minste inschrij ver E. Korthals alhier voor f34,88 per 1000 kilo's. Zondag was het vijf en twintig jaren geleden dat de heer H. J. Scholten, als lid der commissie van toezicht op het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis, in'betrekking is geweest. In de maand September werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorw.Mij. 21.392 reizigers vervoerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f 4560.231/, dat van goederen - 528 21 en aan diversen - 343.571/, Totaal f5432.02 zijnde per dag-kilometer f 21.30. De firma Zocher en Co., boom- kweekerij .Rozenhagen», alhier, heeft haar jaarlijkache geïllustreerde prijs-courant verzonden van boomen, heesters, struiken, vruchten enz.Zoo als altijd is voor keurige uitvoe ring van dit werkje gezorgd, waar door men een juist overzicht erlangt van de groote verscheidenheid der daarin vermelde artikelen. In den afgeloopen nacht omstreeks een uur ia brand uitgebroken ten huize van de koopvrouw M. Peper in de Witatraat no. 13. De brand is ontstaan ia een schuur achter hare woning, welke echuur geheel is uitgebrand. De oorzaak is onbe kend en niets is verzekerd. Zaterdag namiddag hadden zich 5 kinderen gewaagd op het ijs in de Leidache vaart met het gevolg dat allen er door zakten. Vier wer den dadelijk gered maar het vijfde een 7jarige knaap ia verdronken. Toen hij werd opgehaald door de familie Renaud, aldaar woonachtig, waren de levensgeesten nog niet geheel uitgedoofd; maar alle aange wende pogingen om die weder op te wekken zijn te verge fs geweest. In het Noordzeekanaal is Vrijdag avond een volgeladen zandbak der amsterdamsche ballastmaatschappij door een binnenkomende engelsche zeeboot in den grond gevaren. De boot zelf bekwam weinig schade. In het begin des volgenden jaars zal, naar ons wordt gemeld, van Rijkswege in eene dringende behoefte worden voorzien. Ten oos ten der Hembrug (uitsluitend spoor wegbrug) zal over het Noordzeeka naal een overzet- en pontveer wor den ingesteld, waardoor eene korte verbinding van Amsterdam en de IJpolders met de Zaanstreek wordt tot stand gebracht. UÏTE55EN EU KUNST. Op een vraag van raej. Berdinis van Berlekom in den »Spcct.«, heeft prof. De Goeje verklaard, dat de in de "Nouvelle Revue" van 1 Aug. voor komende //Légendes orientales, d'après lomanus crit arabo d'un auteur incounu", van graaf Henry M. d'Estrey, niets anders zijn dan een vertaling van Parabelen uit Multatuli's Minnebrieven." tl 1 N N K N I X N I». Aan De Tijd wordt uit goede bron verzekerd, dat het rap port der staatscommissie betrekke lijk de defensie zoo goed als gereed is. In den boezem der commissie zou het gevoelen der voorstanders van den paraoonlijken dienstplicht heb ben gezegevierd; slecht- drie stem men zouden zich bij du laatste be slissende stemming daartegen heb ben verklaard. De Maatschappij van G e- neeskunde heeft zich bij adres tot den minister van Binnenlandache Zaken gewend, met verzoek maat regelen te nemen tegen het uitoefe nen der orthopaed'e en massage door niet-geneeskuudigeD, zonder aanwijzing en voordurend toezicht van geneeekundigen. Tevens heeft zij verzocht bij de volkstelling in 1889 het aantal blin den, doofstommen, idioten en krank zinnigen te laten tellen. Nog vraagt zij, het toezicht op het slachtvee te verscherpen en, om hondsdolheid te voorkomen, de honden voortdurend te muilkorven. Aan den minister van Financiën werd verzocht de geneeskundigen te ontheffen van het betalen van patent, Marius, die in zijn mili taire «Pennekraseea» in 't Vader land eenige grondbeginselen van legerorganisatie bespreekt, vest gt de aandacht op het gemis van het allereerste wat bij een organisatie in aanmerking komt: een opp.rbe- velhebber. Onze Koning, zegt hij, ia niet meer op den leeftijd om zich aan het hoofd van het leger te atellen, wanneer dit vereischt mocht wor den. Eu niemand is in Zijn plaats aangewezen, want de ministers van Oorlog en Marine zijn slechts ad ministrateurs van h..n departement. Bovendieu zou er dan geen eenheid in het beleid wezen. Marius zou verlangen, dat er een kapitein-ge neraal en admiraal vau het Ko ninkrijk der Nederlanden bestond met een staf, samengesteld uit een chef, den legerkommandant hier te lande, den legercommandant in In- dië, den kommandant der vloot en het militair minister!. De heer Völcker, die op zijn landgoed „Zoelen," te Zoelen slechts een paar maanden in het jaar verblijf h^udt en uit dien hoofde aldaar niet in den hoofdelij- ken omslag kon worden aangesla gen, heeft echter uit eigen bewe ging f 500 in dien omslag bijge dragen, ala een tegemoetkoming in de kosten der gemeentehuishouding. De r. c. kieavereeniging «Recht cn Orde» te Amsterdam, stelde Vrijdag tut candidaat voor de Prov. Staten van N.-Hulland den heer Leo Bonnike. Een poging um met de anti revolutionairen aldaar ook in deze verkiezing samen te gaan, was volgens mededeeling van het bestuur mislukt. Zaterdagochtend is op de Merwede voor Sleeuwijk het tweemastschip Cornelia, schipper v. Biezen, van Dussen, dat aan den grond voer, door een mede afsleepend ijzerschip aangevaren. Het achter schip werd doorboord, waardoor de schippersvrouw verpletterd werden het schip zonk. Vier kinderen zijn uit de met water volgeloopen ka juit gered. Uit Hilversum wordt ona gemeld De hh. J. E. C. Schook, burge en J. C. Gülcher, arr. schoolopzie ner alhier, wenden pogingen aan tot het oprichten van een cursus ter ontwikkeling van militieplichtigen. Daartoe vragen zij per circulaire den steun der ingezetenen en noo- digen hen uit tot toetreding ala lid tegen een jaarlijksche contributie van f 5. In 't belang der goede zaak willen we hopen, dat genoemde heeren den gewenechten steun mogen er langen. De daders van den diefstal van een koe uit een weide nabij deze gemeente, zijn gevat en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Za terdagmiddag kon men ze, tot een afschrikkend voorbeeld, aan elkander geboeid door Hilveisum'a straten zien marcheeren. Ze hadden het beest voor f 20 verkocht aan een landbouwer te Soeterben, die echte? wijselijk de koopsom niet had betaald. Men schrijft ona uit Wor- merveer Vrijdagavond trad voor de leden van het Nutsdep. Wormerveer als lezer de heer Goteling Vinnis uit Haarlem. De hoorders werden ver gast op fragmenten uit de metrische overzetting van Gfitzkow's Uriël Acosta». Na de pauze werden voor gedragen «Bij den rechter» van Goteling Vinnis, «Eduard III voor Calais» van De Buil en «Het doode Paard» van Hofdijk. De spreker boeide tot het laatste toe in hooge mate zijne hoorders. Men schrijft ons uit Pur- merend Bij den raad der gemeente is in gekomen een schrijven van Gede puteerde Staten, waarbij dit college bezwaar maakt tegen de heffing der marktgelden (wik- en weegloonen Een verdedigingschrift wordt heden den minister door het Dagel. Bestuur in persoon aangeboden. Tot lei! n der Kamer van Koophandel en Fabrieken gekozen de heeren F. J. B. Middelhoff Bz. en D. Bakker Cz. De schepen, diegewoon- lijk elk jaar van Kampen naar Hoorn vertrekken om vee te halen, door landbouwers uit Kampen en omstreken op de groote jaarmarkt daar aangekocht, zullen ditmaal den tocht niet ondernemen. Uit Hoorn is een telegram gezonden, dat de vaartuigen ten gevolge van het vele ijs in en voor de haven niet kunnen binnenkomen. Wegens het ontoerei- kende van de rijkssubsidie voor het Academi-ch Ziekenhuis te Lei den, heeft een der medische profes soren zich genoodzaakt gezien eenige patiënten, bij wie eens ope ratie niet kon worden uitgesteld, voor zijne rekening in een particu lier ziekenhuis te doen opnemen, terwijl verschillende andere patiën ten weggezonden moesten worden. De directie der Neder 1. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, schreef in Mei 11. eene prijsvraag uit betreffende de bevordering van de zondagsrust en de beperking van den overmatigen arbeidsduur. Aan de beantwoording daarvau konden al leen deelnemen leden en eere-leden van het personeel, terwijl voor het beste en afdoende antwoord werd uitgeloofd eene zilveren eere-medaille en f 100. De Fabrieksbode meldt thans, dat geen der ingekomen antwoorden ka i geacht worden eene oplossing te zijn van het gestelde vraagstuk. Een der antwoorden echter getuigde van zoo ernstige studie van het onder werp, de voorgestelde regeling ofschoon vele practische bezwaren opievereude en door het personeel met wenschelijk geacht is in menig opzicht zóó weldoordacht, dat de directie besloot aan den inzender als blijk van waardeering van zijnen arbeid toe te kennen eene zilveren eere-medaille. Bij opening van het i aambriefje is de inzender gebleken te zijn de heer O. Kamerlingh Onnes, secretaris der directie. Zaterdag werd te Rot terdam een 7 jarig knaapje door een wagen overreden, en zóó zwaar gekwetst, dat hij kort daarna overleed. IPBIJIIjïjjSTO 3ST. Een verhaal vit den amerilaanschen burgeroorlog. 74) XLIIe HOOFDSTUK. PBOMBTHEBS BEVBIJD. Mijne kinderen, zeide de oude man, komt wat dichterbij I Ik zou u nog gaarne eens willen zien, want ik gevoel dat de scheiding nabij is. Geliefde dochters! hij greep beiden bij de hand, als ik u moet verlaten, treurt dan niet om mij, maar bemint elkaar. Bemint elkaar. Ik kan u niets anders zeggen. Kinderen, het uur is gekomen dat ons aller lot beslist. Denkt altijd aan mijne woorden. Hebt vertrouwen en bemint elkaar. Zij knielden voor hem neer. Hij legde zijne handen op hunne hoofden en in een vurig gebed gaf hij hun den zegen. Zij snikten beiden. XLIIIe HOOFDSTUK. HET GEVECHT. Met de buks en de brandende toorts in de handen, voerde Pomp de patriotten door de gangen. De lichten uit I zeide hij, toen zij de kloof naderden. Wij moeten hen, maar zij mogen ons niet zien. In den gang waar de vleermuizen zich bevonden, ont moetten zij Carl, die licht had gezien, en hen toen had opgezocht. Spoedt ui Spoedt ul Zij klimmen langs de boomen als apen naar beneden, er zijn zeer veel vijanden. Zij gingen steeds verder tot zij eindelijk een honderd meters voor zich uit het daglicht zagen. Zij konden toen in de kloof en boven op de rotsen, de gedaanten van hunne aanvallers onderscheiden. Sommigen hadden den bodem reetis bereikt De anderen daalden langs de boomen naar beneden, terwijl zij aldus eene ketting vormden, waarvan iedere rebel een schakel was. Wij moeten hen tegenhouden! zeide Pomp. Zij spoeden zich verder, en toen er halt gekommandeerd werd, zocht ieder eene goede stelling uit. Geef acht! Leg aan! Op dat oogenblik naderden een zestal aanvallers, die over de rotsen wilden klauteren, waarachter Penn en zijne makkers waren verborgen. Vuur! zeide kapitein Grudd. Oogenblikkelijk zag men de flikkerende vlammen de duisternis verbreken, en hoorde men eene hevige ontplof fing. Pomp lachte, terwijl Withers uitriep. Bij den hemel! Ik dacht, dat het geheele hol in stortte. Laadt uwe geweren! zeide kapitein Grudd ernstige. De rebellen, die over de rotsen hadden willen klauteren waren plotseling verdwenen, daar zij óf in de spleten ge vallen, óf achteruit gekropen waren, om zich voor de kogel» te beschutten. Nu is het onze tijd! Laten wij hen aanvallenzeide kapitein Grudd. Laten wij hen met de bajonet afmaken! zeide Stackridge. Zes der geweren bezaten bajonetten. Nog niet! zeide Pomp. Zij zullen dan van boven op u schieten. Wij moeten dat eerst verhinderen. Dat zal ik u eens laten zien? Doet wat ik doe! Terwijl hij zijn geweer laadde, snelde hij naar voren en verborg zich onder den vooruitstekenden rand boven hst hol, zoodat hij de vijanden in de boomen en op de rots kon zien. Komt nu allen hier, zeide hij, terwij hij aanlegde. Geef het bevel, kapitein Mikt op de schelmen, daar boven op de rotsen! zeide Stackridge. De overigen kunnen onsSjniet deren. Grudd gaf het bevel. De losbarsting van een dozijn ge weren volgde. Toen de rook optrok, was de rots schoon geveegd. Nu met de bajonet er op los.I zeide Pomp. Hier heen! Terwijl de patriotten opnieuw laadden, en zich Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 1X2. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBDOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1