Politiek Overzicht GEMENGö MEUIWS. Toen Woensdag B. en W. ■van Rotterdam tot leedwezen der burgerij hun eerste kennisgeving in zake de feestviering van 17 Novem ber hadden ingetrokken, vernam men met ontzetting dat er aldaar reeds eenige duizenden glazen waren ingeslagen. Het bericht was waar, daar tal van kooplieden reeds de noo- dige illumineer-glaasjes hadden «in geslagen». Nabij Dordrecht is een 12 jarig meisje uit een spoortrein gevallen. Toen de trein terugge- stoomd was, vond men de kleine ongedeerd. Het is te wenschen, zegt de Arnh. Ct., dat de ingezetenen van Yeere thans een verstandiger ant woord zuilen ontvangen dan op vroegere verzoeken om den beker van Maximiliaan van Bourgondië te verkoopen. Thans heeft geen sterveling iets aan den beker, want de Veerenaars zullen toch, evenals in alle andere steden, wel zeker de laat8ten zijn om te gaan kijken naar hun museum, een museum met één stuk. Wat de voorspiegeling betreft omtrent een proces met de afstam melingen van Maximiliaan, dit is een praatje, dat slechts in het hoofd van een gepetrlfieerd jurist opko meD kan. Geen spaansch of oosten- rijkech vorst zal Yeere een proces aandoen om dezen beker, die voor de gemeente nu evenveel waard is als de parel op den mesthoop voor den hongerigen haan. Tusschen Workum en Parr ga is een 16-jarige jongeling, en te Geldersch Veenendaal een 4-jarige knaapje door het ijs gezakt en verdronken. Uit een veetrein in volle vaart sprong 11. Vrijdagavond te Velp eene koe, die den volgenden dag in de nabijheid grazende en zonder letsel teruggevonden werd. Mevrouw G. te St. Anna bij Nijmegen vermiste in den laatsten tijd gedurig muntpapier en zilver geld uit hare secretaire, zonder dat zij kon ontdekken, hoe het daaruit wegraakte. Na een nauwgezet on derzoek is het der politie gelukt, in de dienstbode de dievegge te ont dekken, die met een valschen sleutel in de afwezigheid van mevrouw de kast wist te openen en daaruit het geld wegnam, waarvoor zij zich reeds allerlei zaken, tot opschik dienende, had aangeschaft. Het schijnt thans zeker te zijndat tengevolge van een onbekend ongeluk, de zeeloods P. Busquet, de loodskweekeling le kl. K. Zuidema en de matrozen W. J. Verheul eu F. Arents hun graf in de golven hebben gevonden. Zooals bekend is, verlieten zij den 5en November jl., des avonds ongeveer 11 uren, met eene sloep den loods- schooner no. 6, ten einde een naar binden stoomend schip van een loods te voorzien. Alle pogingen, om iets van de sloep of de bemanning terug te vinden, zijn vruchteloos gebleven. Te Wapenvelde (gem. Heerde) werd Vrijdag een kind van nauwelijks 5 jaren door de moeder alleen thuis gelaten. Pas was de moeder eenige oogenblikken weg, of de kleertjes van het meisje vat ten vuur door eenige vonken uit de kachel. Verschrikt liep het de denr uit, maar in een oogwenk stond het in brand. Een buurman, die dit zag, liet niets onbeproefd om het vuur te blusschen, maar het arme kind had reeds zoovele brandwonden be komen, dat het na eenige uren lij- dens aan de gevolgen overleed. De gebroeders B. te Ti 1- burg hadden zich doen inschrijven voor eene reis naar Brazilië, waar zij zich als landbouwers wilden vestigen. Zij hadden echter te Baarle- Nassau, hunne geboorteplaats, ver schillende goederen ontvreemd, die zij te Tilburg te gelde gemaakt hadden. Zij werden op hunne reis naar Antwerpen gearresteerd. Zaterdagochtend j. 1. ge raakte te Tilburg een 17-jarig werk man in een zoogenaamden todmo len op de fabriek van den heer Moulesteen, in den Veldhovenschen boek. De ongelukkige werd vree- selijk verminkt: een arm werd ge heel weggenomen, terwijl bij op verschillende plaatsen ook aan het hoofd werd verwond. Uit Enschedé wordt ge meld Het aantal nieuwe wevers is reeds tot 26 geklommen, zoodat met be hulp ook van het vaste personeel van de dertien aan het werk ge bleven en vier tijdig teruggekeerde wevers, 180 weefgetouwen in wer king zijn. Het verzoekschrift aan de door den Commissaris des Konings in het leven geroepen commissie telt thans zeven handteekeningen. Drie afge vaardigden uit de werkstakers, die voor allen weder toelating kwamen vragen, zijn uoor de firma afgewe zen, met de raadgeving eveneens door teekening van bedoeld ver zoekschrift te trachten de voorspraak van genoemde commissie te erlangen. Doorhevigen Oostewind werden Vrijdagavond acht ledige veewagens op het station Leeuwar den voortgedreven in de richting van Harlingen. Per telegraaf werd daarvan o. a. het station Dronrijp in kennis gesteld, waar men do r het tijdig verleggen der wissels de wagens naar de lijn voor de vee lading heeft kunnen doen loopen, en die zoodoende tot stilstand heeft gebracht; tevens werden daar maat regelen genomen voor de veiligheid van den te 7.25 van daar naar Leeuwarden vertrekkenden trein. Ongelukken hadden dan ook niet plaats; slechts een der wagens ont spoorde, terwijl enkele wagens be schadigd werden en de reizigerstrein eenig oponthoud ondervond. VISSQNEfüJ. Lemmer, 9 November. De vangst van bot was in den loop der laatste dagen zuinig. Do aan voer was onbelangrijk door slechte vaBgst, door dien de meeste visschers zee kiezen ter hariog- visscberij en de gelegenheid tot visschen ongunstig was. In bedoelde dagen bedroeg de aanvoer alhier plus minus 500 kilo, iu den kleinhandel werd f0.30 per kilo betaald. Zaterdag en Zondag werd alhier geen Zuider- zeeharing gevangen. P e r n i s, 10 November. Door de marktcom- missie te IJmuiden is aan C. B. Zwanenburg, stuurman van de sloep «Cornelia» alhier, een prachtig gouden remontoir-hor'ogo ten geschenke gegeven, omdat hij het vorige jaar de meeste visch aan de markt aldaar heeft aangebracht. WETGEVENDE MACHT. Itaatsbegrootlng. Waterstaat, Handel en Nijverheid, (Vervolg van het uittreksel van het voorloopig verslag). Op de dieDstregeling der spoorwegen viel, naar de meening van enkelen, veel aftredingende lokale belangen worden te veel opgeofferd aan de internationale, zon der dat daardoor altijd de reis wordt be spoedigd, b. v. op de lijn Bokstel Venloo. Opneming van derde-klaise-wagens in de sneltreinen naar Vlissingen vrer.i door een lid verlangd doch bestreden met de opmerking, dat de sneltreinen, niet naar verkiezing konden bezwaard worden. De wenschelijkheid werd betoogd van verbin ding met alle treinen van het havenstation te Vlissingen. Over de slechte aansluiting van den lokaalspoorweg Koning Willem III aan de Exploitie-maatscb. te Dieren en Deventer werd geklaagd. Men vroeg of betgeen in de dagbladen is medegedeeld omtrent bet voornemen der Regeering tot beperking van den zondags dienst op de spoorwegen juist is; verschei dene leden zouden die wenscbelijk achten maar omtrent de //modus quo" bestond verschil van gevoelen. Sommigen drongen aan op de voorschriften houdende algemeen verbod van het gebruik van bedwelmende dranken door spoorwegbeambten in functie, men verlangde ook verplichte kennisgeving door de ambtenaren van het O. M. aan de spoorwegbeBturen van de gevallen, waarin door betaling van het maximum der boete veroordeeling van spoorwegbeambten we gens openbare dronkenschap is voorkomen. Zeer vele leden gaven hun verbazing te kennen over het stilzwijgen omtrent het geen gedaan is of zal gedaan worden ter voorkoming van spoorwegongelukken. Men vroeg óverlegging van het verslag der door de Begeering benoemde Commissie tot on derzoek en mededeeling van de voornemens der Regeering. Ook drong men er op aan bij ongelukken of verkeerstremmingen tele grammen der reizigers aan familiebetrek kingen als diensttelegrammen te behande len. Het denkbeeld werd geopperd om voor den bouw van elk station een plan te vra gen van nederlandsche bouwkundigen met opgave van kosten. Sommige leden drongen er op aan met de uitgaaf van het Jandbouwverslag ook in 1889 voort te gaan; anderen zagen tegen een verslag, verschijnende met groo- tere tusschenruimte dan geen bezwaar. Naar den stand van het onderzoek van fabrieken en werkplaatsen werd gevraagd eu zelfs gedeeltelijke publicatie van de resultaten ervan door sommigen gewenscht, ofschoon anderen die wenschelijkheid be streden. Met de oprichting van meer landbouwproefstations konden sommige leden zich geenszins vereenigen; de meer derheid vereenigde zich echter met den pose. De keuze van Breda en Hoorn vond geen onverdeelden bijval. Ook werd ge vraagd of de stations niet zouden kunnen gebruikt worden tot onderzoek van voe dingsmiddelen. Het subsidie van f 5000 aan de vereeniging wHet Buitenland" werd door onderscheidene leden bestreden, ter wijl sommigen het hoogstens voor 1 jaar wilden toestaan; anderen waren er voor en zelfs waren er, die verder wilden gaan eu subsidie uitkeeren voor emigratie, in zonderheid naar de Transvaal, waar aan bekwame en ijverige werklieden nog groote behoefte bestaat. Opnieuw werd geklaagd over het gebrek aan voldoende regeling en de bestelling van brieven, enz. ten platten lande, over de zware diensten, van postboden aldaar gevorderd. Verschillende klachten werden voorts geuit. Velen wenschten, dat de Reg. met de beperking van den zondagsdienst der posterijen zou voortgaan door dubbel port te eischen voor zondagsbestellingen of gelegenheid te geven tot het afhalen van brieven op een bepaald uur, desnoods zou eenige vermeer dering van personeel voor dat doel kun nen worden toegelaten, Anderen wezen op het nadeel van al te ruwe toepassing van het beginsel van zondagsrust, waarvan meu nu reeds de gevolgen ondervindt. Gedeeltelijk Zondagsdienst voor de be stellers miste het doel. De hooge prijs der postbladen werd afgekeurd, Het resultaat der besprekingen met den hoofddirecteur omtrent eene verhooging van het maxi mum-gewicht voor de kleine bladen van 25 tot 35 a 40 gram werd gevraagd. Over het nut van het vervoer van brieven door de tramdiensten bestond verschil van gevoelen. Naar de onderhandelingen tus schen het Departement en de belangheb bende maatschappij betrekkelijk de inter communale telefoonverbinding Amsterdam Zaandam en AmsterdamHaarlem werd gevraagd eu er op gewezen, dat de Regee ring door het geven van concessiëu voor intercommunale verbindingen de beslissing omtrent de telefoonwet ernstig prejudi- cieert. Men vroeg wat er waar was van de mededeeling in een der dagbladen, dat ge wichtige telegrammen uit en naar Indië, deels particulier deels van officieelen aard, door gedienstige geesten van de eerste of tweede hand in kennis zijn gebracht van onbescheiden perscorrespondenten. Klachten werden geuit over de gebrekkige bediening van bijkantoren voor post- en telegraaf dienst, in het bizonder in de residentie. Een lid drong aan om bij eene herziening van een wet op de Rijkspostspaarbank ook wijziging te brengen in art. 20 al. 2. waarbij deze tot vergoeding van 10 cents per jaar en per inlegger wordt verplicht. Verschillende denkbeelden werden geop perd, omtrent de tegemoetkoming, toe te- kennen aan de ontslagen ambtenaren bij den aanleg van Staatsspoorwegen. De meer derheid meende, dat de voorgestelde maat regel meer dan billijk was; eeuigen stonden nog grootere welwillendheid voor, door aan de ouderen een levenslang pensioen te verzekeren, de jongeren te beschouwen als ambtenaren op wachtgeld, uit wie bij voorkeur andere vacatures zouden worden vervuld. Toch vond de regeling, thans voorgesteld, bij velen weinig bijval en werden verschillende bezwaren daartegen ingebracht. Spoorwegbegrooting. Men vroeg wanneer deze afzonderlijke begrooting mag komen te vervallen en hoe de minister dacht over het denkbeeld om de uitvoering der werken aan de spoor wegen, die in exploitatie zijn, aan den exploitant zeiven op te dragen. Ook of er cassatie zou worden geprovoceerd in de kwestie betrekkelijk de versterking van de brug te Dordrecht, waarbij de Staat in hooger beroep in 't ongelijk was gesteld. Men vroeg wanneer het centraal-station te Amsterdam zal kunnen worden in gebruik genomen en of dienaangaande geen nieuwe teleurstellingen te wachten zijn. Gevraagd werd, hoe het staat met de plannen voor de uitbreiding van het sta tion te 's Bosch en met de aansluiting van de haven te Delftzijl. Wat denkt de min. van den bouw van een definitief haven station te Vlissingen met daaraan verbon den hotelinrichting? Wetsontwerpen zijn der Tweede Kamer aangeboden tot naturalisatie vanHubert Eranz Jozeph Schraffaath, muzikaut, wo nende te Limburggem. Ubach, over Worms; Johann HÖmmen, koopman in manufacturen te Groningen Bernhard Wilhelm Holtmann, koopman in manu facturen, te Groningen; Herbert Stroink, directeur van deStichtsche Bankte Utrecht; Jean Rouvroye, particulier jachtopziener, te Wylre; Heinrich Joseph Wehmeijer, winkelbediende, te Amsterdam; Carl Loeas Brautigam, zonder beroep, te Buitenzorg (Ned.-Indie), en Jakob Friedrich Abraham Mayer, koopman te Amsterdam. RECHTSZAKEN. De heer P. J. Smulders, hoofd der openbare sehool te Wouwsche Plantage is Zaterdag door de avr. rechtbank te Breda veroordeeld tot f 50 boete, subs, eene maand gevangenisstraf, wegens het bekende laten zingen en verspreiden van lied jes, heleedigend voor ambtenaren. Gladstone heeft volgens het gevoelen der meeste engelsche bladen zijn reputatie als staatsman gered door het schitterend hand haven van zijn naam als redenaar. Zelfs de bladen van de hem vijandig gezinde partijen kunnen niet nalaten den moed en de talenten te bewonderen van den tach tigjarige, die zijn staatkundige ideëen durft komen aanbevelen in een stad als Bir mingham, waar Chamberlain en Bright, de nachtmerries der home-ruie, populair zy'n. Niet te onpas wordt er door som migen aau herinnerd, hoe elf jaren gele den de bladen dezelfde krans van lau weren en doornen voor Gladstone vlochten, toen hij in dezelfde Bingley-Hall te Bir mingham een gloeiend woord uitsprak voor de door Turkije onderdrukte Bulgaren en een strenge veroordeeliDg van het kabinet- Beaconsfield, dat de Porte de hand boven 't hoofd hield. Ook toen werd Gladstone's rede gekarakteriseerd als weisprekenden onzin en zijn partij als een verloopen p aitij. En toch drie jaren later omvatte de man van het krachtige woord met even krachtige hand en gerugsteund door een overmachtige partij het staatsroer. De geestdrift, door Gladstone's speeches opgewekt, loopt tot in het dolle. Te Wol verhampton kon hij zich vanwege het rumoer niet verstaanbaar maken en moest zich terugtrekken. Bij het uitgaan was het gedrang zoo hevig, dat verscheiden per sonen bewusteloos moesten worden weg gedragen. Op deze wijze wordt de gloed der geestdrift even gevaarlijk als de vuur gloed eens brandenden schouwburg». Verschillende spaanache steden zijn ge tuige van een even hevige geestdrift in tegengestelden zin en bedoeling. Even vurig als er voor Gladstone wordt geroeppn Hij leve 1 in Engelandeven nadrukkelijk schreeuwt men zich in Seville en Madrid heesch aan het: //Weg met Canovas!" Cano- vas del Castillo is in Spanje de toongever der conservatieve partij. Zoolang hij zich bepaalde bij de veroordeeling der hervor mingen, waaraan de liberale partij den stoot gaf, werd hij zelfs met onderschei» ding behandeld door de volgeliugen van de thans verbonden Pi y Margall en Zo- rilla. Maar sedert hij te Barcelona zijn candidatuur tegenover die van Sagasta heeft gesteld, sedert hij in een reeks van rede voeringen het heeft durven wagen de libe rale politiek en het algemeen stemrecht aan te vallen en een heftige oppositie te pre diken tegen de hervormingen, die de macht van het regentschap kortwieken is het blaadje zoodanig omgekeerd, dat hij zijn leven niet zeker is. Vooral het jonge Spanje geeft de spaansche deftigheid en vormelijkheid prijs voor de prikkelingen van het heete spaan sche bloed. Te Sevilla en te Saragossa, waar zij hun haat het schelst uitgefloten hebben, ziju adressen van goedkeuring ont vangen van de collega's in Barcelona. Maar in Madrid schijnt het tumult het non plus ultra bereikt te hebben. On danks de maatregelen door de versterkte politie genomen om Cauovas' gang van het station naar zijn woning niet tot een gang naar Golgotha te maken, heeft men hem bijna gesteenigd en gekruisigd. Door een onafzienbare rij meiischeu, met studen ten doorspekt, werd hij opgewacht. De goeverneur van Madrid predikte voor doove ooren, toen hij hen opwekte naar huis te gaan, eu zag zich gedwongen als een lakei naast het door de woedende kreten van: //Dood aau Canovas!" be stookte rijtuig te gaan wandelen, totdat de impopulaire staatsman ten minste heel huids was afgeleverd. Do politie heeft zich moeten bepalen tot het verhinde- reu van gewelddadigheden en ware het niet, dat Cauovas' aanhangers zich wijselijk van elke manifestatie ten zijnen gunste hadden onthouden, Madrid had getuige kunnen zijn van een burgeroorlog. Ofschoon Canovas met een gerust hart zijn propaganda-reis is begonnen en de voorslagen door de overheden der verschil lende steden gedaan om maatregelen te ne men tot bescherming vau ziju persoon, van de hand heeft gewezen met minder blij moedigheid zal hij terugzien op de uit komsten, die het voor de regeering onmo gelijk maken zich te verbinden aan zijne partij. Den minister, die in zijn geest wilde regeeren zou hooreu, zien en denken weldra vergaan van ketelmuziek en het regentschap zal zeker niet dan onder voor recht van boedelbeschrijving de politieke nalatenschap van den voor eenigen tijd on mogelijk geraaakten Canovas willen aan vaarden zoolang het ten minste wil regeeren door den wil des volks, dat zoo nadrukkelijk betoond heeft, hoe het niet wil geregeerd worden. De limburgsche landbouw- leeraar Corten wijdt iu eeu der jongste nommera vau zijn landbouwweekblad een opstel aan de bevloering van paardenstal len, welke hij van het grootste belang acht voor den welstand der paarden. Vol* gens den scbrijrer worden daarvoor in ons land hoofdzakelijk keisteeneu, baksteen of ook wel eene bouten bevloering gebruikt. Alle drie hebben echter nadeelen. Baksteen geeft eene koude en glibberige achter de rotsen bevonden, was Carl naar voren gedropen, en keerde terug met twee geweren, die hij' twee dooden had ontnomen. Zij waren bij de eerste losbarsting geval len. Beide geweren waren van bajonetten voorzien. Pomp nam bet eene, Carl hield het andere. Cudjo vergezelde ben met zijn sabel, terwijl Grudd en de overigen op bun post hieven, gereed om ied-ren rebel, die op de klip verscheen, te doorsteken. Pomp sprong schreeuwende over de rotsblokken, terwijl de overigen hem zoo snel mogelijk volgden. Cudjo zwaaide met de sabel, en hij liep alleen gillende vooruit bet was eene fantastische maar verschrikkelijke verschijning. Penn, met den vurigen Stackridge aan den eenen en den door hem beminden Carl aan den anderen kant, vergat, dat hij ooit kwaker was geweest, en dus den strijd had verfoeid. De vijanden in de kloof, vijftien in aantal, hadden den tijd gehad, van hun panischen schrik te bekomen, en zij schenen tegenstand te willen bieden. Zij bevonden zich achter eene dcor de natuur gevormde borstwering, gelijk aan die, welks de patriotten had beschut. Zij hieven de geweren haastig op, en brandden los. Een der patriotten ▼iel. Het was Withers. Geeft het hun terug, riep Pomp. Doodt hen! doodt hen! gilde Cudjo. Onder dergelijke kreten, snelden zij over de rotsen, ter wijl zij recht op de geconfsdereerden toeliepen. Sommigen keerden zich om en wilden vluchten, maar achter hen vloeide de bergstroom. Zij deinsden daarvan terug. Er waren er niet velen, die stand hielden. Een der rebellen, die Carl met ziju geweerkolf het hoofd wilde verpletteren, kwam in aanraking met Penn's bajonet, die hem door de schouders drong, en het wapen stak drie duim buiten den rug uit, door den hevigen schok, werd de man door Penn letterlijk in den grond geboord. Cudjo sloeg een ander met zijn sabel dwars over het gelaat. Pomp had den eersten gevangene: het was Dan Pepperill. Da overigen volgden spoedig Dan's voorbeeld, riepen om genade, en wierpen hunne wapens weg. Genadekreunde de ongelukkige, die door Penn was doorboord. Het spijt mij zeer, het is te laat, zeide Penn, op medelijdenden toon, terwijl hij met veel inspanning de ba jonet er weer uittrok. Een stroom bloeds volgde en kreu nende viel de soldaat in zwijm. Het is een van die schavuiten die u geteerd en met veeren bestrooid heeft, zeide Carl. De gevangenen werden ontwapend en bevolen te blijven waar zij waren. Breng mij de gewonden, zeide Penn, terwijl hij naar de plek ijlde waar Withers gevallen was. Stackridge en nog een ander tilden hem op en droegen hem naar het hol. Penn hielp ijverig mee. Toen kwamen degenen die de gewonde gevaDgenen en de buitgemaakte geweren droegen. Pepperill werd bevolen te helpen. Hij en Carl droegen den man weg, wiens gelaat door Cudjo zoo was toegetakeld. Deze was de eenige rebel, die hardnekkig had gevochten en zich niet had overgegeven, voordat een zijner armen gebroken was. Penn en Devitt vormden met den bewusteloozen soldaat de achterhoede. Toen zij halver wege waren, werden zij bestookt door de vijanden, die hunne stelling aan den rand van de kloof weer hadden hernomen. Hunne schoten werden levendig beantwoord door Grudd en zijne makkers, die den aftocht dekten. Penn voelde een kogel lange zich strijken. Hij maakte maar eene kleine vleeschwond, maar in het voorbijgaan trof hij het hart van den gewonde, wien8 bewusteloosheid spoedig tot den dood slaap overging. Dat was al het kwaad dat de kogels der geconfedereerden hadden gesticht. Het verheugt mij dat ik hem niet gedood heb, zeide Penn, toen zij het lijk neerlegden. Word vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2