Remmen! remmen! De doodsangst doet hem het hart tegen de keel kloppen! Zal het hem gelukken, den trein bijtijds tot staan te brengen? Reeds vermindert de ▼aart. Weer remmen, tot de trein bijna uit de rails gelicht wordt door het hevige schokken. Er komt een botsing, maar zeer lang zaam. Het eenige ongeluk is, dat de ma chinist Linders door den schok van de machine geworpen wordt en sterft. Men ziet het, zoo bizonder schoon is de inhoud van de novelle niet. Maar de voordracht! Het aandoenlijk tooneel, waarin de wanhopige vader het liedje zingt voor zijn stervend kind, de onbetaalbaar ver makelijke manier waarop de gesprekken in de drie klassen van den spoortrein worden weergegeven, kortom het talent, waarmede de spreker zijne personen in hun deuken en doen ons voor de oogen weet te tooveren, dat maakt dat deze spreker zich overal en altijd in een groot en dank baar publiek mag verheugen. En om die kostelijke eigenschap, het juiste weergeven der natuur in zijn voordracht, verdient hij een loftuiting en een warm woord van dank. Waarschijnlijk hebben velen der toe hoorders vóór de pauze niet geweten, dat er zooveel te zeggen viel over den neus. Een wijsgeer der oudheid heeft eens ge zegd: //Niets is gering te noemen. De man van talent kan over alles een dik boek schrijven!" Mits dat boek dan maar amu sant is, zal men zeggen. Nu, dat was de voordracht over den neus ongetwijfeld, zoodat men veilig kan zeggen, dat de spreker, hoewel hij het over de neuzen van het publiek had, het publiek niet bij den neus heeft LETTERED El* KOMST. De fransche schouwburg-directeur Deshayes, zal ia de maand December met zijn gezelschap in ons land opvoeren de nieuwe comédie van Meil- hac en Léon Sanderax, getiteld: «Pepa». LEGER EN VLOOT. In plaats van den 2e-lnit. der infanterie H. C. Kerkamp, die door ziekte verhinderd is, is de 2e luit H. A. van Lookhorst aangewezen als medegeleider der afdeeling aanvullingstroepen, welke den 17en November naar Oost-Indie zal vertrekken. II IN N 55 N L ,1 Si 11. Bij de verkiezing- te Am sterdam vooreen lid der Provinciale Staten verkreeg de heer H. C. A. Henuy 2358 de heer L.Bonmke 1419, de heer W. Hovy 993 en de heer J. H. A. A. Kalff 474 stemmen, zoodat tusscheu beide eerstgenoem- den moet worden herstemd. Tot lid der Piovincial» Staten van Orerijsel is in het kies district Deventer gekozen de heer mr. S. van Delden Pz., met 608 van de 803 stemmen. De heer J. T. Kemps verkreeg 212 en de heer J. Vermeer 128 stemmen. Het aantal kiezers voor de Prov. Staten bedraagt 1143. In eene Maandag gehou- den vergadering van het departe ment Apeldoorn der Dederl. maat schappij ter bevordering van nijver heid is besloten, dit departement op te heffen daar het gebleken is, dat het geen genoegzame levenskracht bezit. De heeren Samuels C o. te Amsterdam hebban Maandag een proetreisje door de stad doen maken met de voor het vervoer van pakjes, brieven enz. bestemde rij wielen, waarmede zij een bestellingsdienst openen. Die daarvan gebruik wil maken, waarschuwt slechts den berijder, en dadelijk wordt de bestelling, tegen een vast tarief, uitgevoerd. Ook worden hier en daar gelegenheden gevestigd voor het aannemen van bestellingen. De officieele titel van dezen nieu wen dienst is Sportpakketdienst. In e Dinsdag te Amster- da u gehouden algemeene verga- de iug der «Nederl. Harddraverij en Renvereeniging» zijn de drie af tredende bestuursleden, de heeren H. van Wickevoort Crommelin, J. van der Oudermeulen en Th. van den Broeke herkozen. Uit enkele mededeelingen bleek, dat de toestand der kas niet on gunstiger is dan verleden jaar, en dat er thans na betaling van alle rekeningen f 8000 in kas is. Het ledental bedraagt 62. Tegen bestendiging van de f 200 subsidie aan bet weekblad De Nederl. Sport maakte jhr. Mock bezwaar. Het be stuur zal onderzoeken in hoever de bezwaren gegrond zijn, en of de Vereeniging voor minder geld aan officieele mededeelingen openbaar heid kar, geven. Maandagavond werd in eene vergadering van leden van het departement Koog - Zaandijk der Maatschappij tot nut van 't alge meen besloten het honderdjarig be staan van dit departement op 22 November, den dag der oprichting, feestelijk te herdenken, maar om tevens iets blijvends te stichten, en wel eene school voor handenarbeid. Door de duisternis en de gladheid misleid, geraakte Zondag avond de bejaarde zeeman Manus Ackooy bij Schagen op het ij3, met het treurig gevolg dat men hem Maandagmorgen dood vond liggen. De haagache corr. van het Utr. D. schrijft: Het eerste duel-proces is, zo als men gezien zal hebben, nu voorbij en afgeloo- pen als een kluchtspel, na als een melodrama te zijn begonnen. De schutterluitenant, wiens babbelzucht hem schijnt gedreven te hebben om voor de rechtbank te verschijnen, waar hij niets te vertellen had dan wat iederen wist, heeft daar nl. zijn mond voorbijgepraat en ten slotte gedaan als de schooljongen, die, door den meester bestraftroept MeneerPiet heeft me opge stookt. Het resultaat is, dat hij die vechten ging, omdat zijne me deschutters-officieren deze formaliteit verlangden en daarna de vlek op zijne schutterlijk militaire eer met zijn eigen hartebloed afwiesch, nu door de geheele wereld als kinder achtig te kijk heett gestaan. 't Is waarlijk, dit moet worden, een passend slot voor de geheele kwajongens-vertooniug. En het „ridderlijk tweegevecht" heeft door deze laffe aanstellerij niet go- wonnen in aanzien. Ter ge1egenhe i d van de nationale feestviering op 17 Novem ber a. s. is door het bestuur dei- coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp te 's-Hage, aan het gemeentebestunr aldaar aangeboden een belangrijk bedrag aan bons voor winkelwaren, met verzoek die aan de armen in die gemeente te doen uitreiken. Bij gelegenheid van den gedenkdag van Nrêrlands onafhan kelijk volksbestaan zal in de re. creatiezaal van de kazerne van het regiment grenadiers en jagers te 's-Hage Zaterdagavond aan de or derofïïcieren een feest worden bereid, bestaande uit een concert van de Kon. Ned. kapel, afgewisseld door voordrachten, en een bal. Aan eiken onderofficier wordt bovendien eene geldelijke tegemoetkoming gegeven. Ook aan de korporaals en man schappen bereid. zal een feest worden In zake het geval van kwade administratie bij eene com pagnie jagers, is ook de korporaal kleermaker van het 5e bataillon jagers gearresteerd. Dinsdagnamiddag is uit Grimsby te Scheveningeu telegra- phisch bericht ontvangen, dat in eerstgenoemde haven door een en- gelsche vischsmak een groote partij netten met toebehooren is aange bracht, afkomstig van een bomschuit van den reeder R. de Niet. Vai.) Men meldt uit Delft: Gepasseerde week vervoegden zich bij den deken der r.-katho lieke kerk, alhier, twee personen, als nonnen gekleed, met het doel om gelden intezamelen voor de stichting van een klooster in Hon garije. Welwillend werden zij naar eenige voorname ingezetenen ver wezen, bij wie zij voor dit doel een belangrijk bedrag aan geld inza melden. Bij een der familiêa alhier werden zij gelogeerd en bij een an dere te dmeeren gevraagd. Zeer voldaan vertrokken zij van hier naar Gouda. Aldaar kwam men echter tot de ontdekking, dat hst tweetal «nonnen» van wie de een n. b. een man bleek te zijn, ge vaariijke oplichters zijn. De politie heeft ze onmiddellijk in verzekerde bewaring genomeD, zoodat zij de welverdiende straf voor hunne schandelijke oplichterij niet zullen ontloopen. Zondagavond zijn teBaarn door de politie twee bedelaars opge pakt, die, met de jeneverflesch in den zak, bij de bu-gers rondgingen om eene kleinigheid, daar dit te min voor hen was. Het moest zil vergeld zijn, want beiden hadden zieken, waarvoor gezorgd moest worden. Dinsdagochtend zijn zij onder goed geleide naar Ulrecht getransporteerd. Maandag woedde nabij Laren (Geld.) eenhevigeboschbrand, die, aangewakkerd door een feilen Oostenwind, een aanzienlijk terreiu in de asch legde. De vermoedelijke dader van den diefstal van hurloges te Arnhem ia Maandag namiddag te Nijmegen in hechtenis genomen. Hij heet J. v. D., maar noemt zich ook M. S., en woont te Arnhem. Hij was nog in het bezit van een dozijn gouden heeren- en dameshorloges, alsmede van eenige zilveren en trachtte die te Nijmegen te gelde te maken. Alvorens te worden gevat, had er tueschen hein en de politie een soort wedloop plaats door een groot gedeelte der stad, onder wel ken hij gaandeweg een aantal hor loges op de straat wegwierp, het geen eene groote menigte volks op de been bracht. Hij is Dinsdagoch tend gevankelijk naar Arnhem ge transporteerd. Maandag is door de arn- hemsche politie in Klarendal een persoon aangehouden, die daar de aandacht trok door zijne kleeding, welke bestond uit een politiemuts, een mouwvest en een burgerbroek. Het bleek, dat men met een artil lerist te doen had, die 7 maanden geleden deserteerde. Hij ia naar de kazerne overgebracht. In een gezin te Geldersch- Venendaal heeft zich een geval van vergiftiging voo gedaan. Het negen jarig zoontje is daaraan Maandag overleden, terwijl de ouders ernstig ziek zijn. De oorzaak is niet bekend. Tegen verwachting is Maandag avond te Kampen aange komen de postschuit van Urk, dien morgen vroeg van daar vertrokken. Ondanks den lagen waterstand en het veie ij», zoowel in de haven als over een groote uitgestrektheid van het eiland, hebben toch de koene schippers den tocht met de schuit durven ondernemen. Van een goe den voorraad levensmiddelen voor- benevens de brieven enz., zijn ze Dinsdagmorgen vertrokken, in de hoop, behouden op hun eiland aan te komen. ZC.) Een treffend gevalvan hondentrouw vond Zaterdag plaats te Noordbroeksterhamrik. Twee kin deren van den heer B.aldaar speelden bij een hoop zand, waarin een vrij diep gat was gegraven, en door de bovenste vastgevroren korst helden de wanden sterk over. Een der meisjes geraakte onder eene massa zand bedolven. Het schreien van het andere kind werd niet opge merkt. Een groote hond, die da gelijks met de kinderen omging en daarbij ook tegenwoordig was, be gon met alle geweld in de zand- massa te krabben en te woelen, dat nog even bijtijds werd opgemerkt door de dienstloden in de schuur werkzaam, die het geluk hadden het kind nog levend uit het zand op te delven. Aan den hond is der halve de redding te dankeD. (N. G. C.) Uit Enschedé meldt men van Dinsdag: De laatste oude wevers stroomen de weverij van de heeren Jaunink Zonen binnen, na door de fabri kanten begenadigd to zijn. De belhamels blijven van de fa briek geweerd. Uit Borne wordt van 12 November gemeld Gisteren avond omstreeks 8 uren werd de arbeider Jan Hendrik Leus huis dezelfde die 14 dagen ge leden op het perron te Almeioo door een messteek werd verwond op den almelooschen straatweg, in de buurtschap Zenderen, verra derlijk aangevallen en hem met een mes eene diepe snede over het hoofd toegebracht. Tegen den vermoede- lijken dader G. J. O. zal proces verbaal worden opgemaakt. Te Sneek is eene vrouw in den jenever gestikt. Een zeer oppasaendwerk- raan te Sneek, die eene en dezelfde firma 45 jaren achtereen trouw en eerlijk diende, is, terwijl hij bezig was met afnemen van jaloezieën van de ladder gestort en onmiddel lijk op de plaats dood gebleven. van Indië ia het volgende nog ontleend De minister heeft den landvoogd vol doende tijd gelaten tot intrekking van het uitzettingsbesluit van de heeren Sol en de StuiaUr. Eerst toen het hem duide lijk was dat daarop geen kans bestond, heeft hij zich verplicht gezien den Koning een bevel tot intrekking te vragen. Uitstel der herroeping tot na aankomst van den nieuwen goevernenr-generaal zou het on recht slechts verlengd hebben. Bovendien wenschte de min. den nieuwen goeverneur- generaal van alle bemoeiing met deze zaak te verschoonen en zelf de volle verant woordelijkheid voor zijne handelingen te dragen. Evenals in vroegere gevallen eisch- ten de eer en de waardigheid der Heg-, dat ter bevrediging van het algemeen rechtsgevoel de intrekking van het besluit voor den heer Sol gepaard ging met een maatregel, die alle tegen hem gerezen ver denking ophief. Vandaar diens benoeming voor eene betrekking, waartoe de min. hem alleszins geschikt achtte door zijne algemeene kennis, zijn op velerlei gebied gemaakte studiën en zijDe ervaring, opge daan als adjudant van den luit.-gen. Van der Heijden en de goevs.-generaal Van Lansberge en 's Jacob. Werd niet ook een gep. majoor van het indisch leger, de heer W. A. van Rees, tot lid v. d. Reken kamer in Nederland benoemd door de Tweede Kamer, die hem boven vele a"dere fiuancieele specialiteiten, o. a. de latere ministers van Financic'n Grobbee en Bloera, als eersten candidaat op de voordracht plaatste? De benoeming van den heer Sol heeft niemands recht gekrenkt, maar inte gendeel 's lands belang in hooge mate visscherij. Niewediep, 13 November. Vijf-en-zestig beugers brachten heden 30 tot 200 schelv. en 2 iot 7 kabelj. Ier afslag, terwijl van Terschelling 4500 schelv., door 18 korders 2 tot 10 mandjes kl. schol en 3 tot 6 manden schar en door trek kers 6tal haring werden aangevoerdschelv. gold f56.50 h 31.50 het honderd, kabelj. f3.25 a f 3.40 per stuk, kl. schol f 3 a 4.50 per mandje, schar fl a fl.50 per mand en haring f 5.50 per tal. Tessel, 12 November. Heden hebben dc garnalenkokerijen de werkzaamheden hervat. Dc vangst is ruim. Voorloopig is bepaald, dat de visschers per schuit hoogstens 5 manden op een dag mogen aanbrengen. De prijs is nog niet vastgesteld. WETGEVENDE MACHT. Indische begrooting II. Aan het Regeeringsantwoord op afdeelingsverslag omtrent de het begrooting De vermindering van de bezoldiging van den goev.-geu. geschiedde met 'toog op den min gunstigen toestand der indi- sche financiëD, ze is nog ruim genoeg om den landvoogd in staat te stellen op on bekrompen voet te leven het hoogere pen sioen, aan den goev.-geu. toegekend, is voornamelijk bepaald met het oog op het pensioen van f 1850, waarop hij wegens zijne diensten hier te lande reeds aan spraak kon maken. De bepaling van een weduwen-pensioen van f 4000, wanneer hij gedurende de uitoefening van zijn functiën overlijdt, is geene nieuwigheid, maar kwam reeds voor in alle besluiten waarbij een gehuwd goev.-gen. werd benoemd. Vroe ger gold zij ook de kinderen van den landvoogd. Dit is thans achterwege gela ten. De meening, alsof de landvoogd op zeer buitengewone en ongehoorde wijze zou zijn bevoordeeld, is dus ten eenenmale ongegrond. Door opheffing van den Raad van Neerlandach-Indië zou 's lands belang niet worden bevorderd. Het rapport van den beer Te Mechelen omtrent het opiumverbruik is bij het de partement ontvangen en door den min. om advies in handen gesteld van een deskundige. Hij zal later de Kamer in de gelegenheid stellen daarvan kennis te ne men. Voor ingrijpende hervormingen t. o. van het opiumstelsel 19 veel overleg noo- dig. Verschillende wenken zijn aan de Ind. Reg. gegeven om tot vermindering van het gebruik te raken, zoo noodig met op offering van baten; o. a. is terugkeer tot het stelsel van éénjarige verpachtingen in overweging gegeven. Volgens den heer Te Mechelen zijn het niet de pachters, die den smokkelhandel drijven. Het tegengaan van den smokkelhandel wenscht de min. gaarne te bevorderen, maar zonder overdrijving; het in dienst stellen van zeer kostbare stoomschepen verdient geen aanbeveling. Aan de verwezenlijking van zijn denkbeeld van teleenheid tusschen Nederland en Indië zal hij ernstige aandacht wijden. Ook nu nog acht de min. f 15 per pikol geen voldoende belooning van de inland- sche bevolking voor de koffie. Eene grootere verhooging heeft hij niet willen voordra gen om niet vooruit te loopen op het in Indië aanhangige onderzoek en het oordeel der benoemde Staatscommissie. Omtrent de aanwending vau de aange vraagde gelden ter betere voorziening in de godsdienstige behoeften van de mili tairen in de groote garnizoenen in Indië heeft nog overleg plaats met de indi- sche regeering. Zijne bedoeling is een matige toelaag daartoe te verzekeren aan zendelingen, geestelijken, leeraars of hulp predikers# Eene wettelijke regeling van zij zag1 doodsbleek. Het dient nergens toe, meisjes, zeide Sprowl. Stelt u niet zoo gek aan. Gij zult geen letsel ontvangen, maar ik moet hier binnen! Waag het niet! Gij hebt uw eed gebroken. Maar ik heb een eed gezworen, dien ik niet zal breken! Wat zij met dien eed bedoelde, zeide zij niet, maar uit de verandering in Lysanders gelaatskleur bleek, dat hij het zee? goed begreep. Roep uwe dochters terug, mr. Yillars zeide Sprowl. Lysander! zeide de oude man met ernstige stem, hoor mij aan. Mijne dochters doen er goed aan, deze plaats te verdedigen, die gij valech en ondankbaar hebt verraden. Doe verder geen pogingen, want wij zijn niet bevreesd te sterven. Ga binnen, jongens! riep Lysander, terwijl hij op zij ging staan, om de soldaten te laten voorbijgaan. Salina schoot het pistool af, maar niet op de soldaten. Zij heeft mij getroffenzeide Lysander, terwijl hij achterover viel. Doodt haar. Oogenblikkelijk waren twee bajonetten op hare borst ge richt. Een daarvan werd door de bijl van Virginia neerge- houwen, terwijl zij den soldaat den pols half doorhakte. Maar voordat de bijl weer opgeheven was, had de andere bajonet haar werk verricht, en de soldaten drongen naar binnen. Toen Penn en zijne metgezellen aankwamen, was er geen levend wezen meer te zien, maar op den killen grond uit gestrekt, door het grauwe licht beschenen, de koude, bleeke handen vreedzaam op de borst gevouwen, terwijl een kalme glimlach haar om de lippen speelde, lag het lijk van Salina. Toby, die buiien op den rotsgrond lag te kermen, voelde dat iemand hem schudde, en hij hoorde de stem van Carl, die vroeg wat hem scheelde. Dat weet ik niet, zeide de oude neger, die beproefde op te staan. Hij wist niets van hetgeen gebeurd was, uit gezonderd dat hij aangevallen en neergeveld was. Terwijl hij het lijk achterliet, en de gewonden benevens de gevangenen medevoerde, haastte zich de sergeant, die nu het kommando van den kapitein had overgenomen, om den luitenant-kolonel over de expeditie in te lichten. Augustus stond op om de gevangenen te ontvangen, hij was buitengewoon bleek, maar toonde zich zeer beleefd en bedaard. Voert dezen man naar zijn eigen huis, en laat het hem aan niets ontbreken. En mijn dochter? zeide de oude man op demoe- digen toon. Zij zal u volgen. Ik zelf zal haar volgen. En mijn gestorven kind daarginds? Men zal haar zoo spoedig mogelijk naar uw huis brengen- En mijn trouwe knecht? Men zal vcor hem zorgen. Ik dank u. En mr. Villars boog bet hoofd op de borst. Brengt den kapitein oogenblikkelijk naar het hospi taal En gij, man, met uw doorgehakte pois, ga met hem mee. Toen de mannen vertrokken waren, om zijne bevelen uit te voeren de oude predikant en de gewonde kapitein waren reeds weggevoerd was Augustus alleen met Vir ginia. Daar hij al zijne krachten naar Ropes in de kloof had gezonden, daar men hem dringend om versterking had verzocht, had hij nu slechts een sergeant met twee man schappen te zijner beschikking. Hij gaf hun een wenk, en zij verwijderden zich. Ik wilde een onderhoud met u hebber, miss Villars. Ik verzoek u om hier in de schaduw te gaan zitten. Virginia bleef staan, terwijl zij hem met een bleek gelaat maar met een vastberaden blik aanzag, evenals toen zij de bijl vasthield. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2