Arrondlssements-RechtkanU te haarlem Zitting van 15 November 1888. In de laatste weken is bij de zittingen grooter publiek aanwezig dan voor dien tijd, klaarblijke lijk is de oorzaak, dat met het be gin van den winter ook het werk minder is geworden. Al wat grond werker, metselaar enz. is heeft zich door den plotseling invallenden vorst die thans weder voor vochtigheid heeft plaats gemaakt, buiten werk gezien. Bij zulke gelegenheden doet zich meer dan ooit het gebrekkige en onvoldoende in de tegenwoordige gehoorzaal gevoel, n en verlangt men meer dan ooit naar het ge reedkomen van het nieuwe gebouw in de Jansatraat. Voor de rechtbank komt een 16 jarig jongeling, P. A„ glazenwas scher van beroep, die een bankbiljet van f 25 en een tienguldenstuk, dat hij voor de firma S. waar hij toen in dienst was, naar den ontvanger der registratie moest brengen, heeft gewisseld en gedeeltelijk ten eigen bate aangewend, nl. f 1.12s. Hij bleef weg tot 's avonds 7 uur, in welken tijd men zich vergewiste dat hij niet bij den ontvanger was geweest. Toen hij terugkwam zeide hij het tientje verloren te hebben. Nu bekent hij, met twee kameraden naar Halfweg te zijn gegaan en sigaren enz. te hebben gekocht. Wegens verduistering requireert de rubs. off. v. just, zijne veroor deeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Daarop staat terecht zekere J. van D. te Rijpwetering, die uiteen schuit een tabaksdoos, behelzende een muntbiljet, heeft weggenomen en voorloopig in een hoek van het geitenhok verstopt. Beklaagde, die zeker niet veel goeds van zijn ver schijning verwachtte, is maar weg gebleven. Hij is een lastige elfja rige knaaphet schijnt echter dat hij niet geweten heeft dat er gelds waarde in de doos was, en dat zijne ouders hem verwaatloozen. Plaatsing in een Rijks-opvoedings gesticht voor den tijd van 4 jaar requireert de ambtenaar van het O. M. H. n. 16 jaar tn de G. 14 jaar, Haarlemmermeer, hebben te zamen een paard van den dijk afgeworpen, geduwd en gegooid in een modder sloot, waarin het dier is verdronken. Een arabische renner was het niet, want een der getuigen zeide dat het gewoonlijk met de achterpooten liep te slingeren van ouderdom. De be klaagden zeggen, dat zij het beest hadden opgejaagd »m ruimte te hebben voor hun hondenkar en dat toen het dier in de sloot is gevallen. De subs. off. v. just, requireert de veroordeeling van H. D. tot 8d. gev., en vrijspraak voor den tweede. Vrouw C. staat terecht wegens diefstal van een paar schoenen uit den winkel van de J. in de Cecilia steeg die zij verkocht voor veertig ets. Bekl. was dr-nken. Hoewel zij ont ken', acht de subs. off. v. just, de feiten voldoende bewezen en requi reert bekl.'s veroordeeliDg tot 4 maan den gev. (In ons nummer van morgen tullen mi] Int vervolg der zitting opnemen LETTEREN EN KUNST. Hot nieuwe tooneelspel van mr. A. 1). de Vries, "Zijn Ideaal* dat eerst «Fiene* geti teld was, zal in deu loop van Januari opge voerd worden door het gezelschap van «Tivoli* te Amsterdam. De hoofdrollen zullen worden ver vuld door mevr. De La Mar en de heeren K. V09 en Poolman. Men had in geruimen tijd niet gehoord van mevr. Buchholz. Thans lozen w$j dat zij ook in het Oosten is geweest en Stinde heeft zich ge haast «Frau Buchholz im Orient* te doen ver schenen. (Vad.) Aangekondigd wordt een brochure, getiteld: Multatuli-Wespen», door Veritas. De schrijver moet dagelyks en zeer intiem met Multatuli ver keerd hebben en tal van nieuwe bizonderheden geven, »die zeer de aandacht zullen trekken en zoowel voor- als tegenstanders in verbazing bren gen*. De laatste brief van Multatuli wordt er aan toegevoegd. Inhoud «Hollandsche Lelie" 2e jaarg. No. 20: Hoofdartikel. Nederlandsche schrij vers. Modes. Losse schetsen. Leestafe1. Recepten. Raadsel. Roman. Corres pondentie. Weekkalender. III N N K N li A N I). Het heeft den Koning behaagd, aan Hoogstdeazelfs bui tengewonen gezant en gevolmach tigden minister bi] het Deensche Hof, jhr. mr. R. A. A. E. von Pes- tel, op te dragen, Z. M. in buiten gewone zending te vertegenwoor digen bij het vijf-en-twintigjarig regeeriDgsjubileum van Z. M. den koning van Denemarken, en aan Hoogstdenzelve bij die gelegenheid eenen brief van gelukweusching te overhandigen. (Stct.) In de maand April of Mei 1889 zal een vergelijkend onder zoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnume rair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter ver vulling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1890 worden gehouden, zoodat ge durende 1889 slechts één examen zal plaats vinden. De adspiranten behooren zich vóór ultimo Februari 1889 tot den mi nister te wenden. Na dien tijd in gekomen verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Omtrent de voorwaarden van toelating zie men de Staatscourant van 15 dezer. Naar wij vernemen, wor- den onderhandelingen gevoerd om ook de retourkaarten in recht- streekech binnenlandsch verkeer langeren geldigheidsduur te ver- leenen bij gelegenheid van de a.s. Kerstdagen. (N. R. C.) Het Koninklijk Neder- landach Handels-museum is voor nemens in het voorjaar van 1889 weder eenen meubelwedstrijd met tentoonstelling op zoo uitgebreid mogelijke schaal te houden, en wel te Amsterdam Bepaalde zich in vorige jaren de aanmoedigingsprijzen uitsluitend tot middelbare meubelen, thans weuscht de directie ook eeue bekroning uit te loven voor meer kostende ameu blementen, en stelt zij een wed strijd open voor salon-, huiskamer- en slaapkamer-ameublement tot hoogere prijzen, terwijl ook voor afzouderlijke meubelen eene nieuwe mededinging Daar twee prijzen oct worpen is, en voor bet smaakvolst ingerichte appartement eene bekro- niug disponibel zal zijn. Het is het voornemen die tentoon stelling in het voorjaar van 1889, omstreeks medio Maart, te Amster dam te houden. Toen Donderdagavond een heer zich langs den Overtoom te Amsterdam naar huis b 'gaf, sprong eensklaps uit de portiek van een der huizen een man te voorschijn en greep hem bij den horlogeketting. Door den stoot of door den schrik viel de heer en daaraan had hij het ts danken, dat zijn horloga behou den bleef, want eenige vrouwen spoedden zich, toen zij iemand zagen vallen, naar de plaats, en de dief, verschrikt op het zien van meer men- schen, ging er van door. De korporaal-kleerma- ker v. W., van het 5e bat. jagers, die zich in voorloopig arrest bevond, verdacht van medeplichtigheid aan de knoeierijen, die bij een dei com pagnieën hebben plaats gehad, is uit dat arrest ontslagen. Door d e p o 1 i t i e t e D e If t zijn aangehouden: Een jongen van 12 jaar wegens poging tot diefstal (het lichten eener toonbanklade),nadat hij voor omstreeks 4 weken uit eene toonbanklade f4,50 ontvreemd en het geld iu den grond had verstopt; en de zandschipper H. J. v. H. wegens diefstal van eene jaaglijn te Delft, en van een vaarboom van eene schuit onder Rijswijk. Met den sneltrein van Rotterdam, die 2 u. 50 te Amster dam aankomt, werd in de onmid dellijke nabijheid van laatstgenoem de plaats Woensdag een lampenist overreden. Het hoofd werd hem let terlijk van het lichaam gescheiden. Tusschen Duisburg en Rotterdam wordt binnenkort het nieuw vervoermiddel voor petroleum op deu Rijn in werking gebracht, namelijk in daartoe bizonder inge richte ijzeren schepen met vakken, waarin de olie wordt gepompt om op de plaats van bestemming op gelijke wijze gelost te worden. Te Peruis is binnenge komen de sloep Johannes Cornells, stuurman J. vau Vliet, met het treu rige bericht, dat de 14jarige zoon van den stuurman door eene zware stortzee is over boord geslagen en verdronken. Woensdag was teHeus- den aan het werk van den nieuwen Maasmond een jongeling van zestien jaren bezig met zand over de rails te werpen, toen er eene locomotief met 16 wagens aankwam, die hem over het been reden, dat daardoor van het lichaam werd afgesneden. Er bestaat geen hoop op zijn behoud. Dinsdagavond, omstreeks 10 uur, brak in het oostelijk deel der gemeente Papendrecht een felle brand uit. Naar men zegt in een spaander- schelf ontstaan, hoe is onbekend, grepen de vlammen spoedig om zich heen, eu weldra stonden de naaste huizen, met riet gedekt, in lichter laaie. Niet minder dan zes huizen met tchuren, enz. zijn eene prooi van het vuur geworden, waaron der de aanzienlijke bouwstelling van deu heer Herweijer; 13 of 14 gezinnen zijn zonder dak. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren en ook de levende have, op twee varkens na, is kun nen gered worden. Autoriteiten waren spoedig ter plaatse, eu de braudweer hield zich goed. Op last van dearnhem- scne justitie wordt een onderzoek ingesteld naar het te Geldersch Veenendaal voorgekomen geval van vergiftiging. Zooals gemeld, is het 9-jarig zoontje overleden, de ouders zijn herstellende .Onder het in beslag genomene behoort ook een potje, waarin arsenicum, dat naar mede- deeling bestemd was om ratten te dooden. Uit Deventer wordt van 14 dezer gemeld Dinsdag hebben zeven stoomboo- ten getracht de reis van Amster dam over de zee naar deze gemeente, enz. te maken. Zij moesten evenwel later wegens het vele ijs terugkeeren naar Amsterdam. Vandaar maakten zij de reis via Vreeswijk-Utrecht. Woensdagochtend zijn echter twee stoombooten van hier over de Zui derzee naar Amsterdam vertrokken. Uit Baarn, wordt aan het U. D. gemeld Een varkensslager, die bij een zijner buren de slacht had helpen aan kant maken en daarbij wat veel jenever had gebruikt, vroeg verlof daar op den grond zijne nacht rust te mogen genieten, omdat hij toch 's morgens vroeg er al weder op uit moest, om bij anderen zijne werkzaamheden te hervatten. Dit verzoek werd goedwillig toegestaan, waarna de buurtjes zelf zich ter ruste legden. Des nachts werd onze slager wakker, eu daar het nog te vroeg was om te vertiekken, zocht hij afleiding. In zijne nabijheid lag de hond van zijn hospita te rusten, en in een oogwenk had hij dezen dezelfde kunstbe werking doen onder gaan, die hij dagelijks toepast, en maakte het beestje schoon zooals 't behoort, waarop hij zijne messen wette voor het volgende slachtoffer. De vrouw was intusschen wakker geworden en had een eu ander ge zien, en toen zij nu deQ onverlaat met het mes in de hand op da wieg, waarin haar kind lag, zag aankomen, rees zij met een schreeuw overeind, wekte daardoor ook haren man en joeg door dit onverwacht rumoer den gast op de vlucht. Esd en ander is bij de politie aaugege- ven, aan wie ook de overblijfselen van den hond zijn toevertrouwd. Bij een eerste verhoor verklaarde beschuldigde, dat hij smoordronken is geweest, eu daarom niet weet wat er gebeurd is. Zeer goed kan het zijn dat hij den hond gedood heeft, en het kan ook wel zijn vau nietevenzoo zou hij waarschijnlijk het kind of een ander den hals kun nen afgesneden hebben, en dit ook weder niet gedaan hebben. Het kan z. i. ook wel verbeelding van de vrouw geweest zijn. Uit Enschede wordt ge meld De weverij van de heeren Jan- nink was Woensdag weder in volle werking. 31 vroegere wevers zijn wegens socialistische opruiingen af gewezen. Bij de jacht op waterwild op de Schelde voor Bath heeft Dinsdag de jager van baron De V. zich bij bet afschieten vau eeo ka nongeweer, dat waarschijnlijk te zwaar geladen was en daardoor gesprongen is, zóó ernstig verwond, dat hij onder vreearlijke smarten een paar uren later overleed. De ongelukkige was een braaf en op passend man, en laat eene vrouw met drie nog zeer jeugdige kin deren na. Het grootste gedeelte der werklieden van de machinale kuiperij (firma H. P. Prinsen Co.) te Helmond, heeft Dinsdagavond het werk gestaakt. Alles is rustig. Sedert Maandag avond wordt te Kromvoort (N.-B.j vermist een meisje van circa 18 jaar. Men vermoedt dat zij, door de duister nis misleid, in het water is geraakt, toen zij 's avonds 7 uur uit Vucht, waar zij dien dag als naaister werk zaam was geweest, terugkeerde. Woensdagnacht ontstond er te Zundert een hevige brand bij den landbouwer J. Gevers, waarbij zeer weinig gered werd en een kind in de vlammen is omgekomen. Uit Beilen en Hooghalen zullen binnenkort zes landbouwers gezinnen naar Amerika vertrekken. Dinsdagavond circa 5 uur is een werkman, genaamd v. d. Leur, uit Ammerzooi, door de stoomtram VuchtBosch overreden. Men moest de locomotief oplichten om het verminkte lijk te kunnen verwijderen. De ongelukkige, die van eene locomotief van een zaudtrein, waar mede het benoodigde zand voor de nieuwe bossche gasfabriek wordt aangevoerd, stapte, juist ter plaatse waar de beide lijnen naast elkaar loopen, had het ongeluk te vallen, waardoor hij onder de juist aanko mende stoomtram geraakte. In de maand October werden langs het grenstation Ven- loo niet minder dan l'/j millioen kilo aardappelen, voor Holland be stemd, uit Pruisen ingevoerd. Uit Venloo wordt gemeld: Aan het station alhier kwamenMaan- dag uit Weeneu aan zeven stieren, begeleid door drie Spanjaarden, met het doel om daarmede te Amster dam en elders voorstellingen te ge ven. Met het oog op den verboden invoer van vee in Nederland, namen de ambtenaren de stieren in beslag en leverden ze aan de politie over. De eigenaar echter begaf zich persooulijk naar den minister eu was zoo gelukkig den invoer te ver krijgen. Twee gelieven te Wil- dervank, die eenigezins aangeschoten van de Veendammer kermis kwamen, zal die dag nog laDg heugen. Het meisje had namelijk op de kermis koekjes gekocht en ook een paai kleine gouden oorknopjes, doch in de drukte van het gevrijwas de allerhanden in haren zak tot een kruimelpartijtje geworden, waarme de men geen beter raad wist, dan datdigelant, die toch „een weinig laf in den mond" was, zich daarovei ontfermde. De zak was spoedig leeg, doch in der haast verdwenen naar men wil ook de oorknopjes in's vrijer! maag. Men is, naar men verneemt, nog zoekende. (Asser Crt.) Uit Groningen wordt aan de N. R. C. gemeld Het gerucht is in omloop, dat de moordenaar uit Whitechapel zich thans hier ter stede zon beviuden, en werkelijk moet iemand zich aan ver.-chillende personen als zoodanig hebben bekend gemaakt. Zelfs heefl hij aan een onzer ingezetenen eet brief gericht, waarin hij mededeelde thans geen vrouwen, maar kiude- ren op het oog te hebben. Men vermoedt met een krankzin nige uit eene der omliggende ge meenten te doen te hebben. VI3SCHERIJ. JSnkhuizen, 14 November. Van de Noord zeevisscherij kwamen heden alhier binnen twet botters met 4500 schelvisschen, welke op risici werden verzondea. Tengevolge van het ijs hebben de Z«iderzeevieschcr9 hun bedrijf moeten staken Niewediep, 14 November. Zestig beuger brachten heden 50 tot 200 schelv. en 3 tot 1( kabelj. ter afslag, terwijl van Tersohelling 1101 schelv., door 7 korders 4 tot 12 mandjes kl. scho en 3 manden schar en door trekkers 6 tal harin; werden aangevoerd; schelv. gold f38 h 18 he hoop dat gij aan de praatjes van dien schurk geen geloof hebt geslagen. Gij hebt met Lysander onder eene brug een gesprek gevoerd. Elk woord daarvan is door een derde gehoord, die achter u onder de brug lag verborgen. Zeker een spion2eide Augustus. Geen spion, maar de man dien gij op dat oogenblik zocht om hem te dooden. Het was Penn Hapgood, de schoolmeester. Dat was een verschrikkelijke slag. Arme Bythewood, te weelderig en te traag, om een volslageD schurk te zijn, en nu op zijn gevoeligst in zijn eergevoel geraakt I hij kromp ineen van woede en smart. Het is goed I Gij zult mij nu leeren ktnnenHij omklemde hare polsen. Hoor mij nu aan. Ik ben niet iemand, om als een hond geschopt te wordeD, zelfs niet aan de voeten van de vrouw, die ik bemin. Gij verwerpt, veracht en beleedigt mij. En nu wat mij betreft, zeg ik u ditalles zal gebeureD, zooais ik het zeg. Uw vader, uw m'nnaar, niets kan hen redden. En wat u betreft.... Hij hoorde weer geritsel, maar ditmaal zoo dichtbij, dat hij er van ontstelde. Hij keek vlug om zich heeD, en zag eene donkere gestalte zich laDgzaam door het struikgewas bewegen. XLVe HOOFDSTUK. hbeï en slaaf verwisselen van plaats. De sergeant met zijn twee manschappen waren verschei" den meters van hem verwijderd, en uit het struikgewa8 keek men hem met een dreigend gelaat aan. Augustu® greep naar zijn pistool. Maak slechts één beweging, spreek één woord, en gij zult een prooi der gieren worden I fluisterde men hem uit het kreupelhout toe, zoodat hem het bloed verstijfde. Gij kent deze buks, en gij kent mij ookEu in het gelaat van den neger werd eene schemering van de ongetemde wreedheid zijner stamgenooten zichtbaar. Wat wilt gij? Geef uw pistool dadelijk aan dat meisje I Ik kan mijne manschappen roepen Dat kan ik ook Door het struikgewas kwam de lange loop van eene buks te voorschijn, die haar doel slechts één keer had gemist het was de keer dat Augustus op het hoofd van Pomp had gemikt. Nu richtte Pomp haar op het hoofd van Augustus. Bythewood verkeerde in doodslijken angst. Gehoorzaam mijik zal niet weer spreken I Men hoorde weer een gerucht in de struiken, het was te kort en te vlug om door het breken van een tak veroorzaak te worden. Hij keerde zich om, en gaf Virginia metsidde rende band het pistool. Weet gij, hoe gij het gebruiken moet vroeg Pomp Zij knikte toestemmend. En gij zult het als het noodig is gebruiken Zij knikte weer, en hield het wapen gereed Nu, tot Bythewood, zend uwe manschappen weg Wat bedoelt gij daarmee? Ik wil hun leven en dat van u sparen, alB gij mi gehoorzaamt. Ik zal u doodschieten, als gij het niet doel Als gij schiet, Bythewood begon weer moedige te worden, dan zullen zij hier zijn, voordat gij kun ontsnappen, en zij zullen mij wreken I Kijk eens daarginds bij de kloof. Daar kunt gij d geweerloopen zien schitteren, die op uwe manschappen ge richt zijn. Begrepen? Misschien zag Augustus de geweren niet, maar bi begreep het toch. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2