Haarlem's Dagblad, BIJVOEGSEL BEHOORENDE BIJ VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1888. GEMEENTERAAD. Zitting m Woensdag 14 November. Aanvang 1 uur. Gesloten te 5Va ure. Afwezig de heeren Th. Figée.Kist en v. d. Steur, en de Clercq van WeeL De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken Brief van F. Hulsbosch te Bennebroek, dat hij bedankt voor de huur van een stuk grond aan de Leidschevaart, hem verhuurd bij Raadsbesluit van 26 Sept. 1.1. Proces-verbaal van den keurmeester over een afgekeurd kalf. Tot buitengewoon gem.-veldwachter zijn door den Comm. des Konings benoemd de vier be noemde adjunct-inspecteurs J. Bolkestein, J. T. Keizer, J. J. van Nassau en L. A. M. Wolffram. Aan den heer H. T. Scholten is door B. en W. bij gelegenheid van zijne 25-jarige ambtsver vulling als lid der comm. van het stedel. mu seum, een brief van gelukwensch gezonden. Het voorstel van den Voorzitter om hetzelfde te doen namens den Raad, wordt hij acclamatie goedge keurd. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit omtrent verhuring van grond aan de LeidBche vaart. Rapporten der comm. v. pen sioenen betreffende eene gratificatie aan de wed. Dudink en het toekennen van pensioen aan 4 agenten van politie. Staat van verandering in den staat der gemeente-eigendommen. Rekest van Zuithof en Gaykema, om uitstel van den termijn tot verbetering van den Heerensingel. Ter afdoening aan B. en W. Rekest van J. J. Beaufort, betreffende een plan tot bebouwing van gronden aan den Zijlweg en aanbieding in koop aan de gemeente van grond ter beplanting, in handen van B. en W. Rekest van J. W. Holterman om definitief te worden benoemd tot gas-opzichter. Rekest van A. de liaan c. s. om de kermis van het Wilsonplein te verwijde ren. Rekest van A. J. van Holk te Edam, om te worden benoemd tot commies-redacteur aan de secretarie. Een onderzoek omtrent een nieuwe hooiboor heeft geene bevredigende resul taten opgeleverd. Goedgekeurd wordt om aan den garnizoeus-kommandant 23 oude schoolban- den in gebruik af te staan. Tot leden van het stembureau bij de verkiezing van een lid der Kamer v. Kooph. zijn benoemd de heeren van de Poll en Krol. Brief van den min. van Bin- nenl. Zakeu, houdende bezwaren tol goedkeuring ▼an de benoeming van dr. M. Wolff. Op ver zoek wordt aan mej. D. Eversdijk eervol ontslag verleend als vroedvrouw. Aan de orde is een verzoek van A. v. d. Lande, alhier, om hem in afwijking van art. 178 der alg. pol. verord., toe te staan twee pakhui zen aan den Burgwal tot woonhuizen in te rich ten. Daar deze perceelen slechts le hereiken zijn door een poort die slechts de helft der voorge schreven breedte heeft, moet dit per afzonderlijk besluit worden toegestaan. B. en W. adviseeren tot afwijzing van (iet verzoek, op grond dat de toestand onhoudbaar wordt als een der eigenaars van den open grond achter die perceelen dien gaat bebouwen. Voorz. Wij hebben gemeend te moeten voor komen, dat in de stad meerdere sloppen verrij zen. De eigenaar let natuurlijk meest op eigen voordeel, minder op de gezondheid, veiligheid en openbare orde. Op den Burgwal vinden de heeren een poort van 1.50 M. breedte en daarin staan 2 pakhuizen. Die wenscht men nu voor wonin gen in te richten. Het komt B. en W. voor, dat men niet de hand moet leenen om menschen in zulke sloppen te laten wonen. Nu zou de toe stand er nog eenigszins dragelijker zijn, omdat het terrein daarachter niet bebouwd is, doch dat kan morgen veranderen. De Kanter. Uw voorstel luidt: afwijzen op grond der politie-verordening, die voor straten een breedte van 3 M. eischt. Bij het ontwerpen daarvan was het de wensch en het voorstel der rechtsgeleerde commissie, die bepaling te hebben absoluut. De Raad was van een ander gevoelen en wilde haar beschouwd hebben als overgang, en dacht dat het onbillijk wezen zou altijd de bepaling te doen gelden. Ik meen, dat er wel aanleiding bestaat om deze zaak te beschouwen als eene uitzondering. Toen jaren geleden de aan vrage kwam om dezen grond te behouwen, is de belanghebbende verplicht geworden den nauwe- ren toegang te verbreeden op 1.50 M., de be paling der toenmalige politie-verordening. Het is bovendien geen verbouwing op open grond, maar een verandering van een toestand die be staat. De toestand wordt niet erger dan nu. Met het oog op de verandering in de politie-verorde ning en den korten tijd dat die nu gewerkt heeft, vind ik het niet billijk, dat het verzoek wordt afgewezen. Stoel. Ik vereenig mij met het gevoelen van den heer de Kanter. Wel vordert de politie-ver ordening een opening van 3 M., maar in de vorige verordening was dit op 1.50 M. gebracht. Als de grond aan den anderen kant bebouwd werd, zouden wij kunnen eischen dat die ruimte leeg blijft. t Hooft. Ik vind het ook niet wenschelijk dat dergelijke stegen veel woningen bevatten. Maar is art. 178 hier toepasselijk Het spreekt van het oprichten van woningen en hier geldt het inrichten van pakhuizen tot woningen. Wij hebben hier te doen met een woning, die wel degelijk onmiddellijk toegang heeft tot de straat. Al is het eon particuliere poort, ze is toch tot algemeen gebruik bestemd. Voorz. Volgens de verordening moet ei zijn een openbare straat. Dat is een particuliere gang niet. Wij hebben veel poorten zoo in de stad. B. en W. komen op voor de gezondheid en zeggenal is dat nadeelig voor v. d. Lande, dan moet particulier belang wijken voor het algemeen belang. Dergelijke holen moeten wij wegdrukken waar we kunnen. In die pakhuizen woont niemand, maar nn wil hij die inrichten tot woningen. Dat is kwaad, vooral als het open terrein wordt bebouwd. Recht van rooiing heb ben we daar niet, als men den kop wil indruk- den aan speculatiën van dien aa~d, moeten de heeren ook den moed hebben om te zeggenwij willen het niet. 't Hooft. Mijn bezwaar was alleen een be zwaar over de verordening. Maar als de steeg niet een openbare steeg is, dan ben ik bet vol komen met u eens, mijnheer de Voorzitter. Men moet eene verordening toepassen of afschaffen, niet telkens uitzonderingen maken. Stolp. De poort behoort aan v. d. Lande, in dit particulier geval is het gevaar voor de bebouwing van den open grond aiet zoo groot. Het recht van uitgang behoort hem, dus kunnen daar noo't huizen gebonwd worden met een uit gang in de steeg. Voorz. Die huizen hebben geen uitgang noo- dig in die steeg. Al zet men er een groot pak huis, dan is dat ook erg. Sneltjes. Ik meende dat de overkant niet kon bebouwd worden zonder rooiïng. Maar als ik het goed begrijp kunnen B. en W. het niet beletten, dat daar woningen op dat open terrein worden gebouwd. Voorz. Ik geloof wel, dat het mogelijk zou zijn daar pakhuizen te houwen zonder toestem ming van B. en W. Rooïing hebben ze niet te vragen. De Kanter. U zegt dat n de menschen niet in holen wil laten wonen, ik ben het volkomen eens. Ik vind echter die steeg niet te vergelijken bij de steeg, waarin Pons wilde houwen. Daar vind ik den toestand slechter. Ik kan de zaak niet zoo zwaar inzien en daarom ben ik niet overtuigd. Het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen, wordt goedgekeurd met acht tegen veertien stemmen. Tegen de heeren van Ek, Stolp, de Kanter, Koopmans, Krol, Sneltjes, Stoel en Sabelis. Vastgesteld wordt het le suppl. kohier der plaatsel. dir. heiast. dienst 1888 ad f 7278.17s. Vooistel van B. en W. om de prijzen van het bouwterrein aan de Leidsche vaart, dal pas is opgehoogd voor f2819.70 onveranderd te laten, daar de prijs per M3 slechts 3 ets. hooger zou worden. Krol. M. de V. Ik heb in de vergadering voor gestemd om die som toe te staan voor de ophoo ging. Maar alleen in het denkbeeld dat de ge meente later daarvoor door verhooging van den prij3 van het bouwterrein vergoeding zou krijgen. Had ik geweten dat dit niet het geval was, dan zou ik tegengestemd hebben. Want zie niet in waarom wij die f3000 cadeau moeten geven. De waarde van den grond is zeer stellig verhoogd en al is dat per Ma niet zooveel, dan vind ik het toch jammer dat wij dat geld niet terug zullen krijgen. Voorz. U moei niet vergeten, dat de helft van dien grond is bestemd voor plein en straat. Nu hebben wij de ophooging voor zoo'n prikje gekregen, dat de stad nog een goede speculatie doet Sabelis. M. de V. h«t is toch altijd 30 ets. per Ms, niet 8 ets., zooals in de stukken staat. Stoel. Als we het terrein opslaan met 28 of 29 ets., hebben we bet terrein van de stad voor niemendal. Waller. Ik kan mij niet vereenigen met het advies van B. en W., om den prijs onveranderd te laten. Het is de vraag of men de kosten van het ophoogen berekenen moet over het heele terrein, dan wel alleen over het bouwterrein. Het kost aan de stad 16 cta. per M2, maar koo- pers die het zelf lieten ophoogen, zouden heb ben moeten betalen minstens 40 ets., misschien wel 50 of 60. Als nu de kooper dat zou moeten betalen, wat heeft hij er dan mee te maken dat de stad toevallig het heeft gedaan gekregen voor 18 ets.? Ik vind, dat dit een voordeel moet zijn voor de gemeente, niet voor den kooper. Voorz. Moet nu dat land, waarvoor nog geen kooper is, nog duurder worden gemaakt? Krol. Die opmerking had ik voorzien. Ik stel daartegenover ditals wij de prijzen nu vermin derden met 20 pC-., krijgen wij nóg geen koo per, omdat er thans geen behoefte aan is. Als daar behoefte komt, zal men er niet op letten of de grond wat meer of minder kost. Waller. Ik stel voor als amendement om den prijs van den grond met 50 cents te verhoogen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 4 stemmen voor, die van de heeren Van de Poll, Enschedé, Hesbuijsea en von Reeken. Het voorstel van den heer Waller wordt aan genomen met 2 stemmen tegen, die van de heeren Enschedé en Heshuij3en. Een staat van at- en overschrijving enz. wordt goedgekeurd. Verhuring van een deel berm eu sloot aan den weg naar den Haarlemmermeerpolder aan R. van Riemsdijk, groot 143.5 M2 k 5 cent per M2. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verzoek van de Raadscommissie voor het spoor wegplan om te mogen beschikken over een kre diet van minstens f 600, om zich technische hulp en voorlichting te kunnen verzekeren. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op eeu adres van dr. C. Ekama om continuatie in zijne betrekking van stads-geneeskundige, wordt gunstig beschikt. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan mej. H. W. Pilger eu mej. J. Kraal, onderwij zeressen alhier, heiden tegen 12 Dec. e. k., en aan deu leeraar J. Z. van Dijk, met 1 Jan. e. k. De Kanter. Ik heb geen bezwaar dit ontslag te verleenen, doch betreur, dat niet tegelijk aan de orde is gesteld de organisatie der Burger avondschool, omdat de mogelijkheid bestaat dat de Raad aau den te benoemen leeraar het toe zicht over alle teekenonderwijs zou opdragen. Dat zou invloed kunnen uitoefenen op de solli citatie. Voorz. Dit kon niet goed, omdat er zaken waren die meer spoodeiachend waren. Voorstel vau B. en W. om f 680 beschikbaar te stellen als bijdrage in de uitdieping van de Zomervaart eu Fuikvaart. De Haan. Ik heb mij afgevraagd, welk be lang Haarlem daarbij heeft. Het is mij niet ge lukt daar een voldoend antwoord op te krijgen. Deze vaarten zijn volkomen ongeschikt voor het verkeer, ua de uitdieping zullen zij dat, hoewel in mindere raate, blijven. Groote schepen zullen er nooit doorkunnen en altijd afstuiten op de vaste brng naar de Dubbele Buurt. Nu wil men de gemeente doen betalen een groote bydrage en het voortdurend jaarlijksch onderhoud. Dat laatste is niet gering, de grond is er heel slap. De gere gelde scheepvaart zal altijd langs het Spaarne gaan. Rijnland heeft er misschien belang bij, maar ik zou gaarne weten wat belang Haarlem er bij beeft. Voorz. Het voorstel van B. en Wbeeft zijn oorsprong in beschouwingen van lang ge loden. Toen ik bier pas burgemeester was, werd een wensch tot ons gebracht door den beer Dyserinck om de Zomervaart in orde te brengen. Ik vind ook dat we de hulpmiddelen van handel en bedrijf hier zoo goed mogelijk moeten hebben. De landeigenaars hebben zich veel vrijheden veroorloofd om landerijen aan te brengen in de vaart enz. Daarom zag ik er toen erg tegen op. In dien tijd zijn de klachten toe ge nomen en daarom hebben we ons tot Rijnland gewend en dat heeft geantwoordhet is niet van genoeg belang voor ons om het geheel te doen, maar we willen wel meewerken. Ook andere polders hebben er belang hij. Misschien zouden deze 3/3 willen geven, dan wou Rijnland l/3 bij dragen. Deze polders zeiden echter geen belang hebbenden te zijn. Nu dachten we dat het een kleine opoffering was, f 680 te besteden voor een werk dat reeds 20 jaar geleden werd aanbevolen. De eenige moeilijkheid zou het onderhoud zijn, maar zou dat zoo groot wezen? Zou een onderhoud vau f50 of f 100 wat beteekenea? De Haan. Ik begrijp niet waarvoor het moet dienen. Een enkel vletje gaat er door, meer niet. Dat Rijnland er belang bij heeft laat ik in het midden, maar voor Haarlem's toekomst is de zaak van geen belang. Daar liggen alleen vijf boeren woningen aan die vaarten, meer niet. Voor de grootere schepen is zelfs de uitgediepte vaart nog onbruikbaar. Het onderhoud zal wel meer dan f100 kosten. D e r x. Het komt mij voor, dat men de vaart iieeft laten verloopen omdat ze van geen nut was. H u e t. De gemeente Haarlem is belast met het onderhoud van den weg die er langs loopt. De artikelen die er langs moeten worden ge voerd tot onderhoud, moeten per as worden ver voerd. Vervoer te water zou een klein voordeel voor de gemeente opleveren, en ik geioof dat er toch wel wat vaart is. Von Reeken. Het komt mij voor, dat als een gemeentewater zoo verwaarloosd wordt dat het vol loopt, de gemeente toch later verbeteren moet, en dan staat ze voor groote moeilijkbeden met de eigenaren.Van bet vischwater trekt men f85, die kannen ervoor besteed worden. Het kon ook wel zijn, dat Rijnland het onderhoud voor zijn rekening nam. Voorz. Wil u dan de laatste woorden van het le punt schrappen? Dit amendement wordt ondersteund en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, zoodat de ge meente zich niet tot het onderhoud v'erbindt. Het voorstel wordt daarop aangenomen met 12 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren van Ek, Stolp, 't Hooft, Enschedé, de Kanter, de Haan, Berkhout, van Weel, Derx en Sneltjes. Verzoek van den oud-leeraar J. J. Goteling Vinnis om pensioen.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 5