°enten was Sarah Bernhard 1371 4. schuldig. Niet haar alleen werd echter deze ▼errassing bereid. De oostenrijkeche fiscus heeft geen enkel lid van het reizende fransche gezelschap ver geten; Damala was voor 20 fl. aan geslagen, ja zelfs Sarah's friseuse en de soufflsuse ieder voor 80 kr. De directeur van den troep is in de Personalsteuer nog eens voor 400 fl. aangeslagen. Aan protesten en declamaties ontbrak het niet, maar natuurlijk zonder succes. Trouwens, de ont vanger bad zich bij voorbaat ge dekt, en daar het een reizend ge zelschap gold, voorzichtigheidshalve 's avonds aan de kas op eene som van 3000 fl. beslag gelegd. Volgens mededeeling van het duitsche gezantschap is te Frankfort a/M. op 5 Nov. jl. de ouderlijke woning ontvlugt zekere A. L., geboren te Aken 17 Januari 1870. Hij moet in het bezit zijn van eeuige honderd Reichsmark. Opspuring wordt verzocht. Inlich tingen omtrent zijn verblijf worden ingewacht aan het Departement van justitie. Voor rekening van den heer Jos. De Vries is naar Amster dam vertrokken de heer Carl Koch uit Tegelen, specialiteit in het ver vaardigen van fijn en grof aarde werk, om van daar met een gezel schap vaa 20 personen, bestaande uit landbouwers, timmerlieden en boomkweekers de reie naar deTrans- vaal te aanvaarden. Onder het bij de firma Koster te Amsterdam in de zomer maanden verkocht oud papier, zijn bij het forteeren geldswaardige pa pieren gevonden. Hieruit blijkt hoe onachtzaam somtijds met dergelijke papieren wordt gehandeld. Een oude rat in de val. Bij zekeren H. te Hilversum, een gepens. brigadier der rijks-veldwacht, thans tolbaas, die, om het mes van alle kanten te laten snijden, ook in siga- gen doet, kwam eenig dagen gele den een persoon zich van eenige rookertjs3 voorzienmaar maakte tevens van eene korte afwezigheid van den ouden man gebruik, om wat waarde had in zijne onmiddel lijke omgeving op te bergen en mede te nemen. Toen de oud politiebe ambte terugkeerde, kon hij juist nog zien dat zijn klant zich met den looppas in de richting van Laren verwijderde. Sedert Woensdagmid dag wappert in de zanderijen onder de gemeente Hilversum de bolland- sche driekleur,uiet als een teeken van vreugd"betoon over de verlossing van ons lieve vaderland,maar als zegetee- ken der erfgooiers.die Woensdag door deu rechter, in de zandkwestie tegen de gemeente Hilversum en de Hol- laudsehe spoorwegmaatschappij in het gelijk werden gesteld. De vlag werd dag en nacht door een paar bussemsche erfgooiers bewaakt. Woensdag avond 11 uur omstond er te Uitgeest, door het omvallen vao een petroleumlamp, brand in eeue timmermans-werk plaats, die thans als schuur dienst deed. Niettegenstaande twee brand spuiten spoedig water gaven, is de schuur tot den grond afgebrand. Men meldt uit Delft: Naar men verneemt heeft zich alhier eene vereeniging geconstitu eerd, onder den naam «Ziekenhulp», welke zich ten doel stelt het ver- leenen vau ondersteuning aan min vermogende zieken, door hen dage lijks melk, eieren of soep te ver schaffen. Donderdag namiddag hebben te Schiedam twee groente handelaars twist gekregen, waarbij de een den ander met een mes eene wond in de linkerzijde toebracht. De dader is in hechtenis genomen. Donderdagnacht is een 18-jarigen jongeling de politie te Rotterdam komen mededeelen, dat hij zijn patroon, handelaar in con- fecties te Amsterdam, voor eene som gelas had opgelicht. Na een inge steld onderzo sk is hij onder geleide der politie naar Amsterdam over gebracht. Sedort ruim twee jaren woonde bij de wed. K. aan den Riedijk te Dordrecht de 51-jarige M. M. G., van beroep naaister. Voor die inwoning behoefde zii niets te betalen, maar ter vergoeding ver richtte zij voor de wed. K. naai werk. Beide vrouwen scheen deze regeling zeer goed aan te staan, zoo zelfs dat vrouw K., bij gemis van eeue goed sluitende kast aan de andere verzocht eene som van omstreeks f 50, welke zij be spaard had, benevens een aantal kleedingstukken, te willen bergen ia een aan vrouw G. toebebooreud kastje. Bereidwillig voldeed laatst genoemde daaraan, maar toen haar dezer dagen iets van het in bewa- ;ng genomene werd teruggevraagd, Pleek eraiets ineer aanwezig te zijn. Het geld was verteerd en het goed in huizen van verkoop met recht van wederinkoop verkocht. Nadat bij de politie aangifte was gedaan, heeft deze bet goed opgespoord en van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. De öljarige M. M. G. is aangehouden. Uit Barneveld meldt mes: Nu men eerlang het feest van Neer- lands herstelling zal vieren, verdient van hier in herinnering gebracht te worden, dat te Barneveld nog in leven is de ruim 97-jarige zeer krasse grijsaard M. J. Top, die in 1813 de vaderlandsche vlag het eerst van den toren deed wapperen, en die dan ook bij het feest in 1863 de driekleur weer daarop kon plaat sen. De commissaris van po- litie te Wageningen waarschuwt tegen de handelingen van een per soon, voorgevende gekaamd te zijn Van Sandwijk, die onder een of ander voorwendsel, zich het meest voordoende als geëxamineerd docent, bij families indringt en geld tracht los te maken en losmaakt, hetwelk hij na eenige dagen zal terugzen den. Onlangs heeft hij die praktijk te Venendaal en te Wageningen reeds voor de tweede maal in toe passing gebracht; na de gelden be komen te hebben, laat hij niets van zich hooren. Te Zutfen wordt een col lects langs de huizen gehouden, waarvan de opbrengst geheel zal strekken tot bet doen eeuer extra uitdeeling aan min bevoorrechte stadgenooten, op 17 Nov. Ondanks de strenge po- litiemaatregelen in den iaatsten tijd tegen bedelaars genomen, drong Woensdag een Dnitscber de woning van een ingezetene te Grave binnen, en eischte geld. De wachtmeester der brigade maréchausséa dit ver nemende, deed hem gevangen ne men, en maakte proces-verbaal op, Ds indringer is naar's Bosch over gebracht. Donderdagmiddag heeft aan de wijk Heikant, gemeente Tilburg, een treurig ongeval plaats gehad. Een jongetje van acht jaren wilde uit baldadigheid op een der goederenwagens van de tram sprin gen, die in vollen vaart van Waal wijk aankwam. Hij sprong mis, viel op de rails en kreeg de wielen over zijne beenen, die beide ver brijzeld werden. De dief, die Zondagnacht uit een stal van den logementhou der J. Bruis, te Gulpen, een paard heeft gestolen, is, naar men Don derdag aan genoemden logement houder uit Luik en Verviers tele grafeerde, door de belgische politie te Welkenraedt aangehouden. Het is een gewezen knecht van een koopman te Verviers. Het paard werd Donderdag terug gewacht. Men schrijft aan de N. R. C. uit Goes: Zooals reeds gemeld werd, heeft zich weder een geval van trichine in deze gemeente voorgedaan, maar, dank zii de keuring welke bij de on langs vastgestelde verordening in het belang der openbare gezondheid verplichtend is gesteld, is eene her haling van de ramp, die deze ge meente in het vorige jaar trof, voor komen. Een klein landbouwer, te vens groenteboer en koemelker, had een zelfgemest varken geslacht, en de deskundige, de heer G. van der Hoek, die de bij verordening aan gewezen gedeelten keurde, ontdekte daarin tal van trichinen. Gelukkig kon het gebeele varken in beslag genomen en vernietigd worden, ter wijl tevens een viertal katteD, die zich aan dat afval hadden te goed gedaan, werden onteigend. De dis trictsveearts en de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, door den burgemeester onderricht, waren weldra ter plaatse tegenwoordig, en het bleek aan dezen, dat de eige naar zijne varkens voedde met den afval van de looierij, waaronder zich meermalen bevonden gestroopte bunsings, juist de beesten, die het meest met trichine bszet en de ge vaarlijkste overbrengers daarvan zijn. Heden (Woensdag) zal de district veearts, naar men zegt, weder hier komen, om voor de vernietiging van den me6t uit de vaalt bij het var kenshok maatregelen te nemen. Een tweede varken, dat door den be doelden persoon gemest werd, is ook onteigend en verbrand of eigen lijk verkoold, want van verbranden is geen sprake. Te Kadier en Keer (Lim- burg), nabij de R. K. kerk, staat eeue linde, welke 6 meter omtrek heeft. Aan dezen boom ia een eeuwenheugend verleden verbon den. Volgens de aldaar bekende overlevering, werd die boom aldaar geplant door de Romeinen, die des tijds in de naburige sterkte «altua tica», thans bet gehucht Houtem, legerden. Iu het jaar 1868, den 27 Juli, had de boom een geduchten strijd te doorstaan en werd bij zwaar ge teisterd door storm, vergezeld van hagelslag, waardoor hij van niet minder dan zes wagens hout be roofd werd. Eenige jaren later bad bij het wederom hard te verantwoorden en werd zijne kruin zwaar beschadigd door een feilen braad, welke in de aangrenzende woningen woedde en waardoor ziju uitgebreide kroon erg verschroeid werd. Ondanks al die rampen trotseerde hij den tijd en stond hij in den afgeloopen zomer schooner dan ooit in vollen bloei en prachtigen bladertooi. Bij het zoogenaamde Haarschut te Dwingeloo is een tien jarige knaap door het ijs gezakt en verdronken. In de nabijheid van het Nij3willerbosch is Vrijdag avond de rentenier Schiffelers uit Bocholtz door een persoon aangevallen en van eene aanzienlijke som geld be roofd, welke hij even te voren bij notaris W. te Wittem had in ont vangst genomen. Een persoon uit Nijswiller wordt verdacht. De ma rechaussée uit Vaals heeft een on derzoek ingesteld. Terwijl in het Noorden des lands de sluikhandel in sterke dranken en spiritus weer tot het normale is teruggekeerd, neemt de sluikhandel in varkens een onge kenden omvang aan. Vooral in Westerwolde wordt veel daaraan gedaan. Door rijksambtenaren in de gemeente Vlacktwedde werden dezer dagen acht stuks binnengesmokkelde varkens in beslag genomen. Uit Meppel wordt ge meld, dat de atoomboot Paul Kruger Donderdag aldaar is aangekomen, na in het Zwartewater bij Hasselt veel last van bet ijs te hebben ge- bad. Da vaart op Zwolle is weder geopend, terwijl hedenochtend de stoombootdienst MeppelAmster dam en Rotterdam werd hervat. Het lijk van het te Krom voort vermiste meisj is Donderdag gevonden onder een schop (afdak tot berging van wagens). Bijzon derbeden omtrent de oorzaak van baren dood ontbreken nog. Donderdag ontving Gro ningen een bezoek van de tweede miilioenenjuffrouw u;t Drachten. Bij den manufacturier B. had zij on derscbeidene goederen gekocht, die aan het Btatiou bezorgd moesten worden. De beer B. vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de po litie, doch nu betaalde mej. De J. direct met een bankbiljet van f 60. AANBESTEDISgg! Haarlem, 15 November. Heden word door de genie alhier aanbesteed lo. Het maken van een fort bij Velsen, le gedeelte, ouder \oorwaarde dat het zand moet zijn van de duinen voor het fort te IJmniden en geleverd moet worden door tnsschenkomst van den heer I. C. Moorman te Haarlem 2o. Het maken van genoemd werk, zonder die voorwaarden. Raming f 13S,000. Laagste inschrijver C. J. Kalis to IJmuiden, voor f 109,900. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is heden bij enkele inschrijving aanbe steed: lo. Het onderhouden der rijkszeeweriBgen op het «iland Tessel, prov. Noord-Holland, ge durende de jaren 1889, 1890 en 1891. Raming f2100 per jaar. Minste inschrijver W. Hillenias, te Tessel voor f 1798 per jaar. 2o. De voorzie ning der boorden van het Noordbollandsch kanaal en het maken van een bestraat paardenpad in den grindweg op den kanaaldijk. Raming f5500. Minste inschrijver J. Oldenburg, te Bergen voor f4768. WETGEVENDE MACHT. Surinaamscke begroofcing. Ia de Memorie van Antwoord op de 8urinaamsehe begrootiiig voor 1880 vindt men de volgende mededeeliugen van den minister van Koloniën. De Reg. zal gaarne doen wat in haar vermogen is om de indiening der suri- naamsche begrootiug te bespoedigen. Het advies van den goevemeur van Suriname over het indertijd bij het depar tement van Koloniën samengesteld ont werp vau wet tot regeling van de wijze vau beheer en verantwoording van de koloniale geldmiddelen maakt eene om werking van dat ontwerp noodzakelijk. Van de voortrekking van het openbare onderwijs boven het bizondere, of omge keerd, is nooit sprake geweest. Overleg is gehouden met den minister van Marine omtrent het denkbeeld om in de bezetting van Paramaribo, Curasao en bijbchoorende forten voortaan te doen voor zien door het korps mariniers. De minister van Marine kan zich geens zins met het in overweging gegeven denk beeld vereenigen, omdat hij, ook op grond van de ondervinding, daaromtrent in het jaar 1863 verkregen, bezetting van Suri name en Curasao door mariniers hoogst schadelijk zou achten voor dit korps. De tegenwoordige minister van Marine is, evenals ziju voorganger wijlen den heer Brocx, van oordeel, dat deze dienstver richting lo. in strijd zou zijn met de be steraming, waarvoor de manschappen bij dit korps zich vrijwillig hebben verbon den; 2o. zonder eenigen twijfel zou leiden tot desorganisatie van het in het verslag te recht als flink georganiseerd geprezen korps mariniers. Naar aanleiding van een voorstel van den goevemeur van Suriuame is nog in Juli jl. de indische regeeriug uitgenoodigd om ernstig te onderzoeken, of het moge lijk zou zijn een 30-tal javaausche gezin nen te bewogen om naar Suriname te emigreeren, opdat er eens een proef met dergelijke emigratie zou kunnen genomen worden. Tot eene wijziging der bepalingen van het suriuaamsche regeeringsreglement met betrekking tot het kiesrecht bestaat vol gens den minister van Koloniën geen noodzakelijkheid. Iugevolge Nota van Wijzigingen zal de bijdrage uit 's Rijks schatkist tot aanvul ling van de koloniale geldmiddelen be- hooren te worden verhoogd met f 30.000 en alzoo gebracht op f 201.628.10. In afwachting van de oplossing der kwestie van de grens tusschen Suriuame en Fransch Guyana, hebben de regeeringen van Frankrijk eu van Nederland in gemeen overleg aan de kclouiale besturen instruc- tiën gezonden, daartoe strekkende, dat zij gezamelijk maatregelen zouden nemen om de ontginning te beletten van het ter rein tusschen de Lawa on de Tapanahony, dat zeer rijk aan goud schijnt te zijn. Er is een wetsontwerp opgemaakt en ingediend, waarbij de vergoeding wegens reis- en verblijfkosten vaa de leden der Staten-generaul wordt geregeld overeenkom- s ig de voornaamste beginselen, welke aan het K. B. van 5 Januari 1884 ten grond slag liggen. Art. 2 van het wetsontwerp verklaart het tarief van reiskosten voor de leden der Eerste Kamer mede van toepassing op de leden der Tweede Kamer. Zij zullen die vergoeding intusscheu, als tot dusverre, slechts eenmaal gedurende den loop der zitting, die zij bijwonen, mogen berekenen. Domeinen. De begrooting van het fonds, voort spruitende uit de koopprijzen van domei nen voor 1889, wordt in uitgaaf en ont vangst geraamd op f 577.000. De bijdrage op de Staatsbegrooting voor de voortzetting van den aanleg van Staatsspoorwegen is geraamd op f 500.000. In hunue Memorie van antwoord op het verslag over het ontwerp tot nadere wijziging der wet van 25 Juli 1871//hou dende regeling van de beroigdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten, en van de consulaire rechtsmacht/'verklaren de min. van B.Z. en Justitie, dat ten opzichte van de kanttee- kening en waarmerking der registers van den Burgerlijken Stand aan het departe ment van Buitenl. Zaken, er bij den eerst genoemde geea bezwaar bestaat om een anderen ambtenaar van zijn departement dan den secretaris-generaal aau te wijzen tot het verrichteu van bedoelde kanttee- ke iiig en waarneming. De weuschelijkheid om de overbrenging ter griffie van de arr.-rechtbank 's Hage van een der dubbelen der door de consu laire ambtenaren te houden registers te doen geschieden door tusschen komst van het openbaar ministerie, kunnen de minis ters niet inzien. Met het oog op den plaatselijken toestand van de griffie der arr.-reehtbank te's Hage woord ja, of neen? Ja, stotterde Augustus. En hebt gij ze mij gegeven Neen. Augustus zeide dit, alsof hij zijn eigen vonnis uitsprak. Welnu, ik zal mijne belofte beter houden dan gij. Stem toe op alles wat ik van u vraag, dit heb ik u gezegd, en u zal volstrekt geen leed geschieden. Wat vraagt gij van mij? Dit. Hier zijn pen en inkt. Schrijf wat ik u zal voorzeggen. Wat? Een bevel, dat gij van uw kant het gevecht niet wilt voortzetten, en uwe soldaten beveelt, weg te trekken. Augustus aarzelde om de pen op te nemen. Ik zal geen woorden verspillen. Als gij niet dadelijk toestemt in mijn eisch, dan zal ik andere maatregelen moe ten nemen. Penn ging naast Pomp staan, terwijl hij even vast-* beraden en kalm als de neger keek. Virginia kwam ook naderbij, terwijl zij den gevangene met een ernstig gelaat opnam. Hij nam de schrijfpen, beet in zijne verwarriüg op de slagveeren en sGbreef. Het is goedzeide Pomp, terwijl hij het bevel- ohrift las. Maar gij hebt vergeten, het te teekenen. Augustus teekende. Schrijf nu weer. Een brief aan uw kolonel. Mr. Hapgood wees zoo goed, hem de woorden te dicteeren. Penn begreep bet plan hij had er met Virginia over gesproken, en was er dus op voorbereid. Een vrijgeleide voor mr. Villars, zijne dochter en den neger, tot buiten de linie der geconfedereerden. Daar driEg ik op aan. Ik vraag nog meer, zeide Pomp. De man, die ons verraden heeft, moet hierheen gezonden worlen. Als gij Sprowl meent, zeide Bythewood, dan heeft zijne vrouw er reeds voor gezorgd. Niet Sprowl, maar Deslow. Ik heb volstrekt geen invloed bij het militair bestuur, zeide de gevangene. Gij vergeet, wat gij onder de brug tegen Sprowl hebt gezegd, zeide Penn. Gij vergeet, wat gij mij zooeven gezegd hebt, zeide Virginia. Ik heb de macht niet om te bewerken, hetgeen gij eischt, zeide Bythewood norsch. Dat is ongelukkig voor u. Om eerst gepocht te hebben, en nu niet te kunnen slagen, dat zal u dan het leven kosten. Wilt gij schrijven, ja of neen? De gevangene bleef een oogenblik in een somber gepeins verzonken. Toen haald hij diep adem, en terwijl de wan hoop op zijn gelaat te lezen stond, nam hij de pen ter hand. Ik zal schrijven, maar ik verzeker u, dat het u niets zal helpen. Zooveel te erger voor u, wa? het norsche antwoord. Werktuigelijk nam Bythewood het papier, teekende zijn naam, en schoof het hun over de tafel toe. Is het zoo naar uw zin Pomp nam het niet aan. Als het naar uw zin is, dan is het goed. Ik zal het niet lezen. Het is niet de brief, die ons belangstelling in boezemt, het is het gevolg. Bythewood haalde het papier plotseling weer naar zich toedacht over den inhoud na en wierp het toen in het vuur. Het zal maar beter zijn, dat ik een anderen brief schrijf. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2