NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. Woensdag 21 November 1888. No. 1653, 6 e Jaargang. HAARLEMS DAGBLAD ABOHMMEirTSFEIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. -Telefoonnummer 122 AEVERTENTIËN: vao 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eourantiers. {Directeuren-Uitgevers J. C. PEËREBOOKI en J. Kt. AVïS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère Q. L. DAUBB Co., JOH. F. JONESStter., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. S r A I) S N i E I! S. Haarlem, 20 November. Mevrouw Van Hoek-Wilson, de talentvolle vervaardigster der mo dellen van indische vruchten in het Koloniaal Museum alhier, is voor eene dergelijke verzameling op de tentoonstelling te Brussel met den «Prix de Progrè*» (de hoogste ou derscheiding) bekroond. De heer J. Gr. Tuijtel, leeraar aan de noogere burgerschool tot opleiding voor H. en N. alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd in de ned. taal en letterkunde M. O. In het bericht over de Vereeni- giüg «Weldadigheid naar Vermo gen» in ons vorig nummer staat abusief als lid der permanente com missie genoemd W. R. baron van lijnden, moet zijn if. M. baron van Lijnden. De likeurstoker (brander) van wien sprake is in ons artikel «Wet telijk geoorloofd ook moreel (zie ons nummer van 15 dezer) is de firma Van M. te Delft. Wij berichten dit omdat het schijnt, dat sommigen meenen, dat eene haarlemsche firma bedoeld wordt. Voor die leden der Haarlemsche Bach- vereeniginr, welke nog niet het voorrecht hadden kennis te maken met den spaan- schen viool-virtuoos Pablo de Snrasate, zal de aankondiging, dat hij op het eerst volgende concert zich alhier zal laten hooren een aangename tijding zijn. Het zal velen niet onwelkom zijn een en ander omtrent dezen violist te verne men. Wij vinden omtrent hem het vol gende opgeteekend Pablo de Sarasate is een der grootste violisten uit den tegen- woordigen tijd geboren te Pampelona in 1844, die door zijne inderdaad bewonde renswaardige reproductie der meesterstuk ken van Beetboveu, Mendelssohn, Spohr en Max Bruch, alsmede door een vernuf tig gebruik van spaansche volksmelodieën in zijn eigen composities, allerliefste trans- criptiën van stukken van Chopin voor de viool enz. niet slechts uigeblonken heeft boven het gewone peil der virtuozen, maar bovendien gencemcl mag worden als de toonkunstenaar, die thans ziju vaderland buitenslands het schitterendst vertegenwoor digt. Als virtuoos ontwikkelt hij, vooral op het stemmingsgebied en uitgelaten humor een wegslepend demonische kracht, terwijl zijn toon van alle zwaarmoedigheid bevrijd en als het ware herinnerende aan de sfereu- muziek van Shakespeare's Ariel eene onuit sprekelijke betoovering verkrijgt, zoodat hij niet meer door de mechanische wrijving van strijkstok en snaren, maar in de lucht schijnt te ontstaan. Hierin ligt evenwel naast de kracht ook de grens van Sara- sate's talent, daar het ieder kenner ter stond duidelijk wordt, dat voor zulk een speler die meesters, bij wie èf het melo- dieuse en muzikaal afgeronde of het gril lige en phantastische den boventoon voert (dus zelfs nog toondichters als Mendelssohn, Spohr en Bruch)meer toegankelijk moeten zijn dan genieën van zulk ee.i onovertreffelijke grootheid en diepe hartstochtelijkheid als Bach en Beethoven. Waar een dergelijke faam van den meester uitgaat, kunnen de leden der Bachvereeni- ging zeker zijn een onvergetelijk kunstgenot te zullen smaken. Overal waar de Sarasate in ons land optrad, heeft hij eene zeldzaam succes behaald. Reeds meermalen genoten op concerten alhier zijne Spanische TcLuze en overige corapositiëu, door andere virtuo zen ten gehoore gebracht, veel bijval. Wij vernemen nader, dat het le concert, door do Haarlemsche Man- nen-ZaugvereenigiLg «Crescendo» te geven, waarbij tevens het 12Va- jarig bestaan der Vereeniging zal worden gevierd, zal plaats hebben op Zaterdag 8 December a. s. in de concertzaal der Sociëteit «Ver eeniging» dat als solisten zullen op treden F/aulein Lsontine von Döt- scher uit Berlijn en de heer J. J„ Rogmans uit Amsterdam en dat o. a. door «Crescendo» zullen worden voorgedragen de nummers, waar mede zij onlangs te Amsterdam is bekroond. Het kunstlievend publiek wacht dien avond zeker een groot kunstgenot. Maandagnamiddag is de zooge- nanmde tweede brug naar Leiden vrij zwaar beschadigd door de aan varing van met modder geladen schuiteD, welke door eene stoomboot door de Leidschevaart werden ge trokken. De aansluiting met de telephoon- verbinding RotterdamAmsterdam aan het telegraaf-teiephoonkantoor te Hoofddorp (Haarlemmermeer), is bijna gereedDe verbinding geschiedt door een ondergrondschen kabel, die dwars door Hoofd- en Kruisvaart en verder door den Kruisweg is aangelegd. De kabel is onder water omhuld door aaueengeschroefde ijzeren pot ten, terwijl de vaart op die plaats eenigazins verdiept is. LETTEREN ÏU KÜSST. De Koninklijke Militaire Kapel van het regi ment Grenadiers en Jagers heeft een uitnoodi- ging gekregen van Herman Wolff, «Geschafts- leiter/i van het Philharmonisch orkest te Berlijn, om gedurende een maand in het aanstaande sei zoen een kuuatreis te maken naar hoofdplaatsen in Dnitschland. Voorzeker een bewijs, dat de Kon. Mil. Kapel ook in het buitenland goed aangeschreven staat. Voor een eivolle zaal voerde het rotterd. gezelschap Zondagavond //Politiezakenop (Schön- thans Goldene Spinne), en het publiek scheen zich kostelijk te vermaken, v. Zuylen. maar niet minder D. Haspels en Faassen droegen daartoe veel bij, terwijl ook de kleinere rollen goed werden vervuld. Wij hopen dit stuk ook te Haarlem te zien ophoeren. «Figaro» verzekert dat er vóór 1890 geen opvoeringen te Bayreuth zullen plaats hebben. Inhoud «Psychologische Bladen» le jaarg No. 4I. Miss Mary Greville (the mystic lady, slot) door C W. R. K., II. Genezing van een krankzinnige, door het magnetisme I, door A. Hoek. III. Een geval van mentale suggestie, medegedeeld door dr. L. Sicard. IV. Berichten en mededeeliugen (Nog eens de klopgeest van den Zwanenburgwal. Mevr. Elise van Calcar over Donato). Briefwisseling. 1?N K N I N I). (Jit Apeldoorn meldt men aan het Utr. Dagbl Het is thans vast bepaald, dat Z. M. de Koning met Gezin dezen winter op het paleis Het Loo zal blijven vertoeven. De gezondheidstoestand van Z. M. blijft gelukkig zeer bevredigend. Naar a a n 1 e i d i n g v a n d e mededeeling van onzen correspon dent uit Batavia over het voorne men om troepen te legeren in de Preanger, wordt ons de opmerking gemaakt dat men daaruit nog geen verontrustende gevolgtrekkingen be hoeft te maken. Broeide er iets, de regeering zou er troepen heenzen den, maar geen kampement gaan houwen, dat jaren duurt. De zaak zal wel eenvoudig deze zijn: Jaren geleden werd in het belang van de gezondheid van het leger beslo ten, een groot deel der troepen in de koele binnenlanden te legeren. Voor Oost-Java werd toen het kampement te Malang gebouwd- voor Middeu-Java dat te lang; voor West-Java is sleehts één bataljon te Buitenzorg onderge bracht, en sedert lang heeft men voor andere bataljons in de Prean ger een geschikt terrein gezocht. (N. R. C.) Is de Amst. Ct. wel inge licht, dan vindt het beursplan Kras- napoleki-Springer geen geDade bij B. en W. en zal het praeadviee luiden, om het plan zooals het daar ligt te verwerpen doch te overwegen of het in dien geest door de gemeente- zelve zou kunnen worden uitgevoerd. De commissie van bijstand moet in- tusschen nog gehoord worden. Erkend moet worden dat B. en W. thans met „bekwamen speed" het beursplan willen behandelen. (Stand.) Donderdag kwamen twee zindelijk gekleede meisjes met een baliemand aan een woning op de Prinsengracht bij de Westermarkt, te Amsterdam, het waschgoed vra gen van den commensaal. De niets kwaads vermoedende dienstmeid vol deed aan het verlangen, maar Vrij dagavond kwam de eigenlijke meid van de wa«chvrouw om het wasch goed, en toen bleek het, dat men hier met een paar geslepen oplicht- sters te doen had, die te oordeelen naar haar welgevulde waschmand, waarschijnlijk reeds meerderen op die wijze hadden beet gehad. Mis schien waren zij goed op de hoogte van de klanten der waschvrouw». Te Purmerend werden ter scheimarkt van Maandag, aan gevoerd 794 runderen, tegen 616 ten vorige jare. Zondag had te Hoorn een hevige brand plaats in het pakhuis voor gedistilleerd van den heer v. M. De brand is door een ongeval ontstaan bij de bewoners van het bovenhuis. Gelukkig was spoedig voldoende hulp aanwezig, zoodat de belendende gebouwen bleven gespaard. Het perceel zelf is geheel vernield. De gemeenteraad van Schagen heeft overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. afwij zend beschikt op het verzoek van den heer S. Keet Az. aldaar, om van ge eeatewege te vergoeden de schade, hem toegebracht door bal- dadigen bij gelegenheid van de on geregeldheden in Septemoer 11., be groot op f200. Zijne verbrijzelde glasruiten zijn vergoed door eene verzekeringsmaatschappij. Zondag 11. is eene schuit van den reeder M. boven Egmond aan Zee op een paal gezeild, met het treurige gevolg, dat de schuit vergaan is en 7 der opvarenden zijn verdronken. De schipper laat eene vrouw met 8 kinderen na. In zake het geval van kwade administratie bij eene com pagnie jagers is gebleken, dat bij herhaling de handteekening van den compagnies- commandant nagemaakt is. Avondp Het onderzoek in zake de bedriegelijke praktijken bij dit regiment jagers zal zeer omvang rijk worden. Een nauwkeurig on derzoek naar de goederen van ruim 4000 man blijkt noodig. Een bediende ineen e, de zer dagen opnieuw ingerichte bier- halle, in de Veenestraat te 's Hage, moet Maandagmiddag met eene som gelds, men zegt f 700, toebehoorende aan den koffiehuishouder, op den loop gegaan zijn. Zaterdagnamiddag werd te De Lier door den jager A. Du Clou een valk geechoteD, die zich had neergezet op den toren der Herv. Kerk. Het dier ontving een hagel korrel in het oog en een in den vleu gel en is nog in leven; het is een prachtig exemplaar. Tijdens de middag-ui t- voering, Zaterdag 11., door het korps hoornblazers van het regiment schutterij te Rotterdam, is op voor stel van den directeur, den heer F. Blumentritt, eene collecte onder de leden van het korps gehouden, welke, gesteund door den kapt.-admini- strateur van het korps, tot resultaat had, dat de 95-jarige vrouw Cor nelia MaagdenbergFreskes, wo nende Verlengde Kruiskade 103, op ruime wijze aan de feestvreugde van den dag kon deelnemen. (N. R. C.) In den nacht van Zater- dag op Zondag ontstond er in eene tapperij in het Achterklooster te Rotterdam een hevig gevecht. Een der vechtende personen trok zijn mes en gaf zijnen tegenstander daarmede een steek onder de korte ribben, en een ander bracht hij JËT TEH sij Jl. L HI T O M. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 81 XLVIe HOOFDSTUK. DE VEREADER. Pomp was getroffen. Hij hernam echter zijne vastbera denheid en antwoordde op koelen toon Als ik dezen man genade wilde schenken, dan zou Penn haar reeds verworven hebben. Het was zeer hard voor mij, om het hem te weigeren. Wat kunt gij zeggen, het geen hij niet gezegd heeft? O, hij heeft ernstig en zeer goed gesproken 1 ant woordde Virginia. Ik verwonderde er mij over, dat gij naar hem kondet luisteren, zonder toe te geven. Maar hij is een man, en als een man heeft hij opgegeven wat hij door redeneeren niet kon verkrijgen en hij vond u onver zettelijk. Maar ik zou het nooit opgegeven hebben. Ik zou mij aan uwe knieën vastgeklemd en gesproken hebben zoo lang als ik nog kon ademen om te spreken of een hart had om te voelen. Ik zou u niet hebben laten gaan, "oor gij dezen armen man genade hadt geschonken. Deslow was tot aan hare voeten genaderd en knielde daar neer, en ook aan uzelf, Pomp. Als hij berouwvol sterft en gij hem onbarmhartig doodt, zou ik liever in zijne dan in uwe plaats zijn. Ik ben van dankbaarheid vervuld voor hetgeen gij voor mijn vader, mijn vrienden en voor mij gedaan hebt. Daarom wilde ik u van eene groote misdaad afhouden. Er heerschte een oogenblik van stilte. Toen sprak Pomp met ontroerde stem: Deze man haat mijn ras. Hij is een van hen, die ons het leven, de vrouwen en kinderen en het geluk ontstelen. Zij maken lichaam en ziel tot hun slaaf. Zij verwoesten ons door onwetendheid en ondeugd. O q ons de vruchten van onzen arbeid te ontnemen beteekent niet veel, maar zij berooven ons tevens van onze menschelijkheid. Hij is hier gekomen en heeft het leven en zijne veiligheid uit mijne handen ontvangen. Hij zwoer een eed, en ik zwoer ook een eed. Hij om het geheim van den armen Cudjo nooit te ver raden, ik om hem als een hond te dooden, indien hij den zijne zou breken. Hij heeft zijn eed gebroken. Mijn arme Cudjo is dood. Withers is dood. Uwe zuster is dood. Het is dus rechtvaardig, dat deze verrader ook sterft 1 Hij nam zijn geweer weer op. Virginia wierp zich echter op het slachtoffer, terwijl zij zijne schuldige borst, met haar reinen boezem beschutte. Pomp glimlachte. Wees niet bang. Om uwentwille heb ik hem vergiffenis geschonken. O, dit is de edelste daad in uw leven, Pomp I riep zij uit, terwijl zij van vreugde in de handen klapte. Zij, die achter in het hol naar het dood-verkondigend teeken luisterden, hoorden de echo van een geweerschot. Korten tijd daarna keerden Pomp en Virginia terug en Deslow was niet bij hen. Augustus hoorde en zag maar hij wist niet, of het lot van Deslow ook het zijne zou zijn. Is gerechtigheid geschied? zeide Stackridge, terwijl hij zijne oogen op Pomp vestigde. Is gerechtigheid geschied? zeide Pomp, terwijl hij zich naar Virginia wendde. Gerechtigheid is geschied, antwoordde zij met ern-j stige, krachtige stem. XLVHe HOOFDSTUK. OS WATER EN BROOD. Den volgenden morgen zette zich een zonderlinge optocht van uit het hol in beweging. Men had van boomtakken draagbaren vervaardigd en daarop de dooden en de gekwet sten van den vorigen dag gelegd. Zij werden door de ge vangenen gedragen, die voor deze gelegenheid hun eere woord hadden moeten geven. Carl wandelde naast de baar waarop zijn neef Fritz lag en hij liep nu vroolijk met hem te praten in hunne moedertaal. Achter hen werd het lijk van Salina gedragen, gevolgd door Toby, die het hoofd had ontbloot. Naast h-'m liep Pepperill, die met de belang rijke opdracht was belast, om te zien, dat men alles voor de familie Villars deed, zooals het bepaald was, om het later aan Pomp mee te deelen. Het laatst kwam Virginia, leunende op Penn's arm. Aan

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1