Politiek ©verzicht GEMENGD NIEUWS. eenige sneden aan het hoofd toe. De persoon, die onder de ribben werd gestoken, is naar het zieken huis overgebracht en verkeert, naar men verneemt, in een bedenkelijken toestand. De dader is bekend. Een inwoner van Dor drecht, de heer F. Lebret, eigenaar van vier woningen op de Hellingen, heeft, met het oog op de feestweek, zijnen huurders eene week huur geschonken. DC.) Een kras middel. Een winkelier uit Amersfoort begaf zich dezer dagen naar een zijner klan ten buiten de stad, om geld te ont vangen. De schuldenaar liet zijn schuldeischer binnen, doch zette hem terstond een pistool op de borst om hem te dwingen terstond de rekening voor voldaan te teekenen. Door den nood gedrongen, moest de winkelier toegeven, doch hij met kropen, welk vat tot zijn verderf echter gedeeltelijk met stroop gevuld was. Althans in de bakkerij waren voetsporen door stroop afgeteekend en die sporen volgende kon men nagaan, dat de indringer achter de woning van H. verschillende schuttin gen was overgeklommen en door aangren zende tuinen de vlucht had genomen. Evenals Klein Duimpje de weggeworpen steentjes volgde, volgde thans onze politie het stroopspoor en kon dat tot aan de Poelebrug voortzetten, zoodat de dader daarlangs zijn weg had genomen. Links en rechts werd nu het onderzoek met ijver voortgezet en in den nanacht vond de politie een vrij groote plas stroop op den stoep vóór de gaarkeuken liggen, welke vondst nieuw licht in de zaak bracht. Men kwam toch daarna aan de wetenschap, dat in de laatste nachten een persoon, met name J. M., in de gaarkeuken had ge logeerd en dat die man vroeger bij den bakker H. dienstbaar was geweest en reeds wegens diefstal onder verzwarende om standigheden een vonnis had ondergaan Die persoon werd nu Zondagmorgen in de vroegte gearresteerd en alstoeu bevonden, dat zijne schoenen en pantalon nog met de kleverige en voor hem zoo noodlottige stroop bemorst waren; aldus heeft de po litie weder den spijker op den kop gesla gen. (N. G. C.) VISSCHERIJ. Zandvoort, 19 November. De besommin gen van de bomschuiten, die in de week van den 12den tot en met den 17den November jl. alhier verscbe visch aanbrachten, waren als volgt Z.V. 14, st S. Paap, f 107Z.V. 13, st. P. Paap, f 106 Z.V. 9. st. C. Koper, f 78 Z.V. 11, st. J. Keesman, f76; Z.V. 8, st. M. Kees man, 167Z.V. 10, St. A. Koper, f63; Z.V. 2, st. J. Koper, f 56 Z.V. 3, st. R. Zwemmer, f 55; Z.V. 4, st. A. Paap, f 48 Z.V. 15, st. E Paap, f 32; Z.V. 12, st. F. Zwemmer, f29; Z.V. 1, st. A. Paap, f 26 Z.V. 16, st. W. Paap, f 25. Do prijzen bedroegen voor scharren f 0.80 a 2.10, bakschol f 0.60 a f 5.50 per mand, tong f 0.15 a f0.75 per stuk. N i eu w e diep, 19 November. Vijf-en-veer- tig heugers brachten heden 25 tot 100 schelv., 2 tot 8 kabeij. en 3 tot 15 roggen tor afslag; schulv. gold f88 a f 48 't honderd, kabelj. f 2.20 a f 2.50 en rog f 1 per stuk. De kotter «Chris tine,"» sch. Smit, besomde voor 98 groote, 60 kl. tongen en een partijtje schol en schelvisch f 110. Tes s e 1, 19 Nov. In de afgeloopen week brach ten de Noordzeevisschers van hier elders ter markt: 250 tongen, 50 roggen, 1 tarbot, eenige schelvisschen, 80 manden kleine schol en 50 manden scharren. De prijzen waren als volgt groote tongen 50 a 60 c., kleine en middelsoort dito 10 a 20 c., rog 70 c. a fl, tarbot f8.50 schelvisch 20 a 25 c., alles per stuk, kleine schol f3 a 4, scharren fl.50 per mand. stelde onmiddellijk de politie het gebeurde in kennis. De heer J. Lorette te Utrecht viert Donderdag zijn 102den verjaardag. Hij beweegt zich gaarne en gemakkelijk, wandelt bij goed weer de straat nog geregeld op en neer, eu nog voor enkele dagen heeft hij in het tuintje achter zijne woning de boompjes nog weer gesnoeid, waarop de krasse oude met trots wees. Opmerkelijk is het zeker, dat van alle inwonenden in het ge zin te Geldersch Veenendaal, waar de vermoedelijke vergiftiging plaats vond, alleen de knecht niet onge steld werd, terwijl het zoontje be zweek. Toch hadden allen hetzelfde gebruikt; de knecht evenwel geen brood. Bij den bakker, waarvan dit afkomstig was is een onderzoek in gesteld, terwijl zoowel het gebruikte koren als meel aan een scheikundig onderzoek te Arnhem zullen worden onderworpen. Met toestemming van den off. v. just, is het overleden knaapje be graven. Het tot stand komen van de stoomtram van Breda naar Ant werpen is thans verzekerd. Het belgisch consortium is reeds tot na bij de nederlandsche grens gevor derd tot hiertoe wachtte men slechts op de uitvoering der concessie op nederlandsch grondgebied, om tot eene aansluiting van Breda met Antwerpen te geraken. Nadat door den concessionaris, den heer M. A. Kuijtenbrouwer te Ginneken, te vergeefs beproefd was de gewenschte aansluiting tot stand te brengen, is het thans den heer Gieben te Breda gelukt, degewen- schte aansluiting te verzekeren. De firma G. Jannink Zonen te Enschedé ontving nog uit Amsterdam van iemand, die onbe kend wenscbt te blijven, de som van f40 voor de niet-werkstakers, die, op gelijke wijze als de f100 van den asser afgevaardigde, onder dezelfde 18 personen wordt verdeeld. De bakker H. aan hetSchui- tendiep te Groningen ging Zaterdagavond omstreeks 11 uur als naar gewoonte, voordat hij zich ter ruste zou begeven, inspectie houden over zijne bakkerij en trof aldaar in het donker een persoon aan, die op zijne komst de vlucht nam. De bewo ner ging nu naar de huiskamer om licht te halen, maar de indringer maakte van die gelegenheid gebruik om de plaat te poetsen. Van deze bevinding werd daarna kennis gegeven aan onze politie, die ter stond een onderzoek in loco instelde. Bij splitsing der meervoudige kiesdistricten dat onderzoek bleek nu, dat de indringer behoeft daarop niet te wachten. Al mocht aanvankelijk en hoogst waarschijnlijk om de voorloopige regeling van het kiesrecht zich te verschuilen in een vat was ge- J tot eenige onbillijkheid of twijfel aanlei ding geven, dit mag geen reden zijn eene andere onbillijkheid niet zoo spoedig mo gelijk te doen ophouden. Als zij van de noodzakelijkheid overtuigd zal zijn, zal de ring ook een Staatscommissie be noemen tot het ontwerpen van eene rege ling der administratieve rechtspraak. De defensie-commissie is zoover met haar ar beid gevorderd dat het rapport aan den Koning thans in bewerking is. Een voor stel tot afschaffing van de gerechtelijke eeden, dat volstrekt niet voortvloeit uit de Grondwetsveranderingen omtrent de verplichting tot het afleggen van ambts« eeden, is van deze Regeering niet te wach ten. Voorts verdedigt de min. van Financiën nader zijn opvatting omtrent het vraag stuk der splitsing tusschen buitengewone en gewone uitgaven, houdt de juistheid van het door hem geschetste beeld van den financieelen toestand vol, beweert ge rechtigd te zijn op eene vermoedelijke be sparing van 3 millioeu te rekenen en op het aandeel in de Bankwinst, zoomede om de bijdrage uit het domeiufonds, de ver meerdering van het bedrijtkapitaal van het Entrepotdok en de uitkeering a fond perdu van de Ned. Bank tot de gewone midde len te brengen. Ook houdt hij vol dat de middelen stijgende zijn. De gemeentelas ten zijn voornamelijk oorzaak van zwaren en ongelijkmatigen druk. Het aanbrengen van verbeteringen in het gemeentelijk be lastingstelsel is z. i. het eerste wat op be lastinggebied thans te doen is. De ontwerpen betreffende de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en van die hunner weduwen en weezen tot regeling der heffing van de leges zullen zeer spoe dig de Kamer kunnen bereiken. Voor een wettelijke regeling der financieele verhou ding met Indië bestaat thans met 't oog op de voorgenomen herziening der iudi- sche comptabiliteitswet geen reden. de „Volga" na het eten bijzonder vroolijk en opgewekt. Het is buiten twijfel, dat de landgraaf door de tropische hitte tijdelijk in zijn verstand gekrenkt, geheel onbewust van wat hij deed, door het raampje van zijne hut is gekropen en zoo den dood in de golven heeft gevonden. Er is geen kwestie van opzettelijken zelfmoord. De Duitschers te Singapore zijn zeer bedroefd over den dood van prins Frede- rik Willem, landgraaf van Hessen, en zijn bijna allen in den rouw gegaan. WETGEVENDE MACHT. ütaatsbegrooting. Algemeene Beschouwingen. In haar antwoord op hoofdstuk I der Staatsbegrooting verklaart de Regeering, prijsstellende op de bereidverklaring ook van staatkundige tegenstanders om met haar saamtewerken, zooveel mogelijk het gemeen overleg te zullen bevorderen. Zij vertrouwt dat de ongerustheid van som migen omtrent het beleid van den min. van Koloniën na diens antwoord op de indiache begrooting zal zijn verdwenen Met eenige bevreemding las zij, dat de homogeniteit van dit ministerie betwijfeld werd; haar is niets bekend wat tot zoo danigen twijfel aanleiding zou hebben kunnen geven. Heeft dit ministerie al niet onvoorbe reid zijn taak aanvaard, daaruit volgt niet, dat het reeds dadelijk verschillende wets ontwerpen in portefeuille zou moeten heb ben; ze moeten nog bewerkt worden. De Regeeriug vertrouwt, dat achtereenvolgens meerder ontwerpen ter uitvoering van de nieuwe grondwettelijke bepalingen zullen worden ingediend. Zij is van oordeel, dat eene herziening van eenige bepalingen van de wet op de personeele belasting vooraf moet gaan aan eene nadere regeling van het kiesrecht, zoodat zij de verzekering niet durft geven, dat een desbetreffend wetsontwerp nog in dit zittingsjaar de Stater-Generaal zal kunnen bereiken. De KOLONIËN. BATAVIA, 20 October. De Atjeh-correspondent van de „Loco motief" schrijft dd. 1 OctoberDe droeve tonen van den doodenmarsch, die bijna dagelijks hier gehoord worden, hebben Kota-Radja's stemming nog bedrukter ge maakt dan zij was. De beri-beri heeft dezer dagen vele offers geëischt, het ziekte-cijfer is zeer hoog. Het militair hospitaal is overvuld. De evacuaties gedurende de maand September tot heden bedroegen ruim B00 beri-beri-lijders, alleen aan onderoffi cieren en manschappen, de dwangarbeiders er niet bijgerekend. Morgen zullen 203 lijders naar Padang worden geëvacueerd, onder toezicht van den officier van gezond heid le kl. Sörenzoon. In het strafproces voor den Raad van Justitie te Soerabaja hangende tegen kapitein Sikkemeier van de „Samarang", welk stoomschip der Rotterdamsche Lloyd de bekende koperen plaatjes heeft aange voerd, i3 door het openbaar ministerie eene boete geëischt van f5700 en ver beurdverklaring van het goed. De „Straits-Times" bericht dat de „Volga", die op zijne laatste reis van Ba tavia onder de passagiers ook een graaf von Hugo had, zonder dezen te Singapore aankwam. Men veronderstelt dat hij zelf moord heeft gepleegd, door zich uit de patrijspoort in zee te werpen. Het blad voegt er bij dat de graaf een landgraaf was van Hessen, doch vergissen wij ons niet, dan reisde deze over Java incognito onder den naam van graaf Esbach, terwijl graaf Hugo een van de heeren was van zijn gevolg: de naam van den laatsten werd echter altijd als die van den hoofd persoon genoemd en zoo kan de vergissing zijn ontstaan. Is het werkelijk een land graaf van Hessen geweest, die zich van kant maakte, dan was hij het hoofd van den niet regeerenden tak der familie en 34 jaar oud, een oomzegger van den laat sten keurvorst van Hessen-Kassei. Uit officieele bron verhaalt een later nummer van de „Straits-Times" nog het volgende: de landgraaf had lang in de tropen gereisd en te Batavia veel last van de hitte. Den 12en October gevoelde hij zich echter beter en besloot naar Singa pore te gaan en van daar naar Siam of Europa. Den 13en was hij aan boord van De goede verstandhouding tusschen Engeland en de Yereenigde Staten, welke door het incident-Sackville zoo plotseling werd verstoord, is nog geenszins hersteld. Men spreekt er van, dat het ministerie Salisbury er ernstig aan denkt, alles in 't werk te stellen om den verdreven gezant weer in Washington geplaatst te krijgen. Misschien ware de aanstaande president Harrison niet ongenegen den man, die hem onwillens zulk een grooten dienst bewezen heeft, in eer en waardigheid te herstolleu. Maar deze zal zich de herbe noeming zeker niet laten welgevallen, wanneer zij hem niet aangeboden wordt in den vorm van een genoegdoening zoo schitterend, dat zij voor de Cle veland-]: artij een slag in 't aangezicht is. Een feit is het intusschen, dat Sack ville totnogtoe niet vervangen is in Was hington en dat Salisbury de opengevallen plaats onbezet wil laten, zoolang Cleveland nog op 't kussen zit. Niet alleen in de Vereenigde Saten openbaart zich een groote ontevredenheid over deze rancune, maar ook in Eugeland-zelve vindt zij verzet en in niemand minder dan den kleinen Randolph Churchill, Salisbury's vroegeren collega, die door deze oppositie de geruchten genoeg zaam logenstraft, als zou hij weldra weder aan de ministerieele tafel plaatsneme In het Huis der Gemeenten is door de afgevaardigde Adden een wetsontwerp in behandeling gegeven, dat ten doel heeft vijl millioen pond sterling beschikbaar te stellen voor het terugkoopen van pacht hoeven in Ierland. Door dezen maatregel zou het aantal grondbezitters in Ierland aanzienlijk vergroot worden. Waarschijn lijk evenwel zal er door dit voorstel en het meer radicale, 't welk Gladstone onder de toejuichingen der Varnellisten verdedigde, een strijd geboren worden en een verdeeld heid ontstaan, die beider mislukking ten gevolge hebben zal. Ongeduldiger dan de Ieren, die zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat tevreden moeten stellen met verworpen amendementen ten hunnen gunste, korter aangebonden, heeter gebakerd gedragen zich de onte vredensten der ontevredenen, de anarchis ten eu socialisten, die in groote getale vertegenwoordigd zijn onder de millioenen die in Londen den „struggle for life" voeren. De 19de November, bekend om wat er in Madrid niet gebeurde, zag in het Victoria-Park eenige duizenden den ver jaardag der onlusten op Trafalgar-square en de terechtstelling der anarchisten te Chicago vieren, door het geduldig aan- hooren van Cunninghame Graham, die de werklieden aanspoorde heviger dan ooit den strijd tegen het kapitaal aan te bin den; van mevrouw Parson, de weduwe van een der Chicago-mannen, die ten gun ste van het eerste, een vergelijking maakte tusschen het dynamiet, waarvan het volk zich zonder veel moeite meester kan ma ken en de verdedigingsmiddelen der slecht gediciplineerde soldatenen eindelijk van prins Krapotkine welke speechende drieëenheid de vrucht zag van haar werk in den kreet, waarmede men scheidde: Leve de sociale omwenteling! De gebeurtenissen der laatste tijden hebben aanleiding gegeven tot het trekken van menigen parallel tusschen Duitschland en Engeland. Onwillekeurig geeft men toe aan deze gewoonte geworden bezigheid, waar men te Londen socialisten ziet verga deren binnens- en buitenhuis zonder lastig gevallen, zonder vervolgd te worden om de meerdere of mindere gangbaarheid hun ner meeuingen en te Berlijn of te Breslau den keizer zich ziet vernederen tot onkeizer lijke standjes of tot een inmenging Jn par tijk westies. De slechte figuur, die Duitschland hierbij slaat wint er niet bij, nu men kennis kan nemen van het feit, dat de „Freisinnige Zeitung", het blad van Eugen Richter, onderworpen wordt aan een rechtsvervolging, ingesteld op per soonlijk verlangen van keizer Wilhelm, wegens het overdrukken van gedeelten uit keizer Frederiks dagboek. Dit feit wordt door het blad-zelve voorgesteld als een noodzakelijk vervolg op de inbeslagneming van haar aan keizer Frederik gewijd num mer van 19 October. Het geeft thans te kenueo, dat bij dit rechtsgeding ook de vraag ter sprake zal kómen, of de tegen woordige keizer krachtens erfrecht eigenaar van het dagboek geworden is, dan wel de eigendom daarvan aan de keizerin-weduwe Frederik toekomt, het laatste bepaaldelijk op grond eener voor den dood van haren gemaal geschiede overdracht van dit recht. Het schijnt, dat Richter deze vraag langs rechterlijken weg wil doen beslissen, al thans zijn blad schrijft, dat de beteekenis van dit rechtsgeding veel verder reikt dan het belang, dat de "Freisinnige Zeitung" er bij heelt. Misschien heeft de oude Geffken er ook nog belang bij, ofschoon zijn nagedachte nis, bij dezen stilstaanden gang van zaken, er alleen van profiteeren zal. nmimm. De Hooge Raad deed Maandag uitspraak in de zaak van den sittardschen koopman in granen die.meenende met rustverstoorders te doen te hebben, op den burgemeester schoot. Bij breed gemotiveerd arrest werd de re- quirant niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep, voor zoover betreft dat gedeelte van bet arrest, waarbij requiraut was vrij gesproken, maar overigens het beroep ver worpen. Mede werd verworpen het beroep van den man, die te Amsterdam een huis bin nendrong, den bewoner geld afperste en hem bestal en deswege tot 5 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. De beroemde koe tPie- tertje II», geboren 25 April 1877 te Rottem, uit Friesland herkomstig en laatst op de internationale land- bouw-tentoonstelling te Buffalo be kroond, wekte daar wezenlijk ver bazing. Zij gaf in één jaar tijd 30,318 V» pounda (1 pound ia 0,453 KG.) melk, zijnde 4297 p. meer dan nog ooit door eenige koe in een jaar werd geleverd. Men moest haar op een 8 inch hooge stelling plaat sen, om haar gedurende de eerste acht maanden te kunnen melken. Het Fair Journal te Buffalo loofde voor den besten lofzang in vier ver zen op Pietertje eenen prijs van 10 dollars uit. De lofzang moest door de lezeressen van het blad worden geleverd. Het regende zooveel lof zangen, dat de jury er nog een tweeden eu een derden prijs aan toevoegde. De gelukkige overwin- nares was miss Ada Stewarth Shel- ton, van Birmingham (Connecticut). De toestand van den bur gemeester DWael, die bij de be grafenis van Jan Van Beers te Antwerpen een beroerte kreeg ii nog zorgelijk, maar er 13 een kleine verbetering. In la Petite France, het blad van Wilson, zullen verschil lende onthullingen uit de 22.000 dossiers, welke in Wilson's pro ces gediend hebben, gepubliceerd wo den. De toegangsprijzen voor de aanstaande tentoonstelling te Parijs zijn thans definitief als volgt vastgesteld; dagkaarten één franc, avondkaarten twee francs, persoon lijke abonnementskaarten honderd francs. Pepperill was een tweede brief van Bythewood voor den kolonel toevertrouwd; hij luidde als volgt: Deslow is gisterenavond aangehouden en in koelen bloede vermoord. Hetzelfde zal mij overkomen, als alles wat afge sproken is, niet wordt uitgevoerd. Ik word tot Pepperill's terugkomst in gijzeling gehouden. Laat mr. Villare met zijn huisgezin in godsnaam zoo spoedig mogelijk gaan, ik ver blijf, enz. Virginia zou haar vader vergezellen, maar Penn moest bij zijne vrienden in het hol blijven. Ga nu niet verder, o gij moet niet verder meegaan I En terwijl zij vastberaden staan bleef, riep zij Carl. Carl zou bij hem blijven. Toby en Pepperill hielden ook stil. Daniel, zeide Penn, op indrukwekkenden, plechti- gen toon, aan uwe handen vertrouw ik dezen kostbaren last toe. Wees trouw. Goede Toby, ik hoop dat wij elkaar in betere tijden zullen terugzien. Vaartwel! vaartwel! En de stoet zette zijn weg voort; Penn en Carl bleven achter, en staarden hem na, terwijl hun gemoed te vol was om te spreken. Toen de stoet uit bet gezicht was, en zij stilzwijgend terugkeerden, zagen zij een man uit het bosch te voorschijn komen. Het was een neger, het was de barbier Jim. Toen men hem vergunde naderbij te treden, vertelde hij zijne lotgevallen. Sedert de ontsnapping der Unionisten door zijn kelder, stond hij in verdenking en den vorigen avond was hij door het gepeupel in zijn huis aangevallen. Hij was toen ontsnapt, en verborg zich in de bosschen om zijn leven te redden. Deslow heeft u met de overigen verraden, zeide Penn. Dat maakt de zaak duidelijk. Mijne vrouw, mijne twee dochters, wat zal er van hen worden zeide de ongelukkige. En mijn eigendom, dat nu aan die woestaards is overgeleverd Wanhoop niet, mij vriend. Uw vermogen bestaat bijna geheel uit land, en kan dus niet zoo goed weggenomen worden, als het geld, dat men voor mij in de bank gestort heeft en dat ik nooit terug zal krijgen. Ik zal u wachten. De Voorzienigheid zal voor uwe familie waken, daar ben ik vast van overtuigd. Wat u betreft, gij kunt niets beters doen, dan u met ons vereenigen. Het is voor u een troost: wij zijn er even slecht aan toe, als gij. Gij zult een geweer ontvangen, zeide Carl vroolijk, en gij zult in ons het vroolijkste troepje ter wereld vinden. Hebt gij wapens genoeg? Meer wapens dan levensmiddelen. Wij hebben ze wel noodig, vooral groenten. De beren noodigen zichzelf wel uit om doodgeschoten te worden, maar met aardappelen gaat dat moeielijker. Jim de barbier was in gepeins verzonken. Ik ga met u mee. Het doet mij genoegen dat ik Toby afbetaald heb, mompelde hij in zichzelf. Wat hij met de laatste opmerking bedoelde, zullen wij zien. Mr. Villars had de voorzorg genomen, om zijn geld ia de voordeelige Ohio Railroad-fondsen te beieggen. Als hij in Cincinnatie zou zijn aangekomen, dan zou hij de vruchten van zijn overleg kunnen plukken. Maar eerst moesten de kosten van eene lange reis bestreden worden, en het waf hem onmogelijk, om geld op zijn huis te borgen. Al het gereed geld, waarover hij kon beschikken, was nauwelijki voldoende om zijne dochter eene fatsoenlijke begrafenis te geven. Hij sprak met Virginia over zijn benarde omstan digheden, terwijl er toebereidselen werden gemaakt voor Salina's begrafenis en hun vertrek, toen Toby binnen kwam stuiven, terwijl bij juichende een klein vuil kistie droeg. Dat heb ik opgegraven, mijnheer I En de oude neger veegde zich het zweet van zijn voorhoofd. Wat is dat Toby geldhet kistje was zeer zwaar. Waar komt dat vandaan. (Slot voidIj

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2