NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Donderdag 22 November 1888. No. 1654. ADVEBTEHT1ÊH: ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiere. B. AVI». Hoofdagenten voor hst Buitenland: Compagnie Generale is Publïcite Etrangère G. L. IIA XIBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs. 31bts Faubouro Montmartrs. STADSNIEUWS. Haarlem, 21 November. Bij den heer D. de Clercq, voor zitter van de Vereeniging «Volks- belang», ie ingekomen een inechrij- vingsbiljet voor den Kinderspeeltuin, voor eene jaarlijksehe bijdrage van f 5. Dit biljet wae echter niet onder teekend. Den inzender wordt be leefd verzocht, zijn naam te willen bekendmaken. De heden door het r. k. armbe stuur alhier gehouden turfcollecte heeft opgebracht f704,25. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in de Noorderkerk voor de Ned. Geref. gemeente Donderdag 22 Nov. des avonds ten 8 ure zal optreden de weleerw. heer J. Spoel, predikant te KampeD. LETTESEK iU KUNST. De académie francaise heeft de gouden me daille toegekend aan Carmen Sylva - de vorstin van Rumenië, - voor haar werk: wPensées d'une Reine». Inhoud "H ollandsche Lelie« No. 21 Prijsvraag. Tante Grete. Insecten. Leestafel. Raadsels. Berichten. Recep ten. Roman. Correspondentie. Week kalender. i? i N N Si N I. A N D, Bij kon. besluit is aan den heer J. Hollman, solo-violon cellist, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van «Officier d'Académie» hem door den minister van Openbaar onder wijs, van eeredienst en schoone kunsten der fransche republiek ge schonken. De minister van Finan ciën zal, bij voortgaanden vooruit gang van den financieelen toestand, binnen niet te langen tijd de afschaf fing der kauaalgelden op het Noord zeekanaal en de overige Rijkskaualen in overweging nemen. Vad.) Het bericht omtrent de samenstelling der commissie tot voorbereiding van de stichting van een centraal israëlietisch krankzin nigengesticht wordt aaDgevuld met de mededeeling, dat ook nog leden der commissie zijn: prof. S. Rosen- steiu, te Leiden, eu mr. D. Polak Dadels, te 's-Hage. De commissie heeft zich verze kerd van de medewerking van dr. A. Couvée, geneesheer-directeur der gestichten onder het beheer van het Nederl.-Israel. armbestuur te Utrecht. Hulp bij spoorwegongeluk ken. De commissie tot herziening der middelen voor het verleeneu van hulp bij spoorwegongelukken geeft in haar pas verschenen verslag het volgende in over weging lo. Handhaving van een algemeen staats toezicht. 2o. Instelling van een toezicht door geneeskundigen, door de spoorwegmaat schappijen aan te wijzen, aan wie tevens de verplichting zal worden opgelegd, geval van ongelukken aan de gewonden de eerste hulp te verleenen. 3o. Oefening van het treinpersoneel in het verleenen van de eerste hulp en het vervoer der gewonden, overeenkomstig de voorschriften van een nieuw te ontwerpen handleiding. 4o. Voorhanden hebben op alle stations der groote spoorwegen van een verband- kist, draagbaar enz. 5o. Voorhanden hebben op enkele pun ten van de lijn veerende onderstellen tot plaatsing van draagbaren. 60. Handhaving als reserve in buiten gewone gevallen bij groote spoorwegonge lukkeu, van de hulp, te verleenen door den militairen geneeskundigen dienst. Voor de stoomtramwegen wenscht de commissie het voorhanden hebben van hulpmiddelen alleen imperatief te stellen op de hoofdstations en faculta tief op de tusschen8tatiou8 en in de treinen, door den minister van Waterstaat nader te regelen. In het vervolg zijn post- pakketten met droge bloembollen, zonder inachtneming van eenige for maliteit van de zijde des afzenders, ter verzending naar Italië toege laten. Uit Dordrecht wordt gemeld: De samenstelling van het historisch ge deelte van den Zaterdag a. 3. alhier te houden optocht is definitief vastgesteld als volgt 1. Heraut (in kostuum) te paard. 2. Eene afdeeling van tien tamboers vijf hoornblazers, in uniform, onder aanvoering van een tamboer-maitre. 3. Muziekkorps der huzareD, onder directie van den heer Waasdijk. 4. Eerewacht, gevormd door het kader van het garnizoen eu der dd. schutterij. 5. a. Eenige gedecoreerden uit den veldtocht in Indië. b. Ridders van het Metalen Kruis, gezeten in een rijtuig met vier paarden, bereden door jockey's; voorafgegaan door het vaandel. 6. Muziekkorps der Vereeniging «Eu terpe" te Dordrecht. 7. Een vijftiental kozakken, in nationaal kostuum, gekommandeerd door een officier. 8. Burgerwacht uit de dagen van '18, aangevoerd door een officier te paard, en medevoerende het kanon dat aan de Groot- hoofdspoort tegen de Eranschen werd op gesteld. 9. De bemanning der kanon neerbooten, welke uit Rotterdam ter bevrijding van Dordrecht werden afgezonden. Met kara bijnen gewapende matrozen, aangevoerd door de luitenants ter zee Ampt en Mer- kus, voorgesteld door leden der dordrecht- sche cricketclub. 10. Voorstelling van den overtocht naar Papendrecht van den commandant der nationale garde mr. Matthijs Beelaertsvan Blokland. In de schuit, geplaatst op eene door vier paarden getrokken wagen, nemen o. a. nog plaatsP. van Gulik, sergeant der nationale garde, C. Lawende en H. Stram. Deze groep wordt voorgesteld door leden van de roei- en zeilvereeniging. 11. Het driemanschap: Gijsbert Karei van Hogendorp, L. graaf van Limburg Stirum, A. F. baron van Duyn van Maas dam, vergezeld van hun secretaris Canne- man. Deze groep wordt voorafgegaan door een officier en een mindere der nationale gardo, met de oranjevaanterwijl vertegen woordigers der zeemacht met de holland- sche driekleur achter de hoofdpersonen volgen. (Voorgesteld door leden van het teekengenootschap „Pictura"). 12. Groep uit de landing van den sou- vereinen vorst te Scheveningen op 30 Nov. 1813; voorgesteld door de leden der dor- drechtsche rijschool. De volgende personen zijn vertegenwoordigd: prins Willem van Oranje (in de uniform welke de Prins droeg in den slag van Waterloo) eu Willem Frederik; G. van Oldenbarneveld, genaamd Witte Tuliug, G. G. R. R. van Briene en J. D. Sweerts de Landas, commandanten der oranje-garde te 's Hage, Amsterdam en RotterdomLord Richard Clan-Carty, ge volmachtigd minister van Engeland; W. E. Freih. von Bulow, luit.-generaal bij het pruisische leger (veroverde Arnhem); baron von Phull, Russisch luit.-generaal; C. F. de Jonge, generaal-majoor (chef van het korps dat Leiden en Woerden bezette); generaal C. R. F. Kraijenhof, min. van Oorlog onder Lodewijk Napoleon, (allen te paard). 13. Feest wagen met eene Allegorie der Vrijheid, getrokken door vier, door pos tillons beredene paarden, onder geleide vau lakeien. 14. De Feestcommissie. 15. Het Kon. Dordrechtsche Fanfare korps (beschermvrouwe de douairière Jhr. F. van den Santheuvel, geb. Jantson van Erffrenten), tot sluiting van den stoet. Aan den Vak-optocht, welke zich achter het historische gedeelte aansluit, zullen behalve de reeds gemelde corporatiën, nog deelnemen de scheepstimmerlieden (ijzer werkera en smeden) met een door twee paarden getrokken feestwagen, voorafge gaan door een vaandrig te paard en een rijtuig, waarin de patroons zitten. Uit Amsterdam wordt gemeld Na afloop van eene vergadering in «Plancius» trok eene groote me nigte socialisten Maandag-avond zingende naar het huis vau den burgemeester. Een agent van politie, die hen tot de Westermarkt volgde, werd aangegrepen; helm en sabel werden hem afgerukt en in de Kei zersgracht geworpen; de agent werd erg mishandeldo. a. is hem een arm uit het lid getrokken. Hij moest naar het gasthuis worden vervoerd. Meerdere agenten zijn toegescho ten en dreven de troep met de sabel uiteen. Het dagelijks te Amsterdam uit gegeven politiebericht bevat om trent het feit der mishandeling van een agent op de Westermarkt het volgende «Heden nacht is door twee ge broeders, wonende 2e Bloemdwars- straat, aan het bureau der 3e sectie gebracht een agent van politie, die op de Westermarkt door eene volks menigte zoodanig is mishandeld, dat hij per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd is moeten worden, Het is gebleken, dat te 101/. uur eene volksmenigte uit de Hartenstraat kwam, zich begevende naar de Westermarkt. Dat die troep voor de woning van den burge meester heeft gezongen, dat boven bedoelde agent eenige personen uit dien troep heeft hooren spreken over inwerpen vau glasruiten, waarom die agent den troep is ge volgd eu alstoen op de Wester markt is mishandeld, door onbekend gebleven personen, die bij de komst van meerdere agenten reeds ver trokken waren. Toch is nog een troep volks met wapens uiteenge dreven. De helm en de sabel van den mishandelden agent zijn in de Keizersgracht geworpen. De gewonde agent is ter verple ging in het Binnen-Gasthuis opge nomen. Zijn arm is uit het lid, maar overigens is zijn toestand bevre digend». De Amst. Cl. meldt nogKJ Een groep sociaal-democraten trok, de socialistische iiederen zingende, de stad in. Bij de Hortusbrug wer den liedjes verspreid. Op deJoden- Breestraat gekomen, schoot eens klaps een inspecteur toe met eenige agenten, die voor «Piancius» ver geefs beproefd hadden de lui tot zwijgen te brengen, uit de Nazereth- steeg en verspreidden de menigte met getrokken sabel en den stok in de Joden-Breestraat en de Markus- steeg. Een steen viel tusschen de agenten, dezen maakten eene charge, doch daarmede was het afgeloopen. Achter de agenten zoDg men «Oranje boven» terwijl de sociaal-democraten, hunne liederen zingend, verder trokken naar den Dam en den Jordaan. Men schrijft ons uit Hil versum Dinsdagmiddag ontstond er brand in de bekende «simplex- lampenfabriek van den heer Scholte, tegenover het station alhier. Door spoedig aangebrachte hulp en de doeltreffende maatregelen van het personeel was men het vuur echter weldra meester, en bleven fabri kant en werklieden voorbeen groot ongeluk bewaard. Z'f: 2' Ha Een schoone, rijk melkgevende koe van den heer N. alhier werd Zaterdagmorgen ongesteld en stierf kort daarna. De ijlings ontboden veearts constateerde na onderzoek, dat het beest aan miltvuur was bezweken. De andere koeien van den heer N., die toevallig afgeschei den stonden van de gestorvenen, bevinden zich tot nog toe wel. Maandag is het besmette dier door de politie verbrand. 't Was een aardig idéé van de heeren H. T. en C. Andriessen, muziekonderwijzers alhier, een soireé musicale van hunne leerlingen te organiseeren. Een overgroot aantal ouders, voogden, enz. had gehoor gegeven aan de vriendelijke uitnoodiging F S U I L li B T O SST. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 82 XLVIe HOOFDSTUK. OP WATBB BN BBOOD. Het is goud, mijnheer I Goud, juffrouw Jinny 1 Kijk mij niet zoo achterdochtig aan. Het komt uit den grond en ik zal u alles duidelijk maken. Sedert gij mij de vrijheid hebt geschonken, mr. Villars, hebt gij mij iedere maand gere geld zeven dollars uitbetaald. Hoeveel dat in een jaar is, weet ik niet, maar ik denk wel, dat het veel zal zijn. Gij hebt mij toen gezegd: Leen het aan een eerlijk man uit, Toby, dan kunt gij intrest van uw geld maken. Ik ben toen naar Jim gegaan en heb hem alles gegeven, totdat hij mij eens kwam zeggen: De tijden zijn tegenwoordig zoo slecht, dat ik u uw geld terug zal geven; hij gaf mij ttlles in goudgeld. Ik heb dit kistje toen begraven en gij tuit er nu wel genoeg aan hebben 1 Gij hebt het dus uit den grond gehaald! zeide Virginia, terwijl zij door hare tranen heen lachte en de gouden schijven uit het kistje te voorschijn haalde. De oude predikant zweeg een oogenblk stil, diep ontroerd. God zegen u, trouwe Toby! en ook den eerlijken Jim. Jim is er nu ook slecht aan toe, zeide Toby. Hij is naar het bosch gevlucht en zal met zijn huisgezin naar het noorden moeten vluchten. O vader, daar valt mij iets inGij hebt het recht om uwe dienstboden mee te nemen en nu kunnen de vrouw en dochters van Jim als onze dienstboden meegaan. XLVIIIe HOOFDSTUK. Een week was verloopen sedert Augustus was gevangen genomen, toen Dan Pepperill, op een bewolkten achterna middag alleen naar het hol terugkeerde. Pomp kwam hem tegemoet. Zijn allen gered? Ik mag sterven als het niet waar is! zeide Dan vroolijk. De oude man en de neger en het meisje eu de vrouw en dochters van Jim op den koop toe. Ik beb hen vergezeld tot aan Oud-Kentucky. Ik zou nu gaarne willen weten, wat er met mij zal gebeuren! Gij kunt nu gaan, waar gij wilt. Ik heb u hier afge wacht. Cudjo is dood en de anderen zijn vertrokken. Niets houdt mij hier terug. Wilt gij naar de rebellen teruggaan of met ons naar de vrije staten trekken. Spreek vlug! Pepperill liet slechts een gekreun hooren. Er hebben er zich negen bijgevoegd sedert Jim geko men is. Zii vormen nu een sterken troep, want zij zijn allen gewapend en hebben besloten zich al vechtende een weg te banen. Zij zijn reeds twintig mijlen van ons ver wijderd, maar wij kunnen hen morgen inhalen. Ik zal hen dan geleiden, ik ken alle holen en gangen. Gaat gij mee? Pomp, gij weet dat ik het gaarne zou willen, maar ik kan het nie doen. Ik heb wel niet veel met de zaak der afgescheidenen op, maar ik kan mijn woord niet bre ken, en Dan slaakte een diepen zucht. Pomp glimlachte medelijdend. Vaarwel, Dan Uk hoop dat deze oorlog uwe klasse evengoed als de mijne zegen zal aanbrengen; gij hebt het ook wel noodigl Wacht even en gij zult gezelschap krijgen. Hij nam eene lantaarn en trad het hol binnen. Na verloop van verscheid ine minuten keerde hij terug, vergezeld door een ongelukkige, die uit zijn gevangenschap werd verlost en nu het daglicht weer aanschouwde, dat hij gemeend had nooit terug te zien, hij trilde van vreugde. Het was Deslow. Toen keerde Pomp terug naar den hoek, waar Augustus gevangen zat, de neger sneed zijne boeien door, en richtte hem op. Arme Bythewood! rheumatisch, stijf in de gewrichten en vreeselijk vervallen door angst en verdriet, hij zag er eveD ongelukkig uit als Deslow; zijn geest werd echter opgewekt, toen hij dezen lafaard zag, die, naar zijne meening, reeds lang geleden, door zijn toe doen, gedood moest zijn. Vrienden, zeide Pomp, terwijl hij hen naar den ingang bracht, zoodat zij elkaar in de grauwe schemering konden zien, tot dusverre hebben wij met elkaar afge rekend en ik heb niets meer met u te maken. Gij zijt nu Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo: Let geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. EBirecteuren-UItgevers J. C. FËËRËBOOin

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1