Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. tot bijwoning ervan, zoodat de zaal van bet Hof van Holland Zater dagavond flink bezet was. Een wel komstlied, door bijna honderd liefe lijke kinderstemmetje aangeheven, bracht het aanwezige publiek al terstond in een opgewekte, vroolijke stemming. Het programma was ver deeld in drie afdeelingen, waarin elk der leerlingen om beurten of gezamenlijk toonden welke verras sende vorderingen zij in den zang, op de piano, viool of violoncel, onder de uitmuntende leiding van hun bekwame onderwijzers, hadden Dezer dagen werden door den landbouwer S. te AnDa Pau- lowoa, bezig zijnde met diepploegen op de schorgronden in het Oostdeel, een vijftal doodkisteD gevonden, ieder een geraamte bevattende. Van tijd tot tijd worden ook in andere deelen van die gemeente in den gro-.d de bewijzen gevonden, dat die plaats ook in vroeger eeuwen is bewoond geweest. Op de Koninginnegracht te 's-Hage, is eene dienstbode uit de bovenste verdieping gevallen en neergekomen op twee hardsteenen trappen, welke middendoor braken. De dienstbode werd ernstig gekwetst. De gewezen sergeant- majoor en de fourier van de com door de gemeentepolitie eene die venbende ontdekt, bestaande uit jon gens van 12 tot 14 jaar oud. Aan het station si alen zij 1000 sigaren en bij een der ingezetenen eene partij steenkolen. Tegen de jeugdige daders is pro- ces-verbaal opgemaakt. Maandag is een bierhuis- houder te 'sHertogenbosch in hech tenis genomen, als medeplichtig aan het vervaardigen en uitgeven van valsche munt. Nader wordt hieromtrent be richt Door de gemeentepolitie te 's-Her- togenbosch is verleden week ontdekt, dat aldaar eenige valsche guldens stukken van Koning Willem III en het jaartal 1864, zonder randschrift in omloop waren gebracht. Het in gesteld onderzoek vestigde het ver moeden op een sedert veertien dagen aldaar vertoevend Duitscher, en leidde Donderdag tot de zekerheid, dat de valsche muntstukken ten huize van een herbergier (pok een DuitBcher) werden vervaardigd. Bij eene huiszoeking werden werkelijk stoffen tot het vervaardigen van valsche munt gevonden en in beslag genomen. Bovendien werd ontdekt, dat de materialen en instrumenten te 'a-Hertogenbosch waren aange kocht. De dader, die reeds 8 jaren VISSCHERIJ. IJ m u i d e n 19 November. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen: 1 stoomlogger, i belgische kotter, met besomming van f 260.Van de beugvisscherij 1 holl. sloep met besomming van f 800, 80 schokkers met besomming van f 10 tot f 60. PrijzenGesorteerde tong f 0.80, kleine dito f 0.15 per stuk; levende kabeljauw f 3.70, doode f 2.25 per stuk; schelvisch - schokkers - f 0.55 tot f 6.65 per stuk, schelvisch - sloepen - 37 per groot honderd. Nieuwediep, 20 November. Heden kwa men van de groote visscherij binnen de sloepen: •Pionir," sch. Bunrveld, met 1860 schelv. waar van 850 levende; «Avenim, sch. Dohbeld, met 2000 schelv. waarvan 400 levende en 9 doode kabelj. en «Eersteling," sch. Barendregt met 1200 schelv. waarvan 400 levende, terwijl door 10 bengers 40 tot 150 schelv., en 3 tot 8 kabelj. en door 22 korders enkele roggen, 1 tarbot, 2 tot 9 mandjes ld. schol en 2 tot 7 manden schar werden aangevoerd; schelv. gold f 46 it f 18.50 het honderd, kabelj. f2.20 a f2.85, rog fl per stak, de tarbot f 9, kl. schol f 4.50 per mandje en schar f 1.25 per mand. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons: Nu de dooi is ingevallen, komt de schade van den landbouwer in Haarlemmermeer voor den dag. Er zijn landbouwers, die voor honderde guldens schade lijden hij den aardappelenteelt. Vele suikerbieten waren nog niet gerooid, en velen die gerooid waren, lagen gereed voor de verzending. Van beide partijen zijn vele waar deloos en is de schade enorm. Bij al die rampen, kan toch als eene aardig heid worden vermeld, dat in 't begin der vorige week arbeiders van den heer 'tH., op schaatsen naar het land gingen, om het laatste kanariezaad te maaien. wegens diens inzichten omtrent de hygië nische toestanden in Indië, met andere woorden zijne denkbeelden omtrent het tegengaan van syphilis, beri-beri en zijn bestrijding van de vaccine. Ook nog ter zake van een enkel punt bestreed de heer Mees den min. Bij de interpellatie-Huber had de min. beweerd, dat hem niets overschoot dan de beri- beri-commissie te ontbinden. Met een beroep nu op mededeelingen van den heer Mac Gillavry, den gewezen voorzitter, be toogde de heer Mees, dat de min. uit sluitend tot de ontbinding had kunnen overgaan uit parti-pris ten voordeele van den secretaris, den heer De Roehemont, die naar het oordeel van verschillende leden niet berekend was voor zijn taak en van wiens aanblijven verscheidene leden huu lidmaatschap hadden afhankelijk gesteld. De opiumkwestie wercl door de heereu S c h i ni m e 1 p e n n inck van der Oye en W. van Dedem behandeld. Terwijl eerstgenoemde zich een yoorstander be toonde van invoering der regie, was de heer Van Dedem meer voor beperking van de afLevering, maar gelijkstelling van den prijs met dien waarvoor gesmokkelde opium wordt geleverd, om op die den smokkelhandel krachtig tegen te gaan. De heer Van Asch van Wijck verklaarde saam te gaan met den minister wat diens inzichten betreft omtrent de be vordering van het christendom, terwijl eindelijk de heer Geertsema zich ver klaarde voor een bizondere kleeding der hadji's en voor een minder omslachtige wijze van uitgifte van woeste gronden. Heden voortzetting. heeft hij Darfour veroverd, alle tripoli- taansche kooplieden gevangen genomen en den sultan van Nadin opgevorderd met hem de Engelschen te verjagen. De sultan heeft evenwel geweigerd, waarschijnlijk om dat hij deze eerste winst rekent „katjes winst" te zijn. Om op den noodigen bijval te mogen rekenen zal de madhi nog wat meer fortuin moeten maken. gevangenisstraf in Duitecbland we pagnie jagers, waarbij onlangs bet i ?ens muntscbennis, beeft onder- geval van kwade administratie heeft _'aan, is voortvluchtig, doch wordt plaats gehad, zijn naar het huis van opgespoord, burgerlijke eu militaire verzekering •p.üxSS Kt WETGEVENDE MACHT. gebracht en ter beschikking van dln auditeur militair gesteld, om voor den krijgsraad in bet le arrondissement aldaar terecht te staan. De compagnies-commandant zal insgelijks wegens niet voldoend toe zicht op de administratie worden vervolgd. Te Maassluis was een matroos met eenige zijner gezelleD uitgeweest en dronken aan boord willende gaan, raakte hij te water. De anderen, die ook beschonken waren, baalden hem er uit, doch behandelden hem zoo onhandig, dat hij spoedig een lijk was. Eene we- du we en 7 kinderen blijven daardoor hulpeloos achter. Dezer dagen, aldus meldt men aan de Goesche Ctkwam bij een bakker te Goes iemand, die hem een middel aanprees om het deeg te doen rijzen, of minder goed meel smakelijker te maken, dat veel goed- kooper is dan wat de bakkers te genwoordig gebruiken. De bakker kocht wat van dat nieuwe nieuwe middel en liet het door twee apothekers onderzoeken, die beiden, geheel onafhankelijk van elkander, tot de ontdekking kwamen, dat het bijna geheel uit ammoniak-aluin, vermengd met een weinig curcuma bestond, dat scha delijk voor de gezondheid is. Ook dr. Couvée te Middelburg onderzocht bedoelde stof, door den leverancier «cerais-poeder» genoemd, en zijn onderzoek leverde hetzelfde resultaat. Nader lezen wij hieromtrent in het Pkarmaceutisch Weekblad van 17 Nov. jl., dat te Middelburg de bakkers dezer dagen vereerd werden met een bezoek van den heer J. Koe man, Coolvest 41, Rotterdam, eenig agent voor Nederland voor cerais- poeder. Te B e r g e n - o p - Z o o m is den de twee jongedochters Mager - mans, naaisters, uit Dalheim, waar zij gewerkt hadden, naar hare woonplaats St. Maartensvoeten te rug. Op een weg «Hoogcruts-Plank» in het Roode bosch werden zij aan gevallen door zekeren M. H., bak kersknecht uit Margraten. Beide dochters verweerden zich dapper, doch kregen daarbij verschillende wonden. De eene ontving drie won den aan het hoofd, de andere werd dermate toegetakeld, dat zij haar spraakvermogen verloren heeft en men voor haar behoud vreest. De dader, een gehuwd persoon, werd Zondagnacht door de politie op zijn bed in hechtenis genomen en Maan dag met de aangeranden geconfron teerd, die hem onmiddellijk her kenden. Onlangs was hij nog met de politie te Maastricht in aanra king wegens het zich toeëigenen van een hondenkar. Tegen eene boerin te Nieuw-Appelscha, die een mengsel van gekookte aardappelen en vet, omkleed met eene laag boter van gewone btukboter, bij den koopman bracht, is proces-verbaal opgemaakt. Het gerucht loopt, dat de moordenaar uit Whitechapel zich thans ie Groningen ophoudt, welke bewering ge .taafd wordt, doordat verscheidene lieden een met bloed geschreven brief gelezen hebben. Werkelijk is, volgens de Leeuw. Ct. de tapper T. aan het Boterdiep te Groningen in het bezit van een «rooden brief» van «Jak den Open- snieder», waarin medegedeeld wordt, dat hij eerst twintig vrouwen ver moorden en zich daarna aangeveu zal. De schrik zit reeds vele dienst boden in de beenen, wat duidelijk merkbaar is, als ze 's avonds bood schappen moeten doen. Bij het voortgezet debat, over de indi- sclie begrooting, in de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag verklaarde de beer Domela Nieuwenhuis met den minister Keucbenius te zijn ingenomen omdat hij hem beschouwt als een man van kennis en van karakter, wat hij ook na zijn optreden had getoond door het onrecht te herstellen, aan den heer Sol gepleegd; aan den moed van den minister om dit te doen bracht hij alle hulde. Evenzeer ver heugde hij zich over de geneigdheid van den minister om den Atjehoorlog een „eeuwig schandaal" voor Nederland tot een einde te brengen. Hij hoopte, dat de minister zou voortgaan om te komen tot een pacificatie van Atjeh, wat volstrekt geen oneer voor Nederland zou wezen. Evenmin toch kon de pacificatie van Gent oneer voor Spanje genoemd worden ten onzen opzichte in onzen vrijheidsoorlog tegen Spanje. Aan de praatjes dat de Atje- hers zeeschuimers waren en daarom moes ten bedwongen worden hechtte hij niet; neen, de Atjehers waren verdrukt om ons voordeel te verschaffen eu dat zij moedig den strijd hadden volgehouden had sym pathie bij spreker gewekt. Toch, hoeveel bewondering hij ook koesterde voor den minister Keuchenius, diens begrooting kon hij niet aannemen, omdat zij de voortzet ting was van een koloniaal stelsel, dat hij afkeurde als een stelsel van roof, plunde ring en onrecht, waarvan de inlandsche bevolking het slachtoffer is en waarvan Nederland geprofiteerd heeft. Zou de miu. de 850 millioen willen teruggeven, die aau Indie „ontstolen" zijn Yoortgaan met het tegenwoordige stelsel ware een voort zetting der onrechtvaardiglieidspolitiek. Het streven moest zijn om Indie onafhankelijk te maken. Behouden kunnen wij het toch niet, maar laten wij ten minste door terug gaaf van het gestolen geld zooals Douwes Dekker en Roorda van Eysinga hebben gewild, zorgen, dat wij Indie kunnen verlaten met opgeheven hoofde en niet ge vloekt en gesmaad door de bevolking, die wij jaren lang hebben overheerscht. BehaWe de heer Nieuwenhuis uitte ook nog de heer Yan der Kaay zijne meeniug over de houding des ministers. Hij meende hem, op het voetspoor van den heer Van Houten, weinig vertrouwen te kunnen verleenen, met het oog op zijn houding in zake Sol, maar vooral ten op zichle van zijn denkbeelden omtrent de vereenzelving van Staat en Kerk bij de bevordering van het Christendom in Xndië. Evenmin schonk de heer Z a a i j e r zijn vertrouwen aan den minister en wel De zondebok der bismarckiaansche on gerechtigheden het offer, dat de oude regeering van den ouden Wilhelm bracht aan de nieuwe regeeringsideëen vau keizer Erederik, de heer von Puttkamer, is niet door zijn vrienden, voor wier zonden hij boette, vergeten. De conservatieve groepen in den Rijksdag hebben hem een kostbaar geschenk vereerdeen zilvereu statuette, voorstellende Wilhelm I te paard. En de jonge keizer zelf zou volgens sommige bladen het plan opgevat hebben den ont slagen minister weer allergenadigst in eer en waardigheid te herstellen, niet omdat hij in elk opzicht met hem sympathiseert, maar om hem te troosten en schadeloos te stel len voor deeenigszins ruwe manier, waarop hij gedwongen werd het veld te ruimen. Ge lukkig heeft Wilhelm begrepen, dat hij Puttkamer niet bevoordeelen kan, dan ten koste van de nagedachtenis zijns vaders; daarmee reeds voldoende gesold is. t Kan verkeeren. Dezelfde studenten, die voor een dag of wat door hun oproe- rigeu geest Madrid in rep en roer brach ten, zijn den 20sten November opgetreden als rustbewaarders, ter gelegenheid van het feest van Sint-Isabella. Zij hebben zich niet door de conservatieven, die tot mani festaties aanspoorden, willen laten gebrui ken als door de revolutionairen. Zij hebben zelfs de leiders dezer voorgenomen volks- oploopen in de handen der politie gesteld. Overal in Spanje is de orde bewaard ge bleven, behalve in Badajoz, waar de stu denten evenwel op een aanmaning van den goeveriieur der stad, hun oproerige plan nen hebben opgegeven. De republikeinsehe bladen toonen zich even voldaan over dit alle3, als hun tegenvoeters moeite hebben hunne teleurstelling te verbergen. Wat in Spanje uitgebleven is, heeft zich eveneens tegen verwachting, in Triest ge openbaard. De leden der italiaansche ver- eeniging //Pro Patria" hebben zich bij de derde acte van „Hernani" aan zulk eene hevige irredentiache demonstratie overge geven, dat de politie de zaal moest ont ruimen. Het „Italia Irredenta" blijkt nog niet tot dé vervlogen illusiën te behooren. Evenmin is de Madhi geneigd de stich ting van een mahomedaansch wereldrijk bij de vrome wenschen in te deelen. En waarom ook De blanken hebben de baan moeten ruimen en dwalen met hun sche pen om het land der zon als muggen om een kaars. De mahdi heeft de handen vrij en hij laat ze niet ongebruikt. Y een bericht van de „Riforma" uit Tripoli Men zou in het nieuwe Shaftesbury Theatre te Londen «The Lady of Lyons» opvoeren. De zaal was eivol en vooral de goedkoopere raDgen waren goed bezet. Maar het ijzeren brandgordijn wilde niet op- gaau en te vergeefs werd alles in het werk gesteld, acteurs en toe hoorders konden elkander niet te zien krijgen. Tegen 9 uren gaf men het op en kwam de regisseur meedeelen, dat het geld zou worden terugbetaald, nadat eerst overal om klein geld was gezonden. Het pu bliek nam de zaak nogal goed op eu de orde werd niet gestoord. Bij een opvoering van «Carmen» te Brussel bracht Don José in het vuur van zijn spel, in de laatste acte aan de heldin een wonde toe, met een te puntigen dolk. Gelukkig was de wonde niet ernstig en mile. De.-champs kon aan de terugroeping gevolg geven. Een nieuw weefsel, ver- vaardigd uit vogelvederen, wordt door den heer Bourguignon in Frankrijk (Ardennen) gefabriceerd. Het is eene soort van laken, vrij dik, zeer zacht en sterk, vervaar digd uit de vanen of zijdiaden van vogelvederen. Genoemde fabrikant is er in ge slaagd deze grondstof even gemak kelijk te verwerken als wolhij verft, spint en weeft het kun6tdons even volkomen als andere vezel stoffen. De stoffen, van die vederen vervaardigd, zijn licht, zacht en warm. De prijs is matig. JE e amen no or huurkoet siers! Overeenkomstig een on langs door den parijschen gemeen teraad genomen besluit, heeft de prefect van politie bepaald, dat huur koetsiers voortaan een examen m#e- ten ondergaan en voldoende proeven van bekwaamheid afleggen, alvorens hun vergunning tot rijden wordt verleend. De examencommissie be staat uit 2 pikeurs en 3 koetsiers. De duitsche bladen mel den, dat in het leger de gevallen van zelfmoord weder op een onrust barende wiize toenemen. Alleen in de maand September kwamen er achttien voor. Brunn, die dezer dagen wegens medeplichtigheid aan den postdiefstal gevat werd, heeft bij zijn verhoor de volgende origineele verklaring afgelegd «We zijn toch aartsdommeriken geweest i» zeide hij. «Hoe mooi zou den we al uit de voeten kunnen zijnl «Wij hadden 22000 mark baar geld bij ons, daar kom je waar achtig mee tot het eind van de an dere wereld. Maar dat komt ervan als men zich te veilig denktwe hadden in de verste verte niet ge dacht, dat iemand ons spoor zou vinden. «Naar onze meening kon op ons niet de minste verdenking vallen, want aau de mogelijkheid, herkend te worden, hadden we in 't geheel niet gedacht!» Dit verklaart, waarom vrij om te vertrekken. Deslow, haat dezen man niet, omdat hij u in onze handen heeft gespeeld. Herinnert u uw heider ontrouw, dat is de oorzaak, dat gij beiden verraden zijt. Wat u betreft, mr. Bythewood, ik hoop dat u mij den last, dien ik u heb moeten veroorzaken, niet te zwaar zult toerekenen. Ik heb u eenige dagen laDg van uwe vrijheid beroofd. Gij hebt er mij evenwel jaren van beroofd. Ik draag u echter geen kwaad hart meer toe. Ga in vrede. Hij bracht hen naar de opening van het hol. Toen wees hij op de wolkenGij kunt de zon niet zien, maar toch is er eene zon. In de misdadige handelingen hier op aarde kunt gij God niet herkennen, maar toch is God overal. Hij bestuurt alles, ofschoon Hij in uwe zaak niet met u ie. Gij koestert ongetwijfeld grootsche plannen, maar kijk eens hier, hij legde het touw, waarmee Bythewood was vastge bonden op zijne knieën. Dit ie de keten, waarmee gij mijne broeders en zusters wilt binden. Hij is sterk. Gij hebt hem zeer stevig vastgebonden. Maar gij dacht hem nog steviger toe te kunnen halen, en ziet, gij hebt hem gebroken Terwijl hij deze laatste woorden uitsprak keerde hij zich langzaam om, nam zijne buks en zijne lantaarn weer op, en verdween in de duisternis van het hol. De bevrijde gevan genen vereenigden zich met Penn en begaven zich laDgzaam naar het dorp, zij waren nu wat wijzer geworden. Na de terugkomst van Bythewood werden er onmiddellijk twee kompagnieën soldaten naar het hol gezonden, om dat te bemach igen. Zij slaagden er in, maar maakten geen gevangenen. Pomp was door de kloof ontsnapt en hij was reeds op weg, om de vluchtelingen te achterhalen. Nu is ons verhaal bijna geëindigd. Wij moeten er echter nog bijvoegen, dat mr. Villars, Virginia en Toby veilig aan de plaats hunner bestemming aankwamen, eene kleine stad aan de oevers van de Ohio, waar zij door bloedverwanten hartelijk werden ontvangen. Drie weken later werden zij door twee jonge mannen be zocht. De eerste was een jongeling met een bronskleurig gelaat, een baard, schitterende oogen en eene flinke ge stalte, die niemand voor een schoolmeester en een kwaker zou houdende ander was een flinke, vroolijke knaap van zestien jaar, en met blauwe oogen, dien men evenmin voor een overgeloopen rebel zou aanzien. Jim de barbier had hen tot Cincinnati vergezeld, waar hij zijne familie terugvond, die goed ontvangen was door menschen, welke met mr. Villars bekend waren. De andere vluchtelingen waren na een tocht vol moeielijkheden en gevaren, ongedeerd in het kamp der Federalisten aangekomen. Van Pomp vernam men later, dat hij door zijne onver schrokkenheid en flinkheid groote diensten bewees in het leger van Cnmberland. Dan Pepperiil viel in een gevecht bij de Stone River, terwijl hij voor eene zaak vocht, waar hij niets mee ophad. Bythewood, na zijn invloed te hebben verloren, beproefde overal zijn fortuin, en bekleedde ten laatste een rang in den staf van den bekenden Roger Pryor, in wiens lot hij deelde, toen deze langharige kommandant der muiters wegens laf hartigheid gedegradeerd werd. Wat Carl betreft, hij werd een flink korporaal in een of ander regiment in Pennsylvanie. Hij diende onder zijn dier baren vriend, bekend onder den naam van den «vechten den kwaker» en hij onderscheidde zich door zijne uitstekende hoedanigheden als mensch en als soldaat. De strijd, die tusschen noord en zuid gevoerd werd, wae kort maar bloedig. Met lauweren overdekt, keerde Penn ein delijk uit den strijd terug en nu belette hem niets meer om zich met zijne beminde Virginia in den echt te veree nigen. De oude predikant was in dien tusschentijd, na eene kortstondige ziekte, kalm en zacht overleden. En Virginia f Behoeven wij nog te zeggen, dat zij met Penn een innig gelukkig leven leidde?

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2