Politiek Overzicht. Van deze ontdekking ii dadelijk bij de politie aangifte gedaan. Woensdagnacht is de 15-jarige J. Krom, werkzaam in de suikerfabriek te Breda, van een vrij hoogen zolder gevallen en met het hoofd op eene ijzeren plaat terecht gekomen. Zwaar gewond, is hij in zeer bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het «Leger des Heilsn schijnt te Vlissingen zijne beste da gen gehad te hebben. Maandag avond had eerst in de zaal een op stootje plaats sn bleek de uitwer ping van een paar personen nood zakelijk, die vervolgens voor het locaal geposteerd bleven, om de da mes bij het naar huis gaan te be- leedigen. Dit werd zoo ernstig, dat het noodig werd geoordeeld de da mes onder geleide van vier politie agenten naar hare woning op de Groote Markt te brengen. Onder weg werd aanhoudend met vuil enz. geworpen en veel kabaal gemaakt. Te O i s t er w ij k (b ij T i 1- burg) is Dinsdag de landbouwer V., terwijl hij eene kar met beer naar het land bracht, door het achter overslaan der kar daaronder geraakt, met het treurig gevolg dat men hem levenloos terugvond. Te Maastricht vervoeg den zich Maandag twee net ge ileede personen, voorgevende kunst schilders te zijn, bij den heer H. om kamers te huren. Toen men het over den huurprijs eens was, gingen de heeren op hunne kamer om een volgbriefje voor hunne koffers te schrijven. Van die gelegenheid maakten zij tevens gebruik om uit eene openstaande kamer een gouden horloge en dito ketting te ontvreem den. De diefstal werd eerst ontdekt toen de beide oplichters zich reeds lang hadden verwijderd, onder voor wendsel van naar een expediteur te gaan. Te Maastricht werd Woensdagmorgen aan alle venters van buiten de stad, onder voorge ven dat er gebrek aan ruimte was, eene staanplaats op de markt voor kramerijen geweigerd. Een der aanzienlijkste ingezetenen van Aarle-Rixlel is ge vankelijk naar Roermond getrans porteerd. Hij was door het kanton gerecht wegens mishandeling tot acht dagen gevangenisstraf veroor deeld en kwam daarvan in hooger beroep bij de rechtbank te 's-Her- togenbosch, doch had, naar het schijnt, vooraf aan twee personen 25 gulden gegeven om te zijnen gunste valsch te getuigen. Voor de rechtbank schijnt het geweten der getuigen wakker te zijn geschud, en deelden zij dit feit mede, waarop de arrestatie van den omkooper volgde. De jongen te Vrouwen- buurt, die Maandag bij ongeluk door een geweerschot is getroffen, was 13 jaar oud. Hij is reeds den zelfden avond onder hevige pijnen bezweken. De justitie stelt een on derzoek naar de zaak in. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 28 Nov. Vier en dertig kor- ders brachten hedea 2 tot 14 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar ten afslag, terwijl door 18 beuger8 20 tot 100 schelv. en 1 tot Skabelj. werden aangevoerd; kl. schol gold f4.80 h. f5 per mandje, schar f 1.50 pei mand, schelv. f 68.50 a 07.50 het honderd. Lemmer, 27 November In den loop der laatste dagen werd aan den afslag te dezer plaatse bijna geen zeevisch aangebracht. Benige schel- viach, van zeer goede kwaliteit, die echter ge middeld nog geen 25 cent per stuk opbracht, was alles wat werd aangevoerd. Heden werd geen Zaiderzee-haring alhier ge vangen. WETGEVENDE MACHT. In de zitting van Woensdag van de Tweede Kamer werd het debat voortgezet over de motie-Van Houten tot geleidelijke opheffing van het koffiemonopolie. Door den minister van Kolo- niën werd nader aangetoond, dat de voor gestelde verhooging van het plantloon al leszins billijk is en overeenkomstig art. 56 van het regeeriugs-reglemeut. De goe- vernementscultuur dadelijk opeens te her vormen zou groote verwarring stichten in financiën. Zelfs de heer Van Rees meende dit. De ingestelde staatscommissie is vol komen vrij in haar oordeel. Haar benoe ming strekt alleen om na te gaan, hoe overeenkomstig de belangen en behoeften van Indië en Nederland, de welvaart der bevolking kan bevorderd worden en de nadeelen der cultuur weggenomen. De motie is onnoodig en onraadzaam; naar verbetering der cultuur wordt gestreefd. De plotselinge opheffing zou den Javaau blootstellen aan de willekeur der Chinee- zen en Europeanende aanneming kan de regeering niet schaden, maar wel de libe rale partij, die, toen zij regeeringspartij was, zelf niet in den geest der motie han delde en de motie zal een band worden voor de liberale partij in de toekomst. De heer Mees was voor de motie, maar vreesde verkeerde gevolgtrekkingen van een waar schijnlijke verwerping. De heer Van Houten heeft zijn motie ingetrokken. Gestichtenwet. Zooals reeds in de Memorie vau Ant woord op hoofdstuk Justitie was aange kondigd, heeft de Regeering wederom het voorstel gedaan, om de bizondere straf gevangenis voor meisjes niet te Amers foort, maar te Montfoort te vestigen. In 1886 werd zoodanig voorstel verworpen, maar de min. van Justitie acht zich ver plicht, opnieuw hetzelfde voorstel aanhan gig te maken, omdat een persoonlijk be zoek te Montfoort hem heeft overtuigd, dat met het oog op het zeer klein getpl veroordeelde meisjes op 20 September bedroeg dit 8 het stichten van eene strafgevangenis te Amersfoort uit een gel delijk oogpunt niet te verdedigen zou zijn. LETTEREN EN KUNST. Het eenig gedicht, door Jan van Beers, den veelbetreurden vlaam9chen zanger, nagelaten, zal in het December-nummer van "De Gids» verschijnen. Het is getiteld: «De idylle van Va der Matthijs Inhoud Hollandsche Lelie No. 22. 18131888. Ned. Schrijvers. Kunst. Losse schetsen. Biografie. Leestafel. Raadsels. Roman. Correspondentie. Weekkalender. KOLONIËN. (Vit bataviasche bladen van 2526 Oct.) BATAVIA, 26 October. Wij vernemen dat het legerbestuur van plan is een voorschrift op het bajonet- schermen uit te geven. Naar men verneemt zijn op de oost kust van Sumatra te Bangka, in den Rionw Archipel en te Palembang door de residenten bevelen uitgevaardigd om uit te kijken of het lijk van den verdronken landgraaf van Hessen niet aanspoelt en zoo ja de middelen aangegeven om dit stoffelijk overschot te conserveeren. Het eervol ontslag uit zijne betrek king van den ass.-resident van Tjilatjap, den heer Labaar, staat volgens den „hoe." in verband met een tekort in de vendu- kas. Niet alleen in de kas van den alge- meenen ontvanger, maar ook in die van het vendukantoor is een tekort. De ass.- resident-vendumeester is daaraan in geenen deele zelf schuldig, maar slechts te licht vaardig geweest in zijn toezicht, daar hij de administratie der kas aan niet zeer vertrouwbare handen overliet. De regeering blijkt hierin reden te hebben gevonden om hem eervol te ontslaan. De politie op Sumatra is het gelukt een schuilplaats te ontdekken van pl. m. 20 dwangarbeiders, die successievelijk zijn weggeloopen van de werken aan den spoorwegaan leg Brandewij n sbaaiPadan g. De kerels hadden in het gebergte bij Ra- wah een huis gebouwd, waarin alle mogelijke gerieflijkheden waren bijeen gebracht, zeker verkregen door middel van diefstal. Het huis werd aan de vlam men prijs gegeven, de goederen zijn in beslag genomen; van de dwangarbeiders was echter geen spoor te vinden. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 2 tot en met 14 October, wordt het volgende ontleend G r o o t-A t j e h. De verschillendp pos ten in de linie werden nu en dan licht, eu het blokhuis bij de Kroeng Linkar in den avoud van den lien Oct. vrij hevig beschoten. Op patrouilles, welke zich tusschen Kota Pohama en Pakan Kroeng Tjoet heen en weer bewogen, werd nu en dan van uit Oedjoen Gedoeng geschoten. Chineesche werklieden, die het terrein nabij het blokhuis Lamsaijoeu en bij Lamjong openkapten, werden van tijd tut tijd door Atjehers verontrust. Op den 9den Oct. werd Lamrung, als mede de troep, die aldaar naar de schijf schoot en eene patrouille van Lambaroe beschoten, een europeesch korporaal werd aan het rechterbeen gewond. Nu en dan werd tusschen verschillende posten de telephoonverbinding vernield en telephoondraad geroofd; op degenen die de aangerichte schade moesten herstellen werd soms geschoten. Tusschen Roempit en Boekit Karang werden in den nacht van den 6en enkele bruggeplanken losgebroken en medege nomen. Aan den kant der XXVI Moekims wa ren het voornamelijk Panglima Njacq Oessoe en Pang Analan die vijandelijk heden pleegden; de eerste behoort te Tjoet Pres, de tweede in Pedir te huis. Onderhoorigheden. De ver wikkelingen in de bovenstreken namen eer toe dan af. De hoeloebalang van Pedir Tengkoe Pakih zond zijn oudsten zoon Toekoe Mo- homad Daoed naar Kota Radja, om zijn opwachting te maken bij den goeverneur, en kwam terug op zijn verzoek om Pakan Baroe te mogen bezetten. Onze versterking te Melaboeh werd niet meer, en de omliggende kampongs zeer zelden, en dan nog licht beschoten. Kad- joeroean Ali van Kroeng Sabil kwam naar Kota Radja; hij heeft kwesties met den Iman van Tenom, die het bestuur zal trachten bij te leggen. In den aanvang der maand werd bericht ontvangen van het overlijden van den hoeloebalang van Baijan, onderhoorigheid van Langsar. Op den 30en September werd te Segli tijdens eene begrafenisplechtigheid de dek king door eene bende van circa veertig man verontrust. Deze bende werd door de onzen met achterlating van een doode, een achterland geweer, eenige patronen, een klewang, eenige patjols en een zakje met een weinig geld op de vlucht gejaagd. Van onzen kant werden geen verliezen geleden. Volgens later ingekomen bericht was bovenbedoelde bende afkomstig van Aër Leboe en werd aangevoerd door zekeren Toekoe Ali, die vernomen had dat er eene begrafenisplechtigheid zou plaats hebben. De verliezen van den vijand moeten be dragen drie dooden, waaronder Toekoe Ali, en vijf gewonden. Overigens werd gedurende den verslag- tijd tot 11 October geen schot op onze troepen of de versterking gelost. De weersgesteldheid was afwisselend. Den 8en October te 9 uur 's avonds werd op Groot-Atjeh eene aardbeving waargenomen. Op enkele verticale schok ken volgden golvingen van Zuid naar Noord, die nagenoeg 40 seconden aan hielden. Geen schade werd aangericht. De gezondheidstoestand bleef ongunstig. Dagelijks werden gemiddeld 26 lijders in het hospitaal opgenomen, waarvan gemid deld ruim 12 met beri-beri, zoodat de stand der ziekte even ongunstig is geble ven als gedurende den vorigen verslagtijd. Het ziektecijfer was hoogerhet sterfte cijfer stationnair. Volgens de //Soer. Ct." zal Zr. Ms. stoomschip //Zilveren Kruis" op last van hooger hand nog eens worden gekeurd en van den uitslag zal het dan afhangen, of het schip naar Nederland gaat of niet. Men weet niet of die last hier dan wel in Holland is gegeven. CIVIEL DEPARTEMENT. VerleendEen tweejarig verlof naar Europa, vregens ziekte aan den opzichter 2e kl. bij den waterstaat G. J. A. Graichen; een tweej. verlof naar Nederland wegens ziekte, aan het lid der wees- en boedelkamer te Soerabaja mr. C. Vinju. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej verlof naar Europa, aan den len luit. der inf. C. F. 4. H. Fundter. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de Indische bladen van 18 tot 26 Oct.) Bevallen: A. M. Begemann-Kemmann d. Buitenzorg. - L. A. van Vianen-Plasberg z. Ben- koelen. - A. M. Schoonhoven-Goedhert d. Tjaadi. - Brest-van Kempen z. Blitar. Overlbden: M. L. Valenza 7 m. Batavia. J. G. Soesman 30 j. Solo. - C. A. L. Witterland Semarang. FINAMCIEELE MEDEDEELINSEN, Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 27 dezerdoor hun tnsschenkomst verhandeld de volgende fondsen: Obl. Gemeente Vlissingen tot 89 pet. Aand. Amstel Hótel-Maatsch tot 87 x'u Aand. Amst.-Deli-Comp. 1886,88 tot 340 345 Aand. Amsterd. Galerij-Mpij tot 61 Aand. Amst. Koflie-Cultuur-Mpij tot. 102 James Barge en E. Moormann Co. (Liq. aand.) tot47-48 Aand. Deli Maatschappij710-719 Aand. Effectenbank "de Kleine Kapi talist" tot87 i Aand. Gezam. Bnskruitmakers v. N.- Holl., Utrecht en Zeel. tot 101 Obl. Heineken's Bierbrouwerij-Mpij (Actions de Jouissance) tot ƒ60 Aand. Ned.-Ind- Cultuur-Mpij tot .110 Obl. tot 997/8 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1875 tot370 Id. id id. 1887 tot 290 Aand. Almelo-Salzbergen Spw.-Mpijtot 57Vs Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Oblig.) tot10 Obl. Kon. Fabriek van Stoom- en an dere Werktuigen le Hyp. tot 45 Aand. Ned. Biscuitfabriek 75 Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft tot138 Aand. Nederl. Stoombleekerij te Ny- verdal tot145 Aand. Guarantio Kapitaal Spaarbank Amsterdam tot65 Cert. Ver. Amer. fondsen, 2e Serie. Restantbew. totƒ285. Aand. Bergbau-Gcsellschaft «Holland" Serie 4 tot100 Id. id. id. B. tot 102 Aand. Russische Zuidwest Spoorw. Act. de Jouiss. totƒ26 Gezantenkwesties zijn in den laatsten tijd eenige variatie komen brengen in de van veel streven getuigende, maar weinig voortgang berichtende politieke nieuws tijdingen. Erankrijk en Italië, op eenigs- zins gespannen voet met elkander levende sedert de laatste hare romaansche traditiën scheen te verloochenen door deelneming aan het middeneuropeesch verbond, Frankrijk en Italië, elkander nooit vreem der dan bij het bekende bezoek van Wil helm aan Rome, hebben den destijds van 't feesttuoneel afwezigen franschen gezant tot het voorwerp hunner geschillen gekozen. De heer de Mouy, van wien het toen heette, dat hij niet al te best met Crispi overweg kon, betaalde natuurlijk het gelag en kon zich gaan spiegelen aan zijn lotgenoot Sack- ville. De heer Mariani, zijn opvolger, is voor eenige dagen te Rome op de meest vriend schappelijke wijze ontvangen, en zoo is ten koste van een gezant het leven van velen bui ten alle gevaar. En dan durft men soms nog afgeven op diplomaten als de stokebran- der van alle politieke twistenBlusch- middelen zijn het tevens zooals men ziet. Een derde, die zijn plaats heeft moeten ruimen is de spaansche gezant te Berlijn, de graaf van Benomar. Het kwam den min. van oorlog Vego de Armyo ter oore, dat hij aan Canovas de geheimen verklapte van alle onderhandelingen, gevoerd door de liberale ministeriën onder koning Al- phonsus en onder het Regentschap. Diens volgens werd de graaf teruggeroepen en werden zijne fuuctiën overgedragen op den gezantschaps-secretaris. Benomar toonde zich echter minder gedwee dan zijne collega's: hij was oost-indisch doof, ging voort zijn zaken waar te nemen, ver scheen op de officieele recepties en zoo gelukte het hem zich als gezant te doen respecteeren. In Madrid was men hierover natuurlijk weinig gesticht en de Armyo heeft zijn kennisgeving van Benomars ont slag aan den duitachen gezant herhaald. Het einde dezer zonderlinge geschiedenis ligt geheel in het duister; vrij zeker is het in elk geval, dat de gezant niet door Sagasta voor den rechter zal worden ge daagd uit vrees voor de onthullingen, die hij zou kunnen doen en wier gevaar aan de groote klok te worden gehangen, natuurlijk dat van aan Canovas te zijn medegedeeld, verre overtreft. In Berlijn, waar dit geval natuurlijk groot opzien verwekt, wordt evenzeer druk gesproken over de bekende socialistenwet. Het bij den Rijksdag overgelegde rapport betreffende de verantwoording der regeering over de toepassing dezer wet gedurende het vorige jaar is arm aan stof. Uitge wezen werden in 1887 uit Frankfort, Hamburg, Altona en Harburg 23 perso nen; te Berlijn is niemand uitgezet. Het belangwekkendste is, dat officieel in het licht gesteld wordt, hoe vele der hevigste oproerige geschriften, die tot nu toe ge acht werden te Hottingen, bij Zurich, ge drukt te zijn, aldaar niet van de pers zijn gekomen, maar te Berlijn, alzoo op het gebied, dat voor de toepassing der socia listenwet is aangewezen. Thans wordt het anarchistisch blad //Autonomie" nog dik wijls over de belgische en zwitsersche grenzen binnengesmokkeld. Te Berlijn zelf kan thans van //eene anarchistische agi tatie van eenige beteekenis" niet gespro ken worden. Het rapport constateert voor het overige, dat nog vele socialistische druk werken uit het buitenland binnen gesmokkeld worden, inzonderheid naar Frankfort en Leipzig en dat de sociaal democraten hunnen invloed thans vooral bij werkstakingen doen gelden. - Men komt tot het inzicht, dat èn door het uitlokken van verzet èn door ontduikingen deze wet niet alleen haar doel mist, maar haar doel tegenwerkt. De oorlog van Bismarck tegen de socialisten doet denken aan onzen oor log tegen de Atjehers, waarvan er een verklaarde, dat zij nooit zoo welvarend waren geweest als sedert men gepoogd had hen te onderwerpen. De socialistenwet is van kracht tot 30 Sept. 189Oen het man daat van den Rijksdag looft tot den 21en Februari van dat jaar en de vraag wordt algemeen gehoord of dit lichaam, dat door het aftreden van Puttkamer, Bismarcks werktuig, de handen vrijer heeft, geen andere en definitieve regeling dezer zaak zal behandelen in hare Vrijdag geopende zittingen. In denzelfden Rijksdag heeft de minis ter Boetticher, bij de beraadslaging over de begrooting, zich verklaard tegen het door Liebknecht uitgedrukte verlangen naar eene internationale ontwapening, als zijnde onuitvoerbaar. De minister heoft voorts de aanvallen van Liebknecht tegen de buitenlandsche staatkunde der regeering afgeweerd. Bismarck, zeide hij, heeft nooit conflicten met het buitenland te voorschijn geroepen. Hij heeft steeds den vrede trach ten te bewaren. Dat door de wetgeving niet aan alle verkeerde toestanden een einde is gemaakt, is de regeering zich be- wusi. Zij zou echter plichtvergeteu geweest zijn, indien zij niets gedaan had. Zij heeft getracht aan sommige stuitende toestanden een einde te maken. Deze vraag naar een algemeene ont wapening voorspel van den wereld vrede, vindt bovendien een spottend ant woord in de versterking zijner macht in Zanzibar, waartoe Duitschland overgaat. Evenzoo treedt het, zijn afwachtend blok- keerende houding prijsgevend, handelend op.De oorlogsschepen//Leipzig" en //Sophie" zijn naar het beruchte Bagamayo vertrok ken in de nabijheid waarvan een gevecht gevoerd schijnt te worden. Wat Engeland betreft, het gaat Soeakim versterken met een regiment infanterie en honderd man bereden troepen. RECHTSZAKEN. Na het iiooren van eenige getuigen, b(jna allen roed8 ter zitting van de rechtbank verschenen, in de zaak der valsche munters, voor het ge rechtshof te Am8.erdam op Dinsdag, werd dea bokl. een eindverhoor afgenomen. Alle drie bleven bij hetgeen zij reeds vroeger opgegeven hadden: Moviu9 en Hol hij hunne bekentenis, Smitshuij- zen hij zijne ontkentenis. De ijzeren kringen of indrukken op de plaat, verklaarde bekl. thans door de opheldering, dat hij haar vroeger, toen voorheen op het platte land in deze streken voor eren ge vaarlijk en vreemd door als een omwenteling in 't leven roepen. Met zekeren schrik zag men van de stoepen der huizen de vermetele na, die zoo beslist de oude zede met voeten dnrfde treden. «Zij draagt strooken» 1 Er was geen huisvrouw of zij haalde den neus op, waar zij dit vertelde met onder laatdunkend heid verborgen wangunst. Francine evenwel droomde van vrij wat erger nieuwigheden. Onder haar bestuur werd er in alles op het huis in de duinen verandering gebracht. Drie jaar was zij gehuwd en zij regeerde als onbeperkte heerscberes, Gerbier deed niets zonder haar raad ingewonnen te hebben. Zij had hem twee zonen geschonken, Jacques en Matthieu, die zij weigerde zelf te zoogen. Madeleine, het dochtertje uit Simons eersten echt, W88 toen ongeveer twaaf jaar oud en de eenige, die zich met haar broertjes bezighield. Ofschoon in niets van het overige een wil duldende naast den hare, was madame Gerbier in dit opzicht niet bazig: zij liet Madeleine de handen vrij met de kleintjes en Madeleine voelde zich ge lukkig in die zachte heerschappij. De fortuin bleef Gerbier nog een tiental jaren getrouw, maar na dien tijd was hij door eenige bankroeten en eenige ongelukkige ondernemingen op zijn hoede tegen de raadge vingen van zijn vrouw en tegen zijn eigen lichtzinnigheid. Zijn verstand was gerijpthij deinsde er voor terog alles aan het toeval over te laten. Evenwel was hij in eenige ondernemingen betrokken, waaruit hij zich niet dan ten koste van groote offers kon terugtrekken. Hij zette dus door, aan gemoedigd door Francine, die alles zocht te winnen door eene koppige volharding. Het springen van een bank beroofde hem met éénen slag van twee derde zijner bezittingen. Na dien tijd ging alles van kwaad tot erger. Op de geregelde zaken, op de wel- overlegde operaties, volgde nu, onder den verderfelijken in vloed van madame Gerbier, eene reeks van gewaagde onder nemingen in éen woord men probeerde met den smokkel handel, wat met den eerlijken handel niet te verkrijgen scheen. De contrabande werd destijds sterk beoefend op de kusten aan weerszijden van het Nauw van Calais. Zij be stond hoofdzakelijk in kant, die men uit Engeland invoerde, gesloten in lange, smalle kisten, welke eerst met teer be streken en daarna in het rossige zand van Folkestone gerold waren. Deze kisten werden 's nachts ingescheept en hij vloed op eenige bekende punten van het strand bij Wimereux gelost. Zij waren in kleur niet te onderscheiden van het zand en alleen te ontdekken, voor wie ingewijd was met de plekken, waar zij verscholen lagen. Gerbier en zijn handlangers wachtten de ebbe af om ze 's nachts op het gunstigste oogen blik weg te halen. Dit vereischte de meeste zorg en omzichtigheid daar de kustwacht streng gehandhaafd werd. Niettemin, al moch ten er eenige van deze kostbare kisten onder het zand verborgen blijven, verreweg de meeste verhuisden naar de schuilhoeken, waaraan de tuin van het huis in de duinen zoo rijk was. Bij voorkeur werden er stormachtige nachten uitgekozen voor deze gevaarlijke strandjutterstochten. Alles ging naar wensch tot omstreeks het jaar 1854. Toen werd Gerbier eens op een nacht gesnapt, terwijl hij eene kleine vangst huiswaarts bracht. Een douanier, die sedert eenige dagen op hem loerde, bracht hem op. Gerbier werd veroordeeld en moest eenigen tijd gevangen zitten. Het huis in de duinen werd doorzocht; men vond niets verdachts, daar men de kelders in plaats van den tuin naspeurde. Francine, die deze huiszoeking met het onschul digste gezicht van de wereld bijwoonde, voelde zich een pak van 't hart wentelen, toen de agenten zich verwijderden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2