NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Zaterdag 1 December!1888. No. 1662. ADVERTENTIES: BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, poetkantoren en courantiere. en J. Hoofdagente» voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, fitter., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 30 November. Maandagavond te half 9 verga dert de vereeuiging «Volksbelang» alhier in «Weten en Werken», ter behandeling van de volgende pun ten: 1. Vaststelling reglement; 2. Verkiezing 2 nieuwe bestuursleden; 3. Verkiezing commissie «Kinder speeltuin»; 4. Mededeeling van de dezen winter te houden voordrachten. Het waren eenige treffer.de oogenblikken welke de gevierde 70-jarige acteur van het Nederlandsch Tooneel, de heer P. A. Morin, zoowel als het aanwezige publiek Donderdagavond in den schouwburg alhier doorleefde. Gegeven werd Dames en Heeren uit Pout-Arcyv/ en zoowel de omstandigheid dat men den man, die vijftig jaar lang het tooneel tot sieraad strekte, zijne hulde kon bewijzen als de juiste keuze van het stuk, was oorzaak dat de schouwburg stampvol was. Nauwelijks was de geachte jubilaris op de planken verschenen of de muziek hief eenige fanfares aan en warme toejuichin gen weerklonken, terwijl hem een fraaie lauwerkrans met wit lint en witte bloe men werd aangeboden. Een nog grooter huldebetoon werd hem geboden na het derde bedrijf. Daar wer den den jubilaris bij monde van zijn kunstbroeder den heer Clous een krans van de Afdeeling Haarlem van het Ne derlandsch Tooneel, een krans van de letterlievende vereeniging J. J. Cremer// en een dergelijk huldeblijk van eenige kunstlievende haarlemsche jonge dames aangeboden, benevens onder couvert een stoffelijk blijk van hulde van het aanwe zige publiek. Diep getroffen bracht de heer Morin in hartelijke bewoordingen zijn dank aan de schenkers en inzonderheid aan de dames *rvan wie", merkte hij guitig op, //ik zulk iets op mijn leeftijd niet had durven verwach ten". Tevens sprak hij de hoop uit, dat het hem gegeven mocht zijn, nog eenige jaren zijne krachten aan het tooneel te kunnen wijdeneen wensch, waarmede natuurlijk alle aanwezigen van harte in stemden. "Inderdaad, het is weinigen gegeven,Melpo mene en Thalia zoolang te dienen als deze waardige kunstenaar, die niet alleen in den figuurlijken, maar ook in den eigenlijken zin zijn beste beentje weder voorzette, want als een man, die de helft van zijn jaren telt, sprong en zong hij op een wijze, die verried hoe krachtig en opge wekt hij nog is. Tot driemaal toe moest het scherm voor hem opgaan en telkens groeide het gejuich aan tot eene stormachtige ovatie hem ter eere. Het doet ons goed op die wijze de kunst naar waarde te zien beloond. Met dezelfde voorliefde als immer speelde de jubilaris de rol van Anselme Brochat en was hij niet minder uitstekend dan de overige acteurs, waarvan de heer de Jong, als Fabrice, ons menig genotvol oogenblik schonk in de door hem zoo waardig en aangrijpend gespeelde rol naast de tref fende edele figuur van mevr. Sophie de Vries, als de barones de St. André. Mevr. Frenkel-Bouwmeester vervulde de rol van Marcelle Aubry en had daarin menig dank baar oogenblik, zooals o. a. de samen komst met Fabrice en hare vertwijfeling, als Fabrice de schuld zijns vaders op zichzelven laadt. Mevr. Cbr. Stoetz was als altijd weder onverbeterlijk en mevr. A. Rössing-Sablairolles stelde de aanvallige Bérangère met veel toewijding voor. De heer de Boer was als de maire weder goed op zijn plaats, en het spel zijner gemalin Clarisse Trabut, de prachtiievende en eer zuchtige, sloot zich goed bij het zijne aan. De overige minder belangrijke rollen wa ren in handen van de dames Lorjé en Kiehl en van de heeren Toumiaire, Claus, van Dommelen en van der Hilst. Deze tweede voorstelling van het abon nement zal on8 zoowel door het genoten kunstgenot als door de indrukwekkende ova tie, den heer Morin gebracht, nog lang heugen. Arrondlssements-Rechtbank TE HAARLEM, Zitting van 29 November 1888. Nog werden behandeld de navolgende T. S. P., bedelarij en landl. req. 2 maal 6 dagen hechtenis en 6 maanden opzending; O. B. schoenmaker, Amsterdam, bedel, en verniel., req. 12 d. hecht, en 3 jaar opzend, en f10 boete subs. 5 d. hecht.; J. J. werkm. Zaandam, openbare dronkenschap 3e herh. hooger beroep, req. 3 w. gev.; D. O. en P. G., Ilpendam, mish. req. elk f30 boete of 10 d. hecht.; M. B., besteller Krommenie, verduist. req. 9 m. gev.; A. K., diefst. req. 3 j. opvoed, gesticht; J. B., Krommenie, mish. req. 115 boete of 3 d. hecht. Uitspraak werd gedaan in de navol gende zaken, vermeld in //Haarlem's Dag blad van 23 en 24 dezer B. B., banketbakkersbediende Haarlem, mish. f 15 boete of 5 d. hecht.; J. F. K., sjouwer, Haarlem, verwond. 9 m. gev.; F. D., 13 j. Haarlem, verwond. 8 d. gev.; A. K., slagerskn., Haarlem, openb. dron- kensch. en weerspann. 5 d. gev. en f 5 boete of 3 d. hecht.; P. R., slagersko. Haarlem, als voren; G. Z., koopm.Mon" nikendam, weerspann. 8 d. gev.; P. R.» landb. Landsmeer, schennis der eerbaarh* 14 d. gev.; J. v. S., jager en winkelier» Landsmeer, 6 m. gev.; J. L. E., landb. Be verwijk, vrijspraak; W. V., visscher, Hil- legom, f 8 boete of 2 d. hecht.; S. W., werkster, Hoolddorp, mish. 3 d. gev.; S. G., huisvr. van J. H., Oostzaan, laster, f 5 boete of 3 d. hecht.; A. R., bedelarij 12 d. hecht, en 2 jaar opzend.; J. de Y. diefstal, 4 m. gev. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 bank- en plaatwerker, 1 gepas- porteerd militair vraagt werkzaam heden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 timmermansaankomeling, 1 boekbindersjongen met het vak bekend. Uit Haarlemmermeer wordt ons gemeld Donderdag geraakte het paard gespannen voor een ledigen bieten wagen van den heer P. Knaap, be stuurder D. Bijl op den Vijfhuizer- weg op hol, met het gevolg, dat de voerman van den wagen sloeg en een zijner beenen werd overreden, en hij zwaar gekneusd werd weggedragen. De wagen is verbrij zeld. J. Poen, kastelein en winkelier, Donderdagavond huiswaarts kee- rende, geraakte bij den IJ weg, met zijn wagen,getrokken door een paard en beladen met koopmansgoederen, te water. Door spoedige hulp slaagde men er in man en paard benevens den wagen behouden op het droge te brengen, maar de goederen hebben veel schade geleden. De oorzaak van dit ongeval wordt aan de duis ternis toegeschreven en aan de om standigheid dat het paard zoo goed als blind is. Een zware brand brak Don derdag j.l. uit ineen perceel aan den Aalsmeerder weg, bewoond door J. Verdoes, waarin eene winkelzaak wordt uitgeoefend. De brand is zoo snel toegenomen en de spuit heeft zoo weinig dienst gedaan, dat noch van de winkel waren noch van het huisraad, veel gered is. Alles is verzekerd. Oor zaak onbekend. 60 H. A. land geveild in het logement «de Beurs» te Hoofddorp hebben opgebracht f42.000. VEETEELT, De duitsche regeering heeft een verbod uitge vaardigd tot invoer van rundvee (kalveren daar onder begrepen) uit Nederland. Het is gegrond op eene bekendmaking van den Regeeringa-pre sident van Osnabrück. Deze verklaart in de Beicks-Anzeiger den bedoelden invoer niet meer te kannen toestaan, omdat in het aangrenzende Re^eeringa-district Munster vee uit Nederland was ingevoerd, waaronder den 17den dezer een longziek rund gevonden werd. Alleen reeds vóór den 28sten November naar Pruisen verkocht vee wordt tot het einde dezer maand nog toe gelaten, als het ten minste niet afkomstig is uit de gemeenten Brummen, Zutfen en Warns veld. De Zioolsche Crt. wijst er op, dat tot dusver hier te lande niets van longziekte is ver nomen, terwijl het bekend is dat het toezicht tegenwoordig zeer streng is. Het i3 zeer goed mogelijk, dat de ambtenaar te Osnabrück op een loos alarm is afgegaan. De Zutf. Crt. meent zelfs dat het voor onzen veestapel dreigend gevaar nog kan afgeweerd worden, wanneer onze Regeering krachtig tus- schenbeide komt en aantoont Jat iu ons land geen enkel stuk vee aan eenige besmettelijke veeziekte heeft geleden. De minister van Just i- tie heeft zijne bizondere tevreden heid te kennen gegeven aan den hoofdagent van politie I. Kaptein en den agent van politie le kl. P. Lagendijk, beiden tevens onbezol digd rijksveldwachter te Dordrecht, wegens den ijver en het beleid, door hen betoond bij het in den nacht den 19 en 20 October jl. op hee- terdaad aanhouden van den dader van gepleegde ontvreemdingen uit schepen op de rivier voor genoemde gemeente. Het hoofdbestuur der maatschappij van geneeskunde heeft zich gewend tot den minister van Justitie, ingevolge de uitspraak der maatschappijdat de geneeskundi gen aan de maatschappijen van le vensverzekering geene verklaringen behoeven af te geven ten opzichte van de patiënten, die zij in hunne laatste ziekte behandeld hebben. Het hoofdbestuur verzoekt op grond van die uitspraak, dat bij eene wettelijke regeling van de le vensverzekering, het eischen van de bedoelde geneeskundige verkla ringen door de besturen der maat schappijen als voorwaarde van uit betaling eener verzekerde som, zal worden verboden. Het hoofdbestuur meent, dat die uitspraak in overeenstemming ia met de geheimhouding, waartoe de geneeskundigen zoowel door hun eed als door de wet verplicht zijn. Het bestuur der Zuider- zee-vereeniging heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het ver zoek, op de etaatsbegrooting voor 1889 eene som van f 10,000 te bren gen, als eerste termijn van een over drie jaren te verdeelen subsidie van f30,000 voor het door de Vereeni ging in te stellen onderzoek. De aanvankelijke begrooting der kosten van dit onderzoek gaf een bedrag aan van f 125,000, doch verschillende omstandigheden hebben het bestuur in staat gesteld, dit bedrag tot f 100,000 te verminderen, zonder in het minst van het oorspronkelijk gestelde doe), het instellen van een volledig onderzoek, af te wijken. De middelen der Vereeniging wijzen tot het einde van 1891 een bedrag aan van ongeveer f 75,000, zoodat der Vereeniging een bedrag van f 30,000 ontbreekt, om het door haar bedoelde onderzoek te doen instellen. Wanneer die subsidie aan de Ver eeniging van rijkswege toegewezen is de overige f75,000 zijn door provinciën, gemeenten, waterschap pen en particulieren bijeengebracht zijn derhalve de middelen ver zekerd, om het voorgesteld onder zoek ten einde te kunnen brengen. In de Donderdag gehou- den zitting van den gemeenteraad van Leiden is door den voorzitter medegedeeld, dat het raadsbesluit tot het aangaan eener conversielee- ning, groot f 600,000, door Gedep. Staten is goedgekeurd. In verband met den te- genstand, welken de voorschriften tot beperking der vivisectie aan de veeartsenijschool ontmoeten bij vele veeartsen, is belangrijk wat daar omtrent in het laatste veeartsenij- kundig jaarverslag voorkomt, na melijk «Voor het practisch examen in operatieleer zijn gebezigd 5 paarden. Met betrekking tot dat gedeelte van het examen heeft een der leden de FBIüIXJLHTO 1ST. Naar het Jransch van Louis Gallet. 6 IV. Zij meende dat men het spelletje hervatten kon, zoodra de boete betaald en de straftijd uitgezeten was. Maar hierin had zij misgerekend. Men hield Gerbier in het oog. Bovendien werd er aan de kust een soldatenkamp opgeslagen en werden er manoeuvres gehouden, zoodat het op 't strand en in 't dorp welhaast wemelde van'gaande en komende soldaten en officieren. Simon poogde wel de smokkelarij te hervatten, maar de kansen waren gekeerd. Zijn geld versmolt als sneeuw voor de zon. Weldra vertoonde zich de bodem van zijn schatkist. Er kwamen dagen, dat Francine tevergeefs zocht naar eenige franken om de slagers- of de bakkersrekening te voldoen. Dan zocht zij haar troost in het uitvaren tegen haar echt genoot: als hij maar niet zoo gek, zoo linkech geweest was om zich te laten snappen; zij zou het wel slimmer aangelegd hebben 1 Hij antwoordde niets en wandelde met de handen in den zak naar het kamp, waar hij zijn troost zocht in de offi- cierscantine. De samenkomsten op het huis in de duinen verminderden evenwel niet. Eenige oude vrienden bleven Simon getrouw en de roep, die van madame Gerbiers schoonheid uitging, trok menig officier, die altijd met een glimlach verwel komd werd. Toen de geldelijke omstandigheden eindelijk zoo bekrom pen werden, dat Francine zich tot hare oude japonnen moest bepalen en Simon van zijn glas wijn afstand moest doen, toen de maaltijden al zeldzamer werden en men eindelijk teren moest op het overschot van Gerbiers verwaarloosde bezittingen en op de rente van liet kapitaaltje, dat Made leine van haar eerste moeder had geërfd en waarvan Simon het vruchtgebruik had toen begonnen de oneenigheden tusschen man en vrouw. Gerbier verouderde. Francine bloeide nog in volle schoonheid, maar hare echtgenoot had daar geen oog meer voor. Hij zat maar het liefst in de deur van de herberg, met kleine slokjes glas op glas drin kende van een soort slechte jenever, die in den omtrek ge fabriceerd werd en starende naar de zee, die hem niet meer als vroeger schatten aanbracht. Terwijl hij zich aldus door een aanhoudende dronken schap versufte en verdierlijkte, liepen er vreemde geruchten omtrent Francine. Men sprak van nachtelijke bijeenkomsten, van partijen in het kamp van Hobenque, waar Simon niet mede ingewijd was. Maar een gedienstige geest stelde hem van alles op de hoogte. Nu wilde hij toonen, dat hij nog heer en meester was. Hij gaf Francine te verstaan, dat er in't vervolg nie mand meer op het huis in de duinen ontvangen zou worden. Zij verzette zich daartegen en lachte hem in 't gezicht uit. Gerbier, dol van woede, hief de hand op en sloeg haar. Francine verroerde zich niet; maar eensklaps werd haar verbleekt gelaat als met een vuurgloed overtogen en fon kelden hare oogen. Simon diensde terug: hij was bang. Maar Francine hield zich in. Alleen strekte zij de hand naar hem uit en ontsloten zich hare samengeperste lippen tot den snijdenden uitroep: 't Is well We zullen eens zien! Den volgenden morgen was zij vertrokken. Gerbier hoorde sedert dien tijd nooit meer van haar spre ken. Men vernam later, dat zij haren minnaar, een officier, gevolgd en te Rijssel op een ellendige wijze aan haar eind gekomen was. De kinderen, die zij verlaten had voelden evenwel zeer weinig van haar gemis. Zij waren zonder moeder groot gebracht, of liever hunne ware moeder was zuster Made leine geweest, die eenvoudig van hart en van zeden was gebleven in hare half boersche kleeding en met haar een voudig mutsje. De vader bemoeide zich weinig met hen. Van de gewone school gingen zij naar een instituut te Boulogne, vanwaar zij onder het geringste voorwendsel thuis kwamen, gelukkig als zij waren op het huis in de duinen en in het zand aan de kust naar hartelust en ondanks de beknorringen van zuster Madeleine de vrijheid te genieten en hunne levendigheid te kunnen botvieren. Het geheugen der beide knapen was met zonderlinge herin- ABOMEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Ëareau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. Directeuren-Uitgevers J. C. PGËREB0091

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1