Hnzikale Vriendenkring C. GERBERJr. STADSNIEUWS. Politiek Overzicht. Burgerlijke Stand. Advertentiën. MUZIEKVEREENIGING Tweede Uitvoering MAATSCHAPPIJ de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Kruisstraat 3, Haarlsm, 49. KI. Heiligland 49. J. F. Kroonsberg ST. MCOLAASCADEAIX. Houtstraat. Dat moet volstrekt nog gedaan worden 1" „Ik ben ook nog niat klaar," klaagde Sophie. „Ik moet nog naar de dertig cents-bazar in de Anegang, waar zulke goedkoope artikelen te krijgen rijn. En wan Ottert op de Oude Groenmarkt zal ook wel weer reel nieuws hebben ontvangen in boek- plaat- en prachtwerken. «En ik dan!" voegde "Willem er aan toe. «Meeuwlg op de Ondegracht 87 heeft znlke mooie verrekijkers en ik wou er een aan mijn vriend cadeau geven. En al die protesten eindigden in een vierstemmig koor: «We gaan nog niet naar huis!" «Nu goed," zeide ik, «dat moet jullie weten, maar ik ga wel!" We scheidden, maar ik ging niet naar mijn domicilium. Ik had alleen maar een list gebruikt om alleen te zijn, daar ik nog eenige inkoopen moest doen, waarvan mijne familieleden niets mochten weten. Eerst naar Drukker in de Smedestraat bij het Postkantoor om een bril voor mijne vrouw, toen naar den llaarlemschen Boek en Muziekhandel in de Groote Houtstraat, om daar uit den rijken voor raad eenige muziekstukken voor Sophie uit te zoeken. Toen nog even naar de 99Oude Olifant" in de Zijlstraat om wat gebak en eindelijk ging ik naar huis, vermoeid en afgemat zooals iemand die drie uren aaneen heeft geflaneerd het recht heeft te wezen. Op den terugweg viel mijn oog nog op de etalage in den winkel van Dijkstra, Oudegracht 116, waar een zeer aardig aatuur-decoratief op den achtergrond der winkelkast vele kijkers had. Toen ik de huiskamer binnentrad wa ren de anderen er reeds. Bij mijn binnen komst werden haastig eenige zaken weg- gesmokkeld, die mij de overtuiging schon ken dat St. Nicolaas ook mij niet met leege handen zal voorbijgaan. Niemand vroeg waar ik zoo laat vandaan kwam, men heeft in de dngen voor St. Nicolaas een diepen eerbied voor elkanders ge* heimen. „Bij Post op de Oudegracht 15 heb ik een mooi kerkboek gekocht," zeide mijn vrouw nog. „Geld had ik niet, dus denk er om morgen te betalen." „En bij van Bredcrode op de Groote Markt heb ik een verfdoos gekocht en een paar boekjes van Andriessen voor neefje Piet. Wat zijn die jongensboeken goedkoop geworden!" Toen ik mijn kas opmaakte, viel mij wat ik besteed had, nog mee, ik had een niet onbeduidend sommetje over. „Geef mij de rest," zeide mijn vrouw, toen de kin deren naar bed waren gegaan. „Wat wou je er mee doen?" vroeg ik, „Aan „Weldadigheid naar Vermogen^ geven," antwoordde ze. „Ik vind, dat, wanneer men het geluk heeft middelen genoeg te bezitten om in een feestelijken tijd als deze zich alles aan te schaffen wat men begeert, de armeu niet vergeten mo gen worden!" Dien nacht droomde ik vac al het moois dat we gezien hadden. Zonderlinge eigen schap van droomen, ik herinnerde me in den slaap precies wat ik verzuimd had te gaan zien. „Je hebt niets gedaan dan praten," ver telde mijn vrouw mij den volgerden dag. De fraaie etalage van Ven der MShleu moeten we gaan zien", mompelde je, „en bij Schlafmann in de Lange Veer- straat moet ik een overjas bestellen, Hoehorst op den Kruisweg kan wel wat handschoenen en schortjes leveren voor de kinderen van nicht Anna en een ferme parapluie voor mezelf haal ik bij Kielen in de Zijlstraat 33. Fidelio. Da »cWld«r»ciitige voorstellingen der kerkgebouwen nemen hieronder eene voorname plaats in en men ziet met verbazing welke schoone deco ratieve werking de middeleeuwsche bouwkunde kan teweegbrengen. Toegang vrij. De directeur van bet Post kantoor alhier maakt bekend, dat op Zondag 2 December a. s. ge legenheid zal worden gegeven om gedurende de uren dat bet kan toor geopend is voor de brievenpoat pakketten ter post te bezorgen, welke den volgenden morgen met de eerste post zullen worden ver zonden. Opnieuw wordt eene stevige, so lide inpakking der te verzenden voorwerpen ernstig aanbevolen, ter wijl pakketten waarop het adres met lak opgeplakt of onvoldoende vast is gemaakt, zullen moeten wor den teruggegeven. In elk geval is bet schrijven van het adres op het inpakpapier ten sterkste aan te bevelen, daar steeds blijkt dat afzonderlijke adressen ge makkelijk verloren gaan. In de Donderdag gehouden alge meens vergadering der leden van ie afdeeling «Haarlem» der Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst werd de rekening en ver autwoording over bet afgeloopen sar goedgekeurd en werden als commissarissen herbenoemd de hee- ren mr. Tb. de Haan Hugenholtz en mr. W. Jager Gerliugs, terwijl de heer P. J. Printen Geerligs tot commissaris werd gekozen. Haarlem, 1 December. De uniform van de adjunct-inspec teurs van politie, die 1 Januari e. k, alhier in dienst treden, zal bestaan in blauw tricot korte jas mot tres sen en pantalon van dezelfde stof blauw duffel overjas met branden bourgs voor sluiting, marinepet met het baarlemsche wapen, bamboes stok met nickel kuop alsmede rus- sisch lederen handschoenen. De tri cot en duffel zijn leidscb fabrikaat en genoemde kleedingstukken zijn vervaardigd door den beer J.Goosens Jr. alhier. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. heogste laagste pr. Aardapp. 1800 HL. 1720 HL. f 4.35 f 1.75. Appelen 5380 1110 - 9.— Peren 890 800 - 6. p. K.6. Boter 1184 kiL 1184 kil. f 1.55 p. stuk. Biggen 680 stuk» 681 stuks f 15. - 8.—. p. K.G. f 1.35. p stuk. f4.25, Zondag den 2den December en volgende dagen zal op bet Museum van Kunstnijverheid alhier eene verzameling gekleurde en onge kleurde platen tentoongesteld zijn, voorstellende verschillende stadsge zichten uit de middeleeuwen en der renaissance van de voornaamste ste den van België en Frankrijk. Vrij tl agar o»d bet Meppeler turf schip «De Vrouw Cornelia» aange varen door een saanscbe nachtboot, waardoor eerstgenoemd vaartuig belangrijke averij aan den boeg be kwam en hierdoor de reis niet kon vervolgen. De aanvaring werd veroorzaakt doordien van het turfschip het vaarlicht was uitgegaan. Voor het heden te 'sHage ge houden examen in de gymnastiek (m. o.) is geslaagd de beer A. C. W van Es, alhier. In de Zijlstraat trekt thans zeer de aandacht een winkel waarin het meer vermelde Weenerbrood en andere fijne broodsoorten worden verkocht. Het geheel is ingericht volgens het model der parijsche broodwinkels, zooals ook een der meest bekende broodwinkels te 's Hage. Vooral de étalage mag geroemd worden. Het is een dépot der broodfabriek „de Volharding alhier, waar de genoemde broodsoort wordt gebak- sen volgens de methode van een te 's Hage gevestigden Weener bakker. LETTEREN EN KUNST. lakend Nieuw* Gids van 1 Deo. 1888: L. v. Deyssol, Zelae Nieuwe Boek. P. L. Tak, Onderzoek eu Wetgeving tea opzichte vaa dea arbeid. Ary Prins, Eene Executie. Mr. F. Erena, Literaire Fantasie. A. Aletriuo, Eeu Achtermiddag. Boekbeoordelingen. (Een Leeljjk Eendje, Jan Ten Brink, Breeroo, Heine, Hélène Swarth, Cath. F. van Rees, Cosinus, Netseher, Emanta). Freierik van Eeden en Willem Kloos, Gedichten. J. Staphorst, Kaast. Ph. Haak v. Uitheasden, Jong Am sterdam. Literair* Kroniek (Hélène Swartb) Varia. (De Bulgaarscha Literatuur). - Inhoud Sempervireni: Ben Juweel. Bertolonia Hontteana. Nieuwe roode Aalbes. •Fay's Prolific,# met een afbeelding. Bedek king van bloemperken. Celutea. Dure planten. Nederland-Belgii. Bene weèr- ▼oorspellende plant. Rijns toelagen aan het Tninboaw-onderwjjs in België en Frankryk. Ingezonden. Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkand*, afd. Groningen en Omstreken. Afd. Leiden en Omstreken. Verslag der gehenden Tentoonstelling van Groenten, Vrachten en Bloemen, te Leeuwarden, van wege de Frie- scke Tniakonw-Vereeniging. Tainlieden-Ver- eeniging W.i.t.t.e., te Groningen. Lezing van den heer A. Fiet, te Leent. De vernielende uitwerking der sneeuw. Verschillende mede- deelingen. Ontvang** Prijscouranten. Verbetering. Advertentie*. WETGEVENDE MACHT. Er was maar een roep over den feeste igen avond, dien de „Volksbond" zijnen leden op Vrijdag den 30en November ,naar aanleiding van Nederlands 75 jarige onafhankelijkheid" aanbood: dat het schoon was geweest. De ruime zaal der sociëteit „Vereeniging", waarin geen enkele der honderden stoelen onbezet bleef, was eenvoudig versierd door groen en vlagge- doek. Het toöneel prijkte met de buste van Koning Willem I en droeg op bauie- ren in gouden letters de namen van het bekende drietal vrijheidsmannen: v. d. Duin van Maasdam, v. Hogendorp en v. Limburg Styrum. Het programma bood een ruime keuze van gymnastische en muzikale uitvoeringen. In de eerste onderscheidden zich de onderofficieren van het 8de bataljon 4de regiment infanterie, wier meesterschap op sabel en degen, wier oefeningen aan rekstok en ringen een welverdiend applaus inoogstten. „Haarlems Zanggenot" hand haafde haren goeden naam door de achoone voordracht van een viertal liederen; een koor van dames en heeren opende en be sloot door oen viertal flink voorgedragen vaderlandsche zangen het muzikale pro gramma dat voorzeker zijn glanspunt vond in het achoone trio (piano, viool en violoncel) der Novelletten van Niels W. Gade, voorgedragen door de heeren en mejuffrouw van Maas, hier ter stede. De heer K. E. van Maas oogstte door zijn gevoelvol en zuiver vioolspel niet alleen de toejuichingen van zijn gehoor, maar bovendien eene achoone lauwerkrans in. In aller gedachten zal aan allen, die tot het welslagen van dezen avond medewerk ten, zulk een krans zijn uitgereikt. Zelfs de pauze schonk ons een eigen aardig genot, door het welsprekend en opwekkend woord door den overste De Wilde gesproken van onze Onafhankelijk heid en ons Vorstenhuis. Met welgevallen mag het ijverige bestuur van den Volksbond terugzien op dit sijn werk en wij hopen dat het er niet minder van hebbe genoten dan wij, die nadat de eerste tonen vaa het orcheBt en van het welluidende „oude liedeke: de „Bede voor 't Vaderland" oprezen, tot het slot- en knaleffekt van dt oefening „fantasie geweer," ons geen oogenblik verveeld hebben. In de zitting van Vrijdag van de Tweede Kamer herdacht bij de opening der vergadering de president de groote natinDale gebeurtenis den tsrugkeerg van den Prins van Oranje in 1813, waardoor wij ons onafhankelijk volksbestaan her wonnen, met wederaanknoopicg der banden tusschen vorst en vnlk, en bevestiging van het gezag onder bescherming van grond wettige instellingen. Hij herdneht teven» 'skonings arbeid in weerwil zijner ziekte, ten nutte van het land, en eindigde met een bede voor het heil van koning en gezin. Daverende toejuichingen en juich kreten: „Leve de Kening." Op 's voorzitters verzoek om d§ ondub belzinnige gevoelens der vergadering door tussehenkomst van de regeering aan den koning over te brengen, verklaarde de minister van Koloniën zich daartoe bereid met den wsnseh dat de tijd der herdenking mege strekken tot bevestiging en versterking der eeuwenoude banden tusschen Oranje en Nederland. Hierna werd het indisch begrootings- debat voortgezet. Aangenomen werd met 53 tegen 39 stemmen het amendement- Zaaijer om f 42000 meer beschikbaar te stellen voor beteugeling der syphilis, welk amendt krachtig door den minister was bestreden. Ook werd aangenomen met 60 tegen 32 stemmen het voorstel-Znaijer- Schreinemacher tot oprichting van een parc-vaceinogèae teBatavia.niettegenstaande het verzet des ministers. Bij de afdeeling burgerlijke werken ver klaarde de minister voornemens te zijn een ontwerp in te dienen om een be langrijke som beschikbaar te stellen als rentegarantie voor aan te leggen werken in Indië. De heer Norman droog aan op inwilliging der soncessie-Kroll voor dokinrichtingen te Priok. De minister beloofde een onderzoek, maar kin geen stellige verklaring afleggen. aars te zuiveren en daar ter plaatse een kring van forten aan te leggen. Men re~ kent het niet tot de onmogelijkheden, dat de .Arabieren op de tijding alleen, dat de Bngelsehen in Sosakim zijn, het hazenpad zullen kiezen. Wanneer de schrik, die van den engelschen naam uitgaat, door het ver trek |van Grenfell weer zal bezworen zijn, zouden zij waarschijnlijk terugkeeren en de egyptische voorposten aanvallen: van daar die versterkingen. In hoeverre deze vleiende zelfbeschouwing aan engelsche hoovaardij ontspruit, zal de t\)d leeren. In elk geval zal de expeditie niet langer dan tot Kerstmis duren, wanneer de Arabieren een aanval van den Nijl uit door de Egyptenaren ondernomen, zullen hebben af te slaan. Deze 2de December wanneer de blokkade officieel ann zal vangen, is meteen de datum van de voorgenomen betooging ter eere van den barricadenheld Baudin. Door de militaire autoriteit en door de politie worden te Parijs op groote schaal maatregelen genomen, om de rust en de veiligheid te verzekeren. Op verschillende junten der hoofdstad zullen de troepen n de openbare gebouwen gewapend ge reed staan, om op het eerste bevel «it te rukken. Het houden van redevoeringen bij het graf van Baudin en het ontplooien der roode vlag zullen verboden zijn. Intusschen al blijken deze voorzor gen overbodig te zijn, Baudins nagedach tenis heeft door het sensatie-gerucht van "t komplot-Eloquet en de nadere verbin ding tusschen de Ligue des Patriotes en de boulangistische partijhaar «Schul- digkeit gethan". Deze laatste steeds ster ker op den voorgrond tredende alliantie wekt de belangstelling der duitsche pers. Zij vestigt de aandacht er op dat deze pa- trottenliga, oorspronkelijk opgericht uit kracht en gloed van den franschen revan chegeest tegen den veroveraar van Elzas- Lotharingen, in den laatsten tijd geheel van haar oorspronkelijk programma af wijkt, door op te gaan in binnenlandsche twistpunten en door hare vriendschap met Boulanger die, zooals hij zegt, den vrede wil. Boulanger en Déroulède, de verpersoonlijking der Ligue, zijn één in haat tegen Ferry, „den Tonkiaees", den man, die den generaal een eafé-chantant- held durfde schelden en destijds zijn ministerieele genade van de revancheman nen afkeerde. Het is met vrees en spijt, dat men in Duitschland deze coalitie tegen In het Noordzeekanaal tusschen Buitenhuizen en zijkanaal F. is VISSCHERIJ. Enkhuizen, 80 Nov. Heden werd alhie: door onze viisckera aangeroerd I1/, tal, (een tal it 200 stake) Zaiderzeeharing, prjjs f 450 per tal. De haringvisscherij hoeft tot heden nog weinig opgeleverd. Aller blikken riskten zieh bij hernieu wing naar de oost-afrikaansche kust. ,,'t Is nu geen tijd van spelen," zeggen de blok keerende mogendheden, nadat zij weken ach tereen het katje uit den boom hebben zitten kijken, zonder eenige vrucht. De duitschers hebben den veldtocht geopend met het bom bardement van Lindi, volgens hunne verkla ringen in verband met het voorgestelde doel: den wapenhandel en den invoer van ammunitie; te keeren maar klaarblijkelijk om bezit te nemen van deze plaats en er de inboorlingen voor hun aanvallen op de agenten der duitsche handelsmaatschappij te straffen. De 1ste Dec. is aangewezen als de dag waarop Sosbsni, gelegen tegen over Zanzibar, hetzelfde lot zal ondergaan, Den 2den zal de blokkade door de ver schillende generaals verklaard worden te zijn ingegaai. Hendel im wapenen en sla ven zal ten strengste worden geweerd. Alteen de havsns van Semali-land en Be- sedir saltan buiten bewaking worden ge steld. Ook in Soeakim begint men spijkert met koppen te slaan. De vóór eenige we ken in Egypte aangekomen generaal Gren fell zal de expeditie tegen de opstande lingen aanvoeren. Hij stelt zich voor de vijandelijke versterkingen van de beleger den vriend van Bismarck en per slot van zaken ook tegen den vrede aanziet. CORRESPONDENTIE. A. J. F. Wanneer ge uw naam znli opgege ven hebben, zal uw stuk geplaatst worden. GEUOUKTEJ* 80 Nov. S. M. Sweuneker-van Bilderbeek z. - G. Hollander-van Aalderink d. - M. de Wilda- Copraij z. - 1 Dee. Af. J. Uitendaal-Kamp d. OVERLEDEN: 1 Doo- P- Mok 85 j. KI. Houtstraat. fAtólLtéSEEilSiiïiN wiï ua VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 29 Nov. P. W. L. Kellevink-Kimman d. Amst. - H. C. Lub-Oltmaaa z. Ainst. - S. Spanjaard- Spanjaard d. Utrecht. - Cambier van Nooten- v n der Meulon z. - 80. C. van Diest-Smits z. Kralingen. - B. Wiener-Goudsmit d. Middelburg.- S. Goudeket-Freund n. Amat. - F. Schaap-Caló z. Aunt. - T. C. Schrikker-Ten Napel d. Amat. - J. Saalborn-de Groot z. Amat. GEHUWD: 29 Nov. A. F. Landry en J. C. A. Kakebeeke, Gobb. - W. Verateeven en A. D. C. van Teng- Nageli de Raad, Schoonhoven. OVfcjtU»DKN; 24 Nov. Wed. J. H. Menger 76 j. Ootmar- sum. - 26. F. Bekker 13 j. z. A mat.- A. Mulder- van Beek 's-Hage. - 27. Wed. H. Warnaara- Floh 71 j. Oldenzaal. - 28. Wed. B. C. G. Man- houdt-van Duyst 64 j. Amst. - J. H. Ensink 56 j. Hengeloo. - 29. G. van Sermond 28 j. '«-Hage. - We.J. J. van Gorkum-van Aefferden Roermond. - J. Via 41 j. Waalwijk. - 30. Wed. A. Verheij-van Beek 45 j. Rott. - E. K. Zehender Trans 1 j. z. Hengelo. KOLONIËN. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den le luit. der inf. P. P. J. Lignac. Vergund,: Aan den bij het leger hier te lande gedet&cheerden luit. der inf. van het Ned. leger A. Holland, om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren. Trouvh, Geboorteen Doodberichten. Uit de bataviasche bladen van 27 Oct. tot 3 Nov.) Gehuwd: B. A. H. Hetharia en E. E. Bear, Batavia. Geboorten: R. Sissing-Mulder d. Tjilegon. - Kampschunr z. Batavia. OverledenS. D. E. Pelt 3 j. Batavia - C. W. G. P. de Bruin 9 m. Tandjong-Poera. - Horstink-Benjamins 52 j. Batavia. - J, F. M. Belle 2 j. Batavia. - S. C. F. Imbert 15 m. Ba- Bavia. - W. N. Jansen 26 j. Cheribon. - L.-G tergamin. 8mBatavia. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede en derde Blad. op Donderdag 13 December, des avonds te 8 uur, op de Bovenzaal der Sociëteit «VEREENIGING». HH. Leden hebben toegang met hunne Dames. Zij die leden hebben voor te stellen of lid wenschen te worden, worden verzocht hiervan vóór 6 December a. s. opgave te doen aan den Secretaris HENRI VAN DEN BERG, Korte Spaarne 1. BROODPRIJZEN. Fijn geb. Tarwebrood p.Kgr. 14 Ct. Ongebuild Zeeuwflche Krop Mik Krentemik Wit Roggebrood Gerezen Zwart Zoet Fijn Krentebrood Gewoon Tarwebloem in pakjes van Kgr. Waterbroodjes, Kadetjes, Bollen, Strikjes, Timpjes, Duitsche bollen en ge wone Krentebroodjes, p. stuk Franscbe Waterbroodjes en fijne Krentebroodjes p.stuk Keukenbeschuit (ENKEL PLATTEj. p. 10 stuks 10 Lange Beschuit p. 20 10 Het brood is uitsluitend veririjg- tnar ia de lekende depóts waar steeds schalen en gewicht voorhan den zijn, om de koopers van het juiste gewicht te overtuigen. Haablbm, 24 November 1888. 10 12 13 8 8'/. 9 10 50 25 8 2 2'. v e. c. platvoet, Make laar te Velsen, zal op Donderdag 27 December 1888 's middags 12 uur, in het Hotel «Nommer Een» te IJmuidenten overstaan van den te Haarlem, trevestigden No taris Q. C. MEREN S, in bet openbaar verkoopen No. 1. Een Woon- en Winkel huis en Erf met afzonderlijke Bovenwoning staande te IJmui den aan het Willemsplein, boek Amstelstraat, Sectie I no. 191 groot 49 Centiaren. Verhuurd tegen 364 in bet jaar. No. 2. Een Woonhuis en Erf met afzonderlijke Bovenwoning staande aan de Amstelstraat naast het voorgaande, Sectie I no. 192 groot 51 Centiaren. Verhuurd tegen ƒ260 in het jaar. De perceelen worden eerst ieder afzonderlijk en daarna gecombineerd geveild. Nadere informatiën ten Kantore van den Notaris G. C. MERENS, Nieuwe Gracht te Haarlem en van den Makelaar E. C. PLATVOET te Velsen. Hoofdagent der Levensverzeke- Mij. Assurances Générales sur la Vie te Parijs. Besteedt voor Coupons: Rusland 1860 per Decemb. ƒ27,25 s 1873 s 30,30 s 1850 Jan. a. s. 27,25 1877 30,30 s 1864 en '66 p. Apr. a. s. 25,70 s 1872 per 30,30 1875 s s 27,25 Nicolais s s 4,83 Koopt Coupons tot hooge prijzen en belast zich met het uitvoeren van Effectenorders. Mr. BARBIER heeft ontvangen eene ruime sortee ring SIGAREN als: kistjes van 100, 50 en 25. N.B. Op al deze merken per 100, 25 cents goodkooper. GESCHIKT VOOR 48. Klein Heiligland 49.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2