DERDE BLAD BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. idikbeurten der Ned. Herv. Kerken BEHOOBENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Maandag 3 December 1888. Door de firma P. Ragout Co. te Maastricht zijn in een adres aan de Tweede Kamer eenige bezwaren ontwikkeld tegen enkele onderdeelen van het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen fabrieksarbeid van vrouwen en kin deren. Bij de aardewerk-industrie is namelijk een arbeidstijd voor zomer en winter van 11 uur schier onver mijdelijk, aangezien er in do fabriek twee groepen arbeiden, die van el kaar afhankelijk zijn, zoodat een ge deelte van bet werkvolk 's winters, ah. üu arbeid, lijd cp 10 uur gesteld is, eeu gedeelte van dien tijd niet zou kunnen arbeiden. Ook tegen het willekeurig binnentreden ten allen tijde van maréchaussées en ambtenaren in de fabrieken, heelt de aarde-industrie groot bezwaar dat zou kunnen worden opgeheven, wanneer deze personen moesten voorzien zijn van een autorisatie van burgemeester, kantonrechter of po litiecommissaris. Tevens worden in het adres speciale fabrieks-inspec- teurs aanbevolen boven inspecteurs van stoomwezen of van geneeskun dig staatstoezicht. «Alsfinancieel nieuws zoo schrijft de italiaansche corres pondent der Semaine financiire kan ik u mededeelen, dat er ernstig sprake is om de tabak aan een hollandsche maatschappij te ver pachten, die de verplichting op zich zou nemen, om aan den italiaanschen Staat het bedrag der tegenwoordige ontvangsten te waarborgen en aan de verbruikers minder slechte tabaa en betere sigaren te leveren. «Slechte tabak en hoogere prijzen leidden ongelukkigerwijze tot de thans verkregen uitkomstenver mindering van verbruik, daling van ontvangsten. Aan het ministerie van financiën wordt thans voor deze hervorming een studie gemaakt. Iedereen is het er over eens, dat het publiek bij de verandering slechts kan winnen, daar de Hol landers bekend zijn als meesters in de kunst om tabak te planten en de soorten te vermengen». Woensdagavond werd aan J. van Deure, wonende in het Westeinde van Enkhuizen en zijnen huisgenooten eene onaangename verrassing bereid. Tijdens huDne afwezigheid wasnaar bij hunne thuiskomst bleek, ingebroken en uit een kast eene som van f 200 aan geld ontvreemd; gouden en zil veren voorwerpen, benevens bank papier, waren onaangeroerd gelaten. Dat noemt men in de dagen vódr Sint Nicolaas een minder prettigen opfrisscher. Men schrijft aan de Z. Ct.i Mi8seh;en is het sommige uwer lezers niet ongevallig, met het oog op een vroeger stukje verder nog te vernemen, dat ook koning Lo- dewijk, de broeder van Napoleon, zich aan de Deventerkoek niet on betuigd gelaten heeft. Tijdens den voorcanger van Jacob Bussink, van den Toren geheeten, kwam die goed hartige koning eens met zijn koets voor de Allemansgading. Om een inkoop te doen, stapte hij uit, en ging binnen tot niet geringe ont steltenis van de bedienende vrouw. Z. M. wenschte zelf met eigen oogen te zien hoe dat fabriceeren in zijn werk ging en stapte gaandeweg voort naar de bakkerij en dewijl het staan hem moeielijk viel, we gens zijn gebrekkig been, en men ganschelijk vergat hem een stoel aan te bieden, zette hij zich, een wenk gevende aan zijn kamerheer, eenvoudig op een baktrog en bleef zitten tot hem alles beduid was. Toen hij vervolgens weer in 't rij tuig wilde stappen, meende de een voudige vrouw eerst nog eenige informaties te moeten inwinnen, aan gaande de betaling van het gekochte en vatte daarom Z. M. eventjes bij den elleboog, toen zij echter, op haar beurt, plotseling en waarsehijn- ijk wat minder beschroomd, bij den ellleboog gevat werd door den ka merheer van dienst, die haar een paar gouden dukaten ter hand stelde tot hare geruststelling. Z. M. nam daarna zijn intrek bij den sous prefect, in het deftige huis tegenover den tegenwoordigen win kel van Maasland; hij gebruikte daar het middagmaal en vereerde bij zijn vertrek aan mevrouw en de beide dochters elk een gouden hor loge met pareltjes omzet; wat de beide zoons betreft, Z. M. had hun namen in zijn zakboekje opgeschre ven: «dat was een beter geschenk.» Wellicht staan ze daar nog in. Aan den 15-jarigen tim- merman Jan de Veer, te Geffen, werd dezer dagen op het gemeen tehuis, in tegenwoordigheid van burgemeester, wethouders en ver dere belangstellenden, door eene commissie uit het bestuur van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te 's-Bosch eene zilveren medaille uitgereikt, wegens het met levensgevaar redden eene.' 80 jarige vrouw, d:e, onder een gesloten sluitboom door, zicb op de rails begaf, op hetoogenblik dat een aankomende sneltrein in hare onmiddellijke nabijheid was. In Engeland hield men zich in den afgeloopen zomer op sommige plaatsen bezig met het verzamelen van een groot aantal prachtige vlinders, die dan levend vastgelijmd werden op karton en aldus een soort van mozaïek vorm den, dat tot wan 1 versiering dienen moet. Aardig bedacht, maar wel wat wreed. Het engelsche oorlogs- schip Egeria, dat gebezigd wordt om de diepte der zeeën te peilen, heeft vóór korten tijd ten zuiden van de Vriendschapseilanden den Oceaan 4295 en 4430 vadem, d. i. 5 engelsche mijlen diep bevonden. Dit is de grootste diepte, die ooit op het zuider-halfrond is aange troffen, en ook op het noorder zijn slechts 3 plaatsen bekend, waar de Oceaan nog een honderd voet die per is. Snelheid van een cric ket-bal. De snelheid van een voort geslagen (bowled) cricketbal is vol gens waarnemingen van generaal Maitland een en tachtig voet per seconde of 55 mijlen (engelsche) per uur, wanneer hij wordt gebowld door Turner, den Australiër. Te Keulen lieponlangs een jong man gevaar in zijn bed te verdrinken. Zijne ouders hadden het bed, daar hij hun plotseling was komen bezoeken, hij woonde in een naburige plaats, in allerijl in de badkamer gereed gemaakt en wel in de groote badkuip zelf. Recht lekker dommelde hij in zijn geïmproviseerde legerstede in, maar ontwaakte met buitengewonen dorst. Hij nam een glas en ging naar de kraan der waterleiding, maar te vergeefs draaide hij die om, het water was den avond te voren afgesloten. De jonge man vond eindelijk een flesch water en stilde zijn dorst. Vervolgens legde hij zich weder te slapen, maar ver gat de kraan der waterleiding dicht te draaien. Den volgenden morgen hoorde men een angstig hulpgeschrei uit de badkamer ko men de huisgenooten schoten ijlings toe, openen de deur en vin den het jonge mensch in een on verwacht en onvrijwillig bad. Het dienstmeisje had des morgens om 6 uur, naar gewoonte de hoofd kraan der waterleiding geopend en kwam nu ook aangesneld, ter wijl haast ieder zijne bezinning ver loor en men reeds de brandweer wilde alarmeeren, om aan den wa tervloed paal en perk te stellen door doodbedaard de kraan in de bad kamer dicht te draaien, waar nog niemaDd aan gedacht had. Eigenaardig was het dat de bijna verdronkene, toen hij van den schrik bekomen was, vertelde, dat hij ge droomd had een zeemeermin te zijn. Op deZonnekadete Zu rich verheffen zich sedert korten tijd twee reusachtige palen door dwarsbalken verbonden, welke be stemd zijn tot dragers van de tele- phoondraden en in den volksmond spoedig «telephoon-galgen» werden gedoopt. Aan deze palen zag men Dinsdagmorgen, heel bovenaan, een menschelijklichaambengelen, schijn baar een man, die zich daar had opgehangen. Natuurlijk waren er spoedig een aantal nieuwsgierigen die elkander afvroegen wat iemand toch wel bewogen kon hebben om zich daar, zoo hoog in de lucht, op te hangen. De politie kwam ter plaatse en gelastte het lichaam naar beneden te halen, maar dat ging zoo gemakkelijk niet. Ten slotte was er een timmerman, die het waagstuk ondernam om naar boven te klimmen en den gehangene los te snijden. Weldra plofte het lichaam op de straat, een kreet van afgrij zen steeg op, men naderde het ziel loos overschot dateeu stroopi bleek te zijn in een net heerenpi gestoken. Een schaterend gelach weerklonk en spoedig bleek het dat men met een studentengrap te doen had. Eenige vroolijke stu- diosen hadden deze aardigheid be dacht en een hunner was den nacht te voren naar boven geklommen ora den pop op te hangen. De tele- phoonpalen zullen hun bijnaam nu wel voor goed behouden. Omtrent witte reeën deelt het CentraUl f. Jagd und Hundeliebhaber belangrijke waar nemingen mede, door een [houtves ter te Primmersdorf gedaan. Een witte ree, door den genoem den houtvester twee jaren lang op merkzaam gadegeslagen, ie veroor deeld tot een kluizenaarsleven, om haar kleur, welke een onaangenamen indruk maakt op de andere reeën, die nooit de witte ree in hun na bijheid dulden. De arme verstoote- linge kiest doorgaans een open plek in het bosch of het veld tot verblijf, om niet door haar anders gekleurde natuurgenooten overval len te worden en huo, als zij ko men, in tijds te kunnen ontvluchten. Wat kunstenaars v er- dienen. De Groote Opera te Parijs betaalt, blijkens het ambtelijk ver slag, jaarlijks 809,699 francs als traktement aan hare zangers en zangeressen245,033 fr. aan het ballet-personeel204,897 fr. aan de koren en 307,364 fr. aan de leden van het orkest. Voorts genieten de directeuren Ritt en Gailhard ieder eeu salaris van 61,000 fraucs. De best betaalde zanger is Las- sale, die 11,000 fr. per maand ont vangt, Jean De Reszké ontvangt 6000 fr. per maandzijn broeder Eduard 5000 fr., en voorts zijn er nog verscheidene artisten, die trak tementen genieten van 30,000 fr. 50,000 fr. per jaar. De ontvangsten der Opera be droegen verleden jaar 2,979,852 fr. Ook de kunstenaars der Opéra Comique worden goed bezoldigd. Talazac en Mme Isaac ontvangen ieder 7000 fr. per maandLubert geuiet 5000 fr. per maand enz. De ontvangsten der Comédie Franpaise bedroegen verleden jaar 1,875,837 francs. Volgens de parijsche bladen heeft de fransche minister van buitenlandsche zaken in den ministerraad den uitslag medege deeld van de onderhandelingen, die hij met de nederlandsche regeering heeft gevoerd over de grensregeling der fransche en nederlandsche be zittingen in Guyana. De heer Goblet werd door den ministerraad ge machtigd eene overeenkomst met de nederlandsche regeeriüg te tee kenen, volgens welke deze kwestie onderworpen zal worden aan eene scheids-rechterlijke uitspraak. Er be staat reeds bij de beide regeeringen overeenstemming over de keuze van den scheidsrechter. Donderdag heeft te New- York het proces-Krouck een aan vang genomen. Krouck wordt be schuldigd, den president der Ver- eenigde Staten, den heer Cleveland, op diens jongste reis te Chicago naar het leven gestaan te hebben. Hij had namelijk op den doortocht van den president een dynamiet- bom onder diens rijtuig willen werpen. De teelt van oranje- of zooals wij hier gewoon zijn te zeg gen sinaasappelen neemt in Cali- fornië en Florida in die mate toe, dat de groote uitvoeren dier vruch ten uit Sicilië naar de markten van N.-Amerika, die er de voornaamste afnemers van waren, weldra tot het verledene zullen behooren; althans de concurrentie is zóo groot dat er voor de Italianen geen noemens waardig voordeel met dien handel meer te behalen is. Men beweert ook dat het gedeeltelijk is toe te schrijven aan de slordige verpak king en aan de vele vruchten van inferieure kwaliteit, die zich onder de zendingen bevinden, welke den italiaanschen handel afbreuk doen. De uitvoer van limoenen van Sicilië, blijft nog altijd belangrijk, omdat deze vruchten daar bizonder goed gedijen en van voortreffelijke hoedanigheid zijnhoofdzakelijk tengevolge van het allergunstigste klimaat en daarde boomen er van ge jn vorst te lijden hebben, zooals som tijds in Florida en nog in 1887 op verontrustende wijze plaats vond. Semperv Onlangs ging een jongmensch te Keulen de weddenschap aan een duizend mark-schein in een open couvert ais drukwerk per post aao een vriend te Berlijn te verzendeD. De kostbare missive met een zegel van 5 pfennig werd behouden aan het adres bezorgd. BerlTgbl.) Om een kus te bewaren. In het jaar 1860 werd er te Parij6 door eenige kunstvrienden een huis houdelijk concert gegeven ter eere van Roesini. Bij die gelegenheid gebeurde bet dat de beroemde maestro een kus drukte op de gloeiende kaak van een ouden ren tenier, die de violoncel «bewerkt» had met grooter enthousiasme dan talent. Het was niet meer dan een daad van hoffelijkheid van de zijde des beminnelijken Italiaans, een soort van revanche voor de wan hopige pogingen van den dilettant cellist. Deze was echter zoo ver rukt over de onderscheiding, die hem te beurt was gevallen van den beroemden componist, dat hij het niet over zijn hart kon krijgen dit aandenken van den grooten musicus aan de dagelijksche ge woonte van zich te wasschen op te offeren en daarom zwoer hij, van dien dag af zijn gelaat niet meer te wasschen om het kostbare aanden ken van Rossini te bswaren I Schaamt gij u niet, vroeg een wandelaar aan een bedelaar, dat gij op die wijze uw kost verdient Gij zijt sterk eu gezond, ga werken. «Mijnheer», antwoordde do bede laar met een verachtelijken blik en met trots zijn gescheurden mantal omslaaode. «Ik vraag u om geld, niet om raad». LETTERED! EN KUNST. Onder redactie van J. Stamperius, hoofdonder wijzer te Amsterdam, is hij den uitgever W. H. J. van Nooten, alhier, eene Nieuwe Biblotheek voor de jeugd verschenen. Bereids zagen 8 deeltjes hiervan het licht. Het zijn alle oorspronkelijke werkjes van bekende hollandsche kinderschrijvers als de Hop, Titia van der Tu.uk, Bouwmeester, Baas e. a. Deze werkjes ademen een frisschen gezonden 'eest, en zijn leerzaam zonder vervelend en boeiend zonder overdreven spannend te wezen. Jongens van 8 tot 14 jaar zullen ze met genoe gen lezen en als St. Nicolaas-cadeau zijn ze uit nemend geschikt., te meer nog wijl de prijs der keurig geïllustreerde boekjes slechts f 0.75 inge naaid en f 1.10 gebonden is. VtSSCHERIJ. IJmuiden, 29 Nov. Heden kwamen van de beugvisscherjj binnen 1 holl. sloep met besom ming van f 800, 90 schokkers met besomming van f20 tot f70. Prijzen: levende kabelj.'f5.25 h 5.65, doode dito f2.50 h f 4, doode leng f 4.50, schelv. (schokkers) f 0.60 h f 070 per stuk schelv. (sloepen) f48 per groot honderd. RECHTSZAKEN. De arrond.-rechtb. te Middelburg verklaarde heden P. de Koeijer, van Icreske, schuldig aan moord en veroordeelde hem tot 20 jaren tucht huisstraf. TE HAARLEM. Op Zondag 2 Deo. 1888. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Nam. 2 ure, Snethlage. 5e Zondag. 's Avonds 6 ure, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwyk. Woensdagav. 7 ure, Smeding. Bakenetser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure,'Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Woensdagav. 8 ure, Mulder Kleiu Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, L. Brunner, em. pred. Kerk der Yereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craacdijk. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, dr. J. H. Gunning, Hoogl. Dinsdagav. 8 ure, Isaiichen, Noorsch pred. te Amsterdam. Onderwerp: de drinkgewoonten in Noorwegen en hare bestrijding; het Gothen- burger stelsel. Ohr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 9 28 enz. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Snethlage. Bijbellezing. Lokaal Jhngelings- Verepniging. l ange Anuastraai. Donderdagavond 8 ure, Knottenbelt. Bijbellezing. Noorderlcerk Ridderstraat Nederd. Getef. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, W. v. Leeuwen, van Schiedam. Donderdagavond half acht ure, H. Hoekstra, pred. te Utrecht. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Nam. 4l/s ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, H. A. Ludwig, beroepen pred. te Heer Hugo waard. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 21/, ure, J. D. van Arkel. Heemstede Voorm. 10 ure, F. E. Daubauton. Collecte voor noodlijdende kerken en personen a Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Hontrlfk en Polanen. Voorm. 9l/a ure, P. J. Moeton, pred. te Haarlem» Santpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet, Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergama. Telsen. Voorm. 9Vs ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest, 's Avonds geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, J. Posthumus Meyes, pred. te Amsterdam. Nam. 2 Vu ure, geen dienst. Het stoomschip Borneo, van Java naar Am sterdam, vertrok 29 Nov. van Genua. ascitcxoak, 1 Dec •■t. pi^ss-,1 d«:ï Aardapption warou ali volgt: c fjVwhe Dokkumor Jammes 3,10 s 8,85, dito "-anaker Jr.mmec f 8.s 8.10, do Envalsche f0a 0,do. Munter9che f0.0. Zaeuwach* Spuiiohe Jammen 4 80 5,20. éfeUL 'Acit '0,0,Pruisische Hamburgers dito Roode f2,25 a 8,10, Sak c-c f3.a 8,70 £ertiwtchfi Poters f 0,i 0.«ie. FlaVseescho f3 80 4,20, dito Blauwe t' 0.a 0,Hille- gcinmer do. i 0,0,Haarlemmer id. 0, 0,alien per Hi. A'.tgsvocvd 0 tracht ladingen. Snikt?: Bint en Geraffineerd prijshoudend. Petroleum onveranderd. Tsr«r«s op luvevire onveranderd, Maart f218. Mei f220. Nov. f218. N-.,eerrng van de Commissie voor d-.'u Graan- nèvï. Rogge op Je'«ring vast, Maart f127, 128. 129, 128. Mei f 129, 180. N<re«riug van Menne i'dole. Koolzaad op S0G Kg. Olie stil. Lijnztad traag. Raapolie flauw, ^iic:(ond per 10Ö Kg. f34 lo. Dee. f 84! 83*/«, lo. Mei f Lijnolie lager; vliegend per 100 Kg. f20;/s, 20yo lo. Dec. f 20l/f, 20, 20'/,. lo. April f31 10. Jan./Mei f21:/;, lo. Juni/Aug. f22. Raapkoeken f 90 a 105 per 1040 stuks Lijnkoeken f9.50 a 12,50 per 104 8tuks. Op de Woensdag gehouden Veemarkt waren aangevoerd 191 vette Kalveren le kwal. f0,78 2e kwal. 0,58 p. Kg., 38 nuchtere dito f 5,a 11,2 Schapen en Lammeren f 0,a 0, 164 vette Varkens 89 a 48 ets. per Kg.. 0 Gras kalveren fa 0 Runderen. Hoorn, 29 Nov. Kaas: Ter waag gewogen 307 stapels, wegende 62,182 kilo. Hoogste prjjs: kleine Gras f 31,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 28,middelbare f 29, Leiden, 30 Nov. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt12 Stieren f48 a 106, 180 vette Ossen cn Koeien f118 a 255 of f 0,54 a 0,66 per Kg., 109 Vare id. f 96 a 188, 70 Graskalveren f 14.a 48, 25 vette id. f 85 a 90 of f 0,75 a 0,95 per Kg., 14 nuchtere id. f 8,a 16,1220 vette Schapen f 18 a 38, of f 0,50 a 0,55 per Kg., 206 weide do. 12,— a 24,Lammeren f 0,a 0,18 magere Varkens f14 a 18, 81? Biggen f3,25 a 9,—, 2 Paarden f 18 a 32, 188 Kalf- en Melkkoeien f 100 a 232. Leiden, 30 Nov. Aangevoerd 85 partijen. Goudsjhe Kaas f 18,a 23,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, 1 Dec Moatwjjn f 8 50, Jenever 14,Amst. Proef f 15,25 Spoeling-Beurs 1,50, dito Commissie 11,60. Zwolle, 30 Nov. Boter, Prima Gras f23,— a 24,afwijkende f21,50 a 22,50. 2e soort f18,a 20,—.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 9